Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HET HOOGSTE RECHT en: EERSTE BUD. FEUILLETON GEMEENTERAAD. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. ie De Schippers en de Evenredige Vrachtverdeeling. Hlli, DSEL ken, \vTTE7rvsT7ATT ïaalwiibscbe en Langstraatscbe Conrant^ I i .__aiï2w» «v«/\alan VV npn^Hül deuw HUIS ER-. iel i, ewet- <bai\k^*- frais' Dit blad verschijnt lijken WOENSDAG en ZATERDAG p etr: Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever, j^l Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. ft. DE 16. )IS]E ïker.d een- Franco p. post door 't geheele rijk 1.40, UITGAVE: WAALWUKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. voor >5688 '»i evellf M 3 Ie >5718 iUARI e van /rijh.. EEN VERGADERING TE GEERTRUIDENBERG. deren LT- igezei >5719 n dhr. Dins- 6 uur er A. Zaterdagmiddag kwam een groot aantal schippers uit Geertruidenuerg, Raamsdonksveer, Made en anieie plaatsen in Hotel Jansen te Geer- Iruidenberg bijeen ter behandeling van den vragenlijst, die door de regeering aan de schippersorgani saties gezonden is aangaande de wenschelijkheid van het al of niet voortbestaan der evenredige vracht verdeeling. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeesters van Geertrui- denberg, Made en Werkendam, benevens verschillende wethouders en raadsleden. De vergadering stond onder lei ding van den heer C. Jansen, die, na een kort welkomswoord, de conclusie uitsprak dat de wet op de evenredige vrachtverdeeling de schi p- pers en allen die met de scheep- vaart in relatie staan zeer veel na deel heeft gebracht. Uitvoerig be lichtte spreker, hoe de uitvoering van bedoelde wet absoluut niet in overeenstemming is met de wet, zoo als minister Verschuur die destijds bedoeld heeft. De besturen van de hier verga derde afdeelingen zijn dan ook van meening, dat er zeer noodzakelijk wijziging moet komen. Een wet die alleen werkt in het voordeel van de groote reeders, mag niet gehand haafd blijven. Spreker brengt gaarne een saluut aan minister Geltssen die de schippers door middel van een vragenlijst in de gelegenheid stelt hun verlangen kenbaar te maken. De organisatiebesturen, namens welke de heer Jansen spreekt stellen zich voor den minister te kennen te geven, dat zij de Wet gehand haafd willen zien, mits alles over de beurs zal gaan, wat zij van oordeel zijn, dat langs dien weg bevracht moet worden. Kan dat niet, dan moet de wet verdwijnen. Dit wil niet zeggen dal er geen vrije relaties mogen bestaan, doch alies met mate. Spreker deed ook een beroep op de aanwezige burgemeesters, om medewerking, teneinde deschippers van den steun af ie houden. Den allerslechtsten toestand in de binnenscheepvaart besprekende, wees de heer Jansen o.a. op de concurrentie van de spoorwegen en het autovervoer. Vooral de con currentie van de spoorwegen laakte spr. zeer sterk, omdat dit semt- overheidsbedrijf ondanks den steun van de schippers-belastingbetalers deze scherp beconcurreert. Uit een aantal exploitatie-uilkom sten voor van verschillende schepen bleek, dat de schippers vaak van minder per week moeten leven, dan gesleunde werkloozenl Spreker vroeg dan ook alle op de vergadering aanwezigen, mede te werken om door gezamenlijk op treden een einde te maken aan dezen ergerlijken toestand. Wegens verhindering van den heer Norbart werd ook de vragen lijst door den heer C. Jansen be- handeld. ,,Q Op de door den minister gestelde vraag of de E. V. al of niet moet worden gehandhaafd wilde het be stuur antwoorden dat opheffing gewenscht is. als niet aan een aantal voorwaarden kan worden voldaan. Daarbij was dan de voornaamste voorwaarde dat alles wat per schip vervoerd kan worden en steeds vervoerd werd over de beurs be vracht moet worden. Vaste rela ties® moeten dus zoo weinig moge lijk worden gegeven, en bovendien behooren deze geregeld te wisselen en scherp gecontroleerd te worden. Vlet- en lichterwerk moet over de beurs. Dekschuitenver\oer mag al leen voor de stad Amsterdam wor den vrijgegeven. Beurtvaartgeen grooter partijen dan 20 ton, onder de meest scherpe conirole, geen volle ladingen in hun route vervoeren. Eigen vervoer en vervoer van eigen handel is niet te controleeren. Aanbevolen wordt hiervoor mets viij te geven. In de bevrachtingscommissies moeten de belanghebbende partijen even sterk vertegenwoordigd zijn Zich v«rzek«ren bij ««n goede maatschappl) I» een wijze voorzorgsmaatregel U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE l" van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. VERZEKERD ZIJN D. ..NOORO-BRABAND" b.t.ild. In 193. clrcA I 1.500 OOO uit «»n h.r. v.rz.k.rd.n terwijl de voorzilter onpartijdig moet zijn. De commissies kunnen dan hun zelfstandigheid behouden. De wenschelijkheid van zegging schap van een hooger instantie is zeer zeker aan te bevelen, indien vlolte afwerking gewaarborgd blijft. Teneinde de concurrenlie van spoor-, auto- en tram-vervoer min der drukkend te maken, wordt een ordening in het goederenvervoer in het algemeen aanbevolen. Aan het molorschip moet geen bijzondere plaats worden toegekend in de binnenscheepvaart. De hoo- gere vracht (welke ten laste komt van den bevrachler) moet in ver band met de hoogere lasten, wor den gehandhaafd. De scheepsbevrachters moeien bij frauduleuze handelingen telkens voor een jaar worden uitgesloten. Echter de bevrachting geschiede alleen door de erkende scheepsbe vrachlingscommissies. Verschillende dezer voorstellen van de besturen werden in bespre king gebracht, voornamelijk de zgn. «vaste relaties« kwamen daarbij in ^De beer de Bolh uit Roosendaal vond het omillijk de »vaste-relatie« schippers slechts twee jaren profijl van hun relalie te laten trekken en daarna de rechten op 'n ander over te dragen. Burgemeester Btancht en weth. Sassen uit Geertruidenberg bestre den deze meening. Burgemeester van Gils uit Made en de heer Swaans uit Oostcrhout waren voor opheffing van het ge heele instituut der «vasle relaties«. Over deze kwestie werd nog lang en breed gesproken, doch tenslotte werd besloten den minister te ad- viseeren de «vaste relaties« geheel op te heffen. Voorts werd nog gediscussieerd over de bevoorrechting der mo or- schepen en de onbillijkheid, dat met regeeringssteun kleine kust vaartuigen worden aangebouwd, waardoor zoowel de groole- als de binnen scheepvaart zwaar wordt be- concurreerd. De vergadering ging met de ove rige door liet bestuur voorgestelde anlwoo den accoord. Met een dankwoord van den heer Jansen tot de aanwezigen werd de zeer geanimeerde vergadering ge- sloten. Kort voor ze hem den vorigen avond verlaten had, was Lloyd stil en passief geweest, en toen had Virginia gelegenheid gehad den toestand in kalmte te overzien, zittend op den rand van zijn groote stoel, met den arm om hem heen geslagen. En deze houding had zij hem zoo goed zij kon, bemoederd en getroost, zonder aan de toekomst te denken. Nu was ze echter tot de conclusie gekomen, dat alleen rechter Kent haar broer kon helpen. Zy wendde zich tot Lloyd en kuste hem zacht. Lloyd, jongen, fluisterde ze. Lloyd staarde haar aan. ja! Lloyd, ik heb er over nage dacht, maar ik geloof dat 't het beste is, als ik naar rechter Kent ga, om hem een en ander uit te leggen. Ja zoodat hij mijn toelage in houdt, hè? Lloyd schudde ongeduldig haar arm van zich af en stond op. En om telkens als ik hem zie, een predikatie te krijgen? Ik begrijp niet hoe je het in je hoofd haalt om met alles naar dien ouden gek te loo- pen. Virginia aarzelde een oogenblik, zij kende Lloyd goed genoeg, om te we ten, dat deze manier van praten op een naderende instemming wees, maar zij moest tactvol te werk gaan. Weet je, beste jongen, ant woordde ze. Ik ben bang dat hij er toch van zal hooren en vind je dan ook niet, dat het beter is, dat ik het hem vertel? Ik kan 't zoo uitleggen, dat hij begrijpt hoe een en ander zich toegedragen heeft, zie je, en dan zal hij niet zoo slecht over je denken. 't Kan me niets schelen, wat hij denkt, barstte Lloyd uit. Virginia gaf den moed niet op. t Kan je wel schelen, jongen, hield ze aan, want als Marshall ernstig ge wond is, zal jij in moeilijkheden ko men en rechter Kent is dan de eemge persoon, die ons kan helpen. Zie je dat niet in? Virginia was ervan overtuigd, dat de oude heer van de zaak hooren zou in zijn capaciteit van rechter, maar het was nu niet het geschikte mo ment, om dat Lloyd onder het oog te brengen. Lloyd keerde zich af en liep eemge malen de kamer op en neer. Toen wendde hij zich tot Virginia. Goed dan, zei hij. Ga maar naar hem toe en flap er alles uit als je dat niet laten kunt. Als jij 't niet doet, zal een ander het wel doen. Weer keerde hij zich een oogenblik af. Een vrouw kan het nu eenmaal 'niét laten om, als er iets gebeurd is, er over te kletsen, voegde hij er aan Virginia stond op. Schitterend, sprak ze, ik zal morgenochtend vroeg naar hem toegaan, en ik zal mijn best doen hem de zaak van jou kant te laten bekijken, Lloyd! Ze wachtte, half hopend op een enkel teeken van dankbaarheid ot ■waardeering. Lloyd ging naar de deur en opende die. Vooruit dan, als 't moet voegde hij haar onbeschoft toe. Ga nu maai liever weg, want ik wil naar bed. En daarmee moest Virginia zich tevreden stellen. Toen zij zich den volgenden mor gen vlug naar het witte huis spoedde, knikkend en glimlachend, ondanks haar angst, naar de negers, die haar passeerden, kon zij nauwelijks geloo- ven, dat dit het huis was, waar zij den vorigen dag met zulke andere gevoe lens was heen gegaan. Haar hart was toen overvol, wat liet nu ook was, maar gisteren wat 't boordevol van geluk geweest en vol vertrouwen, hoe het nieuws, wat zij hem te vertellen bad, zou worden opgevat. En nu! Ze herinnerde zich de woorden van den rechter. Ja, meisjelief, ik geloof, dat ik dat doen zou, de wet is heilig, en ze haastte zich voort, opgejaagd door een angst en bange voorgevoelens. Als de man eens dood was? Maar ze wilde daar zelfs niet aan denken dat kon gewoonweg niet. Jonathan, de butler, deed haar open, ging zonder een woord te zeggen op zij, om haar voorbij te laten, want de oude neger was op zijn manier een philosoof. Hij kende 't leven en zag aan haar gezicht, dat dit geen tijd was voor zijn gewonen vriendelijken groet. Hij liet haar zonder iets te zeggen voorbij en Virginia haastte zich naar de eetkamer, waar de rechter rustig en een beetje verstrooid als altijd, aan zijn ontbijt zat. Een oogenblik stond zij op den drempel, niet wetend hoe te beginnen. Toen keek de rechter op en zag haar. Virginia? Goedenmorgen, wel wat is er aan de hand, m'n kindj Virginia aarzelde Maar ze moest t GEdrffRUIDtNBERG. De raad der gemeente Geertrui denberg vergaderde Vrijdagavond len raadhuize onder voor'.illerschap van Burgemeester Biancbi. Nieuwjaarsrede. De Voorzilter hield een Nieuw jaarsrede, waarin hij moest mede- deelen dat de werkloosheid in het afgeloopen jaar nog is toegenomen. Er werd 130.1198.aan sleun uit gekeerd, tegenover in 1934 slechts 124.760.— De gemeente begrooling kon dan ook, ondanks e< n begin- saldo van f16 000.— nauwelijks sluitend gemaakt worden. Spr doet een beroep op de werkgevers in de gemeente om uitsluitend gemeente naren in dienst te nemen. Spr. hoopt op de medewerking van den raad ook in 1936. De heeren Jansen en Timmermans danken namens den raad de voor zitter voor de door hem geuite wenschen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde 1. Aanvraag aankoop terrein door M. Maas. Besloten wordt een perceel aan de Poternestraat te verkoopen tegen f3 per M2 Er wordt eenzelfde woning gebouwd als aan de overzijde staat. 2 Vaststelling rekening Stedelijke Godshuizen dienst 1934. Het accountantsonderzoek beett de rekening accoord bevonden. 3 Voorste! van Burgemeester en Weihouders tot het doen beëindigen zeggen. Lloyd wachtte thuis op haar ot misschien waren ze hem al ko men halen. Meneer Kent er is ik heb mmoeilijkheden De rechter ging naar haar toe, streelde haar met den rug van zijn hand over de wang. En plotseling ver borg Virginia haar gezicht aan zijn schouder en begon zacht te schreien. Ze voelde zich opeens zoo moe. Maar na een oogenblik beheerschte ze zich en keek hem aan. Het is Lloyd, zeide ze. Gister avond is hij gaan rijden en de merrie sloeg op hol. Hij reed in een veld om Hilda tot staan te brengen en reed een man ondersteboven. Reed hij een man ondersteboven, kindje? Bij avond? Ja, de man kwam naar hem to~ en viel onbeschoft tegen hem uit, toen reed Llovd hem van de been. Hij pro beerde Lloyd's teugels te grijpen en dat deed de merrie schrikken. De rechter wendde zich af en keek het raam uit. Hij sprak rustig, be doel je, dat hij in woede over den man heen reed. Ik geloof, dat het voor een deel de schuld van Hilda was. Wie was die man? Ik geloof, dat het Jud Marshall was. Was? Neen is bedoel ik. Zoo heet hij, geloof ik. Was hij ernstig gewond? O, dat weet ik niet maar ik ben wel ongerust. Ze keek hem aan, haar handen sa men geknepen. Na een oogenblik keerde de rechter zich naar haar toe en legde liefkoozend de hand op haar schouder. Nu, zei hij. We zullen dat samen in orde maken en ik zal je helpen zoover de wet dit gedoogt. Toen keerde hij zich af en belde. Even later kwam Jonathan binnen, onrustig van zijn meester naar meisje kijkend. Ja, rechter Kent? vroeg hij kalm Jonathan, heb jij iets gehoord over een ongeluk, dat een zekeren Marshall is overkomen? Ja meneer, ik heb er van ge hoord. O, ja? Wat heb je dan gehoord? Sarah, de negermeid van de Iïrownley's, vertelde aan Dinali, dat mijnheer Lloyd hem omvergereden heeft. Ja en nog iets? Ja meneer, ze zeiJonathan. wachtte en keek Virginia aan. ja, ja, ga voort! riep 't meisje. Vertel 't gauw alsjeblieft. En ze zeggen, dat al die Mars hall's stapelgek zijn, ze willen mijn heer Lloyd naar naar Werd Marshall ernstig gewond viel de rechter hem in de rede. Ja meneer nee ik weet t niet, meneer. Ze zeggen dat hij met zijn hoofd ergens op viel en dat hij tot van morgen bewusteloos was. Is hij nu dan weer bij kennis? Ja meneer hij is nu weer bij. Dank je Jonathan. Dat is alles. De oude neger verliet de kamer zoo rustig als hij gekomen was. Nu kindlief, zei de rechter, toen Jonathan weg was, ik moet naar dien man toe en zien of hij erg gewond is. Voor we dat weten, kunnen we niets doen. Ik ga dadelijk, maar ik geloot, dat het beter is, als je niet meegaat. O meneer Kent, viel Virginia hem in de rede, als hij geld moet heb ben, danZe zag plotseling een rim pel op zijn voorhoofd en zweeg, uit angst de zaak voor haar broer te ver zwaren. Ja ga door, drong hjj aan. Werd* ▼•rrolgd.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1