Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HET HOOGSTE RECHT m EERSTE BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON BINNENLAND. „ItOORD BRABAIID" DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Die GRIEP-aanval wordt gestuit! AKKER'S Abdijsiroop WOENSDAG 26 FE. XUARI 1936 MUMMER 17 59e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Langstraatsebe Conrant^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. trauco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Politieke toestand in Spanje. Sedert de linksche overwinning in de Spaansche Kamer en de be windverovering van 't kabinet Azana, heerscht in heel Spanje een over weldigende enthousiaste stemming. Heilwenschen op de republiek en op Azana zijn niet van de lucht. Dertigduizend politieke misda digers werden vrijgelaten en uit bundig toegejuicht.. De afgekondigde amnestie is overal reeds volledig ten uitvoer geleed. Gil Robles, die het voorzitterschap van de partij der katholieke Volks actie heeft overgedragen aan Jimenez Fernandez, verklaarde de regeering te zullen steunen bij besluiten, die niet in strijd zijn met de principes der partij. Er hebben zich wederom wan ordelijkheden voorgedaan. Te Alicante werd een gevangenis in brand gestoken, te Murcia werd het gebouw der R. K. Volkspartij bestormd, en in brand gestoken, in Granada werd de redactie van een katholiek blad mishandeld; te San tiago de Compostella plunderde men eenige localen der Volksactie; te Cyon werd de gevangenis bestormd en de gevangenen in vrijheid ge steld, te Malaga werden één, en in La Coruna drie kerken in brand gestoken. De sanctie-commissie komt weer bijeen. De voorzitter van de sanctie commissie de Vasconcellos, heeft de commissie van achttien tegen 2 Maart bijeen geroepen, ter bespre king van een eventueele uitbreiding van het embargo tegen Italië. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 11. Dus werd Lloyd alleen gelaten en had gelegenheid in zich zelf te moppe ren en te razen. Hij voedde zijn ge dachten geregeld met gevoelens van beleediging en zelfrechtvaardiging, om het onaangename besef van mis schien wel wat onredelijk en ondank baar geweest te zijn, weg te dringen. Maar met zich zelf als rechter, is niets gemakkelijker dan zich te verbeelden dat men slecht behandeld is. Virginia en rechter Kent hadden dan tenmin ste wel wat sympathie kunnen toonen, toen hij uit de gevangenis kwam, ten minste zijn zuster. Dat was toch niet te veel gevergd, en dit was, wat hij juist noodig had, sympathie alleen, en zoo praatte hij in zich zelf. Lloyd bleef een poos mokken en nadat hij ontbeten en een paar siga retten gerookt had, was hij tot de vaste overtuiging gekomen dat hij wel heel erg te beklagen was. Eindelijn liep hij de eetkamer uit en de hall in, maar er was niemand. Geen enkel scheen te beseffen, wat hij hrd door gemaakt, en hy had .vel dood en be graven kunnen zijn, voor iemand Eden over Engeland's buiien- landsche pohtiek. Als minister van Buitenlandsche Zaken heeft Eden in het Lagerhuis een uitvoerige rede gehouden over Engeland's buitenlandsche politiek, waarin hij o.m. zeide »De olie-sanctie is een sanctie als elke andere; men moet nagaan of haar toepassing den vrede kan verhaasten. De Britsche regeering handhaaft haar politiek van krachtig collectief verzet tegen agressie; totdat de vrede is geteekend kan er van zwakheid noch aarzeling sprake zijn. Het rapport der Commissie van Vijf blijft de grondslag, waarvan bij elke nieuwe vredespoging moet worden uitgegaan.» Betreffende de publicatie van het Engelsche rapport in de Giornale d'Italia over het Abessijnsche vraag stuk, zeide Eden o. m., dat men pogingen zal doen om de schuld van dergelijke indiscretie vast testellen. Eden gaf de verzekering dat het rapport geen speciaal geheim karak ter droeg, noch de Britsche regee ring in een hachelijke positie zou kunnen plaatsen. Tenslotte gaf de Britsche minister een zeer uitvoerig overzicht over den huidigen internationalen toe stand, die, naar hij meent, onver mijdelijk tot een nieuwen wereld oorlog moet leiden, tenzij een algemeene samenwerking,gebaseerd op het beginsel van de collectieve veiligheid, tot stand komt. De opleving in België. Nadat reeds aan de hand van werkloosheidscijfers budgetverbete- ring en anderszins de opleving van het Belgisch bedrijfsleven was ge constateerd, is nu ook 't jaarverslag van de Nationale Bank van België dit economisch herstel, dat intrad na de devaluatie van den frank, komen bevestigen. Het jaar 1935 staat volgens dit verslag in het teeken van het einde der depressie en van het begin eener opleving. Het bracht met de devaluatie het evenwicht terug tusschen binnen en buitenlandsche prijzen. Waar het noodig was om om prijsstijging tegen te gaan werden contingen- teeringen opgeheven of tolmuren omlaag gehaald. De export waarvan de welvaart van België grootendeels afhankelijk is, vraagt nog voort durend aandacht voor verruiming van afzetgebied, maar vond een basis voor herstsel. Wellicht zullen de mededeelingen van de Nationale Bank, zijnde een officieele instantie welke alleszins tot oordeelen bevoegd is, niet nalaten indruk te wekken in kringen, waarin men nog aan de opleving der Belgische nijverheid meende te moeten twijfelen. Roosevelt bestrijdt het geloof. In een radiorede heeft Roosevelt de noodzakelijkheid betoogd van een samengaan van alle gelooven zonder onderscheid van gezindte om het atheïsme te bestrijden, hoewel hij godsdienstvrijheid en verdraagzaamheid voorstaat. Ter zelfder tijd heeft Roosevelt zijn droefheid uitgesproken over de geloofsvervolgingen, welke in na burige staten plaats vinden, alsmede in ver verwijderde staten. Een politiek van goede buurschap be hoort niet te worden geschaad door godsdiensttwisten. eenige notitie van hem nam Hij griste woedend zijn hoed van de kapstok, plantte dien op zijn hoofd cn ging de deur uit, die hij met een c;eunende slag achter zich dichttrok. Lloyd sloeg gemelijk den weg naar de stad in. Hij had geen vast plan, maar dat kon nog komen. Hij had geen lust een van zijn kameraden tegen te komen. Hij vermoedde dat zij wel iets over hem gehoord zouden heb ben en hij wist ook, dat, als hij ze ont moette, ze toch de heele geschiedenis van hem te weten zouden komen, en daartegen kwam zijn familietrots in opstand. Toch hoopte hij dat hij iemand zou kunnen aanklampen, wie hij zijn narigheid zqu toevertrouwen en die hem de gewenschte sympathie zou schenken. Zoo kwam hij op het marktplein. Instinctief keerde hij het witte gerechtsgebouw den rug toe en stak de straat over, en daar ontmoette hij Mevrouw Fenwick, een jonge weduwe, die juist uit het warenhuis kwam en naar haar two-seater liep. Lloyd's oogen rustten een oogenblik op haar elegante gestalte. Ja, ze had hem gezien, er kwam een schuchter, onzeker lachje in haar gezicht. Lloyd glimlachte terug en ging naar haar toe. Heb ik U niet eerder ontmoet? vroeg hij. Ja, dat geloof ik wel. Ze stak hem haar hand toe. Hoe gaat 't met U? Ik dacht, dat U me eens zoudt ko men opzoeken. Mevrouw Fenwick was een bijzon der knappe vrouw en in het gezicht, dat nu glimlachend naar hem opge heven werd lag een uitdrukking van sympathie. Mevrouw Fenwick had namelijk van haar negerbediende ge hoord, waar Lloyd den nacht had NEEM HET ZEKWE VOOR HET ONZEKERE EN VERZEKER U BIJ DE CONCUR R E E R E N OE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN Tweede Kamer. Mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Maassluis die in de vacature dr. A. A. L. Rutgers werd benoemd ver klaard. tot lid van de Tweede Kamer heeft deze benoeming aangenomen. Nederlandsche spoorwegen. De geschatte ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) hebben in januari f 7,764,800 vorig jaar f8.946,433 beloopen. Het gemiddeld aantal kilometers in exploitatie was 3431 (vorig jaar 3577) dus ontvangst per dagkilometer f 73 (vorig jaar f 80.67). De Nederlandsche conjunctuur. Het Januarinummer van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat een teekenende gra fiek, waarin.'t verloop der Nederland sche conjunctuur in 1923 tot heden verwerkt is. Het beeld, dat men te zien krijgt vanaf 1934 is er een van al maar dalende lijnen, welke ook voor 1935 niets goeds en voor de toekomst wei nig hoopvols bevatten. Zoo is er geen verbetering voor koersen van aandeelen noch voor aanbestedingen van fabrieks- bouw Evenzoo verminderde het aantal aanvragen bij de arbeidsbeurzen. De totale in- en uitvoer daalden- De emis sies van Nederlandsche aandeelen ble ven sporadisch. Het indexcijfer van de groothandelsprijzen bleef op hetzelfde niveau, ondanks alle deflatiepogingen. Daarentegen daalden de Ioonen nog. Alleen de prologatierente zag gouden bergen in verband met de onrust op monetair gebied. Uit verdere jaarcijfers in het maandblad blijkt, dat de aan passing soms mechanisch en rationalis tisch geschiedde en bijgevolg de werk loosheid deed toenemen, zooals bij de kolenmijnen en aan de havens. In den landbouw teekent zich de omzetting van de bedrijven af, daar er veel meer doorgebracht. Naar zoo iemand had zij juist gezocht. Ik was van plan U spoedig eens te bezoeken, antwoordde hij en nu ik U ontmoet heb, zal ik 't zeker doen. Waar gaat U nu heen? vroeg ze lachend. Geen vast plan. Rijdt U dan een eindje mee. Hebt U daar lust in? Ze keek hem strak aan en toen ze ziin aarzeling opmerkte, veranderde re vlug van tactiek. Of nog beter. Kom vanmiddag bij me theedrinken. Weet U mijn adres? Ja zeker, dank U, ik zal met ge noegen komen. Goed, tot ziens dan, tot vanmid dag, T zal prettig zijn nog eens met U te praten. En nog steeds glim lachend, stapte Mevrouw Fenwick in haar auto'tje en reed weg. De glimlach bleef op haar gezicht, lang nadat Lloyd uit het gezicht was. - Ik ben er zeker van, overdacht ze, dat de oude heer een groot ver mogen naliet, toen hij stierf, en ik moet er wat van te pakken zien te krijgen. De jongen is nog niet meer derjarig, maar dat duurt niet lang meer. Wat een klap in 't gezicht voor al die moeders met huwbare dochters als ik den jongen Fairfax inpikt! Lloyd ging dien middag bij haar theedrinken en den volgenden avond bezocht hij haar weer. Hij vond Mevrouw Fenwick op een sofa bij het haardvuur, want 't was vochtig weer on Kil. Ze was gekleed in een elegante tea-gown en rookte de eene sigaret na de andere. Ze slaakte een kreet van verrukking toen hij werd aange diend. Kom hier zitten, verzocht ze, na dat ze hem haar beide handen had Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hcesi-stillende werking, haar ziektekiem- doodende igenschappen, haar gunstigen invloed op \e borst, keel en ademhalings organen is do bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel tarwe en rogge en gerst geplant werdi dan tevoren. Voegen wij hier verder j aan toe, dat de postspaarbanken en de boerenleenbanken in 1935 verminde ringen toonen van het saldotegoed der inleggers en de rijksbegrooting steeds zwaarder belast werd met steungelden, om te sluiten met te wijzen op een wederom gedaald geboortecijfer, dan gelooven wij de conclusie te moeten trekken, dat 1935 over de geheele linie een donker jaar geweest is met slechts minimale successen en bitter weinig perspectief op spoedige verbetering. Steun voor mislukten kóoloogst. De minister van Landbouw en Visscherij heeft besloten, uit het Landbou wcrisisfonds een bedrag van 8 ton te verleenen aan de tuinders, die ten gevolge van misoogst in moeilijkheden zijn geraakt. De Litlorina voldoet niet. De proefritten met de »Littorina« een Italiaansch product van de Fiat fabrieken te Turijn die o a. op het baanvak 's Hertogenbosch Lage Zwaluwe hebben plaats gehad zijn gestaakt. Het blijkt dat deze motorwagen niet heeft voldaan en niet datgene is waar de Ned. Spoorwegen naar zoeken. Ook de inrichting is niet comfortabel, terwijl bij maximum snelheid een schommelende be weging optreedt in de richting loodrecht op de rijrichting. toegestoken ter begroeting, en wees op de sofa. Prettig dat je gekomen bent. Ik heb me gisteren erg eenzaam gevoeld. Ik ook, antwoordde Lloyd, ik was bang, dat ik U met mijn narigheid verveelde. Beste jongen, hernam ze, dat mag je niet zeggen, maar zoo moet ik je niet noemen, hé? Waarom niet? vroeg Lloyd over moedig. Er scheen een vermoeide trek in Mevrouw Fenwick's gezicht te ko men. Mijn beste jongen, dan, vervolg de ze luchtig, je hebt me heusch niet verveeld. Eigenlijk, maar dat doet er niets toe. En daarbij vind ik da* ze je schandelijk benandeld hebben. Dat is ook zoo, stemde Lloyd in. Hij staarde een oogenblik norsch in 't vuur. Toen keek hij op. Daarbij wat? Niets. Lloyd wendde zich weer af en zijn denken ging terug naar zijn eigen moeilijkheden. Rechter Kent is zoo verduiveld vervelend met zijn gepreek, en Virgi nia is natuurlijk op z'n hand, ze is ver loofd met zijn zoon. En omdat ik haar gisteren gezegd heb, wat ik van die Kent dacht, wil ze heelemaal niet meer tegen me spreken en ze loopt in het huis rond, of ze niemand op de we reld meer heeft. De jonge vrouw sloeg hem gade, terwijl hij sprak. Er kwam een flauw glimlachje in haar oogen en om haar mond en als Lloyd toevallig had op gekeken en die uitdrukking gezien had, zou dat heel wat beter voor hem geweest zijn. Ik vind het vreeselijk lam voor je, sprak ze, maar ik begrijp je ten minste. Dat weet je toch, nietwaar? Ja, merkte Lloyd op, U bent zoo vriendelijk geweest. Hij raakte even haar handen aan U bent een goede kameraad, besloot hy. Mevrouw Fenwick mankte een be weging in zijn richting. Lloyd zag dit als een impulsieve handeling. Ze keerde haar hand om en legde die over de zijne. Lloyd, zuchtte ze, vind je het erg, als ik je zoo noem? Neen, natuurlijk niet. 't Kwam niet bij hem op, haar te vragen, hoe ze zijn voornaam kende. Hij keek haar aan en schoof naar haar toe, zoo, dat ze dicht naast elkaar op de sofa kwamen te zitten. Lloyd, ik weet veel van je af, ik heb je maanden lang gade gesla gen, al heb je mij nooit opgemerkt. En ik, o, ik weet niet, hoe ik 't zeggen moet, maar, ik ben een vrouw en vrouwen zijn vaak openhnrt'ger dan meisjes als haar geluk op 't spel staat. Ze sloeg haar oogen neer cn Lloyd zag, dat ze heel verlegen was. En oogenblik aarzelde hij. Bedoelt U, dat U Ja, mijn jongen, fluisterde ze. Lloyd was in het vervolg haast iederen avond hij haar, maar de jonge vrouw waarmede hij zich in stilte ver loofd had, was ook al niet volmaakt. Op een avond, 'n week later, zat hij in elkaar gedoken op de sofa en Gloria Fenwick liep opgewonden het vertrek heen en weer. Liefste, praatte Lloyd, zich ver mannend. Ik heb je toch verteld, dat ik je zoo graag een verlovingsge schenk wilde geven, een halssnoer of iets dergelijks, maar ik kan 't helaas niet doen.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1