St. Nicolaas Cadeaux A. Meijring 's Bosch. F. DE LEEUW NIEUWS UIT HEUSDEN. NIEUWS UIT KMTSHËÜVÈL RECHTZAKEN. KANTONGERECHT. GEEF HET IDEALE GESCHENI HET HUIS DER DUIZENDE KLEINE DINGEN De Katholieke Actie. Pastoor, enkele malen noemde U de Katholieke Actie. Mag ik eens vra gen hoe U dat probleem ziet met be trekking lot de standsorganisatie? Uw .vraag is volkomen op z'n plaats en ik kan begrijpen, dat u daarop een antwoord verwacht. Uiteraard heb ik daarover een meening, maar ik zal U motiveeren waarom ik die thans niet aan de openbaarheid prijs kan geven. Enkele weken geleden ontving ik als voorzitter der diocesane commis sie van samenwerking, van onzen bis schop de opdracht: „een concept te ontwerpen voor de standsorganisaties der volwassenen en voor den R.K. Vrouwenbond, in welk concept moet worden aangegeven de vorm van or ganisatie (voor beide groepen afzon derlijk), waardoor de Katholieke Ac tie-gedachte in de diverse organisaties zal worden gebracht". Waar deze opdracht van vérstrek kende beteekenis is, leek het mij drin gend noodzakelijk, de vijf diocesane hondsadviseurs daarover te hooren. Ik heb de heeren tot een bespreking ge nood, waar ik mijn meening kan toet sen aan de hunne om daarna aan on zen bisschop verslag te doen. U be grijpt dus, dat ik in dit stadium van de zaak noch jegens den bisschop, noch jegens mijn collega's-adviseurs verantwoord ben, mij, hoe gaarne ook over de zaak uit te laten. Dit aldus besloot pastoor Heeze- mans ons kort onderhoud dit durf ik u wel als mijn onwrikbare overtui ging te zeggen: onze standsorganisa- •ties hebben in het leger der Katholieke Actie een zeer aanzienlijke "rol te spe len en daarbij zal onze Werklieden- bond zeker in de voorste rijen dienen te marcheeren. Voor zoowel in HUISHOUDELIJKE als LUXEi ARTIKELEN de grootste keuze in Volgen hier enkele data: de nieuwe bondsadviseur pastoor H. F. Heeze- mans werd te Hi 1 varenbeek geboren 1 October 1889; priester gewijd in 1914; kapelaan te Udcn 1914; kapelaan van St. Cathrien te 's-Hertogenbosch 1915; professor aan het Groot Seminarie te Haaren, leervak philosophie 1920; pastoor van St. Jan Baptist te Waal wijk 1934. Behalve de reeds genoemde functies is de pastoor nog adviseur van de R.K. Bond van Lederfabrikan ten, hoofdbestuurslid van „Petrus Ca- nisius", commissaris van „St. Dona- tus", enz.". Nieuwjaarscorrespondentie voor het Buitenland. De laatste lichting te Waalwijk voor Nieuwjaarscorrespondentie voor de overzeesche landen is als volgt gere geld: 20-il 21.25 Ned.-Indië zeepost. 5-12 13.05 Australië, Bntsch-Indië, Ned.-lndië (landmail), Siam, Straitssettlements. 21.25 Suriname, zeepost. 9-12 21.25 Curasao, zeepost en landmail. 10-12 7.15 Suriname, mail. 12-12 19.20 Zuid-Af rika. 14-12 18.25 Argentinië, Brazilië. 10-12 19.20 Curacao en Suriname luchtpost. 17-12 21.25 China (Hongkong), luchtpost. 18-12 18.25 Canada. 21-12 18.25 Zuid-Afrika, luchtpost. 24-12 19.20 Argentinië, Brazilië, Ned. Indië, Siam, Straitssettle ments, Uruguay, allen luchtpost. 27-12 7.15 Egypte. 27-12 21.25 Britsch-Indië, Egypte, Irak, Palestina, alleen luchtpost Holl. dienst. 28-12 7.15 Britsch-Indië, Palestina, allen luchtpost Engel- schen dienst. Deze tijdstippen gelden voor de plaatsen, welke de betrekkelijke mail booten of vliegtuigen aandoen. Nadere inlichtingen worden ten post- kantore verstrekt. Het ontwerp-Pachtwet. In een bijeenkomst van grondeige naren uit het Westen van Noord-Bra bant'in de Korenbeurs te Made, heeft mr. Pels Rijcken uit Breda dezer da gen een lezing gehouden over 't nieu we pachtwetontwerp. De burgemeester van 's-Gravennroer voorzitter van de Vereeniging van Landverpachters in de Langstraat en omgeving, gevestigd te Capelle, leidde den spreker in en zei, dat het nieuwe pachtwetontwerp zoo volstrekt éénzij dig het oog gericht houdt op de belan gen van den pachter, dat de verpach ters verbaasd zullen zitten, als zij straks den inleider zullen hebben ge hoord. Bovendien is deze wet dan nog niet een crisiswet maar een van b 1 ij - venden aard. Uit de lezing van mr. Pels stippen we een paar punten aan. Spreker be gon met er op te wijzen, dat met dit ontwerp de pachtwet uit het burger lijk wetboek verdwijnt en een afzon derlijke wet zal worden. Onder conti nuatie verstaat het ontwerp, dat de eens aangegane overeenkomst niet meer kan worden opgezegd. Een proef jaar kan bestaan, maar dat kan van zelfsprekend geen regel worden. Alleen na 10 jaar krijgt de verpachter kans zich van zijn pachter te ontdoen, als hij ontevreden is. Dan komen weer 10 nieuwe jaren. Elke overeenkomst moet binnen 8 dagen worden ingezonden bij de pro vinciale griffie. De pachtcommissie, d.i. de kantonrechter en twee deskun digen, controleert alles, en wijzigt zoo noodig. Is de overeenkomst onder een sigaar en een kop koffie tot genoegen van pachter en verpachter gesloten, dan kan de ongevraagde correctie van den kantonrechter ontevredenheid brengen met al wat daaruit kan voort vloeien. De eenmaal wettig vastgeleg de pachtprijs kan worden gewijzigd, als de omstandigheden daartoe aan leiding zijn. Dit is in zijn algemeenheid zoo vaag, dat ook uitbreiding van het gezin van den pachter of dat de doch ters zijns huizes tot de jaren zijn ge komen, dat zij zich naar eigen smaak gaan kleeden, omstandigheden zijn, waardoor het gezin met zijn inkomen niet rond kan komen. Een groot bezwaar is verder, dat er geen hooger beroep bestaat. Zooals bij de gedachtenwisseling na de lezing bleek, zullen vele pachtcom- missies elk geval niet consentieus kun nen behandelen, wegens het overgroo- te getal contracten dat gecontroleerd moet worden. Toch zullen partijen zich bij de beschikking van deze commis si s. hebben neer te ieggen. Men vroeg zich af, of de landeige naren, vaak lieden die door ijver en matigheid, door soliditeit een exempel waren in hun gemeenschap, op zob'n wijze door een staatswet mogen en kunnen worden genegeerd. Te ver wachten is, dat, als dit ontwerp onge wijzigd wet zou moeten worden, de resultaten niet zullen zijn. zooals de wetgever zich die heeft voorgesteld. Geef juweelen Onze keurcollectierobijnen- Srtiaragdan- en brillan- ten ringen en hangers zal het U gemakkelijk maken een geschenk te vinden dat vol maakt bij de persoon lijkheid past voor wie het bestemd is en dat hoog gewaardeerd zal worden Hofjuwelier KERKSTRAAT 39 - TEL. 437 DEN BOSCH. Bazar te Besoijen. Wij vestigen de aandacht op een advertentie, die elders in ons blad voorkomt betreffende een bazar te v.m. Besoijen Het zal ongetwijfeld zeerde moeite waard zijn deze bazar te bezoeken Als gevolg van de groote activiteit die inzonderheid door de dames ge durende het laatste halfjaar ontwik keld is, zal in de stands een ver zameling handwerken te zien zijn als nooit te voren De zeer fraaie hand werken resultaat van veel geduld en ijver, zouden op een handwerk-ten toonstelling zeker geen slecht figuur maken. Voor ieders beurs is iets aanwezig van het allereenvoudigste tot het allerfijnste. Wat de attracties betreft kan men te kust en te keur gaan. Liefhebbers van sjoelen en schieten zullen hun hart kunnen ophalen. Men zal zich verder kunnen amuseeren met tafelwiel, hakblok, grabbelton, electrisch visschen. rad van avontuur, enz., te veel om op te noemen. De schitterend opgetuigde baby's, die haar geboortedatums of naam zullen laten raden, zijn natuurlijk aanwezig De prijzen op de attracties zijn buitengewoon mooi. Onder de inzen dingen van zakenmenschen trekt wel zeer de aandacht een prachtige wieg met inhoud. Deze wieg is door een ingezetene van Besoijen, 'n bekwaam vakman, speciaal voor deze bazar gemaakt. Wat verder als prijs op de attracties door verschillende zakenmenschen in en buiten Waalwijk gezonden is, heeft de verwachtingen ver overtroffen Zij toonen dat zij de waarde van reclame voor hun resp zaken kennen. Uit het bovenstaande blijkt dat men te v.m. Besoijen de zaak flink heeft aangepakt. Niemand verzuime dan ook deze bazar, die vanaf Maandagavond a.s half acht voor het publiek openge steld wordt, te bezoeken. De officieele opening, uitsluitend voor genoodigden, zal plaats vinden Maandagavond a s 7 uur (Zie vervolg Prov. Nieuws 4e Blad). DR'JNEN. Woensdag vierde het parochiaal zangkoor het jaarfeest van de H. Cecilia, dat dit jaar cen bijzonder cachet droeg. Immers onder het leden tal bevonden zich een gouden en een zilveren jubilaris. Om 9 uur werd een plechtig gezon gen H. Mis opgedragen. Onder leiding van den heer J. van Rooy werd een vierstemmige mis uitgevoerd, waarbij de gouden jubilaris nog uit volle borst de solos zong. In Hotel Vissers was de feestzaal keurig versierd met guirlandes, groen en bloemen, terwijl een gouden kroon hing boven den zetel van den gouden jubilaris, de heer Louis Klerks- In den voormiddag had de huldiging plaais door den Zeereerw. heer pastoor Goossens, president van het Zangkoor, die den gouden jubilaris complimen teerde met zijn verdienstelijk verleden als Koorzanger en bood hem als sou venir aan dit zeldzaam feest een prach tige. keurig ingelijste schilderij aan met de beeltenis van de H. Maagd Maria De vice-president, de heer M. van Halder bood den jubilaris namens het Zangkoor een mooie wandelstok aan, waarin zich een parapluie bevindt. De jubilaris dankte voor de gebrachte hulde en de mooie cadeaux en bood een enveloppe aan met inhoud voor een te houden gezellige avond. De heer van Halder, die zijn zilveren jubilé viert, als voorzanger en tevens 12/2 jaar vice-president is, ontving van den president eveneens een schilderij cadeau met de beeltenis van de H. Cecilia. Vervolgens werd een groep-foto gemaakt. Na den maaltijd, waarvoor de gast vrouw alle eer toekomt, werd een uitstapje gemaakt Het verdere gedeelte van den avond werd in gezellig samen- zlJn in de feestzaal doorgebracht met muziek, zang, voordracht, biljart en kaartspel, tot sluitingsuur, vooral het piano en bagnospel van den heer Verhoeven en kapelaan Vogels viel zeer in den smaak- Voor de leden van Drunen Elshout zal het pakhuis van den Boe renbond voortaan alle werkdagen ge - opend zijn, doch na den middag alleen voor de maalderij. Op Zaterdag 16 Nov. stonden bij het agentschap der arbeidsbemidde ling alhier ingeschreven 74 geheel en 16 gedeeltelijk werkloozen verdeeld als volgt: 51 schoenmaKers, 20 landarbei ders, 6 looiers, 5 mandenmakers, 4 los werkman, 2 rietmeubelmakers, 1 staal- bewerker en 1 timmerman. j Woensdagavond had alhier een competilie biljartwedstrijd plaats tus schen E. B. C uit Elshout en B. J. C. alhier. De uitslag was als volgt. E.B C. B.J.C. M. Klerks 100 Jan Brok 86 André Klijn 93 Th. v. d. Wiel 100 Th. v. d. Besselaar 56 H. Lambregts 100 H. Tausch 37 H. Brok 100 Muskens 54 Van de Wiel 100 340 486 De publieke verkooping van hét woonhuis en schoenfabriek van H. Grietjes heeft in totaal f 6200,— opge bracht. Een en ander is aangekocht door J. v Helvoirt Haarsteeg. GEERTRUIDENBERG. Woens dag j.l. is een aanvang gemaakt mett de werkzaamheden, verbonden aan het versieepen van de groote tank (12 M. doorsnee en 10 M. hoogte) welke eigendom was van de suiker fabriek Statendamalhier en verkocht is aan een teerfabriek te Olst. Voor dat met het versieepen een aanvang, kon worden gemaakt, moest eerst eén gedeelte van een schuur worden afgebroken. Met de werkzaamheden is belast de N.V. de Wit's Bergings en Transportonderneming te Rot terdam. Het vervoer zal geschieden over water. Daartoe zal de tank worden gesleept door enkele sleep- booten. Daar echter zoowel de spoor- als voetbrug moet worden gepas seerd welke slechts een toelaatbare doorvaart hebben van 11 Meter zullen twee bokken de groote tank over de beide bruggen tillen hetgeen vermoedelijk Zateruag a.s. bij hoog water zal gescnieden. Eerst zal echter getracht worden de tank te water door de brug te sleepen. Hoogstwaarschijnlijk zal dit echter niet kunnen geschieden daar de remmiugswerken hij de bruggen in den weg staan. De tank zal heden (Vrijdag) te water worden gelaten door middel van twee hokken. YVe verwachten Zaterdag a.s. bij dit ongewone transport een massa bekijks. DUSSEN. Naar we vernemen heeft de winkelweek—commissie thans definitief besloten deze te organiseeren van 21 tot en met 28 December a s. Waar elk uiterlijk groot vertoon bij deze eerste win Kei week achterwege zal blijven, heeft de winkelweekcommissie besloten extra voordeelen voor de consumenten er aan te verbinden, in den vorm van bonnen verstrek king vanaf 2 Dec. tot 28 Dec Dus niet alleen gedurende de winkelweek doch ook tijdens de St. Nicolaas feesten. Teneinde de Winkelweek op zoo breed mogelijken basis te doen slagen en door samenwerking deze nctie op een hooger plan in de naaste toekomst te brengen, zullen besprekingen worden gevoerd tus schen het bestuur der R.K. Mid— denstandsvereeniging en de Pro testantsche Middenstanders. Deze besprekingen zullen a.^. Maandag plaats hebben. i Naar we vernemen is de gemeente alhier in principe met de Heide—Maatschappij overeenge komen dat weiland, tot bouw terrein zal worden opgenoogd en waar inmiddels de werkzaamheden zijn gestaakt, aan de Molenheide een ijsbaan te doen aanleggen. De heer J. v. d. Pluijm Lzn werd op zoodanigen wijze door een koe gestuoten en op de horens genomen, dat hij zich onder ge-py neeskundige behandeling moest stellen. Het fietspad langs den grooten verkeersweg Gorinchem—Raams donksveer is thans geheel gereed gekomen. Hoewel op plaatsen nog zand op 't dek aanwezig is, wordt er toch reeds druk gebiuik van gemaakt, wel een bewijs hoezeer dat nieuwe fietspad in een groote-} behoefte voorziet. HANK. Door de rijksveldwach ter is tegen P. v. D. en L. v. d. O. alhier, procesverbaal opgemaakt, wegens het visschen zonder vergun ning in de »Gankel>.>, met een werp- zak Het vischtuig en reeds gevan gen visschen zijn in beslag genomen. Rij het dichtslaan van het portier eener auto, had het zoontje van P. W. alhier, het ongeluk met een vinger tusschen het poriier te geraken, waardoor het voorste lid van den vinger werd platgedrukt en zich onder geneeskundige behande ling moest stellen A.s. Zondag 24 Nov. wordt alhier een winkelweek geopend van den R.K. Middenstand, welke duurt tot 7 Dec. a.s. Des namiddags oirca l'/a uur zal de winkelweek officieel worden geopend door den E Achtb. Heer Burgemeester van Dussen. Daarna wordt een optocht gehou den, welke zal worden opgeluisterd door de Kerkelijke Fanfare. Maandag n.m. circa 37a uur is weer een luxe auto geslipt op de brug van Keizersveer. De auto werd zwaar beschadigd en naar de garage van Bax te Geertruidenberg gesleept. De bestuurder werd gewond aan een zijner knieën, terwijl een andere inzittende, vermoedelijk met een zware hersenschudding naar het Ziekenhuis te R'veer werd ver voerd. Het is niet overbodig, bestuurders van auto's te waarschuwen, vooral bij regenachtig weer, om op be doelde brug kalm te rijden, daar dan het slipgevaar groot is. MEEUWEN. Op Woensdagavond 4 December a.s. zal door den heer R. Lijsten, 2e secretaris van de Nederl, Pomologische Vereening te Arnhem, ten huize van D. Smits, alhier, een lezing worden gehouden over »open grond of gras in fruit- aanplantingen en behandeling van gras—boomgaarden Heer J. G. Key uit Lent. Donderdag 28 Nov. e.k. biedt de Heusdensche fanfare in het Wapen van Amsterdam een uilvoering aan met medewerking van de heeren H. van Engelen (humorist) en Thom Burmanje (barit. zanger) te Waalwijk. A s. Zondag speelt hier R.W.B. (Besoijen) tegen Juliana (Heusden) en gaat P.S.V. op bezoek naar P.S.V. Baardwijk. Zaterdag speelt voor de feugd- competitie onze club Noad tegen RWB (Besoijen). Gedurende het triduum der H. Familie van 6—8 December zullen nieuwe leden hun opdracht doen,terwijl aan verschillende leden voor getrouw bezoek jub.-medailles zullen worden uitgereikt voor het veeljarig trouw be zoeken der bijeenkomsten. In December treedt in de R.K. WerkliedenvereenigingSt. Jozef als spreker op de heer H. van der Pol. 25 Nov. wordt in het Patronaat een Missiefilm vertoond; voorkinderen om 3.30; voor volwassenen om 7 uur namiddag. Kaatsheuvel, 22 Nov. 1935. Eerste steenlegging Onder groote belangstelling van geestelijke en burgerlijke autoritei ten had hedenmorgen de eersle - steenlegging plaats van de nieuwe St. Jozef—kerk van pastoor de Klijn. In ons volgend nummer geven we daarvan uitvoerig verslag. LOONOPZAND. De heer C. L. de Jong, is door Z. H. Exc. den Ris% schop van 's Bosch, benoemd tot kerkmeester. \J Heusden, 21 Nov. '35. Op het consultalie-bureau voor zui gelingen verschenen deze week 18 moeders met 19 kinderen. De opbrengst van den Bazar ten bate van het plaatselijk Crisis comité bedraagt, naar we vernemen, bruto een som van ruim f 500 Omstreeks Paschen konden in de Ned. Herv. Kerk wegens ziekte van den Z.Eerw Predikant Joh. Kloots geen nieuwe lidmaten worden aangenomen. Dit geschiedt echter deze week door Ds. Kloots, terwijl ze bevestigd worden a.s. Zondag door den Z.Eerw. De Notaris-fraude te Bergen op Zoom. Voor de rechtbank te Breda heeft de notaris uit Bergen op Boom terecht gestaan, die verdacht wordt van ver duistering. De eisch is anderhalf jaar gevangenisstraf. Weer acht Ossenaars gevonnist Wederom heeft de rechtbank te Den Bosch 8 Ossenaars veroordeeld. L. Vos, bijgenaamd Bijs de Sijp, werd veroordeeld tot 10 jaar gevange nisstraf, wegens den roofoverval op P. Verhoeven te Loon op Zand, een in braak bij Van Gaal te Langënboom en een inbraak bij Mensink te Reutuin. De eisch luidde 12 jaar. A. J. Hendriks, bijgenaamd Dikke Toon de Soep, werd in verband met dezelfde misdrijven conform den eisch veroordeeld tot 10 jaar gevangenis straf. M. van Orsouw, bijgenaamd de Ko peren, werd wegens den roofoverval op den kassier W. Otten te Maren ver oordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Eisch G jaar. Wegens medeplichtigheid aan den roofoverval te Maren werd de 35-jarige J. J. van Reine, Den Brus, tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, met af trek van preventieve hechtenis. Eisch was 2 jaar. M. J. de Reuver werd wegens dit feil veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Eisch 6 jaar. L. L. de Reuver, bijgenaamd de Kip- penkoning, werd wegens medeplichtig heid aan den roofoverval op den kas sier Otten veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. Eisch was 4 jaar. L. van Orsouw, bijgenaamd hel Schoentje, die voor dezelfde zaak te recht moe$t staan, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Eisch 3 jaar. Ten slotle werd de 47-jarige G. J. Verhoeven, bijgenaamd de Houtere, eveneens wegens medeplichtigheid in de vorige zaak, veroordeeld lot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Eisch 3 jaar. Van de 48 jaar gevangenisstraf, die de Officier tegen cleze verdachten had geëischt, zullen zij 38J/£ jaar moeten uitzitten. In de zittingen, die aan de Ossche zaken gewijd zijn, hebben zich nu 45 hendeleden te verantwoorden gehad, waarvan er 3 zijn vrijgesproken en de eenige vrouw voorwaardelijk is ver oordeeld. De zaken van een G-tal ver dachten zullen opnieuw behandeld worden. Er zijn thans 38 gedetineerden te zamen tot 187^ jaar gevangenis straf veroordeeld; tegen hen was 263 jaar gevangenisstraf geëischt. Toen keek ie om. Door Waalwijk vloog per auto op 20 Maart 1935 zeer haastig voort de reiziger L J L. uit Breda. Rond half twaalf was 't op den middag toen Willem van Helden uit Waalwijk per vrach'fiets óók den weg passeerde en eveneens het meisje Hendrika van Loon uit Waalwijk óók ter plaatse voorbij kwam De automobilist reed maar raak en dacht er niet over uit

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 10