ECHO'S. 1936 NIEUW JAARSWENSCH DE ECHO VAN HET ZÜIIEN TWEEDERl An Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat DOOR THOMASVAER EN PIETERNEL !o^^\Voensda}^^ïai^36^^Tnr Bloed op de tulpen! Met kanjers van letters stiat het op de voorpagina van de >Paris- Soir«, het bekende Parijscheboule vardblad -, »du sang sur les tilipes«, en daaronder»Oss,la ville oü 1 on tue« »Oss, de stad waai men moordt«. De Paris Soir« heeft twee speci ale correspondenten naar het Bos sche Gerechtshof gezonden om de Ossche Zaken bij e wonen en daarover ettelijke ko ommen sensa- tioneele copie te leveren. Zie hier hoe het blad deze reportage aan kondigt: »Moorden in serie.Diefslallen.... Brandstichtingen.... Roofoverval len.... Losbandigheid der jeugd Veldslagen tusschen benden... Ge neraties van misdadigers Terreur van een provincie. Dit alles in de stilte, tegen een bevolking overgeleverd aan schrik, in het hart van het meest vreedzame, het gelukkigste land van Earopa: Holland. In Oss, in Nederlandsch Brabant, op twee uren afstand van den Haag ea Amsterdam bestaat de grootste misdadigersbende, waarvan de we reld ooit heeft hooren spreken.... Zoo gaat het doorl En dit is nog alleen maar de aankondiging der reportage. Wat die op zichzelf dus brengen zal 1 Is het eigenlijk wel noodig onder dit korte citaat nog enkele woorden te schrijven? Spreken zij niet voor zichzelf van de ongezonde sensatie zucht, die trouwens bij heel de ont maskering der Ossche misdadigers bende de pers heeft aangegrepen. Een uitwas, die een schande was voor een gewest, is door de groote pers zoodanig opgeblazen, dat de ruchtbaarheid ervan zelfs over onze grenzen is voortgeschreden. In Parijs leest men thans griezelverhalen over het Ossche milieu en het lijdt geen twijfel of de journalisten die door de »Paris Soir« op Oss zijn losge laten zullen met gretigheid delugu- berste bijzonderheden der misdaden neerschrijven en met gulzigheid zullen deze pennevruchten op de Parijsche caféterrassen worden ver slonden. Men smult van een duistere al- faire, die zoodanig is opgeblazen dat gansch West-Europa erin ge moeid wordt. De goede naam van ons land en volk zou warempel door enkele tientallen decadenten worden in gevaar gebracht. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat hield Vrijdagmiddag een algeraeene ver gadering onder voorzitterschap van den heer P. N. van Loon. Aan de orde waren de volgende punten: 1 Uitbreiding Bevrachtingscom missie K, gevestigd te 's-Hertogen- bosch. De door het Bureau met de Ka mers van Koophandel te 's-Herto- genbosch, Eindhoven en Tilburg gevoerde correspondentie heeft tot het gewenschte resultaat geleid. De Bevrachtingcommissie K is van 5 tot 6 leden uitgebreid. Daarin is alsnog benoemd de heer C. Jansen te Geertruidenberg met als plaats vervanger de heer A. de Haan te Heusden. 2. Vernieuwing van de Rolbrug te Geertruidenberg. Conform het besluit van de Kamer heeft het Bureau zich gewend tot het gemeentebestuur van Geertrui denberg, teneinde de medewerking van dit College in te roepen voor het doen houden eener verkeers- telling. Het gemeentebestuur van Geertruidenberg heeft zich op vooi treffelijke wijze van zijn taak ge kweten. De Kamer beschikt daai door over zeer uitvoerig materiaal om aan te toonen, dat deze bi ug wel degelijk van meer dan gewone beteekenis is te noemen. Spoeds halve heeft het Bureau daarop on middellijk een uitvoerig schrijven gezonden aan den Minister van Waterstaat, bij welk schrijven een gespecificeerde uitslag van de gehou den enquête werd gevoegd. Ant- woord werd nog niet ontvangen. De beteekenis van de brug kan voor de Kamer zeer duidelijk blijken uit de volgende passage van het door ons aan den Minister gezon den schrijven »Uit de resultaten van deze ver keerstelling zal Uwe Excellentie blijken, dat per dag van deze brug gebruik gemaakt wordt door gemid deld niet minder dan 571 voertui gen (personen—auto's, vracht-auto s en gespannen), 1962 rijwielen (mo torrijwielen inbegrepen) en voetgangers. Telt men den Zondag niet mede, dan is het gemiddelde gebruik per dag: 665 voertuigen, 2107 rijwielen en 1252 voetgangers. Wanneer men het gebruik van de rolbrug neemt gedurende de drukke uren, n.l. van 9 uur voormiddag tot 6 uur namiddag, dan is dit ver keer gemiddeld per dag (Zondag niet medegerekend) 451 voertuigen, 1330 rijwielen en 536 voetgangers. Als men dan bedenkt dat dit ver keer verwerkt wordt in 0 uren, dan beteekent zulks dat per uur ge middeld door 50 voertuigen, 147 rijwielen en 59 voetgangers of in totaal 256 maai van de rolbrug ge bruik wordt gemaakt. Om een juist inzicht in de beteekenis van dit verkeer te krijgen, moet men nog rekening houden met de omstan- dightid, dat de brug per dag in deze drukke uren gemiddeld 13 maal voor het wegverkeer wordt gesloten wat een totaal—tijdsduur vordert van gemiddeld 1 uur en vijftien minuten. Het bovenuitge- drukte verkeer van 256 maal per uur geschiedt derhalve in uren van 52 minuten, aangezien de brug ge middeld 8 minuten per uur voor het verkeer gesloten is. Iedere minuut passeeren derhalve een voertuig, 3 rijwielen en één voet ganger tgelijk de brug. Waar op de brug voertuigen elkander niet kun nen passeeren en van wielrijders eu voetgangers de grootste oplettend heid op de brug wordt geëischt, is het zonder meer duidelijk, dat het verkeer hier zeer groote stagnatie ondervindt. Dit zal trouwens nog meer uitkomen, indien het verkeer op de spitsuren afzonderlijk wordt genomen». 3. Borgstellingsfonds voor den Middenstand. ln haar vergadering van 15 t ebr. 35 besloot de Kamer de voorbereiding en eventueele stichting van een Borgstellingsfonds voor den Mid denstand te delegeeren aan het Bureau. Het Bureau werd voor dit doel versterkt met een door de afdeeling Kleinbedrijf aangewezen lid, nl. den heer Snels. Na ampele overweging en na contact te hebben gezocht met den heer P. van Agge- le.i, districtscommissaris van de stichting Rijnlandsch Borgstellings fonds, is het Bureau met den h. er Snels tot de conclusie gekomen, dat voor het district der Kamer de in stelling van een dergelijk fonds niet verwezenlijkbaar kan worden ge acht. De Kamer is dan ook van gevoelen, dat' een dergelijk fonds voor den Middenstand, die door de crisis in moeilijkheden is geraakt, zeer goed werk kan verrichten, doch een fonds dat alleen zijn werkings sfeer tot het gebied der Kamer be paalt, is niet bestaanbaar. Vooreerst^ toch is het gebied op zich te klein* om een behoorlijken opzet te kun nen maken. Vervolgens is de sa menstelling van het gebied, zulks in tegenstelling met andere Kamers van Koophandel, zeer ongunstig voor het beoogde doel. De Kamer toch bestaat uit een 19 tal dorpen, waarvan vijf groote, wier inwoner tal vrijwel gelijk is en waarvan er geen enkele uitgaat boven de 11.000 inwoners. Een consciëntieus onder zoek naar de diverse, voor steun in aanmerking komende middenstanus- bedrijven wordt daardoor zeer be moeilijkt. Andere Kamers, die wel een borgstellingsfonds in het leven riepen, hebben een gebied, dat ge vormd wordt door één groote stad met een betrekkelijk kleine omge ving, waarvan het inwonertal gering is bij dat van die stad vergeleken. Tenslotte acht de Kamer het vrij wel onmogelijk in ons distiict de juiste personen te vinden, die be kwaam en bereid zijn het werk kosteloos te verrichten. Intusschen meent de Kamer de idee, den bona fide door de crisis getroffen Mid denstander te helpen, niet te moeten loslaten en vereenigt zich met het Bureau, dat zich gewend heeft tot de overige Brubantsche Kamers van Koophandel, om te trachten geza menlijk voor de geheele Provincie iets tot stand te brengen Het Bu reau heeft de gedachte geopperd, zich tot Ged. Staten van Noord— brabant te wenden, teneinde in na volging van de Provincie Gelderland via het Provinciaal Bestuur een fonds voor de geheele provincie in het leven te roepen. Het resultaat van de poging wordt thans afge wacht. 4. Tolheffing op de brug te H2usden. Bij schrijven dd. 5 November jl. deelt de Directeur-Generaal van den Rijkswaterstaat aan de Kamer mede, dat indien het wetsontwerp tot vei hooging der tijdelijke heffing op benzine tot wet wordt verheven het wetsontwerp tot heffing van tol op bruggen wordt ingetrokken. 5. Rekening en verantwoording over 1934. Van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is bericht ontvangen, dat de suppletoire be grooting 1934 door hem wordt goed gekeurd en dat de rekening en ver antwoording over dat jaar hem geen aanleiding geett tot opmerkingen. 6. Begrooting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1936 De begrooting voor het jaar 1936 sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 19,561,75. De ont vangsten hebben geen wijziging van beteekenis ondergaan behoudens ten aanzien van den post Jaarlijksche bij diagen aan het Handelsregister, die moest worden verlaagd met een bedrag van f501). Ook de uitgaven vertoonen weinig verandering, met uitzondeling van den sluitpost On voorziene uitgaven, waarvoor dit jaar slechts f lo7,50 kon worden ge raamd in tegenstelling met 1935, toen op onvoorzien een bedrag was uitgetrokken van f5b2.50. Deze terug gang is in hoofdzaak te wijten aan het verminderen van de jaarlijksche bijdragen voor het Handelsregister. De volgende subsidies werden toegekend R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk f325; R.K. Handelshoogeschool te Hl- burg f200; Economisch Instituut voor den Middenstand f 87,50; Nederl. Kamer van Koophandel te Brussel f25; Vereeniging »Bureau voor Han. delsinlichlingen» 1 40 Schippersvereen. »Schuttevaer», Amsterdam f2,50; Vereen.Nederlandsch Fabrikaat», Den Haag 1 50u Station voor Maalderij en Bakkei ij, Wageningen f25; Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel te Voorburg 110. Een zeer groot aantal andere aan vragen om subsidie kwam binnen, waaraan echter naar de meening van de Kamer wegens het ontbreken van de beschikbare middelen niet kan worden voldaan. erden atge- 7. Benoeming leden Bevrachtings commissie L. te Breda. Benoemd werden de door de Bredasche Kamer aan te wijzen o leden en 5 plaatsvervangende leden, terwijl voor de Langstraatsche Kamer werden gekozen P A. v. Dongen, Raamsdonksveer (aitr.), r. J. v. d. Reijt, Breda, plaatsvervanger (aftr.), A Fens, RaamsdonKSveer, N. van Schijndel, Dongen, plaatsvervanger ^8.r Uitvoering van de Wet betref fende uitverkoopen eu opruimingen. Bij schrijven dd. 12 en 18 Oct. j.l. werd den leden door den Secretaris medegedeeld de wijze, waarop voor- loopig door de Kamer de uilvoering van deze wet werd ter hand geno- men Het Bureau is thans van ge voelen, dat deze werkwijze dient te worden bestendig d en stelt dan ook voor, geen gebruik te maken van de bevoegdheid in art. lü van genoemde wet aan de Kamers van Koophandel gegeven, nl een speciale commissie aan te wijzen die beslist over de ingekomen aanvragen De gevolgde werkwijze toch heeft tot nu toe geen bezwaren opgeleverd, terwijl daaren tegen een afzonderlijke commissie eenerzijds slechts veel langzamer zal kunnen werken en anderzijds groo tere kosten met zich zal brengen. Conform het voorstel van't Bureau werd besloten. Tenslotte stelde de Kamer de kosten van behandeling vast op f 1, te voldoen onmiddellijk bij het indienen der aanvrage. Deze kosten zijn daarmee verbeurd, ook al wordt de aanvrage nadien inge trokken. 9 Schrijven van den Inspecteur der P.T.T. te 's Hertogenbosch. De Inspecteur deelt mede, dat hij bereid is de openstelling van het kantoor Kaatsheuvel te wijzigen en wel zoodanig, dat het kantoor open is in plaats van 8'/,-12'/,. 14—lö"/, en 18-19'/, op de volgende uren 8'/,—13, 14-lt) en 18-19 Ten aanzien van de openstelling van de P.T.T.-kantoren in de in dustrieplaatsen van het district in de middagschafturen deelt de Inspec teur mede, dat te Waalwijk deze openstelling reeds bestaatte Dongen tot half één gelegenheid voor bezoe ken van het kantoor aanwezig is, terwijl van een ruimere behoefte tot dusverre niets is gebleken te Heus den niet blijkt, dat behoefte bestaat aan ruimere openstelling te Raams- donksveer het kantoor open is tot half één en slechts hoogst zelden iemand tracht na dit uur nog ge holpen te worden. 10 Schrijven van een aantal inwo ners' van de St. Antoniuswijk te Waalwijk om steun voor het ver krijgen'van een postagentschap. Het Bureau heeft de belangen van de genoemde wijk te Waalwijk onder de aandacht gebracht van den heer Directeur-Generaal der P.T.r Als antwoord werd medegedeeld, dat het verzoek is afgewezen, doch dat de aandacht blijft bestaan. 11. Verslag van de bespreking van de Commissie voor Verkeersaange legenheden uit de Zuidelijke Kamers van Koophandel met de Nederl. Kamer van Koophandel te Brussel en met de Directie der Belgische Spoorwegen. Werd voor kennis- geïLn|cSn0vanede Nederl. Kamer van Koophandel in België over de uescnerming van de Ned Handels- en Industriebelangen in België bij aanbestedingen aldaar. Eveneens voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter sprak namens de Kamer woorden van dank tot het aftrecrerüTe li<V oen' heer voor de prettigeen vruchtbare samen werking gedurende zijn ruim 13 jarig lidmaatschap der afd. Kleinbediijf. Hierna werd de vergadering ge sloten. VOOR DE LEZERS VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" IN'WAALWIJK EN OMOEV1NO. Pieternel: Weer is een jaar voorbij gegaan, Een jaar van lief en leed Zeg, hebt gij, beste Thomasvaer, Uw wenschen reeds gereed? Of zijt gij over 't oude jaar Zoo vol tevredenheid, Zoodat U kalmpjes van aard Tevree Uw leven slijt? Thomasvaer: Mijn beste schat, Te wenschen blijft er altijd wat. 't Is dan te droog, dan weer te nat. Tweedens: mocht IK al tevreden zijn Dat zou voor mij geen reden zijn Om zwijgend het leven door te gaan, Want 't gaat in 's levens maliebaan Er zoo wonderlijk naar toe, Dat men in 's werelds rarekiek Maar zeggen moet tot het publiek: ,,'t Leven is raar"; iedereen weet het. „Lach om alles" en vergeet het. Pieternel: Jij bent een rare grapjas, man. Vind jij dat men steeds lachen kan Ook nu de wereld staat in brand, En onheil loert aan alle kant Wanneer ik maar aan oorlog denk, Wordt mij het moederharte naar, En zie ik overal gevaar. Thomasvaer: Niet zoo triestig, beste meid. Het oorlogsveld ligt o zoo wijd; En daarbij, ons klein Nederland Wordt nog bestuurd met vaste hand. Colijn heeft het nog pas verteld. Het staat in elke courant vermeld Nederland heeft geen intresse bij den strijd, Hier wordt geen oorlogsmateriaal bereid. Pieternel: Mij dunkt, ik hoor ze al reeds schieten, En zie hier ook al bloedvergieten. Zelfs in Waalwijk komt de schietbaan klaar. Waar is dat voor?, vraag ik je maar. Thomasvaer: Mijn hemeltje, wat is dat nu, vrouw. Zit je nu daarom in het nauw. 't Is alles sport wat je hier ziet. Beschoten ze laatst de spoortrein niet? 't Is sport, 't is jacht op haas of konijn, Maar 't zal hier nooit op menschen zijn Pietemei: Ik hoop maar dat ik in vree kan leven Maar lees ik wat ik vind geschreven In menig blad, in menig courant, Dan is het ook in Nederland Een herrie, verdeeldheid overal. De menschen lijken heusch wel mal Om 't zich zoo moeilijk te maken. Wanneer ze bleven bij hun zaken Dan hadden ze genoeg te doen; De strijd is zwaar om met fatsoen Te vinden 'n knap burgerlijk bestaan En 't overige is niets gedaan Thomasvaer: Nou, nou, wat was het een doode kliek Wanneer er was geen politiek, Geen sport, geen kunst, geen dans, geen spel, Mij dunkt, wat was dan 't leven wel Als ieder deed naar wet en plicht En voor de rest: het mondje dicht, En 's avonds aan een bakske thee Bij moeder thuis; nooit naar 't cafe, Nooit naar bioscoop, theater, bal. Geen voetbalspel of fietspartij. Neen, zoo'n doode boel, is niets voor mij. Pieternel In Waalwijk is het lang geen doode boel; Ik steek het onder bank noch stoel, De jeugd die vraagt naar tractement En al heeft het ouderpaar geen cent, Daar hebben ze glad maling an, Wanneer de jeugd maar genieten kan. De automatiek, bioscoop, café, Die zijn er wel het beste mee. Thomasvaer: Eén Café moet nu het loodje leggen. „De Korenbeurs" verdwijnt van 't plein, Ik zal er weinig over zeggen: Doch vond ik het een prachtterrein. In Waalwijk is geen plaats te vinden Waar het zoo'n ruim marktzicht is. En dat wij het Café daar blijven missen Dat is een ding dat zeker is...... „O Korenbeurs", in vroeger tijden Het glanspunt van boer en burgerman Helaas, helaas, gij gaat verdwijnen. Sic Transit Gloria Mundi, dan: Met U vergaat een stuk van Waalwij k's leven, Herinnering aan druk marktvertier, Vooral in Waalwijk's glorie-dagen, En Waalwijk's roem van boer en dier. Pieternel: Wat overdrijf je, beste Thom, Waalwijk's veemarkt komt nooit weerom Dat is geweest, want boer en beest Gaan nu 't meest naar de Hertogstad. Toch vind ik, al mist Waalwijk dat, Als aantrekkingspunt voor boer en zwijn, 't Een trekpunt voor de boerin zal zijn; Want de Markt, dat kan ik U bewijzen: Heeft winkelzaken als paleizen. En worst, en kaas, en rijst en krenten Koopt men in Waalwijk „zonder centen". Is wel wat al te veel gezegd; Ook „geld toe" is wel wat overdreven Toch zal men nu goedkóoper leven. De concurrentie bij de vleet, Zorgt dat men goed en goedkoop eet. Thomasvaer: Dus daarom, Waalwijk's handelsmenschen, Ad verteeren. De Echo is daarvoor het blad; En geducht ook etaleeren. Dan gaat men niet naar grooter stad. Dan weet de Hei en ook de Klei. Waalwijk is het Centrum voor my. Dus adverteeren is steeds noodig, Voor de grootste zaak niet overbodig. Juist door Reclame wordt men groot. Dat heeft ondervinding steeds geleerd En wijl de lezerskring vermeerd, Zet de Echo zijn kolommen open Om te bevorderen Uw verkoopen. Pieternel: Vooral de kleine zakenman, Die bij zijn zaak heeft weinig duiten, Die kan beter zijn zaak gaan sluiten Als hij niet kranig adverteert; En 't publiek weet duidelijk te maken Dat ook in kleine winkelzaken: De waar is best, de prijs is laag Wilt dus, burgers, hen niet vergeten Die van hun zaakje moeten eten, En van hun eigen kapitaal Hun eigen zaakje moeten drijven, 't Is over hen, dat men ging schrijven „O, onvermoeide middenstand, 'Gij ziel en merg en kracht van 't land „Hoezeer bewonderen wij Uw moed, "wanneer gij zoo Uw best steeds doet, „Trots alles wat de tijd U bracht, ",Toch zaken doet op eigen kracht. Thomasvaer: Oude zaken blijven drijven Op relaties van jaren her, Waarin men altijd brood hen gunde, En die nog steeds met vlijt en kunde Concurreeren tegen 't groot-kapitaal. Die eerlijk zijn ook in den handel, En degelijk van levenswandel. Hun burger- en gemeenschapszin Steeds met een gul hart willen uiten. Dus Waalwijk wil nu flink besluiten Begunstig ook den kleinen winkelier, Die winkelt niet voor zijn plezier. Pieternel: Dat ook zaken kunnen bloeien, Dat ziet men heusch aan onze krant. Waarvan men eerlijk kan verklaren Dat ze bijna zestig levensjaren, De bestaansstrijd al heeft gestreden. En trots de crisistijd op heden Steeds vindt een breeder lezerskring. Maar... dat is 'n noodzakelijk ding. Ze zit niet bij de pakken neei, - Maar zegt altoos: daar ben ik weer. Thomasvaer: Elk nummer kan het U bewijzen, De inhoud valt steeds meer te prijzen Zii zoekt steeds jeugdig, nieuwer J bloed, 't Is daarom dat zij steeds voldoet. Haar medewerkers in de streek Vertellen tweemaal in de week Het nieuwste nieuws, 't zij uit Capelle Waspik, Drunen, Dussen, zij vertellen Wat U hun pen te zeggen weet. In taal die aangenaam is te lezen; Want men heeft in „de Echo" niet te vreezen Voor booze schimp- of scheldparty. Daar is de redactie als de kippen by. En ook de ingezonden stukken, Al geven zij soms fel critiek, Zijn flink gesnoeid soms voor het J drukken Zoodat het oirbaar blijft voor het publiek; Zoo blijft zij de Courant voor heel de streek; En voor één dubbeltje per week. Pieternel De administratie die is wijs, En houdt het bij de oude prijs. Alles wordt anders geregeld meerder Het is daarom voor 'n kas-beheerder

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5