Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BET HOOGSTE 8ECBT D'Tê INDE VIJP EERSTE BLAD, V HET GROEIPROCES DER HUIDIGE CRISIS. FEUILLETON JOORD SRABAnO" I Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. MAAR DOUWE EGBERTS SUMMER 28. ZATERDAG 4 APRIL 1036. 59c JAARGANG. N lam. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het opsporen van de oorzaken der economische crisis, die de wereld thans beleeft, het aandachtig over wegen van haar gevolgen en het diep beseffen van den chaos, die de thans heerschende noodtoestand in alle lan den en niet het minst ook in ons land teweegbracht, zullen nog be ter doen inzien, dat algeheele orde ning op zoo ruim mogelijke basis hoog noodig is om uit de maatschappelijke ontwrichting te geraken. Men moge daarvan al overtuigd zijn, het is vaak moeilijk de noodige opgewektheid te bewaren, wanneer terwille der orde ning zware offers van ons worden ge vraagd. Uit de geschiedenis weet men dat tot voor enkele eeuwen alle goederen door bekwamen handarbeid werden ge produceerd. De vraag was grooter dan het aanbod en naarmate de bevolking groeide, had er een belangrijke stij ging der behoeften plaats, waardoor steeds meer handen werk vonden en tot goede en nieuwe productie wer den gestimuleerd. Langzamerhand is de mechanisatie het handwerk gaan verdringen en wat eerst door moeizamen en kostbaren arbeid werd verkregen, werd nu hij massa, en wel in ontstellend korten tijd, geproduceerd. Spoedig waren vraag en aanbod in volkomen harmo nie, maar deze ideale tijd heelt niet lang geduurd. Mede door den blinden wedloop dergenen, die het beginsel der vrije ongebreidelde concurrentie huldigden, ontstond er een oververzadiging van producten, die geen afzetgebied in eigen land meer konden vinden en toen naar het buitenland en de kolo niën werden vervoerd om verhandeld te worden. Maar ook daar deed de industrialisatie haar intrede en ver drong het buitenlandsche product. Daarmede werden de overproductie en de werkloosheid geboren en nood gedwongen moest ieder land zich bin nen eigen grenzen terugtrekken. De internationale handel bleef weliswaar bestaan, doch in zeer beperkte en wei nig beteekenende mate. Thans is ieder land zich aan het be zinnen om zijn eigen belangen te ver dedigen en te behartigen. Wat er thans ten aanzien van den economischen toestand is bereikt, toont ons de kroniek van het Centrale Bureau voor Statistiek, welke een con junctuurverbetering constateerde in de wereldlanden gedurende de laatste helft van 1935. Op de eerste plaats is er een verdere stijging van de indu- strieele productie, meerendeels van productiemiddelen, waar tegenover aanzienlijke dalingen der voorraden staan, waardoor het prijspeil steeg. Een duidelijke verbetering vertoont ook de scheepvaart. De opgelegde tonnage bedroeg mid den 1935 nog maar de helft van dien van een jaar vroeger; de vrachtprij zen waren over het algemeen gestegen. Het spoorweggoederenvervoer geeft echter maar in enkele landen verbete ring te zien. In de beweging van den wereldhan del kwam in het begin van 1935 een duidelijke kentering: de waarde in goud was aan het einde van dat jaar zelfs iets hooger dan eind 1933. Voor een deel is dit laatste een gevolg van de stijging der wereldprijzen (in goud uitgedrukt). De vermeerdering van 't volume van den wereldhandel gaat echter maar langzaam. De werkeloosheid daalde in vele landen, maar blijft toch nog aanzien lijk. Nederland heeft van de internatio nale opleving in 1935 weinig invloed ondervonden. Op het eind van 't jaar stonden nog 472.000 personen als wer keloos ingeschreven tegen 414.000 in 1934. Deze stijging moet echter gedeelte lijk op rekening van het seizoen wor den geschreven. De toestand van de van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 22) Maar Jack, je moet je moet t me vertellen. Je kunt me toch niet zoo achterlaten. Wat moet ik doen? Wat kan ik doen? O, Jack, haar stem ging tot gefluister over mijn liefste, mijn hart, zeg me dat het niet waar is! Maar Jackson stond maar naar haar te kijken, met al zijn liefde voor haar in zijn oogen en een hart, dat dreigde te bersten En zij stond en keek hem aan, tot alle hoop in haar stierf. Toen deed ze een stap terug en richtte zich op. Ze nam zijn ring van haar vinger en gaf hem dien. Jack, zei ze, ik geloof niet, dat je het gedaan hebt en ik zal het nooit gelooven maar, als je mij niet ver trouwt en me in je vertrouwen neemt, kan onze verhouding niet blijven wat ze was. Begrijp je dat niet? Ik vertrouw je volkomen, maar er moet een vol maakt vertrouwen tusschen ons z.'jn wil jehet me vertellen? Jackson probeerde iets te zeggen, maar het was alsof zijn mond toege snoerd was. Ikkanniet, stamelde hij eindelijk heesch. HTflKIK" VERZEKER U BIJ DE nijverheid bleef in hoofdzaak zeer ge deprimeerd, al waren er uiteraard, als steeds, verschillen, tusschen de indu strieën zoowel als tusschen de onder nemingen onderling. De aanpassing van het bedrijfsleven maakte vorderingen in den vorm van saneeringen, rationalisatie, mechani satie, enz. De groothandelsprijzen stonden in 1935 weer op een iets lager pen dan in 1934, maar in de tweede iieift van het jaar trokken zij iets aan, voornamelyK die van industrie-grondstoffen en dier lijke voedingsmiddelen. De koersen van aandeelen gaven tegen het einde van het jaar een dui delijke stijging te zien, die het koers- indexcijfer op een peil bracht ruim 13 pet. boven dat van eind 1934. Vooral de Indische fondsen stegen in koers. Waar de economische toestand in andere landen verbetering vertoont, zou men toch mogen verwachten, dat zulks ook in Nederland spoedig het geval zal zijn. Vele gunstige perspec tieven zijn er echter nog niet, want de regeering moge al op alle mogelijke wijzen streven naar een algeheel eco nomisch herstel, wij zien toch ook, dat zij zich ter elfder ure terugtrekt, wanneer om haar steun gevraagd wordt, indien het initiatief tot orde ning en saneering van de industriee- len zelve uitgaat, wat de regeering toch zelve als maatstaf aanlegt. De Centrale H.L.S. bijvoorbeeld, die in opzet de eenig mogelijke saneering in de schoen- en lederindustrie had kunnen brengen, heeft dat allerduide lijkst gedemonstreerd. Achten wij het dus vooreerst nood zakelijk, dat de Nederlandsche regee ring bovenbedoeld particulier initia tief krachtig steunt, wij meenen op de tweede plaats, dat de overheid ern- "DUIKÊR o* VL1Ï.GET* Eclrfe Triescl-ie Weeren-©aai *40 - *15 20 - Q5 cf. per /«on9 Nog een oogenblik stond ze hem aan te kijken. Toen draaide ze zich zwij gend om, en liet hem alleen, de kleine handen tegen haar borst gedrukt, on vast loopend maar flink rechtop. HOOFDSTUK VIII. IN DIEPSTE DUISTERNIS. Jackson had de laatste sterke scha kel, die hem met zijn geboortestad veer bond, vrijwillig verbroken. De Mon roe's, die een vader, moeder en zuster voor hem geweest waren, zijn eigen vader, en Virginia, die hem het liefst op aarde was, had hij met bloedend hart en verdoofd van smart, uit zijn le ven gerukt. Hij keek de slanke meisjesgestalte na, tot ze uit het gezicht was. Toen keerde hij zich om, zocht naar het handvat van zijn suitcase, streek zich met de hand over de oogen en liep naar het station, zijn nieuwe leven te gemoet Sedert zijn eerste besluit genomen was, had hij niet getwijfeld, of hij deed het beste, wat hij voor Virginia doen kon. Als de schande aan het licht ge komen zou zijn, dan zou dit ondraag lijk zijn voor den persoon, wien de schande treffen zou en het was veel beter, dat hij wegging en een nieuw leven begon, dan dat Lloyd het moest doen. De jongen was als een schip zon der roer, niet in staat op zichzelf te passen. Als hij weg had moeten gaan, zou Virginia hem gevolgd zijn. En die twee, bij wie de sympathie maar van één kant kwam, zouden dezelfde som bere toekomst voor zich hebben gezien, waaraan hij nu het hoofd moest bieden. Zoo redeneerde hij. Maar nu hij in de trein zat, begon hij te twijfelen. Hij had nog een paar honderd kilometer op zijn kilometerboekje, dat hij gekocht had voor zijn heen en weer reizen van en naar de universiteit. Hij stapte in de eerste de beste trein, die het station binnenreed, absoluut on verschillig waar die hem brengen zou. Doch toen hij verder en verder kwam van alles, wat hij liefhad, vroeg hij zich af, of hij wel verstandig geweest was en wat er gebeurd zou zijn, als hij de waarheid gezegd en Lloyd ontmaskerd had. Na een poos gaf hij het op. Zijn her sens hadden te veel doorgemaakt en inplaats van alles rustig te overwegen, werd hij geplaagd door levendige her inneringen va nden rechter en Virgi nia, zooals ze er de laatste keer, toen hij hen ontmoette, hadden uitgezien. In ieder geval was het nu voorbij, hij had de eerste stap gedaan en moest nu maar zien, hoe hij zijn weg zelf verder moest afstrompelen. Terwijl de trein hem puffend door het zonnige, schilderachtige landschap voerde, zat hij met niets ziende oogen naar de voorbij vliegende velden, hui zen en boomen te staren. In zijn hart voelde hij een doffe pijn. Uw kaartje, alstublieft, meneer? Jackson keek op en liet zwijgend zijn kilometerboekje zien. Maar waar gaat U heen, meneer? vroeg de conducteur, die zijn stillen, bleeken jongen passagier aankeek. Ik weet 't niet. De conducteur deed niet verbaasd. Weet U 't niet meer, of bent U het nog niet met U zelf eens? Ik ben het nog niet met mezelf eens, antwoordde Jackson, met een flauw lachje, naar den man opziend. Weet je ook een plaats hier dicht bij, waar ik gauw werk kan krijgen? Ik ben stig te rade zal moeten gaan bij de Europeesche landen, die meer ople ving in den economischen toestand vertoonen. Overwogen dient te wor den of de huidige, door onze overheid gevoerde monetaire politiek wel de juiste is en niet plaats moet maken voor een anderen koers in de verbete ring van ons bedrijfsleven. Hoezeer wij onze regeering in mee- nig opzicht prijzen, de hoop op de toe- heel slecht bij kas op het oogenblik. De conducteur dacht na. Nu meneer, ik kom van Evans- ville, hier dichtbij, dat is een welvarend plaatsje, meneer en ik kan het U wer kelijk aanbevelen, 't Is ook maar dertig mijl van hier en als het U niet bevalt, kunt U altijd verder gaan met de kilo- nieters, die U nog op Uw boekje hebt. Jackson lachte. In orde, besloot hij. Ik ga naar Evansville. De conducteur scheurde het benoo- digde aantal kilometers uit het boekje en gaf het terug. Toen wachtte hij en sloeg zijn jonge passagier aandachtig gade. Een oogenblik aarzelfde hij, voor hij begon te spreken. U hebt zeker geen vrienden in Evansville, meneer? Zoo ver ik weet niet. Nu, meneer, mijn naam is W^hite, Jeb White. Als ik U behulpzaam kan zijn Jackson bedankte den man voor zijn vriendelijkheid en schreef zijn adres op. Hij glimlachte om de ernstige be leefdheid van den man, maar niettemin voelde hij zich wat beter, wat minder eenzaam. Jeb White's belangstelling en vriendelijkheid, was op het juiste oo genblik gekomen, om Jackson weer wat op de been te helpen. De dagen, die nu volgden, behoor den tot de moeilijkste in zijn leven. Hij had ongeveer vijftien dollar bij zich, de rest van zijn reis naar het Noorden en van zijn kleine toelage. Hij wist dat de rechter hem meer gegeven zou heb ben, als hij geweten had, hoe weinig hij had, of als Jackson er om gevraagd had, maar van dit laatste was natuur lijk geen sprake geweest. Verder had hij genoeg kleeren bij zich, om het zoo noodig, eenige maanden uit te houden, en een paar gouden voorwerpen, die beleend konden worden, een horloge, manchetknoopen, een ring en een paar dasspelden. Hij bleef den eersten nacht in een klein hotel, liet er den volgen den dag zijn tasch achter en ging op pad, om een goedkoope kamer te zoe ken. Hij liep de heele stad door, maar kon niets vinden, want de kamers wa ren te duur, of te somber en vuil. Op 't laatst dacht hij aan Jeb White en besloot den man aan zijn woord te houden en hem op te zoeken. Het opgegeven adres bracht hem naar de buitenwijken der stad en Jack son slenterde door verschillende vuile en morsige straatjes, tot hij na eenige minuten verder te hebben geloopen een klein wit huisje in het oog kreeg, dat een eindje van den stoffigen landweg lag. De stad was niet groot en hij had niet ver behoeven te loopen. Bovendien was het gezicht van het keurig onder houden tuintje voor 't huis en de wilde kamperfoelie, die triomfantelijk over de portiek kroop en haar jonge loten tot op het dak uitstrekte, een belooning voor zijn tocht. Jeb White was dien dag thuis en toen Jackson klopte er was geen bel opende deze in hemdsmouwen de deur. Hij herkende Jackson dadelijk en scheen blij hem te zien. De laatste was nog te moedeloos en vervuld van zijn verdriet om gewoon te doen en Jeb's vriendelijkheid en hulpvaardigheid trof hem diep, waar op Jeb, die scheen te voelen wat er in zijn bezoeker omging, zijn belangstel ling verdubbelde. Doet U mij 't genoegen, meneer en gaat U even in de schommelstoel zitten, terwijl ik met m n vrouw spreek. Als Toby hier, of een van de anderen, brutaal of lastig is, zeg U 't me! (Wordt vervolgd). ends ecn indie 5iunft! ■o v, nog ■NEO '"eer e koj nier van DeËcho van het Zuiden, Waalwpscbe en Langstraatsehe Oonrant, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREEREN DE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN F 26

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1