mjlSr mm BUITENLAND. Visitekaartjes WEEKPRAATJE. 0' CENTRALE H. L. S. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. u •ossaerts maakte en leverde in 1680 a nieuwe kerkekist voor 7 gulden meester Verunel, schoolmeester te rang, rekende voor het maken en teren van een nieuwen zonnewijzer n de kerk in 1682 1 gulden 10 stui- rs. In 1685 werd voor het maken een nieuwe mem aan de pomp n Ds. Plassius 12 stuivers berekend; 1687 rekende Jacobus Broershart lor een nieuwe lijkbaar 3 gulden 10 livers en betaalden de kerkmees- s aan Jurrien Colthoff voor het •galden en schrijven van de borden or den predikstoel 9 gulden. In 1688 1689 kostten 4 ellen bruin laken tot t maken van een sent of rock en broek voor Wouter Jansz, van renhout 7 gulden 4 stuivers, 4 el rentijn tot voering in die kleeding- ikken 1 gulden 12 stuivers en nog dere voering voor de mouwen en eken 2 gulden, te zamen 10 gulden stuivers, terwijl de kleermaker ndrick van Einden voor het maken ïr kleedingstukken 1 gulden 19 livers rekende. Dat heele pak kostte ƒ12 15 stuivers, maar men be- tike, dat hel voor een armen man rd gemaakt. Voor het leveren van 0 foggebrooden aan de armen re ide de Besoijensche bakker Pie ter nsz. van Laerhoucn in 1689 een en intig gulden 2 stuivers 8 pennin- terwijl de Fransche schoolmees- Trègale voor een jaar huishuur Adriana Colthoff 30 gulden moest alen. Sen 4-tal jaren voor den dood van Plassius, n.l. in 1687. schijnt een voner van Besoijen zijn naam ik lot nog toe niet kunnen vinden die daar vermoedelijk geboren was eenigszins goede zaken schijnt ge- akt te hebben, naar Rotterdam te verhuisd, waar hij een huis kocht Visschersdijk. Als een herinnering aan zijn vroegere woonplaats of uit liefde voor zijne geboorteplaats, liet hij in den voorgevel van zijn huis een arduinen gevelsteen aanbrengen, waar in een gedeelte van het dorp Besoijen was uitgebeiteld. Die steen is daar minstens 200 jaren aanwezig geweest, maar bij het sloopen van een gedeelte van Visschersdijk in de tweede helft der 19-de eeuw werd ook dat huis af gebroken en kwam die mooie gevel steen terecht in hel Oudheidkundig Museum te Rotterdam. Op den steen, die een afmeting heeft van ongeveer 80 bij 60 c.M., ziet men de Besoijensche Hervormde kerk met torentje in 1687, de standaardkorenmolen, staande op de plek, waar nu het voormalige raadhuis zich bevindt, en eenigc rui zen, waaronder waarschijnlijk de pastorie en de school. Op den voor bond vast tegen den noordermuur der kerk aan ziet men de achtkan tige grafkapel der ambachtsheeren van Besoijen, zeer waarschijnlijk in 1651 of 1652 opgericht voor de Roomsch-Katholieke adellijke familie van Wittenhorst, die den 2 Juni 1651 eigenares dezer heerlijkheid werd. Hier onder vindt men een fraaie af beelding van dien steen, door de vriendelijke en kunstvaardige hand van Mejuffrouw M. van Schijndcl al hier voor mij gemaakt. De afbeelding voldoet wel niet aan de strenge eischen eener zuivere perspectief, maar dat is niet de schuld van Me juffrouw van Schijndcl, doch dat ligt aan den steen zelf, die in de teekening getrouw is weergegeven! 1). Tot liquidatie besloten. STICHTING VAN EEN NIEUWE ORGANISATIE. Aanteekening. 1. Op de afbeelding kan men duide lijk zien, dat de 'straatweg van Besoijen in 1687 nog slechts een opgehoogde zand weg was, die in 1699 werd veranderd in een keiweg, waarover later meer bijzon derheden. i ..- r V Beschaving en literatuur. Vordt het voor een behoorlijk •etiavingspeil nu inderdaad ver- jht, dal wezwaar aan «literatuur» n? 't Schijnt van wèl, want de isten onzer jChamen ei zich voor, ze niet méér van de werken er letterkundigen hebben kunnen ,ieten dan tijd ol omstandigheden toelieten. L:i daarom nemen ze mover hun omgeving meestal 'n .aan, alsof ze er héél wat van en, terwijl ze iu werkelijkheid is maar een bedroefd beetje op hoogte zijn. 4at menschen niet aan muziek b, wordt ze vergeven. Zelfs een ïerkelijk tekort aan algemeene buschappelijke ontwikkeling, jdt ze niet euvel geduid. Maar |ig daalt degene in aanzien, die innen durft, dat alles wat-ie van ilassieke en moderne letterkun- !n weet, in het gunstigste geval of haar naam is en dat zijn ngstelling voor hun werken niet Ier gaat dan het lezen soms belangstelling en ook wel eens verbijstering van eenige aan- ngeu in een tijdschrift. Dor duizenden zijn de «boek irekingen» in de krant een uit- ist in de moeilijkheid. Door deze e stukjes getrouwelijk te volgen naar dan ook alleen daarmee .en ze «op de hoogte» van de rkundige beweging en kunnen .en gepast woordje meespreken, 'n een of ander gezelschap een •ur wordt afgemaakt of opge eld. herinner uit den mobilisatie hoe ik met een aantal collega's I den Ofticierscursus stond te iten bij een lokaal, waarweop algemeene ontwikkeling zou- worden getest. Eén onzer had jeval al eens meegemaakt en die :1de van de onverwachte vragen, esoms werden gesteld. Als voor. I daarvan noemde hij, dal ge. gd was om een boek te noemen, men in de oorspronkelijke, sche, taal had gelezen. En kende je er een vroeg nd uit onze kring. j'U, toevallig herinnerde ik me iomme, qui rit» van Victor en :teen werden we in het leslokaal ïpen. jtuurlijk wilde het toeval, dat ïer schriftelijke opgaven luidde: m een werk van een Franschen jver, dat ge in de oorspronke lijke taal hebt gelezen.» En later vernam ik, dat alle 18 antwoorden gelijkluidend waren ge- weest. Allemaal hadden ze speciaal genoten van Victor Hugo, »L' Homme, qui rit» We halen een en ander op, naar aanleiding van den uitslag van een enquête van het tijdschrift »Neder- landsche Bibliografie» onder een aantal vooraanstaande Nederlanders wien gevraagd werd of zij gelegen heid heoben zich bezig te houden met de lectuur van literaire boeken, en zoo ja, welke geschriften hun voorkeur hebben. De uitslag heeft vele gemoederen geschokt De ondervraagde ministers, onder wie Colijn, partijleiders, gene raals, hooge ambtenaren, industriee- len, waaronder Philips, allemaal menschen uit de practijck, lieden met klinkende namen, hebben een parig geantwoord, dat ze voor het genieten der letterkunde, weinig of geen tijd hadden en dat ze in het algemeen gesproken de korte oogenblikken, voor ontspanning uil gespaard, liever besteedden aan wat lichte kost: een tijdschrift, een detective-verhaaltje of iets dergelijks. Slechts Ir. Damme van de P. T. T. bleek serieus de schoone letteren te minnen en te dienen. Eén minister verklaarde Vondel en Shakespeare altijd op zijn slaapkamer te hebben liggen om ze tenminste nogte kunnen genieten, als hij niet in slaap kon komen Als 2.Ex. het eens met een waarme cognac-grocprobeerde? Over den uitslag derenquête wordt in alle toonaarden gejamineid. Als het »zoo» staat met degrooten, zoo wordt gezegd, hoe moei het dan wel niet met de rest van ons volk zijn gesteld We zouden willen zeggen dat zal meevallen. Onder die rest zijn er vermoedelijk velen, die méér tijd en lust hebben om zich te verdiepen in het rijk der verbeeldidg, door de letterkunde beheerscht. Ook voor de letterkunde geldt: ieder zijn smaak. Velen weten 'n Verdi en een Strauss te genieten, zonder ooit be paald aan muziek te hebben gedaan; de beschaafde mensch zal heel wat lezenswaardigs kunnen genieten, zonder het ooit te hebben geleerd om de toppen der officiëele letter kunde te beklauteren. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Woensdagmiddag had in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht de vergadering plaats van het algemeen bestuur der Centrale ver- eeniging ter behartiging van de belangen van de huiden-, leder- schoenen en aan verwante branches (Centrale H. L. S.J, onder leiding van den voorzitter, den heer L. F. Verwoerd. De hoofdschotel van de agenda bestond uit de bespreking aangaande het blijven voortbestaan der Centrale H. L. S. na 1 Januari a.s. Dit onderwerp was in drie vraagstukken verdeeld, welke de vergadering ter beant woording werden voorgelegd a. dient de Centrale H. L. S. na 1 Januari 1936 te blijven voortbestaan met een gelijk of met een gewijzigd aantal groepen 7 Zoo ja, met welke groepen b. Is de statutenwijziging noodzakelijk en zoo ja, in welke opzichten, met name in verband met een evencueele wijziging van het aantal groepen en of om de mogelijkheid te scheppen tot een automatisch lidmaat schap (van leden) van organisaties, zelfstandig bestaande naast de Centrale H. L. S., doch behoorende tot de huiden-, leder-, schoenen en aanverwante branches. c. Dient de vergadering tot ontbinding der vereeniging te besluiten Zoo ja, vast stelling van de bepalingen van het ont bindingsbesluit. De vergadering werd bijgewoond door prof. H. A. Kaag, regeeringscommissaris der Centrale H. L. S. en drs. Gispen, vertegen woordiger van het departement van Econo mische Zaken. De heer Verwoerd releveerde in zijn openingswoord hoe en waarom de Centrale met medewerking van het departement tot stand is gekomen. Alle maatregelen, oor spronkelijk in de Centrale genomen en die zeer gunstig werkten, zijn thans in wetten of voorstellen belichaamd. Thans wenscht o.a. de groep lederfabrikanten de samen werking niet langer voort te zetten. Het dagelijksch bestuur staat op het standpunt, dat de zaak is afgedaan, nu de noodige middelen uit de hand worden ge slagen om onwilligen te dwingen in hetgareel te komen. Uit het financieele verslag van den pen ningmeester bleek, dat de financieele positie gunstig is. Er is een voordeelig saldo van f6000. De secretaris mr. H. A.J.C. Muijser, las dan de adviezen voor over de agendapunten van de verschillende groepen. De conclusies over eventueele ontbinding of statutenwijzi ging zijn verdeeld. Een groot deel der groe pen is voor statutenwijziging. Hierna opende de voorzitter de algemeene beschouwingen. De heer Sabel zeide namens de groep drijfriemfabrikanten, dat verleden jaar ioucen zijn gemaakt. De statucen van de Generale zijn veel te uitgebreid en geven daardoor te weinig soepelheid. Uitvoerig bepleitte spr. een hechte een heid, mogelijk door o.a. in de statuten te bepalen gewone leden zijn zij, die lid zijn van een aangésloten vereeniging". De heer van Broekhoven (scnoenwinkeliers) sluit zich hierbij aan. De heer De Jong (schoenmakers) bepleitte eveneens voortbestaan van de centrale, zij het ook in gewijzigden vorm. Spr. sluit ge heel aan bij de gedachte van den heer Sabel. Op een vraag uit de vergadering zeide de voorzitter, dat bij de uitvaardiging van de wetten, die ordening van het bedrijfsleven beoogen, geen zekerheid bestaat, dat de centrale zal worden ingeschakeld. Er zijn echter nog andere belangen te behartigen, die voor uit niet te zien zijn, economische belangen, die samenwerking dringend nood zakelijk maken. Bepalingen betreffende den handel kunnen en mogen niet van bovenaf worden opgelegd, wil men tot een bloeiend bedrijf komen. Tot nog toe is het bedrijfs leven door de regeering te weinig inge schakeld. Prof. Kaag merkte op, dat uit de wet op de verbindendverklaring van ondernemers overeenkomsten, de inschakeling van liet bedrijfsleven blijkt. Door de bedrijfsgenoo- ten moet eerst zelf een regeling tot stand komen. Alleen wanneer deze niet genoeg doen, zal de regeering zelf de kwestie ter hand nemen< De heer Sabel stelde voor, over te gaan tot statutenwijziging en wel vereenvoudi- ëinS- *jsml De heer Donker (schoenwinkelïers) noem de de redeneering van den heer Sabel ge vaarlijk, idealistisch, maar niet verstandig. Spr. wenschte een contactcommissie inge steld, die iets doet. Punt c wordt als het meest vérstrekken de in bespreking gebracht. De federatie van schoenfabrikanten was voor ontbinding, doch wilde eventueel 100 voor een contactcommissie ter beschikking stellen. De heer Sabel: We behoeven er eigenlijk niet verder over te praten. De vereischte 5/6 meerderheid, noodig voor het ontbin- dingsbesluit of voor statutenwijziging, is niet aanwezig. De Voorzitter: Ja, dat hebt u nu van die stroeve statuten. Mr. van Spaendonck (schoenfabrikan ten) wilde organisatorische vereenvoudi ging. Spr. was niet voor liquidatie, wel voor hervorming; hij zou de vertegenwoordigers van de uittredende groepen in het algemeen bestuur gehandhaafd willen zien na 1 Jan. Den secretaris, mr. W. F. Schokking, kwam dit juridisch niet wel mogelijk voor, tenzij zij hun lidmaatschap bestendigen. De groep leerfabrikanten sprak zich uit vóór liquidatie, doch is voor samenwerking in een contactcommissie. De heer van Spaendonk kwam dan met een nieuw voorstel Liquidatie en opricuting van een siiciiting, waaraan het bezit van de Centrale wordt overgedragen. Punt c (ontbinding) kwam hierop in stemming24 siemmen waren voor, 18 tegen ontbinding. De ver. eischte meerderheid was dus niet verkregen. Na langdurige discussies, waarin van alle zijden de wenschelijkheid van samenwerking in anderen vorm dan tot Inden werd aanvaard, werd besloten tol herstemming over te gaan over punt c. Met algemeene stemmen werd dan toch besloten tot liquidatie van de Centrale met ingang van 1 Jan. om op deze wijze gemakkelijker te komen tot een nieuwe organisatie in anderen vorm. Een commissie tot samenstelling van statuten voor de nieuwe organi satie werd gevormd, waarin vijf juristen zitting hebben. Na rondvraag en nadat waar deerende woorden tolden voorzitter waren gesproken, werd de ver - gadering gesloten. /Jr. Bentsch presiatnl van Tsjechu —Slowakije. Dr. Bcnesch is gekozen tot pre sideni der 1 ajecbo-Siowaaksche repuDlick, als opvoiger van den afgetreden president Masaiyk. Als jongen van 12 jaar verliet Eduard Bcnesch de woning van zijn eenvoudige ouders om in Praag aan het gymuasium te gaan siudeeren. Met zijn beide oroers woonde hij op een kniu zolderkamenje, en in huu vrijen ujd trachtten zij met kranten te veikoopce en hulpdiensten te ver leeueu ecnig geld ie verdienen. In het jaar 1905 vertrok Benesch naar Parijs om aan de Sorbonne te gaan siudeeren. Hij had dertig franc op zak en toen hij in Parijs aankwam en m al de jaren, dat hij in Parijs was. heelt hij nooit meer dan veeitig franc per maand uitgegeven. Keeds in die jareu weikte Benesch niet Masaiyk samen voor de onat hankelijkneid van 1 sjech-Slowakije, dat onder den oorlog behoorde lot üuitschlaed en Oostenrijk. In 1918 werd 1 sjekho Slowakije een zellstau dige republiek DE OORLOG. Minister Hoare afgetreden en zijn plan verworpen. Len nieuwe wending is in liet con flict gekomen. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare is afgetreden, waartoe de oppo sitie tegen liet vredesplan hem nood zaakte. in den Volkenbondsraad is het vre desplan van Laval en Hoare ter spra ke gekomen. Hierbij is dit plan ver vallen verklaard. Laval heeft in een rede geen poging gedaan om het plan ie verdedigen en Eden heeft nogmaals uitdrukkelijk verklaard, dat indien een van de partijen of de Volkenbond zich niet met de voorstellen kunnen vereenigen, de Britsche regeering, de verwezenlijking ervan niet langer zou willen nastreven. Men is hiermede teruggekeerd tot de status quo. Of dit zal leiden tot 'n verscherping der sanctiemaatregelen, is niet zeker. Wel heeft de Britsche de legatie te verstaan gegeven, dat de commissie van achttien Vrijdag of Za terdag vermoedelijk weer bijeen zal komen om hierover te spreken en dat de Britsche delegatie reeds een des kundige voor petroleum, ijzer en steen kolen heeft meegebracht naar Genève. Na een bespreking van meer dan 2 uur heeft de Volkenbondsraad in ge heime zitting besloten, het geheele dos sier inzake het Italiaansch-Abessinisch conflict voor te leggen aan een com missie van dertien, die hel moet be- studeeren en een oplossing moet zoe ken in het kader van het Volkenbonds pact. De Raad is dus voornemens om niet opnieuw het voeren van onderhande lingen over te laten aan een of meer der leden buiten den Bond om, doch zal voortaan zelf de besprekingen lei den. Naar men van volkomen betrouw bare zijde verneemt beteekent dit, dat de Parijsche voorstellen van Hoare en Laval niet alleen voorgoed ter zijde zijn gelegd, doch tevens dat voorloopig geen nieuwe bemiddelingspogingen verwacht kunnen worden, omdat de Raad van meening was, dat de om standigheden daartoe op het oogen- blik allerminst geschikt zijn. In Volkcnbondskringen neemt men aan, dat de petroleuin-sancties op zijn vroegst in Januari in behandeling zul len komen. Gevechten in het Noorden. De gevechten aan de rivier Takaze, ten Noorden van Makallé duren nog voort. De Italianen hebben thans voor het eerst toegegeven dat zij belangrijke verliezen hebben geleden. Ook aan Abessijnschen kant vielen weer vele dooden. Mussolini heeft bij de inwijding van de nieuwe stad Pontinia o.a. gezegd: „dat wij de bloem van de natie niet naar afgelegen en barbaarsche landen zullen zenden, zoolang deze gebieden niet worden beschermd door de Ita- liaansche vlag". KERST-BESTAND? Het gerucht blijft aanhouden, dat Z.H. de Paus het initiatief zal nemen, om de oorlogvoerenden, ter gelegen heid van het Kerstfeest, in het Abes- synisch conflict een wapenstilstand te doen afkondigen. ONDERWIJS IN DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is begonnen met de behandeling van de Onderwijs-be- grooling, waarbij de rechtsche fracties zich uitspreken tegen de concentratie van bijzondere scholen. HERRIOT GAAT HEEN. Herriot heeft ontslag genomen als leider der radicaal-socialistische par tij in frankrijk, teneinde als minister geheel vrij te staan. ZIET UW VOORRAAD tijdig na en bedenkt dat de mooiste keuze in kaartjes aan billijken prijs te vinden is bij KANTONGERECHT DEN BOSCH. Uitspraken. F. J. v. B., Vlijmen, geen richting aangeven, ƒ5.— boete of 5 d. h. J. B., Drunen, Jachtwet, 40.— boe te of 40 d. h. W C. N., Sprang, Vleeschkeurings- wet, 20 boete of 20 d. h. C. J. W., Waalwijk, vleeschkeurings- wet, 30.— boete of 30 d. li. P. F. K., Waalwijk, idem, 25.— boete of 25 d. h. A. M. B., Waalwijk, straatschende rij, 15 boete of 15 d. h. P. L. S., Waalwijk, rijden op ver boden weg, 3 boete of 3 d. h. L. B. R., Waspik, veiligheid verkeer, 25 boete of 25 d. h. F. J. v. B., Vlijmen, links houden. 5 boete of 5 d. h. A. A. de B„ Sprang, reflector, 3 boete of 3 d. h. J. J. A. S., Loon op Zand, vissclierij- wet, 4 boete of 4 d. h. Th. A. de R., Waalwijk, idem, 3 boete of 3 d. h. A. J. M. V., Dussen, idem, berisping. A. H. W., Sprang, arbeidswet, 5 boete of 5 d. h. A. M. J. L. C., Waalwijk, veiligheid verkeer, 3 boete of 3 d. h. C. J. B., Waalwijk, idem, 3 boete of 3 d. h. G. J. v. H., Waalwijk, idem, 3. boete of 3 d. h. •T. H. V., V lijmen, veiligheid verkeer, 5.boete of 5 d. h. J. Z„ Helvoirt, verboden weg berij den, 5 boete of 5 d. h. C. W. H., Vlijmen, rijwiel zonder bel en rem, berisping. R. A. V. v. M., Waalwijk, rijwiel zonder bel, berisping. C. de K., Waalwijk, met drieën naast elkaar rijden, terug ouders. A. G. v. d. S„ Drunen, leerplichtwet, geen straf. I'll. v. d. W., Vlijmen, idem, ge schorst. G. N., Drunen, veiligheid verkeer, berisping. J. C. H., Dussen, rijwiel zonder re flector, 3 boete of 3 d. h. II. J. H., Vlijmen, idem, 3 boete of 3 d. h. Ja. v. d. W., rijwiel zonder licht, 3 boete of 3 d. h. M. W. de G., Dussen, leerplichtwet, 2 boete of 2 d. h. W. v. B., Nieuwkuik, gespan zonder licht, 15 boete of 15 d. h. R. H. v. L., Waalwijk, niet stoppen, 5.boete of 5 d. h. J. J. M. v. E., Waalwijk, rijwiel on beheerd, 3.boete of 3 d. h. W. K. de R., Waalwijk, met drieën rijden, 3 boete of 3 d. h. J. H. L., Waspik, vechten, 10 boete of 10 d. h. G. v. d. Wijk, veiligheid verkeer, be risping. G. W. v. M., Wijk, rijwiel zonder licht en reflector, berisping. C. de W., Andel, liggen op berm, 5 boete of 5 d. h. II. P. v. d. B., auto zonder achter licht, ƒ4.boete of 4 d. h. T. S., Andel, auto zonder licht, ƒ12 boete of 12 d. h. J. v. R., Wijk, rijwiel zonder reflec tor, 3.boete of 3 d. h. J. B„ Wijk, idem, 3 boete of 3 d. h. ADVERTEERT IN DIT BLAD. P3ETTTRiVWïïil MET: O WAS- «n W&ltlGMACH 1N E3

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6