De ëdüo van nel züïflën DOE MEE AAN ONZE PRIJSVRAAG Ie 2e 3e Prijs f 15.- f 10.- f 5.- H. KOLSTEREN-LAGARDE WELLO WELLNER- W E L L0 FL 10.90. DERDE BLAD. ECHO'S. LANDBOUW. 3GUI PROVINCIAAL NIEUWS. Altijd een gezellig aanzien van Uw eettafel <U ïlcccJ: Koopt bij ons voor f 1.- U ontvangt een invul- formulier en U is deelnemer aan onze prijsvraag. Fa. ANTON HOLTGREFE Mo. 93. Zaterdag 30 Nov. '35. 58e Jrg. Wereld in Vuur. De wereldbrand slaat aan alle kanten van onzen aardbol uit. In Afrika klinken de wapens, gonzende- vliegmachines en knetteren de ma chinegeweren. In China dreigt weer een groote menschenslachting. In Brazilië zijn de communisten in op Stand. In Duitschland laait st-eds feller de Kerkenhaat op In Italië staa1 alles op z n kop en bindt men hei vo ksleven aan een vermetel avontuur Zoo kan men voortgaan. Rust kern de wereld niet meer, nu hier dan daar slaat de vlam uit. We leven op een vu kaan! Het is wel een ietwaï afgesleten beeldspraak, maar toch typeert zij zeer juist den toestand waarin wij ons bevinden. We sleuren van den eenen dag in den anderen, zonder te weten wat die ons brengen zal. Het eene wat we zeker weten is dat ginds in de verte, waarop we met groote snelheid toestevenen, een catas trophe wacht. Hoe die komen zal in welken vorm. is ons niet recht duide lijk, maar des te onrustwekkender is de gedachte er aan Nu kunnen we ons van al wat in de wijde wereld, ver buiten onze enge landsgrenzen, gebeurt wel gemakkelijk afmaken met een „wat gaat het ons eigenlijk aan', maar we zouden daar weinig meer mee bereiken dan dat we de werkelijkheid ontloopen, of onszelf ervoor verblinden. Al het historische gebeuren raakt ons onmiddellijk, ook al zien wij het verband misschien niet zoo duidelijk Aan alle zijden beukt en bonkt men tegen de beginselen van het christendom. Hoe durven wij te Zrggen da' rfa' nnw zaak niet i* Tarweteeit op zandgrond. Onder bovenstaande titel ver scheen in Juli 1933 van de ha->d van den heer Brekelmans een ver handeling over den verbouw van tarwe op onze zandgionden. De inhoud van het boekje lijkt me thans nog belangrijk genoeg om er hier eenige aandacht aan te beste den. Hel komt me voor dat in deze streek de teelt van tarwe op zand grond niet die belangstelling heeft die ze verdient. Mogelijk vindt dit mede zijn oorzaak in het feit dat men betreffende deze kwestie te weinig op de hoogte is en onvol doende hekend is met de resultaten in de laatste jaren bereikt. Dat deze werkelijk niet zoo gering zijn blijkt wel hieruit, dat men vorig jaar op de proefboerderij te Boxtel tot op brengsten kwam van 4000 K G. per H.A. Dit jaar, dat nu niet als een zeer gunstig tarwejaar mag worden aangerekend, bracht men het tot 370) K.G. per HA. Laten we nu per 100 K G. maar eens een midden- prijs nemen van f9.—. Men krijgt dan een netto opbrengst per H A. die door geen enkel ander produel kan woiden geëvenaard Dit is al rede te over om zich, waar dit mogelijk is, op den verbouw van tarwe op zandgrond te gaan toe leggen. Boven aangehaald boekje geeft daaromtrent enkele wenken, gebaseerd op ervaringen hierbij opgedaan. Na bij het hoofdstuk: »Grond en bewerking» gewezen te hebben op een paai groote fouten die in de zand«>treken worden ge maakt, nl. een te ondiepe grond bewerking en het telaat in '1 voor jaar toepassen van een diepe grond bewerking, geeft de schrijver enkele punten aan die een goede structuur van den grond bevorderen. Met nadruk wordt gewezen op een oor deelkundige bemesting. Én terecht. Want dit laat bij sommige landbou wers, voornamelijk bij de oudere, nog veel te wenschen over. Nog altijd blijft de »wet van 't minimum» te veel theorie en vindt jammer genoeg nog te weinig toepassing in de praktijk. Stalmest en Gier worden in het boekje op hun juiste waarde geschat, en d idelijk wordt gewezen op het fosforzuur - tekort in beide mest stoffen. Hoeveel landbouwers, ook in onze streek, zijn hiervan goed doordrongen? Hoevelen zijn er ook hier niet die meenen dat met stal mest en gier alles kan worden ge dwongen en nog altijd maareenigs zins wantrouwend blijven staan tegenover het gebruik van kunst meststoffen De schrijver wil blijk baar met deze mentaliteit radicaal breken en behandelt in zijn boekje tarweteeit in uitsluitend kunstmest. Bij de bespreking van de stikstof—, kali—, fosforzuur— en kalkbemes- ting volgt telkens een staatje met de namen der betreffende meststoffen. Tevens zijn daarin opgenomen de formule en hun gehalte Van de ziekten passeeren achter eenvolgens de Veenkoloniale ziekte, de Hoogkalt-nsche ziekte en de Unt ginningsziekte de revue, waarna de Voetziekte onder de loupe wordt genomen. Van deze laatste worden twee ziektebeelden onderscheiden, nl. de eigenlijke voetziekte of zwart- beenigheid en de legervoetziekte of ook wel oogvlekkenzieklegenoemd. Van deze laatste wordt het resultaat medegedeeld van een onderzoek dat in 1932 gehouden werd op de klei gronden in Groningen. Daarin wordt o.m. gezegd dat een minder gunstige structuur de ziekte bevordert, en de schrijver teekent daarbij aan dat dit volgens zijn ervaring op zandgrond ook zoo is. Ik wil hierbij opmerken dat publicaties van de allerlaatste tijd betreffende de oogvlekkenziekte in een geheel andere richting wijzen, zelfs in 'n tegenover gestelde richting. In een artikel van de hand van den heer Huizinga, opgenomen in het Weekblad vanden N.C.B., wordt nl. gezegd dat de ervaring heeft geleerd dat de voetziekte juist dik wijls voorkomt op die gronden die in een zeer goede structuur verkee- ren. Mogelijk is over deze kwestie het laatste woord nog niet gesproken. Over de vraag welk ras men'moet nemen, zegt de schrijver dat dit in zijn algemeenheid niet is te zeggen. Een tiental wintertarwes en een drietal zomertarwes worden hespro- ken. Bij de wintertarwes worden o m. genoemd de Juliana, de Wilobo, Trifolium en Carstens V. Met deze rassen en nog een vijftiental andere werd dit jaar op de proefboerderij te Boxtel een vergelijkende proef genomen. Wat de productie betrof kwam Wilobo daarbij op de 7e plaats, Trifolium op de 10e plaats, Carstens V op de 13e plaats en Juliana was 14e Hieruit af te leiden dat dus genoemde rassen voor ver bouw op zandgrond ongeschikt zijn zou te kras wezen. Het aantal fac toren dat van invloed is op de opbrengst van een gewas is te groot, dan dat één enkele vergelijkende proef uitsluitsel zou kunnen geven omtrent het feit of een bepaald ras 99 99 GROOTESTRAAT 199-201 - WAALWIJK. TEL. 139. Alle in onze zaken gekochte artikelen Sigaren en Sigaretten, Comestibles en fijne Kruidenierswaren, Gedistilleerd, Wijnen en Likeuren tellen mee voor de prijsvraag (uitgezonderd boter en suiker) Veel van wat onder dit laatste hoofdstuk is gegeven, is verouderd. Het heeft echter geen doel daarop hier nader in te gaan. Telken jare wordt aan elk lid—aangeslotene vanwege de Gewestelijke Tarwe Organisatie een circulaire gezonden, waarin de voor dat jaar geldende voorschriften uitvoerig zijn opgeno- men. Wij willen deze bespreking sluiten met aan ieder die belangstelt in den Geen viezigheid 1 Geen poetsen 1 Geen zwarte vork of lepel in azijn, mosterd of andere inwerkende vloeistoffen 11 Het betrouwbare fabrikaat, dat zijn naam nooit heeft behoeven te veranderen; dat is 'OOR en Door Vlekvrij Complete cassette voor Uw middagtafel bestaande uit 16 stuks ZIET ONZE ZEER GESORTEERDE ETALAGES VOOR UW ST. NICOLA AS - INK00PEN OP ALLE GEBIED. v h. Bierlaagh-v. d. Heijden „DE IJZERHANDEL" TEL. 72 MARKT HOEK RAADHUISPLEIN. al of niet geschikt is voor verderen verbouw. Hiervoor zijn meerdere proeven noodig en het verdient alle tanbeveling de resultaten hiervan cp den voet te volgen. Aan de hand hiervan is nl. reeds gebleken dat de Juliana voor onze zandgronden een minder geschikt ras is. Behartenswaardige wenken geeft het boekje verder over de voor behandeling van het zaaizaad, over de tijd, de wijze en de diepte van zaaien, verpleging van het gewas en bestrijding van onkruid. Als middel voer dit laatste wordt o a. fijnge- ma.en kainiet genoemd. Deze heeft echter momenteel zoo goed als geheel het veld moeten ruimen voor een andere hulpmestslof die voor dat doel wordt gebezigd, nl. de Kalkitikstof. In onkruidvernietigen- de verking kan hij op z'n minst met fjngemalen kainiet concurreeren Niethgenstaande hij per 100 K.G. aanmerkelijk duurder is, is hij toch voordeeliger, daar per H.A. met een veel kleinere hoeveelheid kan wor den volstaan. Door zijn gehalte aan kalk ?n stikstof overtreft hij de kainiet in bemestingswaarde. Het is daarorr ook geen wonder dat de kalkstilstof als onkruidverdelgend middel in de practijk gretig ingang vond er thans de fijngemalen kainiet geheel ïaar den achtergrond ver drong. Na bi het hoofdstuk «Oogsten» over het «ophakken» eenigszins te hebben ritgeweid en een en ander over hel binnenhalen, opschelven en afdor?chen te hebben medege deeld, shit het boekje met enkele wetenswairdigheden over »De bak- eigenschajpen der tarwe» en een uittreksel /an de Tarwewet. verbouw van tarwe op zandgrond, dit boekje warm aan te bevelen. Het kost slechts 40 cent en wordt uitgegeven bij de N V. Zuid-Nederl. Diukkerij te Den Bosch en is tevens verkrijgbaar bij den schrijver zelf te Hilvarenbeek. v/ Waalwijk, 29 Nov. 1935. Shell-film. Voor een volle zaal werd Woensdag avond in Musis Sacrum de bedrijfsfilm der „Koninklijke Shell" vertoond. Het was een hoogst interessante avond, die op vele bezoekers een indruk heeft ge geven van den geweldigen omvang van dit wereldbedrijf, dat in ons land zijn oorsprong gevonden heeft. De voorstelling werd gegeven in sa menwerking met de Ver. van Waal- wijksche Schoenfabrikanten, namens welke vereeniging de Secretaris, de heer Smarius, voor den aanvang zijn erkentelijkheid uitsprak voor de gele genheid aan het Waalwijksche publiek geboden om met het Shell-bedrijf nader kennis te maken. De heer Wegerig van de Bataafsche Import Mij., gaf hierna een inleiding tot de film, waarin hij er op wees welk een geweldige evolutie der techniek mo gelijk is geworden door het gebruik van aardolie, een product dat op tallooze en steeds meerdere wijzen beschikbaar is. Uit den aard der zaak is de petro- leum-industrie nog jong, eerst 75 jaren geleden werden de eerste boringen ver richt. Werd in 1904 25.000.000 ton pe troleum geproduceerd, in 1932 reeds 200.000.000 ton! Spr. schetste ook de ontwikkeling der „Koninklijke" en de voor buiten staanders vrij ingewikkelde samenstel ling van het machtige Kon.-Shell-con cern. Vervolgens werd de film gedraaid, die in zeven acten poogt uit te beelden wat er zooal achter het eene simpele woord „aardolie" schuilt. Eerst een stukje theorie over de vor ming der gas- en olie-houdende aardla gen, daarna de moeilijkheden waarmede de exploitatie der olie-houdende gron den gepaard gaat. Vervolgens kregen we kijkjes op de in exploitatie zijnde velden, 't oprichten der machtige boor torens, het boren zelf, de aanleg der reusachtige pijpleidingen en de ontle ding van de aardolie in verschillende producten: olie, benzine, parafine, as falt. Ook van het vervoer van deze pro ducten over de geheele wereld gaf de film een goed beeld. Een zeer belangwekkend deel van de film was ook dat, waarin de velerlei toepassingen der petroleum-producten gedemonstreerd werden: asfaltwegen, smeerolie in Dieselmotoren, het auto verkeer, de gemechaniseerde landbouw en ook de tuinbouw, de bestrijding van insectenplagen, olie-gestookte centrale verwarming, de onmisbare petroleum in de Oud-Hollandsche huishouding en niet te vergeten de luchtvaart. We noemen dan nog niet eens alle toepassingen, dit ware practisch onmo gelijk. Het slot van de film toonde ons de machtige kantoorgebouwen der „Shell", over de geheele wereld verspreid, in schier elke hoofdstad getuigend van de oppermachtige positie van dit wereld- bedrijf, waarop wij Nederlanders met recht trots zijn. De film werd door de aanwezigen met de grootste aandacht gevolgd. Vrijdagavond werd nogmaals een voorstelling gegeven, die eveneens goed bezocht was. St. Nicolaas bij Waalwijk's Belang. Ook dit jaar heeft St. Nicolaas op verzoek van Waalwijk's Belang weer een bezoek aan onze plaats gebracht. Onder geleide van het onderwijzend personeel waren de kinderen der scho len uit het centrum in den Gildenbond bijeengekomen, waar reeds om drie uur een filmvoorstelling begon. Nadat en kele aardige filmpjes waren vertoond, die door de jeugd met spanning wer den gevolgd, kwam te half vier St. Ni colaas per auto voor het gebouw aan. Natuurlijk ging er onder de kinderen een luid gejuich op en de H. Man met zijn twee zwarte knechts werd met een zijner lijfliederen begroet. Hij sprak daarna de kinderen op vertrouwelijke wijze toe en vond daarbij gelegenheid zijn erkentelijkheid te betuigen aan Waalwijk's Belang, dat hem jaarlijks zulk een goede ontvangst bereid, en aan de directie van het R.D.B.-theater, dat hem deze filmvoorstelling aanbood. Terwijl de beide Pieten weldoende rondgingen met versnaperingen en Sint zich links en rechts met de kinderen onderhield, werden uit volle borst lie deren uit het St. Nicolaas-repertoire gezongen. Voordat de H. Man op vriendelijke wijze van de kinderen afscheid nam, werden nog enkele films vertoond. Dat de Sint bij zijn vertrek luide werd toegejuicht kan men begrijpen. Waalwijk's Belang heeft de jeugd weer een prettigen middag verschaft. Steenkolen-Inkoopvereeniging „Broederhulp". Woensdagavond hield bovenge noemde vereeniging haar jaarvergade ring in den R.K. Werkliedenbond. De Voorzitter opende deze vergade ring op de gebruikelijke wijze en heette de leden hartelijk welkom. Hierna wer den door den secretaris de notulen van de vorige vergadering gelezen en werd tevens een verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat dit jaar door de leden 7300 H.K. kolen zijn afgenomen. Door den penningmeester werd het finantieel verslag uitgebracht. De in komsten bedroegen 11040.94, de uit gaven 7533.20. Besloten werd aan den R.K. Werk liedenbond 25.te schenken, voor het St. Nicolaasfeest 15.en voor de propagandaclub Credo Pugus 5. Door de controleurs werd verslag uitgebracht over de controle en werd een woord van dank gericht tot beide functionarissen, de heeren Eikenbroek en Couwenberg, voor het vele werk voor de vereeniging gedaan. Door het lid v. d. Aa werd de voor zitter, de heer J. Leijtens, gehuldigd we gens zijn zilveren jubilé als bestuurslid van de vereeniging. Spr. waardeerde ten zeerste hetgeen de voorzitter met terzijdestelling van persoonlijke belan gen voor de vereeniging heeft gedaan en noemde den heer Leijtens een der pioniers der sociale beweging. Namens allen hem God's besten zegen toewen- schend, overhandigde spr. den jubilaris een aardig souvenir. De Voorzitter dankte het bestuur en de leden voor deze hulde en zeide dat hij op dezelfde wij2e zal voortgaan alles te doen wat in zijn vermogen is om de vereeniging steeds grooter te maken. De aftredende bestuursleden Eiken broek en Van Mier werden herkozen. Nadat nog eenige huishoudelijke za ken besproken waren, werd deze zeer geanimeerde vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. BIOSCOOP. Luxor Bioscoop. De Speler. Het verhaal dat door deze film loopt is in hooge mate verward. Het gaat over evn lichtzinnige vader, een echt vrijgevochten type,van wien niets goeds te zeggen valt dan dat hij zijn eenige dochtertje een echte vaderlijke liefde toedraagt. Hij scheidt van zijn vrouw en neemt het kind mee, maar een andere vrouw komt hun dan het leven vergallen en hij maakt daar korte met ten mee, zoodat hij voor 15 jaar achter slot moet. We zien dan 10 jaar later het dochtertje onder de bescherming van haar moeder, een vrouw met conventio- neele ideeën, die een rijk huwelijk voor het meisje op het oog heeft. Natuurlijk heeft het achttienjarige wicht echter haar zinnen op een ander gezet, zoodat men begrijpt dat de situatie moeilijk wordt. Papa zelf komt dan echter tus- schenbeide: hij ontsnapt uit de gevan genis en slaagt er in zijn dochter in de armen van haar geliefde te voeren. Vol maakt gelukkig wandelt de heldhaftige vader, in den persoon van Richard Dix, dan weer naar zijn cel terug, waar hij droomt van het gelukkige huwelijk zij ner dochter. Voor liefhebbers van sentiment en dit soort tragiek een film, waarbij men een zakdoek in de hand moet nemen. Naast Richard Dix, spelen Dorothy Wilson en Erin Moore de hoofdrollen. R.D.B.-Theater. Noodlottige Begeerten. (Sadie Mac Kee). Het R.D.B.-Theater vertoont deze week een zeer bijzondere film welke in Nederland als titel heeft gekregen „Nootlottige Begeerten", ofschoon zij misschien nog beter bekend is onder de oorspronkelijke titel „Sadie McKee". Het klinkt niet zoo imponeerend, maar de film had eigenlijk evengoed kunnen heeten: „Van keukenmeisje tot mil- lioenairsvrouw". De film geeft namelijk op boeiende en onderhoudende wijze de geschiedenis weer van Sadie Mac Kee, de dochter van de keukenmeid van een deftige advocatenfamilie die na heel veel wederwaardigheden trouwt met een millioenair. Wie dou denken dat zij het daarbij laat, heeft het mis, want na dat zij den millioenair die alcoholist is, van zijn noodlottige begeerten heeft genezen, vindt zij pas het ware levens geluk aan de zijde van den advocaat Michael Alderson, de zoon van de fa milie waar haar moeder vroeger in dienst was. De hoofdrol in deze film wordt ge speeld door Joan Crawford, de facinee- rende blondine van vele Metro-films, die reeds vaak het meest verwende bioscooppubliek door haar spel wist te boeien. Zij wordt terzijde gestaan door Gene Raymond, een van de meest sym pathieke artisten die ooit zijn krachten aan de film gewijd heeft en die reeds menigeen wist te bekoren, o.a. door zijn mooie stem. Ook in deze film vergast hij ons op een paar zeer goed geslaagde liederen. Verder spelen o.a. nog mee Franchot Tone, Edward Arnold en Es ther Ralston. De regie over deze film is gevoerd door Clarence Brown, die daarmede zeer veel eer heeft ingelegd. Trouwens, dat lag voor de hand, daar het onder werp waarop het filmverhaal moest worden opgebouwd zeer interessant was, terwijl uit alles duidelijk blijkt, dat men bij het maken der onkosten over een ruime beurs heeft beschikt. Er wordt een werkelijke weelde van toilet ten en binnenhuisarchitectuur ten toon gespreid, hetgeen de film een apart en voornaam cachet geeft. Ongetwijfeld zullen zeer velen de ge legenheid aangrijpen om deze zeer bij zondere film te gaan zien. Als gewoon lijk is het bijprogramma met zorg sa mengesteld. I

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9