Binnenlandsch Nieuws. GEMEENTERAAD WAALWIJK. [ilKING INC Ontmanteling Ned. Herv. Kerk aan de haven - Subsidies aan „Halle lujah" en R.K. Waalwijksche Gym nastiek- Vereeniging worden gezonden, om bezit der lan derijen te nemen. Ongeveer 30.000 werklieden in de Catalaansche metaalindustrie zijn in staking gegaan. De staking is georganiseerd door het syndicalistisch vakverbond en heeft ten doel, betaling te verkrijgen voor deoveruren, welkt zijn gemaakt gedurende de 15 maanden, dat de vorige regeer;ngcn aan het bewind waren. In dezen tijd was een 48 urige werkweek regel, terwijl de hui dige regeermg een werkweek van 44 uur heeft ingesteld. De huidige terreur. Ongeveer 6 weken zijn verloopen sedert den dag, waarop de Roode vlag in Spanje werd geheschen Uit alle berichten blijkt dat de huidige toestand zeer ernstig is. Alleen reeds in Madrid werden 5 kerken in asch gelegd. In de voor steden rooken nog de puinhoopen. Talloos zijn de slachtoffers van de «pistolero», de barbaarsche stoot troepen der uiterst linksche partijen. Nog van zeer recenten datum zijn de volgende gebeurtenissen In Jecla, in de provincie Murcia, werden de vorige week zeven kerken vernield, alsmede verschillende par ticuliere en openbare gebouwen. Terzelfder tijd werden in Vigo 2 leden van de rechtsche partij door revolverschoten om het leven ge bracht. In Granda, waar de linksche par tijen reeds aan den vooravond der verkiezingen het redactie—bureau van het rechtsche partij—orgaan wldeal», benevens een kerk en ver schillende huizen vernielde i, heerscht ook thans weer een ver warde toestand. LANGERE DIENSTTIJD VOOR ZEEMILICIENS. Aan den Indischen Volksraad is door de regeering, met verzoek om advies aangeboden een ontwerp Kon. besluit behelzende eenige be langrijke wijzigingen in het dienst plichtbesluit voor Ned.-Indië, waar bij onder meer de duur van de eerste oefening voor dienstplichti gen bij de Zeemacht van ten hoogste 5'/a» 9 en 12 maanden, voor allen gebracht wordt op ten hoogste 18 maanden. Het gewijzigde dienst plichtbesluit zal reeds op de Juni ploeg 193b der Zeemacht van toe passing zijn. Naar de N.R.C. in dit verband verneemt, ligt het in het voornemen, binnenkort ook den diensttijd van de zeemiliciens in Nederland te verlengen. VERLAGING VAN ENKELE POSTTARIEVEN. Kleine postwissels en quitanties; overmaken van kleine bedragen. De kosten voor het verzenden van kleine bedragen per postwissel worden met ingang van 1 April be langrijk verlaagd. Voor postwissels tot een bedrag van f5.wordt het recht dan vastgesteld op 5 cent voor bedragen boven f5.— tot en met f 12.50 op 7cent. Voor be dragen boven f 12.50 ondergaat het tarief geen wijziging. Deze verlaging geldt in het bin nenlandsch verkeer en in het ver keer met Suriname en Curacao. Het recht voor de per borderel ingevorderde quitanties wordt op overeenkomstige wijze verlaagd. Voorts wordt definitief de gelegen heid opengesteld,om binnenlandsche expresse postpakketten te verzenden, waarvan het port ten laste van den geadresseerde komt. Tenslotte is een regeling getroffen voor de overmaking van kleine geldbedragen (ten hoogste fl. welke door middel van postzegels, op de adreszijde van de briefkaar- ten te plakken kunnen worden over gemaakt. Belanghebbenden, die van deze regeling gebruik wenschen te maken, kunnen zich tot het Hoofd bestuur der P.T,T. wenden, zooveel mogelijk met opgaaf van het tijd vak waarin de kaarten verzonden worden, benevens het doel en het vermoedelijke aantal. Voor elke ter inwisseling aangeboden briefkaart is een vergoeding van 1 cent ver schuldigd. MINIMUMPRIJZEN CONSUMPTIEMELK. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zullen ingevolge besluit van het Dagelijksch bestuur der afdee. liug Zuivelsteun van de Nederland, sche Zuivelcemrale voor de hierna genoemde door den Minister van Landbouw en Visscherij aangewezen gemeenten, met ingang van 29 Maart 1936 de volgende minimumprijzen per liter voor den verkoop van consumptiemelk gelden 9 cent voor Boxtel, Breda, Eind hoven, Geldrop, Gemert, Hilvaren beek, Ginneken en Bavel, Helmond, üss, Princenhage. 8 cent voor Boxmeer, Fijnaart en Heiningen, Oud- en Nieuw-Gastel, Heusden, Raamsdonk, Standdaard- buiten, Teteringen, VVaalre, Willem stad. SLUITING§TERMIJN TEELTOVERDRACHTEN BLOEMBOLLEN. De NederlandscheSierteeltcentrale maakt bekend, dat in het Bloem, bollensaneeringsplan 1935 (Teelt- overdrachtsbeschikking) een zoo op zijn post was, Wanneer de ómstan- uigiieuen dat ook maar eenigszins toe lieten. Hij heelt getoond de juiste vi sie te henüen op de eischen die ge steld moeten worden aan de ontwik keling en groei van de gemeente Waal wijk en hij verschillende gelegenhe den heelt hij daarvoor een lans ge broken. De belangen van het perso neel in dienst der gemeente vonden in hem een sympathieken verdediger en hij heelt menigmaal daarvan blijk gegeven. Ik dank den heer v. d. Geld voor hetgeen hij in de bijna 16 jaar door zijn werken en ijveren gedaan heelt voor de gemeente Waalwijk. De heer v. d. Geld heelt gemeend in ver hand met het aanvaarden van 'n nieu wen werkkring, als lid van dezen raad te moeten bedanken. Ik meen, dat dit van hem een juist besluit is, want de vervulling van de taak als raadslid bestond bij den heer v. d. Geld niet uitsluitend in het bijwonen van raads vergaderingen en het bestudeeren van stukken, doch er zat voor hem veel meer aan vast. Nu hij van deze beslom meringen is vrijgesteld, kan hij zich geheel geven aan zijn nieuwe dagtaak die geheel zijn persoon opeischt. Ik hoop, dat het den heer v. d. Geld in zijn nieuwen werkkring in elk opzicht naaar wensch moge gaan. 3. Voorstel tot vaststelling eener gewijzigde verordening tot wijziging der politie-verordening. Deze wijziging, welke slechts als een formaliteit is te beschouwen, wordt goedgekeurd. 4. Voorstel tot vaststelling eener gewijzigde gemeenschappelijke rege ling inzake den keuringsdienst van vee en vleesch, met de gemeenten Dru- nen, Loon op Zand en Sprang-Capelle. De Ged. Staten maken in een schrij ven aan B. en W. de opmerking, dat het bepaalde in artikel 3 lid 3 dei- vastgestelde gemeenschappelijke rege ling voor den vleeschkeuringsdienst naar hunne meening in strijd is met artikel 20, lid 3, der vleeschkeurings- wet. De bindende voordracht, waarvan in de bedoelde bepaling sprake is, be hoort, volgens hen, te worden vervan gen door een niet-bindende aanbeve ling. B. en W. stellen voor, de bij besluit van 29 Nov. 1935 vastgestelde rege ling in te trekken en een nieuwe ge meenschappelijke regeling, waarin met het vorenstaande is rekening gehou den, vast te stellen. Ook de hier bedoelde wijziging is danige aanvulling zal worden aan gebracht, dat verzoeken tot over- I- slechts als een formaliteit te heschou- dracht van teellvergunningen, waar- wen, hierop neerkomende, dat de be- mede bij de a.s. controle te velde der bloembollenbedrijven nog reke ning zou kunnen worden gehouden, bij de Nederlandsche Sierteeltcen trale moeten zijn ingediend vóór of op 10 April 193G. PRIJZEN VERSGH RUGSPEK. De Nederlandsche Veehouderij- centrale maakt bekend, dat de prij zen welke voor bij haar ingeleverd versch rugspek worden betaald met ingang van 30 Maart a.s. verhoogd zijn en zullen bedragen: Per strook zonder wang A-spek boven 28 kg. f 0,52 per kg. B spek van 24—27,9 kg. f 0,51 per kg. C-spek van 18—23,9 kg. f 0,49 per kg. D-spek van 13—17,9 kg. f 0,40 per kg. G Spek van 10 12,9 kg. f 0,41 perkg. H spek van 8—9,9 kg. f 0,38 per kg. I spek van 7,9 kg. f 0,36 per kg G-, H-, en I-spek zonder achter kinkel. De overige voorwaarden zijn on gewijzigd gebleven. Reeds in een gedeelte van onze vorigeoplaag opgenomen). Vrijdagavond om 7 uur kwam de raad der gemeente Waalwijk in open bare vergadering bijeen onder presi dium van burgemeester E. Moonen. Sedretaris de heer J. van Mierlo. Alle leden zijn aanwezig. Aanvan kelijk is de heer Spijkerman afwezig. Deze komt bij de behandeling van punt 8 ter vergadering. Er zijn twee vacatures. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Alle ingekomen stukken, zooals in ons nummer van verleden Zaterdag opgenomen, worden voor kennisge ving aangenomen. De heer Roxs vraagt, of er niet een schrijven is ontvangen van den Chr. Besturenbond te Waalwijk, waarop de Voorzitter antwoordt, dat bedoeld schrijven is ontvangen, maar werd aangehouden, daar het vraagstuk in overleg met de doctoren in studie moet worden genomen. 2. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren A. van Gent en J. van Loon. Den heeren v. Driel, Van Beijnen en Passier werd het onderzoek opge dragen. Bij monde van den heer Passier ad viseert de commissie tot toelating. De raad heeft hiertegen geen be zwaar. Voorzitter: De heer van der Geld is van 9 Mei 1922 af, dus bijna 16 jaar, onafgebroken lid geweest van den raad dezer gemeente. Hij heeft zich doen kennen als een raadslid dat trouw noeming van een directeur aanvanke lijk geschiedde op bindende voordracht en in het vervoeg op niet-bindende aanbeveling. Wordt goedgekeurd. 5. Voorstel tot aankoop van een strook grond achter de gemeente-wo ningen aan de Zuid-Oostzijde van de Mr. van Coothstraat. De Voorzitter stelt voor, dit punt aan te houden tot na de geheime zit ting. Sp.r kan den raad dan eerst %ie- dedeeling doen van de onderhandelin gen die hierover gevoerd zijn. Subsidie „Hallelujah". 6. Voorstel tot het verleenen eener bijdrage aan de Chr. Gem. Zangvereen. „Hallelujah" te Besoijen in de kosten der feestelijke herdenking van het 35- jarig bestaan dier vereeniging. Het prae-advies van B. en W. werd in het nummer van verleden Zaterdag opgenomen. De heer v. d. Waerden zegt, dat het hem is opgevallen bij inzage der stuk ken, dat er op de begrooting o.m. een post voorkomt van 125.voor mu zikale opluistering. Hij acht het met het oog op de tijdsomstandigheden ge- wenscht, dat het feest zoo sober mo gelijk wordt opgezet. De verschillen de plaatselijke gezelschappen, waar van er ook enkele gemeente-subsidie genieten, zullen wel genegen zijn gra tis hun medewerking te verleenen, zoo dat die 125.slechts aan één gezel schap zou betaald worden, wat spr. nogal hoog voorkomt. De Voorzitter zegt, dat die 125. bedoeld zullen zijn voor een gezelschap van buiten de gemeente. Bij de Oran jefeesten betaalt men gewoonlijk ook een dergelijk bedrag voor een bekend goed corps. De heer v. d. Waerden kan zich na deze toelichting wel met het voorstel vereenigen, temeer waar het hier een vereeniging betreft die nog nooit om gemeente-subsidie heeft aangeklopt. De raad gaat met algemeene stem men met het voorstel van B. en W., om 100 subsidie te geven, accoord. Subsidie R.K. W.G.V. 7. Voorstel tot het verleenen eener bijdrage in de kosten der gymnastiek- feesten, te organiseeren door de R.K. Gymnastiekvereniging W. G. V. te Waalwijk, bij gelegenheid van het 40- jarig bestaan dier vereeniging. Het prae-advies van B. en W. werd in het nummer van verleden Zaterdag opgenomen. in plaats van de gevraagde 5ÜU subsidie Hebben B. en W. voorgesteld j 3dU te geven. De heer v. d. Waerden heeft bij de stukken de inkomsten en uitgaven van de overgelegde begrooting eens bekeken en den indruk gekregen, dat verschillende uitgaafposten nogal hoog geraamd zijn, o.a. drukwerken 15U, jury 2UU, muziek 150, enz. Met genoegen heelt spr. gezien, dat inplaats van de gevraagde 500, slechts 300 wordt voorgesteld, doch ook dit be drag vindt bij nog vrij lioog. Hij zou het tot 200 willen terugbrengen. De Voorzitter wijst er op, dat dit feest een 2500 turners naar Waalwijk brengt met hun supporters en enthou siasten, wat voor de gemeente wel 'n oiler waard is. Dat de jury-kosten e.d. zoo hoog zijn, daaraan valt niets te doen, dat zijn vastgestelde vergoedin gen. Met het oog op de tijdsomstan digheden hebben ook B. en W. voor gesteld om 300 te geven inplaats van 500, zooals 5 jaar geleden bij eenzelfde lurndemonstratie. Na deze uiteenzetting kan de heer van der Waerden met het voorstel meegaan en ook de andere raadsleden gaan er mee accoord. De ontmanteling van de Ned. Herv. Kerk. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet in verband met de voortzetting der werkzaamheden aan de ontmanteling en restauratie der Ned. Herv. Kerk aan de Haven. Voor het prae-advies van B. en W. verwijzen wij naar het nummer van verleden Zaterdag. De heer Pullens is er van overtuigd dat elk lid van den raad gaarne zal medewerken aan de verbetering en verfraaiing van de gemeente, doch spr. meent dat de leden zich niet zoo gemakkelijk zullen neerleggen bij het voorstel van B. en W. Wij moeten ons in deze sombere tijden geen illusies maken, dat de zorgvolle toestanden, waarin land en gemeente verkeeren, binnenkort opgelost zullen zijn. Waal wijk is nog qiet over het hoogtepunt van dezen toestand heen en spr. is er dan ook van .overtuigd, dat het jaar 1936 nog groote en zware offers van de gemeente, zal vragen. Meerdere malen nog zal een beroep op de ge meentekas worden gedaan. Spreker vraagt zich af of het thans wel vol doende verantwoord is, als voor dit doel naast de 15 die reeds voor de restauratie der kerk zijn uitgetrokken, daarbij nog een bedrag van 3000. wordt verleend. Wanneer hier een groot belang op het spel stond, zou spr. er mede instemmen. Het bedrag tot aankoop van de panden lijkt spr. veel te hoog. Wij hebben bij de behan deling der begrooting op enkele gunsti ge posten en loverschotten kunnen wij zen, maar deze mag men niet voor een dergelijk doel gebruiken. De ontmante ling kan nog altijd geschieden. De uit gave zal ook volgens spr. tot belasting- verhooging leiden, terwijl er toch naar gestreefd werd den belastingdiui: te v'ciager. De Voorzitter betwijfelt, of de kwes tie door den heer Pullens wel juist ge steld is. De Rijksmonumentencommissie vraagt 3000.extra om de ontmante ling van de kerk te kunnen bewerkstel ligen. Maar daarbij komt het groote voordeel, dat het vrijkomende terrein als parkeerplaats wordt ingericht en de Wagenstraat wordt verbreed. De heer Pullens, aldus spr., vindt het bedrag tot aankoop der panden 24.250) te hoog. Spr. is er echter van overtuigd, dat dit niet te hoog is. De heeren Mor tier en Kuijsten hebben de ontmanteling niet gevraagd. Voor zijn huis met bijbe- hoorende opstallen vroeg de heer Mor tier 17.000. Oogenschijnlijk is dat bedrag hoog. Maar is de heer Mortier het pand kwijt, dan moet hij een ander pand voor zijn eigen bedrijf inrichten, daarmede zijn hooge kosten gemoeid. Alles bij elkaar genomen is het ge vraagde bedrag niet te hoog. De heele zaak moet immers verbouwd worden. Tenslotte is meergenoemde persoon ook de heele pakhuisruimte kwijt. Spr. gelooft zelfs, dat de heer Mortier een offer aan de gemeente brengt. Nu zegt de heer Pullens wel, dat de ontmante ling nog altijd kan geschieden, maar daarvoor is de samenwerking noodig van Rijk, provincie, gemeente en kerk bestuur. Zou de gemeente den tijd ge schikt achten om tot de ontmanteling over te gaan, dan zou misschien een der andere organen kunnen weigeren. Door de ontmanteling zal de prachti ge monumentale kerk geheel te voor schijn komen. De 3000.zijn een ka pitaaluitgave en drukken niet op de be grooting. Hierop drukt alleen de rente en de aflossing, zijnde ongeveer 200.- per jaar. De heer van der Waerden sluit zich bij het betoog van den heer Pullens aan. Indertijd werd aangenomen 15 van de kosten der restauratie te dragen. PEPERMUNT (van hel rein. Spi keerterre is, *'aar I jerd is Markt. 1 lijks op v/el niet tele bedt Z,ou men met de ontmanteling niet :jndt sp spr. voorstemmen. De ontmanteling Weth een verdere verfraaiing. Laat deze t js men wenschelijk geacht worden, dan vi^ t'uSSchen Passier ders, Strijk. Teg< Ook d Trok oodzakfrdere ge iijke dingen noodig had. Daarom ka; ne gem spr. zich niet met bet voorstel vereen, oinstand Weth. Eibers merkt op, dat 1 Seeri 18.000.— subsidie, die vroeger at tWg vai aandeel in de restauratiekosten dooro kunnen gemeente beschikbaar zijn gesteld, nj] j,oste V; voor. niets zijn gegeven; Daardoor is en ZOu mogelijk geworden een groote verbete' De h ring tot stand te brengen, die moeilijl xoopsor in geldswaarde kan worden uitgedruki Mortier In de Wagenstr. :v. enwe namci:,, NVjng kc nog steeds met een onhoudbare situat. cm: wa en nu doet er zich een zeer gunstige ge tra bijd: legenheid voor om hier een verbeterin; Jan is aan te brengen. Zou men deze gelegen Eibers heid niet aangrijpen en later, door dt nenheic noodzakelijkheid gedwongen, de Wa De h genstraat willen verbreeden, dan zot opmerk dit met nog geen 10.000 te bekostigt aHeen c zijn. Nu wordt deze aangelegenhei; Straat i voor 3000.— opgelost en werkt di -■ In s gemeente tevens mede aan de verfraat voorste ing door de ontmanteling van de keil stemnn cn zij krijgt de beschikking over eei parkeerterrein. De Voorzitter wijst er nogmaals op dat het van belang is dat er een par keerterrein komt en dat de Wagenst; verbreed wordt. De 3000. —worde- if 40 jaar tijd afgelost en zal de ge r.ieente een jaarlijksch offer van slecht 200.— kosten. Tusschen de Mr. var Coothstraat en de Haven kunnen d auto's niet parkeeren. Laat de raad zich niet blind staren op de f 3000. Als men met het voorste niet accoord gaat, dan zou het kerkbe stuur zijn energie laten zinken. Spreke zou het jammer vinden als men het be SI drag niet over zou hebben voor ee> ''ars van de weinige monumenten die Waèl Poc^ wijk heeft. Toen De heer Roxs zegt aanvankelijk te ^an .f- gen het voorstel te zijn geweest, omda Z1J spreker eveneens belastingverhoogd; Hang2 vreesde, doch na het betoog van dei En h< Voorzitter en Weth. Eibers zal spreker Luste voorstemmen. Zag V De Voorzitter zegt dat de Rijksmo Hier numentencommissie op de ontmantelde d'Ein heeft aangedrongen. De heer Mortier Nam was er tegen. In publieke veiling zoi zijn pand niet 17.000 opbrengen, maai in werkelijkheid is het complex meer waard dan men bij oppervlakkige schatting zou meenen. De heer Roxs uit de veronderstelling dat meergenoemde commissie zou af zien van de ontmanteling en den heer Mortier zou verplichten het magazijn op het koor van de kerk te ontruimen en de aangebouwde kamer af te bre ken. Dan zou het pand niets meer waard zijn. De Voorzitter zegt, dat men uit on dervinding weet, dat men bij transac ties met de gemeente altijd een zoo hoog mogelijken prijs tracht te maken Spr. heeft de indruk, dat de heer Mor tier in dit geval zoodanig niet gehan deld heeft en zijn goeden wil heeft ge toond. Een groot deel van de koopsom zal hij moeten besteden om het nieuwe pand.in te richten. Wat de beschikking! over het magazijn, het tuintje enz. be treft, zulks is,hem bij contract toegewe zen en kan hem niet zonder meer ont nomen worden. De heer van der Waerden brengt, in verband met de opmerking van den Voorzitter, dat het geld geleend kan worden, in herinnering, hoe destijds bij de stichting van de Julianastraat de ge meente de benoodigde gelden nergens geleend kon krijgen. Daardoor is de si tuatie ontstaan, dat de Julianastraat die bedoeld was als een Middenstands straat, de duurste straat van de heele gemeente is geworden, omdat de grond eigenaars hun contractueele verplich tingen niet op de reëelste wijze nako men. Als we weer eens voor het geval komen, dat de gemeente geen geld kan leenen, dan kunnen daar weer allerlei consequenties uit voortvloeien. Waar men bij den geheelen opzet dezer kerk restauratie ervan is uitgegaan dat de gemeente 15 zou bijdragen, verklaart spr. er zich nogmaals tegen om nu 30 in de kosten der ontmanteling voor re kening der gemeente te nemen. De Voorz. zet nogmaals daartegen over wat de gemeente met deze bijdra ge van 3000 bereikt en zou het zeer betreuren als de raad zich deze gele gen zou laten ontglippen. Later zou de kans verkeken kunnen zijn. De heer Pullens zegt, dat we er met de bijdrage van 3000.— nog niet 2ijn. Daarbij komen straks nog de kosten Klonl Nu n En bi Hem Weer Zijn Dat e Stroo Door En h Dat 1 Wan Hij v Laat Dat We i En Voel Hoe Van Bern Zoo De 1 L te verc in van O had cial bij een te boe lich hee 79 ~7 i i ve,

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2