KERKNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. NIEUWS UIT HEUSDEN. U OP DIT BLAD. Moeder was invalide. GEMENGD NIEUWS. „Hfc/i KÜKKKLOKJb". Bij het Zilveren Priesterfeest van Myr. Jansscns, Huogeeiw. VuderAbt van hel Cisterciëucer klooster aUnsenuuita. Op 17 L)ec. a.s. hoopt de hoog- waaidige Mgr. F. Jausseus, generaal Abi der Pater9 (JistciCiëuCcr9 ziju zilveren pric9ierteesi te viercD. Op den dag van du heuglijk ten zal ook tevens de practuige nieuwbouw van du klooster, piecnug worden ingewijd. Olscnoon Mgr. Jausscns te kennen heelt gegeven het leest eenvoudig te willen vieren heelt zich een comité gevormd dat meende dat du leest niet ongemerkt mag voorbijgaan. Immers heelt de hoogwaardig Generaal Abt niet de hoogsie waardig heid bereikt in zijn gloricuse orde en heelt Mgr. Janssens door zijn be minnelij&cn eenvoud niet aller harte voor zich ingenomen? Ousenoorlheelt de oprechte sympathieke belang stelling weten te wekken door de onvergetelijke stuwkracht welke Mgr voor *ijn dierbare orde aan den dag heelt gelegd. Het is dan ook de bedoeling van dit comité 't arme biddende „Ousen- oort" ter gelegenheid van du zilveren pne9lerleest, een geschenk aan te bieden. Ongetwijfeld zullen de lezers het op pi ijs stellen iets meer te vernemen omtrent het leven van den Hoogeerw. Vader. De jubilaris werd op 20 Februari 1882 te Tilburg geboren uit een Voorname en welbekende familie, die reeds meerdere hoogwaardigheids bckleeders onder hare leden telt. Zoo wa9 oa. zijn oom Franciscus Janssens Bisschop van New Orleans; hij overleed in 1896. Een neef van hem begroeten we in Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van den Bosch. Sinds het intreden van den jeugdigen Albertus in de cisterciëncer orde, is hij steeds met raad en daad bijgestaan door Zijn Hoogw, Exc.-Mgr. Diepen- Recds vroeg kwam in Alberius het verlangen op om priester te worden en wel in een beschouwende orde Vanaf de St. Dionisiusschool te Til burg ging hij naar den Ruwenberg. Vier jaar later werden door hem na een schitterend toelaiings examen zijn studies op het klein-seminarie voortgezet. Gedurende de twee jaar die hem nog restten, genoot hij zijn opleiding in het Jesuïcten College St. Louis te Sittard. Aanvankelijk viel zijn keuze op de strenge Trappisten-Orde, doch de Heer had anders beschikt. Wel had hij reeds zijn intrede gedaan te Achel maar weldra bleek dat de strenge eiechen dezer orde zijn krachten te boven gingen, Alberius werd ziek en de doctoren adviseerden hem onom wonden deze levenswijze vaarwel te zeggen. Hij bad vurig om licht en sterkte en viel zijn oog op de cister- ciënser orde. In 19i)3 vertrok hij hiervoor naar Marteau-Feuilleu in het Bisdom Namen. Al spoedig ontdekte Abt Dom. Marechal in Alberius een kracht waaraan hij eenmaal het voortbestaan zijner congregatie kon toevertrouwen. Toen het kasteel „Onsenoort* des tijds werd aangekocht door bovenge- noemde orde was Alberius, de pas ingetrede Novice hiervoor de tolk en de man die de zaken moest regelen Na dezen aankoop werd Pater Janssens naar hier gezonden om onder toezicht van den Prior de Communiteit in orde te brengen. Hier legde Fr. Janssens in 1904 in handen van Dom Marechal zijn gelofte af en begon zijn leven als geprofeste Toen de Paters eenmaal bezit hadden genomen van het kasteel, kwam er heel wat wérk om een en ander te herscheppen in een klooster. Als eenige Hollander onder de Paier9, had Pater Janssens bij de uitvoering dezer werkzaam heden het grootste aandeel. Op 17 December 1910 ontving fr. Fr. Janssens uit de handen van den Bisschop Mgr van der Ven de H. Priesterwijding. De Voorzienigheid schonk hem aanstonds een prachtig veld voor zijn ijver; want terzelfder I tijd einde 1910 werd het Juvenaat I On9enoort geopend en Pater Janssens werd belast met de opleiding van I een 20 tal jongens tot priester monnik. I In het kort zij hier vermeld dat Pater Janssen9 geheel en al in zijn I leeraarswerk opging Na den oorlog in 1919 vertrok j Vader Abt Marechal naar zijn geliefd vaderland Frankrijk terug om daar de verlaten Abdij Pont Colbert te Versailles weer te gaan herstellen. Langzaam volgden ook de monniken Onsenoort had immers slecht9 als toevluchtsoord gediend. Zelfs Pater Janssens moest zijn dierbaar Onsen oort verlaten. Slechts 2 monniken bleven achter om uit te zien Onsen oort te verkoopen. Dank zij de bemoeiingen van Pater Janssens die steeds voor Onsenoort op de bres siond is het zoover niet gekomen De jeugdige monniken mocsieu met hun Pnilosophische en ideologische studiën beginnen en Pater Janssens werd hun leeraar. Weer later werd hij beuo-md tol Novicenmeester. Uit dit alles kunnen we reeds zien welk een grooie taak Pater Janssens reeds vetvuide als gewoon en nederig monnik en welk een vertrouwen de grijze Vader Abt in hem stelde. Op den len September 1924 in den ouderdom van 84 jaren overleed Vader Abt Marecnai en werd in het prieel van het klooster aan de voeten van Maria begraven. Abt Marecha. moest nu een op volger krijgen. Op 11 October 1924 kwam het kapittel van hel klooster bijeen voor de verkiezing. Eenparig werd Pater Janssens gekozen tot Abt. Door de bepaling dat zijn abts wijding zou piaats vinden op Onsen ooi t kwam weer terstond de grooie licide tot uiting die hij voor du oord koesterde. Op 28 October 1924 werd door Mgr. Diepen deze wijding op Onsen oort verricht. Zijn eerste daad was Onsenoort weer een volledige kloosieigcmeente te geven. Ondanks alle moeilijkheden en zorgen vond hij toch nog lijd z u generale Abt met alle hem ten dienste staande middelen te steunen en werd de aaukoop van een generalaatshuis te Rome tot stand gebiacht. In 1Ü26 wist Mgr. met den steun van Mgr. Diepen van de Congregatie der Religieuzen te Rome de machtiging te verkrijgen om over te gaan tot de oprichting van een canoniek Priorij. Met Kerstdag 1928 werd deze op richting een feit. Als belooning der vele weldaden werd Mgr. vanuit Rome door de Congregatie de ver gunning verleend de paarse bonnet en de Cappa Magna te mogen dragen een voorrecht dat eigenlijk alleen aan de generaal der orde toegekend wordt. Doch nieuwe lasten en zwaardere posten zouden hem op de schouders worden gelegd. In 1927 werd te Brigenz fUosienrijk) in de Abdij van Mcrhereau het generaal kapittel der orde gehouden. Hier verklaarde Dr. Kassian Haid, de toenmalige Generaal Abt in een der zittingen, dat hij door omstandigheden niet meer in 9taat was de orde naar de gestelde eischen te besturen. Op 1 Augustus werd reeds bij de eerste zitting Mgr. F Janssens tot deze gewichtige taak uitverkoren. Niettegenstaande van vele zijde de medewerking en tusschen komst van den generaal geëischt werd wist hij toch nog krachtdadig te werken voor de uitbreiding 2ijner orde onder zijn bestuur kwamen reeds tot stand: 2 missie9 op Mada gascar en in Bolivia 2 kloosters in Canada; 'n klooster in de Vereenigde Staten. Op 17 December zullen we dan al9 't God behaagt 't zilveren feest vieren van Vader Abt Generaal Volgens de thans bestaande plannen zal het feest met eenigen luister wor den gevierd. De H. Mis van dankzegging die op dien dag door den jubilaris zal worden opgedragen zal geschieden met pontificale assistentie van Mgr. Diepen. De monniken zullen hierbij de gregoriaansche votief mis zingen van St. Bernardus, onder leiding van Pater üonatius. De H. Mi9 zal door den K R O. worden uitgezonden. Na de de plechtigheid zal de nieuwbouw van het klooster plechtig worden ingewijd. We wenschetr den Generalen Abt een hartelijk .Ad Muitos Annos". Moge God hem reikelijk zegenen en tem met zijn hulp bijstaan in de moeilijkheden van zijn bestuur. Moge hij hem de kracht en genade schenken om nog lang te mogen beiden voor de orde die hem boven les dierbaar is. Pleusden, 5 Dec. '35. Bij het door het Classicaal Bestuur alhier gehouden examen voor Gods- dienstonderwijzer slaagde de heer V. Erk uit Raamsdonksveer. Aan het Consultatie bureau voor zuigelingen verschenen deze week'19 moeders met 20 kinderen. De eerste cursu9 voor de opge richte Jonge Wacht, die door een gediplom leider wordt gegeven, is in het R K. Vereenigingsgebouw be gonnen, voorloopig met 8 knapen, j De 4e partij dammen van den wedstrijd De Graag, Heusden en Maas, Den Bosch heeft plaats alhjer op 15 Dec. a.s. in de v.ra. Mulo- school. A s. Zondag speelt Juliana tegen Blauw—Wit te Waalwijk. De cursus zuigelingen-verzorging, die hier begon in October onder leiding van Zuster Manders vanwege het Groene Kruis eindigde met 28 leerlingen, die allen vol lof waren over de gegeven lessen en de wijze waarop zij gegeven werden. recht een prachiió compliment. Radio distributie in Nederland. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een commissie ingesteld met op dracht le. te onderzoeken op welke wijze de draadomroep in Nederland het best kan worden georganiseerd, beheerd en geëxploiteerd 2e. voorstellen te doen omtrent rege lingen en maatregelen van technischen, juridischen en exploitafieven aard, welke, hetzij blijvend hetzij bij wijze van overgang, ter zake moeten worden ge troffen en genomen. De Moerdijk-brug. Donderdag is de zesde spanning geplaatst voor de Moerdijk brug. Het werk verliep vlot. Defensie aangenomen. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Defensie aangenomen met 51 tegen 23 stemmen. Besloten is tot opheffing van het instituut der vooroefeningen, hetwelk een besparing van f 768.784.— zal geven. Dr Euwe staat 2 punten voor. Ook de 26ste partij van den grooten schaakmatch is door dr. Euwe ge wonnen. Door deze tweede over winning in successie, heeft dr. Euwe zijn voorsprong zoodanig versterkt, dat, practisch gesproken, de titel hem schier niet meer ontgaan kan. Vo gens contract moeten nog vier partijen worden gespeeld Dr Euwe behoeft hiervan nog slechts l'/a Punt te behalen om van den titel verzekerd te zijn. Gezien den prachtigen vorm waarin dr. Euwe verkeert, mogen de volgende partijen met vertrouwen te gemoet gezien worden. Vrijdagavond begon de 27ste partij P.T.T.-NTEUWS. Het minimum-tarief voor telegram men in het Europeesche verkeer is verminderd van 0.75 tot ƒ0.50. Het recht wegens telegram-adressen wordt met ingang van 1 Januari op 12. per jaar gesteld; het bedraagt thans nog 24.—. Behalve liet tarief voor interlocale gesprekken is ook het entreegeld bij telefoonaansluiting verlaagd. Het is gebracht van ƒ12.50 op 0. l)e extra-vergoeding voor tafel-tele foontoestellen komt met de automati seering der telefoon geleidelijk aan le vervallen. Voorts hebben de Posterijen de ta rieven voor postpaketten tot en met 3 kg. verlaagd. Het nieuwe tarief luidt thans t.m. 1 kg. 20 cent, 1 t.m. 2 kg. 25 et., 2 t.m. 3 kg. 30 et. De spoorwe gen zullen hierbij aansluiten door 'n verlaging van de vervoerkosten van paketten boven 3 kg. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. 70e Jaargang. No. 10. Dit nummer is rijk aan platen en prenten. Dal begint met een mooie Maria-beeltenis op den omslag, waar op een kostelijk binnenplaatsje van Herman Moerkerk volgt en een win- terteekening van Willy Schermelé en dat zet zich voort door het geheele nummer. Wiel van der Randen beeft foto's gemaakt bij den scheepsbouw in Amsterdam en die geven met hetgeen bij erbij schrijft, een aardige kijk op de activiteit op de werf. Een zeer be langrijk artikel, met buitengewoon fraaie foto's is gewijd aan bet feest van een kerkconsecratie, waarna in woord en beeld verhaald wordt van de tolkwestie te Loenen aan de Vecht. Hoe „bij" bet blad is, blijkt uit de ge- illustreerde reportage van de nieuwe luchtverbinding tusschen Amerika en China, terwijl ook de „Zoeklichten op Abessinië" brandend actueel zijn. De vrouwenwereld vindt haar gading weer in een aantal zeer lezenswaar dige artikelen over practisch gekozen onderwerpen. „Verraad in de Kazernestraat" is de titel van een schets door M. de Lauw, een gemoedelijk vertellinkje van een eenvoudig geval, maar ieder die iets van bet soldatenleven kent zal er bij glunderen. Een goede korte vertelling is die van Theep de Groot: „Geheime Dienst", waarna Karian nog fijne „Herinneringen" ophaalt. Naast den levendigen roman vinden de liefheb bers van lectuur nog ruimschoots stof in het bijvoegsel, terwijl de jeugd met haar „Kleine K.I." wel weer in baat- schik zal zijn. Zoo worden alle leden van het gezin tevreden gesteld en zoo blijft het blad zijn roeping getrouw. Armen onbruikbaar door rheumatiek. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheumalische pijnen niet meer te bewegen. Men raadde haar aan rust te houden, maar met de zorg voor haar huishouding en twee kleine kinderen was ait onmogelijk. Zij schreef ons „Ik leed aan hevige pijnen in mijn armen, die ik niet meer kon oplichten. Men raadde mij aan rust te houden, maar dat was met het oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salts advertenties een brief van een dansbare gebruiker en ik besloot ook zelf eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Mijn pijnen namen geleidelijk af en zijn nu geheel ver dwenen. Ook voel ik mij veel beter wel 10 jaar jonger, lnplaats van een invalide ben ik weer een gelukkige moeder en vrouw-'' Mevr. R. L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde reden afvalotolfen die zich in het lichaam hebben opgehoopt en uw bloed vergiftigen. De oorzaak is onvoldoend werkende afvoerorganen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, nieren en lever aan totkrachtiger werking, waardoor de afvalstoffen geleidelijk en volkomen worden verwijdeid. Frisch bloed zal weer door uw aderen stroomen. de pijnen verdwünen en ge voelt u oneindig veel energieker en gezonder. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam, voorkomt. 'lei,toonstelling »Urmlhophilia De Utrechtsche Vereeniging tot veredeling van Pluimgedierte „Urni- thophilia" zal van 1315 December e.k. in de zalen van de Koninklijke Jaarbeurs een internationale ten - toonstelling houden, welken buiten gewoon belangrijk beloolü te worden, lir zullen ongeveer 5(JÜU dieren worden geëxposeerd, waarvan de beoordeeling op 12 December zal geschieden door 31 Nederlandsche juryleden, 2 Belgen, 1 Duitscher en 1 Engelscbman. De lentoonsleliing is bestemd voor inzendingen van grooie hoenders, knelhoenders konijnen cavia's,zang kanaries en diverse kooivogels (kleur- vogels) Laatstgenoemden werden als bijzondere attractie aan hei pro gramma toegevoegd en verwacht mag worden, dat de liefhebbers gretig gebruik zullen maken van de gelegenheid om hun vogeltjes te loonen. Verwacht wordt dan ook, dat deze afdeeling veler belangstel, ling zal trekken. Bezienswaardig zal ook de inzending kleurmuizen en ratten zijn en de bezoikers van de tentoonstelling zullen verrast worden door de buitengewoon aardige kleu rencombinaties, welke hierin zijn verkregen. De eenige in Nederland bestaande vereeniging op dit gebied vei leent baar medewerking. Niet minder dan twintig groote Pluimvee- en Sierduivenvereen. hebben haar medewerking toegezegd. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben van Haar hooge belangstelling blijk gegeven door het schenken van e^ re medailles Ook de Minister van Landbouw en Yisscherij, Provinciaal Bestuur, de Burgemeester van Utrecht en vele andere belangstellenden hebben me dailles en andere prijzen beschikbaar gesteld. Al met al belooft het dus een belangrijke tentoonstelling teworden. Warboel in de Nuzi-partij. De Führer en rijkskanselier heeft het vonnis van de plaatselijke partij instantie, waardoor de burgemeester van Berlijn, dr. Sahm, uitdenatio- naal-socialistische partij wasgestoo- ten, omdat zijn echtgenoote bij Joodsche winkeliers zou hebben gekocht, vernietigd, en dr. Sahm wederom in de partij opgenomen. De H. Stoel en Geneve. De nieuwe pauselijke nuntius te Bern, heeft een bezoek gebracht aan Avenol, den secretaris-generaal van den volkenbond, en met hem gede jeuneerd. Zij onderhielden zich over talrijke kwesties, die den volkenbond en den H. Stoel interesseeren en over zekere pogingen, door deze beide machten beproefd, om een einde te maken aan het Italiaansch—Abessynisch conflict, De Kerkstiijd in Duilschiand. De strijd legen üe beiijueniskerk in bun.siiiiaiiu Ueeii mans zuik ten cruicK Muuiuni JjcitiKl, ual eik ougeii* ijuk een aiieslaue uer leiucis uer bciijuciik>keik ei waciit kun woiueu. \JsL UOKOOG HN AbbböliNIë. Float e iieeli in een leue in het Lugeinuis opnieuw een neioep ge- uuun op iVluaaolini en eizekciu uat ue Hinacne en ue Jbtauacne te^ee- nngeii lol liet bijeenkomen van de com missie vuu acüUicn fcteii poging aciiietwege zulten laten om tot een \exzoening le Komen. De besprekingen lusschen de des kundigen le Pui ijs moeten ue laatste uagen feoeue resultaten nebUeii op- geievetu. Het vooislel van (le UeS- kunuigeii zou uitgaan Vt.ii een ge- bieusuiiwisseiing tuascbeii liane en Aoesainie. liane zou een kleine ma ook gionU lil nel Nootueii en geneei L.. YY Abessinië kiljgeli. bovenuieli zou de Anessijnscbe naven tn bnliea komen, uua gehetl volgens uen wenscil Uer Italianen. bovenuienscnijut teworden onder- haiiueiu over een bngeiscbeleeiniig aan lluliè, Uie dU lanu uil zijn üeviezenmoeiiijkkeueii zou üclpcu. Dementen gaan over een uitbrei ding van Ue AmerikaanscUe neuiia- Inenswel lil uieu zin, Ual pell oleum mogelijk bij ue artikelen waarvan ue uitvoer aan oorlogvoerenue stalen veiboUen is, gaal benooreii. De sliiju legen cultuur uit de saiiclielanuen gaat in iiaiië sieeüs heiliger voort. De Zwitsersche regeering heelt de propaganda voor een Zwitseische noycotaclie tegen llaiiaansciie waieii veibouen. De boycoiaclie zou vol gens üe moliveeiing vei Uer willen gaan Uan ue dooi uen Volkenbond besloten sancliemaatregeleu. Van het siiijutooiieei wordt weinig nieuws gemeld. De liaiiaanscbe lucülmacnt blijit bombardementen uitvoeren, uocii ver uer sciujnt er weinig verandering in de situatie le zijn. iAbonneert U up „tiet JAurk- kiokje vuur t Deüeiiaat Waal wijk" met daaraan verbonden de St. Janskiukaen vuur slechts b cent per week. „Het Kerkklokje" biedt U ahe kerkdiensten en berichten van gudsdienstigen, suciaitn en cüaritatieven aard uit alle paro chies van't Dekenaat, nl. Waal wijk [4], Kaatsheuvel \d\, Loon op Zand, Waspik l^J en tal van artikelen van belang voor het godsdienstige en sociale leven; voorts een onderhoudende Kinderrubriek. De St. Jansklokken, het offi cieel orgaan van het bisdom Den Bosch, geven U alle be noemingen en mededeelingen van het Bisdom met een keur van artikelen over alle groote vraagstukken van den dag in populairen vorm, een vragen- rubriek, ontspanningslectuur enz. Het Kerkklokje met St. Jans klokken zijn onmisbaar voor eiken katholiek uit de parochies van 't Dekenaat Waalwijk. Het kost slechts 6 cent per week. Op een spun paaiden ingereden. Op de Goorsche straat onder de gemeente Deldtn is een motpriijder, de heer Nijkamp uit Lochem, die in de richting Delden reed, op een span paarden, dat naar laatstge noemde plaats werd vervoerd inge reden. hij werd van zijn motor geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Een ijlings ontboden genees, heer, dr. Bloemen uit Delden, kon slechts den dood constateeren. Het lijk is naar het R.K. Ziekenhuis te Delden overgebracht. Vrachlauio tegen een boom gebotst. Te Moergestel heeft op den Til- burgscheweg tegenover villa Zonne- wende een tamelijk ernstig auto- ongeval plaats gehad. Door onbe kende oorzaak kwam een uit de richting Tilburg komende vracht wagen in botsing met een tweetal boomen De cabine van den wagen werd geheel ingedrukt Met veel moeite kon men den bestuurder uit zijn benarde positie bevrijden. De man bleek er vrij ernstig aan toe te zijn en werd door den Geneeskun digen Dienst naar het Gasthuis te Tilburg vervoerd.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 8