KERKNIEUWS. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. L00N-0P-ZAND. RAAMSDONKSVEER. SPRANG—CAPELLE. WASPIK. 12^-jarig ambtsjubileum van Burgemeester Bianchi. schijnen thans niet meer te beseffen, dat de eenling in de tegenwoordige maatschappij niets meer vermag. Het is dan ook een bedroevend verschijn sel, dat zoo weinig leden aan den her haalden oproep van het bestuur om ter vergadering te komen, gehoor had den gegeven. Zoo moet de Geertruiden- bergsche middenstandsvereeniging ten gronde en eerst dan zal men gaan be seffen dat men z'n eigen graf gegra ven heeft. Het 8-jarig zoontje van dhr. J. v. d. H. geraakte spelenderwijs onder een fiets en brak daarbij zijn been. De plannen voor de huldiging van burgemeester Bianchi op diens l2}/2-jarig ambtsjubileum nemen vas ten vorm aan. Dat dit feest op zoo spontane en grootsche wijze gevierd wordt, vindt zijn oorzaak in twee redenen Burgemeester Bianchi is algemeen bemind in Geertruidenberg èn als ge meentehoofd èn als mensch. Doch ook: Geertruidenberg viert op 4 April a.s. het feest van zijn eigen Burgemeester, Geertruidenberg, zelf standig, onvereenigd met anderen. ïn dit feest voor Geertruidenberg's Burgemeester laat deze gemeente zien, dat allen één zijn en één willen blij ven, onder hun eigen Burgemeester, onder Burgemeester Bianchi. Laat alle inwoners van Geertruiden berg op dien dag de vlag uitsteken, laat het wapperen der vlaggen een symphonie der vrijheid zijn. Zoo toont Geertruidenberg dien dag, dat het niet geannexeerd wil worden, dat het geen vergeten deel van een groote, onsamenhoorige gemeente wil zijn, maar een eigen gemeente, belang rijk, ofschoon klein, oeconomisch le vensvatbaar, roemvol overeenkomstig zijn historie. Is het nu niet begrijpelijk dat Geer truidenberg de personen waardeert die dit vrij bestaan mogelijk maken en is van deze personen Burgemeester Bianchi niet de voornaamste? Zijn ver diensten op oeconomisch gebied, zijn wijs beleid, zijn zucht voor orde, zijn zin voor verfraaiing der gemeente, zijn belangstelling voor de gemeente en 't wel en wee der gemeentenaren, dit alles weet Geertruidenberg in zijn Bur gemeester te waardeeren. Daarom, Bergenaren: Vlag in top. De feestelijkheden op 4 April a.s. zullen bestaan uit: 8 uur: Klokkenluiden. 12 uur: Klokkenluiden. 1.30 uur: Muzikale wandeling door de harmonie Apollo door Geer truidenberg. 2 uur: Huldiging door den Raad in openbare vergadering. 2.45 uur: Kinderaubade. Huldiging van den Burgemeester door 't Huldigingscomité. Aanbieding souvenir. Aanbieding afbeel ding hu ldi gingsmon u ment Muziek harmonie Apollo. 3.45 uur: Optocht naar het Stations plein. Onthulling monument. Terugtocht van liet Stations plein naar het Gemeentehuis, alwaar ontbinding van den stoet. 4 uur: Klokkenluiden. 4.30 uur: Receptie ten gemeentehuize, fi uur: Concert op de Markt door de harmonie Apollo. 8 uur: Groot avondconcert op de Markt door de harmonie Cecilia uit Princenhage. Het Gemeentehuis, alsmede het Hul digingsmonument zullen des avonds feestelijk worden verlicht. Vereenigingen die aan den optocht wenschen deel te nemen, worden ver zocht met hun vaandels zich op te stel len omstreeks half 3 in de Doelestraat en Zuidwal. Bij gelegenheid van de viering van het 12J/£-jarig ambtsjubileum van den Edelachtbaren Heer Bianchi als Bur gemeester dezer gemeente, zal het ge oorloofd zijn, dat de café's op Zater dag 4 April 1936 tot des nachts 12 uur geopend blijven. Verder wordt algemeene vergunning verleend tot het maken van muziek in de inrichtingen. Dansen is echter niet geoorloofd. Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s. des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. Zuurdeeg. Met ingang van 16 April a.s. is Mej. M. Bun uit Kloosterzande be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool alhier. De op Maandagavond j.l. uitge schreven vergadering der R.K. Midden standsvereeniging kon andermaal geen doorgang vinden wegens het gering aantal leden dat aanwezig was. Van de ruim 40 leden waren er slechts 12 opgekomen. De overige ruim 30 leden Ook de 2e avond, waarop »Frisch Gezongenct een uitvoering gaf, was een succes. De bezoekers, die in zoo'n groot aantal waren opgekomen, dit o.z t.z. in Concordia geen plaats onbezet was, hebben in ieder opzicht genoten. Aan het slot werden de heer Runge, die alles belangeloos deed, door »Jantje« den held van het tooneelstukje een paar aardige cadeaux overhandigd, die door den Dirigent met een hartelijk woord van dank werden aanvaard. In het college van Regenten der Godshuizen werd de heer W. Wijs, burgemeester alhier, benoemd tot voorzitter, welke functie door hem werd aanvaard. In Augustus zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat de heer L. Wassen werd benoemd tot stads- klokkenist, een functie, die meer dan 100 jaar in zijn familie werd vervuld. Bij de damclub V. D. werd Maandag gespeeld voor de koppel wedstrijd als volgt C. Schaap D. v. d. Stoep 11, G. Jonker—S. Bargboorn 2 0, J. AndriesseW. van Beijnen 1 1, K. Dollekens L Kamminga 0 -2, R. Kamminga—J. Andriesse 1 - 1, G JonkerR. Kam minga 1 1. De eindstand is: G. Jonker en R Kamminga 16 p J. Andriesse 11, L. Kamminga 10, C. Schaap 9, K. Dollekens 7, S. Barghoorn 7, W. van Beijnen 7, D. v. d. Stoep 6, F. Rosa 2. BERKDIJK. Tentoonstelling. In de lokalen der Bijz. Meisjes school van onze parochie was j.l. Zaterdag en Zondag een tentoon stelling georganiseerd van alle ge maakte goederen, die in 't afgeloopen jaar door de kinderen der diverse klassen waren vervaardigd, terwijl tevens in de Bewaarschool het fröbelwerk der kleintjes was te be zichtigen. Was 't bezoek Zaterdag vermoe delijk de geringe publicatie, die de Eerw. Zusters in haar bescheiden heid eraan hadden gegeven, bevre digend, Zondag was d i belangstelling zoo enorm, dat zij schitterend ge slaagd mag genoemd worden De gansche dag waren de lokalen, wanneer zij geopend waren, gevuld met nieuwsgierigen en belangstellen den, waaronder we zelfs verschillen de dames uit de parochie Kaats heuvel opmerkten en allen waren vol lof en bewondering over het vele, mooie en doelmatige dat ge ëxposeerd werd. Op zeer artistieke en overzichtelijke wijze waren de massa gemaakte goederen, bestemd voor diverse doeleinden gerangschikt en ten toon gesteld. Vele moeders bewonderden met innige zelfvol doening en begrijpelijke trots, wat door haar kinderen in 't afgeloopen jaar was vervaardigd en menige kreet van verbazing werd geuit over 't gepresteerde. Uitgelaten vreugde zal er vreugde geheerscht hebben in de vele ge zinnen, toen de kinderen met haar eigengemaakte goederen de ouders verrasten, hetgeen mogelijk is geweest door de kleine bijdrage, die wekelijks zoo mogelijk werd gevraagd. Resumeerend kunnen we zeggen dat de Eerw. Zusters zeer tevreden kunnen zijn over 't welslagen van de tentoonstelling en we zijn er van overtuigd dat de belangstelling der ouders in 't onderwijs er zeer veel door zal zijn vermeerderd. ST. JOACHIMSMOER. Een ongewoon geronk van zware motoren deed zich Dinsdagmorgen te ruim half elf boven ons dorpje hooren, wat de aandacht trok van de bewoners, 't Vei moeden een niet alledaagsche vliegmachine te hooren bleek juist. Uit Zuid Oostelijke rich ting kwam heel statig een blauw grijs luchtschip in den vorm van de bekende Duitsche Zeppelin aan drijven. Ook dit bleek uit Duitschland afkomstig, wat viel op te maken uit 't hakenkruis op een der achter vleugels. Langzaam en goed waar neembaar dreef het gevaarte in Noord-Westelijke; richting wellicht naar Waalhaven. In ons vorig nummer maakten we melding van een auto-ongeval in de Kasteellaan, waar een auto van de onderneming Bausenbach uit Waalwijk tegen een boom reed. Men zou daaruit kunnen afleiden dat het de chauffeur dezer ondei- neming was die het ongeval veroor zaakte, doch naar wij vernemen zat er een ander persoon, die onderricht in het chauffeuren ont ving en nog niet in het bezit was van een rijbewijs, achter het stuur, terwijl de chauffeur er naast zaten instructies gaf. Hij kon de verkeerde manoeuvre van den bestuurder niet meer herstellen en werd zelf door de voorruit geslingerd, en aan het hoofd gewond De onvermengde margarine is voor rechthebbenden verkrijgbaar bij de volgende winkeliers, tijdvak 30 Maart tot en met 11 April a.s.: W. Vos, Hub. Broeders, A. H. Zijlmans en F. M. A. Rooij ackers. Zondagavond circa half 7 had een aanrijding plaats op de Rolbrug tus- schen een motor- en een wielrijder. De motor, die bestuurd was door M. v. M. uit Vuren, kwam van de rich ting Geertruidenberg. Op de rolbrug wilde hij twee wielrijders, die hij ach terop reed, voorbijrijden. De links rij dende wielrijder, genaamd M. S. uit Hooge-Zwaluwe, week op hetzelfde moment dat de motorrijder wilde pas- seeren, naar links uit. Door sterk rem men wist de motorrijder nog een aan rijding te voorkomen, maar kwam daarbij zelf met den motor te vallen De motorrijder bracht het er met den schrik af, maar de duo-rijdster bekwam lichte verwondingen en moest zich on der geneeskundige behandeling stellen. Door de marechaussee is tegen den wielrijder, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, proces-ver haal opgemaakt. Woensdag 1 April a.s. speelt het volgend tiental van de Veersche Dam club D.G.V. in Hotel Heessels aan het Heereplein 'n vriendschappelijke wed strijd tegen de damclub Genderen. Ie bord J. C. Schott; 2e Joh. Lank- haar; 3e J. Steigenga; 4e M. Timmer mans; 5e G. van Erk; 6e F. J. Schott; 7e N. Snijders; 8e H. Heurter; 9e H. Blom; 10e C. van Strien. Reserves: D. Blom en H. Rolffs. Een goed succes wenschen wij onze Veersche dammers met dezen wed strijd. J.l. Zaterdag is onze damclub D.G.V. officieel aan den Ned. Dambond over gegaan. De Commissaris der Koningin, dr. mr. A. van Rijckevorsel, bracht Maan dag een ambtelijk bezoek aan de ge meente Sprang-Capelle. Vele bewoners hadden voor deze gelegenheid de vlag uitgestoken. SPRANG. Onder leiding van den voorzitter dhr. J. C. de Roon, kwam de Christe lijke Besturenbond Sprang-Capelle j.l. Maandagavond in het gebouw van den Chr. Volksbond in jaarvergadering bij een. Na opening met psalmgezang, het lezen van een gedeelte uit de H. Schrift en gebed, wees de voorzitter in zijn openingswoord op den ernst der tijden en de moeilijkheden waaronder vele werklooze leden gebukt gaan. Hij wees op het nut der Chr. vakbeweging, die nog in staat was veel te doen in het belang der leden en op het voorrecht dat wij in ons land genieten boven de arbeiders in andere landen. Spr. zeide dat er voor ons allen nog veel reden tot dankbaarheid is, voor alles wat God ons in het afgeloopen jaar schonk en wekt op met vertrou wen en onder biddend opzien tot God verder te arbeiden in het belang van onzen C.B.B. en zijn afdeelingen. Na het lezen der notulen werden en kele mededeelingen gedaan, o.a. dat 't bestuur besloot het gemeentebestuur van Loon-op-Zand te verzoeken aan kasuitkeering trekkende werklooze le den wier uitkeering minder bedraagt dan hetgeen zij aan steun zouden ont- gen zoo zij in de steunregeling waren opgenomen, de kasuitkeering tot dit steunbedrag aan te vullen. Enkele ingekomen stukken, waaron der berichten van verhindering, wor den hierna voorgelezen. De secretaris brengt hierna breed voerig verslag uit 'over de werkzaam heden in het afgeloopen jaar; ook de penningmeester gaf een overzicht over den finantieelen toestand. Uit de verslagen bleek dat in 1935 door de gezamenlijke afdeelingen uit de gemeente aan werklooze leden een totaal bedrag van niet minder dan 26.219.60 uit de werkloozenkassen werd uitgekeerd. De heer C. Braspenning leidde een onderwerp in over ,,De internationale organisatie van den arbeid van den Volkenbond. Op duidelijke wijze zette de inleider de stichting, het doel en de werkwijze van dit instituut uiteen. Op dit onderwerp volgde eenige bespre- <ing. Bij de rondvraag kwamen tal van aangelegenheden ter sprake, waarna de voorzitter met een dankwoord voor de opkomst en een opwekking om trouw te blijven aan de Chr. beginselen, de vergadering sloot en dhr. Braspenning in dankgebed voorging. De A.R.J.A. „Mr. Th. Heems kerk" alhier, kwam j.l. Vrijdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen. De vergadering was goed bezocht. Na opening op ge bruikelijke wijze, werd door den heer B. Dalmaijer een onderwerp ingeleid over: „Keuchenius". In een goed ver zorgd onderwerp werd door den in leider het beeld van dezen Staatsman en Christen geteekend. Een flinke be spreking volgde. Besloten werd de volgende vergade ring te houden op Vrijdag 24 April. Onder leiding van haar Eere- Voorzitter. den WelEerw. heer Ds. W. Bousema, kwam j.l. Maandagavond de Chr. Gemengde Zangvereeniging ,,Ex- selsior" alhier in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk in feestelijke ver gadering bijeen, ter herdenking van 't 51 -jarig bestaan. Na opening met psalmgezang en gebed, werd door secretaris en pen ningmeester uitvoerig verslag uitge bracht over het afgeloopen jaar, welke tot tevredenheid stemden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren A. Oosterling, voorzitter; W. Timmer mans, secretaris, Ant. Janson, penning meester en Jac. van Dongen, orde commissaris, herkozen. Gekozen wer den de heeren G. Versteeg, tot 2e voor zitter; A. Versteeg, tot orde-comm., en Joh. Maijers tot alg.-adjunct. Burgemeester A. Smit, bescherm heer der vereeniging, die intusschen ter vergadering kwam, werd door Ds. Bousema welkom geheeten. De avond werd verder recht gezellig doorgebracht met zang en voordracht, Ondertusschen werden de aanwezigen op verschillende tractaties onthaald. De bijeenkomst werd na een slot woord door Ds. Bousema met dankge bed gesloten. CAPELLE. Het uitvoerend comité van het op Maandag 1 Juni a.s. door het muziek gezelschap „Sirena" te Vrijhoeve Ca- pelle te organiseeren muziek- en zang- concours heeft met het oog op het ge ringe aantal inschrijvingen besloten dit muziekfeest uit te stellen tot 15 Aug. e.k. In verband hiermede is ook het festival, dat het comité voornemens was Zaterdags na Pinksteren te houden, uitgesteld. De ooievaars, welke hier ter plaatse reeds eenige jaren des zomers hun verblijf hebben, zijn dezer dagen weer teruggekeerd. Na een paar da gen in deze omgeving te hebben rond gevlogen, hebben ze hun intrek geno men op het nest, dat de smid A. Cové dezen winter voor den door hem op- gefokten ooievaar in gereedheid had gebracht, waardoor „Jan", zooals de Capelsche ooievaar algemeen bekend is, nestloos is geworden en mistroostig nu eens dezen dan genen schoorsteen als nachtverblijf uitzoekt. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te Veen is benoemd de heer H. Horst, onderwijzer op wacht geld en werkzaam als volontair aan de O. L. school alhier. In de plaats van den heer E. Ha- verhals, die bedankt heeft, is tot secre taris der postduivenvereeniging „De Luchtvaart" benoemd de heer M. van Peer. Ds. J. Spelt, Ned. Herv. predi kant te Rijssen (Ov.), die a.s. Donder dag 2 April des avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk a.d. Loonschendijk, op uitnoodiging van de Ned. Herv. Jongelingsvereen. op Geref. Grondslag „Gideon" als spreker hoopt op te tre den, zal spreken over het onderwerp „De Tempelstad De herschatting van de paarden der vereeniging van paardenhouders „Ons Belang" alhier, zal plaats hebben a.s. Donderdag 2 April des morgens 9 uur aan het Molenbosch te Sprang voor de Oostzijde, en om 10 uur voor de Westzijde van Sprang, des nam. van 12 uur aan de Ned. Herv. kerk a.d. Loonschendijk en van 34 uur aan de Molensteeg op de Nieuwevaart. In de j.l. Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk gehouden gewone collecten werd zoowel in de collecte voor de armen, als in die voor den eeredienst een extra gift van 50 aan getroffen. De Coöp. Stoomzuivelfabriek „De Toekomst hield vorige week onder voorzitterschap van den heer J. van Beek een goedbezochte ledenvergade ring. Na een welkomstwoord van den voorzitter werden de notulen der .vori ge vergadering, na voorlezing door den secretaris, den heer H. Boer, onveran derd goedgekeurd en vastgesteld, even als het keurig verzorgd verslag, om trent den toestand en werkzaamheden van het .bedrijf gedurende het afgeslo ten vereenigingsjaar. Tot commissaris werd in de plaats van den heer Th. Rijken, die tot be stuurslid benoemd werd, met 217 van de 408 uitgebrachte stemmen benoemd de heer Andr. Timmermans, die zich onder dankzegging voor het in hem gesteld vertrouwen deze benoeming liet welgevallen. Bij de daarop volgende rondvraag werden door enkele leden eenige vra gen gesteld, welke door den voorzitter nader werden toegelicht en beant woord, waarna de voorzitter met een woord van dank voor de belangstelling de vergadering sloot. Door het Classikaal Bestuur in de Classis Heusden zijn tot ouderling der Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschen dijk benoemd de heeren A. Verhagen, L. J. Heurter en J. den Hollander en tot diaken de heer M. van der Hoeven. J.l. Maandag bracht de Commis saris der Koningin in deze provincie een bezoek aan de gemeente Sprang- Capelle. Ten raadhuize onderhield Zijn Exc. zich geruimen tijd met het colleqe van Burgemeester en Wethouders der gemeente. Van vele woningen wap perde in verband met dit bezoek dien dag de vlag. Bij het aan de Rijks Landbouw- winterschool te Roosendaal gehouden eindexamen slaagde onze dorpsgenoot de heer Th. Rijken. Op de j.l. Vrijdagavond gehou den jaarvergadering van het „Groene Kruis", afdeeling Waspik, werd het af tredend bestuurslid, de heer P. v. d. Wiel, opnieuw als zoodanig gekozen. De H. Missie, in deze parochie gegeven van Zondag 22 tot en met Zondag 29 Maart, is goed geslaagd. Vooral de avondoefeningen werden door een groot aantal parochianen hij- gewoond. Onder overgroote belang stelling had Zondagavond de plechtige sluiting plaats. Hedenmorgen ongeveer half 11 passeerde boven onze gemeente het Duitsche Luchtschip L.Z. 129. Het luchtschip verkeerde op zoo'n geringe hoogte, dat het hakenkruius op den achtersteven duidelijk waarneembaar was. Het koerste in Noord-Westelijke richting. PASTOOR F. W. J. HOFFMANS. Onder groote belangstelling der parochianen had le Tilbu'g de plech tige installatie plaats van den zeer- eerw. heer F. J. W. Hoffmans, kapelaan der St. Jansbasiliek le Den Bosch, als pastoor der parochie Heikant. In plechtigen feeststoet werd de nieuwe herder van de pastorie naar de kerk geleid. De installatie werd verricht door den "hoogeerwaarden heer J. F. M. Sanders, Deken van Tilburg, met assistentie van Plebaan J. L. BrekeL mans uit Den Bosch en pastoor H F. Heezemans uit Waalwijk. Vervolgens sprak Deken Sanders een hartelijk welkomstwoord tot den nieuwen' herder waarna deze zich met een korte toespraak tot de parochianen richtte. Vele heeren geestelijken uit Den Bosch en Tilburg woonden de plech tigheid bij, o.m. emeritus-pastoor deken van Riel. Een uitkomst voor de was en de vaat. ...nu tijdelijk 3 pakken voor 15 ct. PRO .3 -0

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7