Toegewijd een Hendel» Industrie en Gemeentebelangen. PRESTO HET HOOGSTE RECHT .nOORDBRfiBAHO" EERSTE BLAD. BINNENLAND BUITENLAND. FEUILLETON DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. AER 19. WOENSDAG 4 MAART 1936. De Echo van het Zuiden, Waalwtjksche en Langstraatscbe Conraot* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIEREN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.60. Reclames 40 cent per regel. B\j contract flink rabat. Partijraad \an de R.K. Staatspartij. De zestiende vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij werd Vrijdagmiddag te Den Bosch gehouden. Mr. C. Goseling, partijvoorzitter hield de openingsrede, waarin hij wees op de belangrijkheid der ver gadering, waarin het ontwerp staat kundig program zou worden be handeld. Hiernaast zal de partij echter ook een program van actie noodig hebben. Spr. werkte deze punten uit en hoopte dat de verga dering een versterking van het on derling begrijpen en vertrouwen zou bewerken. Na de gebruikelijke verslagen zijn een reeks voorstellen van kringbe- sturen behandeld. In een avondvergadering sprak prof. mr. Aalberse over den alge- meenen staatkundigen toestand en het parlementaire werk, waarbij o.a. het Juli-conflict met het kabinet Col ij n en de weigering van samen werking met de S.D.A.P. werd be. sproken. Zaterdagmorgen werd de verga dering voortgezet Prof. dr. rnag. J Kors, O.P. sprak over de mogelijk heid en het karakter van het be ginselprogram. Na de verschillende inleidingen zijn vruchtbare gedachten wisselingen gehouden. Aan het slot van de bijeenkomst heeft de Partijraad het beginsel programma en de Algemeene Richt lijnen der R. K. Staatspartij zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Pensioenkorting voor overheids personeel In opdracht van den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de com missie—Palm een uitvoerig rapport uitgebracht,waarbij een wetsontwerp is gevoegd, betreffende verlaging van de pensioenen der burgerlijke en militaire ambtenaren. Het rapport, dat naar de com missie van Georganiseerd Overleg is verwezen stelt volgens de Tel. voor deze verlaging te doen ingaan op 1 Juli 1936 en van kracht te doen zijn tot 1 Januari 1941. Uit den voorgestelden maatregel wordt 'n jaarlijksche bezuiniging verkre gen voor het Rijk van f 3,300,000; voor het veertigtal gemeenten, dat voor een deel harer ambtenaren het risico van eigen pensioen draagt van f 800,000 en voor het Alg. Bur gerlijk Pensioenfonds van f 1,600,000 De vermindering zal ten hoogste 10 pCt. bedragen. Belasting op buitenlandsche reizen Blijkens het thans bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp zal de belasting op reizen naar het buitenland bedragen per reis f 0.50 per dag voor de eerste 4 dagen; f 0.75 per dag voor de volgende vier dagen en f l,_ voor eiken volgenden dag. Onbelast blijven reizen, zoolang men op een Nederlandsch zeeschip ver blijft. Vrijgesteld van de belasting zijn schoolreizen, terwijl personen be neden 18 jaar eveneens de reisbe- lasting niet behoeven te betalen. Tivintig millioen voor werk verschaffing Bij de Tweede Kamer is ingediend een suppletoire begrooting van financiën ad 6,300,000 gulden voor werkverschaffing. Wanneer dit be drag beschikbaar wordt gesteld van 0,4 cent gedurende de maand April en van 0,3 cent in het tijd vak van Mei tot en met Aug. 1936 Indien de gemiddelde netlokaas- waarde der ondermelk gedurende een tijdsverloop van 4, respectieve lijk 5 weken mocht blijken gestegen te zijn tot of boven de waarden, hiervoren genoemd, echter verhoogd met 10 pCt. voor de tweede helft van Maart en April en met '20 pCt. voor elk der volgende maanden en dus de gemiddelde nritokaaswaarde in de bedoelde tijdvakken meer zou hebben bedragen dan respectievelijk gemiddeld 0,55, 044 en 0,36 cent per kg ondermelk, zal worden over. gegaan tot buitenwerkingstelling van de regeling. Dit laatste zal echter achterwege kunnen blijven, wanneer gedurende de beide laatste weken van een 4- of 5 weeksch tijdvak, als waarin het tijdsverloop, waarvoor de regeling geldt, zal worden onderverdeeld,de netlo-kaaswaarde der ondermelk ge legen heelt beneden de meerbedoelde prijzen van achtereenvolgens 0,5, 0,4 en 0,3 cent per kg. ondermelk. Nadere bijzonderheden over de uitwerking van het stelsel zal de Nederlandsche Zuivelcentrale aan 20 millioen beschikbaar voor nieuwe werken. Nederlandsche zuivelcentrale. De Nederlandsche Zuivelcentrale maakt naar aanleiding van het be richt betreffende de regeling inzake verplichte teruglevering van onder melk bekend, dat met dit stelsel getracht zal worden een nettokaas- waarde per kg. ondermelk te be reiken van 0,5 cent gedurende de tweede helft der maand Maart, belanghebbenden rechtstreeks mede- deelen. De stijgende werkloosheid. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal werkloozen in ons land eind Januari 43,000 meer dan een jaar tevoren van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door j. VAN DER SLUYS. Zich verzekeren bi) een goede maatschappi) ia een wl|ze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde in 1934 circa f 1.500 000 uit aan hare verzekerden Groote Italiaansche overwinning Naar de Italiaansche opperbevel hebber, maarschalk Badoglio seinde, is in Terabien een beslissende veld slag geleverd. De legers van Bas Kassa en Ras Seyoein werden om singeld en verslagen. De armee van den Negus is thans practisch het eenige Abessijnsche leger, dat den Italianen nog tegen stand zou kunnen bieden. Het hoogtepunt van den strijd was de bestorming van den Gouden Berg in Noordelijk Tembien. Hier zouden 10.000 Abessyniërs zijn gedood of gewond. Bij geruchten verneemt men te Rome, dat Ras Kassa gesneuveld zou zijn. Een tweede bericht meldt, dat hij zelfmoord zou hebben ge- pleegd. Momenteel echter volgen de lucht strijdkrachten de vluchtende Abes syniërs. Volgens Badoglio zouden de troepen van den Negus thans voor het eerst gedemoraliseerd zijn en den wil tot strijden hebben ver loren. Te Rome loopen geruchten, dat Haile Selassie afstand zou willen doen van zijn troon ten gunste van den kroonprins. Te Addis Abeba, waardebevolking in paniekstemming zou verkeeren, blijven berichten binnenkomen, welke de Italiaansche overwinning tegenspreken. Een beroep op Italië en Abessynië? De Fransche minister van Buitenl Zaken, Flandin, heeft tijdens de eerste bijeenkomst van de Commissie van Achttien het voorstel gedaan om de raadscommissie van Dertien, die in December belast werd met het toezicht houden op eventueele bemiddelingsmogelijkheden tusschen Italië en Abessinië, te verzoeken op beide oorlogvoerende partijen een dringend beroep te doen om de vijandelijkheden oogenblikkelijk stop te zetten. De Britsche minister Eden heeft zich bij dit voorstel aangesloten. Eden heeft voorts aan de com missie van Achttien doen weten, dat de Britsche regeering op grond van het rapport der petroleumexperts tot de overtuiging is gekomen, dat een petroleumembargo door de Volkenbondsleden doelmatig zal kunnen worden toegepast en dat zij bereid is tot een embargo op de» petroleumuitvoer over te gaan, wan neer de petroleum produceerende en transporteerende landen, die lid zijn van den Volkenbond, zich daarbij aansluiten. Na den opstand in Tokio. De eerste offïcieele berichten meldden het overlijden van minister^ president Okada. Als interimair president werd Goto benoemd, die thans zijn functie wederom moest neerleggen, daar men tot de ont dekking kwam, dat niet Okada, doch zijn zwager, welke sprekend op Okada lijkt, was gedood. Zelfs Nadruk verboden. 1 13) 't Is niet prettig om van je vrien den afscheid te moeten nemen, hé? Ik herinner me, hoe vervelend en saai ik alles vond, het eerste jaar nadat ik klaar was. 't Is natuurlijk altijd jammer, den band met je vrienden te moeten ver breken, maar, voegde Jackson er veel beteekenend aan toe, bedenk eens, waarvoor ik thuis kom. Daar is niets mee te vergelijken! De rechter lachte. Om hard te werken en weinig uit te gaan, hé jon gen? Jackson's thuiskomst was een groot evenement voor hem. Zijn vreugde zou echter niet half zoo groot zijn geweest, als zijn zoon er niet in gedeeld had, want er lag een diep gevoel van gene genheid achter zijn grimmig uiterlijk. Zijn zoon zou dan eindelijk bij hem blijven en hem bij zijn werk behulp zaam zijn en als het God behaagde, het werk voortzetten en de wet eerbiedi gen, zooals zijn vader het voor hem gedaan had. f De lunch was dezen dag een groot succes, niettegenstaande het gemis van het knapperige spek, dat Jackson niet scheen tc missen. Gedurende den maal tijd maakten beide plannen voor de toekomst: welk vertrek Jackson in huis zou krijgen voor studeerkamer en waar hij in de stad kantoor zou houden, dicht bij dat van rechter Kent natuurlijk. De rechter roerde echter de zaak van Lloyd en Marshall niet aan. Hij wist, dat Jackson dien middag Virginia zou gaan bezoeken en hij vond het beter, dat zij hem zelf het nieuws vertelde. Bovendien was de rechter heimelijk bang, dat hij zou moeten bekennen dat hij Marshall met zijn eigen geld scha deloos gesteld had, terwijl Virginia in de meening verkeerde, dat haar eigen toelage daarvoor voldoende was ge weest.. Dus vond hij het beter om er over .te zwijgen. Na de lunch deed Jackson zijn best, om geduldig met zijn vader over het examen te praten, maar de rechter voel de dat zijn gedachten ergens anders waren en gaf al gauw voor, dat hij aan het werk moest, waarop hij zich in zijn studeerkamer terugtrok. Jackson pakte zijn hoed van de kapstok en ging ver langend en uiterst tevreden met zich zelf en de geheele wereld op weg naar Virginia. De oude tuin van Fairfax was dien middag gelijk een paradijs. Met de ar men om elkaar heen wandelden ze sa men rond, terwijl ze elkaar duizend en één dingen te vertellen hadden. Ze wa ren met zijn beiden, meer begeerden ze op het oogenblik niet. De zon scheen door de takken van de oude boomen. de paden in t gras veld met fluweelig licht beschijnend. Nu en dan zweefde een vlinder over hun pad van de eene naar de andere bloem. En de heele tuin, warm, stil en afgelegen, ver verwijderd van 't druk ZEEPPOEDER I Geelt overvloedig schuim.l IS ke leven, scheen een plek, alleen aan bloemen, vogels en zonneschijn gewijd. En terwijl de twee geliefden daar rond doolden, werden ze stil, omdat het leek alsof zij, alleen in de groote wereld, de vredigheid van dit alles mochten genie ten. 't Was voor hen beiden een won dermooie middag, waaraan zij de vol gende weken met een folterend gevoel van verlies terugdachten. De schadu wen werden langer en langer en einde lijk liepen ze naar huis terug. Ze zou den elkaar dien avond weerzien, want ze waren beiden op een bal genoodigd, dat in de buurt gegeven zou worden, maar toch draalden ze met t afscheid. Zou er ooit weer zoo n volmaakte dag komen, vroegen ze zich af. 's Avonds na het eten, toen Jackson klaar stond om naar Virginias huis te gaan, kwam Jonathan binnen en meld de, dat Lloyd Fairfax hem spreken wil de en in de hall wachtte. Jackson sprong op en ging met een plotseling gevoel van onrust -naar hem toe. Vir ginia had gemeend, dat de rechter Jackson van Lloyd en Marshall ver teld had. en toen hij er niet over begon, had zij ook gezwegen. Zoo kwam t dat Jackson niet wist, wat Lloyd had uit gehaald nadat hij was weggegaan. Hij had Lloyd's manier van doen aan broe derlijke jaloezie toegeschreven en er niet meer over gedacht. Hallo Jack, begon de laatste. Een van Blake's bedienden is juist nadat jij wegging komen zeggen, dat t met He len minder goed is. Virginia is er heen, om op haar te passen, zoodat ze van avond niet naar het bal kan. Lloyd grinnikte en nam een briefjje uit zijn zak. Ik heb haar beloofd, je de boodschap over te brengen, omdat zij er op stond, dat ik met jou naar het bal zou gaan, maar ze wilde je toch schrijven. Jackson was diep teleurgesteld, maar hij opende het briefje en nadat hij het gelezen had, vouwde hij het op en stak het in zijn zak. Wat schrijft ze? vroeg Lloyd. —O, niets, alleen, dat ze vanavond niet gaan kan, antwoordde Jackson kortaf. O, zei Lloyd, kom, ga mee, ik heb geen zin om hier langer te blijven en je vader te ontmoeten. Waarom niet? Omdat hij natuurlijk een preek voor me klaar heeft, over die geschie denis met Marshall: ik heb hem sinds dien niet meer gesproken. Wat was het voor een geschie denis? Lieve deugd, heb je daar niets van gehoord? Ik had gedacht, dat de rechter en Gini je daarmee direct op het lijf zouden zijn gevallen. Ga mee, dan zal ik het onderweg vertellen. Heb je een nieuwe jas aan? Ja, gaf Jackson ten antwoord. Ik heb hem gekocht van het geld, dat mijn boeken hebben opgebracht. Kijk eens, er zit een geheim zakje in, waar ik mijn geld in bewaar, als ik dat tenminste heb. Hij zweeg, omdat hij zich plotseling zijn laatste gesprek met Lloyd herin nerde. Lloyd, ik had dien dag wer kelijk geen geld, hoor! In orde, ga nu mee, antwoordde de ander en samen gingen ze op pad. Op weg naar het huis van de Mon roe's, waar het bal gegeven zou wor den, vertelde Lloyd uitvoerig hoe Hil da er dien nacht met hem vandoor was gegaan en Marshall overreden had. Hij loog er nu juist niet om, maar per slot was die historie voorbij, en hij vond, dat hij Jackson net zoo goed een zoo gunstig mogelijk relaas kon geven, waarop alles gebeurd was. Maar Jack son had er. nadat hij het voornaamste wist, niet veel aandacht mee voor. Hij maakte uit Lloyd's woorden op, dat deze nijdig was op rechter Kent en dit nam hij hem natuurlijk kwalijk, maar hij wist, dat als hij ooit eenigen invloed op Lloyd moest krijgen, hij tactvol te werk moest gaan, daarom liet hij diens opmerkingen over den rechter onbe antwoord. Bovendien waren zijn ge dachten aldoor bij een regel in Virgi nia's briefje. Je weet, dat ik dolgraag met je mee gegaan zou zijn, had ze geschre ven, maar Helen is erg ziek en ik moet naar haar toe. maar liefste, zou je mij een groot plezier willen doen? Ga dan met Lloyd en houd alsjeblieft een oog je op hem. Hij is den laatsten tijd wat vreemd geweest en ik maak me onge rust over hem, al komt hij nu in de tweede plaats, arme jongen! Lloyd liep zwijgend naast hem en Jackson keek hem van terzijde aan. Jackson had vier jaar aan de universi teit gestudeerd, was 't laatste jaar cap tain van één van de teams geweest en had daardoor wel kijk op gezichten en zoo drong het nu voor de eerste keer tot hem door. dat Lloyd een ontevre den en norsch en buitengewoon slap gezicht had, niettegenstaande hij op Virginia leek. Jackson keerde zich met een bezwaard hart af. 't Was niet moeilijk te gissen hoeveel zorgen en hartepijn zoo n broer aan zoo n zuster veroorzaakt had en hoeveel zorg hij haar nog geven zou. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1