Gemeenteraad Geertruidenberg Plaatselijk Nieuws. Fa. Anton Holtgrefe Woensdag 1 April 1936 No. 27 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad. VERGOEDING AAN BIJZONDERE SCHOLEN. BESPREKINGEN RONDOM HET VERZOEK TOT AANKOOP VAN TERREIN DOOR FA. SPYER-BROTHERS. tegemoet gezien. Op een tweecle vraag van den heer Okkerse antwoordt de voorzitter dat al het mogelijke wordt gedaan om de haven in eigendom te krijgen ten einde ze te kunnen dempen. Hierna volgt sluiting. Zaterdagmiddag om 4 uur kwam de raad uer gemeenle,Geertruideu- berg in openbare vergadering bijeen onder presidium van burgemeester J, Biancbi. Secretaris de heer Meijers. De heer de Kroon had bericht van verhindering gezonden. 1 Mededeeling procesverbaal van kasopname over het le kwartaal 1936. De kasboeken van den gemeente ontvanger en den administrateur van het gemeentelijk grond- en eiectriciteitsbedrijt zyu in orde be vonden. 2 Vaststelling vergoeding inge volge art. 101 der L U. Wet 19-iO over 1934 voor de bijzondere scholen. De vergoeding voor de R. K. Jongensschool en voor de R.K. Meisjesschool werd vastgesteld op f4,97 per leerling. 3 Vaststelling voorschot ingevolge art. 101 der L.U.. Wet 19z0 over 1936 voor de bijzondere scholen. Het voorschot werd bepaald op 80 pCt. van het bedrag der ver goeding. 4 Vaststelling kohier hondenbe lasting dienst 1936. De raad gaat hiermede accoord. 5 Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrooting dienst 1935 en tot wijziging der begrooting van het gemeentelijk groudbediijf uienst 193j.' De Voorzitter deelt mede dat het hier in hoofdzaak af- en overschrij vingen van verschillende posten betreft. Aangenomen. 6 Aanvraag aankoop terrein door de firma Spyer-Brothers. De Voorzitter deelt mede dat bedoeld terrein een gedeelte is van het perceel dat gelegen is tusschen het terrein, dat zal worden overge dragen van de firma Kalker en het terrein dat nabij den Stationsweg gelegen is. Het beslaat een opper vlakte van 124'/a M2. is bestraat en heeft tot nu toe toegang gegeven tot het terrein langs de N. V. Reederij #Thor«. De heer Timmermans vindt het niet gewenscht het terrein aan de fa. Spyer-Brothers te verkoopen. Men zal daarmede de grootindustrie bevorderen en de kleinindustrie den das omdoen. De Thor heelt voorts over dit terrein een uitweg en zal deze door den verkoop ver liezen. De Voorzitter wijst erop, dat het terrein in erfpacht werd gegeven aan de reederij van Arie Smit. Langs de loods was een zijweg, maar deze werd benut, doordat tegen de loods een kantoor werd gebouwd. Zoo heeft men dus zeil den zijweg afgesloten. De gemeente hoeft die zelf aangedane last niet op te heffen. De heer Timmermans vraagt ol B. en W. ook aan derden gevraagd hebben of er geen bezwaar bestond tegen den verkoop van het terrein. De Voorzitter bevestigt dit. De heer Ukkerse meent dat de waarde van het bedoelde terrein zal dalen. De Voorzitter zegt, dat men de kwestie niet ter sprake had gebi acht, wanneer de firma Spyer niet den aankoop had aangevraagd. B. en W. zijn van meening, dat het terrein aan de gemeente moet blijven, opdat dit, tezamen met het terrein v.d. Thor, indien de erlpacht eventueel zou komen te vervallen, een behoorlijk verkoopbaar perceel is, waarvoor zich vele koopers zullen melden. Nu is het achter een zeer smalle strook. In 1914 is door den gemeente raad aan de firma Spyer te kennen gegeven, dat, wanneer het terrein van Thor zou vrijkomen, het aan Spyer zou worden afgestaan. Het betreft hier echter niet den grond, waar hel thans om gaat. De heer Okkerse meent dat men door den verkoop de loswal zal verkleinen, hetgeen volgens spreker niet behoort te geschieden. De Voorzifter antwoordt, dat de loswal daarmede niet grooter ol kleiner wordt. Het gaat om het perceel, dat langs de loods van Thor gelegen is. Wethouder Sassen is het eens met den heer Timmermans, dat men zooveel mogelijk de klein industrie moet bevorderen. Toen in 1914 door den gemeenteraad de toezegging werd gedaan, toen meen de men in uen loop der jaren uit Spyer een groot bedrijf te zullen zien groeien, waar vele arbeiders uit G berg werk zouden vinden. De rationalisatie schijnt ecüter ook voor Spyer noodzakelijk te zijn geweest, zoodat tenslotte toch nog weinig menschen uit de eigen plaats tewerk zijn gesteld. De gemeenteraad heeft in 1914 ongetwijlelu gemeend dat de grond als industrieterrein zou worden benut. Men ziet thans echter een stapelplaats. De heer Jansen vraagt de mcening van B. en W. De Voorzitter zegt nogmaals dat het college den grondverkoop wilde aanhouden totdat het gehecle perceel ten verkoop zou kunnen worden aangeboden. Dit motief is echter verzwakt, doordat de gemeente in 1914 meergenoemde toezegging aan Spijer deed. Spr. zegt steeds naar goede verstandhouding tusschen het gemeentebestuur en de bedrijfslei ders te Geertruidenberg gestreeld te hebben. Dat is voor de gemeente van groot belang. De heer Jansen leest het schrijven van den gemeenteraad, gedateerd 1914, aan de firma Spyer voor en concludeert, dat de firma het volste recht heeft op het door haar ge vraagde terrein. Spr. geeft toe, dat men Spijer per M2. meer zal moeten laten betalen, dan den prijs, welke de firma destijds voor het terrein gaf. Wat de rationalisatie betreft meent spr. dat er een internationale dictator moet komen om deze te verhinderen. Geertruidenberg kan daar niets aan doen. Volgens spr. heeft Spyer recht op uitbreiding, al wordt het terrein als opslagplaats gebruikt Spr. zou het onbillijk vinden als de aanvraag werd afge wezen De Voorzitter merkt op dat de gemeenteraad zich in 1914 niet con tractueel verplichtte om den grond af te staan. Misschien is de gemeente wel moreel verplicht de belofte na te komen. De heer Jansen hecht te veel waarde aan het gezegelde schrijven. Weth. Sassen meent dat het mo gelijk is dat de firma Spyer de bezwaren van het gemeentebestuur aanvoelt, wanneer zij hiermede op de hoogte wordt gebracht. De heer Jansen stelt voor den ver koop bij inschrijving te laten ge schieden. Dan krijgt iedereen kans. De heer Okkerse ziet niet in dat men de groot-industrie de hand boven het hoofd moet houden. De Voorzitter zegt dat de waarde van zijn betoog: den grond te be houden totdat men een behoorlijk verkoopbaar perceel heeft gekregen, eenigszins vervallen is doordat de gemeenteraad in 1914 de toezegging deed het terrein te zullen afstaan aan Spyer. Nog "enkele heeren voeren over de kwestie het woord totdat de heer v. d. Loo voorstelt het punt tot een volgende vergadering aan te houden Het dagelijksch bestuur kan dan intusschen de benoodipde besprekin gen met de betrokkene voeren. De Voorzitter wijst erop dat Spyer haast heeft, maar eventueel zal men het punt tot een volgende spoed eischende vergadering kunnen uit stellen. Besloten werd de verdere behan deling van dit agendapunt tot een volgende vergadering uit te stellen. 7. Ingekomen stukken. Hierbij waren enkele goedkeurin gen van Ged. Staten over vorige door den raad genomen besluiten. In een vorige raadsvergadering werd besloten de hypotheek-aflos sing van de N.V. Woningbouw te verlagen. Ged. Staten hebben hiei- tegen bezwaar en stellen voor het besluit in te trekken en de verlaging te herzien. De raad besloot immers de aflos sing, welke eerst bepaald was op f800 per jaar tot 1 Jan. 1941, met f 100 te verlagen. en W. stellen voor het besluit van Dec 1935 in te trekken en met de nota van aanmerkingen van Ged Staten rekening te houden. De raad ging hiermede accoord. Voorts is bericht ontvangen dat G. Staten de begrooting 1936 hebben goedgekeurd. De heer Okkerse vraagt hoe het met den nieuwen weg itaat. De Voorzitter zegt dat het ontwerp binnen twee weken kan worden Waalwijk 31 Maart 1936. SLUITING CURSUS 1935-1936 VAN DE GEMEENTELIJKE AVOND-TEEKENSCHOOL. Maandagavond had de sluiting plaats van den cursus 1935—1936 van de Gemeentelijke Avond-teekenschool. Behalve de heeren leeraren met den directeur, den heer Th. v. Delft, en de leden van de Commissie van Toezicht waren aanwezig de heeren: Burge meester E. Moonen, de wethouders Ei bers en Smolders, en de gemeente secretaris, J. van Mierlo. Burgemeester Moonen opende de bijeenkomst met de volgende woorden: De prijsuitdeeling na afloop van den winteravondcursus is een feest voor de leerlingen, voor sommigen althans, om dat zij hun vlijt en vorderingen be kroond zien en vooral omdat zij de winterperiode afsluiten en de zomer periode ingaan. In den zomer kunnen jullie vrijelijk beschikken over de vrije avonden, hetgeen ik jullie van harte gun. Ik zou het echter jammer vinden, wanneer je dien tijd uitsluitend voor amusement zoudt besteden. Jullie zult moeten bedenken dat de periode, waarin je ofwel go»c! of wel slecht werk presteerde, voorbij is en niet meer terugkeert.ik gei' :i. lie in overweging de zomeravonden zóó te besteden, dat je er tevreden over kunt zijn: degenen die den tijd veron achtzaamden kunnen dezen misschien nog inhalen. Er ligt een zekere bekoring in, de avonden naar eigen inzicht in te dee- len en deze zal des te grooter zijn, naar mate je beter je best hebt gedaan in den afgeloopen winter. De directeur en leeraren weten nu reeds, welke leerlingen de meeste kans van slagen hebben. Zekerheid hebben zij echter niet. Degenen, die tekort zijn geschoten in hun plichten, moeten de kans, die zij krijgen om de schade in te halen, stevig aangrijpen. Daarvoor zijn de zo mermaanden zeer geschikt. Er zullen ook velen zijn, die door den directeur en leeraren streng nage gaan worden. Hen raad ik aan, wat meer volg zaam, beleefder en ijveriger te zijn. Zij zullen tot de ervaring komen, dat het niet slagen in de studie aan hen zelf ligt. Vervolgens ging de Burgemeester over tot de prijsuitdeeling, feliciteerde de prijswinnaars ieder persoonlijk en gaf aanmoedigingen of vermaningen aan degenen, die het einde van den cursus niet door prijs of diploma be kroond zagen. De uitslag van den cursus is: le Klasse, le prijs Jan Hombergen, le prijs Henri Schapendonk, Diploma Piet v. Brunschot, Rombertus de Geus en André Schelle. 2e Klasse. Ontwerpers voor de schoenindustrie. Aantal leerlingen be gin cursus 13, einde 12. 2e prijs Jan Goedhart, Diploma Jac. van den Berg, Hendrik Blom en Dirk van Zeist. 3e Klasse, le prijs Adr. Pijnenburg, Diploma Adr. de Peffer. 4e Klasse. 2e prijs Johan Roetman, Diploma Jo Pullens. 2e Klasse. Schilders. Deze komen niet voor een prijs in aanmerking. 3e Klasse. 2e prijs Johan Beijnen. 4e Klasse, le prijs Antoon Lommers, Diploma Jan Snels. 5e Klasse. 2e prijs Arnoldus Hom bergen, 2e prijs Willem Luipen. 2e Klasse. Metaalbewerkers, le prijs Gerrit de Jong. 3e Klasse. In deze klas kan geen prijs worden toegekend. 4e Klasse. 2e prijs G. Smolders. 5e Klasse, le prijs Jac. Collard. 2e Klasse. Bouwvakken. In deze klas kan geen prijs worden toegekend. Diploma Hendrik de Jong. 3e Klasse. 2e prijs Andreas van der Born, 2e prijs Hub. van der Loo. 4e Klasse, le prijs J. Vugts, 2e prijs Hub. Koenen, 5e Klasse. 2e prijs Hendrik Heurter, Diploma Cornelis de Haas. In de vervolgklas aantal leerlingen begin van den cursus 5, einde van den cursus 1. Slechts één leerling van den cursus der teekenschool werd niet bevorderd tot de volgende klasse. Einddiploma's behaalden: In de afdeeling Ontwerpers in de Schoenindustrie: Willem Duquesnoy, Joh. Pullens, Joh. Roetman. Afdeeling Schilders: André Muize- laar, Harry van der Velden, Willem Luipen, Arn. Hombergen, Walter Smit Afdeeling Metaalbewerkers: Jac. Collard. Afdeeling Bouwvakken: Cornelis de Haas, Hendrik Heurter, Jac. Ver- hoofstad. Karei van der Aa. Dankwoord der leerlingen. Een der leerlingen, de jongeheer J. Bossers, Kaatsheuvel, sprak de volgen de woorden: Het doet mij genoegen namens alle leerlingen een enkel woord van dank te mogen spreken bij het eindigen van den cursus. Den Edelachtb. heer Burgemeester onzen welgemeenden dank vcor zijn bijzondere belangstelling en gene genheid om dezen cursus evenals vo rige jaren te willen sluiten, wat aan de eerbewijzen, die sommigen onzer ten deel zijn gevallen, tevens een bijzon dere waardeering geeft. Ook de overige aanwezige heeren onzen dank voor het blijk van mede leven met ons door hunne aanwezig heid. Doch onze grootste dank gaat uit naar den Directeur en de Leeraren, die zich het heele cursusjaar geheel aan de leerlingen geven, zoodat het mij een bijzonder genoegen is, dit in t bijzijn van de autoriteiten der gemeente open lijk te kunnen getuigen. Mogen zij hun opbouwend werk nog vele jaren in goede gezondheid ver richten tot hun eer en die van de tee kenschool van Waalwijk, en tot heil van allen, die deze school bezoeken. Ten slotte mag ik ook niet vergeten het vrouwke (mej. Gertrude v. d. Bijl) hartelijk dank te zeggen voor al de moeite die zij met ons gehad heeft. De Burgemeester concludeerde dat op één uitzondering na, geen der leer lingen in plichtsbetrachting is tekort geschoten. Degenen, die geen volledig succes in de studie hadden, gaf spr. in ernstige overweging, na te gaan of ze een volgend jaar nog zullen terugko men. Ook aan het verdwijnen zitten voordeelen: de ouders behoeven het studiegeld niet meer te betalen, de di recteur en leeraren behoeven zich niet meer te ergeren, het bevordert het goe de onderwijs aan de anderen, men kan vrijelijk beschikken over alle avonden van het jaar. Nogmaals hoopte spr., dat de ijveri- gen de komende zomermaanden nuttig Een nieuwe lente Een nieuw geluid Een nieuwe EASY Een stap vooruit 1 Slechts de EASY wascht volgens de nieuwste waschmethode en biedt U vooideelen, zooals nooit tevoren 1 De spiegelgladde porce'ein emaille kuip voorkomt slijtage van Uwwaschgoed.de agitator werkt geruischioos, soepel en vlug, de veilige electiische wringer werkt automatisch. Mogen wij U dit product van de grootste i en oudste Amerikaansche Waschmachine- fabriek eens laten zien? v/h. B1ERLAAGH—v. d. HEIJDEN DE GROOTE IJZERHANDEL Hoek Raadhuisplein WAALWIJK. zullen besteden en het vaste voorne men zullen maken om den volgenden cursus terug te komen. De lessen zijn door den directeur en de leeraren met grooten ijver en toewijding verzorgd. Er hoort zelf overwinning toe om bij luiheid en on wil van niet volgzame leerlingen een goed humeur en een sfeer van opge wektheid te bewaren. Namens het ge meentebestuur bracht spr. hen zijn har- telijken dank en hoopte dat zij het vol gend jaar wederom allen op het appèl zullen zijn. Voorts dankt spr. de Commissie van Toezicht voor hare belangstelling bij deze plechtigheid en voor de zorgen en moeiten, die zij zich tot het welsla gen van den cursus getroostte. Hierna sloot de Burgemeester de bij eenkomst. R.K. BOUWVAKPATROONS. Wij hebben vroeger medegedeeld dat de R.K. Bouwvakpatroons bespre kingen voerden om tot een vereeniging te geraken. Thans is daarmee resultaat bereikt en de afdeeling gesticht. Het bestuur bestaat uit de heeren A. van Huiten-Krol, voorzitter; H. Maas, secretaris: F. Couwenberg, penning meester en H. Aarts en C. v. Oostrum, commissarissen. „ST. CHRISTOFFEL". Groote propagandavergadering op a.s. Donderdag, 2 April, in Café Rest. „De Twee Kolommen" te Waalwijk. Aanvang 8.30 uur. Sprekers: de WelEerw. heer W. Völker, Geestelijk Adviseur en de heer C. G. Bekkering, Buitengewoon Be stuurder. Alle Handelsreizigers worden drin gend uitgenoodigd deze belangrijke propaganda-vergadering bij te wonen. TROUW AAN ORANJE. Aan de Vereeniging „Trouw aan Oranje" in de St. Anthoniusparochie is vergunning verleend tot het houden eener loterij. ONJUISTE AANWIJZING. Men vestigt er onze aandacht op dat de dienstregelingen in 't reclame bord op de Markt niet juist zijn en dat verschillende ingezetenen en vreemde lingen daarvan de dupe worden. De zorg voor juiste aanwijzing zal wel thuishooren bij de exploitanten van het reclame-bord en wij hopen dat door deze mededeeling hun aandacht op dit euvel zal worden gevestigd. De dienst regelingen dienen toch juist te zijn, an ders kunnen ze veiliger gemist worden. RUBBER-VERBRUIK. Het verbruik van rubber voor schoenzolen vertegenwoordigde in 34 het bedrag van 580.000, tegen 431.000 in 1933 en 310.000 in '32. Het cijfer over 1935 is nog niet bekend, maar wij hebben toch de indruk dat door de anti-rubber-actie der federatie van Ned. Lederfabrikanten c.s., het verbruik in dat jaar niet zal zijn toege nomen. Intense propaganda blijft o.i. echter geboden. LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK". Betreffende de oprichting van een gemengd koor naast het mannenkoor van „Oefening en Vermaak", kunnen wij tot ons genoegen mededeelen, dat er onder de dames veel animo bestaat voor dit doel. Reeds vele dames gaven zich als lid op, of zegden hare mede werking toe als de oprichting definitief een feit is geworden. Er bestaat nog steeds gelegenheid zich op te geven, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk bij de bestuursleden van de liedertafel. Wij vertrouwen, dat de Waalwijk- sche zangeressen aan dezen oproep zullen 'gehoor geven, opdat in het a.s. seizoen met een flink programma Waalwijk waardig kan worden be gonnen. HET R.D.B. BOUWT EEN NIEUW NET. Naar wij vernemen is het plaatselijke Radio-Distributie Bedrijf dezer dagen begonnen met den aanleg van een ge heel nieuw net. Het steeds toenemende aantal abon nementen der radio centrale heeft er toe geleid, dat het distributienet, zoo als het thans onze gemeente in alle richtingen overspant, te zwaar belast is geworden. Om te voorkomen dat daardoor de radio-ontvangst in som mige deelen der gemeente, minder zui ver zou worden, heeft de directie van het Bedrijf besloten verschillende be staande leidingen te vervangen door loodkabels. Reeds Maandag j.l. zijn eenige ploe gen monteurs aan het werk getogen, zoodat met spoed aan de voorgestelde vernieuwingen gewerkt zal worden. Vanzelfsprekend wordt bij het ombou wen van het net van de allernieuwste vindingen en van de meest perfecte materialen gebruik gemaakt. Ongetwijfeld zal de Radio-distribu tie, die in Waalwijk toch al zoo po- puiair is. door deze enorme verbete ring nog meer ingang vinden. KATHOLIEKE BLINDENZORG IN NOORD-BRABANT. De R. K. Blindenzorg-organisatie „St. Antonius van Padua die haar werk de blinden in de gelegenheid te stellen door handenarbeid in hun eigen onderhoud te kunnen voorzien over geheel de provincie Noord- Brabant uitstrekt, verkeert blijkens het I

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5