Gemeenteraad Waalwijk DE ECHO VAN HET ZUIDEN, DERDE BLAD, Program R.K. Staatspartij. Reglement van de Afdeeling Waalwijk der R. K. Staatspartij. Het parkeerverbod. Verkiezing Commissies. Het vastrechttarief voor gas. No. 101. Zaterdag 28 Dec. 35. 58e Jrg. 2. 4. Gisteravond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den edelachtbaren heer Burge meester Moonen. Secretaris de heer J. van Mierlo. Aanwezig waren alle leden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Aan de orde; 1. Ingekomen stukken, a. Van de Gedeputeerde Staten. Vastgestelde gemeente- en be- drijfsrekeningen over 1934. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 November 1935 tot het aangaan eener rekening-cou rant-overeenkomst met de Rotterdamsche Bankvereeni- ging- Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 November 1935 tot onder- handsche verpachting van een perceel grond aan de Pastoor Kuypersstraat aan een drie tal bestuursleden der R. K. Voetbalvereeniging „Quick". Goedgekeurd raadsbesluit van 29 November 1935 tot wijzi ging der begrooting 1935. Van den Directeur van het Rijksproefstation en Voorlich tingsdienst ten bate van de Leder- en Schoenindustrie te Waalwijk. Verslag over 1934. Voorstel tot wijziging der poli tieverordening en tot vaststel ling van een parkeerverbod. Voorziening in de vacatures van commissiën, enz., wegens perio dieke aftreding. Zie prae advies van B. en W. in ons blad van Dinsdag 24 Dec. Over deze aangelegenheid ontspon zich een zeer uitvoerige en lang durige gedachtenwisseling in den raad. Sommige leden voerden lot 6 of 7 maal het woord hierover wat de heer Pullens de opmetking ontlokte dat de voorzitter ditmaal wel erg soepel was met het woord verleenen over hetzelfde onderwerp. In het algemeen kwamen deze beto jgen neer op het opperen van verschillende situaties die zich kunnen voordoen bij invoering der voorgestelde bepalingen of bij even tueel nog radicaler voorschriften of hij minder vergaande bepalingen. Wij zullen dan ook slechts resu- meerend de opvatting der verschil lende raadsleden weergeven, temeer b. 2. 3. waar tenslotte de voorstellen van B. en W. toch onveranderd werden goedgekeurd, zonder dat andere voorstellen in omvraag werden ge bracht De heer van Dongen zou nog verder willen gaan dan voorgesteld door te bepalen dat op de z g. spitsuren bijv. van 12 tot 1,31) uur en van 5 tot 7 uur, wanneer er zooveel wielrijders op den weg zijn, voor de geheele Grootestraat, dus van het Hoekeinde tot de Besoijen- schestraat het parkeerverbod van toepassing werd. Voor wat de Zuidzijde betreft was hij zelfs voor een slopverhod om te voorkomen dat er al te gevaar lijke situaties ontstaan als aan heide zijden van den weg, zij het dan ook maar even, auto's of andere voer tuigen zouden worden geplaatst. Het verbod om rijwielen 's avonds onbeheerd of onafgesloten langs den weg te plaatsen zou hij willen uit breiden tot over den geheelen dag. daar ook overdag wel fietsen wor den meegenomen. Een voorstel dienaangaande vond in den raad geen steun daar men het voor vele menschtn een groot ongerief zou achten als men ook overdag telkens zijn fiets op slot moest doen. De heeren Roxs en Passier op peren bezwaren voor bestellers e.a. en zijn van meening dat men het de menschen niet nog lastiger moet maken als het niet hard noodig is, waarop de voorzitter en ook de heer Houben, inspecteur van politie, die ter toelichting aanwezig is, opmer ken dat onder parkeeren wordt verstaan het langeren tijd stilstaan dan voor het in- en uitstappen of voor het in- en uill.'den van goe deren noodig is. Over het algemeen zal men niet in conflict komen als men 5 of 10 minuten zijn wagen of voertuig laat staan en behoeft men h, i. tegen het parkeerverbod met zoo zwaar aan te kijken, temeer waar men aan de Haven, in de Mr. v. Coothstraat, op de Markt en ver der in de Gr^otestraat voorbij Oudkerk altijd mag paikeeren, dus op vrij korte onderlinge afstanden. De heeren Spijkerman en Pullens hadden nog al bezwaren tegen het ptaatsen van voertuigen aan de Zuidzijde van de Grootestraat, waar dat gevaar en stremming voor het verkeer kan meebrengen. Ook bij een parkeerverbod zou men immers nog geruimen tijd zijn voertuig aan de Zuidzijde mogen ALGEMEENE RICHTLIJNEN. Staatsvorm. I. 1. In overeenstemming met do jffStórische ontwikkeling der Neder» londsche Staatsgemeenschap blijve aan hel hoofd van den Staat ons erfelijk na tionaal Koningschap, gebonden aan een Grondwet, waarin de rechtmatige vrij heden des volks worden beschermd. Leze bescherming houdt in, dat geeste- iiike stroomingen niet worden onder drukt, tenzij deze gericht zijn tegen «Ie natuurlijke grondslagen der samenle ving of het bestaan van den Staat als zoodanig bedreigen. Op dezen grondslag worde hef volk in al zijn geledingen sa mengebonden en de ware volkseenheid bevorderd en verzekerd. 2. Onder verwerping van iedere» orm van dictatuur worde door middel 4 an een in vrijheid gekozen volksver tegenwoordiging aan het volk zijn staal kundige medezeggenschap verzekerd. 3. Als noodzakelijk middel daartoe dient zoowel het in^ti'uu' der ministe- rieele veranlwoordeli.ikluy'1 onverzwakt te worden"gehandhaafd, alsook de volks vertegenwoordiging op een voor haar ar beid doelmatige wijze te worden samen gesteld. 4. Aan de volksvertegenwoordiging als centraal vertegenwoordigd orgaan blijve voorbehouden de medewerking aan de wetgeving en de controle op het bestuursbeleid, een en ander in het bij zonder met het oog op het opleggen van finantieele lasten, en de verantwoording van uitgaven en ontvangsten van den al ge meenen dienst. 5. Voor de vervulling van de eieen zelfstandige taak door de gemeenschap pen van cultureelcn en sociaal-econo- mischen aard en voor het van Staats wege op die werkzaamheid te oefenen toezicht, zullen door den centra'en wet gever algemeene regelen worden ge steld. Die regelen moeten tevens bevat ten de noodige waarborgen voor samen werking der onderscheidene gemeen schappen in zoodanigen vorm, dat de behartiging van het algemeen welzijn in cultureel en sociaal-economisch opzicht duurzaam is verzekerd. Staatstaak. 'II. 1. Binnenlandsch beleid. Mede ter verzekering van ieders recht matige vrijheid, moeten orde en veilig heid krachtig worden gehandhaafd. Bijzondere aandacht worde gewijd aan de handhaving en versterking der zede lijke grondslagen van ons volksbestaan, met name ten aanzien van de onbelem merde uitoefening van den eeredienst, de bevordering der Zondagsheiliging, de bescherming van het huwelijk en van bet gezin, en de bestrijding der openbare onzedelijkheid. Slechts voorzoover het part'cuHer initiatief tekort schiet in een behoor'ijVe armenzorg, heeft de Staat een aanvul- b-gde taal', bij de uitvoering waarvan geen beletselen mogen worden gesteld aan de liefdadigheid. 5. Buitenlandsch beleid. Het buitenlandsch beleid richte zich op de handhaving onzer zelfstandigheid, en op het behoud eener volwaardige po sitie van Nederland in de volkerenge meenschap. In den geest der vredesnota van Z.H. Benedictus XV worde krachtig medegewerkt aan het streven van den Volkenbond ter oplossing van interna tionale geschillen en ter bewapening. Bijzondere aandacht worde gewijd aan de vestiging van geordende internatio nale verhoudingen op economisch ge bied. 6. Defensie. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn to» hetgeen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en de verdediging der onafhankelijkheid, binnen de grenzen door internationale regelingen te stellen. 7. Onderwijs, Opvoeding, Cul- tureele Zaken. Vrijheid van onderwijs, als natuurlijk recht der ouders, leide ertoe de open bare school slechts als aanvulling der bijzondere te aanvaarden. Den Staat komt alleen het recht toe, terwille van bet al gemeen welzijn, aan bpide takken van on derwijs gelijke minimum-voorwaarden van deugdelijkheid te stellen. Inzake steunen subsidiering mag van geen ver schil in behandeling sprake 7ijn. hetgeen eveneens gelde voor de vrije jeugdvor- ming. De Nederlandsche culMiur behoort, ook in haar wetenschappelijke en artis tieke ui'ingen, door de Overheid te wor den gesteund èn bevorderd. 8. Ordening van schappelijk leven. iiei maat- 2. Justitie. In de rechtsordening moeten de na tuurrechtelijke grondslagen der samen leving geëerbiedigd en beschermd wor den. De Staat dient derha've eigen ge bondenheid aan de natuurlijke en posi tieve rechtsorde te erkennen en met name de van den Staat onafhankelijke hoogere orde en de onaantastbare rechten der burgers te eerbiedigen. Een van elke inmenging onafhanke lijke macht beoordeelde, naar algemeen geldende wettelijke regelen, zorwel han delingen en gedragingen der burgers, a's die der overheid, voor zoover ',ij deze taaiste rechten en vrijheden der burgers betrokken zijn. 3. Financiën. De heffing der middelen blijve !ol het noodzakelijke beperkt. Mede daarom worde de staatsd:enst rober ingericht cn met gepaste zuinigheid beheerd. In de wijze der heffing wordt" de vcr- deelende rechtvaardigheid nauwgezet in acht genomen, in dien zin, dat de draag kracht der burgers, mede in verband met de bepaling van den be1astin*?druk en bij de regeling van de verhouding tusscben directe en indirecte belastingen. Van eerste levensbehoeften behoort geen be lasting te worden geheven, tenzij en voorzoover het algemeen welzijn dit dringend vordert. 4. Gebiedsdeelen buiten Europa. Staatkundige zelfstandigheid b;nnen het staatsverband van de niet-Euro- peesche gebiedsdeelen onder leiding van Nederland worde verder doorgevoerd. Tusschen de verschillende deelen van het Koninkrijk worde nauwere econo mische samenwerking bevorderd. De belemmering van de geloofspredi- king, neergelegd in art. 177 van de Wet op de Staatsinrichting van Ned.-Indië, worde weggenomen. a. Met verwerping van de vrije con currentie cn van de economische dicta tuur als leidende beginselen in de volks huishouding, behoort aan de sociale rechtvaardigheid en de sociale liefde een allesbeheerschende plaats in het maat schappelijk leven te worden toegekend, met name door het scheppen eener in dezen geest opgebouwde sociale en juri dische ordening. De S'aat bevordere. dat deze ordening tot stand komt en belette, dat zij door financieel-economicche machfsgroepee- ringen wordt verlamd. b. Deze orden:ng moet er op gericht zijn om allen, die aan het economisch leven deelnemen, in rechtvaardige ver houding in de vruchten te doen deelen, en om in het bijzonder degenen, die door arbeid hetzij zelfstandig, hetzij in dienstbetrekking daaraan deelnemen, te brengen tot bestaanszekerheid en tot voldoend eigen bezit c. Het sociaal-economisch leven dient te worden eccrganiccerd in hedrjjjf?chap- T°n, die de bevoegdheid hebben om, on der oppertoezicht van den Staal hun t gen taak in de volksi uishuiding zelf standig te vervullen. d. Daarb'j moet de Staat er voor waken, dat deze bedrijfschappen de uit oefening van lipf bedrijf zoodanig rege- 'en dat eenerziids on behoorlijke wijze wordt voorzien in de behoeften, op wel ker bevrediging het betrokken bedrijf uiteraard is gerich'; en dat ander'ij 's de belangen der werkers in het bedrijf en die der verbruikers behoorlek worden behartigd. e. Ook in zijn niet-cconomiseh»» func ties vinde het maatschappelijk leven op dienovereenkomstige wijze passende uiting en verzorging. 9. Overige bemoei'neen het maatschappelijk leven. met a. Zoolang en voor zoover door het ontbreken eener doelmatige ordening van hét maatschappelijk leven bepaalde bevolkingsgroepen niet in staat zijn zelt te zorgen voor de behartiging van ge wichtig" levensbelangen, behoort de Staat door aanvullende en zoo noodig door rechtstreeksche bemoeien's hierin te voorzien. Als zoodanig zijn te beschou wen: de verzorging in geval van werk loosheid, ziekte, invaliditeit en ouder dom; de beschikking over behoorlijke woningen, inzonderheid voor de kin derrijke gezinnen; het bezit eener eigen woning. b. Tot versterking en ontwikkeling van land- en tuinbouw, nijverheid, han del, scheepvaart en het over'ge verkeers wezen behoort de Staat al die maatrege len te nemen, we'ke noodig zijn om deze takken van volksbes'aan. ook in de ver houding tot het bui'enland. dienstbaar te maken aan het welzijn van het volksge heel. Zoolang een doelmatige ordening van het sociaal-economisch leven ontbreekt, zullen die maatregelen in het bijzonder gericht moeten zijn eenerzijds op rege ling en coördinatie, anderzijds op be strijding en verwijdering van de anti-so ciale gevolgen der ongeordende econo mische vrijheid. c. De Staat onthoude zich ervan, on dernemingen van economischen aard zelf te exploiteeren, tenzij en voor zoover en voor zoolan<r het algemeen welzijn dit klaarblijkelijk eischt. d. De Staat drage zoree dat het be leid der Circulatiebank blijvend gericht zij on het algemeen welpijn. Voor's treffe de Staat al de maatregelen, die noodig zijn om ook de andere banken haar func tie in de volkshuishouding op de voor de volksgemeenschap juiste wijze te doen uitoefenen. Het Bestuur der R.K. Staatspartij: C. GOSELING, Voorzitter. F. TEULINGS, Secretaris. 's-Gravenhage, 29 November 1935. Artikel 1. Vestiging:. Er bestaat een Afdeeling der R.K. Staatspartij In de gemeente Waalwijk. Deze Afdeeling behoort tot den Statenkring Heusden en tot den Kring 's-Hertogenbosch. Artikel 2. Doel. Het doel der Afdeeling is liet medewerken aan de verwezenlijking van liet doel der R.K. Staats partij: het algemeen welzijn van het Nederland sche volk te bevorderen, door In alle deelen van het Staatsbestel de staatkundige beginselen naar Katholieke opvatting tot gelding te brengen. Artikel 3. Middelen. Ter verwezenlijking van dit doel maakt de Af deeling gebruik van de volgende middelen: a. het bevorderen van: 1. de Staatkundige ontwikkeling der Ka tholieken; 2. de verspreiding In woord en geschrift van de Katholiek Staatkundige gedach ten onder het Nederlandsche volk. b. het stellen van of het geven van gelegen heid tot het stellen van candidaten voor het lidmaatschap der vertegenwoordigende lichamen en het bevorderen van hun ver kiezing; c. het oprichten en de Instandhouding van 'n Kern en van een Propagandaclub of het medewerken aan de oprichting en instand houding van een Kern cn een Propaganda club voor meerdere Afdeelingcn gezamen lijk en voorts van alle geoorloofde middelen, die de verwezenlijking van het gestelde doel kunnen be vorderen. Artikel 4. De Afdeeling zal, behoudens ontheffing of ver bod door het Kringbestuur, deel nemen aan de voorbereiding der gemeenteraadsverkiezingen bin nen haar gebied, teneinde de verkiezing van partij leden in den Gemeenteraad te bevorderen. Artikel 5. Leden. De Afdeeling bestnat uit leden en aspirantleden. 1. Lid van de Afdeeling kan zijn ieder Katho liek kiezer, man of vrouw, die woonplaats heeft in de gemeente Waalwijk. Krachtens indeeling van het Kringbestuur kan ook als lid toetreden de Katholieke kie zer, woonachtig In een naburige gemeente, waar geen afdeeling ls gevestigd. 2. Als aspirantlcden kunnen tot de Afdeeling toetreden alle katholieke Nederlanders van 18 jaar cn ouder, die nog geen kiezer zijn, indien zij met haar doel en haar middelen instemmen. De tweede alinea van het vorige lid is hier op van toepassing. Artikel 6. Ter verkrijging van het lidmaatschap of aspi- rantlidmnatschap moet men zich aanmelden hij het Bestuur der Afdeeling, of. Indien men in een naburige gemeente woont, waar geen Afdeeling der R.K. Staatspartij is gevestigd, bij het Kring bestuur. Artikel 7. 1. Het Afdeelingsbestuur kan weigeren Iemand als lid of aspirantlid in de Partij op te nemen. 2. Tot zoodanige weigering Js het Afdeelingsbe stuur verplicht, indien de betrokkene: a. lid is van een andere politieke organi satie, waaronder te verstaan is elke ge organiseerde samenwerking met staat kundig doel buiten een der ln Hoofdstuk II Par. 5 van het Alg. Regl. der R.K. Staatspartij genoemde organlsaticver- banden b. de Katholieke geloofsleer openlijk ver loochent c. openlijk een onzedelijk leven leidt. 3. De reden der weigering wordt den betrok kene schriftelijk medegedeeld. Artikel 8. 1. Indien het Afdeelingsbestuur weigert iemand als lid of aspirant-lid in de Partij op te nemen, kan hij tegen deze beslissing in be roep komen bij het Kringbestuur. Tegen de beslissing van het Kringbestuur staat zoowel voor het Afdeelingsbestuur als y voor den betrokkene lioogi r bcroi-ii opee. op liet Partijbestuur. Artikel 9. 1. Royement van een lid der Afdeeling kanr geschieden a. door het Bestuur der Afdeeling; door het Dag. Bestuur der R.K. Staats partij. 2. Het Afdeelingsbestuur is verplicht een ieder te royeeren, die: a. komt te verkeeren in een der gevallen, bedoeld ln art. 7 lid 2; b. zich aan ernstige overtreding van het Alg. Reglement der R.K. Staatspartij of van een krachtens genoemd reglement vastgesteld bijZbndér reglement of van een reglement van cenig orgaan of or- ganisatieverband der Partij schuldig mankt. 3. Ieder besluit tot royement wordt den be trokkene onverwijld met redenen omkleed medegedeeld. 4. Bij het uitspreken van een royement kan steeds bepaald worden, dat hetzelve bij voorraad in werking zal treden. Heeft liet Afdeelingsbestuur zulks bepaald, dan kan de werking bij voorraad op verzoek van den betrokkene, onmiddellijk geschorst worden door het Kringbestuur. 5. Van royement door het Afdeelingsbestuur kan het geroyeerde lid in beroep komen bij het Kringbestuur, tegen welks beslissing voor den geroyeerde zoowel als voor het Afdeelingsbestuur hoogcr beroep open staat op het Partijbestuur. 6. Van royement door het Dagelijkscli Bestuur der Partij kan het geroyeerde lid in be roep komen bij het Partijbestuur. Artikel 10. De beroepsprocedure voor de gevallen, bedoeld in art. 8 en 9, ls nader geregeld ln het Bijzonder Reglement IV op de Partijrechtspraak, behoo- rende bij het Algemeen Reglement der Partij. Artikel 11. Leden van andere Afdeelingen der R.K. Staats partij, die zich ln den loop van het Vereenigings- Jaar binnen het gebied der Afdeeling vestigen of daarbij krachtens artikel 30 van liet Algemeen Reglement der Partij worden ingedeeld -en in de varige Afdeeling aan hun reglementaire verplich tingen hebben voldaanj worden terstond met volle rechten in de Afdeeling opgenomen, indien zij ook overigens ten tijde van het verzoek tot op name voldoen aan de eischen, gesteld voor het lidmaatschap der Afdeeling. Is door hen over het loopende kalenderjaar aan de Afdeeling, waartoe zij tevoren behoorden, reeds contributie betaald, dan zijn zij voor dat kalen derjaar in de nieuwe Afdeeling geen contributie verschuldigd. Artikel 12. Men houdt op lid der Afdeeling te zijn: a. door ontslagname; b. door het verlies van een der voor het lid maatschap gestelde eischen; c. door het niet betalen der contributie; d. door royement; c. door vertrek uit de gemeente Waalwijk; f. door het aannemen van cene plaats op, of het onderteekenen van ceir andere wette lijke candidatenlijst dan die der R.K. Staats partij. Het bepaalde onder f is niet van toepassing ten aanzien van de gemeenteraadsverkiezingen, wanneer aan de Afdeeling overeenkomstig artikel •1 ontheffing Is verleend. Artikel 13. Klachten. Ieder lid der Afdeeling Is bevoegd klachten ln te dienen overeenkomstig het bepaalde in Hoofd stuk V van het Algemeen Reglement der R.K. Staatspartij. Artikel 14. Algremecne vergadering:. Vóór 1 April van ieder jaar wordt een alge meene ledenvergadering gehouden (jaarvergade ring). Plaats, dag en uur dezer vergadering wordt door oproepingsbrieven of door aankondiging of aanplakking of bij wijze van advertentie tijdig bekend gemaakt. Verder roept het Bestuur een Algemeene ver gadering bijeen zoo dikwijls als het zulks noodig acht. Het is daartoe verplicht, wanneer tenmin ste 20 leden zulks vragen onder opgaaf van dc te behandelen punten. In het laatste geval zal dc vergadering belegd worden binnen een maand na het indienen van het verzoek. Artikel 15. In de algemeene Jaarvergadering doet de Secre taris verslag over het laatst nfgeloopen jaar, en doet de penningmeester rekening en verantwoor ding. De Voorzitter benoemt een commissie van 2 leden om rekening en verantwoording na te zien en zal na goedkeuring daarvan dc penningmees ter voor zijn beheer gedechargeerd worden. Indien door leden voorstellen ter behandeling op de algemeene vergadering worden voorgedra gen, moeten deze minstens acht dagen vóór den datum waarop de vergadering is vastgesteld, bij den Voorzitter worden ingediend. Deze voorstel len moeten door minstens 5 leden worden onder teekend. Ter beoordeeling door het Bestuur kunnen ter vergadering voorgedragen voorstellen in behan deling worden genomen. Deze moeten door 5 le den worden gesteund. De jaarvergadering beslist, welke voorstellen voor de agenda van werkzaamheden der Novem- hervergadering van den Statenkring en Kring zullen worden gedaan. Artikel 16. Bestuur. Het bestuur bestaat uit 13 leden, met dien ver stande dat gekozen worden 3 leden uit de paro chie fit. Jan en 2 leden uit Iedere der andere parochies, terwijl de voorzitters der Propaganda- clubs tevens lid van het Bestuur zijn. Door de algemeene jaarvergadering wordt uit het Bestuur een Voorzitter gekozen, terwijl het Bestuur uit zijn midden een onder-voorzitter, een secretaris, een plaatsvervangend secretaris en een penningmeester kiest. Deze vijf functionarissen vormen tezamen het dagclijksch bestuur. Van de bestuursleden, die geen voorzitter van een propagandaclub zijn, treden, naar een door het Bestuur tevoren op te maken rooster, drie (aren achtereen telken Jare 2 leden cn het vierde jaar 3 leden af. Aftredende leden zijn herkies baar. Een tusschentijds gekozen bestuurslid neemt op het rooster de plaats in van het lid, ln wiens plants hij gekozen is. Hcstuursvergaderingen worden minstens een maal per jaar gehouden cn voorts, wanneer door tH- icns drie bestuursleden daartoe schriftelijk verzoek aan den Voorzitter wordt gedaan. 'Aspirantlcden zijn bevoegd een tot de Afdee- "pn liehoorend lid of aspirnntlld als toegevoegd uestuurslid aan te bevelen. Deze persoon heeft, adieu hij door dc Algemeene vergadering als zoodanig wordt benoemd, in het bestuur een ■dvlseerende stem. Artikel 17. De Voorzitter leidt alle vergaderingen. Bij ont- -tenlenis wordt hij vervangen door den onder- .oorzitter cn bij diens afwezigheid door liet oud- ife (in leeftijd) aanwezige lid. De Secretaris houdt de notulen en voert de correspondentie. •De Penningmeester is belast met de inning der ontrjbutie en liet beheer der geldmiddelen. Artikel 18. Contributie. J De minimum-contributie wordt in de jaarver gadering telkens voor het volgende jaar vastge steld. Artikel 19. Jaarlijks, uiterlijk op 10 Januari wordt voor elk iid 10 cents afgedragen nan den Penningmeester yan den Statenkring Heusden, onder opgave van hel aantal leden der Afdeeling op 31 December daaraan voorafgaande. Bij het achterwege blijven dezer opgave, ook nadat door of namens het Stn- lenkringbestuur eenmaal is gewaarschuwd, wordt bij toepassing van dit artikel het aantal leden geacht gelijk te zijn aan dat van het vorig jaar en is overeenkomstig dezen grondslag de con tributie verschuldigd. Artikel 20. Stemmingen. Stemmingen over personen geschieden met on- geteekende briefjes. Zij, die bij eerste stemming .lc volstrekte meerderheid hebben verkregen, zijn gekozen. Hebben meer personen dan er vacatu res zijn de volstrekte meerderheid verkregen, dan zijn zij, die de meeste stemmen verwierven, "ïekozen. Wanneer niemand of geen voldoend aan tal personen bij een eerste stemming dc volstrek te meerderheid heeft verkregen, worden, in volg- "orde van liet grootste aantal behaalde stemmen, zooveel personen gekozen verklaard als er vaca tures te vervullen zijn, terwijl verder op gelijke wijze uit denzclfden stcmmingsuitslag eventueele plaatsvervangers worden aangewezen met dien verstande, dat, om in een vacature als lid of afgevaardigde gekozen te zijn, men minstens 20 >ct. en voor plaatsvervangend afgevaardigde min stens 10 pet. der geldige stemmen op zich moet hebben verecnigd. Zijn een gelijk aantal stem men op meerdere personen uitgebracht, dan heèTt de oudere in jaren den voorrang; bij ge- 1 Ijken leeftijd beslist het lot. Met afwijking van het bepaalde in den eersten volzin van dit arti- ':el kunnen op voorstel van een der aanwezige leden of aspirantlcden, indien geen hunner daar tegen bezwaren oppert, een of meer met name genoemden, bij acclamatie gekozen worden ver klaard. De stemming over zaken geschiedt mondeling •n hij meerderheid van stemmen. Artikel 21. Het vereenigingsjaar valt samen met liet ka- kmderjaar. Artikel 22. Voor de Afdeelingen gelden voorts alle met rietrekking tot dc Afdeelingcn in de Reglementen .ter R.K. Staatspartij en harer organisatieverban- Jcn vastgestelde bepalingen en daaruit voortge vloeide besluiten. De leden der vereeniging zijn voorts in alles gehouden aan de bepalingen der Reglementen van de hoogere organen der R.K. Staatspartij. Artikel 23. Geen veranderingen kunnen in dit reglement worden aangebracht dan niet twee-derden der Ier vergadering uitgebrachte stemmen en nadat ooraf is aangekondigd, welke veranderingen zul- orden voorgestel-i r»e vyraidérlogen l re den eerst in werking na goedkeuring door het Kringbestuur. Artikel 24. De Afdeeling kan worden opgeheven: a. door het Dag. Bestuur der Partij, overeen komstig het bepaalde in artikel 34 van het Alge meen Reglement der R.K. Staatspartij b. door een besluit der Afdecllngsvergadering. Dit besluit is slechts geldig indien het, voorge steld door het Afdeelingsbestuur en bij de op roeping tot de vergadering bekend gemaakt, met 2/3 meerderheid der aanwezige leden genomen is. Artikel 25. Na de opheffing der Afdeeling verantwoordt de Penningmeester, of bij gebreke liet Bestuur, dc bezittingen der Afdeeling aan het Kringbe stuur. De bij de opheffing der Afdeeling aanwezige bezittingen worden aan het Kringbestuur over gedragen. De loopende verplichtingen der opgeheven Af deeling worden^ voor zooveel de in de kas van den Kring gestorte middelen en de opbrengst der bezittingen dit toelaten, door het Kringbestuur ponds-ponds-gewijze voldaan. Artikel 26. Algemeene bepaling. In alle gevallen, waarin dit reglement niet voorziet, beslist het Bestuur. Artikel 27. De bij liet inwerkingtreden van dit reglement fungeerende bestuursleden en afgevaardigden blij ven in hun functie gehandhaafd tot de eerst volgende periodieke verkiezing. Afdeeling II. De verkiezing van leden voor den Gemeenteraad. Artikel 28. Minstens 1 maand voor den datum der offi- cieele candidautstclling zal door een commissie van 3 leden uit het Bestuur der Afdeeling, te be noemen door den Voorzitter cn waarvan de oud ste in jaren voorzitter is .zitting gehouden wor den voor het in ontvangst nemen van voorloopigc aanwijzingen van candidaten. Dc dag, het uur en de plaats wordt den leden minstens 8 dagen van tevoren bekend gemankt. Lijsten voor de voorloopige aanwijzing van can didaten worden door het Bestuur beschikbaar ge steld, eveneens dc formulieren waarop de can didaten de betreffende verklaringen moeten tee kenen. Elke voorloopige aanwijzing van een candidaat moet door minstens 15 kiezers geteekend worden cn vergezeld zijn van de volgende verklaringen van de candidaten: a. dat zij bereid zijn een candidatuur voor den Gemeenteraad te aanvaarden; b. dat zij te allen tijde een opengevallen plaats In den Gemeenteraad zullen bezetten; c. dat zij genoegen zullen nemen met de plaats die hen op de definitieve lijst zal worden toegewezen d. dat hij geen candidatuur zal aanvaarden buiten dc R.K. Staatspartij e. dat zij liun benoeming niet zullen aanvaar den, indien zij bij de officieele stemming door voorkeurstemmen gekozen mochten worden. Indien een of meer der hiervoor geëischte ver klaringen ontbreken, vervalt de voorloopige aan wijzing van dc betreffende candidaten. De door de candidaten geteekende verklarin gen liggen tot den dag der officieele stemming bij den Secretaris der Afdeeling voor alle leden ter Inzage. De voorloopige groslijst zal daarna door het Bestuur door loting worden vastgesteld. Blijkt het aantal der voorloopig aangewezen candidaten minder te zijn dan 20, dan kunnen de ontbreken de door het Bestuur aan de lijst worden toege voegd. Aan de stemming over de cnndidaatstelling mogen slechts deelnemen zij, die op 1 Januari van het verkiezingsjaar lid of aspirant-lid der Afdeeling waren. Op een Zondag, minstens 8 dagen voorafgaande of aspirantlid zijn stem uitbrengen op 6 candi daten volgens het puntenstelsel. Dit stelsel werkt ais volgt: Door de leden worden 0 candidate» genummerd en wel van 1 tot en met 6. No. 1 geelt men hem (lie men als eerste geplaatst wil zien terwijl dit nummer voor 6 punten telt. Die men ais tweede geplaatst wil zien, geelt men no. 2. Dit nummer lelt voor 5 punten, en zoo vervolgens, tot en met no. 6, welk nummer voor 1 punt telt. Na afloop der stemming wordt het aantal pun ten, door lederen candidaat behaald, vastgesteld. De candidaat die het hoogste aantal punten op zich heeft vercenigd, wordt als eerste op de officieele candidatenlijst geplaatst. De candidaat die op één na het hoogste aantal punten op zich vereenigd heeft, wordt als tweede geplaatst, cn aan de wettelijke cnndidaatstelling, kan ieder lid zoo vervolgens. Bij gelijk aantal punten beslist het lot. De stemming wordt gehouden in dc verschil lende parochies ten overstaan van stembureaux. Elk stembureau moet bestaan uit minstens drie personen, aan te wijzen door de Voorzitters der Propagandaclubs, waarvan de oudste in jaren Voorzitter is. Dag, uur en plaatsen, waar de stemming zal gehouden worden worden den le den minstens drie dagen tevoren bekend gemaakt. Gedurende den termijn, verloopende tusschen de vaststelling van dc voorloopige groslijst en de stemming over de vaststelling van de officieele candidatenlijst, mag geen der voorloopig aange wezen candidaten in de gemeente Waalwijk als verkiezlngsredenaar optreden. Voor de stemming gelden verder de bepalingen van Art. 12 tot en met 16 van het Reglement op de voorbereiding der Gemeenteraadsverkiezingen (Bijzonder Reglement V. C.), vastgesteld krach tens art. 36 van het Algemeen Partijreglement. De leden, die zich met betrekking tot de sa menstelling der officieele candidatenlijst schul dig maken aan organisatorisch of disciplinair ontoelaatbare praktijken, kunnen door liet Be stuur der Afdeeling worden geroyeerd. Het Kringbestuur is bevoegd dc hiervoor be doelde ontoelaatbare praktijken der geroyeerde leden openlijk af te keuren en te verklaren dat dc Afdeeling hiervoor niet verantwoordelijk is. Als ontoelaatbare praktijk, hiervoor bedoeld, zal worden beschouwd elk optreden in strijd met de voorschriften der artt. 6 en 8 van het „Kles- comité-Reglement 1932". Afdeelinj; III. Propngrandaclubs. Artikel 29. In elke parochie der gemeente Waalwijk be staat een Propagandaclub. Artikel 30. Het doel dezer clubs is: a. het bevorderen van de politieke propaganda. b. het bevordreen van een nauwer contact tusschen dc katholieke kiezers in hun Pa rochie. c. liet houden van propagandavergaderingen d. het werven van leden en aspirantleden voor de Afdeeling; e. het bijhouden der ledenregisters f. het innen der contributies; g. alles, wat door het Bestuur der Afdeeling In overleg met dc propagandaclubs verder wenschelijk wordt geacht in het belang van een krachtige afdeeling Waalwijk der R.K. Staatspartij. Artikel 31. Leden van de propagandaclubs kunnen alleen zijn, die lid of aspirantlid der Afdeeling zijn. Artikel 32. Het Bestuur bestaat minstens uit drie leden, n.l. een Voorzitter, een secretaris en een penning meester. De beide laatstgenoemde functies kun nen naar verkiezing door één lid worden waar genomen. Het Bestuur wordt voor één jaar door de Al gemeene vergadering der Propagandaclub gekozen. Aftredende leden zün terstond herkiesbaar. Artikel 33. Vóór 1 Februari van leder jaar wordt een al gemeene vergadering der Propagandaclubs gehou- den^ waarin verslag over het afgeloopcn jaar wordt uitgebracht en de actie voor het komende jaar wordt besproken. Verder roept het Bestuur een vergadering bij een, zoo dikwijls als het zulks noodig oordeelt. Artikel 34. Van elke door de propagandaclubs heiegde ver gadering der kiezers in hun parochie wordt ken nis gegeven aan het Bestuur der Afdeeling, dat te allen tijde bevoegd is deze door een of meer dere zijner leden te doen bijwonen. Wanneer leden van het Bestuur der Afdeeling moeten gekozen worden, wordt door de propa- gandaclubs vóór 1 Maart een vergadering bijeen geroepen van de leden der afdeeling in hun parochie. Bij het ontstaan eener vacature iu liet Bestuur der Afdeeling kan binnen een maand na het ont staan der vacature door minstens 10 leden uit de betreffende parochie een candidaat uit hun parochie gesteld worden bij het bestuur der pro pagandaclub. Wanneer slechts één candidaat gesteld is, kan door het bestuur der propagandaclub een tweede candidaat gesteld worden. Wanneer geen candi daat gesteld is, kunnen door het bestuur der propagandaclub één tot vier candidaten gesteld worden. De candidaten moeten worden voorgedragen vóór de vergadering, waarin de verkiezing plaats heeft. Artikel 35. Ten tijde, door het reglement van den Staten- kring Heusden te bepalen, kiezen de propagan daclubs in hunne jaarvergadering voor elk vol of gedeelte van het eerste 400-tal leden der Af deeling in hun parochie, een afgevaardigde voor de Statenkringvergadcring, waarbij het aantal leden wordt geacht tc zijn het aantal, waarover het voorgaande jaar contributie aan den Staten kring is afgedragen. De overschietende zetel of zetels in de Staten kringvergadcring worden door het bestuur der Afdeeling toegewezen aan die parochie of paro chies, welke na toepassing van het voorgaande het grootste ledenoverschot hebben. Voor eiken afgevaardigde wordt een plaatsver vanger gekozen. Dc afgevaardigden en hunne plaatsvervangers worden voor 4 jaren gekozen. Hunne namen moe ten aan den Secretaris van den betrokken Staten kring worden opgegeven. Dc reis- en verblijfkosten van deze afgevaar digden voor het bijwonen der Statcnkringvergade- r in gen worden door de propagandaclubs vergoed. Artikel 36. Ter dekking van eventueel door de propagan daclubs tc maken kosten ontvangen deze elk 10 uit de kas der Afdeeling en bovendien 5 pet. van het totaal der geinde contributie. Artikel 37. Stemmingen geschieden op dezelfde wijze als in artikel 20 ls bepaald. Afdeeling IV. Kern. Artikel 38. Er bestaat in de gemeente Waalwijk een Kern onder leiding van een Kernleider en liet Afdee lingsbestuur. Het Afdeelingsbestuur is in dc Kern vertegen woordigd door minstens 2 leden, bij gewone meerderheid van stemmen aan te wijzen. Zooveel mogelijk zal echter uit elke parochie een lid van het Afdeelingsbestuur lid van de Kern zijn. De Kernleider richt het werk der leden: a. op de bestudeering van, en de bezinning op de beginselen en op de kennis van liet concrete politieke werk; b. op het uitdragen dier beginselen en op het verspreiden en bevorderen ter plaatse van een juist inzicht in de staatkundige feiten. 1.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 16