NIEUWS UIT DRUNEN, PLAATSELIJKE BER'CHTtN. te verwachten voor een dergelijke noviteit. Men toont nog altijd meer interesse voor de sensationeele sport dan voor een kunstavond op welk gebied dan ook Onwillekeurig trekt men vergelijkingen, wanneer in dezelfde zaal avonden van uiteen loopenden aard worden gegeven. En dan denken we aan het winter- concert van de Liedertafel »Oefening en Verinaak«, waarvoor slechts een handjevol menschen zich interes seerde. Al was het programma nog zoo gevarieerd, Waalwijk toonde liever spannende aandacht voor de wielrenners. Een teeken des tijdsl Het was een leuk gezicht voor de toeschouwers, dat de renners gister avond trapten wat ze konden en geen millimeter vooruit kwamen. Maar t<.ch zat de spanning erin. Drie groote wijzers kropen over de wijzerplaat, en hoe dichter zij het eindst eepje naderden, des te luider werden de aanmoedigende kreten der sport-enlhousiasten in de zaal. Een luidspreker-installatie luisterde den wedstrijd met gramafoonplaten op en vermeldde na iedere jacht de uitslagen, welke wij in de sport- rubriek opnemen. Onze Frans Slaats heeft 't record van dezen avond gebroken. Luide werd hij toegejuicht toen hem bloe men werden aangeboden. I)e Pijn werd natuurlijk nog uitbundiger ontvangen, toen hij zou komen vertellen »hoe werd ik wielrenner«. Pijnenburg heeft van die gelegen- beid gebruik gemaakt om nieuwe lingen en amateurs erop te wijzen, dat zij niet moeten denken, met enkele eerste prijsjes reeds »de man« te zijn. Hij zeide zijn energie en doorzettingsvermogen hoofdzakelijk aan zijn moeder te danken te hebben. Hij had natuurlijk groote belang stelling, al moge de Pijn misschien een betere renner dan redenaar zijn In elk geval is deze home trainer avond uitstekend geslaagd. Deindi- vidueele prestaties van de verschil, lende renners mogen uit den uitslag blijken. We verwijzen daarvoor naar »WieIersport«. Carnaval Liedertafel Oefening en Ver maaku. Na het schitterende concert van j.l. Zondags is het wederom de liedertafel, die met de a.s. Vas- tenavonddagen voor de noodige afleiding zorgt en thans de kunst met het vermaak verwisselt. Van Zondag tot en met Dinsdag zal er Carnaval gevierd worden in haar tehuis Musis Sacrum. Wij verwijzen het uitgaand publiek van Waalwijk en omstreken naai de inmiddels verspreide feestpro gramma's. Aangereden. Tijdens de muzikale wandeling van «Sint Jan» van j.l. Zaterdag, middag, genoot de harmonie ais altijd de volle belangstelling van de jeugd. Die gaat vaak zoo in de muziek op dat zij geen acht slaat op het gevaar van de zijde van het verkeer. Gewoonlijk is er dan ook een politieagent bij die passeerende auto's zoo noodig laat stoppen of langzaam passeeren en daardoor een zeer verdienstelijk werk in het belang der veiligheid verricht. Vermoedelijk heeft ditmaal de aanwezige agent een auto niet tijdig opgemerkt en is deze, een luxe wagen bestuurd door den heer v. E. uit Drunen, in de Min. LoefT straat ter hoogte van Mag. «De Magneet» tusschen de harmonie en het trottoir doorgeslipt. Een zoontje van den heer D dat juist de straat wilde oversteken werd door de auto gegrepen en enkele meters meegesleurd. Gelukkig schoof de auto het kind voor zich uit zoodat de wielen niet over het lichaam gingen, doch de jongen bleek er aanvankelijk leelijk aan foe te zijn. Hevig bloedend uit een wonde aan de rechterslaap werd hij bij den heer v. d. W. binnengedragen,\vaar spoedig Dr. Kolsfer arriveerde en de eerste hulp verleende. Na later in het ziekenhuis te zijn verbonden kon de knaap naar de ouderlijke woning worden vervoerd. Hij maakt het thans goed; de hoofdwonde is gehecht en de in wendige kneuzing' n zijn niet van ernstigen aard. Hij is wel op het nippertje aan den dood ontsnapt. Naar wij vernemen treft den chauffeur geen schuld. Zondagmorgen werd de heer F., die uit de Hoogmis huiswaarts keerde, bij het oversteken der Groote straat door een fietser aangereden. Hij kreeg een ernstige verwonding aan het been, die hem dwingt eeni- gen tijd rust te nemen. Hondententoonstelling Tilburg. ZonJag 15 Maart a.s. wordt te Tilburg in de Burgerschouwburg een groole Hondententoonstelling ge houden. Voor de leden der Kynologen - vereeniging «Waalwiik en Omstre ken» valt een voordeel te behalen, als n.l 10 honden worden inge schreven, zal op iedere inschrijving 50 cent reductie worden gegeven. „Koop Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar." „1VOROL" Nederlandsche tardpasla Hel Iramwisstl te Vlijmen De goedkeuring van de S.S. is afgekomen, na ongeveer 3 maanden, dat 't wi.ssil ten dienste van de zandtram van de Bossche weik verschaffing, is aangelegd ten zuiden van de lijn Vlijmen Drunen, ter hoogte van de overweg te Vlijmen in gebruik genomen kan worden. Voor Vlijmen een mooie ver betering, want het kruisen der trams in 't centrum van het dorp was een voortdurend veikeers— obstakel. Aulo in de greppel Door de zware mist misleid, reed Zondagavond een Fiat auto N 14867 in de greppel langs den weg in den Baardwijkschen overlaat. De auto werd eenigszins bescha digd en moest door een kraanwagen worden verlost. Drunen, 18 Februari 1936. Zaterdagavond hield de R. K. W. V. een algemeene buitengewone ledenvergadering in de zaal der meis jes-congregatie. De opkomst was druk. Spreker was dhr. Hoogers uit Den Bosch. Voorzitter v. d. Wiel opent de ver gadering, heet allen, in 't bijzonder den heer Hoogers van harte welkom, waar na de gelegenheid wordt open gesteld om vragen te stellen. Voorzitter van der Wiel opent de rij van vragers met de kwestie, of in Dru nen de wettig geldende steunregeling werd toegepast? Zoover dhr. Hoogers kon nagaan was Drunen nog met en kele andere gemeenten, een van die wat dat betreft, een uitzondering maken op de steunregeling. Hij veronderstelde dat in Drunen de steunregeling werd toegepast, zooals die in de laatste 2 we ken in December tijdelijk moest wor den toegepast. Zeer nadrukkelijk dringt hij er, met de leden, bij het bestuur van de R. K. W. V. op aan, om de wettig geldende steunregeling voor Drunen te doen in- vjoeren door het gemeentebestuur, vol gens regeling welke de gemeente Dru nen in de z.g. negende klasse geplaatst zial worden en de uitkeering dan 7. bedraagt voor man en vrouw en 0.50 voor elk kind boven de twee. Omtrent de huur werd medegedeeld, dat hierin ook een regeling getroffen kan worden, zoodat steuntrekkers eenige schadeloosstelling voor hun te hooge huur kunnen ontvangen. Omtrent 't uitvoeren van de werk zaamheden en vergoeding in de werk verschaffing werd menig pittig woord gewisseld, waarbij dhr. Hoogers mede deelde. dat 't loon zoodanig moet wor den vastgesteld, dat 't vastgestelde ac- coord of stukloon de arbeiders in staat stelt om 't vastgestelde uurloon te be halen. terwijl van ministeriëele zijde er geen bezwaar tegen wordt gemaakt, wanneer nog 10 boven het vastge stelde uurloon wordt v.erdiend. Hen en ander werd veelzijdig en grondig besproken, terwijl de conclu sie van deze vergadering was: het ge meentebestuur te verzoeken voor Dru nen de wettig geldende steunregeling in te voeren. De heer Hoogers moest vroeg ver trekken, zoodat door voorzitter v. d. V/iel de vergadering te ruim 9 uur kon gesloten worden. Wij vernemen, dat als nieuw ob ject van werkverschaffing zal worden voorgesteld door B. en W. 't volstor ten en minder diep maken van de „Pluimenwiel", om deze dan als een moderne zwemgelegenheid te doen in richten. (Dit laatste is nog slechts een heel vaag plan en geven wij dus onder voorbehoud). Het noodige zand voor deze werk zaamheden wordt verkregen door 't af graven van de z.g. Lange Heide. Door het Festival-comité 1936 is aan de Gemeente een subsidieaanvra ge gericht van 150. ter dekking van de te maken onkosten bij gelegen heid der feestelijke herdenking van het 35-jarig bestaan der Kon. Erk. Har monie ,.De Volharding" alhier. Voor de deelnemers aan de re traite, die op 13, 14 en 15 Maart a.s. in Huize Loyola" te Vught zou gege ven worden, verzoekt men ons mede te deelen, dat de retraite op deze da tums niet kan doorgaan en versteld is op 20, 21 en 22 Maart a.s. De tramrails beginnen in ons dorp aftands te worden. Kwam het reeds meerdere malen voor, dat een stuk ijzer schuin omhoog de weg onveilig maak te, ook Donderdagnacht was weer ..etwas" los geraakt ter hoogte van 't Postkantoor en stak een staaf van 2 meter de weg op. Door liefhebbers van veilig verkeer" werd 't gevaar in de loop van Vrijdagmorgen bezworen. Burgerlijke stand, week 9 t.m. 15 Februari: Geboren: Jos. Henr. Wilh. dochter van Anth. Wout. Joh. Vuijts en Ant. Chr. Bolwerk. Overleden: Ros. Hub. Buijs, echt genoot van Joh. de Gouw, 46 jaar. Wielrijder M. v. D. reed met zijn rijwiel, misleid door de hevige zijn rijwiel, misleid door den hevigen de auto, met het gevolg, dat zijn lan taarn werd vernield en hij zelf enkele verwondingen opliep. Wij vernemen, dat voor de „Kerstgave" van de afdeeling Drunen van de lederbewerkersbond slechts 'n achttal leden in aanmerking komen. Deze kwestie omtrent het al of niet uitkeeren van de Kerstgave heeft pas heden haar beslag gekregen. De collecte in de R.K. Kerk ten bate van de Jeugdige werkloozenzorg heeft ruim 20.opgebracht; de rest van 43.20 was voor 't crisis-comite. In de Ned. Herv. Kerk werd voor dit laatste doel 7.— gecollecteerd. Van het moederhuis te Den Bosch van de Eerw. Zusters van ,,J. M. J." werd naar 't St. Antoniusgesticht al hier overgeplaatst de Eerwaarde Zus ter Donatia. Zooals bekend vermeldt de agen da van de Raadsvergadering, die op Donderdag 20 Februari ten gemeente huize gehouden zal worden, een ver hooging van de gemeentefondsbelas ting. Aan het prae-advies, dat door B. en W. aan de raad gedaan wordt, mogen wij het volgende ontleenen: Door Ged. Staten zijn enkele aan merkingen op de begrooting gemaakt, waar o.m. in gevraagd wordt een na dere berekening te willen geven van de uitkeering van het werkloosheids- subsidiefonds. B. en W. waren daarom genood zaakt de begrooting te reviseeren. Sinds de laatste vergadering kwamen zij in 't bezit van een aantal gegevens, die het noodig maken enkele oorspron kelijke ramingen te herzien. De uitkeering van het gemeente fonds zal ruim 1900.— minder be dragen over 1936, dan de raming was, terwijl de verlaging op de pachtsom men, door de schattings-commissie vastgesteld, de pachtinkomsten met 1500.verminderen. De toenemende werkloosheid in de laatste maanden deden ook de kosten van werkverschaffing en steunverle ning stijgen, zoodat deze post verhoogd moet worden met een totaal bedraq van 11700.-. Met nog enkele kleinere herzienin gen worden de uitgaven verhoogd tot een totaal bedrag van rond 15360.-. Voor deze verhoogde uitgaven kun nen B. en W. voor rond 13860. dekkingsmiddelen aanwijzen t.w. voor namelijk: De post uitkeering uit het werkloos- heidssubsidiefonds is met 8400.— verhoogd, waaronder een extra-uitkee- ring berekend van [fr 4200. De bijdrage van den kapitaaldienst aan de gewone dienst werd met een bedrag van 3900.— verhoogd. Zoo ontstaat dus slechts een verhoo ging van uitgaven van 1500. B. en W. stellen voor deze som te dekken door een belasting-heffing en wel door verhooging van de opcenten op de gemeentefondsbelasting met 20, waarmede deze 1500.— gedekt zul len kunnen wordenj Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat, indien de extra-bijdrage van 4200.- uit het werkloosheidssubsidiefonds niet zou worden ontvangen, men moeilijk aan een tweede belasting-verhooging zal kunnen ontkomen. - B.J.C. speelde tegen E.B.C. uit Elshout, met als uitslag B.J.C. 713 ptn. en E.B.C. 688 ptn. Hoogste serie Th. v. d. Wiel van B.J.C. met 34 ptn. en Th. v. d. Besse- laar met 35 ptn. Hedenavond houdt de Jonge Wacht, alhier, een algemeene groep- avond met inspectie en spelen. Aan vang 7 uur. t Zoontje van A. Brok kwam te vallen bij 't spelen, waarbij een jongen hem op de arm trapte. De arm werd hevig gekwetst, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, 't On geval liet zich ernstig aanzien, Nog juist vernemen wij. dat van den minister de goedkeuring is ont vangen, tot het invoeren van een steunregeling, zooals deze van regee- ringswege is vastgesteld. De arbeiders hebben hun zin. Drunen va't in de ne qende klas. Zondagavond gaf de Harmonie „de Volharding" gevestigd bij dhr. Th. Elshout haar tweede winteruitvoering. Het programma werd geopend met 'n fiksche marsch, waarna de voorzitter, de heer L. Sikkers, een kort woord sprak en allen een prettigen avond toe- wenschte, mededeelend dat men in- plaats van de traditie-getrouwe humo risten ditmaal prof. A. W. Davola, de vermaarde illusionist had uitgenoo- digd. Nu, wij kunnen zeggen dat het in sloeg, want de verschillende goochel toeren en tooverkunsten werden schit terend uitgevoerd. Op 't gebied van telephathie was hij uitstekend; alles liep even vlot van stapel. Wat de harmonie betreft, deze heeft weer laten zien en hooren dat er met veel ambitie gerepeteerd wordt, want de diverse nummers wei-den onder lei ding van den heer v. Huiten uitstekend uitgevoerd, vooral Atilla, Fantasie sur l'opera van Verdi arr. Boele en de Ouverture .Zampa" van F. Herold, oogsten veel bijval. Aan het einde bracht de voorzitter eerst een woord van dank aan den di recteur en het koor en vervolgens aan prof. Davola. De heer Davola sprak een dankwoord en allen gingen zeer voldaan huiswaarts. Donderdag 20 Febr. zal voor de leden van den Jongen Boerenstand DrunenElshout een lezing gehouden worden te Elshout in de Jongenscon gregatie. door den heer M. v. d. Broek uit Boxtel over de aanpassing van het bedrijf in deze tijdsomstandigheden. DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente te hou den op Donderdag 20 Februari a.s. des nam. te 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Ingekomen stukken, w.o.: a. Mededeelingen van Ged. Staten dat de volgende verordeningen de Koninklijke goedkeuring heb ben verkregen: 1. verordening tot rangschikking der gemeente in de derde klasse voor de gemeentefondsbelasting; 2. verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting; 3. verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting; 4. verordening tot heffing van schoolgeld op 't lager onderwijs. b. Besluiten van Ged. Staten hou dende goedkeuring van de vol gende raadsbesluiten: 1. twee besluiten tot wijziging der gemeentebegrooting 1935; 2. besluit tot onderhandsche ver koop van de voormalige O. L. school met schoolhuis te Walfs- hoek; 3. besluit tot medewerking tot ontbinding der huurovereen komst met F. A. J. van Liempt, betreffende de voormalige on derwijzerswoning te Elshout. c. Besluit van Ged. Staten houden de vaststelling der gemeentereke ning en rekening G.E.B. over '34. d. Besluiten van Ged. Staten tot verdaging van hun.beslissing om trent: 1. de Vleeschkeuringsverorde- ning; 2. de Gemeentebegrooting 1936. 2. Nota van aanmerkingen op de ge meentelijke bouwverordening. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling pacht prijzen gemeentelanderijen over eenkomstig het voorstel der schat tingscommissie. 4. Nota van aanmerkingen op de ge meentebegrooting 1936 met voor stel van Burg, en Wethouders: a. tot hernieuwde vaststelling; b. wijziging der verordening tot heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting. 5. Verhooging crediet in rekening- courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 6. Verzoeken van de besturen der R. K. Bijzondere Scholen om een voorschot op de gemeentelijke ver goeding ex art. ioi der L.O. wet 1920 over 1936. 7. Verzoeken van de besturen der R. K. Bijzondere Scholen om vergoe ding van de kosten van instandhou ding ex art. 101 der L.O. wet 1920 over 1936 en vaststelling dier ver goeding over 1934 voor de R.K. Bijzondere Scholen te Drunen. 8. Voorstel van Burg. en Weth. om aan den Bijzonderen VrijwiTligen Landstorm te Elshout over 1935 alsnog een subsidie toe te kennen van 15. 9. Verzoek van het Bestuur der R.K. Bijzondere Jongensschool te Els hout, om het door den heer Inspec teur van het Lager Onderwijs goed gekeurde en door Burg. en Weth. voorgestelde verbouwingsplan dier school, alsnog te aanvaarden. 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot ontslag van pacht aan de Wed. J. Klerks te Drunen. 11. Machtiging Burg. en Weth. tot het doen houden van de gewone jaar- lijksche verhuringen en verkoopin- gen. 12. Aangehouden verzoek van den N. C. B. tot het verleenen van mede werking voor het geven van een hu-'shoudcursus. 13. Verzoekschrift Festival-Comité Harmonie „De Volharding" om een bijdrage uit de gemeentekas van 150.-. 14. Verzoek van diverse bewoners van woningen der Woningbouwvereen. om teruggaaf van betaalde woning- huur. 15. Bespreking nieuw object voor werkverschaffing. ELSHOUT. Door de Raad werd in de vorige vergadering het verbouwingspian van 'f oude raadhuis te Elshout verwerpen. Thans richt het Bestuur van c'e R.K. Jongensschool een verzoek tot de ge meenteraad om het door B. en W. voorgestelde en door den Inspecteur van het L. O. goedgekeurde verbou wingsplan te willen aanvaarden. Donderdagavond zal door den heer M. v. d. Broek uit Boxtel, om 7 uur een lezing gehouden worden in de zaal der Jongens-Congregatie. Hij zal spreken over de te nemen maatregelen tegen de crisis. De lezing gaat uit van de plaatselijke afdeeling van den J. B. Stand, terwijl ook alle leden van de N.C.B. toeqana hebben. HERPT. Maandag had in allen een voud de viering plaats van het ko peren pastoorsjubiieum van den Zeer Eerw. Heer W. L. A. M. Timmer mans, pastoor te Herpt. Om half tien werd door den jubila ris de plechtige H. Mis van dankzeg ging opgedragen. Hét Zangkoor zong de feestcantate van W. H. van Be- souw Pr., welke op prachtige wijze door het zangkoor ten gehoore werd gebracht onder leiding van den direc teur, den heer Mar. de Hart, met or gelbegeleiding van den heer P. A de Man. De vaste Mis-gezangen waren ge-- nomen uit de Missen in honorem St. Antonie de Padua. eene compositie van den heer P, A. de Man, onder wiens leiding deze Mis was ingestudeerd. De H. Mis werd behalve door bijna alle parochianen bijgewoond door den Edelachtb. heer W. Wijs, burgemees ter van Heusden. met zijn echtgenoote en door vele familieleden van den Zeer Eerw. Heer Pastoor. Na het einde der H. Mis trad de oudste kerkmeester, de heer A. J. J. v. Bokhoven, naar voren, om met harte lijke bewoordingen de feestgave van de parochianen aan te bieden. Spr. memoreerde, dat het prachtig kerkgebouw door de energie en het doorzettingsvermogen van den pastoor tot stand was gekomen. Spr. bracht den jubilaris namens de parochianen hiervoor hartelijk dank. alsook voor alles; wat de pastoor voor het zieleheil van de parochianen had gedaan. Ook de oprichting van het Wit-Gele Kruis is aan den Jubilaris te danken. Als stoffelijk blijk van erkentelijk heid bood spr. den ZeerEerw. heer- pastoor twee kasuifels en vier toga's voor misdienaars aan. Met den wensch. dat God den jubil- laris nog lange jaren moge geven om in deze parochie vruchtdragend te werken, besloot spr. zijn toespraak. De ZeerEerw. heer Timmermans zeide in zijn dankwoord getroffen te zijn door het gebed van de parochianen en de huldiging, welke hem ten deel viel. Dank bracht spr. voor de woor den, die tot hem werden gericht en voor het stoffelijk blijk van genegen heid. Wat spr. voor de parochie deed, achtte hij zijn duren plicht. Voorname lijk dankte spr. God. door Wien hij al les in staat was te doen. Mocht de ju bilaris vaak hard zijn geweest, dan moest men dit aanmerken als voor komende uit de vurigheid van zijn priesterhart. Dan hief de jubileerende pastoor het Te Deum aan, dat door het Zangkoor werd gezongen volgens de compositie van W. I. Reyniers. Tot slot speelde de organist, de heer P. de Man de Toccata v. Th. Dubois. Om half twaalf heeft de harmonie „de Eendracht den jubileerenden pas toor een serenade gebracht, waarbij deze werd toegesproken door den heer Jan M. Buijs, voorzitter der harmonie, die in korte bewoordingen den pastoor met zijn jubilé feliciteerde en hem dank bracht voor alles wat hij in dien tijd aan de harmonie had gedaan. De Zeereerw. heer pastoor dankte voor de hem gebrachte huldiging en spoorde de muzikanten aan trouw te blijven aan haar spreuk „Eendracht maakt Macht". Na een l ang zal hij leven en een pittige marsch was het woord aan den heer P. de Man, die namens het Zang koor den jubileerenden pastoor hul digde en dankte voor al zijn zorgen voor het zangkoor. AJs hoofd der R.K. school feliciteerde hij den jubilaris na mens alle schoolkinderen. De ZeerEerw. heer Pastoor dankte ook voor deze felicitaties en maakte het Zangkoor zijn compliment voor 't geen 't 's morgens gedaan had. Hij hoopte steeds op hun medewerking te mogen rekenen, de zijne zeide hij vol gaarne toe. Het R.K. Zangkoor bracht nu ten qehoore „Hij leve lang" van Van Paesschen, waarna velen gebruik maakten van de gelegenheid om den jubileerenden Herder te feliciteeren. van NIEUWKUIJK. Maandagavond hield de Boerenleenbank in hef Bondsgebouw haar algemeene jaarvergadering. Door den kassier, de heer Th. van den Besselaar, werd verslag uitgebracht over 't afgeloopen boekjaar. We ont leenen hieraan 't volgende Ontvangen spaargelden f 10895.03, terugbetaalde spaargelden f5294.39. De rekening sluit in ontvangsten en uitgaven met f 37011.80. Nieuwe voorschotten f 5294.39. Balans uitstaande voorschot ten f46349.31. Te goed aan spaargel-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6