Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HET HOOGSTE RECHT nOSRD BHABAnD" IK,' EERSTE BLAD. Godsdienstvervolging in Duitschiand enelders. FEUILLETON BINNENLAND. Voorkomt verkoudheid en keelpijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NEDERLAND'S GRONDGEBIED, Het gevaar kruipt verder, iMER 16. •ubw in d Paa: Paa; •'erdt oenen vra» ;de 36. 34 u 1935 t 67; 43.7^ 34 in '35 cleret 1'lijki erken hier. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 88. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zyn. Prys der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. De Eerste Kamer heeft dezer dagen een belangrijk debat geleverd ovel de houding der regeering ten op zichte van de recente uitlatingen van den Engelschen s aatsman Lloyd George, nopens een evcntueele her verdeeling der grondstoffen gebieden onder de mogendheden Minister de Graeff heeft de vol gende duidelijke verklar ing afgelegd Nederland zal nooit ofte nimmer vrijwillig een vierkanten meter van zijn territoir afstaan, ook al zou dit moeten dienen om aan de expansie- behotften van andere landen te voldoen. De minister betreurde het, dat in de Eerste Kamer hem de vraag was gesteld een dergelijke verklaring af te leggen, aangezien daardoor arg waan kon rijzen omtrent de opvat tingen van dé Nederlandsche regee- r*n8* Nu deze vr.iag echter gesteld was, stelde de regeering er prijs op, op de meest formeele wijze en zonder eenig voorbehoud bovenbedoelde verklaring al te leggen. Nederland, dat steeds de »open deur politiek« in zijn rijke koloniën heeft toegepast, heeft ten volle recht om dit fiere standpunt in le nemen. Steeds heeft ook buitenlandsch kapitaal en arbeid emplooi kunnen vinden in onze bezittingen, die nooit uit egoïstische overwegingen her metisch gesloten werden gehouden. Deze traditie geeft Nederland hel recht om het de kwasi edelmoedige groote mogendheden ronduit te zeggen, dat men het van een klein land niet mag eischen wat de groote weigeren. Voerden die mogendheden een even onbaatzuchtige koloniale politiek als wij dan zou het grond stoffe. «probleem waarschijnlijk niet zoo nijpend zijn. Een bijzondere correspondentie uit Berlijn in „De Tijd" signaleert het opvallende feit, dat de wereldpers unaniem stelling neemt tegen de godsdienstvervolging in Duitschiand, terwijl zij niet of nauwelijks rept over elders plaats hebbende ver volgingen. Op deze wijze krijgt de godsdienst bescherming een raar bijsmaakje en is het al te duidelijk dal men zich niet zoozeer om den godsdienst bekommert, dan wel dat men den godsdienststrijd uitsluitend neemt als middel om het Bruine Begiem verdacht te maken. Hier volgt een passage uit deze correspondentie: »De wereldpers heeft nog nooit een zoo uitgebreide rubriek kerke lijk nieuws gehad als op dit oogen- blik. lil Rusland konden er mil— lioenen om hun geloof vermoord, verbannen, gefolterd en vervolgd worden, zonder dat „de peis zich daarover opwond. In Mesopolamië konden ongetelde duizenden katho lieke Assyriërs uitgeroeid worden, zonder dat „de" pers er iets van ai wist. In Mexico konden de Rood- heulden net zooveel katholieken neerschieten als ze maar wilden, zonder dat „de" pers uit Mexico— Cily iets anders melude can den koers van de peso en de gemiddelde petroleum productie. In Noord Ierland konden de Orangisten bloe dige overvallen plegen op vrome processies, zonder dat de corres pondenten van „de" pers er iels van hoorden of zagen. Nauwelijks echter was twee jaren geleden in Duitschiand een kerkelijk conflict uitgebroken, ol „de" pers lamen teerde dagelijks lange kolommen ove* het leed van katholieken en protestanten. Ook bij ons te lande wijden de groote èn deitige liberale kranten, lange artikelen en zelfs vele hoofd artikelen aan het lot van de Duitsche katholieken en protestanien.» Die zonderlinge gedraging onzer weinig beginselvaste liberale pers mag wel eens aan de kaak gesteld worden. Spanje is een land van politieke hartstochten en de verkiezingen zijn er dan ook altijd even onbereken baar. Men weet dat dit katholieke land een der haarden van de communistische wereld propaganda is Was het land koit geleden nog schijnbaar op weg naar herstel en had de katholieke volksbeweging van Gil Robles zulk een opgang gemaakt, dat in de corles de recht- sche afgevaardigden de meerderheid hadden, thans is de verkiezing ge eindigd in een volkomen socialis tische overwinning, waardoor de uiterst linksche groepen onder leiding van den ouden bekenden Azana onmiddellijk het heft in handen genomen hebben. Waar het heen moet in het schiereiland weet niemand, maar het ziet er somher uit dat we ook dezen uithoek van Europa binnenkort voorgoed met een felle roode kleur kunnen tooien. Het gevaar kruipt voort Ook in Frankrijk dringt 't steeds verder door. Hoe dreigend het marxisme wordt in het arme door een vrijmetselaarskliek bestuurde land, wordt ons duidelijk gezegd in een nota van een door Kardinaal Verdier ingestelde »raad van waak zaamheidw, waarin de communis tische propaganda wordt aan de kaak gesteld en waarin o.ni. de volgende principieele beschouwing voorkomt van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. »ln het bijzonder moet men niet vergeten, dat het communisme het uilgesproken oogmerk beeft, de tegenwooidige beschaving te ver vangen door een godsdienstloos en materialistisch sociaal leven. Inder daad en op constante wijze basseert het communisme zich op de Marxis. tische gedachte. Het atheïsme, het materialisme, het geweld, het al- wijzen van de naastenliefde zijn de essentieele verschijningsvormen van het leven, dat het communisme voor de menschheid wenscht. In zijn tegenwoordige propaganda vindt het communisme het niet nuttig, nadruk te leggen op zijn strijd tegen den godsdienst en biedt zich meer aan als kampioen voor de rechtvaardigheid. Maar in bro chures en piopagandawerken blijven de laakbare denkbeelden verspreid worden; propagandawerken niet alleen over de mateiialistische economische organisatie, maar ook tegen den godsdienst, tegen de gezinsmoraal, enz. En men is ge noodzaakt, de conclusie te trekken, dat de openlijke bezadigdheid, soms aan den dag gelegd, niet anders dan een takliek is. De taktiek is trouwens door Lenin zelf voorge schreven. De katholieken moeten bedenken dat het gedeeltelijk voordeel, dat deze of gene communistische reali satie biedt, ofwel, de naastenliefde jegens personen, geen enkele toe geeflijkheid kan ten gevolge hebben betreffende de communistische dwalingen, die onder de meest verwoestende moeten worden ge rangschikt®. Het is voor ons, principieel denkende Nederlanders bijna niet te begrijpen hoe het mogelijk is, dat in een land, dat kloosterlingen uitbant, die hun leven gewijd hebben aan de verpleging van den medemensch, de roode vroeters en stokers ongehinderd kunnen blijven rondloopen en hun verderfelijken invloed onder het volk uitdragen. Maar wat kan de godsdienstloze legeerde klasse van Fiankiijk stellen tegenover den roeden stroom Moet zij niet machteloos staan wanneer zij zelf geen grond voor haar gezag vermag aan te geven Het roode gevaar zal stuiten op een bewind, dat zijn grondslag vindt in de christelijke overtuiging, het zal daa. entegen een bewind, dat stuit op leege en vooze theorieën, wegspoelen. Een land als hraukiijk is weerstandloos. —Zoo kindje, zei hij, nu is alles in orde. Ben je nu gerust?. Ja, antwoordde Virginia met een beverig lachje, en U neemt het geld van mijn toelage, dat ik overgespaard heb. Zou dat genoeg zijn? Het is bijna honderd dollar. Zeker liefje, dat zal ik gebruiken. Het zal wel genoeg zijn. O, wat ben ik blij! En wordt Lloyd dan vrij gelaten? Hij vroeg me, of ik U wilde vragen of hij niet onder borgstelling vrijgelaten kon worden. Ja, morgen ochtend wordt hij vrijgelaten. Nu niet? Neen kind, ik geloof, dat een nachtje in de cel hem uitstekend be komen zal, zei de rechter onverbidde lijk, bovendien, kan ik niet tusschen- beiden komen omdat hij zonder ver hoor wordt vrijgelaten. Daarmee moest Virginia genoegen nemen. Ze vloog op hem af en kuste hem. O, Vadertje, lachte ze. Hoe kan ik U ooit dankbaar genoeg zijn? Door nu naar huis te gaan en wat le rusten, sprak hij. En nadat Virginia een bediende naar de gevangenis gestuurd had, met een boodschap voor Lloyd, dat hij den volgenden morgen uit de gevangenis zou mogen, deed ze wat de rechter haar gezegd had. Maar de rechter vertelde nooit aan iemand-, waarom zijn jaarlijksche reis naar Washington dit jaar niet door ging- HOOFDSTUK IV. Op zoek naar troost. Den volgenden morgen vroeg be zocht Marshall's zoon, Lem, den rech ter in het gerechtsgebouw en ontving van hem de beloofde twee honderd dollars. Zooals de rechter en Marshall overeengekomen waren, zag Lem van de aanklacht af en na de gebruikelij ke formaliteiten, werd Lloyd vrij ge laten. Virginia ontmoette hem, want ze was met den rechter meegegaan naar het gerechtsgebouw en wandelde met haar broer zwijgend naar huis. Dank zij de moeite, die de rechter zich voor haar had getroost, lekte het nieuws van Lloyd's arrestatie en zijn bevrijding, niet officieel uit en kwam niet in de kranten te staan, alhoewel bet zich onder de negers als een loo pend vuurtje verspreid had. Het voorval was dus uit de wereld, maar toen Virginia angstig naar haar broer's somber gezicht keek en zijn booze blikken opving, wist zij dat er nog meer zou komen en zij waar schijnlijk weer de klappen zou moeten Binnenl. Zaken tn Eiiiunciën in de Eerste Earner De Eerste Kamer behandelde de begrooling van Buitenlandsche Zaken. Verscheidene leden laakten te overdreven critiek op den Volken bond. Z.Exc. Minister de Graell zeide in een belangwekkende rede over de Nedeilandsche zelfstandig- heidspoliliek om.: »Nooit en te nimmer zal Neder land vrijwilligeen vierkanten meter grond afslaan, ook al zou dit moeien dienen ter expansie van een ander landa. De Eerste Kamer heeft daarna de begrootingen van Buitenlandsche Zaken en Financiën goedgekeurd, met de aanteekening dat de N.S.B.- ers tegen zijn. Een luchtlijn Amsterdam-Boedapest. De K.L M. heeft met de Tsjechische luchtvaartautoriteiten besprekingen gevoerd, welke tot resultaat hadden, dat tot het doortrekken en ver snellen van de luchtlijn Amslerdam- Praag tot Weenen en Boedapest werd besloten. Het traject zal in drie uur tijds kunnen worden at. gUH?erdoor is het mogelijk gewor den op één dag vanuit Londen, via Amsterdam en Praag, Konslanli nopel en Athene te hereiken. opvangen. Lloyd deed nauwelijks een mond open, tot ze het huis bereikt hadden, maar zoodra de voordeur zich acuter hen gesloten had en Lloyd veilig was voor de nieuwsgierige blikken, wend de hij zich tot zijn zuster. - Geef me alsjeblieft dadelijk wat te eten, zei hij bitter. Ja, jongen, O, Lloyd, ik ben zoo blij je weer terug te hebben. Ze belde en gaf Sarah order voor Llovd's ontbijt. Ze volgde Lloyd in de eetkamer en ging naast hem zitten, terwijl hij op zijn ontbijt wachtte. Ze probeerde een gesprek te beginnen, maar Lloyd, die geplaagd werd door gewetenswioe- ging en tegelijkertijd door een gevoel van verongelijkt te zijn, zat somber met zijn mes te spelen zonder te ant woorden. Eindelijk begon Virginia te praten over den afloop van Lloyd's avontuur, maar hierdoor haalde ze weer zijn toorn op haar hals. Lloyd liefste, hernam ze, is 't geen geluk dat Marshall niet ernstig gewond werd en alles nu weer in or de is? Ze maakte natuurlijk geen ge wag van het aandeel, dat zij in de zaak had gehad en de opoffering van haar gespaard geld. Lloyd draaide zich om, en staarde haar aan. Waarom werd ik gisterenavond niet vrij gelaten? vroeg hij. Dat kon niet vóór vanmorgen, Lloyd, zie je? Opgeloten in een vuil bok met smerige negers en dronken lui! Een fijne plaats voor mij. Jij bent zeer gaan dansen, of zoo? Lloyd, dat is niet mooi van je! Rechter Kentmaar ze kwam niet verder. Redhter Kent! bulderde hij. Laat hij naar de hel loopen! Waarom gaf hij geen order mij direct vrij te laten? Een mooie voogd, dat moet ik zeggen! Hij heeft zijn tijd natuurlijk zoek ge bracht met in die duffe wetboeken te lezen, terwijl ik in zijn smerige gevan genis zat, omdat Hilda haar kop kwijt raakte en Marshall omver reed. Waar om moest die verduivelde gek mijn teugels pakken? Hij heeft gekregen wat hem toekwamEn nu doet die ouwe gek van een Kent of hij blij is, dat hij mij vrij kan laten. Ik begrijp niet waarom vader hem als onze voogd heeft aangesteld. Ik wou dat ik een- en-twintig was. Maar, Lloyd, riep Virginia, we hebben alles gedaan wat we konden. De rechter is Marshall dadelijk gaan opzoeken en 't is aan hem te danken, dat de aanklacht is ingetrokken. Ik vind dat je heel dankbaar moest zijn. Hm, dankbaar! Voor den nacht in de gevangenis zeker? Lloyd lachte op een manier, die het meisje naast hem onaangenaam aan deed. Jij hebt makkelijk praten. Jij hebt niet in de gevangenis gezeten. En natuurlijk neem jij het op voor je lieve rechter Kent, maar ik verzeker je, dat hij het vuur uit zijn sloffen had geloopen, als het zijn eigen dier baren Jackson geweest was. Virginia sprong op. Ze had een zacht karakter en Lloyd was haar oogappel, maar ze had temperament, zooals Lloyd vroeger al eens had on dervonden, en nu Lloyd Jackson er bij haalde Lloyd, riep ze. Je bent een on dankbaar monster, en als 't niet was om de schande, dan wou ik, dat je een paar dagen langer in de gevangenis gezeten had, om je te leeren, niet al leen aan jezelf te denkenRechtei Kent heeft al het mogelijke voor je gedaan, net als ik, en ik vind, dat je wel zoo behoorlijk kon zijn, ons alle bei te bedanken inplaats van te doen of jij de beleedigde partij bent! Ze liep snel naar de deur en wend de zich nog even 0111 naar haar broei. Hij had toch een cllcndigcn nacht doorgebracht en 't was niet aardig van haar om.... Beste Lloyd, 't spijt me, dat ik zóó tegen je te keer ging maar ik heb zoo in angst gezeten en je bent toch ook ondankbaar weet je? Maar Lloyd had geen edelmoedigen aard en dacht er in de verste verte niet aan zelf zijn verontschuldigingen aan te bieden. O, maak je niet druk om my, snauwde hij. Ik geloof, dat dieven en inbrekers nog behoorlijker ontvangen worden als zij in den schoot van hun lieve familie terugkeeren. Je sympa thie heeft me diep ontroerd lieve zus ter. Virginia keerde zich hierop om en verliet de kamer zonder één woord te zeggen. Toen viel Lloyd aan op zijn ontbyt, dat juist werd "binnengebracht. Sarah kende hem al lang en deed geen poging om tegen hem te spreken, maar maakte, dat ze zoo vlug moge lijk de kamer uitkwam. iioofc, DêËcho van het Zuiden, Waalwnhscbe en Langslraatsehe Courant Zich verzekeren bi) een goedemaatschappi) Is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE 11 VERZEKERD ZUN De ..NOORD-BRABAND" betaalde in 1934 circa f 1.500 000 uit aan hare verzekerden 10) lvoiol-gfbruikers zün zelden verkouden en htbben zelden keelpijn, omdat deze 'andpasta den mond dnge ijks grondig oesinfccieert.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1