r terl M TWEEDE BLAD. NIEUWS UIT SPRANG-CAPELLE, PLAATSELIJKE BERICHTEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, l de: ervc voo stel, seke ;ul. :be ijn het edt ide iei- ïer en ar- da ik. rs, ed ng en ler :ld ze :n, in. iet og >r- n- >je n. en et in )k er dj 23 Woensdag 18 Mrt. '36. 59e Jrg. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). j> Ned. Herv. Jongelingsvereeni- qing op Geref. Grondslag „Timotheus'' alhier, kwam j.l. Vrijdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in 31ste jaarvergadering bijeen. De vergadering stond onder leiding van de eere-voorzitter der vereeniging, den WelEerw. heer Ds. W. Bousema, die de bijeenkomst opende met het la ten zingen Ps. 119 vr. 5. het lezen van 2 Timotheus 2 en gebed. In zijn openingswoord roept Ds. Bousema de aanwezigen en in t bij zonder de afgevaardigden, een harte lijk welkom toe. De Eerw. spr. wijst op het voorrecht dat men nog in jaar vergadering bijeen mag komen, in te- qenstelling met andere landen, waar dat niet meer mogelijk is. De mensch zoekt overal levensvreugde, behalve waar die te vinden is; alléén in Chris tus is voor een christen ware levens vreugde. Spr. wijst in dit verband op den naam der vereeniging „Timo theus"; wij mogen niet wachten tot la ter. geen uitstel, wij behooren reeds jong Zijn eigendom te willen zijn, dan zal Hij voor ons willen zijn een kracht en steun in het jongelingsleven. Spr. hoopt en vertrouwt dat de ouders en de gemeente de medewerking aan de T V. zullen geven. Zijn Eerw. wenscht de J.V. niet alleen een geslaagde, maar ook een gezegende avond toe. Hij wekt op alléén te bouwen op 't Woord Gods; dat alleen kan redding geven in het vaak zoo moeilijke leven. De secretaris, dhr. W. Spuijbroek, bracht hierna zijn jaarverslag uit, dat qetuigde van een gezond vereenigings- ieven. Ook door den penningmeester, dhr. C. van Caem, werd verslag uit gebracht, evenals door den bibliothe caris, dhr. D. Smits. De voorzitter heet hierna hartelijk welkom, de Edelachtb. Heer Burge meester A. Smit. die intusschen ter ver- qaderinq was gekomen. Spr. constateert met blijdschap dat de burgemeester een warm voorstander is van het jeugd- De heer C. v. Caem leidde hierna een onderwerp in over „Paulus be- keerinq", waarop een mooie bespre king volgde. Het programma, hetwelk een groot aantal voordrachten bevatte, werd hierna verder op verdienstelijke wijze afcrewerkt. Door den heer D. Drost werd een onderwerp ingeleid over: „Geloofsle ven— Levensqeloof' wat getuigde van ernstiqe studie en door de aanwezigen met bijzondere aandacht werd gevolgd. Door de afgevaardigden van de zus- tervereenininqen uit s-Gravemoer, Capelle. Besoiien, Loonschendijk en Waspik, alsook van de Afd. Sprang van „Patrimonium", werden de beste wenschen oeuit voor den aroei der ver- eeniqing. Namens den Kerkeraad voer de het woord ouderlinq A. Bosch. Ook de burgemeester sprak de vergadering toe, en zeide meer dan tevreden te zijn over hetgeen hij hier heeft gehoord en wenschte de J.V. Gods onmisbaren zeoen toe. Ds. Bousema dankte de sprekers voor hun goede wenschen. Door de dames werd ondertusschen thee met toebehooren geserveerd. Aan het slot der vergadering dankte Ds. Bousema allen voor de tegenwoor digheid en de J. V. voor het dezen avond geleverde werk en spreekt daar bij de hoop uit dat de vereeniging op den ingeslagen weg maq voortgaan. De voorzitter der J.V., dhr. Drost, dankte de eere-voorzitter voor de uit stekende leiding van deze jaarvergade ring, alsmede voor den steun die Z.E. de j.V. steeds geeft. Na het zingen van een vers van Ps. 118 sluit Ds. Bousema deze bijeen komst. die een prettig verloop had, met dankgebed. Donderdagavond geeft de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hallelu iah" van Capelle. (Directeur de heer M. C. Rijken) in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, eene zanguitvoering. Medewerking wordt verleend door t Chr. Jeugdkoor van denzelfden naam. Het programma bevat een 12-tal num mers. waaronder koorwerken met so li's voor sopraan en bariton, met oroel- begeleiding. Door het jeugdkoor zullen een 4-tal nummers worden uitgevoerd. Waar de vereeniging in den korten tijd van haar bestaan reeds een goede naam heeft verworven, belooft het Donder dagavond ook een avond van hoog kunstgenot te worden. Liefhebbers van goede zanq raden wij aan deze uit voering bij te wonen. Ouderavond. Maandagavond j.l. hield de Bijzon dere School voor C. V. O. alhier haar ouderavond. Vanaf half zeven was er voor de ouders gelegenheid om in de klassen het werk van de leerlingen te bezich tigen, waarvan velen een dankbaar gebruik maakten. Al het werk in de afgeloopen maanden verricht lag daar toe uitgestald in de betreffende lokalen. Omstreeks half acht werd de ouder avond in een vergadering met de ou ders voortgezet. De Voorzitter van de Schoolver- eeniging, Ds. Bousema, opende de vergadering en verzocht de aanwezige ouders, Psalm 25 vs. 2 te zingen. Hier na ging hij voor in gebed, waarna hij voorlas Prediker 8. In zijn voorwoord wees Zijn Eer waarde op het groote voorrecht, dat ook in ons dorp Christelijk onderwijs gegeven wordt. Maar dan rust ook op de ouders de verantwoordelijke taak die school te steunen. Vooral nu, nu van alle kanten aanvallen gedaan wor den op de Chr. School. En waarlijk niet alleen de financieele maatregelen, die ook alle anderen treffen, maar de aan vallen van hen, die ook de oorzaak waren van den tachtigjarigen school strijd. Daarom werd opgewekt, niet alleen om sympathie en meestrijden, maar ook om meebidden, opdat God ons ook nu, in deze moeilijke tijden zou nabij zijn. Na het uitspreken van het openings woord werd aan het hoofd der school, den heer A. Dees, gelegenheid gege ven om zijn openbare les te geven. In dien één ding ons duidelijk is gewor den, dan is het wel dit, dat geschiede- nis-onderwijs, gegeven op een Chr. School wel moet afwijken van het on derwijs op een school, waar niet on derwezen kan worden volgens de or dinantiën Gods. De les werd afgewis seld door het twee-stemmiq zingen van de leerlinqen van de in de hoogste leer jaren qeleerde liederen. In de nu volgende pauze werden de ouders ververschinqen aanoebodpn. Na de pauze verkreeg de heer Drost, onderwijzer aan de school, geleqenheid om zijn onderwerp: „Wat is de Chris telijke School?" in te leiden. Nadat hij uiteengezet had, wat een school eigen lijk is," en zij haar taak behoort te zien als een aanvullende taak van het ge zin, wees hij op het doel. waarnaar gestreefd moet worden, n.m.l. de school moet ionge levens vormen, zooveel mooelijk, tot menschen, die hun plaats in de maatschappij kunnen innemen. De hoofdtaak van de school is on- derwiis geven, de opvoedende taak bli'ft allereerst aan het gezin. Waarom ziin wij nu voor een Chris telijke school? Omdat wii belijden dat Gods eisch geldt voor alle levenster rein, en dus ook voor die van de schoolwereld. D^t zit niet alleen in het vertellen uit de Bijbel, of uit het leeren van geestelijke liederen, of in het ge bed, maar dat moet uitkomen hierin, dat het geheele onderwiis gedragen moet zijn door de beqinselen. ontleend aan het Woord Gods. Daarom is de taak die de Christelijke School vervult, niet alleen een taak voor onderwijzers en bestuur, maar ook voor de ouders uit onze Christelijke gezinnen. Na een woord van dank van den voorzitter, ciericht aan allen, die dezen avond hadden mooeliik aemaakt, en nog gezongen was Psalm 105 vs. 1 en 2, werd deze nrettige ouderavond door den heer A. Dees met dankgebed ge ëindigd. de jonge vrouw bij de bloem der natie. De bloemen zijn met hun kelk gericht naar boven, mogen ook alzoo de oogen der meisjes naar boven zijn gericht, al dus spr. Na het verslag van de penningmees- teresse werden nog eenige inleidingen en voordrachten gegeven, welke allen, evenals de voorgaande, getuigden van een goede voorbereiding. Ds. Cuperus sloot hierna met dankgebed. CAPELLE. Voor de actie tot stich ting van een ziekenhuis te dezer plaat se is na de laatste verantwoording weer ruim 107 binnengekomen. -Tot onderwijzeres aan de O. L. school te Heesselt, gemeente Varik (Gld.) is benoemd Mej. J. H. Oerlc- mans te Vrijh.-Capele. De voetbalvereeniging Capelle speelde j.l. Zondagnamiddag voor de lc klasse B.V.B. te Waalwijk tegen W.S.C. 3 en won met 21. Op den a.s. Donderdagavond in de O. L. School in de Kom te houden ouderavond zal als spreker optreden de heer Wackerhausen, oud hoofdbe stuurslid van het Ned. Ond. Genoot schap te Eindhoven, die een causerie, toegelicht met lichtbeelden, zal hou den. In de pauze zal gelegenheid be staan het werk der leerlingen te be zichtigen. ïn het gymnastieklokaal der O. L. school in de Kom werd j.l. Maandag avond 8 uur door de plaatselijke af- deelinq van „De Macht van het Klei- Chr. vereeniging voor de verple- ging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem, welke haar stichtingen heeft te Haarlem en Heemstede en waar pa tiënten van alle gezindten verpleegd worden, een propaganda-bijeenkomst gehouden, welke druk bezocht was en waarop de Eerw. heer J. Smit uit Haar lem een uiteenzetting gaf van het doel en streven, alsmede van den arbeid, der vereeniging en van het dagelijksch leven op de stichtingen, welke cause rie door een uitstekend verzorgde serie lichtbeelden nader werd toegelicht. VRIJHOEVE-CAPELLE. De Ned. Herv. Meisjesvereen. „Bidt en Werkt" op G.G., hield onder leiding van Ds. Cuperus in de Consistorie der Ned. Herv. Kerk te Capelle, haar 10e jaarvergadering, welke druk bezocht was. De leider opent deze samenkomst met het laten zingen van Psalm 89 1, leest een gedeelte uit Gods Woord van Psalm 89 en gaat voor in gebed. In zijn openingswoord heet Z.E. de oude presidente der vereeniging hartelijk welkom, waarna de secretaresse een uitvoerig jaarverslag uitbrengt; het le dental is met 5 gestegen en bedraagt thans 49. Door L. v. Oers wordt dan een onderwerp ingeleid over Art. 27 geloofsbelijdenis en mej. W. Verhagen geeft een voordracht getiteld „Schep- pinqslied". Burgemeester A. Smit en echtgenoote die inmiddels ter vergadering zijn ge komen, worden door den leider harte-, lijk welkom geheeten, waarna het Bondslied wordt gezongen. „De weg bij uitnemendheid was t onderwerp dat door D. v. Beekhoven vervolgens werd ingeleid, waarna we een voordracht ten gehoore kregen van M. v. Oversteeg „De 40 martelaars kronen. Door een 7-tal leden werd toen gezongen „Achter hem aan waarna een onderwerp door E. v. d. Werken over Zondag 51 en een voordracht van S. Rosenbrand. Na de pauze sprak Burgemeester Smit een kort woord. Spr. vergelijkt RAAMSDONKSVEEK. Bij de ge meeute-politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een heerenrijwiel dat dezer dagen alhier is gevonden. De marechaussee M. v. Borlel met ingang van 16 Maart j.l. gedetacheerd van de brigade Moer dijk naar deze brigade. De atdeeling van den R. K. Bouwvakarbeidersbond «St. Joseph» alhier, hield een spoedeischende vergadering in het Bondsgebouw. Vastgesteld werd de contribute voor steuntrekkende bouwvakar. beiders In het tijdvak van 16 tot en met 28 Maart a.s is de onvermengde margarine voor rechthebbenden verkrijgbaar bij de volgende winke liers: Adr. van Steijn, wed. D. P. van Alphen,-J- P. Kieboom en Air. de Bont. Op Zaterdag 21 Maart a.s. zal alhier een collecte worden gehou den ten bate van de Jeugdwerkloo- zenzorg. Het jaarfeest van St. Jozef, uitgaande van den Bosschen Dioce- sanen Werkliedenbond, zal alhier ook op grootsche wijze gevierd worden, en wel op Zondag 26 April Alle plaatselijke vereenigingen be- hoorende tot de arbeidersstanden zullen er aan deel nemen. Het programma der feestelijkhe den zal nog nader worden bekend gemaakt. DOSSEN. In den nacht van Zondag op Maandag brak bij den heer A. Ausems alhier om ongeveer 1 30 uur brand uit in een schuur, waarvan de bovenverdieping tot hoenderhok is ingericht. Gelukkig werd 't gevaar spoedig opgemerkt en de brand weer was dan ook direct ter plaatse, die 't vuur weldra in bedwang had. Vermoedelijk is den brand ontstaan door't omvallen van een kunstmoeder waaronder een petroleumlamp brandde. Er zijn ongeveer ren honderd tal jonge kuikens omgekomen. De schade is aanzienlijk. In 't klooster der Eerw. Zusters alhier overleed de Eerw. Zr. Alberta (in de wereld mej. A. J. Smit, ge boren te 's-Gravenhage), in den ouderdom van 52 jaren. De heer A. van Moergestel, gemeente-ontvanger alhier, is van zijn ziekte wederom zoodanig ge nezen, dat hij Woensdag a.s. in functie kan treden. Gedurende zijn ziekte verlof werd hij vervangen door den heer A. Snijders alhier. Naar we vernemen bestaan ook alhier plannen tot het in 't leven roepen van een luchtbescher mingsdienst. Definitieve besluiten zijn nog niet genomen. Op de laatst gehouden verga dering van het R.K. Zangkoor alhier, is besloten op 17 Mii a.s. deel te nemen aan de te Raamsdonk te houden zangersdag, uitgaande van den R K. Korenbond. Op de te Almkerk gehouden stierenkeuring werden uit onze ge meente de exemplaren van de navolgende eigenaren goedgekeurd A. Verhoeven, J, Achterberg, Fh Raams, C. Boender, De Vos-de Waard en M. Middelaar. Ongeveer een half jaar geleden werd een aanvang gemaakt met 't afgraven van den Rommegatschen Dijk alhier, welke weg de verbinding vormt met de Langstaat over 't Capelsche Veer. Deze weg was de hoofdverbinding van de Langstraat met 't achterland van 't Land van Altena. Toen men aan dit werk begon werd de Kerkstraat, 't begin van bedoelden Dijk aan de dorpszijde, voor alle verkeer afgesloten. Hier door werd alle verkeer over dezen weg stop gezet. Toen men 't werk, dat in wei kverschalfing werd uit gevoerd, half voltooid had, ontstond in den Zuid-Hollandschen Polder alhier, een nieuw wei kverschalfings- object, waarnaar alletewerkgestelden werden overgeplaatst. Alzoo bleef de Rommegatsche Dijk op verdere voltooiing wachten maar ook voor 't verkeer werd hij niet in orde gebracht. Hierdoor werd alle verkeer omgelegd over de brug bij 't Keizers veer. Welk een omvang de achter uitgang van 't verkeer door deze gemeente hierdoor heeft aangeno men moge wel blijken uit't feit, dat aan 't Capelsche Veer in de maanden Januari en Februari 1936 niet minder dan 1300 overtochten minder zijn gedaan dan in dezelfde maanden van 1935. Welke gevolgen hier voor onze gemeente uit voortvloeien, laat zich wel begrijpen. En dan te bedenken, dat met een weinig moeite en goeden wil dezen weg weer voor 't verkeer kon worden opengesteld Nu zal dit eerst kunnen geschieden, wanneer hij geheel ge reed is. L iten we dan hopen dat dan de geleden schade ruimschoots wordt ingehaald, door 't toenemen de verkeer langs deze lichting, In de Geref. Kerk alhier werd door den Ring Altena Zuid van Jongelingsvereenigingen op G. G. een afdeelings-ledenveigadeiing ge houden, Deze vergadering stond onder leiding van den heer G. Raams, voorzitter der afdeeling Dussen. Deze opende de vergadering met een kort welkomstwoord, waar na heer Crezee uit Nieuwendijk 't eerste onderwerp inleidde. De heer Crezee koos als onder werp «Ons Bondsorgaan«, hetgeen onder een aandachtig gehoor door hem werd behandeld op een duide lijke en goed begrijpelijke wijze. Na de pauze werd 't woord ver. leend aan den heer de Graaf uit Almkerk die 't onderwerp »Hetnut onzer organtsatie« behandelde. Ook deze spreker bleek evenals zijn voorganger de materie volkomen te beheerschen. Hij werd dan ook met aandacht door al de leden gevolgd, aangaande de punten, zijn causerie bet rellen de. Bij 't opmaken van den pressentie- 1 ijst bleken 66 afgevaardigden der aangesloten vereenigingen aanwezig te zijn. Uit 't jaarverslag van den secre taris bleek dat de vereeniging zoo wel moreel als in ledenaantal stijgende is en op zeer hoog peil staat. Het verslag van den penning meester bracht een batig saldo naar voren De vergadering werd ge- sloten door ds. Langedoen uit Zevenbergen, die tijdens de ver gadering, op Bondsbezoek zijnde, was verschenen. Het dochtertje van den heer H. S. werd door een hond op ernstige wijze in 't oor gebeten en wel zoodanig dat dr. v. Vuure de wonden moest hechten. Het nieuwe materiaal voor de brandweer is in 't laatst der vorige week alhier aangekomen. Het is zeer licht en gemakkelijk te ver voeren materiaal en is gestation- neerd in 't daarvoor bestemde lokaal bij Majoor Ramakers. Zooals T zich laat aanzien biedt dit aparaat, dat op de waterleiding wordt aangesloten, vele voordeelen op de andere oude brandspuit Vermoedelijk zal nog deze week een proef worden genomen. Alhier had de aanbesteding plaats van het bouwen van een woonhuis met slagerswinkel, slacht plaats. stalling etc. voor rekening van den heer Fr. Penninx alhier, onder architectuur van den heer M. Hanegraaf te Hank. TimmerwerkJ. Haspels f1312, P. van Mierlo f1310, J. van Tilburg f1297, M. Walraven f 1027,50, A. van Biezen f 1018 allen te Dussen. Metselwerk: Job. v. Boxtel f2125, W. van Broek f2114 te Dussen, A. van Pelt f 1825 te Hank. Schilderwerk: H. Simonis f353, P. Scheere f238,50 te Dussen. LoodgieterswerkJ. van Mierlo f 148,50, H. Verhoeven f 138,20 te Dussen. SmidswerkA. Lensvelt f95,80, A. Verhoeven f82 te Dussen. Waterleiding H Verhoeven f93,62, J. van Mierlo f56,50 te Dussen. ElectriciteitJ. van Mierlo f77,50, J. Teuling f72 te Dussen. Het weik is gegund aan de laagste inschijvers. HANK. Door de Rijkspolitie is tegen een tweetal personen proces verbaal opgemaakt, wegens het vangen van visch onder de maat in de Bergsche Maas alhier, Dezer dagen wilde de knecht van den landbouwer J. Staal over dam van het erf der boerderij een rijden met een met paard bespannen kar. Hij nam den draai te kort en kwam in den sloot terecht. Het paard kwam onder de kar in den sloot terecht. Met veel moeite slaagde men er in paard en kar uii zijn benarde positie te redden. Hel on geval liep met wat materieele schade af. De werkverschaffing in den Zuid-Hollandschen polder alhier, wordt met ingang van 28 Maait a.s. stop gezet. In de ontstane vacature van den heer A. Penninx is als penning meester van de R K. Kiesvereeniging afd. Mariapolder (gem. Dussen) ge kozen den heer Corn. Penninx. Een demonstratie, die succes had. Wij waren Vrijdag 13 Maart in de gelegenheid aan de Pehave Schoenfa brieken van de firma P. H. Vloemans. alhier, een brandbluschdemonstratie bij te wonen van de daar geïnstalleerde Sprinkler-brandbluschinstallatie. waar van we niet anders dan met den groot sten lof kunnen gewagen. Door de firma Vloemans waren ter demonstratie genoodigd en gaven blijk van attentie: Burgemeester Mallens, met de Gem. Secretaris M. A. van der I Wee; de Gem. Opz. Tirion. de Direc teur der Gem. Gasfabriek Theunissen. de Inspecteur van Politie v. Helsland, de Comm.dt. der Marechausseé's v. d. Plas, de opperbrandmeester H. P. Dek kers. allen van Kaatsheuvel, de Direc teur van de N.V. Waterleiding Mij. West Noord-Brabant Ir. v. Thiel en de districts-opz. dezer Mij. Fluit uit Oos terhout. Alvorens tot de demonstratie over te gaan werd een rondgang gemaakt door de fabriek en de installatie in zijn geheel in oogenschouw genomen. De heer Levingston van de firma E. Jones uit Amersfoort, vertegenwoordigster voor Holland van de firma Mather and Platt Lt„ Manchester, Engeland, ex pliceerde daarbij op duidelijke wijze de inrichting en werking van de Sprink ler-installatie, die, buiten de toevoer en regelings-apparaten met alarmschei en controle-druk-klokken opgesteld na bij de kantoren der fabriek, slechts be staat uit een buizennet, loopende door alle fabrieksruimten met om de 2 a 2/ Meter een sprinkler- (in totaal 222 stuks) werkende onder een druk van 3 atmosferen met een capaciteit ieder van 40 Liter water per minuut. Een drie-deelig metalen plaatje, vervaardigd uit een compositie van metalen, dat bij een temperatuur van 155° Farenheit (rt 68° C.) reeds smelt, vormt de af sluiting van eiken Sprinkler. Stijgt de temperatuur in een lokaal tot die hoog te, dan smelt het plaatje en valt de af sluiting, gevormd door n glazen knik ker uit het einde der haaks omgebogen leiding en de watertoevoer stoot zich door een vlak onder de uitlaat aange bracht ondiep emmertje, alzijdig sproei end, over de vuurhaard uit. Door het waterverbruik licht zich door water druk de toevoerklep in het toevoerap paraat, waardoor tevens een alarm- schel in werking wordt gesteld, die waarschuwend blijft werken, zoolang één der Sprinklers water geeft. In een afgesloten bergplaats en op een opengelegen fabrieksterrein wer den na bezichtiging twee vuurhaarden aangelegd. Het materiaal was van een substantie, dat zeer licht en fel ont brandt. Aceton. celluloid en andere licht brandbare stoffen laaiden in en kele momenten tot een gevaarlijke hoogte in beangstigende felheid op. De firmanten en het overheidspersoneel wachtten in benauwde spanning, doch plots'n watersproei, alzijdig rond zich heen blusschend, een rinke- dFeoho van het zuiden. ne is Q S«

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5