Aspirin BUITENLAND. BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN PROVINCIAAL NIEUWS -v:v* De Oorlog. ST. NIGOLAAS-ADYERTENTIES, denken dat de gemeente aan de steun vei leening slechts f 5000 be taalt. Hekent men het bedrag mee dat de gemeente betaalt aan het werkloosheidssubsidiefonds, dan komt men tot een uitgave van f 19500. Over de voorgestelde salarisver- hooging zal spr. in besloten verga dering mèdedeelingen doen. Het' gemeentebestuur zal de geuite wensch overbrengen aan de bouw- vereeniging. A in verschillende andere opmer kingen der commissie zullen B. en W. de noodige aandacht schenken. Wat betreft den ambtenaar der arbeidsbemiddeling zegt spr. dat deze persoon den pensioengerech- tigie leeftijd heeft bereikt. B. en W. nemen daarom het voorstel om hem per 1 Januari a.s. te ontslaan over. Spr. brengt een dankwoord aan dezen functionaris. Hoe in de vaca ture zal worden voorzien zal spr. in het college van B. en W. nog overwegen. De heer v. d. Loo vraagt of de ambtenaar niet geschikt meer is. De Voorzitter ontkent dit; hij heeft altijd zijn werk goed gedaan. De heer de Kroon is niet voor ontslag daar de man het werk altijd goed gedaan heeft. Het is slechts een nevenbetrekking, waarvoor f 300 gegeven wordt. Daarom voelt spr. er niets voor hem te ontslaan. Spr. vindt het bezwaarlijk wanneer een ambtenaar der Secretarie het werk zou moeten overnemen, daar er zeer veel tijd voor noodig is. Blijkt straks dat het beter is het werk niet op te dragen aan een der ambtenaren, dan zou het misschien niet gemakkelijk zijn een even goede kracht te vinden als de gemeente thans heeft. De heer Jansen meent dat dit soort werk juist op de Secretarie thuis hoort, daar de arbeidsbemid deling dan altijd telefonisch te be reiken is. Er zit bovendien een financieel voordeel in, want er zou met een geringer salaris volstaan kunnen worden. Over de herziening der vergun ningen voor radio en muziek zegt spr. dat de caféhouders in deze gemeente zeer bevoorrecht zijn. Zij zijn de eenigen die belastingverlaging krijgen, en ook vorig jaar waren zij dat! Spr. moet echter toegeven dat de vergunning voor radiomuziek te hoog is. Deze zaken kunnen echter nog nader onder het oog worden gezien. De bedrijfsbegrootingen alsmede de gemeentebegrooting worden zon. der stemming conform ontwerp vastgesteld. 4. Voorstel van burgemeester en wet houders tot het vaststellen van een verordening tot het heffen van 75 opcenten op de gemeentefondsbe- lasting. Dit voorstel wordt aangenomen. 5. Voorstel van burgemeester en wet houders tot wijziging van het tarief voor de levering van electriciteit door het gemeentelijk electriciteits- bedrijf. Voorgesteld wordt het lichttarief te verminderen van 27 lot 25 ct., het kleinkrachltarief van 14 tot 13 ct., voor de max. belasting het tarief onverminderd te laten, de omzet belasting voor rekening van het bedrijf te nemen en de meterhuur te verlagen. De raad gaat hiermede accoord. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde het voorstel der commissie om den ambtenaar der Arbeids. bemiddeling te ontslaan. Bij schriftelijke stemming wordt met 4—2 stemmen het voorstel aangenomen. 6. Ingekomen stukken. Het schrijven van den Minister inzake de Waterleiding-motie wordt opnieuw aangehouden daar de heer Timmermans nog niet aanwezig is. Het request oer R.K. Werklieden- vereeniging betreffende toeslag op de uitkeeringen uit de bondskas komt vervolgens ter sprake. Weth. Voermans stelt voor dit verzoek in te willigen. Spr. becijfert dat van de uitkeeringen uit de kas na het betalen van verschillende vaste uitgaven slechts zeer weinig overblijft. Spr. vraagt zich af hoe een gezin van een bediagvanfS. moet leven. Vrijwel alle omliggende geme nten hebben het verzoek in gewilligd. De Voorzitter meent niet in her haling te behoeven te treden daar hij zijn standpunt reeds heeft uiteen gezet. Spr. wil echter opmerken, dat hij in het geheel niet heeft willen zeggen dat de groote gezinnen niet tegemoet gekomen moeten worden. Uit de gemeentelijke steunregeling blijkt het tegendeel. Spr. heeft alleen laten uitkomen dat de organisaties zelf blijkbaar voor de groote gezin nen minder over hebben, dan zij van de gemeente ontvangen. Ook wil spr. er nog eens aan herinneren dat meermalen door de bonden gezegd is dat de steungelden te laag zijn. Het blijkt echter datdebonds- uitkeeringen beneden die der ge. meente staan De heer Okkerse zegt dat de bonden daar zelf niets over te zeggen hebben, daar de Minister de uitkee- riiigeu bepaalt. Lie heci Jansen is het met den Voorzitter eens. De neer v. d. Loo acht het wen. schelijk dat de gevolgen van liet beslun worden onuerzocut. Spr. kan zicli met inwilliging van üel verzoek vereenigen, mits geen toeslag wordt gegeven aan hen die builen hun uitheeiing nog llinke gezinsinkom. &len beboen. De voorzitter is daar ook tegen en vermoedt dat de minister daar wel een regeling getrollen zal beb- ben. bpr. viaagl de heer Voermans of hij weet wat deze toeslag aan de gemeente zal kosten. Wethouder Voermans kan dal niet zeggen, hij gelooit echter dal het bedrag niet hoog zal zijn. De voorzitter zegt dat uit het adres het tegendeel uiijkt. Het verzoek wordt met ulgemeene stemmen aangenomen. Bij de Hond vraag vraagt de heer Jansen de huur van installaties vau het G.E.B. at te schallen. De voorzitter zegt dat de instal laties door de huurders ten allen tijde van het G.E.B. kunnen worden aangenomen. Het G.E.B. zou graag zoo spoedig mogelijk van de adnn nistratieve rompslomp van de ver huring afzien. De heer Jansen gelooft dat de verhuurdeis er de huurders soms in laten loopen door bij de verhu ring van' woningen niet te zeggen dal deze huur maendelijks betaald moet worden. De vergadering wordt daarna ge sloten en de raad gaat in geheim comité De sancties in werking. Maandag zijn de sancties tegen Italië in werking getreden, hetgeen een gebeurtenis is die indegeschie denis geboekstaafd zal blijven. Italië heeft tegenmaatregelen ge nomen tegen de sanctie landen. In feiten bcteekent dit dat de handel met deze landen zoo goed als ge. heel stil staat De Groote Baad van het Fascisme heeft enkele vergaderingen gehouden om de houding tegen de sancties te bepalen. De volgende resolutie werd aangenomen: s „De Groote Baad van het kascis- me, welke de samenvatting vormt van het eensluidende gevoelen des volks, dat zooals uil de demonstratie van 2 October j.l. is gebleken ver knocht is aan de zaak van het fascisme, betuigt den Duce zijn bijval, aangezien hij het hoogste recht van de natie heeft verwerke lijkt door zich in Afrika voor zijn dierbare zonen de noodzakelijke voorwaarden en middelen te ver schaffen om te leven en zorg te dragen voor de toekomst. Alle Italianen zijn derhalve vol vertrou wen bereid elk otTer te brengen om dit nationale doel te bereiken". Voorts heeft de Groote Baad aan Mussolini verslag uitgebracht over den toestand. Daarin noemt de Baad den datum van 18 November 1935 een datum van smaad en on rechtvaardigheid in de wereld. De Baad noemt deze nog nooit tevoren toegepaste sancties een voorwendsel om het Italiaansche volk oeeono- misch te verstikken en een ijdele poging het te verdeemoedigen en het te verhinderen zijn idealen te verwerkelijken en zijn levensbehoef ten te verdedigen. De Groote Baad verordende dat op 18 Nov. van alle woningen in Italië de nationale vlag .moest wap peren ten teeken van het eensgezind verzet van het volk tegen de sancties. De Bono teruggeroepen. Generaal de Bino is uit Eritrea »wegbevorderd«. Hij is tot maar schalk benoemd en naar Italië teruggeroepen. Nu zal maarschalk Badoglio het opperbevel over de troepen voeren. Velen verwachten nu een krachtiger voortrukken der troepen. De spanning in China. De spanning tusschen Japan en China neemt steeds toe. Deze week zal vermoedelijk de onafhankelijk, beid van Noord China worden af gekondigd. Japan zal zich verzetten tegen een eventuee'en opmarsch yan het leger van Tsjang Kai Sjek teneinde de onafhankelijkheidsbe weging te onderdrukken. De toestand wordt steeds krilie- ker. In offiicieele kringen te Tokio acht men een botsing tusschen troepen der centrale Chineesche regeering en die der autonomisten onvermijdelijk. Volgens te Tientsin ontvangen berichten zou in Mandsjoekoeo in verband met den toestand in Noord- China bevel tot mobilisatie zijn gegeven. De moord op Koning Alexander. Te Aix-en-Provence, een klein Fransch provinciestadje, is het pro ces begonnen tegen de moordenaars van Koning Alexander van Zuid- Slavië en min. pres. Barthou. In de aanklacht worden de drie beklaagden beschuldigd van mede plichtigheid aan dubbelen moord. Alle drie behooren tot de geheime Kroatische bond »Oestasja«, welke in 1929 te Zagreb werd opgericht. De aanklacht wil aanloonen, dat deze organisatie den aanslag op vreemden bodem voorbereidde en dat het lot Velitsjko, Pospisjil, Krajl en Bailsj aanwees om hem uil te voeren. Zij ontvingen een grondige opleiding van Palewilsj. De debalten zullen vermoedelijk twee weken duren. Buitengewone veiligheidsmaatre gelen zijn genomen; meer dan 500 geunifoi meerde bewakers zullen den ordedienst handhaven. Bovendien zijn 480 man der mobiele garde onder de wapenen geroepen, alsmede alle gendarmen van het departement. De verpleging op »Zonnestraak is voor iedereen ongeacht geloot ol politieke richting. Bij ons 10 jarig bestaan vragen wij dan ook met vertrouwen als geschenk de hulp van allen die zich als »Sterken<f. een kleine moeile willen getroosten voor de »Zwakken«. De trekking is eind December. Geeft U daarom omgaand op aan: Bureau »Zonnestraal« Afd. Loterij, Stadhouderskade 153, A'dam (Z). De loten liggen voor U gereed, vraagt U er heden nog even om Zeldzaam transport. Heden wordt door de N. V. de Wit's Bergings- en Transportonder, neming te Rotterdam bij de vroegere suikerfabriek „Stateddam" te Geer- truidenberg een olietank weggesleept bestemd voor een teerfabriek te Oist bij Deventer. Dit gevaarte van 12 M. doorsnee en 10 M. hoogte moet eerst 40 M. over land naardeDonge worden gebracht. Na omgekanteld te zijn in het water wordt de tank door booten weggesleept. Men zal dan echter een spoor- en een voet brug te passeeren hebben, welker niet op genoemde afmetingen berekend zijn Daarom zijn daar twee bokken geplaatst om de tank over de brug gen te tillen. Een lasiig karwei. Distiibutie van gehakt in blik. Naar men ons mededeelt, wordt het gehakt in blik, bestaande voor de hellt uit rund- en voor de heift uit varkensvleesch zooals tot nu toe werd gedistribueerd, gedurende de wintermaanden vervangen doorzuiver varkensgehakt in blik. De distributie zal geheel op de- zelfde wijze plaats vinden als tot dusver die van het gemengde gehakt plaats vond. De bouw van de verkeersbrug over het Hollandsch Diep. De Amsterdamsche ballastmaat- schappij aan welke maatschappij 't bouwen van de pijlers en de land- hoofden van de verkeersbrug over het Hollandsch Diep, nabij Moerdijk, is opgedragen, is thans zoo ver met het werk gevorderd, dal men ver wacht heden het laatste beton te kunnen storten. Daarmee is de on derbouw van de brug dan zoover gereed, dat alle overspanningen kunnen worden geplaatst. Om het wereldkampioenschap sehuken. Aljechin heeft de 20ste pari ij moe ten opgeven. De stand is nu: Aljechin 7, Euwe 6, remise 7. Ook Euwe heeft nu voldaan aan een der voorwaarden voor het winnen van den wedstrijd, op zijn minst partijen te hebben gewonnen. Daar bij gelijken eindsland de beziller van den litel dezen behoudt moet Euwe dus van de nog te spelen partijen er op zijn minst nog 2 winnen en in 8 gelijk spelen om wereldkampioen te worden. Gisteravond begon te Ermelo de 21sle partij. Euwe staat op winst. Taiwemeel van onvoldoende samenstelling. De Hooge Raad te Den Haag heeft met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Arnhem, wegens „tar wemeel voorhanden hebben, waar van de samenstelling niet voldoet aan de eischen der Tarwewet», J. F. D., directeur der Coöp. Handels- vereeniging van den Noord-Brabant- schen Chr. Boerenbond, wonende te Veghel, veroordeeld tot een boete van f 1000. Zon nestraala De Vereeniging »Zonnestraal« die voor de practische toepassing van de arbeidstherapie voor tuberculose, lijders 't Sanatorium «Zonnestraak te Hilversum stichtte, bestaat thans 10 jaar. 10 Jaar waarin de over heidsbijdrage welke vroeger 11 cent per dag per patiënt bedroeg, eerst werd verminderd tot 7 cent en daarna gehiel werd ingetrokken. Waarin alle vrijbedden door ver schillende vereenigingen beschik baar gesteld kwamen te vervallen, terwijl de laatste jaren ondanks de toewijding onzer medewerkers de inkomsten uit collecten en spaar- busjes regelmatig daalden. Jaarlijks wordt een loterij georganiseerd, om deze vermindering in inkomsten althans gedeeltelijk op te heffen. Ook de thans loopende 4e loterij moet slagen wil »Zonnestraal« niet genoodzaakt zijn patiënten wegens gebrek aan middelen te ontslaan. Wij zoeken hiervoor 1000 helpers (sters) in ons land, die bereid zijn tezamen de nog onverkocht zijnde 10,000 loten te verkoopen, dat is dus elk 1 boekje van 10 loten. Indien wij deze vinden en daarop vertrouwen wij dan zullen ook dit maal weer alle 50,000 loten èfl, per stuk bij de trekking verkocht zijn. Betaling kan na verkoop ge schieden. (Buiten verantwoording van de Red.) Sprang-Capelle, 18 Nov. 1935. Mijnheer de Redacteur. De inhoud van het ingezonden stuk onderteekend door »Waalwij- ker» in uw blad van j.l. 10 dezer is mij en vele anderen als het ware uit het hart gegrepen. Ik kan hier echter nog aan toe voegen, dat niet alleen buitenstaan ders belasterd worden, doch dat ook vele ingezetenen dikwijls uitgeschol den en nageroepen worden. Verschillende malen heb ik men schen hooren zeggen »Wat is het een genot, üat hel van middag voet ballen is. Nu kan je nog eens met rust over de Nieuwevaart en den Overweg gaan Men moet nl weten dat schelden en naroepen meestal op bepaalde punten plaats heeft, zoowel op »De Witte brug», «De Overweg» bij het station Capelle-Nieuwevaart, »Het Bruggetje» enz. Deze plaatsen zijn hiervoor berucht. Zelfs H. H. geestelijken van ande re richting worden niet ontzien. Bovendien is hier onder vele in gezetenen kwaadspreken en lasteren aan de orde van den dag. Velen hebben het grootste pleizier, wan neer zij twist en tweedracht kunnen zaaien; respect voor eens anders meening ontbreekt hier bij vele menschen ten eenen male. Wie niet van hun kleur is, wordt dikwijls op allerlei manieren kwalijk bejegend en soms zelfs benadeeld, wat toch zeker alles lijnrecht in. druischt tegen de Christelijke leer van naastenliefde en verdraagzaam heid. Doordat verschillende takken van sport hier beoefend worden, is hier echter wel degelijk verbetering merkbaar, want voor 15 h 20 jaar was het hier nog veel treuriger ge steld. Behalve het hierboven reeds aangehaalde, werden toen herhaal delijk ruiten ingeworpen, atheinin. gen vernield, draden gespannen op de vensters gegooid en meer van dat »moois«. En ik vraag mij af, wat zal het nu weer worden, als alle ontspanning op Zondag in onze gemeente verboden wordt, Mogelijk ligt hier nog een ruim arbeidsveld open voor IJ. H. Gees telijken en Paedagogen, aangaande het gedrag in het openbaar, inzon derheid hoe men zich in het dage lij ksch leven behoort te gedragen tegenover zijne medemenschen en andersdenkenden. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dankende voor de opname. Nog een Inwoner van Sprang-Capelle. Wij wachten tijdig Uwe die wij billijk berekenen en waaraan wij alle zorg zullen besteden. Niemand mag ontbreken, zeker niet in onze twee St. Nicolaas- nummers van 23 en 30 Nov. Waalwijk, 19 Nov. 1935. De prijzen van schoenen verhoogd. De Fed. van Nederlandsche Schoenfabrikanten besluit tot een prijsverhooging van 10 a 15 Maandagmiddag is te Tilburg onder voorzitterschap van den heer ir. C. Ra ming alhier, de aangekondigde verga dering van de Federatie van Nederl. Schoenfabrikanten gehouden. Hoofdpunt der beraadslagingen vormde het voorstel om, in verband met de stijging van de lederprijzen, de prijzen der schoenen te verhoogen. Uit de langdurige beraadslagingen bleek, dat als gevolg van de overpro ductie van schoenen en de onderlinge concurrentie de prijzen stukken lager waren komen te liggen dan die van voor den oorlog. De vrees werd uitge sproken, dat als gevolg van de ver minderde koopkracht het schoenen- verbruik zou terugloopen. Daartegenover werd echter van an dere zijde erop gewezen, dat, uitgaan de van het index-cijfer, de schoenen- prijzen in onredelijke verhouding staan tot de levensmiddelenprijzen. Er circuleeren in de groote pers be treffende liet op deze vergadering ge nomen besluit weer berichten, die den toestand niet juist of niet volledig be lichten. Teneinde deze berichten aan le vullen of voor zoover zij onjuist wa ren te rectificeercn, wordt ons dooi de Fed. van Ned. Schoenfabrikanten het volgende communiqué verstrekt: In de Maandag gehouden algemeene ledenvergadering der Fed. van Nederl. Schoenfabrikanten werd met groote instemming begroet het bestuursvoor stel om in de verhooging der prijzen, waartoe de belangrijke stijging der le derprijzen ieder individueel schoenfa brikant noodzaakt, in onderling over leg meerdere uniformiteit le brengen. Algemeen was men van oordeel dat het in de gegeven omstandigheden on mogelijk is zonder prijsverhooging de huidige kwaliteiten te handhaven, zoo dat ieder geplaatst is voor de keuze: of in vermindering der kwaliteit, of verhooging der prijzen compensa tie te zoeken voor de prijsstijging dei- grondstoffen. Met algemeene stemmen is tenslot te tot verhooging der thans geldende prijzen besloten met 10 tot 15 al naar mate waarmede de prijzen reeds eerder verhoogd zijn. Huldiging Postdirecteur Blokzijl. Ter gelegenheid van het 40-jarig ju- bilé van den heer L. Blokzijl, directeur van het P.T.T.-kantoor alhier, als amb tenaar der posterijen, heeft Zondag een huldiging door het personeel plaats ge had. In de bestellerskamer van het kantoor die voor deze gelegenheid feestelijk was ingericht, kwamen Zondagmiddag de ondergeschikten van den heer Blokzijl bijeen. Door een deputatie werden de jubilaris en zijn familieleden in dit feest lokaal geleid, waar zij door de ambte naren met het .Wilhelmus" werden verwelkomd. Vervolgens sprak de heer de Rouw, voorzitter der feestcommissie 'n woord van welkom tot den jubilaris, zijn fami lie, het personeel en tevens tot den heer Th. van Delft, die aanwezig was om een toelichting te geven omtrent z'n prachtig schilderstuk, dat aan den di recteur zou worden aangeboden. In zijn huldigingswoord blikte de heer de Rouw terug in de annalen van de posterijen en schetste den staat van dienst van de jubilaris. Spr. meende dat er alle reden was om den directeur bij dit 40-jarig jubilé te huldigen. Aan de uitingen van waardeering van de zijde der Bedrijfsleiding over de trouwe plichtsvervulling van den jubilaris be hoefde spr. niets toe te voegen, daar im mers het geheele personeel de werk kracht en de perfecte houding tegen over het personeel van den directeur kent. Spr. feliciteerde den heer en mevr. Blokzijl namens het personeel van het geheele ressort en bood tenslotte den jubilaris een fraai schilderwerk van den heer Th. van Delft aan, voorstellende de haven van Waalwijk, met op den achtergrond de mooie oude kerk. De heer van Delft gaf daarna eenige artistieke toelichtingen bij zijn werk, waarvoor de heer de Rouw hem harte lijk dank bracht. Het prachtige schil derwerk was op een podium opgesteld. Het verdere verloop der feestelijkhe den werd geregeld door den ceremonie meester, den heer G. Koelma. Het postaal gemengd koor zong on der leiding van den heer Bonis daarna het feestlied en vervolgens opende de heer H. van Engelen, de bekende pos tale komiek, het kluchtige deel van het programma. Dit programma, waaraan vrijwel alle ambtenaren en ambtenares sen het hunne bijdroegen, werd vlot af gewerkt en bracht bijzonder veel ver tier. Een aardig intermezzo was de aan bieding van een bloemenmand aan mevr. Blokzijl door de telefoniste mej. Remigius, en die gevolgd werd door een mooi toepasselijk lied van mej. M. van Huiten. Ook de postale Vischclub bleef niet achter en bood middels een poëtische uitlating van den heer de Jong een vischbanket aan. Het spreekt vanzelf dat ook de j van zijn grondstoffen, de voortdurende en zorgvul dige analyse tijdens het fabricatie-proces door eersteklas deskundigen, garanderen een product van naam. Het product van vertrouwen. Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. ILHIIUI

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2