Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. „nOORD BRftBAHB" EERSTE BLAD, v Na dan Katholieken Landdag. uct unnncTC BINNENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. CPIlll ICTHN Summer 12. '^1* ZATERDAG 8 FEBRUARI 1936. oye jAAnuAim Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. traiico te zeilden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De beoordeelingen in de pers van ve. schillende richting over den landdag den U.K. Staatspartij te Amsterdam is zeer uiieenlot pend geweest Naast veel waardeering voor den durf, waarmede de partij openlijk Ciitiek op het regeerings beleid liet uilen, lazen we zelfs ook in ka.holieke bladen afkeu ringen oer de halfslachtige houding der katholieken Natuurlijk geldt het hier het standpunt, door mr Sleenberghe en mr. Goseling inge nomen inzake de devaluatie in kwestie. Nu mogen we niet verheelen dat op het eerste gezicht ook werkelijk halfslachtig aandoet, dat een partij, die drie barer geestverwanten in het ministerie heeft, opeen landdag, waarop zich de belangstelling van geheel het land concentreerde, rede voeringen liet houden, waarin het beleid der door de katholieke ka- merfractie gesteunde regeering op scherpe wijze werd becritiseerd. Wijst men echter op deze half slachtigheid, dan dient men daarbij niet uit het oog te verliezen, dat deze in vrijwel alle politieke par- tijen bestaat. Pro- en contra deva luatie wordt nu eenmaal door de grootste geleerden gepleit, zoodal de politici en leekeu aan de Iheo- relische beschouwingen over de brandende kwestie ook al weinig houvast hebben. Het eenige wat ons eenige mate van zekerheid kan geven is de vergelijking met hel buitenland. Dit heelt mr. Sleenberghe ertoe ge leid om in zijn rede den schrikba- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 9. Halverwege het veld struikelde ze en toen ze eenige oogenblikken later op een ontgonnen stuk grond kwa men, ging ze vrijwel stapvoets. Lloyd sprong uit het zadel en liep naar haar kop de teugels stevig vasthoudend. Hilda steigerde, poogde zich los te rukken, maar zij kon niet ontsnappen en stond ten slotte stil, haar slanke pooten hevig trillend, den fijnen kop gebogen, tot de neus haast den grond raakte. Lloyd stond erbij, luisterde een oogenblik naar de moei lijke ademhaling en veegde toen het zweet van zijn gezicht. Hè, riep hij, dat is achter den rug er is niets gebeurd gelukkig! Ongelukkigerwijze echter was deze verzuchting voorbarig. Het veld, waar in hij gereden had, behoorde aan een blanken kolonist, een ongemakkelijk type. De man, Jud Marshall genaamd, zat dien avond toevallig op de veran da van zijn hut en toen Lloyd langs den weg kwam aangerend en op zijn veld verscheen, was Jud met een schreeuw opgesprongen en snelde het huis binnen, om een geweer te halen, niet omdat hij van plan was er ge bruik van te maken, maar omdat het altijd goed is, voorbereid te zijn, want renden achteruitgang van het econo mische leven in Nederland te stel len tegenover de hoopvolle pers pectieven, die men in het buitenland heeft. In 15/16 deel der wereld gaat het economische leven in opgaande lijn 1 is dit niet e.:n controleerbaar feit, dat meer zegt dan alle profes- soi ale betoogen Welke vei wijten kan mendeR.K. Staa spartij nog maken als men weet dat er in de devaluatie— kwestie bij haar niet meer ver deeldheid is dan elders? Men kan dan hoogstens zeggen dat zij het heeft aangedurfd om openlijk te doen uitkomen, dat er ook in haar twee richtingen zijnen dat die eene richting, die dwars ingaat tegen de politi k van het kabinet Colijn, hoe langer hoe meer de overhand begint te krijgen. We vermoeden trouwens dat dit laatste ook weer niet alleen bij de r. k. zoo zal zijn, maa"r evengoed in andere politieke klingen. Naar mate we immers minder resultaat zien van de politiek—Colijn, moe ten we ons vertrouwen daarin verlie zen. En welke weg rest ons nog wanneer bewezen is dat het mooie begrip, consequente dcilalie niets meer is dan een mooi begrip, dat on- mogelijk in de practijk tot uitvoer kan worden gebracht? Een keuze zal men dan niet meer hebben. Wij achten ons natuurlijk geens zins bevoegd om een oordeel te vellen over devaluatie. Wij kunnen alleen waar constateeren en we deden dat dan ook herhaaldelijk dal de weg, waarop wij ons thans bevinden, geen uitweg is en dat onze regeering blijkbaar niet hij machte is meer te doen dan achter de crisis aanloopen. Dat dit alles vroeg of laat eens uit Hen boezem eener groote volks partij moest gezegd worden was sinds lang duidelijk. Van politiek- m 't-den-blinddoek is nu eenmaal geen heil te verwachten, daarom moest men de R. K. Staatspartij er waren verscheidene zwarte blad zijden in Jud's levensboek. Toen Lloyd echter op 't veld, in de nabijheid van Jud's hut te voorschijn kwam, na zijn koren platgetrapt te hebben en kalm zijn paard liet uit blazen, veranderde Jud's plotselinge angst in een volkomen gerechtvaar digde woede. Hij sprong naar bene den en kwam op Lloyd toegehold al schreeuwende onder 't loopen. Lloyd keek om, tot het tot hem doordrong, wat hem te wachten stond en kroop zoo vlug hij kon op Hilda's rug, maar op hetzelfde moment was de man bij hem. Waarom voor den duivel heb je mijn koren platgetrapt en wie ben je? was zijn begroeting, terwijl hij zijn hand uitstak en trachtte, de teugels te grijpen. Laat dat, idioot! schreeuwde Lloyd. Blijf met je handen van de teugels af. Hilda begon te steigeren en sloeg naar dit nieuwe gevaar, maar Jud liet riet los. Hij was buiten zichzelf van woede. Mijn kop er af, als 't Lloyd Fair fax niet is, sprak hij lijmerig. Ze vertellen, dat je een drinke broer bent, maar ik wist niet dat je bovendien nog een schobbejak was. Mijn veld plat trappen en Maar dat was olie op 't vuur vooi Lloyd. Zijn zenuwen waren door den rit toch al overspannen en dan nog door een vent, als Jud Marshall be- leedigd te worden! Laat je 'm gaanschreeuwde hij, en toen gebeurde er alles tegelijk. Lloyd sloeg de merrie met zijn zweep en het dier sprong vooruit. Voor ze gewaar werd, wat ze deed, had haar schoft Jud geraakt en de man werd tegen den grond gesmakt. Op hetzelf de oogenblik ging zijn geweer af, maar eerder dankbaar zijn voor deze openlijke uiting, dan dat men haar van halfslachtigheid betichtte. De regeering weet nu tenminste wat zij een groot deel der katho lieken heeft. Durfden ook de andere politieke formaties zich maar zoo duidelijk uitspreken* ln dezen tijd is het op de eerste plaats noodzaak om kiaren wijn te schenken. Waar het vertrouwen reeds lang vervlogen is moet men niet den indruk wekken dat het nog bestaat. Directe gevolgen voor ds positie der regeering zal de rede van mr. Sleenberghe wel niet hebben, maar het groote vraagstuk dringt zich steeds scherper op den voorgrond en vraagt om een oplossing. RADIO-CONTROLE? Soms rijst bij ons wel eens de vraag, of de regeering zich niet al te gevoelig betoont voor critiek. Door uitwisseling van ideeën vormt zich het beste inzicht. Het heeft ons verwonderd, dat de Radio Contiöle Commissie de uitzending heeft verboden van de rede van oud- minister Mr. Sleenberghe, gehouden op den Landdag der R K. Staatspartij op Zondag jl over het voordeel van devaluatie, liet deflatie systeem van de regeering en in het bijzonder van minister Colijn is toch waarlijk geen gi ondwetUlijk dogma. Moet politiek uit den aether worden geweerd? Prachtig 1 Maar dan ook alle poli tiek en niet alleen de politiek, welke tegenover die van de regeering staat. We nemen aan, dat de Radio- Controle—Commissie heeft gehan deld naar een door de overheid des lands aangegeven maatstaf. Indien dat juist is, dient die maatstaf o i. ten spoedig ste te worden herzien. VERZEKER U BIJ DE 'l schot raakte gelukkig niemand en toen worstelde Lloyd opnieuw met het opgeschrikte paard. Niettegen staande haar angst, had het dier kans gezien, over den gevallen man heen te springen en nadat Lloyd haar ein delijk weer tot bedaren had gebracht, keerde hij terug naar de plek, waar Jud lag Ongeveer drie kwartier later, bracht rechter Kent, op den terugweg van t station Virginia thuis, waarna hij al leen verder ging. Jackson was vertrokken om exa men te doen en zij hadden hem een koninklijk uitgeleide gedaan. Terwijl Virginia de trap van het huis opliep, gingen haar gedachten al reeds vooruit naar 't oogenblik, dat Jackson weer bij haar terug zou zijn, maar plotseling zag zij licht in Lloyd's kamer en dacht met tegenzin, aan het kopiende onderhoud met hem, want natuurlijk moest zij te weten zien te komen, waarom hij dien avond niet verschenen was. Bij ondervinding, wist zij, dat als Lloyd zijn woord niet gehouden had, hij meestal in moeilijk heden zat. Zij ging naar zijn kamer, onderwijl bedenkend wat zij zou zeggen, zonder hem te beleedigen, maar toen zij hem haar hoorde roepen en binnentrad, vergat ze te zeggen, wat zij zich had voorgenomen en liep regelrecht op hem af. Lloyd, jongen, wat is er? Wat heb je gedaan? riep ze ontsteld; wat is er met je gebeurd? Wat heb je ge daan. Lloyd lag met verwarde haren en verschrikte oogen op bed en keek Vir ginia onnoozel en schuw aan. Ik heb op Hilda gereden en toen... Langzamerhand kwam de heele ge schiedenis er uit. Lloyd voelde er niets SOCIALE AFBRAAK. We hebben gelezen van een ruim zestigjarige vrouw, wonende in het zelfde Megen, waar Dr. Baptist, de Nederlandsche barmnai tigheids— kampioen huist, een vrouw, die veroordeeld werd tot een half jaar gevangenisstraf, omdat ze twee aan hare zorgen toevertrouwde voogdij- kindeitjes van 8 en 5 |aar had mis handeld en verwaarloosd. Het voorval heeft ieder weldenken de met afschuw vervuld. Het zegt ons ook weer eens dat het met de uilbesteding van voogdijkinderen in ons land nog nitt geheel in den haak is. De verpleging dezer ongelukkigen is maar al te weinig op liefde ge grond en leidt te dikwijls tot kinder exploitatie. De regeering, die in haar zorg zaamheid kindertjes onttrekt aan ouders, die slechte opvoeders blijken, is niet scheutig hij de beschikbaar stelling van gelden, waarmee elders betere voogden voor die menschelij- ke wezentjes kunnen worden ge vonden. De «vergoed ng» is nooit hoog geweest, maar thans is ze tot een abnormaal laag peil teruggebracht. Nanwege de noodzaak der bezuini ging! Voor voogdijkinderen beneden 14 jaar woidt thans 50 cent per dag betaald, voor ouderen tot het 18e jaar 80 cent. Omdat niemand de kinderen voor dat bedrag kan voeden en kleeden, is er voor de kleine stumperds vaak slechts één mogelijkheid en die isdal ze terecht komen bij menschen, die geen hart hei.ben en daardoor kans zien om op de bestedingssom van 150—200 gulden per jaar nog iets „ver dienen". W aar de „zaak" toch immers om begonnen is 1 'n Paar ton moet bezuinigd wor den op voogdijkmdertjes, op toezicht op vervalsching van waren, op sub. sidies aan t. b. e. bestrijding en op andere sociale maatregelen. Maar we zouden willen, dat bij alle noodzakelijke bezuinigingsai- biaak ons ten minste nog eenige kleinigheden werden gelalen, welke ons doen kennen, dat we eventueel zouden strijden voor iets méér dan hel dbegrip» vaderland. Voor een land b.v. waar althans onschuldige kinderen niet behoeven le vei kwij nen in de harde knuisten van hard- voc hti^e ziel I jesmaa k st ers. voor om text en uitleg te geven, waar om de merrie er van door was gegaan en 't kwam niet bij Virginia op, om hem er naar te vragen. Maar die man, Lloyd? viel ze uit, toen ze ten slotte begreep, wat hij gedaan had. Had hij zich bezeerd, was hij ernstig gewond? Ik weet 't niet, antwoordde Lloyd. Maar dat moet je toch weten, was er niemand anders bij? Je hebt hem toch naar huis gebracht, niet waar? Ja, zijn zoon was thuis, een jon gen van 'n jaar of negentien. Een lee- lijke kerel en ik ben zoo gauw ik maar kon, weer weggegaan. En je weet 't niet! Lloyd, Lloyd, denk je, dat hij dood is? Er was een oogenblik van stilte, ter wijl Lloyd's oogen door de kamer dwaalden, als om een uitkomst te zoe ken. Toen antwoordde hijik weet 't niet! HOOFDSTUK III. DE WOLKEN PAKKEN ZICH SAMEN. 't Was een afschuwelijke nacht voor Virginia. Haar eerste gedachte was geweest, toen de bijzonderheden van hetgeen haar broer gedaan had, haar duidelijk waren geworden, om direct naar rechter Kent te gaan en hem hulp te vragen, maar bij de eerste zin speling daarop had Lloyd, die knorrig met zijn rug naar haar toegekeerd voor het raam had gestaan, zich om gedraaid en was zoo heftig uitgeval len, dat zij het beter vond, dat plan voorloopig op te geven en alles te pro- beeren om haar broer toch maar te kalmeeren. Dat gebeurde al spoedig, nadat zij E'isle Kamer. De Eerste Kamer heeft de crisis hypotheek aflossingswet 1986 met 38 tegen 5 stemmen aangenomen. Daarna is de Kamer begonnen met de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting 1936. De Kerkplein vlot. Woensdag is eindelijk het s.s. Kerkplein, dat sinds maanden op de Egmondsche kust zat, vlot gekomen. Het schip is naar Rotterdam gesleept. Onze handel met llrlyië. Spoedig zullen onderhandelingen beginnen tusschen Nederland en België, waarbij het geheele contin- beloofd had, bij hem te blijven en niets te ondernemen voor den volgen den morgen. Virginia, oprecht en openhartig als zij was, verdacht hem geen moment van knap doorgevoerd comediespel. Zoo bleef ze tot laat in den nacht bij hem, trachtend zijn angst te vermin deren en tegelijkertijd hem er toe te bewegen aan rechter Kent de waar heid te vertellen, ofschoon haar hart bloedde bij de gedachte aan de schan de, die Lloyd over hen beiden had gebracht. Toen zij hem eindelijk alleen liet en naar bed was gegaan, kon zij den slaap niet vatten. Ze stond weer op en ging voor 't open venster zitten om naar de grauwe ochtendschemering te kijken, die de omtrekken der stille geurige wereld beneden haar vaag deed uitkomen. Waarom moest Lloyd zich juist dezen avond zoo gedragen; den avond die misschien de gelukkigste in haar leven had kunnen worden? vroeg ze zich telkens af. Maar haar liefde voor hem brak tenslotte weer baan en ze riep: wat moet ik wat kan ik doen om hem te helpen, totdat haar hoofd op de armen zonk en ze in sliep. De zon, die hoog aan den hemel stond, wekte haar en op hetzelfde mo- ment^wist ze weer, wat haar te wach ten stond en waartegen ze te strijden zou hebben. Zij baadde en kleedde zich en ging naar beneden om vluchtig te ontbij ten. De emotievolle spanning van de laatste twintig uur was hevig geweest, waardoor ze, toen ze zich dien mor gen op weg begaf naar rechter Kent, vermoeide trekken om de oogen had en haar wangen bleeker waren dan gewoonlijk. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsche Courant NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1