Benauwd :Top de borst? BINNENLAND. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Voor de kleinen. RIIITCNIAhin Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Thans slechts 75 et. per flacon! huwelijksbootje stapten! Een volgende maal zullen wij eens een kijkje nemen in het doen en laten der Besoijensche kerkmeesters over het tijdvak van 16711691. A anteeken ingen 1. Dat Ds. Plassius een getrouw her der is geweest, staat in de beroepings- acte van Ds- Matthias van Woensel, d.d. 27 Augustus 1691. 2. De verklaring van den secretaris luidde: Attestere ende verclare ick on dergescreven secretaris der heerlijck- hegt van Besoyen op den eet, int aen vangen van mijn respective arnpt gedaen reghtvaerdigh ende waeraghtigh te we sen, dat den voornoemden van Andel de voornoemde alteratie, ongeregeltheden ende mmjkrye heeft gepleeglit in mijn presentieenz. (Geteekent: G Verheyden). 3. Mr. Peter van Andel was een zwa ger van Johannes Schalken, predikant te Charlois. 4. Gebiedenis groete. 5. Dat is verkwikkinge. 6. Bast iaën de Gester, by wieri de minnenden wel eens een rendez-vous zullen gehad hebben, was in de tweede helft der 17de eeuw (1687, 1688) o.a diaken te Waalwijk. De familie de Gester was een vrfj aanzienlijke familie in deze streken en heeft schoolmeesters, dorps ontvangers, licentmeesters en belasting- collecteurs opgeleverd. Z(j woonde reeds lang vóór 1600 te Waalwijk en omstre ken. DE OORLOG IN ABESSINIë. Abessijnsche, zoowel als Ituliaan- sche berichten maken melding van een verwoeden strijd op het Tembien-pla- leau ten Westen van Makalle. Van beide zijden bericht men van zware verliezen den vijand toege bracht. Ras Seyoem schijnt zich hoo- ger in het gebergte teruggetrokken te hebben. De Italianen stellen ten Zuiden van Makallé zwaar afweergeschut op. De Negus heeft bij zijn bezoek aan het Zuidelijk front met generaal Nas- siboe en den Turkschen generaal be sprekingen gevoerd over de verdere verdedigingsactie, die de Abessijnen aan het Zuidelijk front zullen voeren. Ickes, de petroleumdictator der Ver. Staten, heeft aan de Amerikaansche pe- troleummaatschappijen verzocht, den petroleumuitvoer naar Italië vrijwillig stop te zetten. De commissie van achttien is tegen 29 November opnieuw bijeengeroepen teneinde over een uitbreiding van de uitvoerverboden naar Italië te beraad slagen. Hieruit leidt men af, dat de niet-Volkenbondsstaten, in het bijzon der met betrekking lot petroleum en de daarvan afgeleide producten, een uitvoerverbod althans niet van zijn practische beteekenis zullen berooven. Voor Alexandrië heeft gisteren een groote manoeuvre van de Britsche vloot plaats gevonden. HET PROCES TEGEN Dr. LEGGE. In hel deviezenproces tegen den bis schop van Meissen, Peter Legge, zijn broeder dr. Theodor Legge en den vi caris-generaal, dr. Wilhelm Soppa, zijn door de openbare aanklagers de vol gende straffen geëischt Tegen den bisschop dr. Peter Legge wegens overtreding der deveizen-ver- ordeningen in twee gevallen, voor elk geval afzonderlijk drie jaar tuchthuis straf, eventueel te vereenigen tol een tuchthuisstraf van vijfjaar; vervolgens 5 jaar eerverlies en een geldboete van 140.000 Mark, subsidair nog 140 dagen tuchthuis. Tegen dr. Theodor Legge eveneens 5 jaar tuchthuisstraf, 5 jaar eerverlies en een boete van 140.000 Mark, subs. 140 dagen tuchthuis. Tegen den vicaris-generaal dr. Sop pa twee jaar gevangenisstraf en 50.000 Mark boete, subs. 50 dagen gevangenis straf. Tegen den afwezigen verdachte Augusta Klein een gevangenisstraf van 6 maanden, welke door de preventieve hechtenis reeds is ondergaan. Voorts zijn weer enkele kloosterzus ters tot hechtenisstraffen wegens over treding der deviezenvoorschriften ver oordeeld. Amerikaansche petroleumnaar Italië. Indien de Amerikaansche maat schappijen den uitvoer van mate riaal en brandstol'naar Italië niet verminderen, bestaat de mogelijk heid, dat de legeering pressie zal uitoefenen, teneinde den petroleum uitvoer te verlagen. Te Los Angelos heeft het scheeps volk geweigerd petroleum naar Italië te vervoeren, Admiraal Jellicoe. Admiraal Jellicoe, de opperbevel, hebber van de Britsche vloot in den wereldoorlog is gisteravond te Lon den in den ouderdom van 75 jaar overleden. Ontspanning in China In den gespannen toestand tus schen Japan en China schijnt thans eenige ontspanning te komen. Generaal Doihara schijnt bij zijn pogingen oin Noord—China los te maken van de Chineesche regeering voorloopig geen succes te hebben. Uit Peking wordt gemeld dat Tsjang Kaisjek na uit Tokio ver. nomen te hebben, dat men daar geen pressie wenscht uit te oefenen, gelast heeft de onderhandelingen af te breken. De Noord—Chineesche kwestie zal thans te Nanking tusschen den Japanschen ambassadeur en Tjang Kai—tsjek worden geregeld. Staking in Engeland De Britsche mijnwerkers hebben met 93 pet. der uitgebrachte stem men vóór staking gestemd. Ingeval de mijneigenaren niet toegeven, ver wacht men een uitbreken der sta king na Kerstmis. Abessinisch antivoord op Italië s nota. De Abessinische gezant te Parijs ïeeft den secretarisgeneraal van den Volkenbond ter doorzending aan de staten—leden een zes schrijf machine-velletjes omvattende en in ongewoon heftige bewoordin gen gestelde tegenverklaring tegen de Italiaansche protestnota van 11 November gezonden. De Abessinische regeering ver- daart, dat zij ook bij deze gelegen ïeid uitdrukkelijk protesteert legen een regeling op basis van »de oor- ogskaart». Als slachtoffer van een ongerechtvaantigden aanval, die geschiedt onder de troebelste om standigheden, weigeren volk en re geering van Abessinië eenig voorstel te overwegen, dat den aanvaller direct of indirect een belooning geeft voor zijn misdaad. Geheim Concistorie. Z. H. de Paus heeft besloten op 16 December a.s. een geheim con- HET HEERLIJKE FEEST. De tijd, die aan het St. Nicolaas- feest voorafgaat, is een tijd vol spanning, vol verwachting wat de H. Man op z'n feest jullie brengen zal. Wat al verlangens wornen al niet gekoesterdWat wordt den Heilige Man al niet gevraagd. Men vraagt hem alles en nog wat, vol vertrou. wen dat de H. Man het brengen zal, want voor hem wordt niets onmo- gelij geacht. Men vraagt hem de dolste dingen en met vol vertrouwen zet men des avonds z'n klompje of schoen onder de schoorsteen, opdat Sinterklaas daarin des nachts zijn goede gaven zal neerleggen. Heerlijk zijn de verschillende St. Nicolaasliedjes, die in de dagen welke het feest voorafgaan, uit de kindermond voortdurend opklinken. Wanneer men des avonds gezellig gezeten is rond de grote tafel in de huiskamer, klinken de verschillende Sinterklaasliedjes door de avondstilte naar buiten, en dan hoort men »Zie ginds komt de stoomboot Uit Spanje weer aan Zij brengt ons St. Nicolaas Ik zie hem al staan Hoe huppelt zijn paardje Het dek op en neer Hoe waaien de wimpels Al heen en al weer.» of wel: »St. Niklaasje rombombon Rijdt wat in mijn regenton Rijdt wat in mijn laarsje.» »Dank u Sint Niklaasje.» en dat andere »Sint Niklaas kapoentje Rijdt wat in mijn schoentje». Maar het fijnste is wel, als Sint Nicolaas in hoogst eigen persoon met zwarten Piet op bezoek komt. Dan is er echter geen rumoer. Dan zitten allen muisstil en kijken met eerbied en ontzag naar den H. Man, die vermanend en prijzend op. treedt naar gelang het gedrag op school en in huisen naarmate daarnaar door zwarte Piet geschen ken laat uitdelen of wel de roede hanteren laat. Ja bij zeer ernstige gevallen den zondaar zelfs in de zak stopt en mee neemt naar Spanje. Dan komen er traantjes en be. ginnen die helden die anders altijd bij alle kwajongensstreken haantje de voorste zijn, die in school niets doen dan spelen in plaats van op te letten en thuis het vader en moeder steeds lastig te maken, te rillen en te beven en beloven zij luide beterschap. Dan zijn het geen helden meer maar kan men ze onder een hoedje vangen. Meestal is de H. Man echter nog al vergevingsgezind en laat hij het zover niet komen, dat men in de zak een reisje mee moet maken naar Spanje, maar de roede van zwarte Piet laat hij wel voelen. En zwarte Piet is sterk, die kan er flink op los slaan. Voor de braven heeft Sint Nico laas echter alles over. Voor hen zijn z'n mooiste geschenkenhen prijst hij en stelt hij ten voorbeeld aan de anderen, die zo niet zijn. Voor de braven is het een glorie dag, voor de anderen een dag, die met angst wordt tegemoet gezien. Laten we hopen, dat St. Nicolaas Wilt Ge verlichting in den kortst mogelij ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. sistorie bijeen te roepen, teneinde een aantal nieuwe kardinalen te benoemen. Bij deze gelegenheid zal de Heilige Vader een rede houden, welke met spanning tegemoet gezien wordt. Het verloop der werkloosheid. In de kleine serie der „Mededee. lingen van het Economisch—Tech- nologisch Instituut", gevestigd bij de R K. Handelshoogeschool te Tilburg, is een publicatie verschenen, bewerkt door de heeren C. Terstegen en A. v. d. Oever. Hierin wordt nagegaan de wijze, waarop de werkloosheid in haar verloop de afzonderlijke personen heeft getroffen. Onderzocht is het ver loop der werkloosheid in de jaren 1929 1934 en het eerste kwartaal van 1935. Het onderzoek is verricht over 433 arbeiders, die in de laatste week tot de steuntrekkenden behoorden in Tilburg, terwijl de gegevens zijn geput uit de dossiers van den werkloosheid- uitkeeringsdienst. De eerste staat in deze publicatie doet zien, dat er van deze 433 werk- loozeti er reeds 94 gedeeltelijk werk- loos waren in 1929, d i 24'/aPct. Na 1929 werden voor de eerste maal werkloos in 1930 97 personen 22 pet. in 1931 118 27«/a in 1932 79 18 in 1933 42 m 10 in 1934 3 w 1 Het komt voor dat personen, werk loos b v. in 1930, heelemaal niet werkloos zijn geweest in 1931. Aan de hand van cijfers wordt verder aangetoond, dat voor 1931 de werkloosheid zeer gering is, eerst na dit jaar een beduidende werkloosheid intreedt, voortdurend toeneemt, niet alleen wat betreft het aantal werk loozen, maar eveneens wat betreft de duur. Vervolgens wordt door de onder zoekers nagegaan de werkloosheid in verband met leeftijd en de burgerlijke staat. Belangrijk is, dat vermoedens en gissingen nu in cijfers worden uit gedrukt, al moet de noodzakelijke voor jullie geen een van allen ver manend behoeft op te treden of de roede behoeft te hanteren en zeker niet de zak zal dienen te gebruiken. We zullen hopen dat het voor jullie allemaal prettig, heerlijk feest zal zijn. Laat op deze vooravond luide weerklinken »Zie de maan schijnt door de bomen, Makkers maakt geen wild geraas, 't Heerlijk avondje is gekomen 't Avondje van St. Nicolaas, Vol verwachting klopt ons hart, Wie de koek krijgt, wie de gart, Eerlijk zullen we alles delen, Suikergoed en marsepein O, wat zal dat heerlijk zijn.» En laat op de St. Nicolaasmor- gen als Sint zijn goede gaven voor jullie heeft gebracht, dan luide uit volle borst weerklinken «Dank u Sinterklaasje». Een vrolijk en prettig Sint Nico- laasfeest I Oplossingen vorige week. 1. Acht, zeven zoons en een dochter. 2. Titelblad. 3. Omdat hij er niet door kan. 4. De deugd baart vreugd. Oplossing verborgen plaatsnamen. Tiel, 2 Hedel 3 Kamerik, 4 Bergen, 5 Mook, 6 Aalst, 7 Alkmaar, 8 Amerongen. ANECDOTE. Juffrouw: Geef me asjeblief twee pond koffie. Kruidenier: Jawel, maar twee pond noemt men hier kilo. Juffrouw: O, dan geef me maar twee pond kilo. beperktheid van dit onderzoek over 433 steuntrekkenden opéén plaats ons niet doen besluiten, dat de kwestie nu is opgelost. Dat is ook niet de bedoe ling der schrijvers, integendeel, zij zouden het zeer toejuichen, als in andere plaatsen een soortgelijk onder, zoek werd ingesteld. De uitkomsten kunnen dan met elkaar vergeleken worden Wat nu het verband tusschen het verloop der werkloosheid en de leeftijd der arbeiders betreft, zij hier alleen opgemerkt, dat de geringste werkloosheid wordt geconstateerd bij de jongere arbeiders (29 jaar en jonger) De onderzochte groep bevatte 21 niet geheel volwaardige arbeiders. De gemiddelde werkloosheid dezer groep verliep van 145 op 244, wat aanmer kelijk hooger is dan de cijfers voor de geheele groep. Zeer belangrijk zijn de onderzoekingen over de fraudes en misdrijven. Er wordt zeer veel geschreven over de invloed van de werkloosheid op het moreele peil. Hier geldt nog in sterkere mate: trek geen te verre conclusies, maar toch ook geldt: neem de cijfers niet slechts voorkennisgeving aan. Bij 21 personen, d.i. 5 pet van het totaal, werden fraudegevallen geconstateerd, terwijl 26 zich aan misdrijven en overtre dingen schuldig maakten. Prinses Juliana in Duitschland. Naar wij vernemen heeft Prinses Juliana zich voor een kort familie bezoek naar Duitschland begeven, waar H.K H. de gast zal zijn van den Vorst en de Vorstin van Bentheim te Burgsteinfurt. Zooals bekend, is de Vorst van Bentheim een neef van wijlen H. M de Koningin Moeder. Nieuwe afslachting van vee. Naar het wVad." verneemt wordt er op het oogenblik een nieuw plan tot afslachting van een gedeelte van den veestapel voorbereid. Postbegrooting goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft de P.T.T begrooting z.h s. goedgekeurd en tevens aangenomen een motie IJsselmuiden, waarin wordt voorgesteld ter verrui ming van werkgelegenheid te bevor deren, dat geleidelijk de arbeidsduur 48 uur per week niet zal overschrijden. Tegen cumulatie. Het wetsontwerp tot tegengaan van cumulatie is door de Tweede Kamer z.h s aangenomen. Geen wereldtentoonstelling te A'dam. De burgemeester van Amsterdam heeft in den raad medegedeeld dat in 1938 geen wereldtentoonstelling zal worden gehouden. Wel een nationale tentoonstelling. Rijwielverkeer naar België. Op verzoek van den AN.W.B. heeft de Belgische regeering tot einde 1936 aan wielrijders, die de Belgische grens overschrijden, vrijstelling ver leend van de verplichting tot het hebben eener douane-kaart. Maat regelen worden getioffen om deze kaart definitief te doen verdwijnen. De 22ste partij uitgesteld. De 22ste partij van den schaak match Euwe Aljechin, die Donderdag te Zandvoort gespeeld zou worden, is wegens ongesteldheid van Aljechin tot Zondag uitgesteld. Te Ermelo hebben zich bij de partij welke door Euwe op schitterende wijze gewonnen is, onverkwikkelijke inci denten voorgedaan. Aljechin verscheen nl. een uur te laat en onder drank- invloed in het speellokaal. Desondanks speelde hij bijzonder sterk en de groote meesters hebben geen fout in zijn spel kunnen ontdekken. Aljechin schijnt zelfs onder invloed van drank sterker te spelen dan gewoon SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 24 Nov. Ned. Herv. Kerk voorin. 9,30 en nam. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2,30 uur Ds J. C. Hagen. Vergadering van de Sociale Studieclub van den Chr. Besturen bond Sprang Capelle op a.s. Maan dag des avonds half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond. Aan de orde Onderwerp in te leiden door dhr. A. Braspenning »Arbeid en arbeider in het economisch getij«. In de zaal van den Chr. Volks bond alhier werd Woensdagavond de aangekondigde algemeene ver gadering gehouden, uitgaande van de Burger-afdeeling »Pro Rege« Sprang-Capelle. De voorzitter Ds. J. C. Hagen, opende op gebruikelijke wijze en heette vervolgens de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den heer de Visser, huisvader van 't Chr. Prot. Militair Tehuis te Breda en den heer Harberder, die zoo bereidwillig waren dezen avond hier op te treden. De eerw. spreker wees op 't nut van »Pro Regeer en het doel van deze samenkomst er zijn spijt over uitdrukkende dat 't getal bezoekers slechts gering is. De heer de Visser sprak hierna over »het Tehuis-leven«. Spreker schilderde daarbij het soldatenleven van voor 50 60 jaren en hoe de toestand nu is Dhr. de Visser ver telde op aangrijpende wijze zijn ervaringen die hij opdeed uit het leven van jonge militairen en ge. waagde van den zegen van het werk der Chr. Militaire Tehuizen, welke arbeid door Pro Rege zoo uitermate wordt gesteund. Ds. Hagen dankte den heer de Visser voor zijn prachtige en leer zame rede en wees op de nood zakelijkheid om voor »Pro Rege«, voor den Koning, Koning Christus, strijder te zijn, om ook op dit terrein Gods rijk te doen komen. Na het zingen van Ps. 89 vers 9 sloot dhr. de Visser met dankgebed. Een drietal aanwezigen gaven zich als lid der afdeeling «Pro Rege« alhier op, De Geref. Mannenvereeniging kwam Donderdagavond in vergade ring bijeen onder leiding van den Weleerw. heer Ds. J. C. Hagen. Het bestuur werd als volgt samen gesteld uit de heeren Ds. Hagen, L. H. Both en H. de Hoop. Ds. Hagen leidde een onderwerp in over »het Verbond«, waarop eenige bespreking volgde. CAPELLE. Onder leiding van het hoold der school, den heer E. Colet, werd j 1. Donderdag 21 dezer des avonds 7 uur in de O L. school in de Kom een ouderavond ge houden, welke nogal wat belang stelling trok. Na een welkomstwoord van het hoofd der school werd na ampele bespreking besloten ook dit jaar weder met de leerlingen het St. Nicolaasfeest te vieren. Uit de ouders werd een comité benoemd, dat met het personeel en de leden der oudercommissie dit kinderfeest zal organiseeren. Doordat de heeren Adr. Rosen-? brand en J. de Jong, die geen kinderen meer hebben, die de school bezoeken, aftraden als lid der oudercommissie, werden na gehouden stemming als nieuwe leden dezer commissie benoemd de heeren A. van den Hoek en Adr. Heurter, die beiden hun be noeming aannamen, zoodat de oudercommissie thans gevormd wordt door Mevr. van der Waals en de heeren C. Vos, A. Spierings, A. van den Hoek en Adr. Heurter, waarvan dhr. C. Vos voorzitter is. Na de pauze werd door den heer E. Colet een inleiding gehouden over de droogmaking der Zuiderzee, welke zeer leerzame verhandeling met lichtbeelden werd toegelicht en door de aanwezigen met belang stelling gevolgd werd. Ruim 10 uur werd deze goed geslaagde avond door het hoofd der school met een woord van dank en een opwekking om derge lijke avonden, welke den band tusschen school en huis versterken steeds trouw bij te wonen gesloten. Door den heer B. Verhoeven, ambtenaar ter gemeente secretarie van Sprang Capelle en woonachtig aan den Loonschendijk, gemeente Kaatsheuvel is bij schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie d.d. 20 dezer G Nr. 285, I He Afd. afschrift ontvangen van het Kon. Besluit d.d. 6 dezer Nr. 46, waarbij het door hem en anderen ingezonden beroepschrift tegen het besluit van genoemd College tot niet toelating als raadslid der ge meente Loonopzand-Kaatsheuvel ongegrond werd verklaard. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des na middags half drie op te treden Ds. Cuperus. Voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des nam. 2 uur op te treden Ds. Oost uit Raamsdonk(veer). 's Morgens half tien leesdienst. Onz'e vroegere predikant Ds. J. H. Koster, thans te Montfoort, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de gecombineerde Ned. Herv. gemeenten Aalburg en Hees been bedankt. De voetbalvereeniging »Capelle« speelt a.s. Zondag te Waalwijk voor de le klasse BVB tegen »Blauw Wit« aldaar. In het café van den heerAnt. van Dijk aan het Bruggetje werd j.l. Woensdagavond door't muziek, gezelschap »Sirena« te Vrijhoeve Capelle voor een propvolle zaal de eerste winteruitvoering gegeven, waaraan medewerking werd ver leend door een Tilburgsch zang- ensemble. De uitvoering werd geopend met een welkomstwoord van den voor zitter, den heer G. H. Kruisbos, waarna door afgevaardigden van het muziekgezelschap »Kunst na Arbeid« en de gemengde zangver- eeniging »'t Rozeknopje« onder aanbieding van bloemen een be groetingswoord gesproken werd. Het programma werd geopend met een drietal nummers door de muziekvereeniging »Sirena«, welke nummers onder leiding van den directeur, den heer P. B. Bisselink uit Kaatsheuvel, voortreffelijk wer. \i VI' I

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6