ie Echo van het Zuiden. DERDE BLAD. Gemeenteraad Drunen. NIEUWS UIT DRUNEN. than! Jien en welke irlyk i tweea waan is, dm ntmoeti timistis een hor •oven te plu hlykt ti 11 gen t( bezitti jns gr0 'an gee, zijn geT eons z'n min stryd 'aaie ezoek zal ;een twj No. 16. Zaterdag 22 Febr. '36. 59e Jrg. De Pacht landerijen. Be- lastingverhooging. Verbouwing School Els- hout. Geen subsidie aan „de Volharding" en de Huishoudcursus. W erk verschaf fing raad der gemeente Drunen Ie zejjLam Donderdagavond te 7 uur in één piiijenbare vergadering bijeen onder oorzitterschap van mr. R. J. Th. v. d. jeijden, burgemeester, rdüki'Secretaris de heer M. Veltman. MVV'dl AHc leden waren aanwezig. 'genslan De notulen worden goedgekeurd. 'n rifion. Ingekomen stukken. I°k 2 Alle ingekomen stukken worden wat*o1oor kennisgeving aangenomen, brengei De heer van Drunen memoreert, dat 1 bewuj 1500 werd uitgetrokken voor het c waejtderhoud der wegen. Bij geruchte zi'n6 ram sPr' ter oore' ^at hiervoor stee" n WaJen werden aangekocht, hoewel de ze ploïst eigenlijk voor werkverschaffing eplaatidoeld was. >en hujQe Voorzitter deelt mede, dat de eï feenen gekocht zijn op de begrooting dat ot(936 en niet op die van 1935. Hoewel eis naajeze post voornamelijk bedoeld is om 1 SeeJ arbeidsloonen van tewerkgestelden aanbjjt te betalen, moeten er ook materialen roet zjan gekocht worden, verwin Bouwverordening. ,2. Nota van aanmerkingen op de ge meentelijke bouwverordening. J Door den inspecteur van de volks- ,'ecniiaje2ondheid wer^ een verbetering aan- ege djeboden van het door den raad ver- konievorpen bouwverordenings-voorstel. 'oor a| b en w. stellen thans voor de nieuw ind Ontworpen verordening, als door den keu bpspecteur opgemaakt, aan te nemen, ng uitnet uitzondering van artikel 90, waar- Pllnll|oor de aansluiting aan de waterleiding Verplicht zou worden. De heer van Drunen zegt, dat B. en niet soepel genoeg zijn met de uit- stnaiioering der bouwverordening. In aan- :es.!e,4renzende gemeenten wordt de veror- n "/'jlenirig niet zoo streng toegepast, oys ij De Voorzitter antwoordt, dat. waar en onket eenigszins mogelijk was de onthef- geprofjng steeds werd verleend. De gemeen- ians aJe vraagt om advies aan den bouw- i^ïundige, die ook voor Vlijmen werkt, ïat zaflet zou spr. spijten, wanneer de raad (iet voorstel zou verwerpen, want dan isnik£ waarschijnlijk dat Ged. Staten en zaW geheele advies van den inspecteur ""Volgen en tot aansluiting aan de wa terleiding verplichten. De heer van Drunen zegt niet bang 'aanisje zijn voor de dreigementen der Ged. „<le']5taten. Het gaat spr. om de bijkomen- n 8cpe gebouwtjes, zooals karren- en kip- nc^eJ^nhokken. Spr. meent dat in Heusden vooJe verordening soepeler wordt toege- ntbreaast. Boys De heer va nde Wiel is ook niet defi le bo- 3 he' en ze On- nie k 'erwii 3g nie en za| i spe- is een zjjn t van Dorii eeko- n der- tl Re- loven r die togen idere sege- drin zei- ir de Prin- :e te daar 'oen- diei >ren- Zon- sche nog iloeg iminf ,ved- )nze in base amp neer eenj ling de t de i en llen dal den als Hen I-do f te jang voor Ged. Staten. Het gaat spr. tenslotte over al of niet verplichte aan fluiting bij de waterleiding, -i De Voorzitter antwoordt, dat dit «et ttiet het geval is. Het gaat over het een voudige feit, dat de vroegere verorde ning van Oudheusden moest ingetrok ken worden en die van Drunen geldig moest worden verklaard voor de ge- ïeele gemeente. B. en W. deden het voorstel op grond van de aanwijzin gen der adviseerende commissie. Nog maals beveelt spr. den raad aan met het voorstel accoord te gaan, daar het belang van de gemeente het eischt en hij wijst er nadrukkelijk op, dat in de door B. en W. voorgestelde verorde ning voor bestaande woningen geen verplichte aansluiting aan de waterlei ding is opgenomen. De heer de Wijs merkt op dat in het contract met de gemeente Den Bosch bepaald is, dat aansluiting van de wa terleiding niet verplicht zal worden. De Voorzitter: De gemeente Den Bosch is Ged. Staten niet. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen zonder hoofdelijke stem ming met aanteekening dat de heer van Drunen er tegen is. Pachtprijzen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling pacht prijzen gemeentelanderijen over eenkomstig het voorstel der schat tingscommissie. Keer van Liempt heeft er be waar tegen dat dit voorstel pas ge- iaan wordt nu de pachten reeds twee maanden vervallen zijn. De Vo»rzitter merkt op dat 80 pet. der pachtin pas op 2 Februari verval en is. Paoters die de volle pacht reeds uetaald hoben krijgen het teveel be taalde terg. De hee Vugts vindt de pachtprijs van tweeperceelen op de Voorste- Oudh. wee te hoog. De Vooitter vraagt de kwestie met de pachtccmissie te willen bespreken en niet aahet advies van de commis- te torn. De heer d. Wiel beklaagt zich dat ij ervan ischuldigd wordt als lid van genoemde commissie niet in ieders belang gewerkt te hebben. Namens de commissie antwoordt Weth. van Halder, dat het advies aan den raad met algemeene stemmen is vastgesteld. Het voorstel wordt daarop aangeno men. Belasting verhooging. 4. Nota van aanmerkingen op de ge- meentebegrooting 1936 met voor stel van Burg. en Wethouders: a. tot hernieuwde vaststelling; b. wijziging der verordening tot heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting. (Dit prae-advies is opgenomen in ons blad van Woensdag). De Voorzitter licht dit punt nog na der toe en wijst erop, dat B. en W. geen kans zagen een belasting-verhoo ging te ontloopen. Na het samenstellen van het prae- advies is nog gebleken, dat 3000 meer uit de gewone middelen zal moe ten worden gevonden. Inplaats van een verhooging der G.F.B. met 20 opcen ten, stellen B. en W. thans voor de G.F.B. te verhoogen met 30 opcenten en de personeele belasting met 45 op centen. Door deze verhooging is het mogelijk te voorkomen, dat de ge meente van de 8e in de 9e klas P. B. zal geplaatst worden, waardoor vooral de kleine inkomens getroffen zouden worden. De heer van de Wiel heeft bezwaar tegen verhooging van de personeele belasting. In dezen slechten tijd drukt vooral deze belasting zeer zwaar op de kleine luidjes. De Voorzitter vindt het ook pijnlijk, doch het is niet te voorkomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. 5. Verhooging crediet in rekening courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Voorgesteld wordt het crediet van 20.000 te verhoogen tot 30.000 in verband met de hooge kosten van steun en werkverschaffing. De raad gaat hiermede accoord. 6. Verzoeken van de besturen der R. K. Bijzondere Scholen om een voorschot op de gemeentelijke ver goeding ex art. 101 der L.O. wet 1920 over 1936. Bij het opmaken der begrooting 1936 is gerekend op een voorschot van 6 per leerling voor elke school. De te verleeenen voorschotten, waar op bedoelde schoolbesturen ingevolge het bepaalde in art. 103, 3e lid der L.O. wet 1920, aanspraak hebben, behooren derhalve naar het aantal leerlingen te worden vastgesteld als volgt: voor de R.K. Bijz. Jongensschool te Drunen op 266 x 6 1596. voor de R.K. Bijz. Meisjesschool te Drunen op 276 x 6 1656.—; voor de R.K. Bijz. Jongensschool te Elshout op 87 x 6 - 522.-; voor de R.K. Bijz. Meisjesschool te Elshout op 91 x 6 546.—. Het voorstel wordt aangenomen. 7. Verzoeken van de besturen der R. K. Bijzondere Scholen om vergoe ding van de kosten van instandhou ding ex art. 101 der L.O. wet 1920 over 1936 en vaststelling dier ver goeding over 1934 voor de R.K. Bijzondere Scholen te Drunen. Tengevolge van de vaststelling der gemeenterekening over 1934 kan de vergoeding van de kosten van instand houding thans worden vastgesteld. De besturen dier scholen hebben vol gens de wettelijke bepalingen aan spraak op een gemiddeld bedrag per leerling, gelijk aan dat gemiddelde voor de Openbare Lagere School over het zelfde jaar. Aangezien bedoeld school bestuur indertijd evenwel heeft ver klaard over 1934 niet meer te willen ontvangen dan een bedrag van 7.50 per leerling, stellen B. en W. den raad voor de gemeentelijke vergoeding op dat bedrag te willen bepalen. De gemeentelijke vergoeding behoort derhalve naar het aantal leerlingen te worden vastgesteld: voor de R.K. Jongensschool te Dru nen op 267 x 7.50 2002.50; voor de R.K. Meisjesschool te Dru nen op 273 x 7.50 2046.50. Aan voorschotten werden in 1934 genoten: door de R.K. Jongensschool 1856,-, door de R.K. Meisjessch. 1928.50. De R.K. Jongensschool heeft dus nog aanspraak op een uitkeering van 146.50 en de R.K. Meisjesschool op een bedrag van 119. Deze bedragen kunnen met de eerst volgende driejaarlijksche afrekeningen worden verrekend. Aangenomen. 8. Voorstel van Burg. en Weth. om aan den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm te Elshout over 1935 alsnog een subsidie toe te kennen van 15. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. in de opheffing van de gemeente Oud-Heusden voldoende aanleiding zagen om de 15 toe te kennen, daar door deze opheffing de B.V.L. geen subsidie gehad heeft. De raad gaat met het voorstel ac coord. Verbouwing School Elshout. 9. Verzoek van het Bestuur der R.K. Bijzondere Jongensschool te Els hout, om het door den heer Inspec teur van het Lager Onderwijs goed gekeurde en door Burg. en Weth. voorgestelde verbouwingsplan dier school, alsnog te aanvaarden. De Voorzitter zegt dat B. en W. er uiteraard geen bezwaar tegen hebben het door den raad verworpen plan te aanvaarden. Spr. meent echter dat be spreking van het punt overbodig is. De heer van Liempt had in de vori ge vergadering zijn tegen-stemmen ge motiveerd met de verklaring dat hij tegen alle kapitaalsuitgaven zou stem men zoo lang de hoognoodige weg-ver- betering te Elshout niet haar beslag had gekregen. Nu hij inziet dat feite lijk het schoolbestuur en de veldwach ter de dupe worden van een conflict tusschen B. en W. en den raad zal hij thans de verbouwing niet meer tegen werken. De heer de Wijs sluit zich bij deze woorden aan. De heer Klijn zegt dat het punt ern stig overwogen moet worden. Op vele plaatsen der school regent het zoo door, dat de kinderen moeten vluchten, de W.C.'s verkeeren in zeer onhygië- nischen toestand en het feit dat de speelplaats aan de openbare straat ligt schept gevaren. Bovendien is het drin gend noodig dat de veldwachter een behoorlijke woning krijgt. Daar 't ver bouwingsplan door B. en W. zoo zui nig mogelijk is opgezet, meent spr. dat het aller waardeering verdient. De heer v. Herpt vraagt zich af, waarom de school twee jaar geleden al niet verbeterd is, dan zou ze nu niet in zulk een vervallen toestand verkeeren. De Voorzitter herinnert er aan dat de verbetering herhaaldelijk is uitge steld in verband met de geringe geld middelen en de a.s. opheffing der ge meente Oudheusden. De heer v. Drunen zal tegen het voorstel blijven stemmen, als de voor zitter niet kan toezeggen dat de weg in Elshout in 1936 of in het voorjaar van 1937 vernieuwd zal worden. De Voorzitter herinnert aan hetgeen inzake de weg in Elshout gebeurd is. Het door den Elshoutschen raad aan genomen verbeteringsvoorstel werd door den Drunenschen raad verwor pen en daarna zijn de financiën der ge meente zoodanig gedrukt, dat de uit gave voor de wegvernieuwing niet meer te verantwoorden is. Spr. zal zoo spoedig mogelijk verbetering trachten te bereiken, doch eenige toezegging kan hij niet doen. Het voorstel tot verbouwing der school wordt aangenomen met alleen de stem van den heer v. Drunen tegen. 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot ontslag van pacht aan de Wed. J. Klerks te Drunen. B. en W. willen het perceel opnieuw verpachten, met de bepaling, dat aan de vroegere pachtster een vergoeding gegeven zal moeten worden voor het uitgezaaide gewas. De raad gaat hiermede accoord. 11. Machtiging Burg. en Weth. tot het doen houden van de gewone jaar- lijksche verhuringen en verkoopin- gen. Deze machtiging wordt verleend. Huishoudcursus. 12. Aangehouden verzoek van den N. C. B. tot het verleenen van mede werking voor het geven van een hu'shoudcursus. De Voorzitter zegt dat B. en W. nog steeds niet overtuigd zijn van de nood zakelijkheid van den cursus. Misschien is de toestand der gemeente-financiën over een of twee jaar bety. De heer de Wijs vreest dat zeker 7 dames den cursus in Vlijmen zullen gaan volgen en de kosten der gemeen te daardoor even hoog zullen worden als het thans gevraagde subsidie. De Voorzitter zegt dat de cursus aan de gemeente 400 500 zal kosten, of niet minder dan 10 opcenten op de P. B.! Spr. gelooft niet dat de ge meente Vlijmen een cursus zal kunnen financieren. De N.C.B. moet erkennen dat de gemeente in de huidige omstan digheden het geld niet kan missen. Weth. v. Halder sluit zich bij de woorden van den voorzitter aan, hoe zeer hij den cursus ook gewenscht acht. De heer v. Liempt meent dat het on derwijs moet vóór gaan. 400 is niet een bedrag dat bij een zuinig beheer niet op de begrooting zou kunnen over schieten. De Voorzitter vestigt nog de aan dacht op het feit dat deze cursus eigen lijk louter in het belang is van de iets beter gesitueerde boeren. Het verzoek wordt afgewezen met 73 stemmen; vóór stemden de hee- ren v. Liempt, v. Drunen en de Wijs, terwijl de heer v. Oers buiten stem ming bleef. Subsidie Harmonie. 13. Verzoekschrift Festival-Comité Harmonie ,,De Volharding" om een bijdrage uit de gemeentekas van 150. De Voorzitter zegt dat B. en W. hoewel zij de harmonie ten zeerste waardeeren van meening zijn dat een 35-jarig jubilé geen gemeente-sub sidie wettigt, zelfs niet in gunstige tijdsomstandigheden, dus zeker thans niet. De heer de Wijs verwondert er zich zeer over dat B. en W. hiertegen zijn. Indertijd is wel 300.— gegeven aan de Vakschool. Door zuinig te leven kan dit bedrag van 150.— gemakkelijk bespaard worden, meent spr. Spr. ge looft dat B. en W. afwijzend tegen over dit verzoek staan, omdat het slechts de ..harmonie van de straat" betreft. De Voorzitter wijst deze opmerking met verontwaardiging terug. B. en W. stellen zich geen partij ten opzichte der vereenigingen in de gemeente, noch het college in het geheel, noch alle le den afzonderlijk. Steeds hebben B. en W. getoond dat alle vereenigingen op hun steun kunnen rekenen. De verge lijking met de Vakschool gaat volgens spr. niet op, daar die school een 25-ja- rig jubilé vierde. De heer v. d. Wiel vindt het onver antwoordelijk de harmonie op het oogenblik 150.— te geven, al heeft spr. nog zoo veel met de vereeniging op. De heer v. Liempt zou volstaan wil len met een geringer subsidie, als blijk van waardeering. De Voorzitter zegt dat die waar deering al blijkt uit het jaarlijksch sub sidie van 60.dat de harmonie ont vangt. De heer de Wijs vraagt of de ge meente zich dan voor 150.- garant wil stellen voor het eventueel tekort. De Voorzitter zegt dat de gemeente dat risico niet mag nemen. Het verzoek wordt afgewezen met 7—3 stemmen; vóór de heeren van Liempt, de Wijs en van Oers; de heer v. Drunen bleef buiten stemming. 14. Verzoek van diverse bewoners van woningen der Woningbouwvereen. om teruggaaf van betaalde woning- huur. De Voorzitter zegt dat het verzoek .op de eerste plaats aan het verkeerde adres is gericht, daar de gemeente geen huren ontvangt, doch alleen het tekort der bouwvereeniging bijpast. Bovendien acht spr. geen reden voor deze restitutie aanwezig. De heer v. Oers zegt dat de voor zitter der bouwvereeniging hem de zaak anders heeft uitgelegd dan aan B. en W. Spr. zal de zaak verder on derzoeken. Het verzoek wordt voor kennisge ving aangenomen. W erk verschaf fing 15. Bespreking nieuw object voor werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat het object bij de Drie Wielen thans afgewerkt is. Tot Juni zal er nu weer een werkver schaffing geopend worden, daarna vol gen drie maanden waarin steun wordt uitgekeerd en de volgende wintermaan den wordt er weer gewerkt. B. en W. willen een terrein ten Noorden van de Pluimewiel a. d. Heusdenschen weg laten afgraven, waardoor het veel be ter zou worden. Tegelijk zou dan de Pluimewiel ondieper gemaakt kunnen worden en geschikt om er straks een goed zwembad van te maken. De heer v. d. Wiel vraagt inlichtin gen over de ingevoerde steunregeling. De Voorzitter zegt dat B. en W. de invoering der steunregeling zoo lang mogelijk hebben tegengehouden in het belang der werkloozen. Zij hebben den Minister aangetoond dat een roulee- ringsstelsel voor deze gemeente niet wenschelijk is, doch toen kwam bericht dat binnen 8 dagen de steunregeling met rouleeringsstelsel moest zijn inge voerd en dat anders rijkssubsidie ge weigerd zou worden. B. en W. hadden toen geen keus meer en hebben aan het verzoek van den Minister voldaan. De heer v. d. Wiel meent dat de raad de steunregeling had behooren vast te stellen. Spr. wilde juist een steunregeling voor menschen, die niet geschikt zijn voor de werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat invalide ar beiders ook niet in de steun mogen worden opgenomen. De raad zou aan de regeling niets hebben kunnen wijzi gen, daar hij en B. en W. eenvoudig voor een „fait accompli" gesteld zijn. De heer v. Liempt vraagt B. en W. te trachten de gemeente in een hoo- gere klasse te plaatsen. De Voorzitter zegt dit toe, ofschoon hij er weinig resultaat van verwacht en liever niet vraagt wat hoogstwaar schijnlijk toch wordt afgewezen. De heer v. Liempt vraagt voorts de steunregeling zooveel mogelijk ten gun ste der werkloozen toe te passen. De Voorzitter zegt dat dit gebeurt, o.a. door de invoering van de huur- toeslag. Rondvraag. Bij de rondvraag verzoekt de heer v. d. Wiel de huurgrens voor de ver leening van huurtoeslag te verlagen van 2.25 tot 2. De Voorzitter zegt dat de grens op 2.25 gesteld is na overleg met een af gevaardigde der R.K. Werkl. Ver. B. en W. zullen verlaging overwe gen. De heer v. d. Wiel vraagt de aan dacht voor het fietspad op den Kanaal dijk. De heer de Wijs bepleit verbetering van den weg naar Sempke en het fiets pad door de duinen. De heer v. Drunen wil het fietspad in de Steegerf verbeterd zien en zegt dat op sommige wegen de bermen moe ten worden afgestoken. De Voorzitter neemt van een en an der nota. De heer de Wijs vraagt de kermis op Zaterdagmiddag te doen beginnen. De Voorzitter ziet daarin geen nut i Weth. v. Halder merkt op dat het een katholieke gemeente niet past op een vastendag kermis te gaan hou den. De heer v. Oers vraagt nog een soe pele toepassing der honden-verorde ning en beklaagt zich erover dat de kinderen 's winters niet met klompen in de school mogen zitten en dus koude voeten lijden. De vergadering wordt hierna geslo ten. Drunen, 21 Februari 1936. Door de tooneelvereeniging der Jon gens-Congregatie zal met de Vasten- avonddagen wederom een fraaie too- neeluitvoering gegeven worden in de groote zaal der Jongens-Congregatie. Opgevoerd zal worden het 3-bedrij- vig blijspel „De Universeele erfge naam" door Herman Burger. De regie berust bij Jan Kuys. .Maandagavond wordt de uitvoering uitsluitend gegeven voor de leden der Congregatie, terwijl Dinsdagavond 'n reprise van het stuk wordt gegeven voor het publiek. Gezien de goede krachten met goe de leiding, enz., wachten Drunen we derom eenige mooie avonden. Zondagavond wordt door hel Mannenkoor „Zang en Vriendschap" de tweede winteruitvoering gegeven, in hun clublokaal in café A. van der Geld. Door het Mannenkoor zullen onder leiding van zijn eminenten directeur, den heer Jos. van Heijst, een zevental nummers gezongen worden, terwijl 't tooneelgezelschap van het mannenkoor onder regie van Cor Persoon, de oer- komische klucht zal opvoeren „Het Elfde Gebod" van Jac. Braun. Met deze nummers van het program ma, en met den bekenden Drunenschen conferencier-coupletzanger Jan IJpe- laar, zal de avond een bonte afwisse ling worden van kunst en ontspan ning, die bezoekers nog eens echt zal doen lachen. Het tweede zestal van B.J.C. speelde in haar clublokaal tegen het tweede zestal van E.B.C. uit Elshout. De uitslag was: E. B. C.: A. Merkx 75 B. Klerks 75 N. Pulles 34 C. Kleijn 63 H. Pulles 75 W. de Man 62 384 B. J. C.: A. van Leest 42 Arn. Brok 65 C. van den Hoven 75 M. Klerks 75 L. Kuypers 72 W. Vissers 75 404 De hoogste serie werd behaald Leo Kuijpers van B.J.C. met 23 car. Wij vernemen, dat de Eerwaarde Broeder Aloysius van het St. Francis- cusgesticht alhier, die vorige week voorzien werd van de H. Sacramenten der Stervenden, thans wederom her stellende is. De oefeningen der Meisjes-Con gregatie, die voorheen in de zaal der Meisjes-Congregatie werden gehouden, zullen voortaan elke Zondag gehouden worden na het H. Lof in de parochie kerk van den H. Lambertus alhier. Woensdagavond hield de Jonge Wacht een algemeene groepen-avond. Aanwezig waren alle Jonge Wach ters van de afdeeling, Pastoor Goos- sens, de directeur der afdeeling en de leiders van de Jonge Wacht. De groepen werden geinspecteerd, terwijl het verdere deel van den avond werd gevuld met zang en spel. Een dergelijke groepenavond vormt steeds iets aparts voor de Jonge Wacht-afdeeling. Wij vernemen dat Dr. A. v. Se- ters, die wegens een lichte ongesteld heid tijdelijk vervangen werd door Dr. Arends, thans bijna geheel her steld is en zijn practijk zeer binnen kort wederom zal kunnen hervatten. Het leggen van de Centrale ver warming in de nieuwe kloosterkapel \an het St. Franciscusgesticht alhier, is opgedragen aan de firma Gehr. Vin cent te Schiedam. Men hoopt vóór Paschen met een cn ander gereed te zijn. De tooneelvereeniging der Jon gens-Congregatie hield een vergade ring op Woensdagavond, waarin als bestuursleden werden aangewezen dc heeren Jan Kuys, Jan Merkx en Jan Doremans. De regie blijft in handen van den heer Kuijs. Door de rijvereeniging van Dru nen en Elshout „De Echo" is voor hare leden op Vastenavond, Maandag, een vossenjacht uitgeschreven. Als vos werd aangewezen het lid Gerrit Knippels, terwijl als terrein ge kozen werd een gedeelte van de Dru- nensche heide ten Zuiden van het Kanaal. De vos zal zich verstoppen met zijn paard in de bosschen, terwijl de an dere ruiters hem moeten trachten te vinden. Wie de vos vindt, wint een prijs. Om half 2 komen de ruiters samen aan de Drunensche Kerk, waarna ge- zamelijk de heide in wordt getrokken, zoodat de jacht om ongeveer 2 uur zal beginnen. Werkt het weer eenigszins mee, dan belooft dit voor de ruiters een pret tige dag te worden, die de noodige af wisseling met zich zal brengen, ter wijl 't aan belangstelling van het pu bliek voor zoo iets ongemeens in Dru nen, zeer zeker niet zal ontbreken. Het tooneel der Jongens-Congre gatie wordt thans geheel vernieuwd en vergroot en zoodanig ingericht, dat aan alle aanwezigen een vrij uitzicht gegeven wordt op het podium. Hier door wordt in een lang gevoelde be hoefte voorzien. Veilingvereeniging „De Langstraat". Goudreinetten 1 16-24 c.; id. II 9-15 c.; id. Ill 6-8 c.; Bellefleur Enteo 18- 24 c.; id. I 12-16 c.; id. II 7-11 c.; id. Ill 3-6 c.; Koningsrood 4-11 c.; Geel- zuur 6-12 c.; Culemans 5-10 c.; Zoete appel 2-7 c.; Brederode 13-17 c.; id. II 8-12 c.; St. Remie 6-11 c.; Kleiperen 7-10 c.; Druiven 55-57 c.; Spruitjes 1 18-25 c.; id. II 8-16 c.; id. Ill 4-7 c.; Witlof 8-13 c.; id. II 4—7 c.; id. III 2-4 c.; Schorscneeren 6-11 c.; Kroten 5-7 c.; Snijsla 14-18 c.; Spinazie 24-26 c.; Juin 2-4 c.: Sjalotten 5-7 c.; Wor telen lJ^-3 c.; Knolraap 1-3 c., alles per kg. Roode kool 2-20 c.; Gele kool 2-8 c„ Witte kool II 2-3 c.; Boerenkool 3/4- 5 c.; Knolselderij 2-5c.; Manderijn- tjes 1-1V* c.; Sinaasappelen 1-1 ]/2 c.; Andijvie lJ^-3 c., alles per stuk. Selderij 4-8 c.; Selderij pluk l/:i-l' c.; Preij 2-16 c„ alles per bos. ELSHOUT. Door de tooneelveree niging „St. Norbertus" wordt op Zon dag 23 Februari een tooneeluitvoering gegeven in de zaal der Jongens-Con gregatie. Opgevoerd wordt het tooneelspel in 3 bedrijven „Vlammende Vleugels" van Willy van den Berg. De voorstelling begint om 7 uur en gezien den goeden naaam, die deze tooneelclub heeft, verwachten wij weer een zeer mooien avond. Donderdagavond werd door de .Jonge Boerenstand een ontwikkelings avond gegeven voor hare leden en be langstellenden uit Drunen en Elshout. De zaal der Jongens-Congregatie was goed bezet en wij merkten onder de aanwezigen ophet volledig be stuur van den Jong»- Boerenstand te Elshout, Pastoor Willems van Els hout, de heer Brok, Voorzitter van de afdeeling van de N.C.B. „Drunen en Elshout", de heer A. Willems, tech- nisch-adviseur van de Jonge Boeren stand en tal van jonge boeren en le den van de N.C.B.-afdeeling uit Dru nen en Elshout. De Voorzitter van den J.B.S., de heer C. Kleijn, opende de vergadering met den Chr. groet, riep allen een har telijk welkom toe en gaf vervolgens het woord aan den spreker van den avond, den heer M. van den Broek, leeraar aan de landbouwschool te Boxtel. De heer v. d. Broek zou spreken over de aanpassing van het huidige boerenbedrijf aan dezen crisistijd. In een interessante causerie van ruim 2 uur heeft de heer v. d. Broek getracht de aanwezigen een en ander duidelijk te maken. Spreker begon met er op te wijzen, dat het huidige bedrijf van den boer zich nog te veel beweegt op de ma nier van enkele jaren terug. Het bedrijf van den boer op het oogenblik moet zijn ingesteld op zoo veel mogelijke inkomsten, maar be hoort te werken op zoo weinig moge lijk uitgaven. Spreker wil daarom enkele richt lijnen aangeven die een dergelijk doel beoogen. De veestapel moet ingekrom pen worden en men moet alleen maar vee houden van de beste soort, dat Ie krijgen is door aanhoudende selectie. Het middelpunt van het bedrijf van den Brabantschen boer moet vanuit* de stal naar den akker worden overge bracht. Door de inkrimping van den vee stapel komt er weiland te veel, dat kan worden omgewerkt tot bouwland. Over het scheuren van weiland wer den door den spreker zeer leerzame opmerkingen gemaakt. Vooral 't prac- tisch gedeelte hiervan had voor de aanwezigen zijn groote waarde. Zeer nadrukkelijk werd er door den spreker op gewezen, dat 't voornaam ste van den akkerbouw momenteel moet zijn het teelen van gesteunde ge wassen. Achtereenvolgens bespreekt hij dan de verbouwingsmogelijkheid van de gesteunde gewassen op onze zandgron den, zoodat de opbrengst loonend is voor den boer. Ondanks de redelijke resultaten met tarwe bereikt, raadde hij toch de hoe ren aan zich liever op roggebouw toe te leggen. De gerstbouw kon ook op de zand grond loonend zijn, mits hij met accu raatheid en goede bemesting gepaard gaat.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9