Nieuwjaar voorheen en thans* KERKNIEUWS. GEMEENTERAAD. BINNENLAND RECHTZAKEN, KALENDERS Zoon droge Kuch BEGRIJPT HET BELANG ,.DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Sprang-Capelle. rleel moeilijk om vroolyk door te leven; Minder ontvangst, meerder geven, Klinkt het bijna in elk gezin. De arbeiders en ambtenaren Die zullen het geducht ervaren, Salaris minder, belasting meer Doch Waal wij k's stadsbestuur geef ik de eer Omdat het de begrooting kon sluiten Zonder meerder greep in onze duiten. Thomasvaer: Alom wordt er gezocht naar werk; Wat is het toch een vreemde tijd Want trots de druk der crisistijden Wordt hier gebouwd al wijd en zijd. Vooruitgang is steeds te bespeuren, En woningbouw is overal. En toch, menig zaak die zit te treuren. Wat is het toch een gek geval. Pieternel Toch heb ik steeds een vast vertrouwen, Dat na donkeren tijd, komt meerder licht. Daarom steeds handen uit de mouwen, En steeds voldoen aan eer en plicht. Als wij den burger laten werken, En steunen waar men steun behoeft, Dan zal Gods hulp ons steeds versterken, En wordt men niet te zwaar beproefd Thomasvaer: 't Is wel eens goed eens na te pluizen, Hoe of het leven vroeger was; Hiervoor komt de geschiedenis Van Besoijen's kerk heel goed te pas. Ik zeg maar zoodie archivaris, Dat is een man met groot geduld, Die met eerbied voor het grijs verleden, En liefde voor het grauwe heden Met eere steeds zijn taak vervult; En leert ons, dat in vroegere dagen Er ook veel was, dat was niet goed. Dus nimmer, nimmer toch versagen, En steeds volle frissche levensmoed, De strijd om het bestaan steeds strijden, Vol broederliefde en menschenmin. Behulpzaam zijn in druk en lijden, Dat geeft ons hart en geest gewin. Pieternel: Wil dus met opgewektheid leven, Vol Brabantsche leut en lach; En oud en jong een voorbeeld geven Van eer en deugd en goed gedrag. Als burgers één steeds van gevoelen, Elkaar begunstigen in de zaak; Waalwij k's bloei blijft ons bedoelen, Al in ons werk en in vermaak. Thomasvaer: Dat al de plaatsen om ons henen, Waar „de Echo" hare lezers heeft, Kunnen zeggen: er is 'n jaar verschenen, Dat ons weer nieuwe zegen geeft. Dat elk het moge ondervinden, 't Zij persoonlijk of in het openbaar, Het jaar negentienhonderd zes en dertig, Was voor ons aen gelukkig jaar. Pieternel: „Geluk" is iets, hoe men het opvat, En hoe men is van geest en aard, Doch gezondheid is de grootste schat En meer dan alle schatten waard. Gezondheid wensch ik aan U allen, Dat de werkeloosheid niet meer pijnt En vrede heersche bij de volk'ren, En alle haat en nijd verdwijnt; Dat alle zaken flink floreeren, En allen vinden flink bestaan. De schoenfabrieken produeeeren, En alles steeds naar wensch mag gaan. Thomasvaer: Dat de belastingen verlagen, De inkomsten steeds hooger gaan. En wij met opgewekte zinnen, Blijmoedig in het volle leven staan. Dat jong en oud steeds werk vinden, En steeds zijn voor het vak bekwaam, En zoo 't Centrum van de Langstraat Behoude zijnen flinken naam. Pieternel O, dat men het ook mocht beseften, Het lied dat mij als kind kon treffen „Om blij het leven door te treden, „Behoeft men 's werelds schatten niet. „Hij is gelukkig, die tevreden, „Volbrengt wat hem zijn plicht gebiedt. „En zij hij ook gering of klein „Toch faalt hem niets om blij te zijn. Thomasvaer: Blijheid van geest en van karakter, Dat kenmerkt Waalwijk's burgerij, En Brabantsche vreugd en opgewektheid Is 't kenmerk bij elke feestpartij. Gulheid, goedheid zij het stempel Dat sieren doet elk menschenhart. Dat men ook over armen drempel Genieten steun in druk en smart. Pieternel: Zoo treden wij het jaar weer binnen Met frisschen moed en blijden geest, Want optimisme en blij van zinnen Is altoos ons behoud geweest. Laat tevredenheid onz' wegen sieren Dat is de wensch van Pieternel En Thomasvaer, die blijde wenschen: O, abonné's, het ga U wel. (Ingezonden). H. Als grootvader vroeger bij 't wisselen van 't jaar. Het nieuwe vol goede verwachtingen vierd'; Was zijn hart als verjongd en helder en klaar, Met goede gevoelens gesierd. Hij kleedde vol ernst, opgewekt en spontaan, Zich dan met z'n paaschbeste tooi, En bood iedereen zijn heilwenschen aan, Om zijn mond een blijmoedige plooi. Ook grootmoeder kwam uit h'r daag lijksche sleur En ging met haar man Bij familie en vriend, van deur dan tot deur, Aan 't wenschen geen einde dan kwam. Men hechtte opnieuw de genegenheidsband, En wenschte vol blijheid elkaar. Zoo innig oprecht, met warm hart en hand: Een zegenrijk en voorspoedig Nieuwjaar. 't Was alles zoo hartelijk, zoo intens gemeend, De wenschen die kwamen uit 't hart. En was in 't voorbije soms even geweend, Vergeten was dan alle smart. Men gooide alle naarheid dan overboord, Onder 't genot van een glaasje, dat gaf: Als spreekmiddel 'n opwekkend en hart'lijk woord, Geput uit de kruik of de karaf. In 't verleden werd dan heel danig geroerd, Als het een vreugd'volle herinn'ring betrof. De blijdschap werd ten toppunt gevoerd; En 't werd soms te laat voor het Lof. Bij 't scheiden dat kwam als altijd te vroeg, Werd de heilwensch aan familie of maag Bezegeld opnieuw; men had geen handen genoeg, E11 grootvader een stuk in z'n kr...g. Kortom bij een ieder, 't zij bekenden of on, Wat was dat toch prettig en mooi, Scheen, ondanks de winter, warm de zon In 't hart, zonder één valsche plooi. Maar thansin onze moderne eeuw, Als stalen meub'len zoo koud, Begint men 't jaar met een heillooze geeuw, En 't is bij z'n geboorte al oud. Wij zenden een kaartje correct van opelin Dat gaat dan p.f., wil zeggen (p)er (f)iets. Een postzegel daarop? Voor het kind? De bus in: en 't zegt en kost weinig of niets. ft En alsof men gemaand wordt om eene schuld, Zoo voelen wij 't aan als een straf, Als we schrijven h.g. meenen we (h)eb (g)eduld: Ziezoo, daar zijn we vooreerst weer van af. En in de gevallen die er altijd nog zijn Als het betreft iets bijzonders, intiems, Dan schrijven wij stipt met staalblauwe lijn. En men leest: verder (G)een (N)ieuws. Hoest-Griep-Brvnchitis-Asthma 'iScen* iVfiSwog3ewe^,n3 rlaagde prijzen ƒ1, (Ingezonden). JEVO. Priesterjubilea in het Bisdom 's-Bosch in 1936. 00 Jaar priester: 24 Juni: Mgr. L. J. Dijkmans, geb. te Tilburg pastoor te Eindhoven, Stratum; P. A. J. van Heijst, geb. te Waalwijk, pastoor te Altforst en H. H. van Wagenberg, geb. te Vlijmen, pastoor te Hulsel. 50 jaar priester: 19 Juni: H. Heur- kens, geb. te Beers, pastoor te Wamel; C. P. Verstappen, geb. te Aarle-Rixtel, Deken en pastoor te Reusel. 40 jaar priester: 30 Mei: M. F. Dek kers, geb. te Tilburg, rector van Ma- rienburg te 's-Bosch; B. H. van der Ha gen, geb. te St. Oedenrode, pastoor te Helmond (O.L. Vrouw); H. J. J. Huij- bers, geb. te Vortum en Mullem,pastoor te Waspik; C. A. van Kemenade, geb. te Nuenen, pastoor te Stiphout; J. M. F. de Raad, geb. te Helmond, pastoor te Boekei; A. A. Suijs, geb. te 's-Her- togenbosch, geestelijk bestuurder van de H. Landstichting en pastoor te Meerwijk-Nijmegen. A. Th. J. Werners geb. tc Veghel, .emeritus-pastoor van Loosbroek, verblijvend in het R.K. Gasthuis te Veghel. 25 jaar priester: 10 Juni: A. F. J. van Arnstel, geb. te Berghem, pastoor te Oeffeit; H. G. Becx, geb. te Tilburg, pastoor te Nieuwkuijk; R. J. Dekers, geb. te Ravenstein. pastoor te Boven Leeuwen; J. H. M. Knegtel, geb. te Til burg, pastoor te Helmond (H. Hart); P. J. C. Manders, geb. te Waalre. de ken en pastoor (H. Nicolaas) te Val- kenswaard; A. M J. Rubens, geb. te Tilburg, pastoor te Lierop; A. de Vries, geb. te Schijndel, pastoor te Eindhoven (O.L.V. van Altijdduren- den Bijstand); en dr. J. H. J. M. Wit- lox, geb. te Waalwijk, hoofdredacteui van de Maasbode te Rotterdam. 121/» jaar priester: 14 December: P. L. Chr. Baaijens, geb. te Boxtel, rector van Coudewatcr te Rosmalen; J. H. Bacx, geb. te Liempde, kapelaan te Til burg, (Groeseind)G. M. M. Brands- ma, geb. te Roosendaal, kapelaan te Helmond (H. Lambertus); H. W. M. Daniels, geb. te Tilburg, kapelaan te Oeffeit; L. N. van Delft. geb. te Waal wijk, kapelaan te Haaren; A. J. J. F. van den Eerenbeemt, geb. te Den Bosch, prof. Seminarie te Haaren; L. E. J. van Herpt geb. te Herpt, kape laan te Eindhoven, (Gestel, H. Lam bertus); J. H. J. van den Heuvel, geb. te Tilburg, Godsdienstleeraar aan de R.K. Middelbare scholen en assistent te Eindhoven, (H. Hart)M. N. M. van Hussen, geb. te Eindhoven (Woensel), kapelaan te Son; J. J. H. van de Loo, geb. te Sambeek, kapelaan te Boekei; Th. M. J. Malmberg, geb. te Nijmegen, Moderator R.K. Middelbare scholen te Eindhoven; C. A. Muskens, geb. te Elshout, pastoor te Vianen-Cuijk; W. J. H. Roelofs, geb. te St. Oedenrode, kapelaan te Heeze; A. H. van de Spij ker, geb. te Best, kapelaan te Oss, (O.L.V. Onbevlekt Ontvangen); B. J. M. Verhoeven, geb. te Hilvarenbeek, kapelaan te Tilburg (Heuvel); J. P. C. Verhoeven, geb. te Eindhoven, ka pelaan te Nijmegen, (Groesb. Weg); en H. B. M. de Vocht, geb. te Oirschot, kapelaan te Sambeek. Bijzondere Jubilea: 25 jaar pastoor: H. J. van Duren, geb. te Deursen, pas toor te Esch, (28 Juli J. van Gelder, geb. te Wamel, pastoor te Tilburg, (Korvel) (29 September); J. A. van der Meijden, geb. te Boxtel, pastoor te Middelbeers, (30 Juni)H. J. Kamp, geb. te Raamsdonk, pastoor te Orthen, (10 Maart). 25 jaar rector: te Den Bosch (Ma- riënburg); M. F. Dekkers, geb. te Til burg (29 September). van uw eigen krant en ABONNEERT U OP De raad der gemeente Sprang- Capelle vergaderde Zaterdagmiddag ten gemeentehuize onder voorzitter schap van burgemeester Smit. Afwezig de heer de Bas. Als eenig punt stond op de agenda ontslag mej. Oerlemans als onder wijzeres aan de Lag. School te Capelle wegens boventalhgheid, De Voorzitter zegt dat het aantal leerlingen zoodanig is teruggeloopen, dat met 1 Jan. de onderwijzeres zal moeten worden ontslagen. De heer Verheijden zegt dat hij, zooals hij gewoon is bij dergelijke voorstellen, buiten stemming zal blijven. Er zijn nu reeds 45UU wacht geiders in het land en straks komen er nog 900 bij. Het is tegenwoordig het beste baantje dat er bestaat, maar de belastingbetalers diaaien er voor op Voorzitter. Er is nog een andere mogelijkheid, dat is U bekend, maar passen we die toe, dan draaien de belastingbetalers er ook voorop. Er behoeft niet verder over gesproken te wordenwe moeten ue onder wijzeres ontslaan of haar salaris voor rekening der gemeente nemen. De heer Michael merkt op dat mej. Oerlemans wellicht bereid is om gedurende den tijd dat zij wacht geld krijgt voor niets aan de school te blijven werken. Spr. vraagt of 't mogelijk is in dezen geest een oplos sing te vinden. De Voorzitter zegt dat dit altijd mogelijk is, mits het hoofd der school daartoe aan B. en W. verlof vraagt. Weth. v. Willigenburg zegt dat 't ook voor mej. Oerlemans beter is dat zij kan blijven lesgeven. De heer Vos vraagt hoe groot het aantal leerlingen is. De Voorzitter zegt dat dit in 1935 gemiddeld 128 bedroeg, nl. op 1 April 134, 1 Juni 131, 1 Sept. 121 en 1 Dec. 124. De heer Michael merkt op dat het aantal leerlingen volgend jaar n,is schien weer hoog genoeg is zoodat mej Oerlemans dan weer aangesteld zou kunnen worden. Het voorstel tot verleening van het ontslag wordt aangenomen. Bij de rondvraag zegt de heer Verheijden dat hij zich ongerust maakt over de uitbetaling van het presentiegeld aan de leden der stem. bureaux. Spr. is bang dat hij zijn f 12 niet meer krijgt en verwijst naar Maastricht en de provincie Limburg, waar het zaakje ook vast schijnt te zitten De Voorzitter zegt datde mandaten reeds geteekend en bij den ontvanger zijn Voorts vraagt de heer Jac. Vos het gevaar der gladde wegen door zandstrooien zooveel mogelijk te beperken. De Voorzitter zegt dat in de vorst periode zand gestrooid is in de bochten. Het is natuuilijk niet doen lijk het geheele wegennet, ongeveer 14 K.M., te bestrooien, daarvoor zouden twee schuiten zand noodig zijn. Daarom is het zandstrooien tot de bochten beperkt. De heer Michael zegt dat indertijd aanschaffing van een zandstrooier overwogen is, hetgeen echter achter wege is gebleven door de hooge kosten (f3500). Trouwens de asfalt wegen zijn minder glad geweest dan de grint- en zandwegen. De heer Verheijden zegt dat vroe ger de menschen in Capelle door de politieverordening verplicht werden de sneeuw voor hun woning op te ruimen. De Voorzitter zegt dat deze bepa ling nog steeds bestaat en daaraan voortaan krachtig de hand zal wor den gehouden. De heer Timmermans vraagt of er iets gedaan is om de brandputten ontdooid te houden De Voorzitter zegt dat de putten met olie en vet bewerkt zijn, hetgeen afdoende bleek te zijn. De heer Timmermans vraagt op het gevaarlijke kruispunt te Sprang een lichtsein te plaatsen en daartoe de medewerking van provincie, A.N.W.B. en K.N.A.C. te verzoeken. De Voorzitter zegt daarover reeds naar Ged. Staten geschreven te heb ben zonder antwoord te krijgen. B. en W. hadden voorgesteld dat de gemeente de helft der kosten, die in totaal f1000 bedragen, op zich zou nemen. Spr. zal Ged. Staten nog eens aan de zaak herinneren. De heer Kerst gelooft dat 't afdoen de zou zijn een doek met opschrift over den weg te spannert. De vergadering wordt hierna ge sloten. Steunverleening aan kleine boeren en noodlijdende tuinders. Bij de behandeling der landbouw- crisispolitiek is steeds een moeilijke vraag geweest op welke wijze vol doende tegemoet kon worden geko men aan de economische nooden der z.g.n. kleine boeren. Onder deze groep worden nog al eens samen gevat zij, die 1—3 koeieu bezitten eu 1-5 u.a. cultuurgrond bewerken. Dee kleine noereu hadden reeds vóór het intreden der onus een zeer «her beslaan. Hel spieekldus vauzel, dat de scherpe pnjsualing van ale laiidbouwpiouucien hen in het b|Zonder moest li ellen. Wel ontvallen zij b.v. op hun melk en varken den steun, vselae voor den geheeln landbouw is vastgesteld, inaar de hoeveelheden, welke de kleine >oeren produeeeren, zijn zeer gering, zoodal de toeslag op den wereldjrijs niet steeds voldoende uitkomt brengt. Heeds van het begin «er iandbouwcnsispoliliek af is gelucht den kleinen hoereu te gemoet te komen. Vandaar, dat bij allerlei maatregelen, o.a. bij de teeltbeperking »Tan ruuderen en vaikem, voor hen gunstige uitzon deringen zijn gemaakt. Een geheel voldoende resultaat is daarmede nog niet verkregen. De nood vin vele kleine boeren is nog van dien aard, dat zij reeds in de werkverschaffing zijn geplaatst of zich daarvoor zullen moeten aan melden. Het is een groot nationaal belang, dat deze kleine zelfstandigen niet te gronde gaan, maar op Lun bedrijljes kunnen blijven werken Om dat te bereiken is een finan- cieele tegemoetkoming gewenscLt. Zij kunnen deze gelden dan gebrui ken om bun bedrijfsbenoodigdhedea aan te schallen of te betalen (vee voeder, meststoffen, zaaigoed, enz.). Een dergelijke vorm van hulp ii zoowel uit een moreel als uit eer economisch en financieel oogpunt ongetwijfeld heel wat verkieslijker dan werkverschaffing of armenzorg. De Ossclie misdadigers. De laatste uitspraken. Donderdagmorgen namelijk heeft de rechtbank de laatste vonnissen gewezen. H. L. r. Erp (Driek van Reinie- ren) 58 jaar, landbouwer en M. J. van Geenen, 47 jaar, arbeider, bei den te Oss en thans gedetineerd hebben terecht gestaan wegens uit lokking van brandstichting. Het vonnis tegen van Erp luidde 4 jaren gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Van Geenen werd thans vrijge sproken en zijn onmiddellijke in vrijheidstelling werd gelast. De 36 jarige arbeider J. J. van Galen uit Oss, heeft zich te verant woorden gehad wegens inbraak in de woning van G. Pijnappel te Heesch. De uitspraak luidde 1 jaar en 6 maanden. De 33—jarige arbeider J. de Bie (Koosje) heelt terecht gestaan we gens de inbraak bij de Boerenleen bank te Heesch en voorts wegens den roofoverval bij P. G. van Sleeuwen te Dinther in den nacht van 28 op 29 Jan. 1929. De rechtbank legde hem een ge. vangenisstraf op voor den tijd van 8 jaren niet aftrek van voorarrest. Zes jaar gevangenisstraf is de eisch geweest tegen de 43—jarige Johanna M. Vossenberg, huisvrouw van M. van Ballegooy te Oss, bekend als Hanneke van Martekes, die wegens heling terecht heeft gestaan. De Rechtbank veroordeelde haar tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De 45—jarige landbouwer A. J. van Hoey te Heesch, die terecht had gestaan wegens uitlokking van den roofoverval te Dinther, is ver oordeeld tot zes maanden gevange. nisstraf (met aftrek van het voor arrest), waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren. De 47-jarige arbeider M. F. de Bie, tegen wien ter zake van medeplich tigheid aan den roofmoord te Oyen, vijftien jaar gevangenisstraf was ge- eischt, werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De Nederlandsche Spoorwegen hebben wederom een schitterend uitgevoerde Maandkalender uitge geven de maandbladen zijn ver sierd met keurige beelden betrek king hebbende op de spoorwegen, 't dag-en nachtvervoer, vracht, zoo. wel als stukgoed. Dagkaarten, plezier reizen, enz. Vooraan vindt men bepalingen van reizigers en goederenvervoer. Een prachtuitgave, een waar sieraad en goede vraagbaak. Het Theebureau geeft een fleurige Maandkalender met ge kleurde foto's uit het thee-leven, o.m. het eerste theeschip in Amster dam in 1610, 't verbranden van thee als contrabande tijdens de Fransche revolutie, een thee salet aan de Vecht, een Theetuin in 1895 e.m.a. werkelijk een smaakvol en keurig geheel en een practische wandversiering voor kantoor. /iieeoifri net iaaasoesii. igCn. ZOU ik klinwn huoinnon rv.,- dl UWl A1CU VCI I 11 M II ».>l I II Zoo'n blaffende, doffe, pijnlijke hoest, die Uw borst verscheurt en U niet al leen overdag, maar vooral 's nachts zoo kwelt, wordt veroorzaakt door slijm, die zich heeft vastgezet en niet wil loskomen. Die raakt Ge binnen 24 uur kwijt, als Ge Akker's Abdijsi roop neemt. Abdijsiroop woelt die slijm los en bevrijdt Uw luchtpijpen van ziektekiemen. De Abdijsiroop be strijdt met kracht de gevolgen van ge vatte koude, voorkomt ernstiger aan doeningen. Neem vendaag nog bij: AKKEB'S ,25 „j. Üt l ir» ii i ——i i g—i——a————ie

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6