He teaman nei Men TWEEDE BLAD. ADVERTEERT IN DIT BLAD PRnvininiAAi MirniA/c 'I Schoenoij verheid in 1934 ai No. 96. Woensdag 11 Dec. '35. 58e Jg. ielkeii Ure zien wij met bijzon dere belangstelling uil naar bel Novenibei-iiuniuiei" van bet AlaanU sennit van bel Centraal bureau voor de btalisiiek, waarin een over zicht wordt gegeven van üe loeslanü in de schoeiunuuslrie geuui ende bel laatst verlopen kaleuuerjaar. Het is, nu men algemeen roept om een constructieve politiek van de Regering, meer dan ooit nood zakelijk, dat ineu grondig op de boogie is met de verhouding iu handel en industrie. Wat de balans is voor een handels- of industrie zaak, is de Statistiek voor de volks gemeenschap. Het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag heeft zich sedert de oorlogsjaren zeer veel moeite gegeven om ook van de speciiiek Langstraatse nijverheid een betrouwbaar beeld te geven. Dezer dagen ontvingen wij het November nummer I95j waarin een overzicht wordt gegeven van de schoenindustrie in 1954. Opwekkend zijn de getallen niet, toch vallen ze nog mee, wanneer men zeer pessi mistische verwachtingen heeft. Het aantal arbeiders 111 de Nederlandse fabrieken werkzaam is zelfs nog iels gestegen: van 11,100 tot ruim 11,500. De productie van schoenen van 12,85U iUUU paar tot 15,250 x lUUU paar. Nederland voorziet, wat de boeveelheid betreft, voo r 84 pCt. in eigen behoefte aan schoeisel wat de waarde aangaat, zelfs voor 9i pCt. Dc uitvoer is bijna tot stil stand gekomen. De invoer bestaat vooral uit rubberschoenen, De verhouding 111 productie tus sen de Langstraat en Nederland blijft in de laatste jaren vrijwel gelijk. Van de totale waarde komt bijna 50 pCt. voor rekening van de Langstraat en van de hoeveelneid ongeveer 40 pCt. m.a.w. de Lang- sliaat levert in de eerste plaats de duurdere schoenen en mag dus de naam blijven dragen van 't speciale schoenendistrict van ons land. J In iy54 stond Waalwijk bovenaan, h niet enkel wat de waarde, maar ;ook wat het aantal paren schoenen Ibetreft. Kaatsheuvel is ten opzichte [van 1955 wat achteruit en Waalwijk wat vooruit gegaan. Hel is jammer dat de productie van Loonopzand voortaan niet meer afzonderlijk wordt opgegeven, zodat we ook niet meer kunnen vermelden de hoe veelheid en de waarde van de gehele gemeente Loonopzand. Kr zijn thans 0 plaatsen in ons land met een productie van meer dan 1 millioen paar, afdalend van l3/4 millioen voor Waalwijk tot 1 millioen voor Nijmegen. De b plaatsen zijn in volgorde van de hoeveelheid: Waalwijk, Kaatsheuvel, üisterwijk (thans de 5e plaats), Dongen, Tilburg en Nijmegen. Ce rekend naar de waaide is de volg orde: Waalwijk, Kaatsheuvel, Don gen, Tilburg, Nijmegen en Oisterwijk, afdalend van ruim 5 milt. gulden voor Waalwijk tot 2,3UU,UUU gulden voor Oisterwijk. Wat de gemiddelde prijs van de schoenen aangaat, staat Waalwijk nog altijd bovenaan, maar de dalende tendenz zet zich nog steeds voort. In 1954 is de gemiddelde prijs al beneden f3,gekomen (f2,9Ü), terwijl deze in 1955 nog f 5,51 bedroeg, in 1921 f 11,60! De invloed van de oprichting van de Bat'a-bedryven is niet met zekerheid vast te stellen. Wel is de productie van 1934 voor »overige plaatsen in Noord-Brabant« ruim 600,000 paar meer dan in 1935, maar dit was ook een zeer ongunstig jaar, de productie van 1955 was slechts de helft van die van 1952. Wel verdient een opmerking in het algemeen overzicht van net artikel in het hierbedoelde maandschrift overweging, dat n.l. èn door de opening van »een grote buitenlandse onderneming« èn de oprichting van andere fabrieken het productie apparaat werd uitgebreid en de onderlinge concurrentie werd ver. scherpt. Men vraagt zich met zorg af waarheen die ongebreidelde con currentie op den duur moet leiden. Het is in het algemeen belang, dat met het oog op onze toenemende bevolking naar werkverruiming wordt gestreefd, mits deze niet werkloosheid in andere gebieden tengevolge heeft. G. J. DE VRIES. i iiviiuwinnL Waalwijk, 10 Dec. 1935. Voor de stille armen Men zal zich den succesvollen muziekavond herinneren die de ke gelclub «Hannibal» het vorig jaar organiseerde in »Musis« ten bate van den Stille Arme in onze gemeente met het resultaat dat de ZeerEerw- heer pastoor een bedrag van niet minder dan f275 kon uitdeelen aan de stille arme onzer gemeente. Op verzoek van hooggeachte zijde heelt »Hannibal« besloten op Zater dag 21 December wederom zulk een avond voor hetzelfde doel te geven, met medewerking van den beer Jos. Groenen e.a. Verder wordt er een verloting aan verbonden met als prijzen een schil derstuk van onzen kunstschilder Theo van Delft en andere waarde volle stukken. Op verschillende manieren zal men dus dit mooie doel kunnen steunen, dat wij natuurlijk gaarne bij een ieder aanbevelen. Een jubileum. 5 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer H. Alessie werd aangesteld als klokkenluider in de kerk van St. Jan Baptist. Het zal hem op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Ned. tiero. Kerk Waalwijk. Derde lezing op Donderdag 12 Dec 1955 des avonds 8 uur precies. Spreker de Weleerw. heer Ds. A. A. YViluschut, predikant dei Ned. Herv. Gemeente te IJ muiden. Onderwerp »ls het leven nog de moeite waard». Loterij W. V.B. De trekking van de loterij van de U.K. Voetbalvereeniging W.V.B welke deze maand moest plaats hebben is uitgesteld tot Maart 1956 of eerder. Kanarie-tentoonstelling De tentoonstelling van de Eerste Waalwijksche Kanarie vereeniging, die Zaterdag en Zondag in caié v. d. Pluijm gehouden werd, is een volledig succes geworden. Beide dagen was er druk bezoek om de mooie collectie vogels te bewonde ren. Vooral ook de inzending exo tische vogels van den heer v. Biel uit Kaatsheuvel trok groole belang stelling. Zoudagmorgai had de ofticieele openingsplechtigheid plaats, waarbij de voorzitter der vereeniging, de beer A. Pijnenburg, het woord voerde. Dit was reeds de 21sle tentoonstelling der vereeniging, die spr. mocht openen Hij richtte speciale dankwoorden aan den heer v. d. Pluijm voor de vlotte medewerking, aan de ten loonstellingscommissie en in het bijzonder aan den heer A. Brouinels, aan keurmeester Peters uit Tilburg, aan den heer v. Kiel, die gratis de vogels voerde, aan den schenker van den eereprijs, den heer Willemse, en aan den ïjverigen secretaris, den heer v. Wanrooij. De secretaris las vervolgens de behaalde prijzen voor. De uitslag is reeds opgenomen in ons blad van Zaterdag. Aan de verloting, die ten bate dei vereeniging georganiseerd was, werd door welhaast alle bezoekers deel genomen. De prijs werd gewonnen door den heer Jos. Pulles alhier. De eereprijzen, bestaande uit 4 prima bondskooiljes en geschonken door den heer Chr. Willemsen, vogelkooienen zaadhandelaar te Kaatsheuvel, werden bij loting ge wonnen door de heeren A. Pijnen burg, G. Brok, M. Willems en VV. Raaij makers. Begin van brand. Bij J. K. aan het Hoekeinde ont stond in de voorkamer een begin van brand, dat echter tijdig werd opgemerkt, zoodat erger voorkomen kon worden. De schade bleek slechts beperkt. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week kwamen in de provincie Noordbrabant 33 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 4 van febris-typhoïdea, 28 van roodvonk, waarvan 5 te Waal wijk, alsmede 1 van diphtherie. Bossche Diocesane Werkliedenbond. Pastoor Heezemans geïnstalleerd. Te 's Hertogenbosch heeft Zondag de Centrale Raad van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond verga derd. De voorzitter, de heer A. van Rijen, herinnerde aan de waarschu wingen, welke hij reeds eerder deed hooren in verband met de gevaren voor de organisatie en de arbeiders. Evenals in voorgaande redevoerin gen spoorde hij aan de hoofden koel te hou ten ten opzichte der crisis- misère en de harten warm voor de Katholieke arbeidersorganisatie Men moet waakzaam blijven. Het aantal afdeelingen bleek met drie gestegen te zijn tot 155. Tijdens de vergadering werd de nieuwbenoemde geest, adviseur van den bond, pastoor Heezemans, ge ïnstalleerd. De voorzitter verwelkomde Z.Eerw. met een hartelijke toespraak, waarin hij er op wees, dat deze oud professor veel gedaan heelt voorde katholieke actie en de R.K. Arbei dersbeweging. Spr. getuigde van aller vertrouwen in den nieuwen adviseur, die een waardig opvolger zal zijn van den waardigen pastoor De Kroon. Pastoor de Kroon, de oud advi seur, wenschte den bond met de benoeming van zijn opvolger van harte geluk. Pastoor Heezemans dankte hierna voor de verwelkoming en voor het vertrouwen, dat in hem is uilge sproken. Sympathie voor de arbeiders beweging heeft spr. al lang als hij iet voor de volle honderd procent kan geven wat men van hem ver wacht, dan is dat een gevolg van het feit, dat één mensch maar één weg gaat. Spr. hoopt een goed advi seur te zijn hij zou eigenlijk niet alleen willen adviseeren, maar als het kon ook stuwenhij zou niet alleen willen toezien, maar ook vooraan staan om het terrein te behouden en als het kan uit te breiden. Naast een opbloeiend katholiek leven zooals we welbent in geslach ten lang niet gekend hebben slaat het teil, dat net openbaar maat schappelijk leven, ook in 't Zuiden, niet voor de volle hondeid, nog niet voor tachtig procent, christelijk is, en dal op verschillend terrein. Willen wij met onze katholieke sociale politiek niet eeuwig blijven laveeren tusschen twee klippen van kapitalisme en communisme, willen we met onze christelijke zedebjk- iieidsopvalling niet altijd blijven schipperen tusschen angst voor prcuische overdrijving en angst voor gevaarlijke laksheid, maar met de Katholieke vlag 111 top koersen naar net land van een christelijke volks huishouding en katholieke moraal, dan is er ueze taak wij moeten naar de diepte, diepte ui ons per soonlijk, maar ook 111 ons organi- salieleven, aldus spr. De voorzitter constateerde len- slolle, dat uien door deze woorden, uie wei een soort troonrede mogen heeten, weet walmen aan den nieu wen adviseur heelt. But a m conjlicl met de regeering. Men meldt uit Praag aan de N.R.Lrt. De fabrieken van Bata te Ziin hebben meegedeeld,ztcli gedwongen te zien tol bedrijlabeperkiiig. Zij zullen voortaan maar drie dagen per week werken, en in plaats van oUU.UUU paar schoenen slechts 3jU.0UU paar leveren, lienduizend arbeiders worden door dezen maatregel ge- trollen Wanneer de huidige toestand niet verandert», aldus J. A. Balain zijn orgaan, Zhn, »dan zal hel waar schijnlijk daarop uilloopen, dat deze 1U.0UU man hun weik voorgoed verhezen, en Isjechosiowakije zijn schoenenexport, die jaren aan de spits van den werelduitvoer heelt geslaan, kwijt raakt. Andere stalen zullen deze dan bereidwillig over nemen.» Het is de vraag, of dit werkelijk overeenkomt niet de feilen, dan wd of zij, evenals de beperkingsmaat- regel eerder is ingegeven, om de autoriteiten onder druk te zetten Men zou hel laatste gemakkelijk kunnen opmaken uil ue nijdige opmerking van den jongen Bata »dat hij thans voor de autoriteiten in louw moet zijn, en daarvoor alles moet laien liggen, in plaats van het oog te kunnen houden op den gang van het bedrijf» lnzijn onderneming, zoo verklaart Bata verder, zit een commissie uit het ministerie van financiën, die in de boeken napluist, of er naar het buitenland niet goedkooper is gele verd dan er in het eigen land wordt verkocht. De geheele aldeeling boek houding, die anders voor deloopen de zaken te zorgen heeft, is thans voor die commissie in draf. Er is een door niets gemotiveerde aangifte wegens overtreding van de belastingbepalingen tegen alle mede werkers van Bata gedaanalleen tegen hemzelf' niet waarschijnlijk opdat men mij onder eede kan hooren, meent Bata. Maar wel krijgt hij dag aan dag lastgevingen van de autoriteiten, statistieken over de inkomsten dan weer van dien, dan weer van dezen medewerker op te stellen. Daar gegevens van verscheidene jaren geleden worden verlangd, is er voor het samenstellen van zoo'n statistiek drie weken noodig, en daar er acht worden geëischt, geeft dat 24 weken werk. Bovendien moet Bata, naar hij zegt, nu ook voort durend op de juridische afdeeling verschijnen, daar de autoriteiten steeds weer opnieuw willen vast stellen of een of ander filiaal het recht tot verkoop bezit. Dit alles neemt zooveel van zijn tijd in beslag dat hij zich om de productie niet voldoende kan bekommeren, en deze dus moet beperken. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Nieuwe Telefoon-abonne's. 260 W. A. Baijens-Buijs, Slagerij en Veehandel, Laageinde 15. 272 Albert Heijn N.V. Kruideniers waren en Comestibles, Markt 22 279 J. F. Kneepkens, Administrateur M. Z, G. O., Kerkstraat 106. Kracht en Vlugheid De Chr. Gymnastiekvereniging «Kracht en Vlugheid» gaf Maandag avond een demonstratie; genoodigd waren donateuis en ouderi dei leden. Na den opmarsch van plm. 120 eden en asp. leden gaat de Voorz. Vlr. Wilzing, voor in gebed waarna hij een kort openingswoordt uit spreekt. aHet verheugde hem dat zoo velen aan de uitnoodiging tot bij woning der demonstratie hebben gehoor gegeven. Spr. zegt dat het woord demonstratie hier ook goed op zijn plaats is, omdat den aanwezi. gen wordt gedemonstreerd wat op de oefenavonden zooai voor stof ver werkt wordt, zoodat op een demon stratie niet alleen de beste of ge leende krachten hun topprestatie vertoonen, maar de vereeniging in zijn geheel laat zien wat er met de lichamelijke ontwikkeling bedoeld en bereikt wordt. Het gaat zegt spr. niet om de prestaties maar in de eerste plaats om de lichamelijke ont wikkeling opdat wij zullen zijn vaaruig en sterk tot Gods eer. De Voorzitter draagt vervolgens de leiding op aan den directeur den beer Chr. 1 refters en de Technische Commissie. Under hun leiding wordt dan een afwisselend programma afgewerkt o.m. vrije oelenmgeii, dames en asp. knolsptleuing dames, liguurmarscn asp. dames. Brug en rek heeren en aspirant Heeren enz. Over hei gebeel werd er goed werk te zien gegeven. Vooiai de vrije oefeningen uer dames en asp. dauics met muziek begeleiding gaven bnjk van goede vooraigaanue studie, Aan liet slot van den avond sprak de Voorzitter nog een dankwoord lot den leider, de i'. C. en de wer kende leden voor al liet gebodene en het publiek voor de geloonde belangstelling, waarna Ds. Holman, zijnde Eere V ooi zittel" van K. en V. voorgaat 111 dankgebed. «Kracht en Yiugneid kan met genoegen terugzien op dezeifavonu en maakte Weer goeue propaganda voor de mooie gymnasliek-sporl. Actie lot weg uerüclenng te Beulden. Door mr. C. W. van Ommeren, advocaatprocureur te ileusden en door tallooze eigenaren van auto mobielen werd ceu adres aan den Minister van Waterstaat gericlit, inzake den erbaruiehjken wegen- toestand op den dijk vanal de »Kleine Brug» en verder in hel Land van rleusden en Aitena. Adressanten zijn door het Depar tement van VYaterslaat naar hel provinciaal bestuur verwezen, ln- lussclien wordt de actie krachtig voortgezet. Wal belrelt het Werkfonds, ver strekken Gedeputeerden dezeinhch. liiigUii|uisl is ue meening dal slechts twee gemeenten 111 deze provincie in aanmerking zouden komen voor steun uit liet Werk londs 1934. Wij hebben ons moeite gegeven om voor verscheidene wer ken van groolen omvang dun steun te verkrijgen. Urn de onderhande lingen niet te bemoeilijken, kunnen wij daarvan thans geen opsomming geven. Een uitzondering meeiien wij te mogen maken voor den weg over den H^ogen Maasdijk in hel Land van Heusden van Aitena wij hebben den indruk dat de verbetering van dezen weg waarschijnlijk met steun uit het Werkfonds zal kunnen ge schieden. (Zie Vervolg Provinciaal Nieuws pagina 3). DRUNEN. Voor de Rijkspost spaarbank werd in de maand Nov. op het postkantoor alhier ingelegd f 7858,83 en terugbetaald f 14018,99. De collecte voor het plaatse lijk Crisis-Comité heeft in de R.K. Kerk opgebracht f26,85. Zondagavond had in de pa rochiekerk alhier de plechtige op dracht plaats van deadspiranlieden en de vernieuwing der opdracht van alle leden der beide congregaties, afdeeling mannen, jongens en meisjes De dag werd ingezet met een alge- meene H. Communie. Urn 5 uur n.m. werd de plechtig heid geopend met het Veni Crealoi gezongen door de leden met orgel begeleiding. Het was een stichtend schouwspel, die honderden leden te zien neergeknield voor het beeld van 0. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis, dat baadde in een zee van licht en een rijkdom van witte chrisanten, waarvoor onzen koster den heer Jan Musch een extra compliment toe komt. Dertig nieuwe leden deden hun plechtigt opdracht, die met branden de kaarsen voor het beeld van Maria waren neergeknield en in koor de toewijdingsformule uit spraken. Elk lid ontving uit de handen van den Eerw. heer kapelaan Vogels een gewijde herinneringsmedalje waarod ue beeltenis van ue Onbevl. Maagd Maria. Vervolgens hield kapelaan Vogels teil pieuicalie met tut onUeiweip «Door Mana lol Jezus.» Unuer leiuing van uen heer Jan Kuijs, voeiue bet Zangkoor uer Incites een uriestemmig Ave Mana un, gecomponeeiu en op hel bar inomum begeieiu Uoor uen organist Uen lieer J. Yei hoeven. Uok Ue Jonge Wachters, 45 in getal, gekleeU lil uniloiin, ueUen nun pKcntige loewijuing aan Mana. iNauat nog een paar Maria lieueren walen gezongen, weru ueze plechug- heiU gesloten rnel Uen zegen met bel Allerheiligste. Na alioop in de kerk vereenigden de mannelijke leuen zich rii ue groole zaai uer Congregatie tol het tiouuen van een leesiveigauering en buiuiging van een uiainanlen en een gouueii jubilaris, ïesp. Ue heeren ri. Klerks en H. Jehoel. De heer H. Klerks had bericht van verhin- Uenng gezonden. De neer H. Jehoel werd door kapelaan Vogels in zijn leestreUe als ijverig cougiegalieliu ten vooibeeld gesteld aan ue anderen. Dejubila- nsseu ontvingen als souvenir elk een prachtig uipioina, keurig ingelijst met de beeltenis van "U. L. Yiouw Uubevl. Ontvangenis. Door de har monie werd ueze leestvergaUering uoor eenige keuiig uilgevoerue num mers opgeluisleiu en besloten. 8PRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). J.l. Vrijdag had op hel kiuispunt van den nieuwen verkeersweg aan de Biersleeg alhier een aaniijuing plaats lusscnen een met zanu btia- uen vrachtauto en een vrachaulo komenue van het Oosleinue. De met zand beladen auto werd bij den motor, in de flank aangereden, waardoor deze geheel werd inge drukt eu later dooi een kraanwageii moest woruen opgehaalu. De per sonen die lil de cabine zaten kwa men met den schrik vnj. Maandagmiddag had op het zelfde punt wedeiom een ernstige auiobolsing plaats, tusschen een auto van Yan Gend Si Loos en een met zand geladeu vrachtwagen. De botsing was zoo hevig dal ue bum per van Uen wagen van v. G. en L. een 2u meter ver werd weggeslingei d. Beide auto's werden van voien geheel in elkaar ger eden, zoodat de motoren, stuurinrichting enz. ver nield werden. Beide wagens moesten door kraanwagens vvoiden opge haald. Gelukkig kwamen de cbauf- leurs er zonder ongelukken af. SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den Raad der gemeente, te houden op Vrijdag den 13 December 1935, des namiddags te zeven uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 8 November '35. 2. Ingekomen stukken. 3. Goedkeuring begrooting Burgerlijk Armbestuur Sprang voor 1936. 4. Wijziging en aanvulling Algemee- ne plaatselijke politieverordening. (Het ontwerp van B. en W. ne men wij hieronder volledig op). 5. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1936. 6. Vaststelling belastingverordenin- gen (vaststelling opnieuw van be staande heffingen en verhooging heffing hondenbelasting). 7. Kasgeldleening 1936. 8. Vaststelling gemeenschappelijke regeling Keuringsdienst voor vee en vleesch. 9. Benoeming leden Armbesturen (periodieke aftreding). 10. Benoeming commissie tot wering van schoolverzuim (periodieke af treding 11. Benoeming lid commissie van toe zicht lager onderwijs (periodieke aftreding). 12. Mededeelingen. VOORSTEL WIJZIGING POLITIE VERORDENING. Sprang-Capelle, 10 Dec. 1935. Onderwerp: Wijziging Algemeene Politieverordening. In Uwe vergadering van 8 Novem ber 1935 werd aan ons College, zulks naar aanleiding van het adres van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's-Grevelduin-Capelle, opgedragen te ontwerpen en aan Uwen Raad ter vast stelling voor te leggen verordeningswij zigingen als in dat adres bedoeld. Bij de nadere beschouwing en over weging van dat verzoek, vervat in be doeld adres, meende één lid van ons College zijn houding te moeten herzien en wel op grond van de volgende mo tieven: Tot de taak der overheid be hoort het bevorderen van de Zondags rust en niet van Zondagsheiliging, in dien zin, dat het Evangelie zijn vrijen loop kan hebben en tot vrijlating van den dag des Heeren. De overheid ma ke in deze onderscheid tusschen spelen op een privaat terrein en een waarvoor de overheid concessie verleent. Een minderheid in ons College hand haaft zijn eenmaal ingenomen standpunt op grond van zijn meening, dat de over heid geroepen is tegen de ontheiliging van den Zondag op te treden door krachtige bevordering van de Zondags- "V "'l' r i i'C r«i i' i!

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5