De Et'öi van het Zeiden Bezoekt morgen <£et nu ems go&d ojp owzaadvertentie ojf de/ze.p&aa a.s. 2 a- texdag 16 M&v. W. V. B.-terrein Maandkalenders DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. j VOOR DEN ZAKENMAN No. 87. Zaterdag 9 Nov. '35. 58e Koopt niet in den vreemde Wat ge even goed en goedkoop in Waalwijk kunt koopen. Goed voorbeeld, doet goed volgen. Waalwijk 8 Nov. 1935. Werkeloozen. De stand der werkeloozen op heden is als volgt238 geheel en 45 gedeeltelijk, tegen 279 geheel en 42 gedeeltelijk op 11 October 1.1. Zij waren verdeeld als volgt: per heden per 11 Oct. W. G. W. G. Bouwvakarb. 23 13 47 3 Houtbewerkers 4 5 Kleermakers 6 10 13 14 Lederbewerkers 162 15 167 22 Le» rlooiers 10 14 Metaalbewerkers 7 1 5 2 Diverse werkkr. 26 6 28 1 Totaal 238 45 279 42 Inzegening W. V.B.terrein Gezien de diverse mededeelingen, die reeds ir. deze kolommen zijn gepubliceerd in verband met de of'ficieele opening en inzegening van het nieuwe W. V.B.—sportterrein, welke morgen zullen plaats vinden, meenen wij thans te kunnen vol- staan met de vermelding van het programma. Dit ziel er als volgt uit 7 uur H. Mis, opgedragen door den Z.Eerw Heer Adviseur met Algem. H. Gemmunie der leden. 8'/2 uur. Gemeenschappelijk ontbijt voor leden en genoodigden in de R.K. School. Onder dit ontbijt aanbieding van de clubvlag. 12 uur Voorwedstrijd tusschen een W.V.B.-elftal en een combinatie van de voetbalvereen. Sporters uit Drunen. 1 uur. Vertrek van de harmonie St. Crispijn vanaf den Gildenbond voor een rondgang door een gedeelte der gemeente met als einddoel het W.B terrein. l3/4 uur. Of'ficieele opening en plech tige inzegening. 2'/4 uur. Groole voetbalwedstrijd tusschen versterkt W.V.B. en de 2e klas I.V.C.B.er D.E.S. K uit Kaatsheuvel 5 uur. Na afloop van den wedstrijd reünie van spelers, bestuur en officials in het clubhuis. 8 uur. Feestavond. Voor verdere mededeelingen en opstelling der ploegen verwijzen wij naar de rubriek »Sport». Pro paganda-uergadering. A.s. Donderdag 14 Nov.'s avonds 7.30 uur zal in de zaal voor Chr. Belangen te v.m. Besoijen een alge meene vergadering gehouden worden voor de zgn. November-actie. Jubileum W.G.V. Naar wij vernemen viert de R.K. Waal wij ksche Gymnastiek vereen. »W.G.V.» in Januari a.s. haar 40- jarig bestaan. Evenals dit in 1931 het geval was met het 7e lustrum, zal ook thans dit feit, zij 'top meer bescheiden wijze, openlijk herdacht worden. Het comité dat opgericht is ter voorbereiding van de jubileum feesten, heeft zijn werkzaamheden aangevangen om de opzet zoo grootsch mogelijk te doen zijn. De jubileumuitvoering, welke gegeven zal worden op 12 Januari 1936, zal in geheel anderen vorm als vorige jaren worden gegeven de voorbe reidingen welke thans worden ge troffen beloven iets zeer aparts. Behalve met een intiem vereeni- gingsfeest, zal dit feit nog herdacht worden met den Bondsdag van den Dioc. R.K. Gymnastiekbond, welke in Juni 1936 alhier zal gehouden worden en eveneens door de R.K. W.G.V. zal worden georganiseerd. Bedriegen de voorteekenen niet, dan staan Waalwijk weer enkele mooie sportgebeurtenissen te wach ten, waarvoor wij groote belang stelling verwachten. Het adres van den secretaris van het Jubileum Comité »W.G.V.» is: Stationsstraat 98. Uilvoering T.B.C.-bestrijding. De zaal van den Gildenbond was Woensdagavond bij de uitvoering ten bate der T.B.C. bestrijding geheel bezet, zoodat de uitvoering een flink bedrag, pl.m. f200in de kas der T.B.C.- commissie heeft doen vloeien. Gaarne brengen wij hulde aan de sympathieke tooneelvereeniging D.V S.V. die deze uitvoering geheel belangeloos gegeven heeft en daardoor de commis sie deze mooie inkomste bezorgd heeft. Het is een daad, die zeker navolging verdient bij andere vereenigingen. Voor dit doel moeten immers allen samen werken Over den avond zelf kunnen wever der kort zijn. D.V.S.V. heeft weer een vertolking gegeven die er zijn mochten de aanwezigen leefden met het span nende gebeuren op het tooneel intens mee, hetwelk voldoende bleek uit het overvloedige applaus, dat de spelers ten deel viel. Voor den aanvang der voorstelling heeft Noraris Schaap namens de T.B.C. Commissie een kort woord gesproken om de aanwezigen te danken voor hun opkomst en tevens zijn voldoening uit te spreken voor de sympathieke geste der tooneelvereeniging. Na het derde bedrijf sprak Dr Lan gemeijer een woord van dank aan het damescomité, de tooneelclub en het publiek voor de medewerking die allen aan het mooie doel gegeven hebben, waardoor de commissie in staat wordt gesteld weer meerdere kinderen uit te zenden. Aan de tooneelvereeniging bood spr. bloemen aan. Voorts werden tijdens de pauze onder de bezoekers eenige aardige prijzen verloot. R.K. Hoogere Burger- en Hoogere Handelsschool Waalwijk Aantal leerlingen op 15 Sept. 1935 Klas Ia 19 Klas Ib 21 Klas II 35 Klas III 25 Klas IV 10 Klas V 9 Totaal 119 Hiervan zijn afkomstig uit Waalwijk 70 Kaatsheuvel 12 Loon op Zand 1 Geei truidenberg 8 Waspik 8 Drunen 8 Sprang Capelle 5 .Raamsdonk 3 Eethen 3 Heusden 1 Totaal 119 Van de 119 leerlingen zijn 102 R.K. en 17 Prot. Tel foon-uerslerking. Op 't oogenblik is men in onze gemeente druk bezig tot versterking der telefoonkabels nl. in Stations straat, Julianastraat, Mr. v. Cooth straat en Burgem. v. d. Klokkenlaan. Dit werk is onder toezicht van den Rijkstelefoondienst aangenomen door de fa. Kilian te Gorinchem, die met een 40 tal werklieden (w.o. een aantal Waalwijkers) en verschillende machinale hulpmiddelen, o.a. een electrische stamper, het werk begon nen is en vlot zal afwerken. Later wordt de kabel vanaf de fabriek der fa. Gebr. de Graaff ook ondergronds gelegd tot de 2e Zeine, zoodat dan het geheele net onder gronds ligt, uitgenomen in de Besoijensche straat. Biljarlen. In het café van den heer G. Kroot aan den Paralel weg werd dezer dagen een biljartclub opgericht onderden naam »N.A.O.» (Na Arbeid Ontspan ning), waarvoor zich reeds 11 per sonen als lid opgaven. Het bestuur der nieuwe vereeniging bestaat uit de heeren J. v. Hilst voorzitter, J. Verhagen, secretaris en J. Moonen, penningmeester De speelavond is bepaald op Dinsdag. Personen die nog lid wenschen te worden, kunnen zich opgeven in voornoemd café. Bondsavond A.N.W.B. Zooals wij reeds gemeld hebben, zal op 20 Nov. a.s. de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. alhier een Bondsavond organiseeren. Deze pro pagandaavond zal bestaan in een expositie van kaarten, gidsen, reis boeken enz., voor automotor—, rijwielwaterwandel— en ruitertoeristen, een lezing over het werk van den Bond en de vertoo ning van een interessante film. De Bondsavond is zoowel voor niet leden als voor leden kosteloos toe gankelijk. Wij verwachten dat de velen, die niet dagelijks in de gelegenheid zijn met het geheele Bondswerk kennis te maken, maar toch den bekenden en zoo nuttigen »Bond van de weg wijzers» kennen, deze gelegenheid zullen aangrijpen de mooie kaarten en gidsen, andere boekwerken en nuttige voorwerpen voor weggebrui ker en toerist te bezichtigen en wat meer te vernemen omtrent den voortretfelijken en baanbrekenden Bondsarbeid. Uiluoering Morgenavond wordt in 't Patronaats gebouw te v m. Baardwijk de aange kondigde gymnastiek— en tooneel uitvoering gegeven van „Kunst en Kracht*. Het afwisselend programma voor spelt een zeer genotvollen avond. Door de heeren- en aspiranten afdeelingen zullen onder leiding van den heer L van Drunen ryihmische oefeningen en oefeningen aan de werktuigen worden uitgevoerd. Er wordt in deze club met steeds grooter toewijding geoefend, zoodat men er van verzekerd kan zijn dat de ver richtingen op hoog peil zullen staan en de bezoekers^ van het begin tol het einde in spanning zullen houden. Met een uitgebreid repertoire van de nieuwste gramuphoonplaten zal een en ander op prettige wijze worden algewisseld. Ook wordt er wederom een dol vermakelijke klucht in twee bedrijven opgevoerd. L/e circus revue, die deze club vorig jaar opvoerde was een ge weldig lach succes, doch de scènes die we moigenavond te zien en te hooren zullen krijgen raceten deze nog overtrtffen en zullen de zaai doen daveren van de lachsalvo s. Gezien dit aantrekkelijke program ma en de zeer lage enti p ijzen verwachten we een heel druk bezoek. Hotel de Iwee Kolommen. Wij vestigen de aandacht op voorslaande advertentie van hotel café restaurant »de TweeKolommen» waarin wordt medegedeeld dat Zon dag strijkinuziek wordt gegeven ter gelegenheid van de resiauralie van 't café. Er is bitter—uur met attracties, terwijl des avonds de dames een souvenir wordt aangeboden. Zeer zeker zullen velen een kijkje gaan nemen naar de nieuwe vloei be dekking enz., die 't geheel een nieuw en intiem cachet zal geven. Voor nadere bijzonderheden zie men de annonce. Hearing inzake verlenging contingen- teering van den invoer van leder. Op Maandag 28 October j 1 had te 's Gravenhage een hearing plaats onder leiding van de heeren Spanjaard en prof. de Quay. Uit de verschil lende groepen van belanghebbenden waren vele vertegenwoordigers opge komen. Namens de lederlabrikanten drong Mr v. d. Loo aan op een verscherping der coniingenteering Hij wees er op, dat hoe langer hoe meer ledersoorten in Nederland gemaakt worden en de Nederlandsche leder industrie zich dus goed aanpast aan de Nederlandsche behoeften. In ver band met de sterk teruggeloopen export is het noodig, dat de leder fabrikanten in meerdere binnenland sche afzet compensatie vinden Hij drong er speciaal op aan, dat de toegestane contingenten niet overschre den zouden worden (zooals thans met Amerika en Engeland het geval is) en in principe slechts consenten zouden verstrekt worden voor den invoer van leder, dat hier te lande niet gemaakt wordt. De hr. Sabel legde den nadruk op de moeilijkhe. den, die bestaan voor drijfriemenfa brikanten tevens looiers, die niet over consenten beschikken en den onhoud- baren toestand, dat de invoer van drijfriemen niet gecontingenteerd is. De hr. v. Heesbeen lichtte speciaal de nooden der drijfriemlooiers toe. De hr. Hessels verklaarde namens de schoenmakers dat op invoer van zoolleer geen prijs wordt gesteld. De hr. Amoraal legde de moeilijkheden der zich uiibreidende onbeschermde lederwarenindustrie uit. De heeren Verwiel, Levenbach en Verwoerd vertolkten de verlangens der leder importeurs, welke uiteraard tegen de contingenteering zijn. Namens de schoenfabrikanten verzocht de hr. Mannaerts om het artikel chroom- geitenleer uit de contingenteering te lichten. De hr. Spanjaard zegde toe de verschillende uitingen nauwgezet te zullen overwegen. V. v. d. S Zr. Irmengard. Naar wij vernemen zal de Eerw. Zuster Irmengard, hoofdverpleegster van 't St. Nicolaas-Ziekenhuis alhier, binnenkort naar de Missie in Brilsch- Indië vertrekken. De velen die Zr. Irmengard in haar werk in het Ziekenhuis hebben leeren kennen zullen haar slechts ongaarne uit Waalwijk zien ver trekken. Ons Raadhuis. Dat het raadhuis van Waalwijk in wetenschappelijke— en kunst kringen groote bekendheid geniet, kan wel hieruit blijken, dat een afbeelding ervan niet alleen voor komt in de 6e druk van het geogra fisch standaardwerk over Nederland van Schuiling, maar dat het ook is opgenomen onder de 9 moderne bouwwerken in Nederland in de serie plaatjes van het Archief «Kunst in Beeld», uitgegeven onder leiding van Prof W. Vogelsang te Utrecht. Burgemeester Brune. Bij K. B. is thans aan den heer D F. Brune op zijn verzoek met ingang van 15 Jan. eervol ontslag ver leend als burgemeester van Eethen, met dankbetuiging voor de lang durige diensten door hem als burge meester bewezen. Men weet dat de heer Brune korten tijd geleden aan H. M. de Koningin ontslag had gevraagd. Nieuw telefoon gebouw te 's Her togenbosch. De Rijksgebouwendienst heeft aanbesteed het bouwen van een telefoongebouw op een terrein ge legen aan de Mortel te 's-Hertogen- bosch. Laagste inschrijfster was de firma Smulders teüisterwijk voorf117.298. Veemarkt Breda. Even zeker en regelmatig als winter en zomer konten en gaan, even regelmatig komt de zeer ge animeerde najaars—stierenmarkt in Breda. Maandag 18 Nov is de dag. Fokvereenigingen, die eens een extra besie stier willen hebben, vaardigen er hun besturen naar af;, nog steeds zijn ze goed geslaagd, want uit heel West Noordbrabant voert men er uitstekend materiaal aan. De verkoopers komen er gaarne; wordt er wel eens niet verkocht, toch toont men er zijn stierljes, de besturen der Fokvereenigingen zien ze, praten er met hun leden over, om later te komen koopen. Dus komt allen, ge helpt U zeiven en elkander. Maandag 18 Nov. is de stierendag. Vereeniging tot bevordering der belangen van slecht-hoorenden. EEN OOGENBLIK AANDACHT S.V.P. Dat wordt gevraagd ten behoeve van een vereeniging die zeer nuttig werk doet. Er bestaat n.l. een vereeniging die zich ten doel stelt sleehthoorenden te helpen op allerlei wijze. Slecht van gehoor te zijn, soms bij het doove af, wat is dat een moeilijk ding, om van geheele doofheid maar niet te spre ken! Men Voelt zich eenzaam, afgeslo ten en als er niets aan te doen is, moet men zich in zijn lot leeren schikken. Maar als er nu nog wel eens iets aan te doen blijktzou dat niet heer lijk zijn? En nu biedt de Tentoonstelling die door de Vereeniging tot bevordering der belangen van Sleehthoorenden ge houden wordt, gelegenheid om kennis te maken met alles wat tot op heden is uitgevonden op het gebied van hulp middelen, zooals gehoor-apparaten, doovenbellen, insignes, leermiddelen, leermethoden, enz., enz. Ieder die slecht hoort of aan den dooven kant is, raden wij met aandrang aan: ga die Tentoonstelling eens zien: wie weet is er iets, dat U of een der Uwen van dienst kan zijn en waardoor het leven en de omgang iets minder moei lijk zou worden. Laat U niet weerhou den door de gedachte, dat het nog niet zoo erg is of dat gij het eenigszins ver velend vindt, dat men zou denken dat gij aan den dooven kant zijt het is voor Uw bestwil, voor rijk en arm. De Tentoonstelling wordt gehouden op 12, 13 en 14 November in Musis Sacrum te Waalwijk. Jaarvergadering Bossche R.K. Middenstandsbond. Dinsdag vergaderde de Bossche R.K. Middenstandsbond te Nijmegen, waar bij de voorzitter, de heer Jos. Meijring, een openings- en tevens afscheidsrede uitsprak. Vervolgens werden verschillende mededeelingen gedaan, gewezen werd op het feit dat op verzoek van de mid denstandsorganisaties van de R.K. Ka merfractie een onderzoek zal worden ingesteld naar het feit dat het Tweede Kamerlid de heer Scliaepman, commis saris zou zijn van de groote BATA- onderneming. Wat betreft de actie voor goedkoo- pere tarieven voor de drinkwatervoor ziening in West-Brabant, werd mede gedeeld dat billijker tarieven zijn over gelegd. In de vacature Meijring werd geko zen de heer F. Daams uit Vught. In de vacature C. van der Waarde werd bij enkele candidaatstelling gekozen de heer P. H. G. Herbers uit Nijmegen. In den middag werden behandeld de verschillende voorstellen van de af deelingen. De afdeeling Tilburg stelde voor meer samenwerking te betrachten tus schen de standsorganisaties ontleding. Het H.B. deelde mede dat deze sa menwerking reeds bestaat in de Dioc. comm. van samenwerking. Het H.B. adviseerde in plaatsen waar deze com missies nog niet bestaan, pogingen te doen deze alsnog op te richten. In verband met deze materie werd naar voren geschoven een vraag der afdeeling Geertruidenberg wat hel II.B. denkt te doen in de steeds meer ur gente quaestie der coöperatie, in liet bijzonder der R.K. coöperatie als die van de N.C.B. De heer Sassen was hier de woord voerder en oordeelde dat de verbruiks coöperaties moesten verdwijnen in het belang van den handeldrijvenden mid denstand. Dr. van Beurden waarschuwde op dit terrein een voorzichtige politiek te voeren. In vele Katholieke kringen wordt het recht van verbruikscoöpe raties wel degelijk erkend. De meenin gen in dit opzicht zijn sinds eenige ja ren wel eenigermate gewijzigd. Hier staan meeningen tegenover elkaar, welke geleidelijk tot elkander gebracht moeten worden en dat dient dan te geschieden met tactische middelen uit eigen kracht geput. VERSTERKT De heer Hendriks uit Nijmegen be toogde, dat hier tusschen verschillen de middenstandsgroepen krachtig con tact moet bestaan om door eigen werk de coöperaties te kunnen weerstaan, om verkeerde denkbeelden bij bepaal de leiders als in België weg te nemen en om ook de aanvallen van het ge centraliseerde groot-kapitaal te kun nen afslaan. De heer Sassen hoopte, dat de be voegde autoriteiten en in dit geval ook de R.K. Staatspartij den middenstand zouden steunen in den strijd tegen de coöperaties. Het komt allereerst hier aan op kloeke daden en niet op mooie woorden. De heer Swinkels uit Deurne advi seerde het hoofdbestuur het daarheen te leiden, dat andere standsorganisa ties de coöperaties niet helpen uitbrei den ten koste van den middenstand, oqk al zouden zij genoopt worden door de crisis welke toch ook den midden stand treft. Drs. Jansen, adjudant-directeur van het Nationaal Hanze Bureau gaf een beschouwing over het in te dienen wetsontwerp op de vestigingseischen voor middenstandsbedrijven. Bij verdere behandeling van de af- deelingsvoorstellen verzocht de afdee ling Oss het H.B. bij Mgr. Arnold Die pen pogingen aan te wenden om voor het Bisdom Den Bosch een zelfde re geling getroffen te krijgen als de bis schop van Roermond getroffen heeft voor zijn diocees wat betreft het op dragen van leveranties door kloosters en andere kerkelijke instellingen aan middenstandszaken. Het H.B. deelde mede, dat eerst een meer afgerond voorstel aan de leiding dient gedaan te worden, alvorens op deze kwestie verder in te kunnen gaan. In ieder geval zal het H.B. in deze aan gelegenheid diligent blijven. BIOSCOOP. R.D.B.-Theater »Op Stapcf. Weer een Nederlandsche fi'm met de bekende namen uit het Vader- landsche fi'mmilieu: Fienije de la Mar, Henriëue Davids, Ébuis Davids, Jopie Koopman Frits van Dongen en Adolphe Fngers. I voor reclame-doeleinden levert aan zeer billijken I prijs j WAALWIJKSCHESTOOMDRUKKERIJ ANT00M HELEN, ma j

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9