INGEZONDEN STUKKEN. SPORT. NIEUWS UIT HEUSDEN. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. KOERSEN. Voorkomt verkoudheid en keelpijn. En- Waal Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omd it deze tandpasta den mond d«geijks grondig oesinfrcieert. vermeerderd. Thans telt de vereeni- ging 267 leden. Vermeld werd nog dat het reserve fonds dit jaar wederom met 500.— is versterkt, in totaal dus reeds 2500 bedraagt. Spr. merkt verder op dat er z.i. nog te weinig wordt gebruik gemaakt van de gelegenheid om zich tegen de kos ten van ziekenhuisverpleging en ope ratie te verzekeren. Spr. brengt tot slot een woord van dank aan den Z.E. heer Adviseur Pas toor Becx en aan den Weleerw. heer Kapelaan, voor hun onmisbaren moree- len steun; aan de Eerw. Zuster ver pleegster en Mej. Jansen voor hun ijver en verheven taak, aan voorzitter en bestuur, maar vooral ook aan den pen ningmeester en 2en secretaris, voor de samenwerking. Na een dankwoord door den voor zitter aan den secretaris, werd de film voortgezet en volgde de sluiting. VLIJMEN. Ten woonhuize van ar chitect J. Luijben alhier had Dinsdag avond de aanbesteding plaats voor het bouwen van een dubbel woonhuis voor mej. M. Jansen en een woonhuis voor den heer W. van Bers beiden te Vlij men. Ingeschreven werd als volgt: woon huis voor mej. Jansen A, voor v. Bers B. J. van Oosterhout, Haarsteeg A 3468, B 2305, massa 5555. M. J. Luijben en Zonen, Vlijmen A 3265, B 2290, massa 5555. P. Groffe, Haarsteeg A 3160, B 2278, massa 5430. L. Verboord, Vlijmen, A 2990, B 2150, massa 5140. Gunning aan den laagsten inschrij ver. Het schilderwerk van het dubbel woonhuis van mej. Jansen en 't woon huis van den heer W. van Bers is op gedragen aan A. F. Jansen de Vaan, Mr. Schilder te Vlijmen. HERPT. 12j^ Jubileum Pastoor W. L. A. M. Timmermans. Omtrent het koperen pastoorsjubileum van pas toor Timmermans alhier, kunnen wij mededeelen dat dit a.s. Maandag zon der uiterlijk feestbetoon zal worden ge vierd. Des morgens om kwart voor zeven zal er gelegenheid zijn om te commu- niceeren, om half acht zal er een stille H. Mis worden opgedragen, terwijl de jubilaris om half tien een plechtige H. Mis van dankzegging zal opdragen. Om half twaalf zal de harmonie ,,de Eendracht'' van Herpt en Bern c.a. een serenade brengen, omstreeks 12 uur zal de ZeerEerw. Jubilaris gelegenheid ge ven hem te complimenteeren. Het cadeau der parochianen zal worden aangeboden na de H. Mis van half tien. Overigens zullen er geen feestelijkheden plaats hebben. 50 jaar Armmeester. Niet zoo als andere bladen reeds vermeld heb ben op 8 April, doch op 7 April zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer A. J. J. van Bokhoven werd gekozen als lid van het Burgerlijk Armbestuur der ge meente Herpt en Bern c.a., van welke vele jaren door hem het voorzitter schap is bekleed. Deze dag zal niet onopgemerkt voorbij gaan, te meer niet daar deze functies steeds in uiterste plichtsbe trachting zijn vervuld gedurende dien tijd en door de familie van Bokhoven in Herpt steeds een zeer voorname plaats op alle gebied is ingenomen. VRIJH.-CAPELLE. Dinsdagavond hield de Geref. Meisjesvereen. „Uw Koninkrijk Kome" haar 3-jaarlijksche feestvergadering in de Geref. Kerk. De eere-voorzitter, de heer K. Al- blas, opende deze vergadering met schriftlezing en gebed. Hierop volgden de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse; uit dit laatste bleek dat er een batig saldo was van ruim 51. Daarna werden verschillende inleidingen gehouden en liederen en voordrachten' gegeven. De afgevaar digden van verschillende vereenigingen brachten hunne gelukwenschen over. Na een kort slotwoord sloot Ds. P. Keijzer met dankgebed. CAPELLE. Vrijdagavond 28 Febr. hoopt de School met den Bijbel te s-Capelle een ouderavond te houden in genoemde school Deze vergadering die onder leiding staat van den heer Kerst is toegankelijk voor de ouders van de op die school gaande kinderen. RAAMSDONKSVEER. Donder dagavond hield de Chr. Jongelingsver. Obadja haar 10e jaarvergadering in het gebouw voor Chr. Belangen „Reho- both. Om 7 uur opende de voorzitter dhr. v. Braght de vergadering op ge bruikelijke wijze. Hierop volgde een korte toespraak van Ds. Oost, die spe ciaal tot de leden der vereeniging ge richt was en waarin hij hun de vraag: ..Hebt gij Mij' lief die Jezus aan Pe trus stelde, op het hart bond. Na liederen en voordrachten kregen enkele afgevaardigden gelegenheid hun gelukwenschen over te brengen. Na de pauze werd het drie-bedrijvi ge tooneelstuk „De strijd met het ver leden" opgevoerd, een nummer dat we wel als het meest geslaagde mogen betitelen. Vervolgens sprak dhr. van Braght een slotwoord, waarna een ta bleau vertoond werd dat de wekelijk- sche arbeid der J.V. voorstelde met Gods Woord in het centrum, waarna Ds. Oost in dankgebed voorging. GEERTRUIUENBERG. Onze stad genoot de lieer G. OlFerinans Jr. is benoemd tot tijdelijk leeraar aan het R.K Lyceum te Tilburg. Dinsdagavond j.l. werd in het paiochiehuis alhier een lezing ge houden, uitgaande van de vereeni ging Geloof en Wetenschap. Als spreker trad op P. Gerlaehus O M. Cap. met als onderwerp «Het land en vclk van St. Franciscus». Aan de hand van lichtbeelden werd deze schitterende lezing ver duidelijkt. Spreker toonde zich een warm bewonderaar van den schrijver Felix '1 immermans. die met een zeer juisten kijk het leven van dezen heilige heelt geschetst. Het was een kunstvolle avond, zoodat Geloof en Wetenschap de verzekering kan wegdragen de leden een genotvollen avond te hebben verschaft. Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s. des voorm. 1U uur voor te gaan Ds. Zuurdeeg. DUSSEN. Zooals we reeds in ons blad van Woensdag hebben gemeld wordt alhier sedert Zondagavond vermist zekere v. B. oud 26 jaar en mej. H. oud 21 jaar uit Hank. Zooals gemeld is v. B na voor loopig afscheid van zijn vriend, de heer v. d. Broek uit Dussen, te hebben genomen, met zijn meisje dat te Dongen in betrekking was, gaan wandelen. Hieromtrent ver nemen we dat mej. H. bloo'shoofs was uitgegaan omstreeks 8 uur. De heer v. d Broek is na de politie aldaar van 't een en ander op de hoogte te hebben gesteld, huiswaarts gekeerd. Na dien tijd is niets meer van 't tweetal vernomen. Allerlei wilde geruchten doen te Dussen begrijpelijk de ronde, doch zij berusten allen op fantasie. Geen enkel feit kan worden aangetoond en voorloopig tast men omtrent deze mysterieuze zaak volkomen in het duister, 't Onderzoek wordt met kracht voortgezet. Op Donderdag 20 Febr. a.s. zal de Vereen, van Burgemeesters en Secretarissen in 't Land van Heusden en Altena een ledenver gadering houden te Sleeuwijk. De heer Boender alhier werd gekozen tot ouderling en de heer C. van Vark tot diakene der Geref. Kerk alhier. De Dussensche Burgerwacht hield onder voorzitterschap van den heer Adr. Snijders in hotel Leemans alhier baar jaarvergade ring. Er bestond een flinke belang stelling Negen nieuwe leden werden beëedigd. De rekening over 19.35, alsmede de ^egrooting over 1936 lokten geen bespreking uit Bij de verkiezing van een voorzitter werd de heer Adr Snijders met algemeene stemmen herkozen. De pi ijzen, toekenning voor het hoogst aantal punten behaald in 1935 had 't volgende resultaat: le prijs Seb v. Veldhoven en J. Ansems 2e piijs L. de Bodt en W. Donkersloot 3e prijs C. J. Lensvelt en C. Prinsen 4e prijs G. Ramakers en G. v. d. Pluijm 5e prijs J. Lensvelt en Ant. v. d. Pluijm 6e prijs Adr. Snijders en P. de Wit De navolgende leden ontvingen de premie voor 't bezoeken van al de oefeningen, die in 1935 gehou den zijn G. Ramakers, C. J. Lensvelt, W. Donkersloot, L. Domeni, J. Ansems, Joh. Mol, Seb van Vellhoven, P. de Wit, L. de Bodt en C. Prinsen. Heusden, 13 Februari 36 19 Febr. wordt te Breda aan besteed hel bouwen van een kazemat in gewapend beton voor het minis terie van defensie nabij de groote Maasbrug alhier. Tot onder-voorzitter van de St. Vincentius vereeniging is be noemd de Heer Hubert Verhoeven. Onze stadgenoot, de Heer Chr. Merkx is benoemd in de jury voor het muziek concours te houden door de Gem. Zangvereeniging »Con Amore« te Wijk op Hemelvaart en den 2en Pinksterdag. In het R.K. Patronaat trad voor talrijke aanwezigen o.w. de Heeren Geestelijken van hier en Herpt en de Burgemeester als spreker op Kapelaan Mommers ('s Bosch) met een lezing met lichtbeelden voor de Broederschap van den »Stillen Om- gang« te Amsterdam. Hij gaf een overwicht van de geschiedenis van »Het Mirakel van Amsterdam«. Hem werd dank gebracht door den secr.-penningmeester der afd. Heusden, aangesloten bij Waalwijk. De oprichter, Burgemeesttr Wijs, gaf zijn indrukken weer van de ja:arlijksche bedetocht. Bij acclamatie w.erd tot voorl. bestuur gekozen, op voorstel van den Burgemeester: Voorzitter P. Verschure, secretaris- penningm. II. v. d. Pol, alg. adjunct G. v. Eewijk en J. Buijs; geestelijk leider Kap. Maas. Onder applaus werd hierna de Burgemeester be noemd tot Eere Voorzitter. Van hieruit zal op Zaterdagavond 14 Maart een tocht worden onder nomen, waarvan de kosten circa f2,40 bedragen benevens f0,35 voor lidmaatschap. De plechtigheden voor de afd Heusden worden gehouden in de Capucijnenkerk in de Van Tichel straat. Toen Mej. P. v. Bladel gisteren onder Genderen aan 't schaatsen was, had zij hel ongeluk te vallen en wel zoo, dat zij per auto naar hier moest worden vervoerd. Naar we vernemen, heeft zij een hersen. schudding opgeloopen. A.s. Zondag speelt Juliana te Besoijen tegen RWB voor de com petitie B.V.B 17 Juli a.s. zal het, a. G. w., twaalf en een half j largeleden zijn, dat onze Pastoor, de Hoogeerw Heer N. A. J. Wouters, benoemd werd tot Deken van ons dekanaat. WAALWIJK. Van 7 tot 14 Februari 1936 Geboren Adr. A. zv. J. A. v. Kuik-Reij- nen Gysbertus Lambertus zv. G. Kee- tels-Klerx. Overlijden: Leonardus L. Leytens 82 jaar wedn. van Adr. de Graaff Antonij J. v. d- Houdt 34 jaar echtg. van A. G. v. Assen. Huwelijken: Petrus J. v. Geene 25 jaar en Pietronella v. d. Heijden 25 jaar bei den alhier. Ingekomen personen: C. A. Anemaat van Made ca Vertrokken personen: Christina A. Gloudemans naar Nijmegen Maria W. Heijer naar Den Bosch G. J. Vlamines en echtg. naar Breda Catharina E. Passier naar Sprang-Capelle A. H- Mommersteeg naar Vlijmen Wa. M. Dekkers naar Vlijmen J. Brokken naar Den Haag .T. J. Schokking naar Am sterdam. DRUNEN. Over de maand Januari. Geboren: Franciscus zv. Petrus Lom- mers en Johanna v. Son Gerarda dv. Adrianus v. Sluisveld en Johanna v. Hui ten Petronella dv. Ferdinand v. Dom melen en Johanna Wolfs Cornelis zv. Johannes Schapendonk en Petronella v. Berkel. Overleden: Johannes Verdiesen echtgn. van Clasina v. Engelen 49 jaar Johan nes de Munnik wedn. v. Johanna Els- hout 63 jaar Cornelia Cales echtgn. van Martinus v. d. Hoven 79 jaar Petronella v. Dommelen 1 dag Maria Klijn 10 dagen. Gehuwd: Henricus v. d. Besselaar 42 jaar en Hendrika Wolfs 35 iaar. Ingekomen: A. M. Noordam van Den Bosch. Vertrokken: Cornelis Boelens naar Breda Wilhelmus Klijn naar Loonop- zand Barnard Sluiter naar Udenhout. RAAMSDONKSVEER. Van 1 tot en met 7 Febr. 1936. Geboren: Maria Hub. dv. Wilhelmus Joh. Heijmans en Cornelia M. Herman. Huwelijken: Geene. Overlijden: Huberdina Adr. Joore oud jaar. VEILING LANGSTRAAT DRUNEN. Veilingbericht van 13 Febr. 1936. Goudrenette 2 813; Idem 3 46; Bellefleure dubbele 1316; Idem 2 9 11; Idem 812; Idem 2 57; Idem 3 24; Koningsrood 310; Geel zuure 68; Culemans 47; Brederode 1115; Idem 2 89; St. Remie 1014; Druiven 4046; Spruitjes 16—25 Idem 2 8—15; Idem 3 3—7; Witlof 8—13; Idem 2 46; Veldsla 1315; Juin 14; Sja- lotte 47; Wortelen 1.1/23; Knol raap 1/22; Schorseneren 610; Kro ten 45-1/2. Alles per K.G. Roode kool 213; Savoye kool 18; Wite kool 1.1/25; Boerenkool 1/23; Knolseldera 2—5.1/2; Andijvie 1.1/23. Alles per stuk. Selderij 410; Selderij pluk 1/21; Prij 1.1/216. Alles per bos. DRUNEN. Sporters 1 speelt om 2 uur thuis te gen VFC uit Vught. In Vught behaalden Sporters een 31 overwinning en wij gelooven, dat zij zich ook op eigen ter rein als de meerdere zullen laten kennen, ondanks het slechte debuut tegen Nieuw- kuijk in de beide wedstrijden. Sporters 3 speelt om kwart voor vier in Den Bosch tegen SVD 4. In Drunen behaalden Sporters een 50 overwin ning op SVD 4 en wij gelooven, dat zy ook hun tweede overwinning zullen be halen op SVD 4. Sporters 2 hebben rust. ELSHOUT. ESC te Elshout ontvangt bezoek van EVV uil Engelen. In Engelen moest ESC ecn 4.ï~* nederlaag lijden en wy geloven dat zij het thuis ook hard te halen zullen hebben om een gelijk spel te bemachti gen al is een. kleine nederlaag ook niet uitgesloten. KORFBAL. CAPELLE. J.P.S.—K.I.O.L. 0—3. Zaterdag 8 Ferbuari speelde de ionge Caoelsche korfbalclub KÏOL een vriend schappelijke wedstrijd tegen JPS uit Til burg. Om ongeveer kwart over drie liet de scheidsrechter beginnen en al spoedig ontwikklde -/ich een vlot en hoogstaand spel met KIOL iets in de meerderheid. Na ongeveer een kwartier spelen weet KIOL met en fraaie opening der score door den heer Heijmans, dit overwicht in een doelpunt uit te drukken. Vervolgens gaan de partyen een tijd lang gelijk tegen alkander op, terwijl beiden aan enthousiasme winnen. Met het naderen van de pauze neemt echter het overwicht van KIOL weer toe en spoedig weet één der Klokspelers nogmaals te scoren, zoodat KTOL met een 2—0 voorsprong de rust ingaat. Na de (hee zijn de gastheeren weer iets in de meerderheid, doch dank zij de uitstekend KIOL-verdediging krijgen zij geen kans dit overwicht in doelpun ten uit te drukken. Ongeveer een 'kwartier na de rust gaat KIOL langzamerhand weer domi- neeren en beheerscht weldra weer het geheele veld. Een doelpunt kon niet uitblijven, dit laat dan ook niet al te lang op zich wach ten en komt ditmaal van de hand van Schaap, zoodat KTOL thans met 3—0 de leiding heeft. Hierna zet JPS alle zeilen bij en for ceert enkele gevaarlijke aanvallen op het KIOL-doel, die echter, dank zii het uitstekende samenspel en het sublieme wegwerken van de KIOL-verdediging, geen resultaat hebben, zoodat het eind'; van dezen goedgespeelden wedstrijd k~mt met een 30 overwinning voor het jonge K10L. Wanneer we in aanmerking nemen dn* KTOL met drie invallers speelde, en dat KIOL sinds haar thuiswedstrijd tegen JPS, vrijwel niet meer getraind had, zeg- cen we niet te veel wanneer we opmer ken (lat we hier met een topprestatie der jonee Capelsche korfbalvereeniging te doen hebben. BILJARTSPORT. WAALWIJK. Opgaaf van de liulterdamsche bankueretniyiny N.V. Kantoor Waalwijk. 14/2 pant Ik N. A. O. Dinsdag 11 Februari speelde de Bil jartclub NAO gevestigd in het café van den heer G. Kroot een vriendschappelijke wedstrijd tegen de WBC gevestigd bij den heer Ant. v. Berkel, welke door WBC met 37 caramboles werd gewonnen. De partijen waren als volgt: W.B-C. L. van Berkel ^Chr. van Berkel Ant. van Berkel M. Vugts Dollekens J. Hornes N.A.O. Jac. Pullens Joh. Verhagen G. Kroot -I. van Hilst P. van Hilst J. Kroot 75 75 61 65 46 75 28 50 75 75 75 57 Laatkoers omstr. 11 ure. Datum 12/2 13/2 Londen 7.2ö3/4 7,29 bcrugn 59.0U 59.JÜ faujs 9 73 9 73 biudsel 24,8 i'/2 24.81 in. Yoik 1,4d3/4 1,40 iiucknulm 37,05 37.65 »<eisciicques 43,— 43.— vtaiken önk 45,- 45,— Mdiken Zwver 46,- M6'/a 40.— Montreal 1,46 '/2 7,28'/2 »che sch 59.3u 9,72'/, 37,ba y"""" r- 43,- 45,- d 4b,— 1,46% Biljartkampioenschap van de Langstraat. Volgens de heden gehouden loting volg^I1<J voor het persoonlijk kampioenschap gelt^en apuagjoA ap u9uro>| jenjjsftuirj ap uua bi^en> spelers in ae le ronde tegen elKaar uit: F. Schoeiitz, Baardwijk tegen H. Lambregts, Drunen; F. Slaats, Baard wijk legen J. F. de Moor, Waspik. J. de Reus, Waalwijk tegen H. Brok. o - Drunen; F. v. Helvoirt, Waalwijk te- p«ltekt gen C. Nieuwenhuizen, Waspik; L. v. vreU° Schijndel, Waalwijk tegen J. C. Hel- 111 mig, Den Bosch; J. de Groot, Waal- va» 6" wijk tegen Karei Dekkers, Den Bosch; kuCvl, A. Quirijns, Capelle tegen J. Brok, Drunen; Cor Quirijns, Capelle tegen I.. van Cromvoirt, Baardwijk; F. Slaats Waalwijk tegen Th. v. d. Wiel, Dru nen; J. Willemsen, Waalwijk tegen M. Slaats, Waalwijk; Th. van Weerl, Waalwijk tegen J. van Delft, Drunen; G. Brok, Waalwijk tegen M. v. d. Ven, Waalwijk; B. van Engelen, Waalwijk tegen v. Berkel-de Reijer, Geertruiden- berg; G. Slaats, Baardwijk tegen G. v. Vuren, Sprang; W. Kamp, Kaatsheu vel tegen J. Klerks, Waalwijk. A.s. Maandagavond, 17 Febr., om hall 8 wordt de eerste en tweede par tij gespeeld, n.l. F. Schoeiitz tegen H. Lambregts en F. Slaats tegen J. F. de Moor. van Berkel serie NAO Geertruidenberg. R.K.V.V. S.N.P. Van de lang verbeide ontmoetingen tegen Waspik zal er dan morgen één tje plaats vinden en wel te Waspik. Waren de weersomstandigheden tij dens het seizoen gunstiger geweest, dan zouden we de ex-Hereulanen 't eerst thuis ontvangen hebben. Nu echter zullen we ze in eigen home moeten gaan bekampen en dat wil voor ons heel wat zeggen. Waspik schijnt den laatsten tijd andere pijlen op z'n boog te hebben dan in den aanvang der competitie het geval was en daarom vermoeden we dat we met onze gast heeren morgen nog zoo maar niet zijn gedraaid. Wat er van zij, een span nende match zal het zeker worden en wie winnen zal zullen we ditmaal eens rustig afwachten. Ons 2e elftal krijgt morgen de ge legenheid om revanche te nemen op de door haar eertijds in Raamsdonks- veer geleden nederlaag. Of ze daartoe in staat zullen zijn, wagen we alsnog te betwijfelen. Wel is in den laatsten tijd duidelijk gebleken, dat ons 2e elf tal zich danig weren kan/doch om de leiders der afdeeling te bedwingen, kon het wel eens in kracht te kort schieten. We meenen althans aan de Veersche Boys de beste kansen te moe ten laten. Hoogste serie WBC Chr. met 28 caramboles; hoogste Joh. Verhagen met 15 car. A.s. Zaterdag 15 Febr. speelt NAO een vriendschappelijke wedstrijd tegen het familie zestal van de heeren Slaats, het geen een intressante avond belooft te worden aangezien deze over zeer sterke spelers beschikken. Aanvang om 8 uur in het café van den heer G. Kroot. „Het Bandspel". Maandag j.l. had in het café van de Wed. J. van Helvoirt de prijsuitrei king plaats van het Tournooi, gegeven door de aldaar gevestigde biljartclub. De prijzen werden behaald als volgt: le Vijftal: Hoogste serie: J. de Haas 35 ear. Gemiddeld le pr. Jongens Congr., Drunen 5.48 2e pr. Ons Genoegen, J. de Haas, Tilburg 5.16 3e pr. Ons Genoegen, A. Kemper- man, Waalwijk 4,50 4e pr. O.B.K., W. de Haas, Tilburg 4.00 2e Vijftal: Hoogste serie: Jos. Klerks 25 car. Gem. le pr. Sociëteit P. v. Cromvoirt, Baardwijk 3.24 2e pr. Jongens Congr. Elshout 3.20 3e pr. H. de Haas, Tilburg 3.16 4e pr. Jongens Congr., Drunen 2.90 Prijzen voor de Barak: le pr. Th. Elshout 2e pr. Th. v. d. Besselaar 3e pr. Wouth. Pullens 4e pr. voor de laagste punten zonder poedels: Van Raak met 37 p. In het kort vermelden wij nog van de spelers van „Het Bandspel" het mooie gemiddelde dat zij persoonlijk behaalden: 143 p. 131 p. 126 p. le Vijftal: Gem. No. 1 F. van Helvoirt 8.93 No. 2 B. van Engelen 6.92 No. 3 L. van Schijndel 6.37 No. 4 Jac. van Helvoirt 4.78 No. 5 Joh. Willemsen 3.32 (Buiten verantwoording van de Red AFZET VAN SCHOENEN IN NEDERLANDSCH-INDIE. Met belangstelling las ik het artikel onder bovenstaanden titel in de Maas bode van Donderdagavond, van den heer H. N. Mede, omdat het prachtig aansluit aan de door oud-Mi nister Verschuur aan „De Maasbode" toegestane interviews, waardoor de aandacht van belanghebbenden moest worden gevestigd op mogelijk afzetge bied in Indië. Wat nu „De Langstraat" resp. de "ïollandsche schoenfabrikanten betreft, staat men voor het feit dat Indië in 1935 heeft geïmporteerd, omgerekend over het geheele jaar: 366.000 paar schoenen (afgerond), waarvan de duurdere werden geleverd door Nederland, Engeland en Zwitser and, de goedkoopere door Tsjecho- Slowakije en Japan. Het zou dus de taak zijn der Neder- landsche Schoenindustrie het verloren terrein voor de duurdere schoenen te rug te winnen en te trachten, althans een gedeelte van het terrein te ver overen, dat thans door Tsjecho-Slowa- kije i.e. Bat'a wordt beheerscht. Ja pan zou ik even willen uitschakelen, omdat de doorsnee-prijs der geïmpor teerde schoenen zoo laag is, dat de Nederlandsche Schoenfabrikanten den strijd hiertegen niet zullen willen aan vangen. Bestaat er kans het bovenbedoelde te bereiken? Wanneer men berekent dat de door snee-prijs der door Bat'a geleverde schoenen afgerond 1.35 bedraagt, dan zou men allicht geneigd zijn het hoofd te schudden en te besluiten geen poging te wagen. Zeker niet als men in aanmerking neemt dat 1.35 de CIF-prijs is, dus nog vracht en assu rantie inhoudt. Door mijne persoonlij ke relaties uit de branche in Indië, zijn mij verschillende bijzonderheden be kend, omtrent prijzen, modellen, con currentie etc. die in dit kort bestek niet kunnen worden vermeld, doch die ik gaarne beschikbaar stel voor belang hebbenden en die zullen duidelijk ma ken, dat levering naar Indië absoluut niet denkbeeldig behoeft te zijn. Ditzelfde geldt, zelfs in meerdere mate voor over- en zoolleder. Uitbreiding van onzen export naar Indië zou nog beduidend gemakkelijker zijn, indien wij hier niet voor het droe vige feit stonden gesteld, dat de export van Hollandsche schoenen en leder naar „Holland overzee" zoo geweldig zwaar wordt belast. Is hier niet een schoone taak weggelegd voor onze Re geering om voor de noodlijdende Schoen- en Leder-Industrie de export naar onze Indische bezittingen gemak kelijker te maken? Wat betreft de vestiging van een schoen- en lederfabriek in Indië, dit idee is zeer zeker te verwezenlijken, temeer waar reeds een goed werkende schoenfabriek bestaat, voorzien van Gouvernements-orders en eene belan- gen-gemeenschap niet moeilijk te be werken zou zijn. Dit zou echter niet leiden tot eene ontlasting der Hol landsche bedrijven, wat ik van primair belang acht, terwijl „de verovering van de Indisch^ markt" van Holland uit ook wel kan geschieden, indien men zich met de noodige energie daar vóór-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 10