Gemeenteraad Vlijmen. msmooi Denüt II aan uw Brievenbus voor 1 laauari? PROVINCIAAL NIEUWS. H.de Bont-v. Huiten' tininc m An Ziet onze Etalage in dit artikel. W£LLi>^^^^)yVg|jner^e|;D0|^e||ner.zj|ve[!i Heerenkleeding naar maat1 Verdrijf dien Hoest Fa. ANTON HOLTGREFE No. 99. Zaterdag 21 Dec. '35. 58e jrg. Waterleiding-uitbreiding. Werkverschaffing Be grooting. Salarisverhoo- ging- De raad der gemeente Vlijmen kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester G. R. v. d. Ven. Afwezig wethouder v. Buul en de heer v. d. Dobbelsteen. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Hieronder zijn berichten van Ged. Staten houdende goedkeuring van raadsbesluiten. Alle stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging en aanvulling van de ver ordening van keurloon op vee en vleesch. Deze wijziging houdt verband met het in werking treden van den destruc- tordienst. De eigenaar van afgekeurd vee of vleesch wordt verplicht dit vleesch op last van B. en W. naar een bepaalde plaats te vervoeren, waar het door den destructordienst zal wor den opgehaald. Deze bepaling is nood zakelijk, daar verschillenden bleken onwillig te zijn aan de regeling mede te werken hetgeen nu strafbaar gesteld wordt. B. en W. zullen binnenkort voor stellen om een cadaverhuis.'e te bou wen, waarvoor het geld op de begroo ting is uitgetrokken. Werkverschaffing. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van de wegen in het Ven in werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat na de werk verschaffing in 't Ven verschillende wegen in slechte conditie verkeeren, hetgeen nadeelig is voor de pachters. Volgens de begrooting van de Heide- Mij. zal de verbetering van 7,5 K.M. weg 2675 kosten, waarvan 2400 aan loonen, waarin het rijk dus zal subsidieeren. B. en W. stellen voor dit werk in werkverschaffing te doen uit voeren. De heer v. d. Griendt vindt vele wegen in t Ven te smal. Spr. zou deze tegelijk doen verbreeden. De Voorzitter zegt dat de pachters de wegen steeds smaller maken, af- schoon is vastgelegd hoe breed de we gen moeten zijn. Het beste zal zijn een sloot langs de weg te graven, zoodat de landbouwers hun perceelen niet meer tot op den weg kunnen uitbrei den. De heer v. d. Meerendonk vraagt of de verbetering der Priemsteeg ook in werkverschaffing kan geschieden. De Voorzitter zegt dat dit niet zoo eenvoudig is. Het ligt in de bedoeling deze straat in de toekomst te verhar den, waarschijnlijk zullen B. en W. volgend jaar reeds voorstellen de Priemsteeg te verbreeden. De heer v. Engelen vindt het veel nuttiger om de laan naar Onzenoord te verharden. De Voorzitter zegt dat deze weg in onderhoud bij den polder is. Het over nemen van het onderhoud is te be zwaarlijk. De heer v. Wagenberg wil ook de Dijk en zoo mogelijk ook de Priem steeg in het plan betrekken en alles in werkverschaffing verbeteren. De Voorzitter zou daarvoor liever een nieuw plan maken. De heer Wilgers wil het vervoer van puin onder alle vrachtrijders aan besteden. De Voorzitter is daar niet voor, daar iedereen zich dan opwerpt als voer man. Op het oogenblik wordt elk der bekende voerlui om de maand met het vervoer belast, hetgeen practisch het beste is. Het voorstel wordt aangenomen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot huren van een arres tantenlokaal en een brandspuithuis in wijk Nieuwkuijk. De Voorzitter zegt dat voorloopig voor een jaar het arrestantenlokaal en het spuithuis in het oude raadhuis van het kerkbestuur gehuurd kunnen wor den. De kosten zijn 25.—. In den loop van het jaar kan een definitieve regeling overwogen worden. Het voorstel wordt aangenomen. 5. Goedkeuring van de rekening 1934 van de Burgerlijke armbesturen afdeelingen Vlijmen en Nieuwkuijk. De Commissie van onderzoek heeft slechts de aanmerking dat de rekenihg van het Nieuwkuiksche armbestuur een teveel van 40.— in kas heeft, welk verschil niet te achterhalen is. De rekening van Vlijmen sluit met een batig saldo van 2673.75 en die van Nieuwkuik met een nadeelig sal do van 85.83. De rekeningen worden vastgesteld. 6. Voorloopige vaststelling van de rekeningen van de Gemeente over 1934 met inbegrip van die van het G.E.B. De Commissie van onderzoek merkt bij deze rekeningen op dat op sommi ge posten bezuinigd had kunnen wor den. De gemeentereiniging is volgens de Commissie slecht geregeld. De ver lichting in de wijk Heikant en de kos ten der hulp der Bossche brandweer zijn te hoog. De Voorzitter zegt dat voortdurend een man aan het werk is met het reini gen der straten. De commissie is daar van blijkbaar niet op de hoogte. In de kosten der verlichting van de wijk Hei kant zijn ook de olie-kosten begrepen. De heer v. d. Meerendonk acht het wenschelijk te overwegen deze wijk te electrificeeren, waardoor de hooge kosten van 280.— voor 6 lichtpun ten zouden vervallen. De Voorzitter zal aan de P.N.E.M. een prijsopgave vragen, doch spr. wil in dezen tijd geen groote kapitalen gaan vastleggen. De Voorzitter zegt vervolgens dat hij gaarne van de commissie zou hoo- ren op welke posten bezuinigd had kunnen worden. B. en W. zijn erin ge slaagd het tekort van 1934, dat 17000 bedroeg, geheel weg te werken. Spr. wijst er op dat een gemeentehuishou ding steeds duurder is als een particu liere huishouding, daar de leveranciers meestal aan de gemeente een extra prijs rekenen. De heer v. d. Meerendonk zegt dat hij in besloten vergadering gaarne de ze opmerking der commissie zal toelich ten. Ten aanzien van de rekening der gemeente Nieuwkuijk merkt de com missie op dat hier enkele bescheiden ontbreken, en dat de rekening niet dien nauwkeurigen indruk maakt als die van Vlijmen. De Voorzitter zegt deze bescheiden alsnog bij de rekening te zullen voegen. De rekeningen worden vastgesteld. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van subsidie aan de Burgerlijke armbestu ren van afdeelingen Vlijmen en Nieuw kuijk. Het B. A. van Vlijmen kreeg vroe ger steeds 8000. doch in verband met het batig saldo kan dit subsidie met 1000 verlaagd worden. Het B. A. van Nieuwkuijk zal van 1000 tot 1500 verhoogd moeten worden. De heer Wilgers merkt op dat het B. A. van Nieuwkuijk nog een legaat heeft ontvangen. Spr. vraagt of het niet beter is dat het Armbestuur een leening sluit. De Voorzitter zegt dat het beter is legaten te reserveeren, dan het geld direct op te maken. Spr. vindt het veel beter dat het Armbestuur een gemeen te-subsidie neemt, want als het zich in de schuld ging steken, zou het zeker niet lang bestaan. Spr. heeft den indruk dat dit Arm bestuur op den duur zelf zal vragen vereenigd te worden met het Armbe stuur van Vlijmen. Van spr. zelf zal daartoe echter geen voorstel komen; indien het Armbestuur zelfstandig wil blijven wil hij daar niets tegen doen. 8. Goedkeuring van de begrooting van de burgerlijke armbesturen afdee lingen Vlijmen en Nieuwkuijk. De begrooting van het B. A. van Vlijmen wordt vastgesteld op een to taal van 10553.— en die van het B. A. te Nieuwkuijk op 2219.35. Verhooging salarissen. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhooging van de wedden van de ambtenaren ter Secretarie. B. en W. zijn van meening dat de meerdere werkzaamheden ter secreta rie het wenschelijk maken een verhoo ging der tractementen door te voeren. Er wordt zeer veel van de ambtenaren gevergd en het is dan ook noodzake lijk gebleken nog een vierde kracht te benoemen. B. en W. stellen voor de jaarwed den als volgt te verhoogen: 1ste amb tenaar van 1500 tot 1800, 2de ambtenaar van 1100 tot 1500, 3de ambtenaar van 700 tot 1100 en 4de ambtenaar van 400 tot 700. In vergelijking met andere gemeen ten zijn de voorgestelde salarissen niet te hoog, eerder te laag. Ook de sala rissen van burgemeester, secretaris en ontvanger zijn verhoogd. Dit voorstel wordt gedaan door den voorzitter en wethouder v. Buul. Weth. v. d. Besselaar verklaart het niet met dit voorstel eens te zijn. Spr. vindt de verhoogingen te groot. Voor de vereeniging bedroegen de salarissen in totaal 3200, doch na deze verhoo ging zouden ze reeds 5000 bedra gen, of 1900 meer. Spr. heeft een ander voorstel en wil de volgende verhoogingen doorvoeren: lste ambtenaar van 1200 tot 1500, 2de ambtenaar van 900 tot 1300, 3de ambtenaar van 600 tot 1000 en 4de ambtenaar van 400 tot 600. Spr. merkt op dat de ambtenaren allen nog bijverdiensten en diploma-toesla gen hebben. De heer van Sprang kan zich ook niet met het voorstel van B. en W. vereenigen. De ambtenaren zullen vol gens spr. een te hoog salaris krijgen De heer v. Wagenberg is het eens met weth. v. d. Besselaar, alleen zou hij den eersten ambtenaar 100 min der, den tweeden 100 meer en den vierden 100 meer geven. Met de bij verdiensten en diploma-toeslagen zou den de salarissen dan volgens spr. vol doende zijn. De heer v. Engelen is het met dit nieuwe voorstel eens. Alleen zou spr. de verhooging voor den vierden amb tenaar niet geven voor deze ambtenaar zijn diploma behaald heeft. De heer v. d. Griendt wenscht de salarissen resp. te brengen op max. 1600, 1400, 1000 en 700. De heer Boom is het daarmede eens. De Voorzitter zegt dat het admini stratief beheer der gemeente door de vereeniging een voordeel geeft van ƒ7000. Voor de vereeniging waren de kosten 25.200 en thans ƒ20.000, inbegrepen de verhooging door B. en W. voorgesteld. Wanneer enkele wachtgelden vervallen zal de bezuini ging 8500.— bedragen. Na nog eenige discussie wordt be sloten de salarissen der vier ambtena ren als volgt vast te stellen: 1. 1100- 1500; 2. ƒ1100—1400; 3. ƒ600— 1000 en 4 400—600, plus een di ploma-toeslag van 100 voor allen, die hiervoor in aanmerking komen. De heeren Wilgers, v. Engelen en J. v. Heivoort stemden tegen. Begrooting. 10. Vaststelling van de begrooting 1936 en beschikking op de daarop be trekking hebbende verzoekschriften. De Voorzitter zegt dat B. en W. bij de toekenning van subsidies van het standpunt zijn uitgegaan dat het subsidie in verhouding tot het ledental der vereenigingen moet zijn. De heer Wilgers vindt de subsidies aan muziekgezelschappen rijkelijk laag. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten zeker geen hoogere subsidie zullen goedkeuren. De heer Boom bepleit een hoogere subsidie voor de Vlijmensche harmo nie. De heer v. d. Meerendonk stelt voor het jongenspatronaat te Vlijmen 100 te geven en dat te Nieuwkuik 75. B. en W. hebben voorgesteld Nieuwkuik ƒ100 en Vlijmen ƒ75 te geven, of schoon er in Vlijmen veel meer leden zijn. Besloten wordt deze wijziging aan te brengen. Een voorstel om de drie harmonieën hetzelfde subsidie toe te kennen als zij vroeger steeds hadden, wordt met 6 5 stemmen verworpen. Op verzoek van den heer v. d. Mee rendonk wordt besloten de begrooting in een volgende vergadering af te han delen. Waterleiding. 11. Bespreking aanleg waterleiding aan den Voordijk en in de Peperstraat. De Voorzitter zegt dat de aanslui ting van Nieuwkuik ten Z. van den prov. weg 3620.— kost of jaarlijks 228.— Spr. rekent op 30 a 40 aan sluitingen. De uitbreiding van den Voordijk tot zoover de Klinkerweg loopt, zou 4680.— kosten. Besloten wordt deze uitbreidingen te doen uitvoeren. De vergadering wordt hierna geslo ten. Hoest'Griep'Bronchitis-Asthma VëSëöq3ëw3«"9 Verlaagde prijien Dan TREEDT DE NIEUWE VERORDENING IN WERKING. Doe geen bevroren grond in een bloempot. Voor een paar centen heeft U jarenlang plezier van een sierlijke KERSTBOOMSTANDAARD. Wat kunt U mooier en nuttiger hebben dan een Kerst- AA cadeautje van het bekende Geen acht daaen plezier, maar een jarenlang genot. Heeft U de nieuwe BABY LEPEL reeds, om een zuige ling sinaasappelsap te leeren DOOR drinken? ViEXVRU Heeft U dc nieuwe BABY DWARSLEPEL reeds om een baby te leeren eten v h. Bierlaagh-v. d. Heijden „DE IJZERHANDEL" WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN. Waalwijk, 20 Dec. 1935. i ca saa m hh h m mi m m m m Het volgend nummer van dit blad verschijnt Dinsdag middag. Advertenties en be richten kunnen ingewacht wor den tot 9 uur van dien dag. Men houde rekening met de groote waarde van zijnadver. tentie in dit speciale Kerst nummer en zende zijn adver tentie ook tijdig in. mmmmmmmmmmmmmm Spoitpurk. Wij hebben onlangs gemeld dat er tusschen het college van B en W. en de betreffende landeigenaren na goedkeuring van 't uitbreidings plan en van het besluit tot 't aan leggen van een sportpark nogmaals een bespreking zou plaats hebben over den prijs der terreinen. Zooals bekend was in 't ontwerp besluit van B.enW. flöUOperH.A. uitgetrokken, wat door den raad werd geaccepteerd, echter niet dooi de grond-eigenaren, die naar wij meenen op f 3500 stonden. Bovenbedoelde bijeenkomst heeft 1.1. Woensdagavond ten raadhuize plaats gehad en zijn wij goed inge licht met het resultaat dat na ampele bespreking B. en W. op zich namen den raad voor te stellen de prijs te verhoogen van f1500 op t 2100 per H.A. De meerderheid der eigenaren ging hiermee accoord, twee waren er positief tegen en twee vroegen nog eenig beraad, doch heb ben naar wij vernemen zich thans ook met deze prijs accoord verklaard. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De agenda voor de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk op 27 December 1935 vermeldt o.m. 1. Uitbreiding der Bevrachtings commissie K te 's Hertogenbosch met een lid en een plaatsvervangend lid der Langslraalsche Kamer 2. Vernieuwing van de rolbrugte Geertruidenberg. 3. Borgstellingsfonds voor den Middenstand. 4. Tolheffing op de brug te Heusden. 5. Begrooting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1936. 6. Benoeming leden van de Be vrachtingscommissie L te Breda. 7. Uitvoering van de wet betref fende uitverkoopen en opruimingen. 8. Schrijven van den Inspecteur der P.T.T. te's Hertogenbosch inzake openstelling postkantoren in het district der Kamer. 9. Schrijven van eenige inwoners van de St Antoniuswijk te Waalwijk om steun voor het verkrijgen van een postagenlschap. 10. Postbestelling ten plattelande. 11. Verslag van de bespreking der Commissie voor Verkeersaangelegen- heden uit de Zuidelijke Kamers van Koophandel met de Nederlandsche Kamer van Koophandel le Brussel en met de Directie der Belgische Spoorwegen. 12. Schrijven van de Nederland sche Kamer van Koophandel in België over de bescherming van de Nederlandsche Handels-en Industrie- belangen in België hijaanbesledingen aldaar. Werkeloosheid in onze gemeente. De stand der werkeloozen op heden in onze gemeente is 323 geheel en 51 gedeeltelijk tegen 238 geheel en 45 gedeeltelijk in November. Een aanzienlijke verhooging dus in deze maand, waartoe speciaal de bouw vakarbeiders en Schoenm. hebben bijgedragen, wat blijkt uit 'tvolgeude: per heden per 6 Nov. W. G. W. G. Bouwvakarb 62 8 23 13 Houtbewerkers 7 4 Kleermakers 9 15 6 10 Lederbewerk. 198 23 162 15 Leerlooiers 10 10 Metaalbewerkers 2 2 7 1 Div. werkkr. 35 3 26 6 Jaarmarkt. In de volgende week zal de jaar. markt op Vrijdag worden gehouden. Concert voor den bulten Arme. We willen voor het laatst nog even herinneren aan het concert ten bate uer Stille Armen, aai heuenavona in Musis Sacrum gegeven worat, en aat' zooais bekend, georganisteid is aoor de vereeniging »nanntoal«. hen avund met Jos Groenen, oen beroemden oud-Waalwijker, dat wil zeggen een avond van groot Kunstgenot, zooais we ze den laatsten tijd siecnts al te zelden in onze plaats krijgen aangeboden. Laai het Waalwijkscne publiek dan ook loonen zijn optieaen te waaraeeren! De groote zanger zal worden geac compagneerd door den heer notaris Lhrist. We hopen dat Musis vanavond tot de laatste plaats bezet zal zijn. Dat zal niet alleen voldoening schenken aan de neeren, die geheel belangeloos dezen avond organiseerden, doch daardoor zal tevens veel en schrijnend leed ge stild kum.e.i worden. De prijzencolleciie voor de verloting is, zooals wij Woensdag schreven, ge- exposeerd in de etalage van de fa. jan van Mil, waar gisteren en eergisteren leeds zeer velen den kostbaren hoofd prijs, het fraaie stilleven van den heer Theo v. Delft, hebben bewonderd- Voor nadere bijzonderheden omtrent oegangspiijs en plaatsbespreken ver wijzen wij naar de in dit blad opge nomen advertentie. Kerstuitvoering der Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hallelujah", len Kerstdag, des avonds 7 uur, hoopt de Chr. Gem. Zangver. Hallelu jah alhier, haar jaarlijksche Kerstuit voering te geven in de Ned. Herv. kerk van v.m. Besoijen, onder leiding van haren bekwamen dirigent A. van der Kolk. Het programma is wederom goed verzorgd en bevat ook het bekende Hallelujah-koor van Handel en so praan en bariton-solo's. Wij mogen van deze vereeniging verwachten, dat deze uitvoering we derom op hoog peil zal staan, zoodat er voor het kunstlievend publiek van Waalwijk en Omstreken weer veel te genieten zal zijn, gezien de goede re putatie die deze vereeniging heeft we ten te verwerven. l):s. Hofman, haar Eere-Voorzitter, hoopt een openings- en slotwoord le spreken. Mr. Sassen gaat jubileeren. De Griffier bij de Bredasche Recht bank Mr. G. Sassen, (vroeger gr ffier bij het Kantongerecht alhierj, hoopt op 3 Januari as zijn zilveren ambts jubileum te herdenken. Nieuwe successen. Op de groote Internationale Ten. toonstelling Ornithophilia te Utrecht, behaalde Hok de Luchibode Waalwijk met 21 inzendingen postduiven zeven eere- zeven eerste acht tweede, een derde prijs en twee Z E V. Ongeval. Aan het Hoogeinde botste Woens dagmiddag de luxe Chevrolet van de schoenfabriek Hollandia tegen de vrachtwagen van v. Noort. De Chevrolet werd ernstig beschadigd en moest door een kraanwagen van de N.V Waveem worden opgehaald. Het ongeval is aan slippen te wijten. In- en uitvoer van schoenen. Blijkens de statistiek over Novem ber werden in deze maand ingevoerd 62 955 tegenover 44.693 in Nov. van vorig jaar. In het tijdvak van Jan.- Ncv. werden 426,695 paren inge- e cl i, >il: '4 Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 !i tegen prijzen aan de tijds- omstandigheden aangepast. De Echo van het Zuiden Gij hoest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie slijm op te los sen en om hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel bij AKKER'S v/- - -• it '<l U| i); 0,1 '<:i ".'i

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9