Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad Geertruidenberg, FEUILLETON EEN LIEFDE IN CHINA EERSTE BLAD. C-spWMLWIJR Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. NUMMER 90. WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935. 58e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco ie zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. De raad der gemeente Geertrui, denberg vergaderde Vrijdagavond ten raadhuize onder voorzitterschap van Burgemeester Bianchi. Afwezig de heer Timmermans. Na opening der vergadering richt de Voorzitter een gelukwensch tot Wethouder Sassen, ter gelegenheid van diens zilveren huwelijksfeest De heer Jansen sluit zich namens den raad hierbij aan. De heer Sassen spreekt een dank. woord. De notulen der vorige vergadering worden hierna door den Secretaris voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Aan de orde 1Voorstel van burgemeester en wet houders tot het rooien en verkoo- pen van 24 iepenboomen. Volgens het Staatsboschbeheer moeten 24 iepen van de gemeente lijke aanplanting in het Bolwerk, aan den Emmaweg en aan den provincialen weg, wegens ziekte gerooid worden. De raad gaat daarmee accoord. 2. Aanvraag bouwterrein door H. Ki- vits. Adressant vraagt een perceel van 7 M. breed in de Koestraat. B. en W. stellen voor den grond voor f 563.50 te verkoopen, dus tegen f3.50 per Ma. De heer Jansen meent dat de prijs wel iets hooger mocht zijn. De Voorzitter zegt dat de raad indertijd besloten heeft dit terrein voor f3.50 te verkoopen om het bouwen aan te moedigen. Het voorstel wordt aangenomen. Gemeenlebeg rooiing. 3. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1936 en de daarbij behoo- rende bedrijfsbegrootingen. van „De Echo van het Zuiden". De Begrooting vastgesteld. De beer Jansen brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit Aan B en \V. brengt de com missie dank voor het beleid. Ook deze gemeente voelt de geesel der werkloosheid, doch deze begrooting is nog zonder belastingverhooging sluitend gemaakt kunnen worden. Spr. geeft verschillende cijfers uitde begrooting, die sluit op f 150.582.71 in den gewonen en f 17.389.— in den kapitaaldienst. De opbrengst der belastingen is geraamd op f33 941..tegenoverop f36.411.in 1935, zoodat verwacht wordt dat de mindere opbrengst f2500 zal zijn. De werkloosheid blijft zware offers vragen Voor steunverleening is f30.000 uitgetrokken, dus f5000 meer dan dit jaar. De commissie spreekt als haar meening uit dat alles in het werk gesteld moet worden om de werkloosheid tegen te gaan, vooral onder de jongeren. Het schijnt volgens het verslag der commissie nog steeds niet voldoende te worden ingezien hoe een zware last dit legt op het gemeentebestuur en men is nog niet voldoende overtuigd van het gemeentebelang dat er mede gediend is wanneer werkkrachten uit de eigen gemeente in de bedrij ven worden aangesteld. Wat de werkloozen zelf betreft merkt de commissie op dat deze zich moeten beijveren om zoo mogelijk werk te krijgen. De commissie is van meening, dat dient te worden uitgezien naar de mogelijkheid een werkverschaffing in het leven te roepen en wijst daarbij op het werk dat gedaan zou kunnen worden aan de Binnenhaven en aan de Vest. Naar aanleiding der voorgestelde verbetering van den weg van de In het steunbedrag van f 30,000 wordt door het rijk voor f 24,750 gesubsidieerd. Voor subsidie aan werkloozenkassen is f 3500 uitge trokken. Subsidie aan onderwijs—inrich tingen eischt voorts f 3686. De commissie dringt er op aan dat de werkloozen hun steungeld in de gemeente besteden. De gemeente dient uit te zien naar mogelijkheden om den grooten nood der werkloozen te verzachten, en de commissie oppei t daarom het denkbeeld toeslagen te geven op de huren en de contributies van zie kenfondsen. De begrooting van het G.E.B. sluit op f 25,558,r-9 in den gewonen en f 15,026,53 in den kapitaaldienst, met een vermoedelijk winstsaldo van f 1500. Ofschoon een extra af schrijving van f 1800 is voorgesteld kunnen de tarieven woiden ver laagd. De commissie heeft alle waardeering voor het beheer van dit bedrijf Zij ste[t voor het salaris W64.3 van den incasseerder van het G E.B. met f 50 te verhoogen. Het Grondbedrijf sluit in den gewonen dienst op f 7760,20 en in den kapitaaldienst op f 8708,43, met tekorten van resp. f 2485,27 en 1 4000. Het bedrijf blijft nog steeds noodlijdend en ondervindt de druk der ontactische wijze, waarop de slechting der wallen heeft plaats gehad De commissie dringt voorts aan op beter onderhoud der woningen der bouwvereeniging van Godsbuis- straat en Emmaweg, op opruiming der waterplaats aan den Zuidwal en op het afbreken van bouwvallige woningen en schuttingen. Door de commissie wordt voor gesteld aan den correspondent der arbeidsbemiddeling wegens het be reiken van den 65 jarigen leeftijd eervol ontslag te verleenen en het correspondentschap naar het raad huis over te brengen. De kosten van muziek- en radio vergunningen voor café's zou de commissie met 50 pCt. verlaagd willen zien en tevens vraagt zij de café's tijdens de kermis een uur later muziekvergunning te geven, behalve 's Zaterdags. Bovendien vraagt de commissie een nieuwe organisatie der brand weer voor te bereiden. Aan het slot van het rapport hoopt de commissie dat er ook in het komende jaar een goede ver standhouding in den raad zal be staan, en stelt zij voor de begroo tingen ongewijzigd vast te stellen. Wethouder Sassen zegt dat de zorgen der gemeenten van meer dan gewone beteekenis zijn. Spr. meent dat de politieke partijen niet voldoende hebben begrepen welke nadeelen de centralisatie der bevol king heeft. Door den trek naar de steden zijn groote belangen in ge vaar gekomen. Persoonlijk grieft het spreker dat de werkman in de stad steeds veel beter af is dan zijn col lega op het platteland. Even slecht is het gesteld met den kleinen pachtboer en den middenstand ten plattelande, nu de groote winkel maatschappijen zich meer en meer op het platteland gaan vestigen. den zich aan het oog op. Ze trokken langs meer dan één duizelingwekkende afgrond, passeerden primitieve brug getjes, die hun een koude rilling langs de rug deden loopen en bereikten ein delijk een hellende grasvlakte, waar zy besloten te rusten voor hun lunch. Spr. oppert voor de categorie der filiaalbedrijven de mogelijkheid eener plaatselijke bedrijfsbelasting. Voorts wijst spr erop dat de salarisvermindering op het platte land verder is doorgevoerd dann in de steden, Ten aanzien van het jeugdwerk, loosheidsvraagstuk dienen ook in deze gemeente maatregelen te wor den genomen. Spr. gelooft dat in de toekomst zal blijken dat we op het oogenblik in een groot gekkenhuis leven. We hebben een gave gulden, maar voor we hem uitgeven hebben we er minstens 50 pet. belasting voor betaald I In deze streek heeft men suiker fabrieken opgeruimd zonder te zien naar de belangen der streekbevol king In deze gemeente is de PNEM- centrale, waarin millioenen guldens steken,doch slechtsenkele menschen werken. Was de rationalisatie hier met zoo sterk doorgevoerd dan zou er tn onze gemeente geen werk loosheid meer behoeven te heer- schen I Spr. vindt het met het oog op de militaire kweDbaarheid vooi ts wenschelijk dat er meerdere PN EM- centrales in de provincie gevestigd worden. Spr. vraagt of men zich niet blind staart op de revolutie—pogingen. Veel meer moeten we zien naar den economischen toestand. Durft men de consequentie van Quadragesimo Anno niet aan? In den Haag zit men nog vast aan een doctrinaire wetenschap, die voor spr. geen in houd meer heeft. Er moet worden ingezien dat we in dezen tijd voor uitstrevend werken. Als geregeerd wordt met overleg, dan zullen we onze taak in dit groote wereld gekkenhuis blijven voortzetten m heter te maken wat slecht is, aldus spreker. De voorzitter brengt de commissie dank voor haar rapport, dat door B. en W. nog niet in alle onder deden is nagegaan. Spr. gelooft ook niet dot vanavond reeds over alle aangevoerde punten een besluit ge nomen dient te worden. Spr. merkt op dat men niet moet wolken samen. Zij werden steeds grooter in aantal en omhulden ten laatste de top pen der heuvels. Verder naar beneden hingen de wolkcnsluiers als rook om de boomkruinen. De vluchtelingen zelf wa ren in een vochtigen mist gewikkeld, die hen tot op de huid nat maakte en hen belette verder om zich heen te zien dan een paar meter. htlftd 'M De Echo van het Zuiden, iWaftlwyiisclic en Lugstrutsrkr Couranti Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 39. De dokter strekte zich op de bladeren uit en viel vrijwel oogenblikkelijk in slaap. Eenmaal werd hij wakker, opende slaperig zyn oogen en zag het vuureinde van de sigaret van zijn metgezel in de duisternis gloeien. Hij sloot zijn oogen opnieuw en sliep vast tot het licht werd, om, toen hij ontwaakte, te bemerken dat Ching, ineengerold op het bladertapijt vredig snurkte. Toen hij naar den trou wen kerel keek en bedacht hoe vreese- lijk vermoeid hij geweest moest zijn, kon hij onmogelijk kwaad op hem wezen, hoewel het geimproviseerde kamp blijk baar eenigen tijd geen bewaking had ge had. Maar gelukkig had het verzuim geen ernstige gevolgen gehad, Forsyth kwam overeind, rekte zich uit en geeuwde. Bij wijze van antwoord kwam er een geeuw uit den draagstoel, gevolgd door een lachje. Hij keerde zag half om en zag (lat het gordijn teruggeslagen werd en Kathleen met lachende oogen naar hem keek. Goedenmorgen, Dick! Hij wierp een snellen blik op Ching. Die sliep nog den loodzwaren slaap van een oververmoeid man en zonder aarze ling stapte de dokter naar den draag stoel, nam het mooie lachende gezichtje tusshen zijn handen en kuste het meisje lang en innig. Goeden morgen, liefste! Een diepe blos kwam op Kathleen s lach. Gistermorgen zou je dat niet ge daan hebben! Neen, lachte hij terug, maar mor gen Jamorgen? Morgen krijg je minstens een dub bel portie! Ze schudde het hoofd in vroolijk ver- ■vvijt. Ik had nooit gedacht dat je zoo wuft kon zijn. Wuft! protesteerde hij. Als ik toch ga trouwen! Trouwen? Ja natuurlijk, antwoordde hij ba zig. We trouwen de eerste de beste ge legenheid. Dan zal je vader niet meer in staat zijn tusschenbeide te komen. Ik houd er nu eenmaal van de dingen af te doen! Ze zei verder niets, maar terwijl zij uit den stoel stapte, verried haar gezicht duidelijk genoeg hoe ze zijn voorliefde voor afdoen opnam. Zy droeg altijd nog het costuum van voorname Chineesche dame en met een liefkoozenden blik op haar stralend ge zicht, zei hij vol bewondering: Ik heb nooit geweten, dat Chi neesche kleedij zoo goed kon staan. Met een oolijke twinkeling in haar oogen keek ze naar zijn bemodderde en doorweekte kleeren. Ik ben bang, dat ik dat compliment niet terug kan geven. Neen, het is alleen om mezelf, dat je van me moet houden, bracht hij pla gend in het midden. Misschien lukt het me dat te doen, klonk het jolige bescheid. Jij, schat! riep hy en toen hy naar ditmaal in zijn armen nam vergal hy te kijken of Ching nog sliep. Maar Kathleen keek wel en na een oogenblik hernam ze: 1_ Vindt je niet dat het tyd wordt om met die frivoliteit op te houden en toe bereidselen te maken voor ons ontbflt? Als we klaar zyn kunnen we Ching wak kor maken; die zal langzamerhand wel voldoende uitgerust zyn. Goed. Als jy dan een paar handen rolbrug naar hel station vraagt de commissie of niet via de Streekplan commissie verbreeding der rolbrug zou kunnen worden verkregen. Bo vendien meent de commissie dat bij deze weg verbetering alle machinale arbeid dient te worden uitgeschakeld. MAAT3CHAPPY VAN VERZEKERING OP MET LEVEfl vol droge takjes wil verzamelen, ga ik op zoek naar water. Daar zal wel geen ge brek aan zijn in deze heuvels. Hij nam een kleine pan, die zich bij de dingen bevond, welke Ching van zijn onvolprezen broer geleend had en ging heen terwijl Kathleen takjes begon te verzamelen voor een vuur. Spoedig kwam Forsyth terug met een pan vol water- Zijn haar en gezicht dropen. Zoo ben je onder de pomp ge weest. Waar is de badkamer? infor meerde het meisje met een glimlach. Maar enkele meters van hier, daar rechts. Daar is een stroompje. Kathleen wuifde hem met een luch tig gebaar toe en verdween achter de rhododendrons. Toen zij terug kwam keek Forsyth haar met een blik vol liefde en 'teerderheid aan. Haar oogen straalden van den lach, ze moest wel bijzonder vroolijk geluimd zijn, de door gestane gevaren ten spijt. Het is jammer dat Ching niet een paar handdoeken van zijn rijken broer heeft geleend, zei ze. Mijn gezicht voelt aan, alsof het tot marmer verstijfd is. Het is mooier dan Tijd om thee te zetten, Dick, viel ze hem schalks vermanend in de rede. Zij staken den kleinen houtstapel aan, zetten thee in de pan van Chings broer en nadat alles gereed was, werd hun tochtgenoot gewekt. Toen hij het vuur en de stoomende thee zag, ging hij verschrikt overeind zitten. Ikikheb me versla pen: stamelde hij. Heel jammer. Ik.- Forsvth had niet de minste neiging om hem een standje te maken over zyn gebrek aan waakzaamheid. Spaar je verontschuldigingen, on derbrak hy hem vriendelijk, we begre pen dat je rust noodig had en het ont bijt is klaar. Laten we aanvallen. Hoe eerder we doorgan hoe beter. Toen ze gegeten hadden, vervolgden zy hun weg. Naarmate zy voortgingen werden de heuvels steiler. De lucht blies koeler en riviertjes haastten zich naar beneden. Klaterende watervallen in wondermooie omlijsting van groen de- Zij waren nu hoog genoeg om over de lagere heuvels heen te kunnen kijken en terwijl Ching een maaltyd van boonen- puree en tarwekoekjes bereidde, lieten Kathleen en Dick Forsyth den blik dwa len langs den weg waar zij vandaan ge komen waren. De daken en tempels van Pi-Chow glansden in het zonlicht en toen het meisje de stad in vogelvlucht ontdekte, liet ze een lichten kreet van ontsteltenis hooren. Och, wat zijn we weinig opgescho ten! Ja, gaf de dokter toe. Maar vergeet niet dat we over heuvels klimmen. Ze zullen Li-Weng-Ho nu wel heb ben gevonden. Uren en uren geleden, vermoed ik. En zou de achtervolging al begon nen zijn? Vast en zeker. Maar er is geen re den voor opwinding. Het zal de manne tjes van Li-Weng-Ho een heelen tijd kos ten om ons spoor te vinden, en voor het zoover is, kunnen we veilig en wel bui ten zijn rechtsgebied zijn. Ja, maar ik zie hein er best voor aan zich van de grenzen van zijn provin cie niets aan te trekken en, als hij ons op het spoor komt, zijn mannen achter ons aan naar Yunnan te zenden. Laten we hopen van niet, antwoord de Forsvth bemoedigend. Kathleen kon de gedachte aan den mandarijn echter niet zoo gemakkelijk van zich afzetten. Li-Weng-Ho, beroofd van zijn prooi en het slachtoffer van diepe vernedering, zou ongetwijfeld energiek zijn in de achtervolging en on genadig in zijn wraak. Dat ze nog zoo dichtbij Pi-Chow waren, had haar diep teleurgesteld en er kwam een druk over haar, waaraan ze zich niet kon ontwor stelen. Bovendien begon het weer te veran deren. Boven de heuvels pakten zich De tocht werd hoogst onaangenaam. De rolssteenen op het pad waren glib berig door de opeenhoping van vocht. Het natte gras doorweekte hun voeten en beenen, de boomen waaronder zij door gingen deden een regen van zware drup pels op hen neervallen. De gedruktheid, die Kathleen al een poos gevoeld had, deelde zich aan Forsvth mede en alleen Ching bleek bij machte een eenigszins hoopvollen kijk te houden op een we reld, die zijn gulden aspect verloren had. Heel slechte mist, constateerde hy, toen zij op den top van een glibberige verhevenheid even stil stonden om wat te rusten. Maar de zon hy schijnt er bo ven- Hij verwarmt ons weer gauw! Het was moeilijk zich dit voor te stel len op deze van mist doordrenkte hel lingen en geen van de beide anderen gaf antwoord. Ching bemerkte hun somber heid en snaterde opgewekt door. Heel slechte mist, maar verbergt ons voor de mannen van den mandarijn, als zy dezen kant uitkomen.jyi Misschien, meepjfJfo^.Apkt^; sftnj- ber Maar ,1c mist %ingen \JèeR:boc#Prëü>M*ée >hAttl derd meter verribr'il^aNT® punt waar hetlpqtf 'M'bo*1 splitste, die zich jeclil^emluiky an,e,e steil stuk «'ots waaTllr Her hr Boeddha was uitt^ftduWéh, ,ns uit^MuWèH, ïn onzekerheid Hielden!iztfikattiii U:b U hlijft hier, bpsbBenftbipigLdksga langs dezen weg. „aar Yunnan brengt. inj,nh.mlliu 1 flGCJg 9lf!9Sm 4MO losrl 9Ö lbs'iGtb n9hflod Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1