Spontaan Dorpsfeest in Eethen c. a BurgemsBster D. A. van der Schans plechtig geïnstalleerd. Haar rheumatiek en zijn spit varotfeneo. BUITENLAND. (lii-non van het abemccn belang ge- s'..<ken kan worden. Dit aan te ne me».. wil er bij ons vooralsnog niet in en wel om de volgende renej.en: Op de eerste plaats meenen we te welen dat er in de gemeente Raams- <iunk verschillende leden der fabriek wonen die zich omtrent artikel 19 der Statuten niet behoeven te bekomme ren, daar deze zijn vrijgesteld van de verplichtingen welke dit artikel hen eventueel zou kunnen opleggen. Deze vrijstelling is hen bij contract gewaarborgd. Waar dit nu juist in hoofdzaak leden zijn welke melk aan huis bezorgen, zal er voor de fabriek in Raamsdonk geen voordeel te beha len zijn. De leden welke in Capelle wonen zijn gering in getal en brengen bovendien het melk thuisbezorgen niet in practijk. Ook voor die heeft dus een toepassing van art. 19 geen zin. Bijgevolg komen de consequenties van de letterlijke toepassing van meer genoemd artikel alleen neer op de boeren in Waspik. Maar ook daar kan naar onze meening het voordeel voor de fabriek niet anders dan zeer pover zijn. Immers lang niet alle boeren welke melk aan huis bezorgen zijn lid van de fabriek, althans niet zoodanig dat artikel 19 hen kan schaden. Zelfs hebben zij die z.g.n. „los" leveren, een belangrijk aandeel in het leveren aan particulieren en het lijdt geen twyfel of zij zullen dit blijven doen. wat ook hel standpunt van het bestuur der Zuivelfabriek moge zijn. Er resten dus nog een paar boeren aan wie de wet kan worden voorgeschreven. En deze zouden dan voor de fabriek zoo veel afzetgebied moe'en vrij maken dat hiermede voor de leden een alge meen belang kon worden gediend. Wij herhalen het, dat we dit aan de hand van het bovenstaande ten zeerste mogen betwijfelen. Mochten we ons desniettemin vergissen dan hopen we dat het bestuur der Coöp. Stoomzui- velfabriek tot publicatie van gegevens zal overgaan, zoo niet, dan ware het toch zeer wenschelijk dat het bestuur ten spoedigste afzag van de toepas sing der voorgenomen maatregelen, wijl deze dan toch geen enkel effect van eenige beteekenis sorteeren, en waaraan voor de betrokkenen zeer ernstige bezwaren zijn verbonden. Hierover een volgende keer. We zijn Woensdag getuige geweest van de geestdriitige ïeestviering, waar- rneüe ae Devoiking van de zeven dor pen, (lie samen de gemeente Eethen c.a. uitmaken, haar nieuwen burge meester, uen heer D. A. v. d. Schans, heeit ingehaald. Er was reden voor die geestdrnt! De gemeente heelt immers a.h.w. gewacht op dezen burgemeester, die is voortgesproten uit een geslacht, dat sedert 12o jaren op de nauwste wijze verhonden is met de landelijke streek van over de Maas en daarvoor ontzettend veel heeft gedaan. Burge meester v. d. Schans is algemeen ge acht en bemind in de streek, zooals hij ook houdt van zijn uitgestrekte landelyke gemeente. Zooveel liefde draagt hij zijn geboortegrond toe, dat het zijn hoogste levenswensch was zijn krachten te kunnen geven aan de be langen van dit ietwat afgelegen en soms wel eens vergeten uitnoekje van ons Brabant. Inderdaad, er was reden om te fees ten, ondanks de moeilijkheden van 't oogenblik, waaronder ook deze ge meente gebukt gaat. En er is gefeest! Overal waar men kwam, vanaf Heus- den tot aan de grens van Dussen, was Woensdag de leesttooi buiten gezet. Vlaggen en verlichte eerepoorten over al: in Doeveren en Heesbeen, in Gen- deren, Eethen, Drongelen, Meeuwen en Broek. En feestende menschen over al. Hossend en zingend trokken Vo- lendainmer-meisjes met Urker-vis- schers over de wegen. De jeugd van Eethen had zich op bonte en veelsoor tige wijze uitgedost en werd het zin gen en dansen niet moe. Alles ging er spontaan, onopgeschroefd toe, van de officieele speeches af, waarmede boe renzoons en dochters hun burgemees ter kwamen leliciteeren, tot de uitge latenheid waarmee kleurige troepjes in het rond dansten toe. Doch laat ons trachten een geregeld verslag te geven van dezen dag van echte ouderwetsche gezonde dorps- vreugde. We stellen ons voor dat voor meer dan 100 jaren een der voorvade ren van den huidigen burgemeester op deze zelfde wijze is ingehaald! Rondgang door de gemeente. In de vroege morgenuren trok de geheele gemeente reeds haar feestkleed aan. Uit schier alle boerderijen wer den de vlaggen gestoken, die lustig waaiden in den zonnigen wintermor gen. Over alle wegen trokken de ver sierde boerenwagens en als modern decor ook vrachtauto's met vroo- lijke jonge troepjes naar Heesbeen, waar op de grens van Eethen c.a. en Heusden de eerste begroeting van den burgemeester zou plaats hebben. Onder de eerepoort, die nabij het Israëlitische kerkhof was opgericht, werd Zijne Edelachtbare en familie op gewacht door de feestcomité's en de leden van den gemeenteraad. Door den heer H. v. d. Heuvel, Vz. der vereenigde feestcomité's, werd de burgemeester hier namens alle bur gers verwelkomd. Kort en krachtig kweet de spreker zich van zijn taak: „Wij weten Uw wensch, dat op de zen dag bij Uw binnentreden van onze Gemeente zoo min mogelijk een uiter lijk huldebetoon zou plaats hebben. Maar als straks ten einde van dezen tocht door de verschillende dorpen, U aan het Gemeentehuis gearriveerd zijt, hopen wij dan, dat gij iets zult gevoe len van de blijde dankbaarheid die in het binnenste van de gemeentenaren leeft, dat zij U als Burgemeester mo gen begroeten. Omdat dan, ook al is het niet aan deze plaats, de geheele bevolking van onze gemeente U wacht, zullen wij U hier niet langer ophouden en roepen U nogmaals toe: wees welkom in ons midden, niet alleen op dezen dag, maar dat gij in lengte van jaren ons moogt besturen". Aan Mevr. v. d. Schans werd door een dochtertje van den heer v. Ever- dingen een bouquet aangeboden. Burgemeester v. d. Schans dankte ook namens zijn familie voor de har telijke woorden en het feestelijk wel kom en zei, dat hij het bijzonder waar deerde, dat aan zijn verzoek, om de dorpen Heesbeen en Doeveren in de feestelijkheden te betrekken, was ge volg gegeven en hij zich verheugde hier zijn intocht in de gemeente te mogen beginnen. Deze plechtigheid had reeds des morgens te 9 uur plaats. In langen optocht ging het vervol gens door Doeveren naar het Dron- gelsche veer en vandaar door Dronge len, Meeuwen, Hill, Eethen, Babilo- niënbroek en Genderen, waar men 's middags te één uur aankwam. Voor en achter het rijtuig van den burgemeester gingen de gardes d'hon- neur, bestaande uit de. verschillende rijvereenigingen in de gemeente. Daar achter volgden een twintigtal versierde wagens, waarbij er waren met leuke, goed getypeerde voorstellingen met „politieken" achtergrond. Heesbeen had natuurlijk weer een pleidooi voor electrificatie, ook het Eethensche raad huis was niet vergeten en voorts za gen we onder het vele een afbeelding van het vroegere en het hedendaag- sche boerderij-interieur. Toen de stoet te Genderen was ont bonden en de officieele personen in de school te Genderen het diner gin gen gebruiken, begon de feestvreugde in de omgeving van het raadhuis pas goed. Het ging er werkelijk uitbundig toe. De installatie. Om half 3 begon in het Raadhuis de officieele plechtigheid. De raadszaal en de secretarie waren te klein om allen een plaats te bieden. De belang stelling was dan ook enorm groot, niet alleen uit de geheele gemeente, maar ook uit de verre omgeving waren vrijwel alle autoriteiten opgekomen om Burgemeester v. d. Schans te feli- citeeren. Aan de „groene tafel" had met den burgemeester en zijn familie de ge meenteraad plaats genomen. Rede Weth. J. v. d. Schans. De loco-burgemeester J. A. van der Schans, een broer van den burgemees ter, opende de plechtigheid en sprak daarbij als volgt: „Als waarnemend burgemeester rust op mij de taak U te installeeren als burgemeester onzer gemeente. Naar aanleiding van de nauwe familieban den die er tusschen ons bestaan, zal ik zeer kort zijn. Gij hebt uw wensch, eenmaal burgemeester van Eethen te mogen zijn, verkregen. Door de inwoners wordt ge ontvan gen zooals zelden voorkomt. De ver wachting van uw optreden als burge meester is hoog gespannen. Uw taak zal niet altijd gemakkelijk zijn wan neer ge ze aanvaardt in eigen kracht, te zwaar, maar ge weet op wien ge uw vertrouwen kunt stellen. Moge de Heere onze God U nabij zijn op al uw wegen. Door het omhangen van den ambts keten verklaar ik U als burgemeester der gemeente Eethen geinstalleerd en spreek den wensch uit, dat ge hem lang zult mogen dragen tot welzijn der gemeente. Weth. E. v. d. Beek. Vervolgens sprak weth. E. v. d. Beek. Het was spr. zeer aangenaam den bur gemeester het welkom toe te roepen. In de jaren dat hij wethouder was, heeft spr. den heer v. d. Schans als secretaris leeren kennen als een man van voorkomendheid, plichtsbetrach ting en hoogen levenswandel. Daarom verblijdt het spr., dat juist de heer v. d. Schans tot hoofd der gemeente werd aangewezen. In U weten wij wat wij hebben, aldus spr. Spr. bad God's zegen af voor het werk van den nieu wen burgemeester en richtte zich ver volgens nog met een kort woord tot Mevr. v. d. Schans. «Jaren leed ik uati rheumatische pijnen, ik begon ajct evenveel boup in Ei Ubciien 5alts als ik zou geuao lieobcu om de «liisü iwecpaiukc* te winnen, 'lol mijn vieugue deed liet ui ij zooveel goed, dal ik maan denlang zonder onderbreking mei kriiscüeii ben doorgegaan. .Niel alleen dal mijn pijnen verdwenen, ui ij n teint werd nu ook beier en ui ij n oogen stonden Weer helder. Maar nu nog hel mooisteMijn man had een ernstige aanval van spil. Maar hij wilde geen Kruscheunein. n. Iedere morgen deed ik nu de dage lijksche dosis in zijn eersle kop Ihee, ook deed ik hel bij kleine beetjes in de groente, llel resultaat? 11 ij loopl nu weer als een kiexil Toen ik het hem vertelde, was hij vei- stomd. Maar loch kreeg ik van hem een prachtig paar bonlliandsclioeneii als belooning lk dank U hal lelijk voor alles wat ki uschen Salts voor ons deed Mevr. F. C. te L. ltlieuiiialische pijnen, spit en ischias ontstaan dooroal alvalslolleii zich in het lichaam hebben opgeiioopl Uit deze afvalstoffen vol nu zich hel gevaarlijke urinezuur, dal de oorzaak is der pijnlijke rheumatische zwel lingen in spieren en gewrichlen. Kruscheu Sails nu spooi l de afvoer organen lever, nieren en inge wanden aan tot krachtiger wer king, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd en het bloed gezuiverd wordt. De pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel Ie ver dwijnen, bovendien voelt ge U fris- seller en »liller«, het is of met hel (Tissche bloed de jeugd tot U terug- keelt. Kruschen Sails is uitsluitend ver krijgbaur bij alle apothekers en er kende drogisten 5 fO.UO en f l.bO per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Lel op, dat op het eliket op de flesch, zoowel als op de builen vei pakking, de naam Howntree Handels Maat schappij Amsterdam, voorkomt De heer G. v. d. Beek. Namens den Raad sprak vervolgens de heer G. v. d. Beek, die den burge meester huldigde als „de rechte man op de rechte plaats". Hij wees erop hoe tegenwoordig, anders dan voor 50 jaren, van een burgemeester meer dan wal oppervlakkige wetskennis wordt gevraagd en hem een zeer moeilijke taak op de schouders wordt gelegd. Spr. wenschte den burgemeester toe, dat hij met sterke hand zal mogen re- geeren en op God's kompas zal varen. Hij wees op de lijfspreuk van den grooten voorvader van H.M. de Ko ningin: „Ik heb een verbond gemaakt met den Potentaat der Potentaten". Spr. noodigde tenslotte de aanwezi gen uit het tweede couplet van het „Wilhelmus": „Mijn Schild ende Be trouwen" te zingen. De Burgemeester. Burgemeester v. d. Schans hield hierna een uitvoerige rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Andere sprekers. Nadat een Psalm gezongen was, voerden nog verschillende andere spre kers het woord. De eerste was oud-burgemeester I) Brune. Soms maakt men bij benoe- mingen een sprong in het duister, al. dus spr., maar hier is dat zeker niet het geval, omdat de nieuwe burge. meester reeds lang getoond heeft wit hij was. De feestvreugde buiten heeft meer beteekend dan, in menig andei geval, omdat de menschen hun nieu- .xven burgemeester kennen en weten wat zij ervan te verwachten hebben Spr. hoopt ook dat het volk zul be grijpen dat geen burgemeester uit Üt omstandigheden van het oogenblU een bevredigende toestand kan schep, pen. Een gevoelvol woord sprak Burge- meester A. D. van der Schans uit An del, oudste broer van den burgemees. ter, die er in het bijzonder op weet hoe nauwe banden de familie Van dei Schans binden met Drongelen :en Meeuwen. Reeds voor het tot 'stand -ko> men der gemeentewet was de naam van der Schan9 met de besturen van Drongelen en Eethen verbonden en nadien is'het niet meer voorgekomen, dat het geslacht van der Schans niet in het béstuur van Drongelen en Eethen vertegenwoordigd was. In Meeuwen is dit slechts een kort oogenblik het geval geweest. In 125 jaren hebben 5 voorvaderen van den lieer van der Schans hier hef burge meestersambt vervuld! Namens het feestcomité hield de heer H. v. d. Heuvel hierna een enthou- siaste rede, waarin hij liet uitkomen, hoe spontaan de 7 dorpen bij deze in stallatie hebben samengewerkt. Hierna werden 2 coupletten van het „Wilhelmus" gezongen. Door ettelijke sprekers werden nog korte en lange speeches tot den bur gemeester gericht, waarbij aan mevr van der Schans verschillende bloem stukken werden aangeboden. Wij moe- ten volstaan met het noemen der na men van de woordvoerders. Burge meester Snijders uit Dussen sprak namens de Vereeniging van Burg. en Secr. in het Land van Heusden en Al tena; Ds. Menken uit Genderen na mens de Ger. Kerken, Ds. Tasseron uit Eethen namens de Herv. Kerken; de heer v. Everdingen namens de be woners van Heesbeen; de heer J. K. Haase uit Drongelen namens het on derwijzend personeel; de heer M. .1. v. d. Beek uit Genderen namens het bestuur der Bijz. School met den Bij bel; de heer v. d. Meijden namens de secretarie-ambtenaren; de heer A. v. Wijk namens de Coöp. Stoomzuivei- fabriek „Op hoop van zegen"; de heer J. B. Meiresonne namens het Groene Kruis; de heer G. v. d. Beek nameus de Oranje-ver. „Juliana"; de heer M. Kevie namens de Ger. Jongelingsver. te Genderen; mej. Sara Gouda namens de Meisjesvereeniging „Dorkas" te Eethen; mej. Jenny Colet namens de meisjesver. „Helpt Elkander" te Gen deren; mej. T. v. d. Beek namens de meisjesver. „Bidt en Werkt" te Gen deren; de heer Ant. Treffers namens de Zangvereeniging- te Genderen; de heer D. Colet namens den Chr. Werk mansbond; de heer van Buuren uit Meeuwen namens waterschappen en rijvereenigingen; Burgemeester De Jong Saakes uit Harderwijk, geboren in deze gemeente; en de heer A. Bran- derhorst namens de muziekvereeniging „Excelsior". De Burgemeester richtte tenslotte tot allen een hartelijk dankwoord. Vervolgens werd de eerewijn ge schonken en kregen de aanwezigen ge legenheid om den burgemeester en zijne familie de hand te drukken. Buiten wachtten reeds de muziekge zelschappen om op een voor het raad huis opgeslagen podium een serenade te brengen. Het was inmiddels al avond gewor den en de massa begon langzamerhand af te trekken naar de verschillende dorpen. Daar bleef het feestgerucht echter nog enkele uren in de lucht. De bevolking van Eethen c.a. heeft haar nieuwen burgemeester op waar dige wijze geinstalleerd. Kinderroof in Leuven. In Leuven heeft zich een sensatio neel geval van kinderroof voorgedaan. Maandagochtend constateerde men in de kraaminrichting van het St. Pie terhospitaal te Leuven, dat een pas ge boren kindje op geheimzinnige wijze was verdwenen. De verdwenen baby is een dochter tje van een jong arbeiders-echtpaar, Ombelets, uit Leuven. Zij is dertien da gen oud. De politie is niet van oordeel, dat men te doen zou hebben met kinder roof met het doel om een losprijs te be komen; de ouders zijn doodarme men schen en van kindergangsters is Bel gië tot nog toe bespaard gebleven. Men heeft reeds in de Dijle laten dreggen, maar zonder resultaat. Anderzijds heeft het ook een onder zoek bevolen bij moeders, die in den loop der laatste weken een doodgebo ren kind ter wereld hebben gebracht, om na te gaan, of niet een van haar de baby Ombelets heeft gestolen, of laten stelen. O.m. is een Nederlandsch echt paar aangehouden, doch deze arresta tie bleek geen grond te hebben. De politie staat voor een raadsel. DE Het i Hoorde groote begonm gelen, c den vai oies, v Abessij richten vèchter de een sluitem niërs, delijk t gaan,u kennen ben pi kan na Abessi: met h ook zij niet in de pos ook E waarv zijn bo penbe^ tijd in Aan aanscl de re< geborr en he Grazi. vleuge zal lai Er vertrc de trc ziani's heeft en dai de At gebiei Edelachtbare Raad der gemeente Eethen. Van de verschillende gevoelens, die in deze dagen en in het bijzonder op dezen dag in mij omgaan, is het ongetwijfeld de dankbaarheid die den boventoon voert. Dankbaarheid in de eer ste plaats aan Hem den Almachtige, die mijn leven zoo heeft geleld, dat aan den wensch mijns harten is voldaan en ik hier mag staan, om te aanvaarden de taak van hoofd van het bestuur onzer gemeente, van dit landelijk stukskc Bra bant, dat ons lief is meer dan welk ander oord ter wereld ook. Voorts wensch lk mijn eerbie digen dank uit te spreken aan Hare Majesteit de Koningin, dat het Haar heeft behaagd mij tot dit ambt te benoemen. Ik dank Zijne Excellen tie den Minister van Blnncnlandsche Zaken, die bet vertrouwen schonk de verantwoordelijkheid dier benoeming te willen dragen en den Heer Commissaris der Koningin in Noord-Bi-a bant eveneens, dat hij mij waardig achtte voor de voordracht. Verder wensch lk mijn dank te uiten aan allen van den hoogst geplaatste ln den lande tot den eenvoudigsten burger, die op eenigerlei wijze zich voor mijn benoeming hebben geïnte resseerd. Het zij mij vergund deze gelegenheid ook te gebruiken, om mijn innige dankbaarheid te be tuigen aan de nagedachtenis van mijn onver- gctelijken vader en aan mijn bijna 87-Jarige moeder, die op dit oogenblik nog zoo innig met ons meeleeft, voor alles wat zij voor mij zijn geweest. Eveneens aan onze familieleden voor hun hartelijk medeleven ten allen tijde, maar vooral ln de achterliggende weken en in het bijzonder nan U mijn beste schoonmoeder, voor de trouwe zorgen, die gij ons immer hebt be toond. Uw aanwezigheid stemt ons tot groote dankbaarheid. Hartelijk dank ook aan U, hooggeachte Bur gemeester Brune, voor Uw vriendschap en lei ding. Uw aanwezigheid in dit uur, waarbij wel veel in U moet omgaan, wordt door mij en de mijnen hoog gewaardeerd. Ook dank ik U mijn broeder Burgemeester van der Schans van Andel, Glessen en Rijswijk, omdat gU het zijt, die mij in de gemeente-ad ministratie hebt Ingeleid en daardoor ln het bij zonder van beteekenis voor dns zijt geweest; die richting aan mijn leven hebt gegeven en mU ln de bijna 25 Jaren dat ik in de administratie werk te, tot steun zijt geweest. Dnnkbaarheld is er ook aan mijn hooggeachte leermeester oud-burgemeester van Eggelgn, die mijn studie voor het vakdiplomn heeft geleid. Maar dan is er, Edelachtbare Raad onzer ge meente, eveneens warmen oprechten dank voor de wijze waarop gij ln de achter ons liggende jaren mij steeds zijt tegemoet getreden. Er was Immer tusschen ons een hartelijke vriendschappelijke verhouding. GIJ hebt mijn te kortkomingen gedragen en mij steeds gesteund, wanneer ik dien steun behoefde. U die thans leden van den raad zijt, In dit oogenblik nog mijn op rechten dank, dat gij mijn benoeming unaniem hebt willen bevorderen. De vriendschap die er tusschen ons bestaat zal er ongetwijfeld toe bij dragen, om ook. nu onze verhoudingen eenlgs- zlns anders geworden zlln, een go«de aangename samenwerking te handhaven. Miinerzljds hoop lk die vriendschap zooveel mogelijk te bevorde ren, opdat wij daardoor te meer, vooral ln deze uiterst moeilijke tijden, schouder aau schouder zul.en slaan om ae belanden der ons toever trouwde gemeente te dicneu. Vau harte beveel ik mij en de mijnen l>ij U en Uw gezinnen aan. Wij zullen ons op het oogenblik ontüouden van het ontwerpen van een program van actie. Min der dan ooit is liier aanleiding voor, omdat ge zien de 'tijdsomstandigheden, hel de vraag zal zijn of er nog nieuwe dingen financieel uitvoer baar zullen zijn, boe belungrijk de verlanglijst ook moge zijn. De financleele constellatie onzer gemeente geeft, wanneer wij op anderen zien, »tot dusver, reden tot tevredenheid, manr niet het oog op de steeds moeilijker wordende tijdsom standigheden en mede op de gewijzigde wet rege lende de financleele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, zal uiterste zuinigheid noodig zijn, om dien bevredigenden toestand te handhaven. Moge Hij die almachtig is, die ook deze dingen bestuurt, in zijn genade spoedig een beteren eco- nomischen toestand doen aanbreken, opdat wij verlost worden van den vreesdij ken geesel der werkloosheid en welvaart doorbreke waar nu de zorgen en moeilijkheden zich vermenigvuldigen. En dan richt lk mij vervolgens tot U mijn broer, wethouder van der Schans. Ik behoef U niet te zeggen hoezeer lk het waardeer en hoe zeer het mij verblijdt, dat gij mij zoo even hebt mogen installeeren als Burgemeester en dat juist gij het zijt die mij den ambtsketen hebt omge hangen. Wij zullen op onze verhouding hier niet diep Ingaan. Al den tijd dat ik als secretaris- ontvanger eerst van ons kleine Drongelen cn later van Eethen werkzaam was, waart gij wet houder of raadslid. Veel heb ik ook U te dan ken, ook omdat gij steeds doortastend cn beslist voor Uw mcening zijt uitgekomen, ook als die niet met de mijne strookte. Dank voor dit alles. Een van de wolken die den luister van dezen dag Iets verdonkeren is wel, dat gij door mijn benoeming na korter of langer tijd uil de magi stratuur dezer gemeente zult moeten verdwijnen. Ik weet dat gij dit met mij betreurt, omdat gij aan dit werk gehecht zijt. Het staat voor mij on twijfelbaar vast, dat Uw heengaan een verlies voor Eethen zal beteekenen. Ik spreek nninens den geheelen raad nis lk U dank zeg ook voor hetgeen gij in deze korte vacature ook als waar nemend burgemeester hebt mogen doen. U wethouder van der Beek, dank lk voor de vriendschappelijke en waardeerende houding, die gij tijdens de ambtsvervulling tegenover mij hebt aangenomen. Gij houdt van krachtig door tasten, ik ben wel eens te zacht in mijn optreden: laten wij trachten ook In de toekomst elkaar in eensgezindheid aan te vullen tot heil onzer ge meente. Een woord van dank moet mij nog van het hart aan de hecren W. G. J. Branderhorst en G. van der Beek, die in de eerste levensjaren van de nieuwe gemeente Eethen haar als wet houder dienden, voor al de vriendelijkheid en steun, die ik ook van hen mocht genieten. Hooggeachte collega's, faleuwe en oude, burge meesters en secretarissen uit het Land van Heus den en Altena en omgeving. Uw aanwezigheid hier ln grooten getale stemt mij en de mijnen tot oprechten dank. Steeds was er tusschen ons een prettige verhouding. Deze dag brengt tus schen ons niet veel nieuws. Mijn vrouw en lk wenschen hartelijk, dat de oudere of nieuwere vriendschapsbanden tusschen ons zullen worden bestendigd en verstevigd. Eerwaarde heeren predikanten. In U zie ik hier de vertegenwoordigers van de verschillende kerkelijke gemeenten ln ons Eethen. Ook van wie een eigen herder moeten derven of die bij ge meenten elders zijn ingedeeld. Als hoofd der burgerlijke gemeente hoop ik, wanneer kerkelijk en burgerlijk bestuur met elkaar in aanraking komen, steeds in goede harmonie met U te mo gen samenwerken. Mijn kerkelijk standpunt is niet vaag, maar U kent mij allen dat ik ook met lien die in andere kerkelijke formatie leven, wii trachten den broederhand te zoeken en aau to uweeken. En wanneer ik nu ga spreken tot U, heeren aniuteuaren-voloiitairs ter secretarie, dun uaux ik ook U voor de Voorbeeldige wijze waarop gij mij immer hebt ter zijde gestaan, en lk doe bij uezeii een beroep op uw welwillendheid, op liw zorg en ijver voor de toeKomst, nu wij 111 iets andere vernoudiug komen te staan. NveiEd. Gestr. heer Luitenant Kist, comman dant oer marechaussee te Den Boseu, harielijK dank ik U voor uwe aanwezigheid waarin ik een profetie zie voor een aangename verhou- uing m de toekomst. Heeren hoofden van scholen, dames onderwij zeressen cn heeren onderwijzers. Tuss.clien u en uw gezinnen en mij en het mijne bestaat een hartelijke verstandhouding. Uw werk aan de op voeding der jeugd is moeilijk, maar schoon; ik noop u tot steun te mogen zijn. Ik verblijd mij in de goede verstandhouding die er tusschen de verschillende schoten in onze gemeente bestaat. Wij hebben onze beginselen nooit verdoezeld, gij weet dat de vrije Clir. School de liefde heeft van mijn hart. Maar gij weet ook, dat ik als hoofdambtenaar der gemeente, immer eerlijk en oprecht de belangen van uw scholen trachtte te dienen en gij weet ook dat gij van mij als hoofd der gemeente niets anders te wachten lieht dan dat ik die belangen zal blijven behartigen. Vrienden van elders hier aanwezig. Uw komst voor sommigen over grooten afstand, voor het bijwonen dezer plechtigheid, stemt ons tot har- telijken dank. Burgemeester De Jong Saakes van Harderwijk in het bijzonder is uw belangstelling ons aangenaam omdat gij hiermede ook uiting hebt willen geven aan de gevoelens tegenover uw geboorteplaats. Ingezetenen van Eethen: Mijn vrouw, mijn fnmilie en ik zijn In deze dagen overstelpt door bewijzen van hulde en warme sympathie. Wij zijn U dankbaar voor alles, voor gelukwensclien, voor bloemen, voor versiering en vlaggentooi en anderzins, maar ook voor menlgen handdruk, die vaak meer sprak dan een lange redevoering. Moge het God behagen ons in Uw midden met zegen werkzaam te doen zijn. Zoo werkzaam te zijn dat Uw sympathie zal bestendigd blijven. Met vertrouwen gaan wij in dit opzicht de toe komst tegen: wij zijn immers geen vreemden voor elkaar. Gij kent mij ln mijn betere hoe danigheden, maar ook in mijn zwakheden, ik ken de uwe. Van harte hoop ik dat onze ver wachtingen niet te hoog zijn gespannen, dat gij nuchter genoeg zult zijn om te beseffen dat mijn kunnen tegen den stroom van ellende en moei lijkheden, waar wij tegen op moeten, slechts zeer beperkt Is. Toch zal het telkens weer mijn le vensvreugd verhoogen, als ik niet alleen onze ge meenschap, maar ook uw persoonlijke belangen zal kunnen dienen. Moeilijk zijn de tijdsomstan digheden. Nu reeds, maar wie weet welke ern stige toestanden ln een korte spanne tljds ons deel kunnen worden. Moeilijk is de taak die inij wacht. Wanneer wij op ons zelf zien dan zou den wij op dit oogenblik nog terug willen tre den. Maar met het oog op Hem, die onze Roem Is, de Kracht van onze kracht, die ons ten schild wil zijn ln het strijdperk van dit leven, durven wij de toekomst aan, ook nl worden de golven der economische- en staatkundige wateren nog onstuimiger dan zij nu reeds zijn, cvk al drei gen, al bornen dc gevaren; omdat wij het uit mogen spreken niet alleen wat betreft ons ze'f, onze persoonlijke belangen en die van hen die ons Hef zijn, maar ook voor de belangen van de gemeente die aan onze zorg is toevertrouwd. Ik weet aan wien Ik mij betrouwe, Al wisselen ook dag en nacht. Ik ken de rots waarop lk bouwe, Want Immers hij feilt die dat heil verwacht. Hiermede aanvaard lk mijn ambt.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6