KL30STERBALSEK OE ECHO VAN HET ZUIDEN, TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. RHEUMATISCHE PUNEN KWELDEN OUDEN HEER VAN 60 JAAR Waalwijk, 3 Maart 1936. Pastoor P.J.VAN DER MADE.f Hedennacht omstreeks 5 uur is de ZeerEerw. heer F. J. v.d. Made, pastoor der parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen alhier (vm. Besoijen) in den ouder dom van 00 jaar overleden. L)e Z.Eerw. heer v. d. Made werd in 187j te Made geboren. Na zijn studies op de beide seminaries van het Bisdom, werd hij op 9 Juni 19UU priester gewijd, in 19ül werd hij benoemd tot kapelaan te Yelp bij Grave en in 1904 te Boekei. In 1911 volgde zijn benoeming tot kapelaan te Kroesbeek en in 1913 te Geldrop (St. Brigida.) In Juni 1920 benoemde de Bis schop hem tot pastoor te Lage- Zwaluwe, waar hij 14 jaren verbleef, totdat hij naar vm. Besoijen kwam. Vrijdag 16 Februari 1934 we. d de Zeereerw. heer v. d. Made alhier plechlig geïnstalleerd door den vicaris van het Bisdom, Mgr. Hen- drikx. Voormalig Besoijen heeft toen zijn nieuwen herder op hartelijke wijze j verwelkomd en trouw en aanhan kelijkheid beloofd. De zestigste verjaardag van den ZeerEerw lieer v. d. Made kon voor de bewoners niet onopgemerkt voorbij gaan en werd dan ook passend gevierd. Met groote droefheid hebben de bewoners van vm. Besoijen de tijding van zijn vrijwel onverwacht over lijden vernomen. Het was bekend, dat de pastoor sinds Vrijdag ziek te bed lag, maai niemand maakte zich hierover ernstig bezorgd. In den nacht van Maandag op Dinsdag kreeg de zieke een toeval, 't welk zich eveneens niet ernstig liet aanzien. Tot hedenmorgen 5 uur hield de zieke zich zeer kalm en rustig tot plotseling de dood zijn verdienstelijk leven albrak. De overledene was groot ijveraar voor 't patronaat en vooral had hij groote verdiensten voor de U.K. Voetbalsport. Met den Zeereerw. heer van der Made verliest Waalwijk een ware priester naar Gods hart, die geuu- rende den korten lijd, welke hij hier vertoefde, ontzettend veel heelt gedaan voor zijn geliefde parochia nen, die bij hem troost en opbeu. ring in het lijden en kracht in den zieiestrijd hebben gevonden. Hij ruste in viede. 19 het R.K. Middelbare Haudelsavoudcui sus te Waalwijk Aan het verslag over 't kalender jaar 1935, ontleenen wij 't volgende Per 1 October is aan den heer J. Siemer, directeur der school, wegens benoeming bij het M.O. te Nijmegen, eervol ontslag verleend. In zijn plaats is tijdelijk als direc teur Denoemd van 1 October tot en met 31 December 1933 de heer Drs. G. J. de Vries. Als leeraar handelswetenschappen volgde hem tijdelijk van 1 October lot 1 No. vember op den heer J. Jansen te Den Bosch en vanaf 1 November de heer H. van Well te Amsterdam, die per 1 Januari 1936 tevens als directeur wordt benoemd. Het onderwijs ondervond ernstig nadeel door ziekte van den heer L. Schoenmakers, die vanaf 4 September tot en met 31 December vervangen werd door den heer A. Spierings, leeraar M. O. te Den Bosch. Gedurende het geheele jaar werd onderwijs gegeven in de 3 klassige Boekhouden, 1 voor Duitsch, 2 voor Machineschrijven en 1 voor Slenogratie. Van 1 Januari tot en met 4 Juui is 1 voor Godsdienst en na 4 September ook in 1 voor Engelsch. Voor Fransch kon wegens te geringe deelname geen vervolg cursus worden gevormd. Voor het eindexamen van de 3 jarige cursus slaagden 6 candi. dalen; 4 werden afgewezen. Van de vervolgcursussen deden voor het practijküiploma Machine- schrijven 3 leerlingen examen, deze slaagden al en. Verschillende leerlingen voor Machines chi ij ven en Menogralie deden geen examen vanwege de examengelden. Van klas I naar II werden be vorderd 24 leerlingennietbevorderd 2 leerlingen. Van klas II naar III werden be vorderd 21 leerlingenniet be vorderd 5 leerlingen. Stand op 31 Dec. 1935 90 leer lingen per 31 December 1934 101 leerlingen. Wegens drukke werkzaamheden verlieten 2 leerlingen de school; 12 wegens Ie weinig vlijt en vorde ringen 8 wegens beëindiging van studie; 2 wegens huiselijkeomstan digheden en 10 om andere of onbekende redenen. Op 31 December 1935 bedroeg 't aantal leerlingen in: Klas I 6 meisjes 14 jongens. Klas II 6 meisjes 18 jongens. Klas lil 3 meisjes 18 jongens. Vervolgcursussen 6 meisjes jongens. Gedrag en vlijt gaven over algemeen reden lot tevredenheid. Ruude Kruis. Naar wij vernemen zullen een vier.al dames van den verplegings- cursus van 't Hooue Kruis aimer, gedurende vier weken practised weikzaam zijn in helGrool-Zieken- gaslhuis te 's Bosch, teneinde het uiploma te behalen. Tweede directeur O. en V. Naar wij vernemen heeft de heer Jan Kooien, tweede directeur der liedeitalel »Oeiening en Vermaakte ontslag genomen aiszoodanig wegens zijn benoeming tot directeur der onlangs opgerichte lieuerialel der B.K. Werkliedenvereeniging, bestuur en leden zullen zeker zeer noode den ïjverigen plaatsvervan- genden directeur, die voor O. en V. groote verdiensten heelt gehad en zich voor de vereeniging onlang» nog tijdens de langdurige ziekte van den dnecleur zeer veel moeite heelt gegeven, ais zoodanig zien ver trekken. Gouden Bruiloft Roelofs-van Rooijt ln aansluiting op het bericht in ons vorig nummer van de bruilotl lAoelois-\an Booij vernemen wij nog dat de juoilaris des avonds de volgende dankbetuiging uitsprak Ais bewoner van net Westeinde ben ik zoo vrij en voel ik mij ver plicht namens de heele buurt en ik geloof verzekerd te kunnen zijn in oen geest van alle aanwezigen hier te spreken, wanneer ik hartelijk dank breng aan de dames en liecren van de feestcommissie voor het vele en onvermoeide werk, hetgeen door hen is verricht. On danks den slechten tijd hebt ge niet geaarzeld, ai werd dan ook mis schien hier en daar gezegd,, »het wordt toch niets« de zwaré taak op U te nemen om met mede werking van de heele buurt ook het Uwe er toe bij te dragen om deze heugeiijken dag te doen slagen en hem te maken tot een onver getelijke voor het gouden paar en nun lamil e Met laaie volharding hebt ge doorgezet en dat ge vol- komen geslaagd zijt zal niemand kunnen ontkennen. Moge de groote belangstelling en het buitengewone medeleven van heden voor U allen een voldoening zijn en dat ge nog lang met blijde beiinnering aan dezen mooien dag mag terugdenken. Verder wil ik ook nog dank brengen aan de jongedames welke er ook veel toe bijgedragen hebben, deze dag zoo scuitlerend te doen slagen, ook zij hebben vele avon den gewerkt om de versiering welke het geheel zoo buitengewoon verfraaid heelt, in orde te brengen, dat ook zij met veel genoegen aan deze dag mogen terugdenken, welke weer opnieuw bewezen heeft, al wordt de tijd een beetje moderner, de onderlinge samenleving en ver standhouding der bewoners van het Westeinde, bij feestelijke gelegen heden nog juist is als vroeger, dit wil zeggen nog echt »onder ons«. Na nogmaals hartelijk dank te zeggen aan de feestcommissie onder leiding van haar eminenten voor zitter, den heer Couwenberg en aan de directie van de Levensver zekering Mij »Noord Braband« voor het gratis afstaan van mast voor de versiering en voor het royale geschenk van haar ontvangen be sluit ik deze woorden met een driewerf HOOG, eerst en vooral op het gouden paar, ten tweede op de op alle bewoners van 't Westeinde. Kern Waalwijk R.K. Staatspartij Onder leiding van den heer Jos. van Well vergaderde de Kern Waalwijk der 14. K. Staatspartij Maandagavond in Hotel Verwiel ter bespreking van de brochure »Op den grondslag van Gods Wel« De kernleider heeft enkele nieuwe leden verwelkomd en in het kort het doel der vereeniging uiteen gezet. Tijdens de behandeling der bro chure werd vruchtbaar van ge dachten gewisseld. Lezing Mr. Adelmeijer gaat niet door. De tegen hedenavond aangekondigde causerie van den heer Mr. Adelmeijer zal wegens plotselinge ongesteldheid van den spreker niet doorgaan en tot nadere aankondiging worden uitgesteld. Woalwijks Belang Algemeene jaarvergadering op Maandag 9 Maart, des avonds ten half negen in de achterzaal van Hotel Verwiel. Aan de orde 1 Opening en Notulen 2 Jaarverslag door den Secretaris 3 Besi uursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren Jac. Spijkerman, Timmermans Fhzn. en Gerard Verwiel. 4 Keuze van een bestuurslid wegens bedanken van den heer J. C. Spapens. 5 Mededeelingen en plannen. Speciaal voor 't laatste punt der agenda is aller opkomst dringend gewenscht. Slillen Omgang Dat het bestuur der afdeeling Waalwijk en Omstreken van het Genootschap van den Millen Om gang kracüug weikzaam is om ue deelname aan den nachlelijken omgang te bevorderen, mag wel blijken uit het cijter dat in de korte jaren van haar beslaan reeds is bereikt. Waren het vroeger slechts eenige Waalwijkers die deelnamen, nu omvat de processie niet minder dan plm. 22u personen, verdeeld als volgt: Waalwijk 120, Kaats heuvel 45, Heusden c.a. 40, Baams- dunksveer plm. 50. Er is dus wel groote belang stelling. De Jubiikanten uan 't betere schoeisel vragen invoerbeperking Naar wi] in „de Seuoen" lezen is door de labrikanlcn die het betere scnoeisel vervaaidigen aan den Mi nister van ttaudcl en Nijverheid eeu adres gezonden, waarin vermeld wordt, dal deze ludusineelen. zijiidc fabrikanten van het betere genre schoenwerk, reeds laDgeu lijd grooic moeilijkheden ondervinden, om hun productie op de Nederlandsche matki ie piaaisen dal alles er op wijst dat de moei lijkheden in de eersie toekomst zoo dauig zullen toenemen, dat een oedunlende productie-beperking nood- zakelijk blijkt; dat dan deze inkrimping ontslag van personeel tot gevolg zal hebben, terwijl zij tevens geen kans zien, de Nederlandsche markt door export te ontlasten dat daarentegen de inport uit het buitenland, namelijk Tsjccho-Ülowa Kije, Dunschland, Groot Örittannië Zwitserland en Belg.ë, grooie at meticjgen blijlt aannemen en dat in net algcloopen jaar volgens de staiis rieken nog 45U 568 paar leeren schoenen zijn ingevoerd, terwijl de uitvoer over hetzcilde tijdvak slecbis 44 895 heeft bedragen dat, hoewel het totale invoer— kwantum lager is dan door de con tingenicering is toegestaan, dit voor enkele landen echter niet het geval ist t.w Zwitserland en Dunschland dat, vooral wat betreft Zwitserland, dit land uitsluitend 't betere schoeisel importeert, terwijl ook docr Duitsch land een beduidend kwantum beter schoenwerk ingevoerd wordi dat door de geweldig gedaalde koopkracht in Nederland, de alzet- mogelijkheid voor dit betere artikel veel sieiker is gedaald dan de import dat van de vroegere export juist het grootste contingent geleverd werd door fabrieken, welke het betere artikel fabneceren dat aan de eene zijde de export totaal verloren is, in hootdzaak door monetaire maatregelen van import- landen, ttrwijl aan de andere zijde de afzetmogelijkheid van 't betere artikel door de verminderde koop kracht sterk is gedaald, zoodat de bovengenoemde geïmporteerde schoe nen thans procentsgewijze een veel grooteren diuk dan vroeger uitoefenen op deze zeer beperkte maikt; dat de concurrentiesirijd in de Nederlandsche schoenindustrie reeds onrustbarende vormen heeft aange nomen en er reeds aan de industrie ernstige slagen zijn toegebracht dat, indien in deze geen oplossing kan worden gebracht, dit in alzien- baren tijd zal leiden tot n caiastrophe van de Nederlandsche schoenen industrie, die in ons land toch als een belangrijk onderdeel in het alge- meene bedrijfsleven kan worden beschouwd Dank zij den KL00STERBALSEK is hij nu weer kras en monter ,Tot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen toen een vriend van mijn leeftijd mi vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hij had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijk middel heb toegepast, kan ik verklaren dat ik mij weer jeugdig en montei gevoel als een knaap van 30 jaara. hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden.' J. Vr. te H Geert goud zoo goed Onovertroffen bij brand-en snij wonder. Ook ongeëvenaard als wrijfmicldel bi. Rheumatiek, spit en pijnlijke spierei Schroefdoos 35 ct. Potten: 62Va ct. én f 1.04 dat zij zich daarom tot Zijne Exccllcuue wenden met het belcctu Uocn dringend verzoek, die maat regelen ic uctfcn, hcizij door invoer Oepcrkiijg ol dour uoogcr luvoerrech ut audciszius, waardoor op zeer korten tijd voor bun bedrijven eeu zoodanigen toestand kan worden ge»cnapeu, dal zij in siaat zullen worden gcsicld, hun terrein op dc Ncdcriandpche markt te behouden zoo mogelijk te vcriuimen, waardoor voorkomen zal worden, dat een De rangrijk deel van hun arbeiders oui- slagen moet woidcn. ln verband met bovenstaande mogen we wel vermelden dal dc Fiausche Kamer thans weer een weisouiwei p üecit goedgekeurd, waar bij ue Ftanscüc marki wordt Dcinoci.ijk. regen buueuiaudsche mededinging, inzake het Schoencnbedrijf. Jubileum. Zondag 1 Maart j.l. was hel 12'/a jaar geleden dat iVlej. M. v. d. Fluijui ïu uieiist trad bij den heer A. v. d. Fluijuj, calé aau de Haven alhier. Waai* vooral ln dezen tijd een dergelijk jubiUum een zeldzaam ueid is, doet bet ons genoegen dit feit te kunnen vermelden en haai ook onze geiukwenscnen te mogen aanbieden. Gouden bruilojlen In vervolg op ons bericht in het vorig nummer belrellende de a.s. guuaeit bruiloften van de echtparen van der Gouw-Auiuierdoitier en van Aussein-van Boxtel, beiden in de Besuijensche straal woonachtig, kunnen wij mededeelen, dal bet begin reeds gemaakt is oui dn bijzonder feest waardig te vieren. Kr is n.l. een vergadering dei buurtbewoners gehouden in 'l calé Huilzer-Passier, die zeer diuk was bezocht. De volgende heeren werden tot feest comité benoemd H. Slok wielder, Bakkers, Nuijlen, Vreij, van Dongen, Versteeg en Verhagen. Zoo spoedig mogelijk zal een vergadering voor de daiues belegd worden, om hieruit bet comité volledig te maken. 29ste Keuringsraad Door den voorzitter van den 29sleii keuringsraad, den majoor J. Polvliet te 's Hertogenboscb, is bepaald dat de zittingen in 1936. voor de ingeschrevenen der lichting 1937 en voor de lijdelijk ongeschikt verklaarden der lichting 1936, zullen plaats vinden als volgt: Te iilburg, gebouw Baad van Arbeid, 25 Maart voor de gemeen ten Goule en Loon op Zandop 26 Maart voor de gemeente Loon op Zand. Te Waalwijk Gemeentehuis, op 27 en 29 April voor de gemeente Waalwijk; op 29 April bovendien de gemeenten Giessen en \N ijk en Aalburg; op 3U April voor de gemeeiiie Sprang—Capelleop 1 Mei voor de gemeenten 's Graven moer, Drunen en Bijswijkop 4 Mei voor Vlijmen en Veen op 6 Mei voor de gemeenlen Heusden, üp en Neer Andel, Engelen en Eelben. Te Baamsdonksveer in 't Henricus. gebouw, op 8 Mei voor de gemeen ten Baamsdonk en G'berg; op 11 Mei voor de gemeenten G'berg en Uosterhoutop 13 en 14 Mei üo»terhoul; 14 en 15 Mei Dussen, bovendien op 15 Mei de gemeenten Almkerk en Waspik; op 16 Mei de gemeenten Waspik, Made en Drim melen en Werkendam; op 18 Mei Werkendam, de Werken en Sleeu wijk en Woudrichem. De eindzitling zal plaats vinden op 20 Mei te Baamsdonksveer. Conflict schoenfabriek Vedtha De rijksbemiddelaar de heer Bloemers, zal Zaterdagmiddag op het stadhuis te Leeuwarden een conferentie hebben met partijen betrokken bij het dreigend conflict aan de schoenfabriek Vedeha. Naar wij vernemen heelt het po lilioneel underzotk belietleiiüe oen dielslal hij den beer J. Schouten aan de Grispijiisiraal, waai bij ruim 1 350 werden buitgemaakt, uog met tot eenig resullaal gtleiu. De politie zet meilemin het onder zoek krachtdadig vcoit. Fiets gestolen. Zondagavond zette de heer C. K. z'n liets bij de Markttoen bij terugkwam was 't vervoermiddel verdwenen. hts nieuws voor Waalwijk Sinds eenigen tijd is zich bier en in de omgeving een nieuwe tak van sport aan bet ontwikkelen, nauw verband houdend met de meest moderne veikcersmogelijk- beid »De Luclilvaarl«. Door jongelui niet gevoel voor moderniteit is een Jeugd Lucht- vaait Club opgericht. Intieme kennismaking is door alle leden getoond en uit zich in bet eigenhandig fabriceeren van zweefvliegtuigen onder deskundige leiding. Om nu ook Waalwijk in de gelegenheid te stellen kennis te maken inet onze daadwerkelijke successen heell de cluj besioien a.s. Zondag 8 Maart een tentoon stelling le houden in »Musis Sacruma (Twee Kolommen). Alle door ons vervaardigde modeLen zullen er ten toon gesleld worden. Om nu onze tentoonstelling nog aantrekke lijker te maken hebben we mede werking gevraagd en verkrigen van onze Nationale Luchtvaart Mij. de KLM. en van verschillenue andere directies o a. Waalhaven, Koolhoven, N.L.S., Bowaks enz. Ook onze zuslervereeniging de Tilburgsche J.L.C. heeft schuierende mouellen gezonden. Om nu het sportieve in de be weging te steunen noodigt de club eenieder uit o.a. Zondag eens een kijkje te komen nemen. Onze leden zijn in de zaal aanwezig om daar ieder die iets meer Hieromtrent weten wil de noodige inlichtingen le verschaffen. Ook over hel ten toon geslelde zal aan ieder bezoeker alles wat voor hen niet duidelijk is verklaardjworden. De kleine toegangsprijs zal voor niemand een belelsel zijn deze schitterende tentoonstelling bij te wonen. Dus Waalwijkers laat uw sympathie voor de Nederlandsche Luchtvaart nu eens zien en komt allen een kijkje nemen »L/e Kleine Wasserkuppe Vliegers<i. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteei ende üulpposlkaiitoien werd geuuiende Ue maand Febr. ingelegd 173469,39 en terugbetaald 162266,19. Het laatste door dat kantoor uitgegeven hoekje draagt 't nummer 104i6. Biljarten J.l, Zaterdag werd onder flinke belangstelling in calé van Bei kei ie \V aal wijk een biljarlwedsli ijd gespeeld lusschen de eerste zeslallen van de daar gevestigde W.B.C. en »Uns Genoegen« uit Kaatsheuvel calé L. v. d Kaa. De talrijke be zoekershebben weer van hoogstaand biljartspel kunnen genieten. Vooral F. achoelilz en F. Slaals van de W.B.C. en J. v. d. Kaa van »Ons Genoegen» waren dezen avond bijzonder op stoot. W.B.C. »Ons Genoegen Kchoelitz 100 J. v. d. Kaa 99 F. Slaals 100 Vloeimans 55 M. Siaats 100 C.v. Berkel 1UU F. Danckaert 94 M. de Folter 100 G. v. d. Kaa 53 Harks 67 A. Dekkers 100 Grootzwager 78 Totaal 594 452 zoodat W.B.C. den wedstrijd won met 142 punten. ln Augustus a.s. zal het 15 jaar gel.den zijn dat de Waalwijksche biljart Club bij den heer A. van Bei kei te Waalwijk werd opgericht. Voor dit derde luslrum zijn er door het bestuur van W.B.C. grootsche plannen in voorbereiding. Zeils de dames der leden zullen zich niet onbetuigd laten om dit 3e lustrum waaruig le vieren, zij hebben reeds een vergadering voor Uit doel gehad. DUSSEN. Zooals wij eenige tijd geleuen meldden heell de heer J. Ue Booy wegens zijn gezond heids- toestanu en hooge leeltijd zijn functie als aanlegbaas aan 'l Capel- sche Veer in dienst bij de N.V. Beederij Thor, verlaten. De heer ue Booy heeft evenwel van zijn rust niet lang genoten, daar hij dezer dagen potsehng is overle den. Door de plaatselijke politie alhier werden in samenwerking met rijksambtenaren Zondag j 1. taliijke personen bekeurd wegens overue- ding der rijwielwet. Door de fanfare Wilheïmina werd in het holel Leemans alhier haar tweede winteruitvoeringgegeven ORIGINEEL T«R INZAGi

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5