NIEUWS UIT HEUSDEN. RECHTZAKEN. BINNENLAND. KANTONGERECHT, INGEZONDEN STUKKEN, GEMENGD NIEUWS. Heusden, 27 Februari '36 De carnaval is weer voorbij. Hoe wel die niet meer gevierd wordt als vroeger, was er toch nog in enkele café's meer dan gewone drukte, daar er gelegenheid bestond tot dansen, doch ook was zulks niet meer als vroeger; denkelijke oorzaak: de crisis. Zondag a.s. krijgt Juliana op bezoek: Kaatsheuveische Boys 2 voor de comp. afd. 4 le klasse A BVB. - Zaterdag speelt onze Mr Dam mer, de heer A. de Graag, te Am sterdam tegen R. C. Keller in den wedstrijd om het kampioenschap dammen voor Nederland. Het consultatiebureau werd bezocht door 21 moeders met hun baby's, zoo van hier als uit de omgeving In de v.m. Muloschool begon Dr. v. Gulik zijn cursus in eerste hulp bij ongelukken. Aanwezig was de Edelachtb. heer Burgemeester die een openingsrede hield en wees op het nut van dezen cursus en tevens den dokter dank zei voor zijn bereidwilligheid deze lessen te willen geven. De Heusdensche Hengelsport vereeniging hield een onderling concours voor de leden. Winnaar van den len prijs, een prachtige fauteuil, was de heer W. Baaijens, terwijl voor alle leden tevens een prijs beschikbaar was. De heer Dovens, wichelroede looper te Lieshout, hield voor de leden van den RK Werkliedenbond »St. Jozef« en genoodigden een hoogst interessante voordracht met demonstraties Geen der aanwezigen beklaagde zich zijn gang naar het vereenigingslokaal, doch allen waren opgetogen over wat ze te zien en te hooren hadden gekregen. f5,boete of 5 d. h. J. K. Deuteren, auto niet ingeschreven, f 10,—boete of 10 d. h. H. J. K., Eethen, rijwiel zonder achterspatbord f2._ boete of 2 d. h. D. van V., Veen, auto laten staan, f2,boete of 2 d. h. H. M. de Koningin keert terug in ons land. Heden zullen H M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana te 's Gra- venhage terugkeeren van haar bui tenlandsche reis. Steun aan de Rundveehouderij. De minister van Landbouw i Visscherij heeft vastgesteld, dat uit het landbouwcrisisfonds aan de ge- organiseerden, aangesloten bij een der Landbouwcrisisorganisaties, een bedrag van f25,_, f40— of f.50 zal worden uitgekeerd overeenkom stig de bepalingen van het Reglement Steun aan de Rundveehouderij. Circa 195,000 werkloozen jonger dan 30 jaar Aan een naar den toestand op Jan. 1936 ingesteld onderzoek naar de leeftijden van de bij de gezamen lijke organen der Openb. Arbeids bemiddeling ingeschreven werklooze arbeiders, zijn de volgende gegevens ontleend: personen jonger dan 18 jaar: mannen 18812, vrouwen 7173 personen van 18—24 jaar: manneri 71667, vrouwen 7146; personen van 25—30 jaar mannen 88894, vrou wen 2231personen van 31 jaar en oudermannen 274059, vrouwen 3909. In totaal bedroeg het aantal werkloozen onder de 30 jaar, zoowel mannen als vrouwen, ruim 195000. Ned. Regionale Pers Te Utrecht heeft de oprichtings vergadering plaats gehad van «De Nederlandsche Regionale Pers», waarbij met groote meerderheid de doelstelling van het voorloopig be stuur werd aanvaard. Als definitief bestuur werd geko zen A. T. Verschoor, uitgever Cu- lemborgsche Courant, voorzitter; G. de Pree, van Galenstraat 27, Den Haag, secretaris; R Oudenboon, uitgever Nieuwe Harlinger Courant J. Somer, uitgever Brummensche Courant. Het bestuur zal nog met drie le. den worden uitgebreid. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer begon, na de begrooting van Sociale Zaken goed g 'keurd te hebben, met de behan deling van Binnenlandsche Zaken De wet op de uitverkoopcn. Reeds herhaaldelijk hebben zaken lieden voor de verschillende kanton gerechten in den lande terecht ge staan wegens overtreding van de wet op de uitverkoopen. Het Bossche Kantongerecht behan delde voor het eerst dergelijke zaak jes. Men weet dat de wet thans ver biedt het aankondigen van een ver koop, waardoor bij het publiek den indruk wordt gewekt van een tijde lijke voordeelige aanbieding, in ver band met bijzondere omstandighe den, die zich ten aanzien van het winkelbedrijf voordoen. Zoo was gedagvaard A. L. Br.n ninkmeijer te Amsterdam, die op de Pensmarkt te Den Bosch aan meerdere ramen van zijn zaak recla meborden had doen hangen, waar op vermeld stond «Novemberaan bieding». De getuige P. M. Annegarn, be drijfsleider te Vught, deelde mede, de reclame in opdracht van ver dachte te hebben aangebracht. Voorts had hij een advertentie geplaatst, waarin vermeld stondWie nu koopt, spaart veel geld, November- aanbieding. De ambtenaar van het O. M. eischte ontslag van rechtsvervolging, daar hij het een gewoon verschijnsel vond en niet in strijd met de wet. De kantonrechter ging daarmede accoord en de uitspraak was con form den eisch. Verschillende andere personen, die een zaak in Den Bosch hebben, moesten terecht staan, zooals o.a. de heer A. van Hilst uil Waalwijk. Doch bij geen van allen was bij het publiek de indruk gewekt van een verbouwing, het ontslag van een chef of andere bijzondere omstandigheden in het bedrijf. Ook hier volgde ont slag van rechtsvervolging. In de zaak van H. J B. Hoyer had al meer dan een jaar'n kaartj> voor het venster gelegen «Koopji van f4.25, nu f2.48.» Daar een aan bieding, die langer dan een jaar duurde, kwalijk een tijdelijke ge noemd kon worden, volgde ook hier conform den eisch ontslag van rechtsvervolging. De ï>Saaia voor den rechter In den stroom van bekentenissen der Ossche misdadigers werd ook bewijsmateriaal verzameld tegen A. M. H., bijgenaamd de »Saai« 44 jaar, voerman te Eindhoven. Omtrent dezen beruchten misda diger kwam vast te staan, dat hij had deelgenomen aan een tweetal inbraken, zes jaar geleden te Eind hoven gepleegd. Op 28 December 1930 nam hij deel aan een inbraak bij P. Reynders te Eindhoven, waar een bedrag van 1 230,werd buitgemaakt, Twee dagen tevoren had hij in de woning van C. Sanders, na de deur met een valschen sleutel te hebben geopend, een bedrag van ongeveer f350,— bemachtigd. Zijn medeplichtigen, W. van Heugten en de beruchte Koosje van Berne, beiden gedetineerd, kwamen nu tegen hun vroegeren kameraad getuigen. De »Saai« ontkende alles noemde de heele affaire »pure fantasie« De officier memoreerde dat ver dachte reeds twaalf zware vonnissen op zijn straflijst heeft Hij is de dader van de beruchte inbraak de He va hij is ook de dader van de zeer ernstige poging tot brand stichting, waarvan hij in hoogste instantie werd vrijgesproken op juridische gronden. Er liggen nog een twintig pro cessen-verbaal op hem te wachten, waarvan de officier er binnenkort enkele zal voorbrengen, o.a. roofoverval. De eisch luidde ditmaal zes gevangenisstraf. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. jaar DEN BOSCH. Uitspraken Chr. de K. Waalwijk, straatschen derij, waarschuwing. P. A. C. v. d. D. Waalwijk,straatschenderij, waar schuwing. A. T Kaatsheuvel, ver blinde verlichting voeren f5,— boete of 5 d h. J. K., Sprang, verboden weg berijden, waar schuwing. H. J. W.f Kaatsheuvel, gespan zonder licht, tweemaal f3,— boete of 6 d. h J. A. de K., Kaats- heuvel, rijwiel zonder reflector en twee personen op het rijwiel, twee maal f3,boete of 6 d. h A. van B Vlijmen, los rijden, waaaschu- wing. F. J. A., Drunen, venten, f4,— boete of 4 dagen. T. O,Alm. kerk, loopen over verboden grond, (Buiten verantwoording van de Red.) Mijnheer de Redacteur, In uw nummer van 1.1. Zaterdag trof mij een bericht uit Veldhoven, ontleend aan »Het Huisgezin.» Tot goed begrip der lezers moge ik het hier nogmaals herhalen Staking in een Schoenfabriek. Naar aanleiding van de staking in de schoenfabriek van de firma van Sambeek te Veldhoven ver nemen wij, dat de oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat door het hoofdbestuur van de werkliedenorganisatie de eisch is gesteld, dat een collectieve arbeidsovereenkomst zou v jr den gesloten. Deze eisch is ook aan andere firma's gesteld, doch deze hebben van de zijde der werknemers inlichtingen ont vangen, waarop zij de gegronde verwachtiug konden bnseeren, dat haar voornaamste concur rente eveneens de collectieve overeenkomst zou sluiten Een dergelijke mededeeling betreffen de de voornaamste concurrente der firma van Sambeek kon niet worden gedaan, zoodat deze firma zich niet aan een collectief contract wilde binden, zoolang haar concurrente de loonen in volle vrijheid kon vaststellen. Intusschen verschil len de loonen van het voorge stelde collectieve contract weinig van de reeds bij de firma Van Sambeek in feite betaalde loonen. Bij de staking zijn vijftig menschen betrokken. Hsgz, üp deze aangelegenheid wou ik de speciale aandacht vestigen der organisatie-besturen en werknemers, zoowel als der patroons, omdat hier de kern zit van een groote fout, die aan den slechten gang van zaken in onze schoenindustrie knaagt, die mede oorzaak is van de concurrentie afbraakprijzen en de lage loonen die de arbeiders veelal ontvangen. De organisatiespant haar krachten in om een collectief contract af te sluiten; dat gaat niet gemakkelijk maar ten slotte lukt het. Een bona fide fabrikant houdt er zich aan, een collega tracht er zooveel mo gelijk onder uit te kruipen, de een houdt zich aan loonen de ander gaat er onder; de een betaalt bij slapie 50e/0, de ander niets, zet z'n menschen gewoon wegens slapte op straat en neemt hen zoo noodig terug, maar aan veel lager loon of in lossen dienst. Daardoor toch worden toestanden geschapen op concurrentiegebied, die niet dooi den beugel kunnen en die door de arbeiders organisatie met alle kracht zonder aanziens des persoons moes ten worden bestreden De fouteerende patroon kan op die manier weer gaan leveren, dus doet een goedwillende een zeer on eerlijke concurrentie aan en is de oorzaak dat men dezen er toe brengt zich ook niet te houden aan af spraken, waartoe hij gewoonweg gedwongen wordt. Lijdt de patroon schade door deze practijken, de werkman wordt er op den duur (ie dupe van. Werd eerst 70°/0 wachtgeld nu 50°/0 idem uit betaald, men zal weldra er getuige van zijn dat ook dit verloren gaat voor den werknemer, als niet met alle ten dienste staande middelen, door de arbeiders leiding gezocht wordt, dat algemeen de hand wordt gehouden aan aangenomen ver plichtingen en men zich niet door trucs en foefjes van de wijs laat brengen, maar doorvoering eischt bij den een zoo goed als bij den ander. Dit is voor d toekomst der industrie en niet het minst voor den werknemer van het allergrootste belang. Met dank voor de plaatsing. EEN SCHOENFABRIKANT. Voeten gezwollen door rheumatiek. Nu tennist hij weer. »Twee jaren geleden kreeg ik pijn in mijn voeten, die steeds erger werd. Ik probeerde electrische stroo men, massage, hetgeen niet hielp. Nu een jaar geleden raadde men mij aan een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad als het ware onmiddellijk in, toch verdwenen de pijnen en zwellingen in mijn voeten slechts geleidelijk. Na zes maanden verbaasde ik mijn vrienden, doordat ik weer lange wandelingen kon maken. Nu speel ik al weer tennis. Ik ben nog jong en U zult zich kunnen indenken wat het voor mij beteekend zou hebben, voor altijd kreupel te moeten zijn. Ik zal er steeds dankbaar voor blijven, dat men mij raadde Kruschen Salts te nemen.C. W. te S. Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak in een overmaat van urine zuur in het lichaam. Dit gevaarlijke urinezuur ontstaat door afvalpro ducten, die zich door onvoldoend werkende afvoerorganen in het lichaam hebben opgehoopt. Kruschen Salts spoort deze afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen zullen worden verwij derd. Met de oorzaak zal ook de pijn verdwijnen. Maar dit niet alleen, ook de geheele gezondheidsioestand zal verbeteren. Lusteloosheid en ver moeidheid zullen plaats maken voor energie en uithoudingsvei mogen en men zal zich jaren jonger voelen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en kende drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam, voorkomt grofkorrelige uitwerpselen kl Een afdoende bestrijding erva niet bekend. Ten slotte nog iets de bladrandkevers die o.m. ook bladranden van jonge erwten knagen. Heeft men op het laatstv April of begin Mei koud, droogs dan kan heel wat schade wor< veroorzaakt. Als bestrijdingsmid woidt wel bespuiting met Parij, groen toegepast. lo. 18. 0VB Koop Wat Waal Goed Het S| Naar Waalwijk, Februari 1936. ERWTEN. Als goede voorvruchten voor erwten staan bekendde granen 't algemeen en in 't bijzonder gerst, verder aardappelen en kool rapen. Ook op pas gescheurd gras land kan een erwten-oogst uitstekend slagen. Boonen staan in 't algemeen als een ongeschikte voorvrucht be kend. Het verdient aanbeveling om tusschen twee erwten-oogsten op het zelfde perceel tenminste vier jaren te laten verloopen. Op erwten volgen'meestal wintergerst, tarwe, haver, aardappelen of bieten. Bij de bemesting dient vooral aandacht te worden besteed aan de fosforzuurvoorziening. Een goede erwtenoogst haalt uit den grond 170 Kg. stikstof, 50 Kg. fosforzuur, 60 Kg. kali en 60 Kg. kalk. Bij de stikstofbemesting dient men er wel aandacht aan te besteden dat de erwten stikstofverzamelaars zijn. Zij doen dit met behulp der wortelknol bacteriën. Daardoor is het mogelijk op goed een goede schoof erwten te telen zonder een slikstofbemesting te geven. Heeft men weinig vrucht baren en schralen grond dan ver dient een stikstofgift van 40-60 Kg. sterk aanbeveling. Vooral wanneer deze meststof vroegtijdig gegeven wordt, mag men er in den regel een gunstig resultaat van verwachten. Hierdoor komt het gewas sneller door z'n eers.e groeiperiode heen, waardoor het gevaar voor schade, aangebracht door vreterij enz. kan worden verminderd. Ook schade, door enkele plantenziekten aange bracht, kan orden beperkt. Maar het voornaamste blijft toch de be mesting met fosforzuur. Hiervoor kan men b.v. nemen 600 kg. slakkenmeel of een even groote hoeveelheid superfosfaat per H.A. Soms wordt ook bij de voorvrucht met deze bemesting reeds rekening gehouden en wordt deze bij de fos forzuurvoorziening extra bedacht. Naast deze fosforzuurbemesting komt de bemesting met kali. Bij voorkeur neemt men hiervoor kali zout 40 o tot een hoeveelheid van 200 tot 300 kg. per H.A. Men geve dit eenigen tijd voor het zaaien der eiwten. Hierdoor kan aan de chloor welke in het kalizout voorkomt ge legenheid gegeven woiden met het water van eventueele regenbuien in den grond af te zakken. In het zaai zaad mogen geen miskleurige erwten voorkomen, wijl er gevaar bestaat dat deze in den grond zouden gaan schimmelen. Ook de overige erwten moeten zoowel in- als uitwendig schim mei vrij zijn. Het zaaien ge schiedt tegenwoordig vrij algemeen met de machine. Zaait men groene erwten dan neemt men meestal 160 tot 200 kg. per H.A., doch desooit van grond heeft hierop ook wel eenigeinvloed. De rijen-alstand voor groene erwten is meestal 25—45 cM. terwijl men ze 4 7 cM. diep in de grond brengt. Worden eiwten op z.g n. zwaar land gezaaid, dan is een belasting der machine noodzakelijk. Het gebiuik van drukijzers kan daarbij goede diensten bewijzen. De beste zaaitijd voor erwten is de maand Maart en als de weersom standigheden zulks toelaten liefst zoo spoedig mogelijk. Het perceel waarop de erwten staan moet met de schoffel of schrepel enkele keeren worden bewerkt. Vooral als de grond door regenbuien dichtslaat, moet hij zoo spoedig mogelijk door een lichte grondbewerking worden opgemaakt daar op dichtgeslagen grond de op. brengst in de meeste gevallen bene den de middelmaat blijft. De voornaamste ziekten welke schade aan het gewas kan veroorzaken op de eerste plaats de knop madenziekte. Deze wordt veroor zaakt door de made cier erwtenvlieg en de zoogenaamde »kwade koppen welke veroorzaakt worden door de larven der blaaspooten. Om schade te voorkomen zaaie men vroegtijdig. Verder moet men rassen nemen welke vroeg bloeien en geen erwten telen naast land waarop de ziekte het vorige jaar heerschte. Een ander ziekte is de St. Jansziekte. Deze wordt door een zwam veroorzaakt. Omstreeks St. Jan worden de aan getaste planten geel, eerst de topper, en daarna verder naar beneden. De zwam woekert in de wortels en het ondereinde der stengels waardoor de vochtaanvoer wordt belemmerd, zoodat de planten ver dorren. De zwam blijltin den grond achter. Een ruime vruchtwisseling is daarom zeei aan te bevelen. De vlekkenziekte gaat met het zaad over. Zoowel op de zaden als op de peulen komen vlekken voor. De zaden zijn bovendien miskleurig De vlekken op de peulen zijn rond met een bruinzwarte rand. Deze ziekte wordt veroorzaakt door de zwam Ascochyta pisi. Slechte kieming der zaden en een spoedig afsterven der kiemplanten zijn in verband hier mede veel voorkomende verschijn selen. Ook door de erwtenbladroller kan veel schade worden aangericht. De larven vreten in de peulen de erwtjes aan en spinnen de overblijf selen aaneen met een spinsel waarin Meisje rtchi om metingen aan in kerk. Toen de koster der parochiek van O. L. Vrouw van Goeden Ra aan den Arendsweg te Bevers zich tegen half zes Zondagavo naar de kerk begaf, teneinde al in gereedheid te brengen voor Lof van zes uur, deed hij een 0| stellende ontdekking. Biechtstoel waren opengerukt en op het ho0 altaar was het een ware chaos, f Evangelieboek lag aan flarden scheurd, roode en blauwe toog] van de misdienaars waren overj&taicn altaargesmeten, kaarsen doormidd hmz^n gebroken, kruisbeelden vernield, tiieeg wijl een splinternieuw driestel vie woi fomfaaid in het priesterkoor lade vo< Een houten tal ernakelkast van hluuzii-'hi zijaltaar was voorts op het hooprovun altaar, waarover wierook was jijde woi strooid, neergezet, terwijl hoven Lirod het baldakijn een zestal kussel De t lag™ dom v Aanvankelijk meende men, deo d heiligschenners hier hun woedbewooi hadden gekoeld, doch bij naderoidcrm derzoek ontdekte men in een di hoeken van de sacristie een meis van pl.m 20 jaar, dat met een ar voor de oogen stond te snikken In een aanval van verstandsve hijstering had zij deze vernieling aangericht. Na gehouden overle werd het ongelukkige meisje nas Haarlem vervoerd. Eenige jaren geleden had zij dezelfde kerk een dergelijke wanon veroorzaakt. Felle brand te Udenhout. Bij een hevigen brand te Udei hout nabij Tilburg zijn driewonii gen, toebehoorend aan de familii Broeders, Weijtens en Jansen, m den grond gelijk gemaakt. Doordat de huizen met riet gedel waren, ontstond er een groote voi kenregen. Er is van den inboedi zoo goed als niets gered. Vermoi delijk is de brand o tstaan door ee defect aan den schoorsteen vanee der huizen. Mej van te Laak, die tegenove de brandende huizen woont, kree bij het zien van den brand een toeva De Tilhurgsche brandweer ko slechtsnablusschingswerk verrichtei De onbewaakte overweg Te Apeldoorn is op den onbe waakten overweg nabij Beekberge een vrachtauto door den locaaltrti Apeldoorn— Dieren gegrepen en ge heel vernield. De bestuurder, de 30 jarige H. Nieuwenhuis uit Apeldoori werd gedood. Wat tusschen O en g ligt. Een schoenwinkelier te Alkm trachtte de aandacht van het publiek le trekken door een groote O 0[ zijn etalage, gevolgd door zevei stippen, waarachter weereen kleim g, aldus Og. De voorbijgangers bleven nieuws gierig staan, turende naar de zon derlinge rebus. «Ik begriip het al» zei er een, «'t is een doodgewom «Opruiming» en, aldus de «Leeuw Crt.», lachend om de vindingrijkheic van den klimmen winkelier, stroom den de op koopjes beluste klanten den winkel binnen. Op de vfaag naai de Oplossing van zijn rebus en o het inderdaad een toch verboden Opruiming was, antwoordde de schalk, dat hij Oud genoeg was om, de wet te kenneneen Opruiming weineen, die was nu verboden. Om belang, zoo had hij onderling met zijn vrouw afgesproken, eischt een Opwekking te richten tot het pu bliek, die niet Overbodig kan geacht worden, opdat wij vanavond bij de Optelling onzer ontvangsten zullen kunnen constateeren, dat Onze po ging geslaagd is. Toen trad de politie binnen, sprak van Overtreding en Ontduiking der wet, want Opruiming was nu ver boden. Procesverbaal werd opge maakt. Maar steeds nieuwe klanten traden lac hend binnen en kochten, kochten, Er z verbelt baren legging gescha Het K tigen fl ingetu Sprarij delijk worde Een en a; voor zaak zeker V.m zonde Niet hei pi met De de deur. Mullei huwel de bi op bi Re. genoc a^ht grooti houdt word Dc Heer T.B i onbe van 1 zijr wei St. C 1 A V... dat is Voorzichtig zijn! Dit V - vormige v.iligh.idsadvi.s mo.it u op uw voorruit plak ken. om r steeds aan te denken, dat in het ver keer „veilig", „vlot" vlug" vrien. den zijn llll

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8