BUITENLAND, ASPIRIN BINNENLAND. NIEUWS UIT SPRANG-GAPELLE. Duitschland zegt het Locarno-pact op. Nieuwe onrust is in Europa ge. wekt uoor het feit, dat de Duitscüe regeering aan de mogendheden, welke ruim 10 jaar geleden het Locarno-pact onderteekenden, na melijk Frankrijk, Engeland, Italië en België, heeft medegedeeld, dat Duitschland dit pact opzegt. Men weet, dat dit verdrag de zekerheid bood, dat Engeland en Italië bij een eventueel militair conflict zich aan de zijde van den aangevallene zouden plaatsen, waar door de vrede gewaarborgd werd. Duitschland eischt nu gelijkbe rechtiging en biedt den mogendheden nieuwe onderhandelingen aan om tot een nieuw vei drag te komen. Tevens wil zij onder bepaalde voor waarden wederom lid van den Volkenbond worden. De gelijkberechtiging sluit een hermili ariseering van de Rijnland zone in, hetgeen tot uiting kwam, doordat eenige Duitsche bataljons genoemde z«ne binnentrokken, nu tot 60.UU0 man aangevuld Hitler uoor den Rijksdag. Voor den Rijksdag, welke momen. teel is ontbonden hield de Führer een rede, welke het aanbod van Duitschland omvatte. Deze voor stellen zijn in den vorm van een memorandum aan de nabuurstaten medegedeeld. In het kort komt dit aanbod op het volgende neer: le. Duitschland is bereid met Frankrijk en België te onderhande len over de inrichting van een ge demilitariseerde Rijnland-zóne, die alle drie de mogendheden zal om vatten en die zoo diep zijn zal, als deze mogendheden het zullen wen- schen. 2e. Duitschland is bereid met Frankrijk en België voor den duur van 25 jaar een niet-aanvalsverdrag te sluiten. 3e. Engeland en Italië worden uitgenoodigd als garanten aan dit niet-aanvalsverdrag deel te nemen. 4e. Aan Nederland staat de toe treding eveneens open; het wordt hiertoe uitgenoodigd. 5e. Het sluiten van een luchtpact wordt dringend aanbevolen. 6e. Duitschland is bereid een niet-aanvalsverdrag met al zijn na buurstaten in het Oosten af te sluiten, met inbegrip van Litauen, daar deze regeering haar houding in de laatste maanden inzake Me meiland gecorrigeerd heeft. 7e. Duitschland is bereid weder om in den Volkenbond terug te keeren. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zal 29 Maart een volksstemming over het geheel der Duitsche re- geeringspolitiek plaats hebben. De reactie in het buitenland. De Fransche minister-president Sarraut heeft per radio medegedeeld dat een vastberaden houding thans noodig was en dat de Fransche regeering een beroep zal doen op den Volkenbond Het Fransche volk wenscht niet, dat Straatsburg zal komen onder het bereik der Duit. sche kanonnen. De ministerraad besloot de voor stellen van Hitier onaanvaardbaar te verklaren. Goedkeuring werd gehecht aan het besluit, een beroep te doen op den Volkenbond. Dinsdagavond werd te Parijs een bijeenkomst gehouden van de on derteekenaars van het Locarno- verdrag, die te Londen wordt voort gezet. Over het algemeen beoordeelen de Europeesche landen den toestand niet pessimistisch. Zelfs in Fransche kringen in de Duitsche Rijkshoofdstad kon men de meening hooren verkondigen, dat de rede van Hitier bijzonder handig opgezet is, vooral daar, waar hij door zijn bereidwilligheid om in den Volkenbond terug te keeren Engeland op zijn hand krijgt. De Volkenbond te Genève zal a.s. Vrijdag bijeenkomen. De inhoud van hel memorandum, dat door de Duitsche Rijksregeering aan de gezanten van andere mo gendheden te Berlijn is overhandigd, is Zaterdagmorgen ook officieel ter kennis gebracht van de Nederland, sche Regeering, die het in studie heeft genomen. Eden heeft in zijn verklaring voor het Engelsche Lagerhuis Duitsch- lands Locarno-opzegging veroor deeld en Frankrijk en België hulp toegezegd bij een eventueelen aanval op hen gedaan, doch zich bereid verklaard, Duitschlands voorstellen te onderzoeken. En na drie dagen van overwegen, van uitingen van ontzetting en woede is toch één ding duidelijk Een oorlog is niet te verwachten, althans voorloopig niet, anders toch had men evenals Hitier dat zelfs deed, ook hem voor een feit gezet. De verschillende regeeringen heb ben zich reeds uitgesproken, enkele zooals de Fransche in verontwaar digde woorden, de andere in rustige taal. Zelfs een Fransche courant verwijst Frankrijk zelf naar z'n hou ding tegenover Abessinië. En nu gaat men erover praten. De toestand in Japan. Na een onderhoud met de mili taire autoriteiten is Hirota er thans in geslaagd een kabinet te vormen door in principe de voorwaarden, welke het leger heeft gesteld, aan te nemen door bemiddeling van het departement van marine. Ook heeft hij toegestemd in de versterking van het .abureau tot coördinatie van de nationale politiek«, dat zal belast worden met het zoeken naar de middelen om een economie te scheppen en de diplomatie en ad ministratie te hervormen in den geest van de wenschen van het leger. Italië staakt het offensief. Aan Genève heeft Italië medege deeld, dat zij bereid is tot onder handelen. in verband hiermede heeft het Italiaansche oppercommando, althans voor het oogenblik, besloten af te zien van elke offensieve aciie in Abessynië, zoowel van luchlbom bardementen, als van aanvallen van het leger. Dit bericht heeft overal levendige verrassing gewekt. De laatste bombardementen wer den van Abessijosche zijde gemeld en hadden wederom de Bntsche ambulance ten doel. Er schijnen geen dooden gevallen te zijn. Rome spreekt echter den wapen stilstand tegen. Roode terreur in Spanje Verleden week hebben ernstige communistische onlusten in Toledo en Cadiz in totaal elf slachtoffers geëischt. Vier en twintig personen werden min of meer ernstig ge wond. Naar aanleiding van een chaige der stormgarde tegen de opstande lingen, waarbij een arbeider werd gedood, brak in Toledo een staking uit. Verder hebben de roode opstan delingen elf kei ken en kloosters en het gebouw eener katholieke v_r- eeniging geplunderd en daarr.a in brand gestoken. Drie gebouwen zijn geheel afgebrand. VeJe kostbare voorwerpen zijn verwoest. Uit een klooster werd een beeld de straat op gesleept en in brand gestoken. Vluchtelingen uit Sevil'a hebben verklaard, dat tengevolge van de te Madridheerschen Je communistische troeb den negen kerken en ver scheidene kloosters in brand zijn gestoken. De slaking te New York geëindigd. De staking der liftbedienden te New York schijnt thans zoo goed als afgeloopen. De burgemeester heeft nieuwe arbitragevoorstellen geformuleerd en deze zijn zoowel door de werkgevers als de werk nemers aanvaard. steunten zucht de jichtlijder, wanneer de pijnen ondragelijk worden. Dan is er maar één middel direct te nemen en wel: het product van vertrouwen richten van arbeid door vreemde iingen, zal zich ook uitstrekken over hen, die bij het inwerking treden van de wet reeds gevestigd zijn. In de Memorie van toelichting wordt vooral op den nood in hel middenstandsbedi ijf gewezen. Het ontwerp is het complement van de wet van 16 Mei 1934 inzake het verrichten van arbeid door vreemdelingen. Uitbreiding van het aantal buiten- landsche zakenlieden zal door de komende wet worden verhinderd. Iedereen heeft zich bij 't vernemen van 't sensationeele nieuws, de een zijdige verbreking van 't Locarno- pact door Duitschland en de her bezetting van 't Rijnland direct afgevraagd, wat zal op dezen stap, waarvoor wel een zeer gunstig tijd stip gekozen werd, gebeuren. Staat de oorlog voor de deur of zal de vrede mogelijk blijven? Verlaging uan huren en vaste lasten. Verschenen is de memorie van antwoord der regeering op het Voor loopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen ter verkrij ging van verlaging van sommige vaste lasten en huren. De regeering wijst er daarin op, dat in het algemeen, de positie der hypotheekbanken tengevolge van de voorgestelde maatregelen zal ver beteren De te bedingen rentevoet voor nieuwe leeningen wordt vrij gelaten. De rente van hypotheken op landelijk eigendom wordt tot 43/4 pet. verlaagd. Met het oog op het primaire be lang aan de vei laging van de vaste lasten op onroerende goederen ver bonden, acht de regeering het ver antwoord de mogelijkheid, om daartoe te geraken, voor de gemeente besturen te vergiooten door hun toe le staan tien opcenten op de gemeentefondsbelasting meer te heffen dan daartoe thans hun be voegdheid reikt. Wenschelijk wordt het door de regeering geacht het ontwerp aldus te wijzigen, dat eerst in 1937 de thans geldende gemeen telijke belastingverordeningenkomen te vervallen. Vestigingswet voor vreemdelingen. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van het zelfstandig uit o fenen van beroepen en bedrijnen door vreemdelingen. De voorge stelde maatregel, welke zijn grond vindt in gelijksoortige overwegingen als die, welke hebben geleid tot een wettelijke regeling inzake het ver— SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Naar wij vernemen is de uitvoering welke door de Chr. Gemende Zang vereniging „Hallelujah" te Capelle, (Directeur de heer M. Rijken), in de zaal van den Chr. Volksbond alhier gegeven zal worden, thans bepaald op Donderdag 19 Maart. De Ned. Herv. Meisjesvereeni- ging op Geref. Grondslag „Persis" al hier houdt op Maandag *23 Maart a.s. haar jaarvergadering in de zaal van den Chr. Volksbond. Heden-Woensdagavond half 8 zal in de Geref. Kerk alhier biduur voor het gewas worden gehouden. Na afloop wordt eep vergadering van ge meenteleden gehouden. Vergadering der Geref. Mannen- vereeniging op Donderdag 12 Maart, des avonds 8 uur, in de vergaderzaal der Geref. Kerk. Aan de orde: Onderwerp: „Zon dagsrust en Zondagsheiliging", in te leiden door den heer W. Braspenning. J.l. Vrijdagavond kwam de Ned. Herv. Knapenvereeniging op Geref. Grondslag „Samuël in de Consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk in 21ste jaarvergadering bijeen, onder leiding van den Weleerw. Heer Ds. W. Bou- sema. Ds. Bousema opende de bijeenkomst met het laten zingen Psalm 25 vs. 2, las daarna Prediker 12 en ging voor in gebed. De aanwezige ouders, afgevaardig den, belangstellenden en leden, wer den vervolgens door Z. Eerw. welkom geheeten. Hierna waren aan de orde de jaar verslagen van secretaris en penning meester, waaruit resp. bleek dat het ledental met 4 was teruggeloopen en het boekjaar sloot met een voordeelig saldo. Een rijk voorzien programma met onderwerpen en voordrachten werd vervolgens afgewerkt, dat niet min der dan een 30-tal nummers bevatte. Ondertusschen werden door de dienen de Martha's tractaties rondgedeeld. loosheid de afdeeling trof. Hij wekte op niet bij de pakken te gaan neerzitten, maar te trachten zich er doorheen te werken, vertrouwende op God. Wij zijn, aldus spr., onzen God dankbaar voor de vele zegeningen die Hij ons npg schonk. Laten wij onder biddend opzien tot Hem onzen arbeid voortzet ten. De heer de Boer, hierna het woord verkrijgende, zegt dat het hem een ge noegen is dezen avond hier tegen woordig te mogen zijn. Spr. wil hier iets zeggen over de waarde van orga nisatie in dezen tijd en begint met er op te wijzen dat deze tijd een bijzon dere tijd is; op elk terrein voelt men als het ware de ontwrichting door de crisis. Er heerscht disharmonie. Dat de mensch een naaste heeft, beseft hij haast niet meer. Spr. wijst dan op twee ërlei nood, n.l. stoffelijke- en geeste lijke nood, en zegt dat wij hier ook een taak hebben, om n.l. onze krachten te gebruiken op het terrein van het maat schappelijk leven, want wij zijn immers in lange nog niet waar we behooren te zijn. Spr. gaat dan de historie na en wijst op de misstanden die er geweest zijn en haalt daarbij aan de invloed die er is uitgegaan van de klassenstrijd-theo rie van Karei Marx. Wij willen die schoone leuzen niet, aldus spr., daar kan geen vrede komen door haat. On ze Chr. Vakbeweging heeft reeds veel bereikt, veel is reeds door de wet be schermd. Wij behooren paraat en ac tief te zijn; wij willen sociale gerechtig heid, maar dat is niet genoeg, wij be hooren die ook te belijden en te bele ven; wij behooren als profeten hiervan te getuigen. Wij hebben een groote en heilige taak, n.l. in alles trouw te zijn aan onze beginselen, niet alleen in het groote, maar ook in het kleine. Wij moeten in geloovend en biddend op zien tot Hem, naar Hem vragen, dan zal gewis Zijn zegen niet uitblijven. De voorzitter brengt den heer de Boer dank voor zijn opwekkende rede, die met aandacht werd gevolgd. De avond werd verder in vroolijke stemming doorgebracht met zang, mu ziek en voordracht, terwijl tevens door middel van een eigen zendtoestel, vrij willig afgestaan door de Radio-Cen trale van den heer A. van Wijlen, po litie- en nieuwsberichten enz. werden uitgezonden. Door de dames werden verschillen de ververschingen rondgediend. Het woord werd nog gevoerd door afgevaardigden van den Chr. Bestu renbond, Afd. Capelle en Waalwijk N.C.B., alsmede afd. Fabrieksarb.bond, Chr. Volksbond en Patrimonimum, die allen hun beste wenschen voor den groei der afdeeling overbrachten, waar voor de voorzitter hen dank bracht. Van de afd. N.C.W.B. werd schriftelijke felicitatie ontvangen. Een gehouden collecte voor het steunfonds van den Chr. Besturenbond bracht 3.46 op. Het middernachtelijk uur was reeds voorbij, toen de voorzitter allen harte lijk dankte voor de opkomst en de me dewerking in welken vorm ook, waar na deze gezellige avond met dankgebed VRIJHOEVE-CAPELLE. Het Plan van den Arbeid. In het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje hield de plaatselijke afdeeling van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond een zeer druk bezochte vergadering, waarin als spre ker optrad de heer M. J. Kunst van Den Haag, Hoofdbestuurder dezer or ganisatie, met het onderwerp „Het Plan van den Arbeid". Deze begint met te zeggen dat we gekregen hebben Het Plan van den Arbeid, uitgaande van S.D.A.P. en N.V.V., dat de oplossing zal brengen van de crisis waarin we momenteel verkeeren. Met de indiening van het plan is volgens de sociaal-democratie een de jaren dat de 600 millioen worden^ War steed, zal er mogelijk eenige oplevte.jgfde komen, maar daarna volgt verslechtten/ ring en het vertrouwen is bovendie,oflZe 'k geheel weg. Een beroep op 1914, tonijn er veel geld los kwam, moet noch ma: bl'ijKt» men doen. Toen vroeg het geheele NeT^aa derlandsche volk als eenheid geld, oj^jnen de onafhankelijkheid te bewaren. Be, li(;;ns vendien was Nederland toen rijk. Hebber vraagt één politieke partij voor een fic eter tief plan geld van een arm land. Zal t Hjj on vertrouwen van de zijde der belegge* zijn. Spreker meent van ni§t/i;.Qn yen hoofdbezwaar uit zich tegen den geest i ons waarvan het plan en de planbeweginj jL is doordrenkt. Er schuilt gevaar in voo,- W0gen ons volksleven, want het is te doen'oc de massa te brengen onder de S. D. [*a P. De roode lijn die door het plan loop is de alzeggende, alregelende staat "J* 4, Een ordening naar dien trant verwer. ror pen wij geheel. Tegenover den gees van staatsoverheersching stellen wij it f|f een centraal punt de organisaties y; en in het bedrijfsleven voortgekonie: en gegroeid. Als Chr. Vakbeweging staan wij op het standpunt van s^an werking tusschen werkgever en werk. 8ele3e nemer; niet uitkomst verwachten z'et\"r- eigen kracht uit deze crisis. ren( Als Chr. Vakbeweging komén wi ve rnet geen plan of zweren niet bij'ë^t dictator. Het is de geestelijke achter'- 8fs°°. grond van deze crisis dat er geen ver 8P*el' trouwen is onder de volkeren. Wi trokke kunnen geen verheerlijking van der relief" mensch aanvaarden, geen heilstaat hie; verdei op aarde. Wij staan op het standpum beide dat we straks rekenschap zullen moe- kregel ten afleggen over ons leven, laten we Pauz? daarom trachten met elkander zoo te 'V001 leven, dat we Gods zegen er op moger rij verwachten. valletj De voorzitter dankt den sprekei Ba*L hartelijk voor zijn duidelijke, breed- weer voerige uiteenzetting, waarna enkele speelt vragenstellers door den spreker brééd- huis. voerig werden beantwoord. Hij wèéS'ei 6 jaai op. dat een vergelijking met Zweden gens niet op gaat en dat het Belgische pTat meisi slechts 170 millioen vordert over vijl Met v jaren en de toestanden voor dé hrbei- dat-Z' dersbevolking daar toch zeker niet be- de e ter zijn dan in Nederland. If wel Hierna werd deze druk -bezochte van c samenkomst met een woord van dank man voor de opkomst en dankgebed 1 dooi enkel den voorzitter gesloten. vele 1 De arbeider P. M. had het on- en v geluk een zijner handen te stooten aan overg een roestigen spijker, zoodat bloedver- de 1 giftiging ontstond en geneeskundige schen hulp van Dr. R. moest worden inge- evene roepen. "A7Shr" kinde Naar we vernemen zijn de ge' ruchten als zou Ds. Cuperus bedankt hebben als eere-voorzitter en de heer T. Rosenbrand als bestuurslid der Chr. School in de Heistraat, onjuist. De arbeider M. V., werkzaam op de Stoomschoenfabriek Kerst-Oer- lemans alhier, kwam met zijn hand tus schen de hakkenpersmachineT zoodat een zijner vingers bijna geheel wérd verpletterd. o»blof) maar schoot aan Door de afgevaardigden van zuster- vereenigingen, Jongelingsvereenigingen iets grootsch geschied. Voor vandaag brengt het een zegen, voor het toekom stige geslacht een uitkomst. Spr. gaat dan na den principieelen grondslag die aan het plan is gegeven en de practi- sche uitvoering daarvan. In dezen tijd hebben we waardeering voor den arbeid van wie dan ook, om uit de moeilijkheden te komen waarin we verkeeren. Het Plan geeft blijk van gedegen studie, reeds in 1933 is men er mee begonnen, het is van alle kan ten bekeken en bestudeerd, maar men was niet geheel voldaan, er werd veel critiek op uitgebracht. Het is theore tisch heel aardig, maar van de practi- sche uitvoering zal weinig terecht ko men. Men heeft in drie jaren 600 mil lioen noodig voor het uitvoeren van groote openbare werken. De stoot die hiervan uitgaat, heeft groote gevolgen voor het bedrijfsleven. Voor de toe komst geldt de omvorming van het ge heele economische leven, waarin de staat het distributie- en productie-apa- raat zoo niet geheel, dan toch bijna ge heel, in handen neemt. Het plan geeft een kentering weer in de socialistische kringen, het „Ger- maniadaat" is vervangen door opvat tingen van den Belgischen leider H. de Man. Het plan steunt op de befaamde koopkrachttheorie. Spreker wees op de koopkracht die wordt verhoogd door het uitvoeren van openbare werken, huur- en pachtverlaging. Vele theori- tici bestrijden echter fel deze theorie. De practijk toont ons de al dan niet bestaande deugdelijkheid beter aan. In enz. uit plaats en omgeving werd het woord gevoerd, alsook door de Kerke- raad en de Ned. Herv. Mannenver- eeniging. Bij afwisseling werd door enkele dames zang ten beste gegeven. Aan het einde bracht Ds. Bousema een woord van dank aan allen voor de belangstelling en medewerking. Een bijzonder woord van dank richtte Z.E. tot de leiders der Knapenvereeniqing, de heeren C. B. Timmermans, Drost en v. d. Ham. De heer Timmermans dankte Ds. Bousema voor de leiding van dezen avond en wenschte Z. Eerw. Gods zegen toe, waarna de vergade ring die uitstekend geslaagd was/werd gesloten met dankgebed door Ds. Bou sema. Naar wij vernemen zal de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Excel sior" alhier, op Maandag 30 Maart a.s. hare jaarvergadering houden, welke een feestelijk karakter zal dragen. De afdeelinq Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond hield j.l. Vrijdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier haar jaarlijksche feestvergadering. De voorzitter der afdeeling, dhr. H. Bogers, opende deze bijeenkomst op gebruikelijke wijze en heette in zijn openingswoord de aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder de heer K. de Boer, hoofdbestuurder en de af gevaardigden van de zusterorganisa ties en diverse corporaties. Spr. herdenkt vervolgens het werk in het afgeloopen jaar door de afd. ver richt en wees er op hoe groote werke- CAPELLE. In de Chr den Loonschendijk werd |1 Vrijdagavond een ouderavond gehouden van de Chr. schoolvereeniging voor Loon op Zand en de aai grenzende gedeelien van Vriihoeve. en 's Grevelduin Capelle. Het hoofd der school, de heer M. Juursema, opent dezen zeer druk be zochten avond door te laten 2ingen Ps. 25 2, gaat voor in gebed en leest uit Gods Woord 1 Cor. 13. Na een hartelijk welkom spreekt hij naar aanleiding van het voorgelezen hoofdstuk. Wij zijn hier bijeen als ouders van kinderen, door God óns geschonken. Voor Hem zullen we een maal rekenschap hebben af te leggen, hoe we onze kinderen hebben opgevoed. Bij den doop hebben we beloofd de kinderen op te voeden volgens den eisch van Zijn Woord. Wij weten niet, of onze kinderen zijn, kinderen van Zijn verbond. Dat weet God alleen. Maar omdat wij niet weten, niet mogen of durven zeggenZe behooren er niet toe, moeten we zij opvoeden als wel ertoe behoorend. Maar hoe zullen we dat doen, als we niet eerst ons zelf op voeden en ons daarom stellen onder de tucht van Gods Woord? Gaan we in dit verband 1 Cor., na, dit >Hooglied» der liefde, aan i^-git een veroordeeling van ons, daar we. in alles te kort schieten. Hoe we lief moeten hebben, leert Jezus ons, als hij tot zijn dicipelen zegt: «Geüjkerwijs Mij de Vader liefgehad heeft heb ik U liefgehad*. Hij had hen niet lief, omdat zij het zoo waard waren Integendeel, hoe moeilijk maakten zij het Hem. Tot hen behoorde ook Judas. Deze deelde ook in die liefde. Nooit heeft Jezus laten merken, wie Judas was. Nooit behandelde Hij Hem anders dan de andere dicipelen. Bij de innigste ge sprekken was ook Judas. Maar Jezus heeft hen lief, omdat Hij liefhebben moet, omdat hij de liefde zelve is. We zien hoe Hij zijn vijanden lief heeft, voor hen bidt. En dan kom Zijn eisch, dat wij elkander moeten tiei hebben, zooals Hij ons heeft liefgehad. In 1 Cor. 13 leert Paulus ons, dat alle gaven niets zijn zonder de liefde. Wie gave der talen of profetie heeft is zonder de liefde gelijk een luidende schel. Wie het geloof heeft, dat bergen verzet, dus een waar, levend geloof, en daarbij de liefde mist, biltere woorden spreekt, een hard oordeel over anderen véft» is volgens dit woord niets. - A sü 13 "b r Ht Gold zich om de s met zinge slaag den zal d nauv steld vero; rups zulle wate het;, zoek Keiz geha de bezit den Spr; Volk de 2 het een goec N voèi welt aan Zaltl pagj luist wijs best van doo: brac niet wek toor ook vari w'er gesl Vol' gen gesl zier van Mtc ten aan 8 AYE F? Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabL 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. h 10 ets. rlD

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2