- DE „GLADDEKKERS" TWEEDEBl »n ECHO'S. BUITENLAND. RECHTZAKEN. R, I (C Sproeten komen vroeg in 20. Zaterdag 7 Maart '36. 59ejrg. JK. srij. ing en, en en 8e d. n. jur sf 2 Hst modorns heidendom. teerdere maten reeds hebben leze ecüo's klunzen doen hooien ivei' bepaalde toestanden in ouz.cn Ljieiijti.cn uauuuA'sUal. Vaak neo ontstellende UiUaiingen van de Liiseue i'egeeiiug:»p».isuueu ïu dil uui'iek|e geecho u. hu deze alles ,eualv« aangenaam aandoenue iciuiden zuutibii gaan vervelen, bet mei dal wij telkens uva Meanelde senauddaaen ontstemden ,u ook onze lezers, daarmede op 'e boogie wilden biengeu. i Üenneid in beginselen is er aller kilst en het neell verwondering *ekt wal rijksminister Kerrl vooi '.j vergadering Van Duilscne stn- ijjt'iilen dut Ine zeggen aangaande je problemen van wereldbcsobou- wiug en religie. uAlinachi, aldus de minister, deugene, diezijunaasiebescnimpl iu uaigene, Wal hein heilig is. Je hebt niet in te grijpen in T recht van den enkeling. Je moet eerbied hebbeu voor de waardigheid van de autonome persoonlijkheid. Geloof |e, aal je een groot man bent, wanneer )e den volksgenoot om der wille van zijn gelooi belachelijk maakt? Wie hei doet, is beslist niet van het juiste ge- lool«. Deze woorden zouden de nat. socialistische kopstukken zich leelijk ""kunnen aanlrekKeu. Kosenberg neelt eens gezegd, dat bij voor kardinaal Eauihaber geen aculing had. Deze kerkelijke autori taire persoonlijkheid heell openlijk verklaard, dal hij op Rosenberg's acülnig in het geheel niet gesteld was. De kardinaal het zichaisvolgt uit «Ik als aartsbisschop zou me doodschamen, wanneer ik de achting zou genieten van een man, die den My mus geschreven beeiU. Wederom een teeken van den groei van het moderne heidendom iu Duitschland sprak uit '11 berichtje waarin het volgende wordt verteld De «Duitsche volkskerk« vervangt bij huwelijksinzegeningen hel kruisoeeld op het altaar door hel hakenkruis en de Hitlergroet Wordt gebracht bij de antwoorden van bruid en bruidegom. Deze kerk, geslicht door dr. Dinter heell Cnrislus uit haar leer ge schrapt en zegt te zijn terugge keerd tot de oude Germaansche ritus. Een huwelijksinzegening volgens deze nieuwe ritus is in de kapel van deze secle verricht. Na een strijdlied, een predicalie en ge beden zette dr. Dinter de bedoe ling uiteen van het Duilschj huweli,k. Dr. Dinter vroeg dan den bruidegom: «Wilt gij, kame raad, deze vrouw tot uw wettige echtgenoote en met haar in het huwelijk treden volgens de oude Germaansche gebruiken De bruidegom, in de houding staan.Ie, den Hitlergroet brengend, antwooidde met luider stem; «Ja. Heil Hitlera. Vervolgens vroeg dr. Dinter aan de bruid »Wilt gij aan de zijde staan van uw echtgenoot in zijn moeilijken strijd voor 't Duitsche va Ierland De bruid, eveneens in de hou ding staande en den Hitlergroet brengend zeide duidelijk: »Ja. Heil Hitler«. Het eerste, waar de in het leven verbondenen aan denken, is een groet aan den Führer. Zijn embleem is in de Duitsche volkskerk als 't geen protanie was, zouden we zeggen toi de eer der altaren ver heven 1 Zoover is 't moderne heidendom in 't geestelijk ontreddeide Duitsch land reeds gevorderd. VAN HET ABESSIJNSCHE OORLOGSFRONT. gen onder voorwaarde, dat deze wor den gevoerd binnen het kader van den Volkenbond en overeenkomstig het handvest. Indien Italië aan de onderhandelin gen de voorwaarde mocht verbinden, dat de sancties niet zullen worden ver scherpt. zou de negus echter weigeren te onderhandelen. Italië's houding is nog onbekend. Aangaande het Italiaansche bom bardement op de Britsche ambulance bij Kworam wordt gemeld, dat de En- gelschen ongedeerd bleven, doch zeven patiënten omgekomen zijn. Duitsche Priesters en leiders in vrijheid gesteld. Een bericht uit Berlijn meldt, dat drie priesters en 13 leiders van de katho lieke jeugdorganisaties uit Rijnland, die op 6 Februari werden gearresteerd, in vrijheid zijn gesteld. Kardinaal Schulte heeft de priesters en jeugdleiders, die in Keulen in de „Klingelpütz" gevangen zitten, een be zoek gebracht, om hen te sterken in hun beproeving. i Ook mgr. Ludwig Wolker, de alge- meene voorzitter van de katholieke jeugdorganisaties in Duitschland, wordt in Keulen gevangen gehouden. Pauselijk protest te Berlijn. Gelijk reeds in het kort gemeld is het ook tusschen de Italianen en het leger van Ras Imroe tot een veldslag gekomen. Van een algeheele Abessijn- sche nederlaag kan men echter niet spreken, want de Europeesche krijgs tactiek van Imroe wist het tot het ver nielende werk van kanonnen eri mi trailleurs goed uit te houden. Met blan ke wapens trokken de fanatieke strij ders op de Italianen los. In totaal zouden de verliezen der Abessijnen na de nederlaag van Ras Kassa en Ras Seyoem 35.000 dooden en gewonden bedragen, terwijl de Ita lianen een aantal van 2000 ramen Een veertigtal bommen werd afge worpen. Drie gewonden welke in de ambulance werden verpleegd, zijn ge dood; vier anderen zijn later overleden. Badoglio liet zich tegenover journa listen o.m. als volgt uit: „Ik wacht nu maar, tot een volgende vijand komt op dagen". De Negus boodschapte, dat de oor log nog pas is begonnen. ..Alle krachtige mannen moeten naar het front vertrekken, aldus Selassie. De Ethiopiërs moeten nooit gelooven, wat de Italianen ten aanzien van overwin ningen. dooden en gewonden melden. Wanneer de Italianen twee Ethiopiërs dooden, zeggen zij, dat ze een heele divisie vernietigd hebben. Een Italiaansch vliegtuig heeft gas bommen geworpen op Alamata. De Britsche ambulance, welke in deze streek werkt, heeft een honderdtal ge wonden opgenomen, meest boeren en vrouwen. De gewonden zijn allen be dekt met zware brandwonden, veroor zaakt door mosterdgas. Een Italiaansch vliegtuig heeft de Britsche ambulance bij Kworam ge bombardeerd. De Negus bereid te onderhandelen. Volgens nadere berichten uit Addis Abeba heeft de Negus toegestemd in het openen van vredesonderhandelin- Op instructie van den Paus heeft de pauselijke nuntius te Berlijn, Mgr. Or- senigo, een protest tot het ministerie van Buitenlandsche Zaken gericht naar aanleiding van de jongste maatregelen welke de nat.-soc. autoriteiten tegen de kotholieke bladen hebben genomen. Hij heeft er daarbij op gewezen, dat deze periodieken nadrukkelijk door het con cordaat zijn beschermd. De nuntius zou tevens verklaard hebben, dat, indien de huidige anti-katholieke campagne wordt voortgezet, de Paus genood zaakt zal zijn te overwegen, de nuntia tuur te Berlijn in te trekken. Ernstige toestand in Sjansi. Uit Taijoean wordt gemeld, dat de toestand in Zuid Sjansi hoogst ernstig is. Het over de Hoeangho opgedrongen Roode Leger, dat thans 30.000 man sterk schijnt te zijn, heeft tot dusverre geen noemenswaardigen tegenstand ontmoet. De strijdwaarde van de pro vinciale troepen wordt gering geacht. De centrale regeering heeft niet meer dan 3 bombardementsvliegtuigen ge zonden, welke echter in het bergachtige land weinig kunnen uitrichten. Men maakt zich ongerust over het lot van 21 Amerikaansche en Canadee- sche zendelingen, die aan het hoofd stonden van scholen en ziekenhuizen in het Chineesche district Fentsjau, waar zich communistische troepen ophouden. Stakingen in de Ver. Staten. Een staking van liftjongens te New- York, waardoor ruim 600 gebouwen werden getroffen, had tot oorzaak de ontevredenheid over de loonen en tot gevolg een golf van stakingen over het gebied der Ver. Staten. Hudson, Boston, Akron, Los Ange les en El Paso hebben er zwaar van te lijden. In New York dreigt een algemeene staking, indien de eischen van de sta kers niet worden ingewilligd. Talrijke arrestaties zijn verricht. De politie heeft niet minder dan 600 gevallen van geweldpleging geconsta teerd. Bij de vechtpartijen in de buurt van het Central Park zijn heel wat men- schen gewond. Pogingen tot bemidde ling, gedaan door den onderminister van arbeid, zijn niet geslaagd. Volgens de politie ondervindt men in 1300 to renhuizen of andere groote gebouwen zwaar de gevolgen van de staking. Pogingen tot verzoening mislukten. Rusland helpt Buiten-Mongolië. Wij moeten Buiten-Mongolië helpen, indien Japan de republiek aanvalt en haar de onafhankelijkheid wil ontne men, aldus Stalin in een onderhoud, dat Roy Howard van het dagblad-concern Scripps-Howards met den Russischen staatsman heeft gehad. De plaatsvervanger van Litwinoff heeft den Japanschen gezant te Mos kou reeds dit standpunt kenbaar ge maakt, aldus Stalin. Op een vraag of een poging van de Japanners om Oelan-Bator, de hoofd stad van Buiten-Mongolië, te verove ren een actie van Rusland noodig zou maken, antwoordde Stalin bevestigend. Japan, aldus Stalin, schijnt voort te gaan troepen bij de Mongoolsche grens saam te trekken, maar tot dusver is nog geen melding gemaakt van een nieuwe poging tot schending van de grens. De politieke toestand in Japan. De vorming eener nieuwe regeering is opgedragen aan den Min. van Bui tenlandsche Zaken, Hirota. Deze opdracht zou de goedkeuring der militairen hebben verworven. Hirota is ambassadeur in Rusland geweest en zal dus zorg dragen voor vriendschappelijke betrekkingen tus schen de Sowjet en Japan. Een Zondagsjager L. v. O. te Waalwijk stond terecht, omdat hij op tweeden Kerstdag li» net jacutveid gevonden was met een uuOOelloopsgtweer. Twee over tredingen dus. Hij Zei, niet geweten te hebben, dat ue tweede Kerstdag wettelijk ui el een Zondag wordt gelijkgesteld, üaur deze dag voor Katnulieken geen verplichte rustdag meer is. Hij werd veioorueeld tot twee gelabo. ten, elk van 1 10,— of 10 dagen hecutenis. hen milde gever l A. S., 55 jaar arbeider te Loon op Zand, werd op 30 Dccembei 's morgens om 3 uur er op betrapt, dal hij met een carbidlautaaru aan T »licblbakkeiitt was. Verdachte ontkende. Hij vertelde, dal bij wel van plan was, te gaan alichten», maar toen bij op 't jachtveld aankwam, Was er al iemand met heUellde bedrijl bezig 1 «Geen konijnen geschoten la »Nee«. „Maar je had er toch drie bij je De strooper vertelde, dat bij een onbekende had ontmoet, die hem de konijntjes had cadeau gedaan en op z'n lug gebonden 1 »Geloof je dal zeil vroeg de ambtenaar »Wij niet la srenc eure: het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. De verbalisant deelde meue, dat er zeer veel gesiiuupl wuiui in Luuu op Zand. ue necieu schijnen Zells ten beele veiteniging er op ua te üuudeu 1 De eisen luidde f /5.boete, Waarbij ue amnienaar van htt U.iYl. als zijn uiccniug te hennen gui,uat Vworui legen het sliooptn inet den ncbinak stieng moet wuiaen opge- ncdcn. liet is leeds inecimaien souigekomen, dal lichlbahkeis op dt poiiue scholen. Ncidacbte bracht in 't midden, dal bij een gezin met zeven kindeien neelt en de ouele niet kan betalen van zijn steungeld. fly weru coiiiorm den eisch ver- ooiueeid lol I /o,boete ol 75 dagen hechtenis. Aleiels of lijsters A. M. v. E. en M. A v. E., twee broers uil Vlijmen, liokktn 111 den nacht van iu Januari hel bosch in om vogels te vangen. De een droeg een carbidlantaam om de slapende vogeltjes op de takken op te sporen, lei wijl de ander de neesjes vatte. Door rijksveldwachter Steenland weiden ze aaiigelrolien in hel bezit van twee lijsters en een roodboisije. viNee, 'l waieu mei els la zei een der verdachten. »Ja, jullie noemt ze merels,maar wettelijk heeleu ze zwaile iijsleisa, aldus bel U.M. «Nee, 't waren merelshield de jongen vol. De verbalisant, die hen op heeler- daad betrapte, vertelde, dat hij een der jongens noorue zeggen: «Zachtjes wan', 't mag hier niet la «Nee, 't mag nèt uietl« zei de politieman, die tusschen het ver- s'rhnkle troepje sprong. De jongens beweeiaen, dat ze de vogels weer hadden willen loslaten. Zeker net als postduiven, om te kijken, of ze weer terugvliegen vroeg hel O.M. Beider, werden conform den eisch veroordeeld tol f30,— boete of 30 dagen hechtenis. Een seizoen-kwaad l De kantonrechter behandelde Woensdag bijua dertig stralzaken wegens overtreding der molleuwet. Uin de velletjes van deze beestjes te mogen vervoeren, moet men permissie hebben van den Gommis saris der Koningin. In dezen be roerden tijd echterleveren de mooie velletjes nog een kaïig daggeldje aan menigen werklooze, die haast niet w^et, hoe rond te komen. De verleiding is groot, maar de politie des te waakzamer l ü.a. verschenen voor den rechter H. J. van U. te Vlijmen, die op 13 Januari een mol vei moerde', eisch 110,— uitspraak volgende week. A. van N. te Sprang, veroordeeld tot 110,— boete. F. A. de L., Waal. wijk, eisch f 10,— boete en W. P. te Vlijmen, eisch f3,— UiRpraken volgende week. Sater dag. n.5.3(' door JAN DE JONGE. n.7.- ii.l.- 2e KI 0.40 0.35 i 0.75 0.5C 5. Ze gingen weer naar binnen, of ze daar soms konden ontdekken, waar de fout zat, maar daar was het weer donker evenals daar straks De ware oorzaak was, dat ze hadden vergeten vensters aan hun raadhuis te maken, maar die fout konden ze niet vinden en niet raden, hoezeer ze ook piekerden en hun hoofden daarover braken Het waren reeds echte nairen geworden. Om de moeilijkheid op te lossen werd besloten een raadsvergadering in het nieuwe Raadhuis te houden. Op de vastgestelde dag waren de Gladdekkers in grooten getale opge komen. Één van hen had een bran dende houtspaander meegenomen, die hij zich, nadat allen waren gaan zitten op z'n hoed stak; hierdoor zouden ze elkaar tenminste in de donkere ruimten kunnen zien. De burgemeester kon nu tenminste zien wie het was, die het woord vroeg. Het was volstrekt niet gemakke lijk tot een goede oplossing van het moeilijke raadsel te komen. De één stelde dit voor, een ander weer wat anders. Met dat al scholen ze weinig in de goede richting. De meerder heid van de aanwezigen voelde er 't meest voor, het Raadhuis tot de grond toe af te breken, om daarna een geheel nieuw op te bouwen. Daar vroeg iemand het woord, die vroeger van alle Gladdekkers de verstandigste was geweest, maar nu zou blijken de dwaaste van allen te zijn geworden. Het was een heel lange rede, die hij uitsprak: »Zo lang m'n wijsheid heeft ge duurd, heb ik dikwijls gehoord,dat je door een vooi beeld veelduidelnk kunt maken. Daarom zal ik u, m'n brave medeburgers van Gladda een mooie geschiedenis vertellen. Hij kuchte eens, schraapte z n keel, zag de kring van nieuwsgierig wachtende raadsheren eens rond en begon aan z'n mooie geschiedenis: «De zoon van den broer van den grootvader van m'n grootmoeder hoorde eens iemand zeggen: »Hè wat smaken die veldhoendertjes toch lekker «Heb ie ze dan wel eens geproefd vroeg oe zoon van den broer v<,n den grootvader van m'n grootmoeder, wüeb je ze wel eens gegeten, dat je zo goed weet, dat ze zo lekker zijn Y« «Nee, dat niet», zei de man daarop, «maar dat heelt me iemand verteld, dat is nou misschien al vijftig jaar geleden. Die hel mij vertelde, had het weer gehoord van z'n groot moeder, want de grootvader van z'n grootmoeder had ze in zijn jeugd Hen eten door een edelman.» «Nu je begrijpt, toen de zoon. vanden broer van dengrootvader van m'n grootmoeder dat zo hoorde zeggen, hij ook wel eens trek kreeg in een lekker hapje. Daarom zei hij tegen z'n vrouw, dat ze eens een kuikentje voor hem moest hakken, want veldhoenderljes kon hij toch niet krijgen. Maar z'n vrouw zei, dat ze hem onmogelijk dat plezier kon doen, want ze had niets geen boter of vet meer in huis. Ze vroeg hem, nog wat geduld te willen hebben en later eens een kuikentje te eten. Maar daarmee was natuur lijk den zoon van den broer van de grootvader van m'n grootmoeder niet voldaan. Hij bleef er op staan, dat z'n vrouw hem een kuikentje bakte; wanneer ze geen boter of vet in huis had, dan moest ze het maar met water proberen. «Dat gaat niet, man», zei de vrouw, anders had ik voor mezelf al lang eens 'n kuikentje gebraden dat be grijp je toch zeker ook wel» Maar haar man sprak: »Daar weet je niets van, omdat je het nog nooit geprobeerd hebt. Probeer het eerst eens, en pas wanneer het niet luiken wil, kun je zeggen, dat het niet gaat.» Nu, wanneer de vrouw door haar man met rust gelaten wilde worden, dan zat er niets anders voor haar op,,dan te doen wat hij van haar vroeg. Ze maakte beslag klaar, heel dun, alsof ze llensjes Wilde hakken, zette een pan md water op tut vuur en liet het deeg daai in lopen. Maai het deeg weid met het water één dunne pap hierover went de vrouw erg boos. Want, nu was alle arbeid tevergeels en helhoulen hel meel verknoeid. De zoon van den broer van de grootvader van m'n grootmoeder stond erbij en wilde de eerste pannekoek, zo waim uit de pan eten hij hield z'n hord gereed, maar kwam echter bedrogen uil. Ue vrouw echter verwenste het koekenbakken inwateren zei: »Als dat niet lukt, boeit je aan een ge braden kuikentje niet te denken.» Maar hi| sprak: »Je moet niet zo gauw in de put zitten. Men moet iets net zo lang en op zoveel ver schillende manieren proberen, totdat het eindelijk gelukt. Wanneer hel nu niet is gelukt, dan misschien een andere keer wel Het zou toch iels heel mooi's zijn geweest, wanneer het gelukt was I» «En nu», zo besloot deze Gladdekker eindelijk z'n lange rede voering», »aan deze geschiedenis moest ik denken, nu we hier hij elkaar zijn, om raad te verschaffen voor ons donker Raadhuis. Zou hel niet mogelijk zijn, het licht of de dag in een z -k naar binnen te dragen, nel zo als het waler in een emmer gedragen wordt. Niemand van ons heelt het nog ooit geprobeerd Ik stel dan ook voor, dat we dadelijk met dit werk beginnen. Lukt het, dan worden we nog beroemd als de uitvinders van deze kunst 1 Lukt het niet, dar. is het nog niet erg, want dan hebben we een streek uitgehaald, die zeer goed bij onze narrenstfeken past!» Vol aandacht hadden de andere Gladdekkers toegehoord, en deze raad beviel hen zo buitengewoon goed, dat ze besloten, terstond zonder dralen aan 't werk te gaan. Zo kwamen ze dan 'smiddags, toen de zon het hoogst stond, allen wetr voor het nieuwe Raadhuis samenieder had een voorwerp meegebracht, waarin hij het licht van de dag dacht te kunnen schep, pen. om het naar binnen te dragen, Sommigen hadden ook schoffels en vorken meegebracht, uit voorzorg- om toch maar om niets verlegen te zijn. Nauwelijks had do klok één ge slagen, ol daar begon het wonder lijke schouwspel van de arbeid van de Gladdekkers. (Wordt vervolgd.) Oplossingen raadsels vorige week. 1. Ze doen het om vooruit te komen. 2 De blinde. 3. De kaalhoofdige. 4. De haarsnijder. 5 De hamer. 6. De honger, want dat is een scherp zwaard. Raadsels. 1. Hij liep de hele kapel door naar voren. 2. Deze afdeeling is uitsluitend voor mannenkleding, dameskleding kun jeaandenandere kantvinden. 3. Rij wat harder wij komen anders nog te laat aan de trein. 4. Het geheel bestaat uit 11 letter. grepen of 41 letters en is een spreekwoord. 26 7 8 10 is een geldstuk. 1 16 17 13 voor uw geld krijgen. 11 12 30 14 15 5 37 vindt men aan alle huizen, 2 20 4 36 37 40 33 38 alleman. 19 32 3 9 18 redeloos dier. 21 22 23 16 24 41 14 32 8 13 29 4 12 38 is een winterver maak. iTecho van het zuiden,

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5