zal ophouden! UW KRANT „De Echo van het Zuiden' PROVINCIAAL NIEUWS. Die NACHT-HOEST akkers Abdijsiroop de regente»,. De Voorzitter antwoordt bevesti. gend. De heer Okkerse acht't wensche- lijk dat de Armbesturen ook aan den raad verantwoording afleggen. De Voorzitter merkt op dat dit zuiver tot de competentie der Gods huizen behoort. Bovendien contro leert de raad de rekening der Gods. huizen De heer Okkerse vraagt of het niet bezwaarlijk is dat een bakker of een andere middenstander Arm mees ter is De heer Jansen vindt dit zeer bezwaarlijk. De Voarzitter zegt dat diegenen die de Armmeesters benoemen daar mee rekening kunnen houden. De heer Jansen zegt nog dat de bedeeling geheel onpartijdig moet gescnieden. Spr. hoort wel eens zeggen dat de een meer krijgt dan de ander. De Voorzitter zegt dat fouten niet te vermijden zijn, daar het steeds voorkomt dat geen juiste inlichtin gen worden verstrekt. De aanvra gen worden zeer consenlieus be handeld. De begrooting der Godshuizen wordt met aigemeene stemmen goed gekeurd. 5. Benoeming van een agent der arbeidsbemiddeling. De raad heelt besloten dit werk naar de secretarie over te brengen. De^ jaarwedde van den agent zal t 175 bedragen. Vroeger werd hier voor f 3UU betaald. B. en VV. hebben in overleg niet den directeur der district.arbeids- beurs te Breda de volgende aanbe veling opgemaakt 1. J. Meijers. 2 P. Vei meer. De heer Okkerse vreest dat door de benoeming van den heer Meijers, de heer Vermeer meer werk zal krijgen. Spr. zou daarom de benoe ming slechts voor 3 maanden doen geschieden om te zien of de werk zaamheden van Vermeer er hooger door worden. Spr. merkt op dat deze ambtenaar slechts f 450.sa laris geniet. Spr. meent dat de heer Vermeer in aanmerking komt voor salarisverhooging. De voorzitter zou het toejuichen dat Vermeer meer salaris kreeg, doch merkt op dat de bedoeling van het voorstel der begroolings- commissie was te bezuinigen De heer de Kroon vindt de zaak heel eenvoudig. Diegene die be noemd wordt moet al het werk be- houden dat hij vroeger deed en j desnoods maar langer wei ken. ij De heer Jansen stelt de vraag of Vermeer op de secretarie misbaar is of niet. Zoo ja, dan moet hij ver dwijnen, zoo niet dan moet hij meer i, salaris hebben. Het is schande dat een ambtenaar, die onmisbaar is, nog minder verdient dan een steun- trekker. Spr. voelt ervoer den agent der arbeidsbemiddeling f 100 te !jgeven en Verméer's salaris met f 100 1 te verhoogen. De voorzitter kan met den geest 'ivan het voorstel accoord gaan, doch niet met het salaris van f 100 voor den agent. Spr. wil dit salaris op jf 175 handhaven en Vermeer toch f 100 meer geven. De gemeente pro fileert dan voor f 25. De heer Timmermans zou Ver ,'imeer f 125.verhooging geven de gemeente lijdt dan nog geen [schade. Voorkomen moet worden dat de toewijding der ambtenaren j.voor hun werk ontbreekt. Besloten wordt het salaris van d< n agent met f 175.en van den an /(deren ambtenanr met f 125.— te 1 verhoogen. De heer Meijers wordt met aige meene stemmen tot agent der ar beidersbemiddeling benoemd. 6. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten zijn ingekomen verschillende goedkeuringen van raadsbesluiten. B. en W. hebben een circulaire Ontvangen van den minister waarin wordt medegedeeld dat de steun- 'week voortaan zal samen vallen met le kalenderweek. De uilkeering van Jen sieun moet voortaan plaats ;'iebben op Dinsdag of Woensdag De regeling is hier bereids inge voerd. Betreffende weder opneming van ■ladings" in den steun is van den vlinister bericht ontvangen dat deze yerklooze na zijn herhaalde over. jredingen niet meer in de steun- 'egeling mag worden opgenomen. Je gemeente heeft hem voorloopig teun verleend, doch zal daarvoor ■«en subsidie krijgen. De minister j .jteeft echter bij uitzondering toege staan aan dezen man in natura een eperkte steun te geven builen de flicieele steunregeling om. De Voorzitter hoopt dat R. nu indelijk geleerd heeft en zijn laatste ,,ans niet zal verknoeien, i i De heer Jansen betreurt het be- De N.V. Woningbouw alhier ver zoekt om de jaarlijksche aflossing der hypothecaire ieening te ver minderen van f 141)0 tot f700, om de vaste lasten der N.V. te verlagen. Slechts dan kan de N.V. aan haar financieele verplichtingen blijven voldoen. De Voorzitter zegt dat van de leening nog f45.000 resteert. Wan neer de aflossing verminderd wordt wordt de looptijd 66 jaar, doch dan kan de rente regelmatig betaald worden. De gemeente heeft echter zelf ook voor dit bedrag een obli gatieleening moeten aangaan, die wel in den eerstvastgestelden termijn moet worden afgelost. De door de N.V. voorgestelde regeling lijkt spr. de eenige weg om aan een finan- cieelen strop te ontkomen. B. en W. kunnen daarom met het verzoek accoord gaan, doch willen de ver mindering der aflossingslechls doen gelden tot wederopzegging, daar de wet op de verlaging der vaste lasten misschien andere maatregelen zal voorschrijven. De heer Jansen vraagt of huur. verlaging geen baat zou brengen. De heer de Kroon moet dit ont kennen Het voorstel van B en W. wordt het beproefde hoest-geneesmiddel I I uit van den Minister, daar z.i. de 'ian niet levenslang gestraft moet lijven. Dit zou voor de kinderen eurig zijn. I Na de mededeeling van den Voor dter, dat het rijk ook in deze steun I natnra subsidie zal verleenen, 'aagt de heer Jansen excuus voor jn opmerking. aangenomen. Naar aanleiding van een ingeko men schrijven ontspint zich tusschen de heeien Jansen en de Kroon een discussie. De heer Jansen betoogt dat di werkloozen al het mogelijke moeien doen om naar werk te grij pen. Spr weet dat een werklooze geweigerd heeft fabriekswerk voor zijn dochtertje aan te nemen. De heer de Kroon is er vierkant tegen om ouders die daar be. zwaar tegen hebben te vei plichten hun meisjes naar de fabriek testuren. De Voorzitter merkt in dit verband op dat bij vele werkloozen den wil onlbreekl om werk te vinden. Spr. meent dat dat bij den persoon in kwestie ook het geval is. Waterleiding. De Voorzitter brengt thans het antwoord van den Minister van Sociale Zaken betreffende de Water leiding nogmaals ter sprake. Spr. doet opnieuw het voorstel het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Timmermans gaat hier mede niet accoord en wenscht een beschouwing over dit ministerieele antwoord te houden. Spr. wil voorop stellen dat de zaak geheel los van persoonlijkheden beschouwd moet worden. Na voor lezing van motie en antwoord zegt spr. dat terstond twee dingen naar voien komen. Op de eerste plaats is in de motie, geen duidelijke om schrijving gegeven van't samengaan van betrekkingen en ten tweede, dat het den raad niet bekend was dat de vergoedingen voor reis— en ver blijfkosten ambtshalve waren vast. gesteld. Bij de behandeling der motie is door den raad naar voren gebracht dat bij zich erover verbaasd hoe het mogelijk was, dat de raad van commissarissen, bestaande uit bur. gemeesters der aangesloten gemeen ten die toch geacht kunnen worden met den toestand ten plattelande op de hoogte le zijn, stemmen voor een directeurs—salaris van max. f 8100.en een boekhouder salaris van max. 4900. De grootste bezwaren van den raad gaan tegen het feit dat den president commis saris voor een bijbaantje f 2500. per jaar worden toegekend. Z.Exc. schreef dat de motie niet deugdelijke gronden berustte en dat er de waterleiding—maatschappij ten onrechte door in discrediel ge bracht werd. Z.Exc. moest echter weten dat hier wel degelijk van cumulatie van betrekkingen sprake is en dat een afkeuring daarom alleszins op zijn plaats was. Spr. merkt voorts op dat minister Slingenberg zich verschuilt achter zijn voorganger, minister Slotema- ker de Bruine, en spr. concludeert daaruit dat ook deze Excellentie niet schijnt begrepen te hebben dat samengaan van betrekkiagen geheel uit den booze is Zou deze excel lentie dan niet begrepen hebben dat een burgemeester, ook van een kleine gemeente, in dezen tijd zijn handen vol heeft aan het btstuur van zijn eigen gemeente, als dat naar behooren wil gebeuren. Jansen Zeer juist 1! De heer Timmermans. Het ver wondert mij dat zooveel naïviteit.... Voorzitter. Mag ik U verzoeken zich voorzichtiger uit te drukken 1 De heer Timmermans bespreekt vervolgens de zinsnede van den minister dat hij hoopt dat dergelijke uitlatingen voortaan achterwege zul len blijven. Het is spr. niet bekend dat de gemeenteraad nalatig is geweest in het nakomen van zijn verplichtingen en hij isdaaromvan meening dat de minister niet direct met den stok achter de deur had moeten gaan staan. Spr. zegt dat de raad zal voort gaan met het aanwijzen van onge- wenschte toestanden. Ook wij wen- schen den bloei van de Waterlei dingmaatschappij West—Noord- Brabant, maar dan moet het een gezonde bloei zijn, aldus spr. Wij wenscben dat al hel mogelijke ge daan wordt om de laiieveu le ver lagen en dat alles gedaan wordt Wal in overeenstemming is met den eisch van den lijd. De Vooizitier constateert dat dhr. I ïmmei mans vele dingen bespreekt, die huilen de motie slaan, b.v. het salaris van den boekhouder. Timmermans: Het is jammer dat deze motie was g^baseeid op de besprekingen in den raad, waren zij heter omschreven geweest, dan zou zij in den Haag een ander beeld gekregen hebben... Voorzitter; En dan was ook veel persoonlijks uit de motie gebleven 1 Timmermans: Ik beb gezegd dat ik geen persoonlijkheden wenscb. dat boort in deze raad niet thuis. De heer Jansen. Ik had liever gezien dat U indertijd de fouten van de motie had aangewezen. Ik kan nog steeds niet veel fouten in de motie vinden. Liever had ik gezien dat de minister ons een nadere toe lichting had gevraagd, dan dat hij ons direct aan de ooren trok. De raad is in deze zaak terdege aangevallen, ook in de pers is af keuring uitgesproken. Maar er zijn ook «persen® die stapels kranten aan leden van den raad sturen ter verspreiding om zoodoende te trach- ten deze heeren in hun dienst te stellen. Als «De Echo van hetZuidena denkt dat hij mij gisteren gehuurd heeft zou ik vandaag zijn knecht zijn, maar dat is niet het geval. Ik ben ervan overtuigd in het belang der gemeente gewerkt te hebben. Wij staan voor 1U tallen duizenden guldens te kijken bij de Waterleidingsmaatschappij. Wie kan ons dan het recht ontnemen om voor de belangen van onze gemeente op te komen? Geen enkele krant 1 En ik zal voor geen enkele krant mijn mond houden I Spr. betoogt vervolgens dat in Hooge-Zwaluwe »een gepensionneer- de uit Indië, die hier ook nog een goed baantje zoekt, omwille van de smeer tegen de motie gestemd heeft®. Spr. had verwacht dat de minister geschreven zou bebhen, jullie hebt gelijk en ik heb den betrokkene ge schreven «Schoenmaker blijf bij je leest«. Spr. blijft bij zijn meening dat dit antwoord «niet in den haak« is. De Voorzitter meent na zijn vroe- gere verklaringen niet meer in her haling te behoeven te treden. Spr. constateert dat, nu de heeren zich hebben kunnen uitspreken, de zaak als afgedaan beschouwd kan worden. Bij de rondvraag vraagt de heer Okkerse of B. en W. de verschil lende opmerkingen der begrotings commissie al kunnen beantwoor den, o.a. het dempen der Binnen haven. De Voorzilter zegt dat B.enW. t.z.t. zullen antwoorden. Zij kunnen niet alles Iegelijk afdoen. De heer Jansen zegt dat de huizen in de Julianastraat, waarop de ge. meente hypotheek heeft, slecht on derhouden worden, waardoor de gemeente wel eens een strop zou kunnen lijden. De Voorzitter zegt dat enkele jaren geleden de huizen inwendig veel verbeterd zijn in dezen tijd is het voor de huiseigenaren dikwijls moeilijk om veel onderhoudwerk te laten verrichten. De heer Timmermans wil bepa len dat auto's die binnen een straat van 20 M. van een brandende lan taarn staan, niet verlicht behoeven te zijn. De heer de Kroon vraagt een par keerverbod voor verschillende nauwe etrafen. De Voorzilter zal een en ander overwegen. P.N.E.M. en Werkverschaffing. Weth. Sassen spreekt over sym. pathieke actie tot bestrijding der jeugdwerkeloosheid en brengt deze in verband met het PNEM bedrijf hier ter plaatse. In de moderne in gerichte centrale zijn electrische knopjes, die arbeid van honderden menschen uilsparen. Spr. vraagt of het geeu aanbeveling zou verdienen de autoriteiten op dezen toestand te wijzen en hun de vraag te stellen of het mogelijk zou zijn tijdelijk een dier knopjes buiten werking te stellen om een aantal jonge werk loozen aan het werk te helpen. Op een millioenen-bedrijf als de PNEM kan dit niet veel maken, vooral daar geen buitenlandsche concur rentie te vreezen is. Spr. stelt daar om voor aan Ged. Staten le ver zoeken dit in onderzoek te nemen. Okkeise. Dat gebeurt al Maar wat U wilt,gaat niet,dan zoudt Uevengot d per kruiwagen naar België kunnen gaan en uw auto op stal laten Weth. Sassen is bet hiermee niet eens en vindt dat de groote bedrij ven wel iets mogen doen om het vraagstuk op te lossen. Okkerse. De coöperatie in Zwit serland... 5\ eth. Sassen. Als we over coö peraties gaan spreken... Voorzitter. Liever nietl Okkerse. Laat de gemeenteraad dan liever een motie naar de Tweede Kamer sturen om invoering der40- urige arbeidsweek. Voorzitter.... dan doet de Tweede Kamerdatdirect omdat de gemeente raad van Geertruidenberg 't vraagt I De heer Jansen vindt het van de bedrijfsleiding der PNEM heelgo-d gezien dat zij de lossing der kolen gemechaniseerd heeft, zoodat ?r nooit stagnatie kan ontstaan. Weth. Sassen. Maar als er die knopjes niet waren zouden er toch 3 400 menschen meer kunnen werken De heer Timmermans vindt dat de raad niet voldoende met de technische aangelegenheden op de hoogte is om dit adres te verzenden. De heer Okkerse betoogt dat de PNEM een der beste electricileits- bedrijven van Europa is en dat het onmogelijk is het gemechaniseerde werk door handenarbeid te ver vangen. Weth. Sassen zegt dat men op de Centrale gemakkelijk nog enkele menschen bij zou kunnen plaatsen als de wil er maar was. Spr blijft volhouden dat het beter zou zijn als er in de provincie 20 kleine Pnemmetjes waren. Okkerse. Dan hadden we een groote financieele slrop I Weth. Sassen wil geenszins het bedrijf afkammen, doch hij blijft meenen dat de PNEM er wel enkele menschen bij zou kunnen nemen. Spr kent jongelui die al 10 a 12 jaar zonder werk loopen voor ben moet toch iets gedaan worden. Spr. handhaaft zijn voorstel wordt bet verworpen dan heeft hij zijn «Schul tigkeit» gedaan. Jansen. U hebt goed praten, maar die zaken dienen toch internationaal geregeld te worden. Weth. Sassen. Dit is nu eens iets wat niets met het buitenland heeft te maken l Het voorstel—Sassen wordt ver woipen met 5—2 stemmen vóór de heeren Sassen en Voermans. De vergadering wordt hierna ge sloten en de raad gaat in geheim comité ter behandeling van reclames. De heer Jansen is blijkbaar vergeten dat wij hem indertijd'gebeel op zijn eigen verzoek een' partijtje kranten gestuurd hebben. Dit raads lid maakte ons nl. indertijd een compliment over onze altijd zeer juiste en volledige verslagen. Zijn opinie was dat feitelijk heel de gemeente deze verslagen moest lezen. Daarom nootii<;de hij ons,geheel uil eigen beweging, uit een aantal kranten met het raadsverslag te sturen, die hij dan zou doen verspreiden. Oischoon wij wel de bedoeling van den heer Jansen doorzagen de menschen moesten weten hoe hij zich geroerd had zagen wij geenerlei bezwaar om aan des heeren Jansen's verzoek te voldoen en daarom hebben wij hem enkele malen een partijtje kranten gestuurd Dit ter ophildering over deze op. merking Overigens vragen wij onsafwaarom de heer Jansen deze kwestie er met de haren bijsleept, wanneer het gaat over de houding van ons blad in een heel andere zaak. Dat wij niet hebben geschroomd critiek uit te oefenen op heeren, die gaarne bereid waren ons diensten te bewijzen, kan toch alleen maar in ons voordeel worden uitgelegd Maar 'tis hier als elders Mijnheer Jansen of mijnheer Pietersen mogen zeggen in 't publiek wat ze willen, zij mogen ingezonden stukken schrijven in ons blad, zij mogen alles, maar wij zelf, wij mogen onzen mond houdenook in ons eigen blad onze meening zelfs niet zeggen I Maar mijnheer Jansen of mijnheer Pietersen wij zullen onze meening zeggen zoo dikwijls wij zulks wen- schelijk, nuttig of noodig achten. MOET 2 IJ N die behartigt de belangen van plaats en streek. Waalwijk, 24 December 1935. GEMEENTERAAD. De leden van den raad der ge meente Waalwijk zijn opgeroepen tot bijwoning eener openbare vergade ring, te houden op Vrijdag, 27 Decem ber 19.35. om 19 uur, ten gemeente huize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken'. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Vastgestelde gemeente- en be- drijfsrekeningen over 1934. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 November 1935 tot het aangaan eener rekening-cou rant-overeenkomst met de Rotterdamsche Bankvereeni- f ging- 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 November 1935 tot onder- handsche verpachting van een perceel grond aan de Pastoor Kuypersstraat aan een drie tal bestuursleden der R. K. Voetbalvereeniging „Quick". 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 November 1935 tot wijzi ging der begrooting 1935. b. Van den Directeur van hel Rijksproefstation en Voorlich tingsdienst ten bate van de Leder- en Schoenindustrie te Waalwijk. Verslag over 1934. 2. Voorstel tot wijziging der poli tieverordening en tot vaststel ling van een parkeerverbod. 3. Voorziening in de vacatures van commissiën, enz., wegens perio dieke aftreding. 4. Voorstel tot wijziging der be grooting 1935. Voorstel tot teruggaaf van ver- lofsrecht. Parkeerverbod. B. en W. prae-adviseeren den raadt In verband met het steeds toene mend verkeer met motorvoertuigen in de Groote Straat achten wij het tref fen van nadere voorzieningen met be trekking tot de regeling van dat ver keer dringend noodzakelijk. Wij zijn daarbij tot het inzicht ge komen, dat een doeltreffende oplos sing alleen dan is te bereiken, wan neer, in tegenstelling tot de thans gel dende voorschriften, de verplichting wordt opgelegd om, bij liet tijdelijk in stilstand hebben van voertuigen of bandkarren, deze met het wiel of de wielen van een der zijner tegen den trotoirband te plaatsen. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat de in de bebouwde kom der gemeente ge legen rijwielpaden met uitzonde ring van die langs de Burgemeester van der Klokkenlaan en langs de Bur gemeester Smeelelaan kunnen ver vallen. Ongetwijfeld zullen zich bij deze op lossing zoowel nadeelen als voordee- len doen gelden. De volgende voordeelen zullen o.m. zijn aan te wijzen. 1. Het overblijvende gedeelte van de straat biedt dan ruimte voor twee verkeersbanen, zoodat minder gevaar bestaat voor ver keersopstoppingen. 2. Bij stilstaande voertuigen kun nen aan de naar het trottoir ge keerde zijde zonder gevaar de portieren worden geopend, zoo dat de wielrijders geen gevaar meer loopen om met de open slaande portieren in botsing te komen en evenmin met per sonen, die van achter de stil staande wagens plotseling het rijwielpad willen oversteken om het trottoir te bereiken. 3. Vrachtwagens, groentenkarren, enz. kunnen ongestoord worden afgeladen en de waren kunnen rustig worden bekeken en aan de huizen afgeleverd zonder dat het wielrijdersverkeer be hoeft te worden gekruist. Als een nadeel is te beschouwen, dat de wielrijders voor alle stilstaan de voertuigen het rijwielpad moeten verlaten en dus om de stilstaande voertuigen heen op den rijweg moeten komen. In verband echter met de omstandiheid, dat nu geen gevaar meer dreigt van het tegenliggend ver keer in verband met de 2 verkeers banen, zal dit nadeel door velen, die thans ook het rijwielpad verlaten, veeleer als een voordeel worden be schouwd, althans meer zekerheid bie den. Wij zijn er daarom van overtuigd, dat het nadeel niet opweegt tegen de vele voordeelen. Daarbij komt, dat men ook in andere plaatsen bijna al tijd de thans voorgestelde gedragslijn volgt, zoodat vreemdelingen, die niet op de hoogte zijn van de thans gel dende voorschriften, bijna steeds in overtreding zijn. Wij stellen U mitsdien voor: 1. Alle rijwielpaden binnen de be bouwde kom der gemeente op te heffen, met uitzondering van de twee hiervoor genoemde. 2. Een parkeerverbod vast te stel len voor de navolgende straten of gedeelten daarvan: de Wa genstraat, de Groote Straat van af de poort ten Oosten der wo ning nummer 262 (bewoond Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanoudsTieproefde Akkers Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nog krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende Verlaógda prijzen f 0.75, f 1.25, f 2.. per flacoe.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2