Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. J EEN LIEFDE IN CHINA d;t nummer bestaat uit EERSTE BLAD. FEUILLETON MWMLWIJKBp BINNENLAND. DRIE BLADEN. NUMMER 95. ZATERDAG 7 DECEMBER 1935. 58e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWI.1KSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Pr\js der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. WERKLOOZE INTELLECTUEELEN. Men moet de werkloozen niet alleen zoeken in den arbeidenden stand. Een groot deel hunner behoort tot de in- tellectueele werkers. De afgestudeer den van onze universiteiten en hooge- scholen, die onmogelijk een plaats kunnen vinden in het bedrijfsleven ot elders, zijn legio. We spreken dan nog maar niet van de getituleerden, die zich tevreden moeten stellen met een goedkoop en geestdoodend baantje op een kantoor, dat evengoed vervuld zou kunnen worden door een zoo juist klaargestoomd H.B.S.-er. Onder deze menschen zijn er die zich alle mogelijkheden zien afgesloten om een zelfstandig leven op te bouwen. Zij voelen den last der werkloosheid in volle zwaarte. Over het vraagstuk der werkloos heid onder intellectueelen schreef de oud-Waalwijker Dr. Jos. van Gils in De Nieuwe Koerier. Wij ontleenen aan zijne belangrijke beschouwing het vol gende Honderden afgestudeerden, inge nieurs, doctoren en doctorandi in al lerlei wetenschappen als wis- en na tuurkunde, rechten, letteren, geschie denis, archeologie, plant- en dierkun de, voorts middelbare technici, onder wijzers en onderwijzeressen met hoofd- acte zijn werkloos en zoeken naar be zigheid. Men kan niet allen aan een betrek king helpen, terwijl de ouderen niet steeds plaats kunnen maken voor de jongeren. Wel kunnen de ouderen den jongeren de gelegenheid laten om te toonen wat ze kunnen. Men zou voorts de jeugdige intellec tueelen zitting kunnen laten nemen in examencommissies, b.v. voor hulp- en hoofdakte, als gecommitteerden hij Mulo-examens, terwijl zulks hij de Kweekschool-eindexamens gelukkig van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 44. Och, die kisten, zullen mij in mijn slaap niet storen, lachte de dokter. Zelfs niet als er een doode in zat zoo moe ben ik. Maar hij zou bemerken, dat andere dingen wel in staat waren zijn rust te verstoren. Met het oog op een vroeg tijdig vertrek den volgenden morgen waren ze bijtijds naar bed gegaan en de dokter had nog maar kort geslapen toen een hand hem zachtjes heen en weer schudde en zoo tot de werkelijk heid bracht. Dokter! Dokter Forsyth!, fluis terde Ching's stem aan zijn oor. Ja?, fluisterde hij terug. Een man, twee mannen in de ka mer. Stil heel stil! Dick Forsyth luisterde met ingehou den adem en hoorde na enkele secon den het matten gordijn dat de kamer in tweëen spHtste, ritselen toen iemand er legen opbotste, daarop viel iets met een gerinkel van metaal op den onbe- dékten grond, een gerinkel dat van niets anders afkomstig kon zijn als vaneen mes. reeds geschiedt. Nu wordt vaak het bezwaar geuit, dat de jonge mannen voor de hun op gelegde taak niet berekend zouden zijn, maar ik ben ervan overtuigd, aldus dr. v. Gils, dat ze als afgestudeerden hun vakken kennen. In dat geval leert men de examenpractijk spoedig. Voornoemde denkbeelden hebben een welwillend oor gevonden bij den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Wie dan ook op hel oogenblik jonge werklooze intellectueelen weet te hel pen, zij het in bescheiden mate, hij be werkt niet alleen, dat zij een mager stukje brood verdienen, maar hij geeft hun moreelen moed en hoop op de toekomst, welke de jonge menschen doen herleven. Wanneer men krachtig pleit voor werkgelegenheid voor deze jongeren, handelt men geheel in de lijn van den minister van Sociale Zaken, die pro vincies, gemeenten en andere publieke lichamen wenscht mee te zien helpen aan de bestrijding van de intellectueele werkloosheid. De stad Amsterdam deed een goed werk door jonge ingenieurs, opzich ters, technici, e.a. de bestudeering van verschillende technische problemen, die op de stad betrekking hebben, in handen te geven, plattegronden te doen maken, opmetingen te laten verrich ten, wegen- en rioolstelsels in kaart te brengen, enz. Ook in Limburg is in dezen nog heel wat te doen. Op het gebied van het onderwijs zouden wij gaarne zien, dat wie eenigs- zins in de gelegenheid daartoe is, hulp zou verleenen door eenige jongeren aan intellectueel werk te helpen, b.v. door enkele van een groot aantal les uren aan hen af te staan en, wat de lagere school betreft, door kweekelin- gen met acte naast het vaste perso neel te nemen. Ook met uitnoodigingen voor lezin gen en spreekbeurten zou veel te be reiken zijn, wanneer de oudere intel lectueelen samenwerkten om hun plaatsen aan afgestudeerde jongeren af te staan. Nemen vereenigingen, historische, natuurhistorische, letterkundige en XXIII. Nogmaals ontvoerd. De geluiden van zich bewegende dingen in de kamer overtuigden For syth dat Ching niet gedroomd had en het rinkelen van het mes was voldoen de bewijs, dat, wie de indringer of in dringers ook mochten zijn, hun bedoe lingen vijandig waren. Een oogenblik lag de dokter vol maakt stil en de man die het mes had laten vallen maakte evenmin geluid. Toen werd de diepe stilte verbroken doordat Ching hevig begon te ademen en een volmaakt geïmiteerd gesnork liet hooren. Oogenblikkelijk begonnen de voorzichitge bewegingen opnieuw en Forsyth kon vaststellen, dat er minstens twee indringers moesten zijn. De manschappen van Li Weng-Ho wa ren dus de achtervolging begonnen, dat stond voor hem vast en hadden hem hier achterhaald. Hij glipte zoo zacht hij kon van de houten krib en sloop op zijn kousen naar de plek van waar de geluiden kwamen. Nauwelijks had hij dat gedaan of Ching liot een scherpen waarschu- wingsroep hooren, 't volgende oogen blik slaakte iemand anders een half onderdrukten kreet van pijn, toen de dokter tegen hem opbotste. Hij kon niets zien in de helsche duisternis, maar overtuigd dat de man een vijand was, pakte hij hem beet, drukte zijn armen tegen de zijde vast en toen de kerel probeerde zich los te wringen, vielen zij heiden op den grond. Heen en weer rolden ze, de onzicht bare tegenpartij wanhopig worstelend om los te komen. Forsyth even wan hopig pogend hem vast te houden. Ge luiden die zijn oor bereikten, vertelden andere genootschappen deze zaak ter harte, dan zullen zij blijk geven van sociaal medevoelen en zoodoende eeni- germate medewerken aan de leniging van een harden noodtoestand. PROTESTEN EN PROTESTEN. Amsterdam heeft Zondag 'n schan daaltje beleefd, zooals nog zelden in de geschiedenis van ons vaderland was teruggekomen. In de deftige stads schouwburg heeft een groep N.S.B.- ers op haar wijze geprotesteerd tegen de opvoering van het tooneelstuk „De Beul". Het was zulk een tumult in de zaal, dat het feitelijk een onmogelijk heid was om het tooneelspel teneinde te brengen. Er werd met vuil en met stinkbommen gesmeten, kortom het was een vertooning die kwalijk paste bij de waardigheid van den schouw burg. Men verwachte van ons geen plei dooi voor het tooneelstuk, waartegen deze manifestatie gericht was. Integen deel, ofschoon wij zelf het stuk niet kennen, nemen wij na het lezen der pers-critieken gaarne aan, dat „De Beul" zelf op een zoodanig peil staat, dat het niet in een behoorlijke Neder- landsche schouwburg mocht worden gespeeld, en zeker niet met een extra gemeente-subsidie, zooals dat te Am- miIfc1043^4*1 sterdam het geval was. Dit neemt echter niet weg, dat we de methode, waarmede de N.S.B. de opvoering heeft trachten te boycotten, ten zeerste moeten afkeuren. Ook de katholieke en christelijke bladen hebben scherpe protesten laten hooren, doch deze waren tenminste op een waardige wijze geuit. Het ka baal dat de N.S.B. over de zaak ging maken, is op zichzelf misschien wel even erg als de opvoering zelf. Waar moet het heen als het gewoonte zou worden dat redelijke protesten op een dergelijke wijze zouden worden ge uit. Ons land zou dan een heksenketel worden, waarin welhaast 50 pet. dei- weerbare mannen politie-agent zou moeten spelen. Het gebeurde met „De Beul" wijst ons niet alleen op de socialistische verwording der hoofdstad, doch even zeer op de mentaliteit der Nederland- sche nationaal-socialisten. Dat de Burgemeester van Amster dam NA de rel, die plaats heeft gehad, weigert het stuk te verbieden, kunnen we dan ook ten volle begrijpen. Hij kan de heeren herriemakers niet in goede uitwekring heeft gehad. Op meer redelijke wijze had men mogelijk een verbod van dezen magistraat kunnen verwachten. hem, dat Ching even ingespannen be zig was als hij zelf en enkele oogen- blikken later werd hij gewaar, dat 'n nieuwe invasie zich in de kamer uit gestort had, want het geschuifel van verscheidene voetstappen klonk over den vloer. De kamer scheen opeens vol men schen te zijn. Iemand was over hem en zijn tegenstander gestruikeld en viel languit voorover. Nog weer an dere zware voeten trapten op en langs hen en in het donker schreeuwden de indringers opgewonden met elkaar. Toen, nog worstelend, hoorde Forsyth opeens Kathleen's stem: Dick! Dick! o, Dick! Die smeekende noodkreet stuwde 'n golf van wanhoop in hem omhoog. Zonder zich te hekommeren om het mes, dat, zooals hij wel begreep, de ander in de hand had, liet hij hem los en greep naar zijn hoofd. Op hetzelf de moment moest de man met ver bazingwekkende vlugheid gestoken hebben, want hij voelde een Hits van schrijnende pijn in zijn linkerschou der. Gelukkig geen diepe wond, schoot het door zijn koortsachtig werkende hersens. Voordat de kerel echter op nieuw kon steken, bonsde hij zijn hoofd met kracht tegen den vloer en toen hij bemerkte dat zijn slachtoffer slap werd, strompelde hij overeind. Kathleen!, schreeuwde hij toen hij weer op zijn trillende beenen stond. Kathleen! Dick! Di... Haar angstige stem, vlakbij, werd gesmoord; naar Dick vermoedde door een hand, die over haar mond werd gelegd en op hetzelfde moment stroom de alles naar de deur. Hij werd neer geslagen, getrapt en toen een voel met groote kracht tegen zijn slaap beland- Voor het Kind Prentbriefkaarten. Jaarlijks wacht men met spanning af de verschijning van de prent briefkaarten, uitgegeven door den Ned. Bond tot Kinderbescherming. Dit jaar zijn de verwachtingen verre overtroffen. Een serie van bloemkaarten door Voerman, Kerstkaart en Nieuwjaars kaart naar ieders smaak, alles in frissche kleuren en welverzorgde uitgave. Deze kaarten voorspelt men een geweldig succes. Verkrijgbaar in alle 1030 plaatsen waar propaganda wordt gevoerd. Activiteit van den A. N. W. B. Zooals gemeld, heeft de Neder landsche automobilist en motor de verloor hij het bewustzijn. Het eerste wat hij voelde toen hij bij kwam, waren banden, die over zijn lichaam tastten en Ching's schor ge fluister drong in zijn ooren. Dokter, Dokter Forsyth. Ja, ik leef nog, Ching. Wat...... Ze zijn weg, maar ze hebben Mis sie Barrington meegenomen. Forsyth ging overeind zitten, met de pijn der wanhoop in het hart. Weet je het zeker, Ching? Heel zeker. Hoorde haar schreeu wen, ging kijken Miss Barring ton weg. Dan, Ching, moeten we haar met een achterna, sprak Dick, overeind krabbelend. Kan niet, was het weinig hoop volle antwoord. Drie man met gewe ren wachten ons op onder aan de trap. Mannen van Li Weng-Ho? Dragen niet zijn uniform, maar zeker mannen van Li Wcng-IIo, want ik hoor Ah Yeo's stem bevelen geven om Missie Barrington in den stoel te zetten. Heel beroerde boel. -- Inderdaad, maar we zullen hier toch vandaan moeten, Ching. Ik zou mijn schoenen wel eens willen zoeken. Heb je een lucifer? Hij hoorde een ritselen, het strij ken van een lucifer over een doosje, een seconde later kwam er een blau we vlam en de benauwde geur van zwavel. Bij het zwakke schijnsel zag Dick Forsyth dat Ching's voorhoofd een diepe snede vertoonde, terwijl nauwe lijks een meter van hem vandaan zijn eigen tegenpartij nog steeds in de be wusteloosheid lag, waarin hij hem ge slagen had. Bij de omgegooide krib ontdekte hij zijn schoenen op de plaats waar hij ze neergezet had, voor hij rijder voor een bezoek aan België geen intern, rij of wagenbewijs meer noodig. De A.N.W.B., welke om streeks lb November dit heugelijke feit in degehtele Nedei landsche pers wereldkundig kon maken, vertelt in zijn orgaan «Autokampioen» de vol gende interessante bijzonderheden, welke een goede kijk geven op het werk »achter dë schermen», dat voor de totstandkomingen uitvoering van zulke faciliteiten noodig is. De A N. W. B. besloot o m. aan verschillende greuskanloien door een persoonlijk onderzoek de zeker, beid te verkrijgen, dat er op lb No vember inderdaad niemand lei ug gestuurd zou worden, omdat de douanekantoren niet op de hoogte zouden zijn van de nieuwe regeling. Het was dus wel een tegenvaller toen degeen die op verkenning uit. ging, overal op een »daor weien we niks van» stuitte. Zells het kantoor Wuestwessel, aan de hoofdroute Amsterdam-Breda Antwerpen-Brus sel, wist op Donderdag nog van niets. Daarop werd getracht rijdag de zaak in het reine te brengen. Telefonisch heen-en-weer geren Breda Maastricht-Den Haag, vice versa. A.N.W.B. peisoneel gemobi. seerd, om Zaterdagochtend wacht posten aan de belangrijkste grens stations te betrekken, teneinde daar degenen, die gedupeerd dreigden te worden, aan de noodzakelijke do cumenten te helpen. Vooral met het oog op het weekend was onmiddel. lijke voorziening noodig. En zóó was alles geprepareerd, om de honderden Nedei landsche auto mobilisten en motorrijders, die Zaterdag en Zondag naar België moesten, te helpen. Dit was Vrijdag middag om half drie. Een uur later kwam van de Belgische douane het beiicht, dat een half uur geleden de circulaire van het Brusselsche mi. nisterie was gearriveerd, waarin de handhaving der faciliteiten bevestigd wordt. Wij hebben aldus besluit het A. N. W. blad deze geschiedenis eens in extense verleid, om U een indruk te geven van de service, die ging slapen. Hij kon ze nog net berei ken voor de lucifer uitgebrand was en begon ze in het duister aan te trekken. Toen hij klaar was fluisterde hij tot zijn metgezel: Ching, kunnen we de soldaten daar beneden niet overrompelen (looi de trap af te bollen en ze onderstbo ven te loopen? Ching schudde bedenkelijk 't hoofd. Zij schieten zoo gauw wij pro- beeren en wat moet Missie Barrington dan beginnen? Chinghet raam! Denk juist daaraan. Als wij aan den onderkant gaan hangen en ons naar beneden laten vallen Er zouden daar ook gewapende mannen kunnen zijn. Kijken, antwoordde de Chinees droogjes. Hij hoorde Ching naar het houten traliewerk gaan en hem na korten tijd met iets van onderdrukte uitgelaten heid in zijn stem zeggen: Niemand zien. Weten niet van het raam of niet gelooven wij daaruit durven. Forsyth ging nu zelf uit het raam kijken. De binnenplaats beneden lag geheel in het donker en er bewoog zich niets. Hij luisterde een volle minuut. Behalve het getik van druppels regen water uit de dakgoot was alles stil. Veilig genoeg, Ching. En het is niet eens zoo'n heele groote sprong. Drie a vier meter op Een licht gebrom vanaf den grond, dat hem abrupt deed zwijgen, wees er op dat de bewustelooze zoon van het Hemelsche Rijk uit zijn verdooving ging ontwaken. Ching schoot toe, liet zich op den man vallen en van den grond af hoorde de doketr zijn tocht genoot spreken: De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsche Conrant, 'mAMCHAK>y VAM VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1