DA AH I UIT DE DRUNENSCHE HAAI. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. i A p VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. NIEUWE PRIJSVRAAG. Na de moeilijke opgave van vorige week thans een eenvoudigere. Voor de goede oplossers van bovenstaanden rebus stellen wij weer enkele mooie boeken beschikbaar, n.l. 5 stuks. Oplossingen moeten vóór Donder dag ingezonden zijn. Drunen, 29 November 1935. Munheer, De Novembermond zemme zoo ten nosten bij uitgesukkeld en nog loopen er bisten in de waai en kannen me 't gruun kaar on kaar op de veurstal kwikken om 't de koei in dur goeie- koope lenden op te voeiren. Neeën munheer ik spreek nie minach tend over de koei, mèr ik bedoel dat ze zoo verduveld, om gin aander woord te gebruiken, verduveld goeiekoop zijn op den oogenblik. Waar moet 't mee oons op den duur noar toe? Noar, noarafijn, zoo es veul aander boeren al zen, begin ik ook zoon bietje onverschillig te worren on der oons lot, mèr mun plichten, die ik y es meens oan God en munnen even- meens verschuldigd zij te doen, zak blijven doen, want doede dè nie mun heer, dan zedde 't vertrouwen kwijt van alle man en dan konde vort gerust opdoeken an dezen oardbojem. Zoo'k om heur goan, zal die uitvoe ring, die oons beloofd was van de too- neelclub, op den aachsten nie deurgoan, mèr zal die oons noa de Korsemis ge geven worren. Afijn, 't was aanders zoo zachtjes oan gewonte geworren, om op den aacht- sten December een uitvoering mee te moaken, mèr dat is ter nou dan nie bij zook de meensen heur lullen. Veurop, munheer: ik heb 't mer geheurd. Wat betere proat is en zeker woar is, dat de hermenie de Volharding daander joar vijf en dartig joar bestoi; dus dur zeu- venste lustrum viert en demme dan naar alle woarschijnlijkheid, een groot festi val in Drunen zallen meemoaken. De hermenie hee, dat weet ik van heel dichtbij, dur eigen in dieën tijd dat ze bestoi onder de bekwoame leiding van directeur van Huiten en zijn veurgan- gers, reuze vorderingen gemokt op mu zikaal gebied; zulke, dat ze veur gin één aander kurps meer hoef onder te doen in 't moaken van marschen en 't geven van concerten. Ik wul de zoak nie veuruit loopen, es tur een groot festival op touw wordt gezet, dan maak lijen, dat hel Drunen mee doei om dit dan zoo te doen sloa- gen, demme oons buurplotsen, zoals Wolk, Kuijk, Haarsteeg, Heusden en Vlijmen overtreffen. Kannen me dat? Dat kannen me han dig es me mèr soamenwerken. 't Is toch zoo eigenoardig, neeën gek zuk host zeggen, dat tur bij alles soa- menwerking vereischt wordt en doar kande in Drunen nou ook altij nie zoo vaast op rekenen. En dat is jammer! Wel is zeker, dat unnen bonk meen sen sympathiseeren mee de Volharding en doaromwoar hek 't nou eigen lijk over. Dat is nog zoo lang! Eer me doar zijn, dan kannen me allang dood en begraven zijn, hoewel ik dat toch niet maag lijen veur mun eigen haggie. Nou me toch de wenter in gon, nou wok us efkes iets aanders noar veu- ren hoalen. We beschikken op den oogenblik over een schoon stoomgemoal of liever pompstation, mèr irst dit: De wenter brengt zijn wenter-genoe- gens mee en veur de gewone meens zuk doar op de irste plots willen noemen 't ijsvermoak. Mee iets of wat bedroefde oogen moeten de jongelui in oons durp oan- zien, hoe de inkelde ijskaansen die me tot nog toe han nog verkleind worren, deur t dempen of volstorten van mooi gelegen wielen en zoo meer! Veur mun eigen haai ik nou dit uit- gebruud: Zoo tur nou in Drunen gin kaans be staan om een ijsclub op te richten, die dan mee de verschillende plotselijke overheden in overleg kon goan, om nou eens in Drunen een fetsoenlijke ijsbaan oan te leggen. Alia, jongelui van Drunen, ijsliefheb- bers, spant soamen! stekt de koppen bij mekare en brabeert nou eens iets tot staand te brengen. Mee goei woorden en wat politiek, zudde heel goed een goei ijsclub kannen oprichten, die dan de zurg op zich kan nemen om om te zien noar noar een goei boan. Loat nou eens eenen veuruitstrevende meens uit Drunen oan dit punt vast goan hauwen en probeeren om een ver- goadering van dames en heeren bij me kare te trommelen om een ijsclub op te richten. Geleuf me, jongelui, die koomde gul- lie te kort in Drunen, want doarmee stodde wir ten aachteren mee oew om liggende gemintes. Munheer es ik er dit nou eens deur gedreven kon krijgen, dan hèk zat ver diend mee dit gezeewer. Ik verwaacht hierop aantwoord van den een of aan- deren echten ijsliefhebber en doarom schaai ik er aaf en zeg tot kijk, hou doe, DEN NIJEN TIENUS. n vn.Ort fT r' brengt gezelligheid in huis, is van hoogste kwaliteit, belastingvrij en ongelooflijk goedkoop! Gisteravond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Moonen. Secretaris de heer J. v Mierlo. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden zonder opmerkingen goed gekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Van de Ged. Staten. a. Goedgekeurde raadsbesluiten van 30 Oct. 1935 tot wijzi ging der gemeenteen be drijfsbegrootingen voor 1935. b. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 October 1935 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Burgemeester Smeele— laan aan juffrouw J. Visser. c. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 October 1935 tot het verleenen van ontheffing van de huur van het pand »De Korenbeurs» aan C. J. Snijders, met ingang van 1 Jan. 1936. d. Nota van aanmerkingen op het ter goedkeuring inge zonden raadsbesluit van 30 October 1935 tot onderhand sche verhuring van een per ceel grond aan de voetbalclub »Quick». Ged. Staten wijzen erop dat alleen met een Koninklijk Goedgekeurde vereeniging een contract kan worden gesloten. De v.v. »Quick» is niet kon. goedgekeurd, doch drie leden hebben zich thans bereid verklaard om dat contract met de gemeente persoonlijk te onderteekenen en zich verantwoordelijk te stellen. Geen der leden heeft hiertegen bezwaar. 2. Vaststelling eener gewijzigde verordening ingevolge artikel 223, derde lid, der gemeente wet. De heer v. Dongen zegt met vol doening gelezen te hebben dat deze gewijzigde verordening voor de ge meentepolitie zich zoo prachtigaan- sluit bij het rijksambtenarenregle ment. Op één punt echter zou spr. nog gaarne een wijziging zien aan gebracht, nl. dat aan de gemeente politie kindertoeslag werd betaald voor de kinderen tot den leeftijd van 18 jaar. De Voorzitter merkt op dat de heer v. Dongen buiten de orde gaat. De verordening—zelve is thans niet in discussie, doch alleen de wijzi gingen die door den minister zijn voorgesteld. Dhr. van Dungen wijst er op dat behalve de door den minister voor gestelde wijzigingen ook door het college van B en W nog wijzigin gen zijn aangebracht die thans aan den raad ter gjedkeuring worden voorgelegd. De Voorzitter zegt dat alleen vol daan is aan de verlangens van den minister en deze door B en W zijn geinterpreteerd zooals zij dat wen- schelijk achten. Allen deze wijzi gingen zijn dus aan de orde. Nadat de voorzitter nog een kleine toelichting aan den heer Roxs heeft verstrekt wordt de voorgestelde wijziging met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Vaststelling eener gemeenschap pelijke regeling betreffende den vleeschkeuringsdienst met de gemeenten Drunen, Loonopzand en Sprang Capelle. Zie prea-advies van B en W in ons blad van 23 dezer. De heer van Dongen merkt op dat in de regeling o.m. wordt be paald dat een vergoeding van f 3 wordt gegeven voor elke vergade. ring die wordt bijgewoond. In een tijd van crisis en bezuiniging vindt spr. zulks niet op zijn plaats. Uit den gemeenteraad zijn ook ver- schillende commissies benoemd die een werkzame taak hebben, doch de leden ontvangen daarvoor ook geen presentiegeld en zouden dat in dezen tijd ook niet verlangen Spr. stelt voor dit presentiegeld van f 3 te schrappen in de overtuiging dat de betreffende burgemeesters ook zonder deze vergoeding wel genegen zullen zijn de vergaderingen bij te wonen. De Voorzitter merkt op dat die heeren buiten de gemeente wonen en dus onkosten moeten maken voorhet bezoeken der vergaderingen. Daarom vindt hij het billijk deze vergoeding te handhaven. Spr. wijst er verder op dat slechts één vergadering per jaar plaats heeft en dat hij persoonlijk geen presentie geld ontvangt. Na deze toelichting kan de heer v. Dongen zich met de regeling vereenigen. 4. Voorstel tut het aangaan eener rekening.courant-overeenkomst met de Botterdamsche Bank— vereeniging. Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van 23 dezer. De heer v. d. Waerden geeft in overweging om bij de verschillende plaatselijke bankinstellingen con dities aan te vragen en dan de voor- deeligste aanbieding te nemen. De Voorzitter antwoordt dat zulks vorig jaar is geschied. Eén der banken stelde geen prijs op het aangaan dezer rekening-courant overeenkomst en de Geld. Cred.ver. kon dezen op de voorwaarde als door de R'damsche Bankver. waren ge steld niet accepteeren. 5. Voorstel tot wijziging der be— begrooting 1935. Behalve de voorgestelde wijziging wordt nader nog voorgesteld het crediet voor ondersteuning van werk- loozen voor 1935 met f2500. - te verhoogen. Wordt goedgekeurd Niets meer aan de orde zijnde wordt de openbare vergadering ge- slotën. S.t Nicolaas-collecte W.B. Wij mogen nog wel eens de aan dacht vestigen op de St. Nicolaas- collecte van W.B. De wijken die de dames bezocht hebben, zijn ver bij 't vorig jaar achter gebleven. Wij weten dat de tijd slecht is, maar daarom juist moeten zij die wat geven kunnen, dat thans zeker doen. Waalwijksche IJsclub De jaarlijksche vergadering van aan deelhouders der Waalwijksche Ijsclub zal, blijkens de in dit nummer voor komende advertentie plaats vinden op Woensdag a.s. 's avonds 8 uur in de Twee Kolommen. Wij vernemen dat 't bestuur zal voorstellen dit jaar den Galgenwiel weer als ijsbaan aan te wijzen en in orde te brengen, zulks in afwachting van de plannen der gemeente of van andere mogelijkheden. Belangstelling wordt natuurlijk zeer op prijs gesteld. Herwonnen Levenskracht Maandag 9 December a.s. zal in het Patronaatsgebouw te v.m. Baardwijk een propaganda lichtbeelden avond worden gehouden van »Herwonnen Levenskracht*. Als spreker zal optreden de heer Haver, terwijl iedereen vrij toegang heeft, uitgezonderd kinderen beneden 16 jaar. Bedrijfsraad Naar wij vernemen worden krachtige pogingen ingesteld bij de regeering om te komen tot een Bedrijfsraad voor de Schoen- en Lederindustrie Derde slachtoffer van ongeluk te Heesch. In het St. Anna-Ziekenhuis te Oss is o vei leden mej. Pfaff, leerares te Nijmegen, die ernstig gewond werd bij een autobotsing, welke de vorige week in den nacht van Dinsdag op Woensdag plaats had op den Rijks weg Den Bosch—Grave onder de gemeente Heesch, waarbij twee personen op slag gedood werden. De toestand van den tandarts, den heer Herweyer, die nog in het St Anna-Ziekenhuis verpleegd wordt, is op het oogenblik goed vooruit gaande. Met gestolen geld aan den rol. In den avond van Zondag 17 No vember j.l. is in Tilburg uit de woning van den heer R. in de Bloemfontein straat een geldkistje met een bedrag van f 2500 gestolen. Al dadelijk vatte de politie verdenking op tegen zekeren S. en zekeren G twee smokkelaars, wien het verblijf in het bewakingsgebied was ontzegd. In den Helder werden beide h eren en een »dame«, die in hun gezelschap was, gearresteerd. Er bleek van het geld nog slechts f 600.— over te zijn Te Amsterdam hadden de dieven goede sier gemaakt en kans gezien in 10 dagen f 1900.— stuk te slaan. Strooper schiet op jachtopziener. Een strooper, die met zijn maat te Gennep met den lichtbak aan het werk was heeft in den afgeloopen nacht een schot gelost op een veldwachter en een lachtopziener. De dader, een zekere W., uit Groesbeek, kon worden gearresteerd; zijn collega-strooper, een zekere De B eveneens uit Groesbeek, die den lich- bak droeg, kon na het gebeurde, na een wilde vlucht over het landgoed, worden aangehouden. Beiden legden een volledige bekenienis af. Wardenier autodief. Wardenier, den beroemde uitvinder uit Wolvega, heeft te Zwolle twee auto's gestolen. De jongeman schijnt niet wel bij het hoofd te zijn. I)e puzzle—wedstrijden. De minister van justitie heefteen aanschrijven gericht tot de pro cureursgeneraal van den ge rechtshoven inzake puzzle—wed strijden. Aanvankelijk beperkt in aantal en in vorm, hoewel veelal steeds formeel echter in het algemeen niet op ernstige wijze overtreding der loterij- wet 1905 opleverde, is'dit reclame middel steeds meer van karakter veranderd en vormt herhaaldelijk een ernstige overtreding der loterij- wet. Men tracht met de hier be doelde middelen de publieke aan - dacht te trekken en te vestigen op eigen onderneming dan wel op bepaalde door haar in den handel gebrachte artikelen. Als men in aanmerking neemt, dat het straffeloos doen plaats vinden van deze puzzlewedstrijden door den een, diens concurrent en anderen er allicht toebrengt hetzelfde te doen, dan zal het duidelijk zijn, dat het gewenscht is dat de justitie hare bijzondere aandacht hieraan geeft. De minister verzoekt te bevorderen dat aan het bovenstaande de noodige aandacht zal worden gegeven door het houden van scherp toezicht casu quo gevolgd door strafrech terlijk optieden. Deze aanschrijving heeft betrek king op z.g. puzzle—wedstrijden, zooals die worden aangekondigd in dagbladen, periodieken, reclame bil)etten enz. in den vorm van kruiswoordpuzzles, prijsvragen en dergelijke, welke den laatsten tijd hand over hand toenemen. Zoontje van Professor ontvoerd. Het 18 maanden oude zoontje van prof. Malriiejac te Marseille is door een bejaarde dame, wier identiteit nog niet kon worden vastgesteld, ontvoerd. Twee Spaansche visscliersbooten vergaan. Uit Gijon, Spanje, wordt gemeld, dat een visschersboot met zes personen aan boord reeds twee dagen over tijd is. Daar alle nasporingen tot dusver vruchteloos gebleven zijn, neemt men aan, dat het vaartuig in een storm is vergaan. Hetzelfde lot onderging n visschers boot uit Vigo, welke op de woelige zee is vergaan. De drie opvarenden zijn verdronken. Gasontploffing eischt zes dooden. f e Fort Worth (Texas) heeft een brand gewoed, die vreeselijke gevolgen heeft gehad. Op de eerste verdieping van een woonhuis was een gaskachel uit elkaar gesprongen, waardoor de wo ning met razende snelheid in brand ge raakte. Zes personen, onder wie drie bedlegerige vrouwen vonden den dood in de vlammen. De overige elf bewo ners sprongen in doodsangst uit de ra men en van het dak omlaag, nog voor de brandweer ter plaatse was. Een vrouw kwam daarbij op een ijzeren hek terecht. Met ernstige verwondingen werd zij in het ziekenhuis opgenomen. Mr. Dugs uit de S.D.A.P. Kanierfraciie. Het Tweede Kamerlid Mr. J. E. W. Duys heelt het volgende schrijven gericht tot de Soc. Dem. 2e Kamer fractie «Hitrbij heb ik de eer U mede le deelen, dat ik van heden af geen deel meer wensch uit te maken der Soc. Dec. Kamerfractie en mij ook niet meer als zoodanig beschouwen kan. In aanmerking nemende alles wat men, mede onder aanvoering van Uwen voorzitter, de laatste jaren in de partij tegen mij heeft ondernomen, begrijp ik dat het voor U practisch overbodig mag zijn de redenen die mij tot dit besluit hebben geleid, uiteen te zetten. De voorzitter der Tweede Kamer heb ik insgelijks van dit besluit kennis gegeven, terwijl ik hem tevens heb verzocht een ander in mijn plaats in de commissie voor privaat- en strafrecht te benoemen, welke plaats, naar ik aanneem, behoort te worden vervuld door een ander die daar Uw fractie vertegenwoordigt.» Men zal zich herinneren dat een paar jaar geleden Mr. Duys een brochure het licht deed zien, die in de S.D.A.P. een heele storm heeft ontketend. Een commissie van onderzoek werd destijds ingesteld door beide partijen gekozen, doch de zaak schijnt geheel in den doof pot te zijn gestopt. Tegenover een verslaggever van het A.N.P. heeft de heer Duys heden nader de motiveering uiteen gezet die hem hebben genoopt uit de Soc. Dec. Kamerfractie le treden en verklaard dat hij tot in 1937 zijn taak in de Kamer zou vervullen, doch voortaan gelukkig geen ver antwoording aan bedoelde fractie verschuldigd zou zijn voor hetgeen hij in de Kamer mocht zeggen. 12 December zal te Genève de beslissing vallen omtrenthet embargo van olie, benzine enz. tegen Italië. Italië roept nieuwe lichtingen onder de wapenen. De Abessiniers beweren Wal- Wal te hebben heroverd, doch in Rome wordt dit tegengesproken. De Negus is naar het hoofdkwar tier te Dessie vertrokken. In Griekenland heeft koning George zijn wil doorgezet tegenover Kondylis terzake algemeene am nestie. VFI O'l Verkrijgbaar in onze 100filialen In Nederland ff Contant? betaling geen verelschtol Gemeenteraad

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 15