Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. eersteIlaI EEN LIEFDE IN CHINA BINNENLAND, .MGDRDBRABAND BUITENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN, De Oorlog. NUMMER 96. WOENSDAG 11 DECEMBER 1935. 58c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Uit de R.KStaatspartij. Het bestuur der R.K. Staatspartij heeft een toelichting gepubliceerd op het ontwerp—algemeen staat kundig program der partij, dat een daartoe benoemde commissie^ had opgesteld en den 3en Juni 1935 aan het partijbestuur had aangeboden. Die commissie bestond uit de heeren prof. Aalberse, dr. Beaufort, dr. v. Beurden, mr. Goseling, prof. Kamphuisen, prof. Kors, prof. Nickel, prof. Pompe en prof. Schmutzer. Zij had te kennen uegeven, dat de open baarmaking van het ontwerp program reeds in Juni zou geschie den, ook al kon dit niet vergezeld gaan van een toelichting. Thans is op dit ontwerp de uit voerige toelichting verschenen en heeft het partijbestuur besloten het ontwerp der commissie ongewijzigd over te nemen en als zijn voorstel in te dienen bij den partijraad, die dit voorstel in zijn jaarvergadering van 29 Febr. 1936 zal behandelen. De toelichting bestaat uit een bespreking van de reeds medege deelde beginselen der partij en een afdeeling over de algemeene richt lijnen, waarin eenige nadere uitwer king aan de beginselen wordt ge geven. Wij ontleenen daaraan omtrent hetgeen wordt gewenscht van het maatschappelijk leven, dat de orde ning der bedrijfsgemeenschap be hoort ger'cht te zijn op 1. het ondergeschikt (dienstbaar) maken van het kapitaal aan den mensch, in dien zin, dat allereerst aan den arbeid een redelijk aandeel in de opbrengst verzekerd zij 2. het tegengaan van een sociaal- en oeconomisch onverantwoorde concentratie van ondernemingen van „I)e Echo van het Zuiden' Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 45. Deze knaap vastbinden, dokter For syth. Bederf onze kans als wij dat niet doen. Ching kreeg opeens een luisterrijk idee. Vastbinden, ging hij voort met een gorgelend lachje,en dan in een doods kist met hem. Misschien vinden ze hem vandaag of morgen, misschien ook niet. Komt er niet op aan. Hij ruste in vrede! Weer liet de Chinees zijn genoeglijken lach hooren en was eenigen tijd druk doende in de duisternis. Toen kondigde hij aan: Klaar voor de doodskist. Zij tast'en hun weg tot waar de doods kisten stonden en verwijderden van een het zware deksel. Daarop droegen zij den gewonden man erheen legden hem in de kist en deden het deksel er weer op. In orde, hoor! grinnikte Ching. Die kan voorloopig geen kwaad. Neen, stemde Forsyth toe. Maar 't wordt toch tijd dat we vertrekken. Ching. Die heeren beneden mochten het eens in hun hoofd krijgen hier een on derzoek in te stellen. Goed, dokter Forsyth. Ik ga eerst. Zat roepen als er iemand is! Hij klom uit hel raamkozijn, bleef een oogenhlik hangen aan zijn handen en tiet zich vervolgens vallen. Forsyth hoorde een plons in den modder hene den, en toen een gefluisterd: Ik ben er, dokter! Op zij, fluisterde Dick terug. Het volgend oogenhlik liet ook hij zich zak ken om veilig op zijn beenen terecht te komen. 3. de verlossing der arbeiders uit den mensch— onwaardigen toestand van proletariaat, door hen een zoo groot mogelijke bestaanszekerheid te verschaffen en hen te brengen tot genoegzamen persoonlijken eigen dom 4. de bestrijding der werkloosheid en de behoorlijke verzorging der werkloozen 5. de bescherming van godsdienst en zedelijkheid der werkers in de onderneming 6. de beperking, waar mogelijk en wenschelijk, van vrouwenarbeid in het algemeen en de volledige uilschakeling van kinderarbeid en van den arbeid der niet—kostwin- nende gehuwde vrouw; 7. de bijzondere behartiging van de belangen der kinderrijke gezinnen. De Bezuiniging swet aangenomen. Gisteren is afgekondigd Staatsblad no. 685 bevattende de wet van den 29en November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven. Salarisvermindering Thans is het Kon. Besluit ver schenen waarbij de rijkssalarissen per 1 Jan. a.s. met 5 pet. omlaag gaan Dr. Kortenhorst en Duilschland. Zooals Zaterdag femeld is Dr. Kortenhorst, die deel uitmaakte van de Nederlandsche missie die te Berlijn over de nieuwe handels overeenkomst confereert, plotseling teruggekeerd, omdat men hem had te kennen gegeven, dat men niet veel prijs stelde op zijn aanwezig- beid in Duilschland. Weliswaar is hem niet verzocht te vertrekken, doch hem is te verstaan gegeven dat hij geen onverplichte beleefdheids vormen moest verwachten. Hpt motief voor deze verkapte uitzetting schijnt het feit te zijn, dat dr. Kortenhorst bij de behandeling van de begrooling van Justitie, als lid der Tweede Kamer op 21 Nov. 1.1., zijn bezwaren beeft uiteengezet tegen de naar zijn meening onge wenschte politieke werkzaamheid van Duitsche onderdanen op Neder- landsch grondgebied. Een paar seconden bleven zij onbe weeglijk staan luisteren. Binnen in de herberg was alles rustig en zoo zacht zij konden gingen zij naar den muur die om de herberg heen liep om aan de poort te tasten. Ching vond hem. Poort open, berichtte hij. Hebben hem niet dichtgemaakt achter Ah Yeo. Ze slopen naar buiten, liepen op de domstraat en keken achterom. Een zwak schijnsel was zichtbaar aan de voorzijde van de „Herberg van den Eeuwigduren- den Voorspoed", maar er was geen mensch in de omgeving en toen ze daar in den regen stonden kwam Ching met de vraag: Welke weg gaan we? De weg naar de heuvels. Ah Yeo zal trachten zoo gauw mogelijk Pi-Chow te hereiken en den weg vanwaar wij geko men zijn is de eenige die erheen schijnt te voeren. We moeten ze zien in te ha'en voordat ze de heuvels overgetrokken zijn. HOOFDSTUK XXXTV. ROOVEBS. Dokter Dick Forsyth en zijn metgezel sloegen den weg in, die over de heuve len naar Pi-Show voert, maar toen zij het dorp veilig en wel gepasseerd waren hielden zij stil om hun wonden te ver hinden, die gelukkig niet van ernstigen aard waren. Daarop vervolgden zij hun tocht door den druiligen regen. Meer dan eens poosden zij om te luisteren, maar geen geluid drong tot hen door. Daar zij zich echter zeker voelden dat Ah Yeo en zijn troep den kortste» weg terug naar Pi-Cliow zou den nemen, haastten zij zich zooveel mo- gelyk. Ze reisden zoowat twee uur, zondei eenig teeken var. het gezelschap dat zij achtervolgden te bespeuren en toen over viel hen de twijfel. Veronderstel. Ah Yeo neemt een an dere weg? vroeg Ching plotseling. Dan zijn we ongelukkig, verklaarde Forsvth pessimistisch. En ik heb koe- li-s "gekend, die renden met een steel als er haast bij was. Waarschijnlijk zal onze regeering het er niet bij laten zitten 1 Mr. Dugs geroyeerd. Het bestuur der S.D.A.P. heeft mr. J. E. W. Duys als lid der partij geroyeerd en eischt dat hij zijn lidmaatschap der Tweede Kamer zal opgeven. Weer een schip gestrand. Opnieuw is een schip bij Egmond op de kust geloopen. Dit is nu reeds het vierde in enkele weken tijd. Het schip, dat uit Zweden afkom stig is, is er in geslaagd op eigen kracht weer vlot te komen. Mr. Westerman en Nationaal Herstel. Mr. Westerman, tot Kamerlid gekozen als afgevaardigde van de groep Nationaal Herstel, zal voorlaan als »wilde» in de Kamer blijven. Hij vertolkt niet meer precies de denk beelden van deze politieke groep, die zich dan ook niet meer voor zijn doen en laten verantwoordelijk gesteld wil zien. Het gaat met de herstellers ook al niet te best Dom de Puniet de Parry. De hoogeerw. heer Dom J. de Puniet de Parry, abt van bet Bene dictijner klooster te Oosterbout, her- Maar Ah Yeo heeft geen haast te maken, wierp de Chinees tegen. Hij denkt wij goed opgeborgen in de kamer, misschien dood! En een Chinaman hij rent niet als hij kan wan delen. Neen, misschien wachten zij wel ergens op de mannen van de herberg en wij komen hen onderweg tegen. Dat is niet uitgesloten, maar Hij brak plotseling af, nam zijn metgezel bij den arm en hield hem staande. Wat was dat, Ching? Ik hoor niets en kan niets zien. Toen herhaalde zich het geluid, dat Forsyth had doen stilstaan. Man ergens, fluisterde Ching. Hij kreunde. Gewond zeker. Wij moeten hem probeeren te vin den. Hij zou ons van nut kunnen zijn. Wie weet of hij Het gekreun klonk opnieuw en op het geluid afgaande, ontdekten ze eenige minuten verderop een man, die langs den kant van den weg lag. Dat hij ge wond was, was onmiddellijk te zien op de manier waarop hij lag, met een been dubbelgeslagen onder hem. Dat dit been gebroken wash behoefde voor den dokter geen nader onderzoek. Help me om hem op te tillen, Ching, beval Forsyth. Pak hem hij de schou ders, dan zal ik naar zijn been kijken. Zoo voorzichtig als hij kon, strekte den Engelschman het heen uit, hetgeen alles was, wat hij op dit moment voor den gewonde kon doen, daarna begon Ching een ondervraging. De man sprak een dialect, dat den dokter onbekend was en dat zelf Ching slechts met moeite kon verstaan, maar plotseling gaf Ching een schreeuw van verrassing. Wat is er, vroeg Forsyth snel. Is het een man van Li-Weng-Ho? Neen, hij is zelfs geen eigenlijke Chinaman. Hij behoort tot een heuvel- stamroover! Roovers? Ja, roovers, bevestigde Ching, wo nen in de heuvels, trekken zich niets aan van mandarijn en proclamaties, pakken wat zy willen. Hy weet wat Hij keerde zich opnieuw naar den ge wonde, en vervolgde zijn verhoor. Het kostte Forsvth moeite zyn geduld mei dacht Zondag zijn zilveren ambts jubileum. Bij deze herdenkings plechtigheid waren zeer vele hoog waardigheidsbekleerders aanwezig In de kapittelzaal van het klooster voerde jhr mr. Ruys de Beeren brouck des middags bet woord, die den jubilaris een album met hand- teekeningen en een gouden kruis aunbood als hulde van katholiek Nederland. Gemeente ontvanger gearresteerd. De gemeenteraad van Ambt— Hardenbeig heeft in een spoed- eischende vergadering besloten, den heer H. B., gemeente ontvanger, administrateur van het Gemeenteb|k Eleclrisch Bedrijf en agent van de Arbeidsbemiddeling, voor onbepaal- den tijd te schorsen, daar onregel- matigheden in het geldelijk beheer door hem zouden zijn gepleegd. Voorls werd in een langdurige ge heime zitting door den loco burge meester medegedeeld, dat van den burgemeester, den heer H. H. Weit- kamp, bericht was ontvangen, dat hij met ingang van 6 December eervol ontslag heeft aangevraagd als burgemeester der gemeente. Er is een tekort in de gemeentekas van ongeveer f 10.000. De spanning wordt g'ooter naar. mate de datum van 12 December nadert Mussolini heeft weer eens op de groote trom geslagen en in de Kamer zijn veronlwaardiging over de sancties uitgesproken Hij besloot met de verklaring dat de actie in Oost Afrika zal voortgezet worden totdat de troepen de beslissende eindoverwinning behaald hebben. Inmiddels zijn Frar krijk en Enge land het blijkbaar thans opnieuw I volkomen eens geworden Er gaan geruchten over een door hen ui'ge werkte vredesbasis, die zeer vergaande fegemoetkomingen aan Italië inhoud- en practisch niet door Mussolini af gewezen kan worden In Ahessinië noemt men dit bemiddelings-prngram te verliezen tijdens de vrij langdurige conversatie en hij slaakte een zucht van verlichting toen Ching zich weer tot hem wendde om verslag ui te brengen. Hij behoort tot roovers, net als ik U zeg. Dokter Forsyth, vertelt hij, komt met andere mannen in dorp om te ste len en ontmoet gezelschap dat den ande ren weg opgaat met een dame in een stoel. Zij vallen aan en de mannen loo- pen allemaal weg behalve een die zij gevangen nemen met de dame. Ja. Hij denkt zij laten hen vrijkoo- pen tegen veel geld. Je bedoelt, dat ze ze vasthouden voor een losprys? Ja. Hij zegt het hem niet kan sche len wat er met de roovers gebeurt, omdat toen hij viel en een heen brak zij hem aan zijn lot overgelaten. Laten hem hier doodgaan als een hond. Ik hen bang, dat wij hem ook zul len moeten achterlaten, Ching. We kun nen hem niet meenemen en we kunnen ook niet teruggaan naar de herberg om hulp voor hem re requireeren, maar als hy tot morgen in leven blijft, zal een of ander hem ongetwijfeld vinden. Het flitste Forsyth door het hoofd dat er mischien een mogelijkheid was hun voordeel te doen met de woede van den gewonde over de harteloosheid van zijn metgezellen. Vraag hem waar die roovers hun verblijf houden, Ching. Ching wendde zich een oogenhlik la ter .weer tot Forsvth. Hij vraagt of wij er heen gaan als hij het zegt? Natuurlijk. Zeg dat maar. De man op de grond gaf een uitge breide explicatie toen hij dit antwoord vernomen had. Hij zegt, vertolkte Ching, dat hij op die plaats een vrouw heeft, die voor hem den bloem van den hemel is. Hij vraagt of U en ik hem in dat boschjc brengen, dan zijn vrouw gaan waarschuwen die sterke broer heeft die zal komen en hem thuisbrengen. Hy zegt dat hij ons de plaats zal vertellen, als wij beloven zijn vrouw te zeggen broer te roepen. Hij zegt wij daar voor ochtend kunnen zijn. Forsvth dacht na. Het voorstel van kortweg belachelijk, zoodat het niet aannemelijk is dat het zal leiden tot beëindiging der vijandelijkheden. Vermoedelijk in verband met dit vredesplan zal de Volkenbondsraad op 17 December weer bijeenkomen. Wellicht wordt de commissie van vijf weer aan het onderhandelen gezet. Met dat al gaan de vijandelijk heden op het oorlogsterrein voort, doch groote gebeurtenissen schijnen daardoor niet veroorzaakt te zijn Een cynische boodschap. Een typeerend staaltje van het cynisch karakter van bet gruwelijke bombardement van Dessie was een flesch uit een der vliegtuigen ge- woipen, m«t het volgende briefje in potlood geschreven «Lang leve Italië, lang leve de Duce, lang leve de Koning. Met ons dragen wij de drie kleuren en het insigne van lictor (pijlbundel drager) de beschaving van Rome. Groeten aan den Negus. Vraag hem of hij het biscuit kan eten.» Het document dat onleesbaar on- derteekend was door een inzittende van vliegtuig no. 97 zal naar den Volkenbond gezonden worden. GUNSTIGE WENDING IN CHINA. In den toestand in Noord-China is een verrassende wending gekomen, doordat Nanking erin heeft toegestemd dat in Tsjahar en Hopei een autonoom regime wordt ingesteld. Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek heeft zich bereid verklaard de functie van Minister-president te aanvaarden. I)E VLOOTCONFERENTIE GEOPEND. Baldwin heeft Maandag te Londen de Vlootconferentie geopend en aan gekondigd, dat men zal streven naar een afzonderlijk verdrag om een on- beperkten duikbootoorlog voortaan onmogelijk te maken. Sir Samuel Hoare is gekozen tot Voorzitter. Den eersten dag hebben de delega tie-leiders der verschillende staten 't woord gevoerd. President Roosevelt stelt een verlaging van 20 procent, eventueel van 15, 10 of 5 procent dei- totale vloot-tonnage voor. De Japansche delegatie heeft een den man bood onmiskenbaar een mooien 1 kans. Hij zou er achter komen, waarheen Kathleen en de man die niet was weg- geloopen, gebracht waren. Als gelijk hij vermoedde, deze man Ah Yeo was, zou den zij hem op het spoor komen en ge- 1 tegenheid hebben tot een bevrijdings poging, voordat de secretaris zijn mees- ter op de hoogte kon brengen van wat voorgevallen was en voordat Li-Weng-Ho den losprys zou betalen, die Kathleen jH in zyn macht terug bracht. De bood- Ül schap die de gewonde wilde sturen, zou een onvergelijkelijke introductie vor- J men en hen ongetwijfeld vrienden in het y kamp der roovers bezorgen. Zeg hem Ching, dat we bereid zijn Ijl de boodschap aan zijn vrouw over te brengen en vraag h< m waar die pi ta's is en hoe we zijn vrouw kunnen herken nen? Ching praatte nog eens met den man. 1 Het dorp heet Lu-Crow, luidde hel rapport, en dat wij er kunnen komen langs de oever van een riviertje dat van jj de heuvels afstroomtdien kant uit. At sprekende wees Ching naar links en vervolgde. Wij moeten over een brug en dan een lange vallei door; aan het einde is een dorp, dat is Lu-Chow. Zijn vrouw en hy wonen in het laatste huis in het dorp, dat is dus het eerste van den anderen kant. Wij kunnen ons hoven. dien niet vergissen in de vrouw, zegt hij, J want zij is heel dik en schoon als een bloem, weet IJ? Mooi! Vraag hem nu waar we hem'-jj naar toe moeten dragen. Zeg hem dal n' het hem veel pijn zal doen, dus hoe dich-ï terbij hoe beter. .1 Hij is niet bang voor pijn, bracht 4l Ching het antwoord van den heuvelbe- 'J.j woner over. Hij is veel hanger dat iemand van het dorp hem vindt en za'i', hem dooden, wanneer zij hem als een van ij de roovers herkennen. Hij zegt dat op 1 den weg, by de rivier waar we langs moeten, een boschje is waar de- lui uit jr,| het dorp nooit komen, want daar wonen duivels beweren ze. Hij gelooft er nietig aan en de duivels kunnen hem minder[1 schelen dan de dorpelingen. Hy vraagt ,i of wij hem daarheen willen brengen. f Wordt vervolgd. het Zuiden, Waalw(jhs(lic en Laagstraatsclie ('mail. MAATSC HAPPY VAM VERZEKER)MG OP MET LEVEJ1

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1