BINNENLAND. „HUIZE B" DE ECHO VAN HET ZUIDEN. TWEEDE BLAD. GESPRONGEN HANDEN en LIPPEN KLOOSTERBALSEM HET ST. NICOLAASFEEST. Het St* Nicolaasfeest* No. 93. Zaterdag 30 Nov. '35. 58e Jrg. ZALIGER TE GEVEN DAN TE ONTVANGEN. Waaraan zou het toch liggen, dat het Sinterklaasfeest eeuwig jong blijft? Niet aan het feit, dat het het feest is voor de jeugd, die immers telkens vernieuwt. Dat feit kan niet de oorzaak zijn, om dat het immers evenzeer een feest voor de ouderen is. Ja, misschien nog meer voor de ouderen dan voor de prille jeugd, want de ouderen genieten op dit feest dubbel: zij maken de jeugd geluk kig, zien de jeugd gelukkig en dat ge beuren is een groot feest op zichzelf, maar ze gaan zelf ook in het feest op spelen Sinterklaas voor al hun dierba ren. En eigenlijk hebben ze nog een derde reden om zich te vergenoegen, want ieder voelt zich op dezen dag dichter. Al zijn dan dikwijls de beroemde ule- vellenrijmpjes nog Vondeliaansche poë zie vergeleken bij de Sinterklaas-,.ver zen", het doet er niet toe, ieder slooft zich uit in de rijmelarij en ieder heeft er voldoening van. Meer nog dan de beste dichter vaak met zijn geesteskinderen, waarvan hij maar verdriet heeft en die hem pas beroemd maken na zijn dood. Neen, de oorzaak van het onver woestbare van het Sinterklaasfeest, dat ons land al eeuwen lang veroverde, zit 'm niet in de jeugd. Er moet iets anders zijn, dat er den moed voortdurend in houdt. En dat, dunkt ons, kan niets anders zijn dan de geest van het feest zelf, die zoo innig verband houdt met het be kende woord: het is zaliger te geven dan te ontvangen. Daar er nu in deze dagen niets zijn dan ontvangers en gevers, beleven we wel heel blijde dagen. Mogen ze, voor ontvangers en gevers, beiden een oase zijn in den donkeren tijd, dien we bele ven. Voor een oogenblik moge de ma laise, de werkloosheid en de aankleve er van vergeten zijn. Zaliger te geven. Nu aan objecten, waaraan men geven kan, ontbreekt het tegenwoordig zeker niet. Moge er niets en niemand vergeten worden en moge vooral nu ter gelegen heid van het St. Nicolaasfeest de echte Christelijke liefdadigheid hoog opbloei en, opdat het feest ook een lichtstraal zij in het somber bestaan van zooveel honderdduizenden, die buiten hun schuld gebukt gaan onder kommer en zorgen en schrijnend leed. Laten wij ook hen niet vergeten in onze liefdedaden. Ons eigen St. Nicolaasfeest zal juist aan onze liefdadigheid extra glans en warmte ontleenen! DENK OOK AAN HEN! Als je 5 December 's avonds Goed bedacht wordt door den Sint, En je al je idealen In cadeaux bewaarheid vindt, Als je op dien donk'ren avond, Langer samenzitten blijft, En de roode, ware kachel Kou en kilheid snel verdrijft, Denk dan ook eens aan de stakkers, Wreed verstoken van de pret, Die geen warme kleeren hebben En geen warm en heerlijk bed! Denk dan ook eens aan de armen, Die droef loopen in de kou, Die geen feestje kunnen vieren Met hun kinderen en hun vrouw! En wanneer je iets kunt missen, Aarzel dan geen oogenblik. En voorzeker zijn die menschen Met je gaven in hun schik. HEIL MIDDENSTAND! Straks komt de boot uit Spanje aan, De goede Sint is mee gegaan, En hij betreedt weer onzen grond En gaat in alle winkels rond. Voor hèm bracht men met nijvere hand, Gezelligheid en sfeer tot stand. Voor hèm staan étalages klaar, Weer mooier nog dan 't vorig jaar. In licht en kleur en feestelijkheid Staat alles voor hèm uitgespreid. Geen moeite, arbeid was te veel, Ziet al dat werk: hoe origineel! Hoe vindingrijk werd uitgedacht Die bonte étalage-pracht. Een lichtje hier, een kleurtje daar, Weer anders dan een ander jaar. Weer meer cadeaux en nieuwigheid. Méérfiere middenstanders-viijv.. O, onvermoeide middenstand. Gij ziel en merg en kracht voor 't land; Hoezeer bewonderen w'j den moed Waarmee gij zóó uw b^st nog doet! Tïots alles wat de tijd U bracht Wordt weer vol hoop de Sint verwacht. Uit naam van hèm: Uw energ.e Geniet zijn warmste sympathie!... (Naar het Duits) van Theodor Storm, door Hierin vergist zich onze verteller. Meneer Boeleman is niet uit z'n huis weggedragennu nog woont hij daarin. Maar dat is zó gegaan Meneer Boeleman is de laatste bezitter van het huis geweest. Maar vóór hem, dat was nog in de prui kentijd, woonde in dat zelfde huis een pand|esbaas, een oud en in elkaar gegroeid mannetje. Dit was de vader van den man waarover ons verhaal loopt. Meer dan vijftig jaar lang had deze man zijn bedrijf uitgeoefend en had het zo gedaan, dat met het vele dat de mensen bij hem kwamen verpanden, goede winst voor de zaak gemaakt werd. Bovendien leefde hij zeer zuinig met een vrouw, die na de dood van zijn vrouw de huishouding ver zorgde, zodat hij eindelijk een rijke man was gewordeu. Deze rijkdom bestond hoofdzakelijk uit een haast ontelbaar aantal kostbaarheden, voorwerpen en een menigte oude rommeldit alles hadden de mensen, die hun geld hadden verkwist of die op andere wijze in geldverlegen heid waren geraakt in de loop der jaren als pand bij hem gebracht, waarvoor hij hun dan een kleinig heid aan geld voorschoot. Wanneer dan de terugbetaling van het ge leende geld niet plaats vond, was het pand zijn eigendom geworden. De werkloosheid toegenomen. Bij 1062 organen der openbare arbeidsbemiddeling stonden op 9 November in totaal 407.463 werk zoekenden ingeschreven onder wie 383.692 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 389.018 werk loos, onder wie 370 623 mannen Blijkens mededeeling van de af- deeling werkverschaffing en steun- verleening van het dep.socialezaken waren einde October onder de werk- looze werkzoekenden er 55.211 ge- plaatst bij een werkverschaffing. Bovendien waren nog 4443 personen met financieelen steun van de over heid ingevolge de loonbijslagregeling tewerkgesteld in het land- en tuin bouwbedrijf dit laatste aantal is niet begrepen onder het als werkloos opgegeven aantel personen. In de week van 28 October—2 No. vember waren in 36 gemeenten in totaal 1575 jeugdige arbeidskrachten bij verschillende objecten werkzaam. Weikfonds zal worden versterkl met circa 25 millioen Minister jhr. ir O. C A.vanLith de Jeude kondigt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting 1936 van het Departement van Waterstaat aan Een wetsontwerp tot versterking der middelen van het Werkfonds met f20 f25 millioen. Een nieuw wetsontwerp tot be strijding van het euvel der lintbe bouwing. Een andere regeling tusschen de Nederlancsche Spoorwegen en de N.V. Spoorhout. Publicatie van een resumé van het rapport Verschuur over de mijn industrie. Brabanische Tramweg maatschappijen. Bij de in 1934 tot stand gekomen fusie van de zes brabanische Tram- wegmaatschappijen is bepaald dat de B. B. A. gedurende 5 jaar, n.l. van 1 Juli 19o4 lot 1 Juli 193y,rente en aflossing der ten laste van de zes maatschappijen uitstaande obli- gatieleeningen en hypotheken zou garandeeren. Het totaal bedrag der op 1 Juli 1934 nog uitstaande lee ningen en hypotheken bedroeg niet minder dan f 1 845 UoO, zooüat de B.B A. reeds aanstonds voor een drukkenden schuldenlast kwam te zitten, die op het bedrijf een ongun- stigen invloed oefende entotgroote tekorten aanleiding gaf. Waar de economische toestand nog geen verbetering te zien geeft Maar, hij mocht deze voorwerpen, die aan hem waren verpand, vol strekt zo maar niet in zijn bezit houden. Integendeel de wet schrijft voor, dat ze gerechtelijk worden verkocht. Het geld is dan voor den eigenaar van het pand, nadat het daarop voorgeschoten geld er na tuurlijk isafgeirokken. Maar meneer Boeleman was een gierigaard, die liever deze dingen ging opstapelen, dan ze te laten verkopen. In de grote notenhouten kast propte hij al die voorwerpenlangzamerhand waren de kasten op de eerste en eindelijk ook die op de tweede ver dieping daarmee gevuld. Nacht en dag had meneer Boele. man z'n gedachten bij de opgesta pelde schatten. Overdag liet hij dat zo niet merken, maar 's nachts, als alle mensen sliepen en ook z'n huishoudster vrouw Anken in het achterhuisin haar eenzame kamertje lag te snurken, en natuurlijk ook nog de zware ketting voor de huis deur was gelegd, dan liep meneer Boeleman met voorzichtige stappen door z'n grote huis. In z'n grauwe overjas gehuld, in de ene hand een lamp, in de andere een bos sleutels, dwaalde hij als een dief zo voorzich tig door de kamers van z'n woning eerst opende hij op de eerste, een tijdje daarna op de tweede verdie ping de deuren van de kamers en kastendan haalde hij hier een gouden repeteer—horloge te voor schijn, dan daar een geëmailleerde snuifdoos. Hij liet deze dure voor werpen op z'n handen wegen en be rekende ondertussen, hoe lang hij ze al in z'n bezit had, of de oor spronkelijke eigenaars van deze voorwerpen nog zouden leven, of dat ze misschien reeds lang verge- Eist JAAR OPNIEUW HAD ZIJ Dank zij den KLOOSTERBALSEM heeft zij die nu nooit meerl m'tWas een gruwelijke last en het deed geweldig zeer. het bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op. het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crêmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Au wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mijn han den vaak in het water. Het was een uitkomst." ri H. de J. te s-H. „Geen goud. zoo goed Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijf middel bij Rheiimatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62Va ct. en f 1.04 en het vervoer beneden de verwach tingen blijtt, kan als vrijwel vast staand worden aangenomen dat de garantie van rente en aflossing na 1 Juli 1939 niet verlengd zal wor den, waaruoor obligalieliouders, wier obligaties voor dien tijd uitloten, in een gunstige uitzonderingspositie zouden komen te verkeeren. De B.B.A. heeft naar aanleiding hiervan overkg gepleegd met nj^ en pro vincie om te trachten op een ol andere w ijze binnen den kortst mo gelijken tijd van den schuldenlast bevrijd te worden. Zoowel het departement van wa terstaat als de provincie bleken in beginsel bereid medewerking te ver- leeuen tot afkoop van de u.lslaande leeningen tegen een aanzienlijk lager bedrag dan de nominale waarde, 'ien vervolge hierop heelt de B.B.A. thans aan de zes maatschappijen het verzoek gericht, ten spoedigste een buitengewone vergadering van aandeelhouders te beleggen ter be spreking van de vraag ol de onder scheidene maatschappijen eveneens in beginsel bereid zijn tot een af koop als bovenbedoeld mede te werken. Muziek-Auteursrecht Onderstaand bericht werd ons ter opname aangeboden In verband met het aangebroken winterseizoen wordt de aandacht van vereenigingen, welke op eeniger- lei wijze nun uitvoeringen met muziek opluisteren, gevestigd op de bepanngeu van de auteurswet 1912, waamij hel in het openbaar ten gehooie brengen van besehei mue muziek, hetzij door niidüel van een mechanised instrument, hetzij door muzikanten ol al tisten, niet is toegestaan, tenzij uaailoe de toe stemming v ooi af is geviaagd aan het Bureau voor Muziek Auteurs recht BuMA, welk bureau in Nederland de belangen van de be. schermde componisten behaiiigt. Ien onrecnle veikteren vele vereenigingen 111 de veronderstelling, dat zij nij hel geven van eene uit voering in «besloten kring« niet zouden vallen onder de bepalingen van de auteurswet. in art. 12—3e van de auteurswet wordt uitdrukkelijk vastgesteld, dat eene uitvoering in besloten kring, waarbij inkomsten zijn uit conlri- bulien of op andere wijze, als »openbaar« is aan te uieiken. teneinde moeilijkheden te voor komen is het raadzaam, zich tijdig te wenden tot den dislriclsvertegen- woordiger van BUMA, Leenderweg 133 E te Eindhoven, alwaar alle gewenschte inlichtingen kosteloos kunnen worden verkregen. Kampioenen voor de KRO-microfoon üp Zaterdag 14 December, des avonds van 8,20—9,15 brengt de KUU een groote radio spoi li evue naar het manuscript van Basstpar- tout, waaraan medewerken N. Broek- huyzen, T. Ossendorp, Willy den Ouden, mevr W'uyckhuise, luit. L. Paliud de Mortagues, A. v. Hamers- veld, A. Viruly en Jan Pijnenburg met muzikale medewerking door de KUÜ-Boys. Deze voor sport, liefhebbers zeer interessante radio revue is te beluisteren op 1875 M. Bovendien maakt de KBO een aanvang met een reeks Olympische interviews, te beginnen met Dinsdag avond 3 Dec om 9 uur Passe partout interviewt den heer Jan de Vries, voorzitter en mevr. Triebeis Koens, bestuurslid van den Kon. N'ed. Zwem bond, over de training van de Olympische zwemmers. Een A.N.W.B. Kantoor m Breda In den loop van December zal te Breda een bijkantoor geopend worden van den Koninkl. Nederl. Toeristenbond A.N.W B. Dergelijke bijkantoren heeft de te 's Gravenhage gevestigde Bond reeds in verschillende plaatsen, o.:». Maas. tricht; het Bredasche kanloor, dat aan het adres Veemarkt 8 zal zijn gevestigd, wordt speciaal gesticht ten behoeve van de duizenden leden ten waren. Neen, er zou wel nie mand meer komen opdagen, met het geld in de hand, om üeze ver pande goederen weer op te eisen. De oude pandjesbaas was tenslotte op hogen leeftijd gestorven en had z'n schatten moeten achterlaten; niets van hetgeen, waarmee hij dag en nacht zich zo rijk had gevoeld, had hij kunnen meenemenhet huis met de volle kasten had hij z'n zoon nagelaten, z'n zoon, z'n enigen, die tijdens z'n leven er niet naar had mogen kijken. Deze zoon was de ladingmeestcr, waar de kleine. Johan zo bang voor was. Toen zijn vader stierf, was hij juist van een reis overzee terugge keerd. Na de begrafenis van z'n vader gaf hij 't reizen er aan en ging in het hoge erkerhuis wonen. Daar in de kamer op de derde ver dieping bevond zich nu inplaats van het kromgegroeide mannetje in grijze overjas, een lange, magere gestalte, met een gee. gebloemde slaaprok aan en een bonte slaap muts op; nu wandelde de zoon op en neer in de vertrekken van zijn vader, of stond te rekenen aan de lessenaar van den gestorvene. Maar deze meneer Boeleman, die al deze kostbare voorwerpen van z'n vader had geërfd, gevoelde er weinig lust toe al die zaken daar in de kasten opgehoopt te laten liggen Het eerste wat hij deed, was de deuren zorg vuldig op slot te doen. Daarna ging hij de inhoud van de notenhouten kasten eens nauwkeurig onderzoe ken. Zou ik het wagen deze dingen stilletjes te verkopen, dacht hij bij zichzelf? Zeker, ze waren niet zijn eigendom, maar behoorden anderen toe, Hij keek de boeken eens na eri ontdekte, dat z'n vader maar hele kleine geldsommen daarop had voorgeschoten. Als de mensen nog eens kwamen met het geld in de handen, om hun eigendommen terug te eisen, zou hij maar een bedroefd beetje geld daarvoor ontvangen. Ja, als hij ze eens stiekem verkocht! En meneer Boeleman had niet lang werk, om een besluit te nemen. In de voorstad, geheel aan het andere einde van de stad, woonde een uit drager, waarmee meneer Boeleman zich al spoedig in verbinding had gesteld. Vooraf zette hij nog enkele pandgoederen, die in de allerlaatste jaren waren beleend meneer Boeleman kon de juiste datum in de boeken van z'n vader vinden 1 apart, want je kon immers nooit weten en... stiekem en voorzichtig werd de bonte inhoud van de grote notenhouten-kasten in degelijke zilveren munten omgezet. Dit ge beurde in de tijd, waarvan Jolian vertelde Die uitdragerszaak was van z'n vader, voor wien hij bood schappen bij meneer Boelenian had moeten doen. Zodoende was Johan wel eens in het huis met de drie verdiepingen geweest. Het geld, dat meneer Boeleman hiervoor kreeg, stapelde hij op in grote kasten, die hij voor alle zekerheid liet beslaan en plaatste deze op z'n slaapkamer naast elkaar. Want hij wist heel goed dat deze bezittingen hem niet toekwamen, en daarom durfde hij er geen handel mee te drijven, ze niet uit te lenen voor hypotheken en dergelijke. Zo was dan tenslotte alles zo goed als verkocht hij wist nu hoeveel geld hij bezat. Nu begon hij uit te rekenen, welke uitgaven hij in z'n leven nog allemaal zou hebben. Hij nam aan, dat ie negentig jaar werd, en rekende uit, hoeveel weken hij dan nog te leven had. Voor elke week maakte hij een pakje klaar en le de dat netjes in dekast Voor elke drie maanden kwam daar nog een afzonderlijk pakje bij, want je kon niet weten wat voor bijzondere uitgaven daar nog bij konden ko men. Dit afgetelde geld kwam in een kast apart te liggen, die in de aangrenzende woonkamer stond Elke Zaterdagavond verscheen vrouw Anken, die hij tevens van z'n vader als huishoudster had ge- erfd, bij meneer Boeleman, om haar huisgeld vragen als ze dan netjes voorgerekend had, hoe ze het vorige pakje had besteed, kon ze een nieuw voor de volgende week in ontvangst nemen. (Wordt vervolgd). DE KINDEREN VROEGER EN NU. Vroeger (nog niet lang geleden, k Heb er zelf aan meegedaan Zag men rondom 5 December 't Klompje bij den schoorsteen staan, 't Stond daar met wat stro en wortels, Brief, met hanenpoten schrift. En dit denkbeeld stond als heilig In ons kinderhart gegrift: Sint rijdt met zijn mooien schimmel, Begeleid door Zwarten Piet Over daken, door de straten Ook al zien w'm dan ook niet. Kinderhartjes vol verwachting! Kinderoogen stralend groot Zes December was een dag, die Vreugde, dank, ontroering bood. .Moe, ik moet een sterken voetbal, Voetbalschoenen bovendien. En k heb ook een boek met plaatjes Uit de sportwereld gezien. Koopt u mij een flesje, moeke? En dat Uiver prentenboek Moe zegt„Jullie waart ondeugend, Sint brengt dit jaar géén bezotkl" D een kijkt lachend naar den ander En een „Pijnenburg in spe* Roept dan spottend triomfantelijk Sjnterklaas? Da a niksl O, nee!" Fantasieloes wijzè kinderen t Treft mij telkens, telkens weer: Véél te wijs is jullie mond ihans, Jullie zijn geen „kinderen" meer RAADSEL. De voorste letter van ieder woord van boven naar beneden ge lezen vormen een feest dat jullie allemaal met vreugde tegemoet ziet. 1 aan de zee 2 niet uit 3 omlaag zweven 4 vervoermiddel 5 eerbiedig 6 elkeen 7 bedehuis 8 thuis best 9 adem 10 niet dezelfde 11 roofvogel 12 nadeel 13 netjes 14 duurt het langst 15 gekke nummer 16 gespannen 17 getal A JAN DE JONGE. ft Ff Ff PVC ORIGINEEL TER INZAQI

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5