Afscheid van den gemeente-secretaris van Raamsdonk, Beëediging van den nieuwen secretaris. Matthias van Woensel alhier, n.l. van plm. October 161)1 tot plm. Juni 1697, waren de Besoijensche ouderlingen: Jan Huybertsz. van Heijst, Cornelis de With, Peter van Andet, Gerard Moet- jens, Gerrit Verheyden, Bastiaen de Rooij en Peter van Andel; de diake nen: Nicolaes Reynarts, Cornelis Nieuwstraten, Hendrick Hagen, Schalck de Rooy, Gijsbert Olifiers, Dingeman Kopen en Jan van Thuyn; en de kerkmeesters: Jan Huybertsz. van Heyst en Hendrick Hagen (1692 en 1693), Diick de Greeff en Willem de Rooy, (1694 en 1695), Adriaen Woutersz. van Raerdwijck en Hen drick van Heyst (16961697). In de kerk van Besoijen werden door Ds. van Woensel tijdens zijn on geveer 6-jarig verblijf aldaar slechts 25 kinderen gedoopt, dat is nog geen 5 per jaar, 32 huwelijken gesloten of ruim 5 per jaar, en slechts 0 kerke- raadsvergaderingen gehouden, dus één per jaar. Zijn eerste doopbediening ge schiedde den 19 November 1691, zijn laatste huwelijksinzegening den 22 Maart 1697 en zijn eerste kerkeraads- vergadering werd gehouden den 9 December 1691. Onder anderen wer den door hem den 18 Maart 1693 in ondertrouw opgenomen de heer secre taris Gerrit Verheyden, die toen we duwnaar was van Maria Peters, en juffrouw Geertruyd de Rocq we duwe van Jan Salmee. Dit huwelijk zal te 's-Hertogenbosch voltrokken zijn, maar was niet van langen duur, wijl Gerrit Verheyden ruim een jaar later, n.l. in November 1694, te Besoijen overleed en in de kerk werd begraven. Van de tusschen 1691 en 1697 te Besoijen begravencn kunnen slechts opgegeven worden zij, die in de jaren 1694 en 1695 zijn overleden. Dat wa ren de volgende personen, die óf in de kerk óf op het kerkhof werden ter aarde besteld: Gijbert Olifiers, een kind van Jacob Broershart, de heer secr. Verheyden, Jacob Broershart, Maria Verworms, huisvrouw van Mos sig non, Jacob Strijckhoven, een kind van Jacob Nademael, twee kinderen van Peter Boom, Huybcrt van Gils, Jenneken Hendricx, Pleuntje Ravens, Tonisken van de Grient, huisvrouw van Hendrick van Elderen (te Waal wijk begraven), Laurens Bogcrs, een kind van Michiel Goossens een kind van Aricn Iloymeyers, Jan Rommen. Met het publiceeren van de namen der Hervorm'de lidmaten, die met de hand van Ds. van Woensel tusschen 1691 en 1697 werden ingeboekt, hoe wel deze lijst mij zeer onvolledig toe schijnt, wil ik mijn opstel besluiten: Clasijn Verworms, Gijsbert Olifiers, Johannes de With, Adriaentje Peeters de Haen, Erken Rademaakers, Adria- nus Sem en zijn huisvrouw Margarita Baa jen, Jan van Vessem, Simon Colt hoff, Johanna van A speren, Geertruyd Cool, Lambert Soeters en zijn huis vrouw Lijsbeth Duizerts, Huybertje Pruyzers, Jacobus Broershart, Aagte Leenhouwers, Dingeman Koppen, Eli sabeth van der Hoeven, Andreas Ver hoeven, Adriaentje Hendrix, Johanna van Asperen, Adriaentje de Haen, Maria van Dongen, Eli a Oerlemans, Cornelia Both, Maria Pruisers, Anto- netta van den Houtert, Laurens Rom- bouts en zijn huisvrouw Adriana Ver heyden, Aletta van Woensel, weduwe Hilterman Dingena Crynen Bach, Hendrick van Heyst. .4 anteekeningen 1. In mijn vorig opstel is een drukfout geslopenhet tijdvak van Ds. Plassius' verblijf alhier was niet 16701671, maar 1670—1691. 2. Jan Huybertsz. van Heyst was schipper en woonde op of bij de Sprany- sche Sloot. 3. Opgericht 1636. In de op Oudejaarsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Raamsdonk heelt de raad plechtig afscheid genomen van den gemeente-secretaris, den heer Kie- booni Sr., die wegens het bereiken van den 65 jarigen leeftijd met ingang van 1 Jan. eervol ontslagen is en door zijn zoon is opgevolgd. Rede Burgemeester. Na afhandeling van enkele onbe langrijke agenda—punten sprak de Burgemeester, de heer Moons, den oudsecretaris als volgt toe: Alvorens over te gaan tot de be- eediging van den nieuwen secretaiis, wil ik een woord van afscheid richten tot den heer Kieboom Sr. Het is voor het laatst dat ik het voorrecht heb U met den titel van Secretaris aan te sp'eken. De gemeenteraad toch heeft U, op Uw verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als secretaris, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, die gij in deze kwaliteit aan de gemeente bewezen hebt. Na dertig jaren diensttijd is thans voor U de tijd aangebroken, dat gij moet heen gaan op grond van het feit dat gij den 65 jarigen leeftijd hebt bereikt. Bij dit heengaan is het mij een behoefte U te zeggen hoe het ons allen spijt dat gij heengaat, hoe Uw heengaan een leegte zal achterlaten hier in het gemeentehuis, niet alleen voor mij als burgemeester, doch voor allen die langeren of korteren tijd met U hebben samengewerkt. Wij weten hoe gij door allen werd geacht en geëerd, omdat gij U steeds hebt dienstbaar gemaakt aan de belangen van de gemeenschap met terzijde steil ng van persoonlijk voordeel. Wij weten hoe gij steeds onpartijdige adviezen hebt gegeven en hoe gij steeds bereid waart om de belangen der gemeente te dienen. Secretaris, ik zeg U dank voordat alles, dank namens den gemeente raad, maar ook namens alle ge- meentenaren. Dank in het bijzonder namens B. en W. Gij, die krachtens Uw ambt van gemeente—secretaris samen met ons het gemeentebestuur uitmaakte, hebt U door Uwe advie zen in ons college altijd onmisbaar gemaakt. Uw voorkomendheid en bescheidenheid hebben steeds de bewondering van ons college gewekt. Ook als burgemeester gevoel ik mij geroepen te z« ggen hoe ik heb ge appreciei rd de samenwerking die gij met mij hebt willen hebben. 18 jaar heb ik het voorrecht gehad met U samen te werken. De goede verstand houding tusschen ons is nooit ver broken en altijd hebben wij als vrienden en niet als chef en onder geschikte met elkaar voor de be langen van de gemeente mogen werken. Ik hoop dat na Uw heen gaan die vriendschap blijft en beveel mij daarvoor gaarne a -n. Voor enkele jaren beeft H. M. de Koningin uwe verdiensten als secre taris gewaardeerd door U te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De gemeenteraad heelt U op de meest eervolle wijze ontslagen, maar hij heeft gemeend nog verder te moeten gaan en niet alleen door woorden maar door een daad zijn groote tevredenheid en dankbaarheid te moeten vastleggen, nl. door de benoeming met algemeene stemmen van Uw zoon tot Uw op volger. Ik geloof dat de gemeente raad hier heeft gehandeld gedachtig het oud-Hjllandsche spreekwoord: de appel valt niet ver van de boom lk weet dat het Uw grootste verlan gen is dat dit spreekwoord in Uw zoon zal bewaarheid worden en ik wensch U toe dat het groote ver trouwen van den gemeenteraad niet zal worden beschaamd, en dat gij als vader in lengte van jaren onder Gods zegen ervan zult mogen ge tuige zijn dat de secretaris van Raamsdonk, Uw zoon, zijn taak zal uitoefenen met dezelfde liefde en ambitie en hij dezelfde achting mag onoervinden die zijn vader werd toegedragen. t Nadat het applaus, dat op deze woorden volgde, was bedaard sprak Welh. Schoenmakers den secretaris toe. In de ruim 25 jaren dat hij lid van den raad was, was spr in de gelegenheid meer nabij het werk van den secretaris waar te nemen Ruim 25 jaren, aldus spr hel t gij die betrekking nu waargenomen. Een lange tijd en dat onder moeilijke tijdsomstandigheden. Denken we slechts aan den tijd der mobilisatie en den tegenwoordigen tijd van crisis. En hoe hebben wij U in al dien tijd leeren kennen Op den voorgrond hebt gij U nooit gesteld. Ge zocht het meer daarin om kalm, maar nauwkeurig, in alles zoo correct mogelijk uw functie waar te nemen, en waar het te pas kwam de ge meentenaren raad te geven, den w eg te wijzen en behulpzaam te zijn. Uit naam van de R.K. raadsfractie dankte spr. den Secretaris voor al hetgeen hij in het belang van de gemeente gedaan heeft Tevens uitte spr. de hoop dat het den Secretaris met Gods hulp gegeven moge zijn nog vele jaren in gezondheid en opgewektheid door te brengen en daarbij ervan getuige te zijn, hoe geheel in de lijn van zijn voorganger doorden ni uwen secielaris het ambt wordt waargenomen. Vervolgens sprak de heer v. Woerden namens de Chr.-Hist. en Anti-Rev. raadsfi actie den Secretaris toe. Spr moest zeggen dat wat de, raadsleden hebben kunnen doen in bet belang der gemeente niet voor bet minst te danken is aan de mede werking en de behulpzaamheid van den Secretaris. Persoonlijk dankt spr., die 12 jaar geleden in den raad kwam als een kat in een vreemd pakhuis, zeer veel aan de voorlich ting van den heer Kieboom. De bereidwilligheid en liefde, waarmede de Secretaris de raadsleden steeds te woord staat bij het inzage nemen van de stukken zullen spr. in dank bare herinnering blijven. De burgemeester heeft namens alle gemeentenaren gespn ken, doch spr. wil als gewoon raadslid zeggen wat hij heeft ondervonden. Steeds, te aller ure konden de raads'eden den Secretaris bereid vinden om hulp of advies te geven Spr. verwacht dat de heer Kieboom wel »oud Secretaiis» getiteld zal blijven en hij hoopt dat hij ook na zijn aftreden zijn adviezen nog voor de raads leden beschikbaar zal stellen. Spr. roemde ook de onpartijdig heid van den Secretaris, die zich evengoed voor de christelijke als voor de katholieke raadsfractie be schikbaar stelde Namens zijn fractie betuigde spr. den Secretaris hartelijk dank en sprak hij de hoop uit dat God hem nog vele jaren zal mogen sparin De Secretaris sprak vervolgens een dankwoord. Ongeveer 30 jaren, aldus spr., heb ik het ambt .van secretaris dezer gemeente vervuld en ik mag met voldoening op dit tijdsverloop terug zien. Geloof me, de dagen hier door gebracht vullen vele mooie blad zijden van mijn levensboek. En nu ik sta aan den voo. avond van den dag, dat ik ambtelijk word uitgeluid, treft het mij, afscheid te moeten nemen van en mijn werk. Ik ga echter met voldoening heen, nog te meer nu ik mijn zoon als opvolger zie aangewezen. Voor dit in hem gestelde vertrouwen zeg ik U nog maals van harte dank. De welwel- lendheid die ik steeds van U in zoo ruime mate mocht ontvangen, moge ook zijn deel zijn. Wanneer ik terugblik op mijn lange ambtelijke loopbaan word ik met een gevoel van dankbaarheid vervuld. Dankbaar ben ik, omdat God mij een goede gezondheid gaf met een werklust, die mij nimmer verliet. Dankbaar voor het groot en onbepe kt vei trouwen, dat ik zoowel van den Raad, als van B. en W. en den Burgemeester mocht ontvangen. Dankbaar ben ik ook alle gemeente ambtenaren voor de medewerking en steun die zij mij in mijn veel omvattende taak verleenden. Mijnheer de Voorzitter. Voor uwe zoo waardeerende woorden, mede namens alle gemeentenaren ten afscheid tot mij gesproken en welke een diepen indruk op mij hebben gemaakt, zeg ik U hartelijk dank Moge Uwe wenschen daarbij geuit in vervulling gaan. In dank U ook voor de woorden welke gij als vriend tot mij hebt gesproken 't is mij 'n voorrecht dat gij deze vriendschap ook na mijn heengaan gaarne ziet bestendigd. Mijne Heeren, voor Uwe zoo sympathieke, zeer treffende woorden, bij monde van de heeren Schoen makers en v. Woerden namens de fracties tot mij gericht, zeg ik U even eens allerhartelijkst dank Dank baar ben ik U allen voor zooveel vriendschap. Na deze korte, maar mij uit het hart komende woorden, wil ik be sluiten met den innigen wensch dat er voor onze mooie gemeente spoedig meer lichtende dagen mogen aan breken. De afscheidsplechtigheid in den raad was hiermede beëindigd. De beëediging. Vervolgens had de beëediging van den nieuwen Secretaris, den heer Kieboom Jr, plaats. Door de heeren de Bont en Lai.khuizen werd de jeugdige functionaris in de raads zaal gelerd, waarna hij in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden aflegde. De Voorzitter sprak den heer Kieboom toe en begon met een hartelijke gelukwensch namens den raad. Het groote vertrouwen, aldus spr, dat de laad ondanks Uw nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd in U gesteld heeft door U met algemeene stemmen tot Secretaris te benoemen, hebt U zeker gedeeltelijk te danken aan Uw eigen activiteit en werklust, maar in hoofdzaak toch aan de wijze waarop Uw vader het ambt heeft vervuld en aan de wijze waarop gij Uw opleiding van Uw vader hebt genoten. Als ik U toewen.sch, dat gij dit vertrouwen niet zult beschamen, kan ik niet beter doen dan wijzen op het voorbeeld van Uw vaderen de hoop uitspreken, dat gij zijn voet stappen zult drukken. Ik hoop dat gij nog vele jaren onder Gods zegen als Secretaris moogt werkzaam zijn tot tevredenheid van Uw superieuren en tot geluk van Uzelf. De heer Kieboom Jr. sprak vervolgens een woord van dank allereerst aan B. en W. en den Raad. Voorts ging spr.'s dank uit naar zijn vroegere superieuren Met dankbaarheid in het bijzonder is spr. -bezield jegens zijn Vader, aan wien hij 't voor zoo'n groot deel heeft te danken dat hij tot zijn opvolger is uitverkoren. Spr. was zeer erkentelijk voor dezoo sympa thieke, zoo echt waardeerende, zoo uit het hart komende woorden, bij dit afscheid gesproken en voor de woorden tot spr. gericht. Na deze woorden, op dit oogenblik, begreep hij nog te meer hoe moeilijk het zal vallen om dengene die thans henen gaat en wiens leven en werk zoo trouw en geheel aan de gemeente bleef toegewijd, op te volgen. Spr. weit dat door deze benoeming een groote verantwoordelijkheid op hem gelegd is, maar hij aanvaardt deze blijmoedig, in sterk Godsvertrouwen. Het voorbeeld van zijn vader zal hem steeds den weg wijzen. Spr. rekent op de welwillendheid van den Raad, van B. en W. en in 't bijzonder van den Burgemeester en op de medewerking van de ambtenaren, die, naar hij vertrouwt, met dezelfde werklust en plichtsbetrachting als tot heden door hen geloond, zullen blijven doorgaan. Spr. geeft de ver zekering dat hij zijn beste krachten zal inspannen om te werken aan het welzijn van de gemeente en hoopt rlat hij deze mooie taak tot voldoe ning van het gemeentebestuur, tot voldoening ook van zijn vader en van zichzelf zal vervullen. De raadsvergadering werd daarna gesloten en na een pauze van een half uur vond in de raadzaal een Huldiging door de Ambtenaren plaats. Daarbij was ook de familie van den oud-secretaris aanwezig. Naast ue ambtenaren en beambten der gemeente gaven ook vele ambtenaren der Raamsdonksche secretarie blijk van belangstelling. Ook B. en W en de raadsleden waren tegenwoor dig. Door den heer W. Willernseerste ambtenaar ter secretarie, werd den scheidende secretaris namens de ambtenaren toegesproken. Het lag niet in spr's bedoeling de verheven kwaliteiten van dhr. Kie boom als ambtenaar en secretaris te schetsen, maar wel iets te zeggen over zijne houding tot de ambte naren. Wat Uwe ambtelijke loopbaan immers betreft, aldus spr., is door den Raad bij monde van deszelfs voorzitter reeds zooveel goeds naar voren geschoven, dat het mij zonder in herhaling te vallen onmogelijk zou zijn, hieraan iets belangrijks toe te voegen, tenzij dat ditgeevenaard wordt of zoo mogelijk overtroffen, door de sublieme houding, welke steeds tusschen U en Uw ambtenaren heeft bestaan. Die verhouding onderscheidde zich zoowel universeel als indivi dueel. Universeel, voor wat betreft het voorbeeld, dat Gij ons allen gegeven hebt, een voorbeeld namelijk van gesladigen en onverzadigden arbeids zin en stoere werkkracht, een voor beeld van doorwrochte vakkennis en van accurate uitwerking, een voorbeeld van wijs beleid en v.in zekere voorzichtigheid, 'n voorbeeld van een voorkomende welwillend heid, vooral van nederige beschei denheid en van een goedhartige vriendelijkheid. Maar nog meer schitterde Uw verhouding tot ons individueel uit. Het is in Brabant immers van algemeene bekendheid, datdesecre tarie van Raamsdonk ten opzichte van de gemeente-administratie zeer hoog staat aangeschreven, hetgeen ook blijkt uit de regelmatige en schitterende promoties van ambte naren, die onder Uw secretariaat gewerkt hebben. Het is hier niet de plaats en ook past het mij niet de individueele gevallen van mijn mede-ambtenaren te bespreken, doch ieder van ons weet, dat ten deze Uw medeleven en opofferingsgezindheid geen gren zen kende. En waart Gij in de gemeentezaken de stille werker, ook in onze per - soonlijke aangelegenheden was Uw bereidwillige medewerking van dien aard, dat zij geschiedde zonder eenige ruchtbaarheid, zelfs aan de naaste omgeving onbekend. Persoonlijk betuigt spr. den Secre taris zijn groote erkentelijkheid voor het hem steeJs geschonken ver trouwen Het heeft spr. steeds voldoening geschonken, dat de Secretaris aan zijn ambtenaren, voor wat hunne werkzaamheden betrof,een zoo groot mogelijke vrijheid en zelfstandigheid heeft toegestaan. Nadat hij ook tot Mevr. Kieboom waardeerende woorden gesproken heeft biedt spr. een cadeau aan in den vorm van een schilderstuk van Jeannette Slager, voorstellende de bekroonde Clivia van Heemstede's Flora 1935. Hij vroeg dit slechts te beschou wen als een gering blijk van waar deering waarmede niet is af te meten de genegenheid, welke de ambtena ren hun chef toedragen. Tevens werd den secretaris nog een oorkonde aangeboden. Volgende spr. was dhr. H. Blanken dir. van het G. E. B., die met waar deering gewaagde van de prettige samenwerking, die hij gedurende 26 jaren met den heer Kieboom heeft gehad. Altijd was het den secretaris, die in de moeilijke beslommer ngen, die zich in deze jaien vc ordeden, medewerkte om tot een goede op lossing te komen. Spr. merkte op dat dv heer Kieboom voldoeningin z'n arbeid beeft gevonden en zich met liefde van zijn taak gekweten heeft, waardoor een sterke band tusschen hem en zijn werk gevormd werd. Ook de heer v. d. Werf. dir. van den Vieeschkeuringsdienst, voegde hieraan zijn woorden van erkente lijkheid toe en constateerde dat de heer Kieboom met geuoegen op zijn werk kan terug zien. Spr. wenschte den secretaris nog vele jaren van rust toe. Zeer ontroerd door de treffende hulde sprak de heer Kitbucm een dankwoord tot »zijn vrienden Er komen in het leven van die evenementen voor, welk op den mensch een sterken indiuk maken, zoo zeide hij. Dit oogenblik van scheiden reken ik daailoe lk had niet kunnen vermoeden dat dit neer leggen van mijn ambt, dit heengaan mij zóó zwaar zou vallen. Nog moeilijker maakt U 't mij die banden los te maken, nu ik hier verrast wordt door een huldiging, zóó grootsch en zóó spontaan, als ik niet had kunnen noch durven ver wachten. Mijn gevoelens van dank voor dit treffend afscheid dat gij mij en de mijnen hebt bereid ver mag ik niet onder woorden te biengen. Van den lof die mij is toegezwaaid komt een groot, een zeer groot deel toe aan U, want aan Uwe onverdeelde medewerking en steun schrijf ik mede mijn ambte lijk welslagen toe. Spr. dankte har telijk vooi het fraaie en met smaak gekozen geschenk en ue prachtig uitgevoerde oorkonde. Spr. wilde besluiten in de hoop en het ver trouwen dat ook zijn opvolger hun volle medewerking en steun zullen Het personeel en oud-personeel der gemeente Rnanisdonk huldigt den aftredenden Secretaris. Op den voorgrond het huldeblijk, en schilderij van Jeannette Slager.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6