I Sproeten komen vroeg het voorjaar, koop tijdig een p( DUSSEN. EETHEN, jaarverslag in financieele moeilijkhe den, maar kon toch over het afgeloo- pen jaar aan vele blinden haar sociale zorgen wijden. Ter jaarvergadering, te Den Bosch gehouden, bleek dat in 1935 door 75 gemeenten in Noord-Brabant subsidie werd verleend en in 188 parochies ten bate van het werk speldjesdagen wer den gehouden. Dc Langstraat heeft nopens het so ciaal-charitatief werk voor de blinden een buitengewoon goed figuur gemaakt. Gesubsidieerd werd door de gemeente Waalwijk met een bedrag van 50.-. Drunen. Geertruidenberg. Waspik. Heusden. Herpt, verleenden eveneens bijdragen. De speldjesdag te Waalwijk bracht n netto-bedrag op van f 60.40. Baardwijk. Drunen, Èlshout, Geertrui denberg. Haarsteeg. Hedikhuizen. Heusden, Lage—Zwaluwe. Made, Nieuwkuijk, Raamsdonk, Raamsdonks- veer en Waspik voerden een flink to taal aan. De Madesche Boys te Made speel den een voetbalwedstrijd tegen St. Willibrord te Breda, waarvan de ba ten ten goede kwamen aan het werk voor de blinden in Noord-Brabant. De vereeniging sluit de balans met een bedrag van 9.457.34; de exploi tatierekening, waaronder een nadeelig saldo van 799.35, met een bedraq van 25.970.77. Penningmeester van de R.K. Blin denzorg is de heer G. J. van Boekei. Velp (N.B.). R. K. KIES VEREENIGING. Algemeene Vergadering. In de zaal van het Bondsgebouw vergaderde Maandaga\ond om 8 uur de Waalwijksche R.K. Kiesvereeni- ginf?- Wegens afwezigheid van den Voor zitter, den heer L. Christ, die wegens sterfgeval verhinderd was de ver gadering bij te wonen, opende de vice-voorzitter, de heer F. Smolders de bijeenkomst en zeide maar niet meer te zullen betreuren dat de opkomst der leden wederom zoo slecht was Voor officieele zaken als thans op de agenda staan, aldus spr., zou het misschien beter zijn, een commissie te benoemen, die de zaken contro leert en om de 4 jaren verslag uit brengt. De notulen der vorige vergadering werden onder dank aan den secre taris den heer Th. Bakkers, geaccep teerd en vastgesteld. Jaarverslagen. Aan het jaarverslag uitgebracht door den Secretaris, ontleenen we het volgende De voornaamste gebeurtenissen vormden de verkiezingen voor de Prof. Staten en den gemeenteraad De eerste had het succes, dat de Waalwijksche candidaat tot lid der Prov. Stalen werd gekozen. Op de lijst der R. K. Staatspartij werden 3786 stemmen (78,50°/0 vant't totaal) uitgebracht tegen 3318 (76,20°/0 in 1931. Bij de gemeenteraadsver kiezing bedroeg het aantal stemmen op de katholieke lijst 3652 stemmen (77.80°/0.) Om de eenheid te re waren werd als een der middelen gekozen de mogelijkheid van de verkiezing met voorkeurstemmen, omdat slechts de kleinste helft der katholieken bij de vereeniging was aangesloten en het grootste deel dus geen invloed kon uitoefenen op de samenstelling van de groslijst. Men kon echter bereiken dat de katho lieken slechts met één groslijst uit kwamen. De heer L. Christ, notaris, werd bereid gevonden het Voorzitterschap te aanvaarden. Er werden 3 algemeene en acht bestuursvergaderingen gehouden. De propagandaclubs bewezen bij de verkiezingen goede diensten. Wegens zijn vertrek naar Nijmegen verloor de Kern haar leider, den heer J. Siemer, die opgevolgd werd door den heer H. van Well. Zooals gewoonlijk liep het ledental der vereeniging na de verkiezingen terug van 1628 tot 1286. Het financieel verslag over 1935 uitgebracht door den heer Klaassen, penningmeester, vermeldt aan ont vangsten f358,90 wo. f218,50 van de 618 leden der St. Jan.parochie, van de 242 leden der St Clemensparochie, f63,65 vande300 I61"6" der St. Antoniusparochie en f 24,7j van de 96 leden der O. L. Vronw-parochie. vorig saldo in kas bedroeg f 15d,59'/j Totale ink. f514,491/,. De uitgaven beliepen f465,91. Saldo in o48V^8/a' Nog verschuldigd 114J.68. Het nadeelig saldo bedraagt dus f 101.27'/,. Naar aanleiding van dit nadeelig saldo gaf de heer van Liempt in overweging in de toekomst in een middenstandszaak te vergaderen, waarvoor geen zaalhuur behoeft betaald te worden. De Voorzitter gaf als zijn persoon lijke meening te kennen, dat dit op ernstig bezwaar zal stuiten, daar de leden dan verplicht worden con sumptie te gebruiken, hetgeen niet bevorderlijk is voor een goed ver- gaderingbezoek. Niettemin zal dit denkbeeld door het bestuur in overweging genomen worden. De heer van Gorcum meende eveneens, dat het bezoek op de ver gaderingen hieronder zal lijden. Tot leden der commissie tot onder zoek der rekening van den penning meester, werden de heeren Beekman en van Liempt aangewezen. Na het onderzoek deelde de heer Beekman mede, dat de rekening in orde was bevonden, waarna den penningmeester op voorstel van de commissie decharge werd verleend en dank wer.l gebracht voor zijn accuraat beheer. De Voorzitter deelde mede dat het bestuur voorstelt de minimum contributie voor 1936 te bepalen op 25 cent per lid en per jaar. De heer de Jong merkte op dat z i. de verhooging der contributie het vorige jaar een terugloop van het aantal leden tengevolge had gehad en stelde daarom voor deze verhooging niet te handhaven. De voorzitter antwoordde dat er moeilijk een andere regeling als de bestaande te vinden is. Aan de con tributie zal streng de hand moeten gehouden woiden. Alleen wanneer individueele onmacht om te betalen aanwezig is zal men noodgedwongen tot verlaging of kwijtschelding der contributie besluiten. Spr. doet dan een beroep op de goedgeefschheid der beter gesitueerden, opdat de vereeniging door hun toedoen ook niet betalende leden kan opnemen. Een politieke landdag. De voorzitter deelde mede, dat er een intensieve propaganda zal worden ingezet in verband met de Tweede Kamerverkiezingen in 1937. Daartoe zal in den nazomer een politieke landdag in Waalwijk wor den gehouden. Het bestuur stelde zich reeds in verbinding met het Partijbureau, welke het plan door gaf aan den Propagandaraad. Daar door zal het ledental ongetwijfeld worden opgevoerd. Ieder lid zal echter op de hoogte moeten blijven van de politieke gebeurtenissen om zelf mee te kunnen voelen en strij den voor de goede zaak. Later zal men betreuren de politieke beweging niet gevolgd te hebben. In het najaar zal een algemeene vergadering worden gehouden om de leden gelegenheid te geven voor stellen in te dienen voor de kring vergaderingen. De heer dr. de Vries vroeg of er geen maatregelen konden getroffen worden, dat het tekort der kas wordt aangezuiverd, temeer daar er een landdag in het vooruitzicht wordt gesteld. Het zal goed zijn den slechten toestand der financiën algemeen bekend te maken om daardoor vrijwillige bijdragen te krijgen. De voorzitter zegt, dat het door iet bestuur geapprecieerd zou wor den, wanneer b.v. dr. de Vries ge- negen zou zijn, tezamen met den ïeer Eibers, die zich daartoe reeds bereid verklaarde, bij bereidwilligen aan te kloppen om evenwichf in de financiën te brengen. De heer dr. de Vries zegde on middellijk zijn medewerking toe. De voorzitter nam nota van de- opmerking van den heer Fransen, die de vergaderingen liever op een andere dag der week wenschte, en van het betoog van den heer van den Broek, die meer voeling be pleitte tusschen de vier propaganda clubs onderling door gecombineerde vergaderingen, waarop de wijze van intensieve actie en de juiste con tributie-inning ter sprake moet wor den gebracht. Op de vraag van den heer Maas, of er niets tegen de actie van Zwart Front te doen is, antwoordde de voorzitter, dat men het beste doet daartegenover nog grootere inten sieve politieke actie te stellen. Man voor man moeten we onze eigen zaak dienen, steeds actief zijn en blijven, en offers voor de politiek over hebben. De heer Strijk wenschte verande ring in het kiesstelsel en de kiezers maar één stem laten uitbrengen. Voorts brengt het systeem der voorkeurstemmen verbrokkeling, in plaats van eenheid. De voorzitter antwoordde, dat het kiesstelsel inmiddels zijn beslag in het reglement heeft gekregen en officieel is gesanctioneerd. Een can didaat, die met voorkeurstemmen wordt gekozen moet zijn functie neerleggen op straffe van anders als lid te worden geroyeerd. De heer van den Broek voelde niets voor het betoog van den heer Strijk. De stemming krijgt het ka rakter van een loterij voor degenen, die niet tot de vijf populairsten be- hooren. De heer dr. de Vries zou gaarne zien, dat aan de propagandaclubs werd uiteengezet, hoe men moet stemmen. Ofschoon op de oproepingskaart de juiste wijze staat aangegeven, zeide de voorzitter toch deze op. merking te zullen overwegen. Na allen gedankt te hebben voor de aanwezigheid en de propaganda clubs voor haar veel en nuttig werk, sloot de voorzitter de vergadering. F. A. J. M. VAN SPAENDONCK f dijksche veer met ingang van 1 April vervalt, zoodat dus voor de nachtdien sten van genoemden datum af het ge wone tarief wordt toegepast. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Sprutol. Bij alle Drogist^ DRUNEN. de R.K. Jonge Boerenstand een ai. Na een ongesteldheid van enkele weken is te Tilburg in den leeftijd van 53 jaar overleden de heer F. A. J. M. van Spaendonck in leven groot-industrieel aldaar. Op zeer jeugdigen leeftijd werd de heer Van Spaendonck opgenomen in de vennootschap der firma: WollenslofTenfabriek André van Spaendonck en Zn welke fabriek hij door zijn grooten ijver wist te maken tot een der modelbedrijven van Tilburg. 'lot tweemaal toe werd de heer van Spaendonck geroepen voor het voorzitterschap der Tilburgsche Kamer van Koophandel Eerst ver vulde hij deze functie van 1924 tot 1928, waarna hij wegens drukke bezigheden aftrad. Na 't overlijden van den heer de Pontin 1934, werd de heer Van Spaendonck opnieuw tot algemeen voorzitter herkozen en is hij dat tot zijn dood gebleven. Voorts was de heer v. Spaendonck bestuurslid van de vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van wollen sloffen en van de R.K. Werkgevers vereniging in het Diocees Den Bosch. De laatste twee jaren had hij verder als gecommitteerde zitting in de examencommissie van de textielschool met middelbare textiel- dagschool te Tilburg. Het heengaan van den heer van Spaendonck op nog betrekkelijk jongen leeftijd zal in industrieele kringen in den lande ernstig worden betreurd. FEESTELIJKE INTOCHT ESCADRON PANTSERWAGENS IN DEN BOSCH. Op heden. Woensdag 1 April, zal het escadron pantserwagens, dat van daag wordt opgericht, zijn intocht doen te 's-Hertogenbosch. Het escadron, gecommandeerd door den ritmeester der huzaren, H. Wil- brenninck, betreedt te 14.30 uur den Brabantschen wal via de schipbrug bij Hedel en wordt aldaar opgewacht door den garnizoens-commandant van Den Bosch, den luitenant-kolonel H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst. Voorafgegaan door de muziek der Wielrijders zal worden gedefileerd voor den commandant der lichte bri gade en voorts voor den Commissaris der Koningin en 't gemeentebestuur van Den Bosch. Des avonds diners voor officieren, onderofficieren, korporaals en huzaren. DE ZANDTRAM DER BOSSCHE WERKVERSCHAFFING. De geruchten deden algemeen het rond, dat per 1 Mei a.s. de tram, die door menig inwoner van Nieuwkuijk en Vlijmen met ietwat booze blikken wordt nagestaard, maar die toch on wrikbaar dagelijks de karren zand van de Drunensche Braken naar de Bos sche werkverschaffing vervoert, zou verdwijnen. Bij navraag ter bevoegder plaatse is ons gebleken, dat deze geruchten ge heel op onwaarheid berusten of mis schien hun oorzaak vinden in een ver warring, ontstaan door de data van het moeten gereed zijn van de onder bouw bij de trein te Den Bosch. Men deelde ons mede, dat van ten einde loopen van een contract geen sprake is. terwijl nog 100.000 m:} meer vervoerd zal moeten worden in de toe komst dan oorspronkelijk was aange gaan. Het personeel der B.B.A. kan dus gerust zijn, terwijl het voor de bewo ners langs het beruchte lijntje een klei ne of groote teleurstelling beteekent. Zij zullen zich in hun lot moeten schik ken voor eenigen tijd! NACHTDIENST MOERDIJKSCHE VEER. De K.N.A.C. iqeldt dat blijkens me- dedeeling van den betrokken rijkswa terstaatsdienst bet verhoogde tarief van den nachtdienst van het Moer- Drunen, 31 Maart 1936. Het eerste vijftal van JU.C. speelde in eigen lokaal tegen liet eerste vijftal van E.B.C. uit Elshout. I)e uitslag was als volgt: B.J.C. E.B.C.: LambregtSrM. Klerks 83—100 H. Brok—H. Tausch 100— 49 J. BrokMuskens 100— 92 Th. v. d. Wiel-Th. v. d. Besselaar 10062 J. van DelftTausch 96100 Hoogste serie B.J.C.Th. v. d. Wiel met 35 car. Hoogste serie E.B.C.: M. Klerks met 28 car. Naar aanleiding van een huur- kwestie raakten Vrijdagmiddag op de Keiweg de landbouwers A. en V. slaags. De belangstelling was nog al groot, terwijl de politie de zaak in handen heeft genomen. Ook dit jaar zullen vanuit Dru nen wederom een aantal personen deelnemen aan de processie naar Ha kendover in België. De pelgrims uit Drunen vertrekken le Paaschdag en keeren op den 2en Paaschdag weer terug. Voor de op 31 Mei, 1, 2 en 8 Juni te houden kermis werd aan de volgen de kennis-exploitanten een staanplaats toegewezen: Stoomcaroussel van Roels; draai molen en luchtschommel v. B. M. Gie- sen; 3 vliegbomsporten en vogelpik van J. Wanningen; galanteriekraam van P. Trommelen; paling- en zuur kraam van J. C. Pruijs; gebakkraam van v. BielJansen; suiker- en ge bakkraam van G. Theuns; bioscoop van Biozzi. Het totaal werd ingeschreven voor 2103.—. Veilingbericht van 30 Maart 1936: Spinazie 6-12 c.; Witlof 8-12 c.; id. II IJ^-5 c.; Juin II 2-3 c.; Sjalotten 5-7 e.; Spruitjes II 8-12 c., alles per kg. Bloemkool III 3-8 c.; Boode kool 5-9 c.: Sla 3-4 c.; id. If lJ^-3 c., Andijvie 2%-3 c., alles per stuk. Keelcn c.; Badijs 3-4 o.; Sel derij y2-\ c., alles per bos. Omtrent het bericht, dat wij on der voorbehoud j.l. Woensdag gaven omtrent een mogelijke nieuwe exploi tatie van de schoenfabriek „De Favo rite", door den heer Schoenmakers uil Kaatsheuvel, vernemen wij thans, dat deze mogelijkheid niet doorgaat en de heer Schoenmakers in Kaatsheuvel zijn fabricage zal voortzetten. Hadden de Drunensche schoenma kers gehoopt op een nieuwe werkge legenheid, heden is dit voor hen we derom een teleurstelling. De afdeeling van den B.K. Fa- brieksarbeidersbond „St. Willibror- dus" houdt Donderdagavond om half 8 een algemeene ledenvergadering, waarbij belangrijke punten voor Dru- nen's arbeiders zullen besproken wor den. De Hoofdbestuurders zullen te vens aanwezig zijn. Zondagavond werd een wielrijder afkomstig uit Schijndel, plotseling on wel en kon zijn weg niet vervolgen. De inmiddels ontboden Majoor Pe ters der Bijksveldwacht droeg hem binnen bij café van der Geld, nadat men hem van te voren had binnen gedragen bij de Wed. Spee. Dr. van Seters onderzocht de man en constateerde oververmoeidheid en adviseerde hem zijn tocht per fiets niet Le laten voortzetten, zoodat hij per auto naar zijn woonplaats werd vervoerd. Per 1 Juni a.s. zal het z.g. rou- leeringssysteem voor Drunen in wer king treden en zullen de werkloozen wederom in de steunregeling worden opgenomen. de R.K. Jonge Boerenstand een a]Q meene vergadering, waarop aan e aantal jongens uit Dussen(dorp) werking en in 't algemeen de orga,J tie van een J.B.S. werd 'uitgelegd, pj toor Willaert zegde zijn medewerk, toe bij een eventueele oprichting. Besproken werd de a.s. Buurtkrm vergadering te Raamsdonk. waarop.' ZeerEerw. heer v. d. Kampen zal SDr' ken. v Besloten werd op 't proefveld aaJ appelen te teelen. In een vergadering gehouden tul schen vertegenwoordigers van 't j), parlement van Sociale Zaken en Vl verschillende vertegenwoordigers d» gemeentebesturen in het Land va Altena, werd overgegaan tot opric| i'ng van een orgaan voor gemeen schappelijke arbeidsbemiddeling i„ Land van Altena. Als datum van i, gang werd bepaald 1 April 1936. I) orgaan omvat de navolgende gemeen ten: Andêl, Alinkerk, Dussen, Giesset B ijs wij k, Woudrichem, De Werken. Sleeuwij k. Er werd een commissie van toezie! benoemd, bestaande uit een vertegen woordiger van elke aangesloten meente, henevens drie werkgevers et werknemers. Als vertegenwoordigers der onder sehpidene gemeenten werden aange wezen de heeren: A. Kroot, gem.-seer van De Werken en Sleeuwijk; Chr v Rijswijk, gem.-secr. van Woudrichem A. I). van der Schans, burgemeester van Andel; A. Geudeke, gem.-secr. var Almkerk; G. van Bijswijk, lid van der gemeenteraad van Dussen; H. van de Schuit, wethouder der gemeente Gies- sen; T. van Gammeren, wethouder de: gemeente Bijswijk. Als vertegenwoordigers der werk gevers de heeren: C. de Jong te Dt Werken en Sleeuwijk; J. van Etten er \vGroenenberg te Dussen. Als vertegenwoordigers dei- werk nemers de heeren: A. van der Wiel te Woudrichem; J. Kant te Giessen W. Holte te Bijswijk. Als voorzitter dezer commissie wen gekozen de heer A. Blok, burgemees ter van Almkerk. Tot Kerkvoogd der Ned. Hen Kerk alhier werd door de stemming van de notabelen gekozen de heer A A. van Vugt, alhier. Het spel is begonnen! Meerdere malen hebben verscheidene ingezete nen onzer gemeente waarschuwingen ontvangen wegens het niet aansluiten bij de waterleiding, zonder evenwel gevolg hieraan te geven. Maandag j.l, is de politie tot handelen overgegaan en heeft tegen een 4-tal proces-verbaal opgemaakt. De sneeuwbal is'aan het rollen Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor 11 passeerde het nieuwe Duitsche luchtschip Hindenburg ons dorp en verdween in Zuid-Westelijke richting. Het was een majestueus gezicht het enorme gevaarte te zien wegdrijven. HANK. en1 Naar we vernemen bestaan alhier plannen tot oprichting van een R.K. J.B.S. Te dien einde werden ïeeds be sprekingen gevoerd, doch definitieve besluiten heeft men nog niet genomen. Het bouwen van een landbouw- schuur voor rekening der Gebr. J. en A. Staal is opgedragen aan den heer M. Heere te Hank. Naar we vernemen is de onlangs door brand vernielde boerderij van de Gez. Verbeek alhier door de gemeente aangekocht. Met deze steenen en puin zal 't nieuwe wegdek op den Romme- gatschen Dijk worden verhard. Dit werk zal in werkverschaffing worden uitgevoerd. In 't Bondsgebouw te Hank hield Zaterdagmorgen j.l. lag bij den landbouwer J. Branderhorst alhier een beste koe dood. Daar hij niet was ver zekerd en het cadaver voor de con sumptie is afgekeurd is dit voor hem een heele schadepost. 7 rPf, werkverschaffing in den z,uid-Hollandschen Polder is Zater dagmiddag j.l. beëindigd. Men is met de uitvoering der werkzaamheden niet klaar gekomen, zoodat men vermoede lijk de volgenden winter weer opnieuw zal beginnen. Het betreft hier onge veer 150 tewerkgestelden. Vermoede lijk zal men thans met de afgraving van den Rommegatschen Dijk verder gaan. Door de plaatselijke politie is te gen verschillende inwoners proces verbaal opgemaakt, wegens het niet aansluiten bij de drinkwaterleiding Noord-West-Brabant Deze aanslui ting is thans verplichtend gesteld. Bij den landbouwer W. Bax al hier bleef een zijner beste werkpaarden dood Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Mej. P. S. had 't ongeluk boven van den zoldertrap naar beneden te vallen, waardoor zij naast inwendige kneuzingen nog ernstige verwondingen bekwam aan hoofd en gelaat. Dr. van Vuure verleende geneeskun dige hulp. Gevonden voorwerpen: Een regenjas; te bevragen bij J. H. van der Mooren t'e Eethen. I Nieuws uit de Langstraat en Omgeving

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6