R.K. Kiesvareenigirig Waalwijk. PLAATSELIJKE BERICHTEN £)Wordt aangenomen. 8 VdJisiciiii'g kohier schoolgeld Lager Onderwijs 1935. Het kadaster wordt vastgesteld op een totaal van 1 <183. t 9 dcuuemuig onderwijzers aan de vakgenoot vour schoenmakers, dwz coininuecririg benoeming A Smits en vaste aanstelling J A Jchoel De heer de Wijs vraagt naar een verslag ontrent de werkzaamheden van den heer Smits. De voorzitter zegt dat er geen reden voor een onderzoek is, de inspecteur heelt geenerlei bezwaar tegen zijn welk gemaakt. De heer de W ijs vraagt dan ook dhr. Smits vast aan te stellen. De voorzitter zegt dat de heer Smits pas een vaste aanstelling kan krijgen wanneer hij alle vereischle bevoegdheden heelt. Besloten wordt den heer Smits voor U maanden tijdelijk te benoe men en den heer Jehoel voor vasl aan te stellen. 1U Mcdedeelirg van Notaris Schreurs beir* ffende de gehouden vei pachting van de gemeente lande rijen. Up voorstel van B. en W. wordt besloten drie perceelen te gunnen voor den geboden prijs, hoewel deze te laag is, en een ander perceel op nieuw te verpachten (perceel 1 Voorste Oud—Heusdtnsche Weide). 11 Üjdükeunng Degrooling 1936 van het Algemeen Burgerlijk Arm- bestuur. De begrooling sluit op f8396 met als gemeenle—subsidie f 700U en inkonislen uit eigen bezillingen f 964. Conform ontwerp wordt de be grooting vastgesteld. 12 Benoeming lid Armbestuur wegens periodieke aftreding van hei lid H Mimpen De heer v. d. Wiel meent dat indertijd beslolen is het Armbestuur uit te breiden. iDe Voorzitter zegt dat daarover geen besluii genomen is. De heer de Baaij heeft daaromlre.it een vraag gesteld, doch toen heeft spr. geant woord dat het heter was het college op 3 leden te handhaven. Bij de volgende vei kiezing kon de raad dan een lid uit Elshout benoemen. Daartoe is thans gelegenheid. Het altredend lid, de heer Mimpen, heelt verklaard dat hij niet meer in aan merking wenscht te komen. De Voorzitter richt een woord van dank tot den heer Mimpen voor het vele werk dat hij gedaan heeft. Voorgedragen worden de heeren: A. C. Muskens-de Wild, en J. van Schaik-Muskens. De heer van Drunen wil de benoe ming uitstellen om de raadsleden ge legenheid te geven zich erover te be raden. De Voorzitter zegt, dat B .en \V. na lang zoeken twee geschikte candidaten hebben gevonden. De raadsleden heb ben gelegenheid gehad van de voor dracht kennis te nemen ter secretarie. Benoemd wordt de heer A. C. Mus- kens met 5 stemmen, tegen 4 op dhr. v. Schaik; 2 blanco en ongeldig. 13. Verzoek om ontheffing honden belasting 1935. Dit punt wordt in besloten vergade ring behandeld. De wegen in Elshout. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. de wegenverbetering te Elshout nader hebben overwogen. Zij meenen echter niet op het voorstel van den heer van Liempt te kunnen ingaan, daar dit jaarlijks 500 meer zou kosten. Spr. moet echter zeggen, dat voor- loopig geheel van de wegvernieuwing moet worden afgezien. De veranderde omstandigheden laten niet toe dat voor dit doel 15000 wordt uitgetrokken. De post Werkverschaffing zal zeker met 8000 a ƒ9000 verhoogd moeten worden, waardoor alle ruimte in de begrooting verloren gaat. Spr. ziet dan ook geen kans meer de wegverbetering te financieeren zonder belastingver- hooging. B. en W. hebben daarom een goed- koope partij klinkers aangekocht, die tijdelijk wel zullen voldoen, en daar mede zullen zij de slechtste gedeelten doen verbeteren, n.l. de weg van de Drunensche Steeg tot Klerkx, het Wiel- eind en de weg bij het Kapelletje. Zoo dra de gemeente ruimere middelen Jieeft, zullen B. en W. opnieuw een af doende verbetering overwegen. Ten aanzien van een schriftelijke vraag van den heer de Wijs, zegt spr., dat B. en W. reeds besloten hebben tot plaatsing van een lantaarn op het Bra kenpad; het ligt alleen aan de PNEM dat dit lichtpunt nog niet geplaatst is. De heer van Drunen vraagt nog eens, enkele lichtpunten te plaatsen bij de veiling. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. de noodzaak daarvan niet inzien, daar de bestaande lantaarns blijven branden tot de laatste trein binnen is. De heer van Drunen vraagt, een par ticuliere weg, eigendom van den heer Wolfs, van gemeentewege te doen ver beteren. De Voorzitter zal onderzoeken of dit mogelijk en wenschelijk is. De heer van Drunen brengt 'n klacht over van drie pachters van gronden nabij de Drie Wielen, die door de werkverschaffing gedupeerd zijn. De Voorzitter zegt, dat deze heeren zich tot B. en W. gewend hebben, die een onderzoek zullen instellen en scha de-vergoeding zullen geven als de pach ters daar recht op hebben. Spr. merkt echter op, dat deze perceelen verpacht zijn onder beding, dat zij hij het begin der werkverschaffing uit de pacht ge nomen zouden worden. De heeren v. d. Wiel en Vugts ver zoeken de straatverlichting 's Zondags morgens aan te houden, hetgeen door den Voorzitter wordt toegezegd. De heer van Liempt spreekt weer over den weg in Elshout, die erbar melijk slecht is. Spr. vraagt zich af, waarom er wel ƒ5000 beschikbaar is voor de verbouwing van het Raadhuis, doch niet voor de wegverbetering, die spr. zoo urgent acht, dat belastingver- hooging er voor gemotiveerd zou zijn. Elshout heeft jarenlang gespaard om zijn wegen te kunnen verbeteren, doch de eerste daad na de vereeniging met Drunen is: dat de weg er niet komt. Spr. acht den toestand onhoudbaar en meent dat er wel een mouw aan te pas sen zou zijn, als B. en W. maar wilden. De Voorzitter ontkent pertinent dat B. en W. niet van goeden wil zijn; zij zijn wel degelijk van plan om Elshout aan 'n goeden weg te helpen. De groot ste gebreken worden trouwens reeds verbeterd. Men moet niet zeggen dat Elshout „gespaard" heeft voor den nieuwen weg, alleen heeft Elshout zuinig ge leefdzoodat het thans voor het eerst na vele jaren een groote kapitaalsuit gave gedaan zou kunnen hebben. Spr. waarschuwt voor verhooging van belasting, daar de gemeente 99 niet-kapitaalkrachtige inwoners heeft en dus spoedig aan de maximum-bc- lasting-capaciteit toe is zoodra de werk loosheid iets grooter wordt. Spr. zou niet graag zien dat de gemeente nood lijdend werd, men kan dan nog beter met een slechten weg zitten. Spreker merkt nog op, dat de school te Elshout verbeterd moet worden op iast van den Inspecteur. De heer van Herpt vindt het treurig dat Elshout moet boeten voor de werk loosheid in Drunen. l)e heer v. Liempt bepleit nogmaals subsidie voor den landbouwcursus te Elshout, die van zeer groot belang is. Spr. vindt het diep-treurig dat in een landbouwende gemeente daarvoor geen subsidie gegeven kan worden. De Voorzitter houdt vol, dat B. en W. wel de wenschelijkheid, doch niet de noodzakelijkheid van den cursus inzien. Nu de school in Wolfshoek niet meer beschikbaar is, is bovendien een andere situatie ontstaan. Spr. heeft er geen bezwaar tegen te voldoen aan het verzoek van den heer van Liempt om de subsidie-aanvrage voor de volgende vergadering op de agenda te plaatsen. De vergadering wordt daarna ge sloten. In verband met de totstandkoming van het nieuwe Partyreglement moet ook het reglement van onze kiesvereeniging op nieuw worden vastgesteld. De plaatselijke kiesvereenigingen zijn alle omgezet in afdeelingen van de R.K. Staatspartij (art. 1). Was in het oude reglement de deelne ming aan de gemeenteraadsverkiezin gen verplichtend gesteld, in het nieuwe is de mogelijkheid geopend van die ver plichting ontheffing te vragen (art. 4). Wordt geen ontheffing gevraagd, dan is in art. 28 geregeld, op welke wyze de candidaatsteliing zal plaats hebben. Een belangrijke wijziging daarbij is, dat in het vervolg de candidaten tevoren een verklaring moeten inleveren dat zij hunne benoeming niet zullen aanvaarden, in dien zy bij de officieele stemming door voorkeurstemmen gekozen mochten wor den. De propaganda voor de candidaten mag voortaan uitsluitend gevoerd wor den met inachtneming van het Kiesco- mité-reglement 1932. De opbouw der vereeniging (pa- rochieele kiezersvergadering, propagan- daclubs) is ook in het nieuwe reglement gehandhaafd, daar deze tot heden goed voldaan heeft. In de regeling van de toelating, roye ment en het ontslag van leden en van de te houden stemmingen is eenige wijzi ging gebracht. Hierna is ook opgenomen het ontwerp van een Algemeen Staatkundig Program der R.K. Staatspartij. De leden worden aangespoord, de nummers van de ,.Echo" goed te bewaren, opdat zij het reglement der afdeeling en het Beginselprogram der Partij altijd bij de hand hebben. Wezen en doel der R.K. Staatspartij. De R.K. Staatspartij wil zijn en blij ven de zuiver slaatkundigc vereeniging der Katholieke Nederlanders. Zij stelt zich ten doel het algemeen welzijn van het Nederlandsche volk te bevorderen door in wetgeving en bestuur haar beginselen tot gelding te brengen Die beginselen put zy uit de Openbaring, gelijk deze door het Kerkelijk leergezag wordt vertolkt, zoomede uit de natuur lijke eischen van het persoonlijke- en het gemeenschapsleven in zijn verschillende vormen. In overeenstemming met die beginselen aanvaardt zij voorts nog een aantal algemeene richtlijnen voor haar staatkundig werkzaamheid. BEGINSELEN. De Staat is een maatschappij, d.w.z. een geordende eenheid van velen op één doel; in de natuurlijke orde is hy de hoogste maatschappij. In die orde noodzakelijk, is hij in ont staan en voortbestaan afhankelijk van den Schoper, tot Wiens scheppingsdocl hij moet medewerken en aan Wiens goedheid hy tallooze gaven dankt. Der halve is ook de Staat gehouden God openlijk te erkennen, te huldigen en te dienen en, vooral door in wetgeving en bestuur Gods wet tot opperste richt snoer te nemen. Staatsdoel. I. Zyn doel vindt de Staat niet in zichzelf, maar in het algemeen welzijn, dat geordende samenwerking in staats verband eischt. Behartiging van het algemeen welzijn beteekent niet verzorging van het wel zijn van afzonderlijke personen of groe pen, doch het voorzien in de behoeften eener zoodanige, gemeenschap, als voor het hereiken der persoonlijke levensbe stemming noodzakelijk is. Daarbij zal de Staat steeds moeten er kennen, dat het aardsche leven, of schoon eigen waarde bezittend, zijn diepste beteekenis ontleent aan het bo ventijdelijk levensdoel van den mensch, waarop al het aardsche moet gericht blijven. Staatszaak. II. 1. De volledige taak van den Staat is te onderscheiden in 'n primaire, gericht op behoud en vervolmaking van staats- en rechtsorde, en een subsidiaire, be perkt tot het aanvullen en stuwen van het eigen initiatief van individuen of groepen. Slechts het algemeen welzijn kan onder bepaalde omstandigheden ook hier rech'streeksch ingrijpen van den Staat rechtvaardigen. 2. Tot de primaire taak van den Staat behoort: beveiliging der staatsorde zelve, handhaving der zelfstandigheid; schepping en instandhouding eener rechtsorde, steunend op natuurrecht en positief-goddelijk recht. 3. Tot de subsidiaire taak behoort: het bevorderen van de geestelijke (ver standelijke en zedelijke) ontwikkeling der burgers, aRm^de van een voor allen bereikbare stoffelijke welvaart. Staa'sgezag. III. t. In de noodzaaeiykheid van ge ordende samenwerking in staatsverand ligt de natuurlijke grond voor de onmis baarheid van het staatsgezag. Reeds hieruit volgt, dat de Ov°rheid recht beeft l". bevelen en de onderdanen verpl'rht zijn te gehoorzamen. Deze natuurliil-e grondslag, uiting der ordening Gods, wordt gevestigd door het Apostelwoord, dal er geen gezag is, tenzii uit God. 2. Het recht om te bevelen is uit zichzelf aan geen enkelen bepaalden re- geeringsvorm noodzakeliik gebonden. Slechts de feitelijke geschiktheid om het algemeen welzijn te verzongen, is toets steen voor de bruikbaarheid van eeniaen bepaalden vorm. D'e geschiktheid wordt in belangrijke mate mede bepaald door den aard, de gescbiedjgnis en de ontwik keling van een volk. Rouw van den Staat. IV. IV. In den bouw van den Staat be hoort bet organisch karakter der maat schappij tol uiidrukking te komen. Daar om moet niet slechts aan de ind:vi'iue°le burgers, maar ook aan hun verschalende gemeenschappen, zoowel van territoria- len als van ctiltureelen en soc:aai-econo- mischen aard. een eigen zelfstandige plaats en functie worden verzekerd. Staat en individu. V. 1. Alles wat het boventijdelijke le vensdoel van den mensch aangaat is onttrokken aan inmenging van den Slaat In deze sfeer heeft het individu rechten, die ook voor den S'aai onaanta D aar zijn. 2. Ook in de tijdelijke orde heeft het individu in zooverre voorrang boven den Staat, dat de Staatsgemeenschap iuist ten doel heeft de bereiking van het tijdelijk wclziin voor de gemeenschaps leden persoonRjk mogelijk te maken en te bevorderen. Derhalve mag de Staat de vrijheid der burgers niet verder inper ken dan voor dit gemeenschapsdoel noo- dig is. In diezelfde tijdelijke orde gaat echter het algemeen welzijn als zooda'nig bo ven ieders afzonderlijk welzijn- Daarom mag de Staat om wille van het algemeen welzijn voredren, dat het individu de noodzakelijke offers brengt van zijn goed en zelfs van zijn leven. Staat en gezin. VI. 1. De eerste en voornaamste natuur lijke gemeenschap van individuen is het gezin, dat zijn oorsprong vindt in het huwelijk. Deze gemeenschap, die met haar rechten en plichten aan den Staat voorafgaat, heeft de Staat te eerbiedigen zoowel in haar grondslag als in haar werkzaamheid. 2. Naar zijn wezen en naar zyn eigen schappen van eenheid en onverbreek baarheid. is het huwelijk aan elke zuiver menschelijke macht onttrokken. Daarom is de Staat met betrekking tot het huwe lijk slech*s bevoegd regelingen te treffen, die het huwelyk niet in deze wezenstrek ken raken. De regeling van het huwelyk als Sacra ment valt uitsluitend onder de bevoegd heid van de Kerk. 3. Om het natuurlyke karakter van het gezin en zijn hooge waarde voor de gemeenschap, is de Staat verplicht het gezin bij bet vervullen van zyn taak krachtig bij te staan en de voorwaarden te scheppen, waardoor het in zedelijk, maatschappelijk en economisch opzicht tot volle ontplooiing kan komen. Staat en territoriale gemeenschappen. VII. Territoriale gemeenschappen, die di rect de behartiging van het algemeen welzijn binnen haar gebied nastreven, behooren, behoudens toezicht van den Staat, in haar zelfstandigheid te worden geëerbiedigd. Slechts voorzoover zij daartoe niet of onvoldoende in staat zijn, of om wille van het algemeen welzijn van de Staatsgemeenschap in haar ge heel, mag die zelfstandigheid worden ingeperkt. Staat en gemeenschappen van cultureelen of soclaal- economischen aard. VIII. Evenzoo behoort aan gemeenschappen, die cultureele of sociaal-economische be langen direct, en daardoor het algemeen welzijn indirect dienen, de eigen zelf standige werkzaamheid, onder toezicht van den Staat, te worden gewaarborgd. Tot dit toezicht, dat mede omvat de zorg voor een geordende samenwerking dezer gemeenschappen, is de taak van den Staat beperkt, tenzij het algemeen wel zijn in bepaalde omstandigheden recht- streeksehe bemoeiing eischt. Gescheiden liggende gebiedsdeelen. IX. Vereeniging van gescheiden liggende gebiedsdeelen in één staatsverband vindt haar zedelijke rechtvaardiging in de mogelijkheid om, juist door dit staats verband, betere verzorging van het alge meen welzijn van het geheel en van de deelen te bereiken. In doel en taak van den Staat brengt die vereeniging geen wezenlijke verandering. Slechts de in houd van de taak wordt nader bepaald door het eigene in volksaard, in cultureel en stoffelijk levenspeil van elk der dee len. Staat en natie. X. Den eigen aard, die een groep van in dividuen bindt en als natie kenmerkt, behoort de Staat te eerbiedigen. De goede zeden en gewoonten, die in den nationalen aard wortelen, en de taal, waardoor de natie gemeenlijk kenbaar is, behoort de Slaat als nationale goede ren te erkennen en zooveel noodig te verzorgen. Staten onderling. XI. In de verhouding tot andere Staatsge- meenscbappen moet (le op het natuur recht steunende gemeenschap der volke- len geëerbiedigd, en aan de bevestiging ervan ook in het positieve recht krachtig medegewerkt worden. Als richtsnoer gelde, dat het groot goed der christelijke naastenliefde ook de volkerenverhou- ding moet beheerschen. Binnen deze grenzen heeft de Staat echter den plicht zijn eigen onafhankelijkheid te handha ven. Staat en Kerk. XII. Evenals de Staat is ook de Kerk een volmaakte, d.w.z. op haar terrein hoogste en onafhankelijke maatschappij. In het nastreven harer doeleinden, die van hoo- ger orde, van bovennatuurlijk karakter zijn. mag de Kerk derhalve niet gehin derd worden door den Staat. Veeleer moet deze aan de Kerk rechtsbescher ming verleenen en haar werkzaamheid positief bevorderen, ook omdat het wel zijn der Staatsgemeenschap krachtig be vorderd wordt door den godsdienstzin der burgers. SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den Raad dezer gemeente te hou den op Zaterdag 28 December 1935 des namiddags te 4 uur. Agenda: Ontslag onderwijzeres O. L. Schoo. te Capelle (Kom) wegens boventallig heid. CAPELLE. Vrijdagavond j.l. vier den de leerlingen van de Chr. Schoo aan den Loonschendijk onder leiding van het hoofd der school, den heer M. J. Juursma, in de Ned. Herv. Kerk al daar het Kerstfeest. Na het zingen van Ps. 89 vs. 1 en gebed las de heer Juursema voor 2 Pe trus 3 en naar aanleiding hiervan wees hij er op, dat juist nu, nu het Kerstfeest aanstaande is, de woorden van Petrus tot ons spreken: „De Heere vertraagt de belofte niet, maar is lankmoedig over ons, niet willende, dat eenigen verloren gaan, doch dat zij allen tot bekeering komen". God de Vader heeft Zijn Zoon gegeven; de roeping van den mensch is, dien Zoon, Christus Je zus, in geloof aan te nemen. Op een voudige wijze werd de aloude en schoone Kerstgeschiedenis verteld en aangedrongen om in waarheid Kerst feest te vieren. De heer P. de Rooij, onderwijzer, vertelde vervolgens een Kerstverhaal: „Hoe woonwagenkinderen Jezus zoch ten". Het geheel werd afgewisseld met het zingen van Kerstliederen, waarbij vooral de aandacht trok: „Er is een Kindeke geboren op aarde", dat ge zongen werd door de leerlingen van de le klasse onder leiding van Mej. Gold- smidt. Enkele malen werden de kleinen onthaald op versnaperingen. Toen kwam eindelijk het groote mo ment, het uitdeelen der pakjes, waarbij alle kinderen goed bedacht werden en o.m. eenige honderden stukken kleeren werden uitgedeeld. Deze goed geslaagde avond werd gesloten met het zingen van den Lof zang van Zacharias vs. 1 en 4 en dank gebed. Een gehouden collecte bracht ongeveer 7.op. Hoogstvoldaan verlieten de kinderen èn de ouderen het kerkgebouw, dat bijna geheel gevuld was. Door hun giften, enkele weken te voren, hebben de menschen blijk gegeven van hun groote liefde voor deze school. Naast God past hen dank. want daardoor is het Kerstfeest op een waardige wijze gevierd kunnen worden. Ten slotte past nog een woord van dank aan het onderwijzend personeel, dat zeer veel tot het zoo buitengewoon goed slagen van dezen avond heeft bijgedragen. Naar we vernemen zal het kerk- j gebouw der Geref. gemeente aan de Hoogevaart in het begin der volgende maand geopend worden door Ds. Barth Geref. predikant te Borssele Zld. RAAMSDONKSVEER. De ijsbaan 1 aan den Rijksweg nabij de Dongebrug is Vrijdagmiddag geopend. De baan verkeert in goede staat, zoodat de liefhebbers dus hun hart 1 eens op kunnen halen. Aan de aannemers Leijten en Mol alhier is opgedragen het bouwen van twee heerenhuizen voor rekening van Notaris Buijsrogge en Mej. Bressers te Dongen, voor de som van 22920.—. Op het bureau van de gemeente politie zijn inlichtingen te bekomen om trent twee rijwielbelastingplaatjes, die dezer dagen aldaar als gevonden zijn gedeponeerd. De onvermengde margarine is in - het tijdvak van 23 December tot en met 4 Januari a.s. voor rechthebben- e den verkrijgbaar bij de volgende win- j keiiers: Adr. J. N. Snijers, Wed. P. Boudewijn, C. J. Peters en Adr. de Bont. De aangifte voor den dienstplicht der lichting 1937, dit zijn die geboren zijn in het jaar 1917, moet bij voorkeur geschieden ten Gemeentehuize op 13 Januari a.s. voor hen wier namen be- ginnen met de letters A. tot en met H.; op 14 Januari voor de letters I. tot en met L., op 15 Januari voor de letters M. tot en met R. en óp 16 Januari a.s. 1 voor de letters S. tot en met Z. Door het plaatselijk crisis-comité (B-steun) zijn aan werkloozen uit deze gemeente bonnen verstrekt, die bij de winkeliers ter plaatse moeten worden 1 besteed Ter kennis van de winke- liers wordt gebracht, dat zij geen an dere goederen aan de werkloozen mo- gen verkoopen, dan op de bonnen 3 staan vermeld. Op Zaterdag 28 De cember a.s. des namiddags tusschen 2 en 4 uur kunnen zij de nota met de bonnen op het stempelbureau alhier in- dienen. HANK. Zaterdagavond lag bij den j landbouwer J. van Velthoven alhier, een beste melkkoe dood in den stal. Het cadaver is opgehaald door den destructor te Son. Verzekering dekt de schade. Op den 2en Kerstdag zal in de zaal bij de Eerw. Zusters alhier, een uitvoering worden gegeven door de leden van den Gezellenbond, voor de 1 vrouwen en op Zondag a.s. voor de t mannen. t Zaterdag en Zondag j.l. werd al hier in de groote zaal bij de Zusters 1 een Huisvlijt- en Vaktentoonstelling gehouden. Deze tentoonstelling mocht zich in een buitengewone belangstel- ling verheugen. Beide dagen was het er meer dan druk. Er waren verschil lende mooie staaltjes van huisvlijt te! bewonderen. Vooral voor de prachtige1 schilderstukken van een Hankschen amateur-schilder Adriaan van Velt-I hoven bestond veel belangstelling. Als hij op den ingeslagen weg blijft, doorgaan is nog veel van hem in del toekomst te verwachten. Ook waren: vele mooie stukken ingezonden door- de plaatselijke winkeliers en vak men-1 schen, die in grootere plaatsen geen -slecht figuur zouden hebben geslagen. Tevens was veel mooi handwerk te bezichtigen, vervaardigd door leerlin gen van de Meisjesschool der Eerw. Zusters. Alles bij elkander genomen een ten-» toonstelling die af was. Een woord van lof voor de initiatiefnemers is hier zeker op zijn plaats. Toegang IJsbaan. De ingang tot de ijsbaan der Waal-' wijksche IJsclub is over den weg langs| den Meerdijk tegenover Café Galgen- wiel (A. Steenbergen-Kroot) en niet' door de laan. 1

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 11