8 Buitenlandsch Nieuws. ASPIRIN Ik zou tekort schieten indien ik in de hulde, aan U gebracht, Mevrouw Bi- anchi niet zou laten deelen. Mevrouw Bianchi, gij hebt in deze 12J/£-jarige periode uw taak verstaan. Gij zijt een hulpe en stutse geweest voor uw man. Gij hebt zijn taak vergemak kelijkt, door belangstelling te toonen voor zijn werk. De eer, die vandaag aan uw man wordt betuigd, deelt ge ten volle met hem. De gemeenteraad heeft gemeend om U als blijk van dankbaarheid jegens U een klein stoffelijk bewijs aan te bie den in den vorm van een voorzitters hamer met oorkonde. Gij hebt de voorzittershamer steeds gehanteerd voor de goede zaak. Ge bruik hem in eere en tot handhaving van het gezag. Wil deze voorzittershamer als ge schenk van ons aanvaarden, als een be wijs van dankbaarheid en als een sym bool van uw dienend regentschap. God schenke U nog vele jaren van wijsheid, inzicht en stuurmanskunst. Ik wensch U verder ook de volle waardeering voor al hetgeen ge als mensch en bestuurder van deze ge meente hebt gedaan. Moge deze hulde aan U gebracht, als belooning daarvoor, weerklank vin den. Lang leve Burgemeester Bianchi! Lang leve Mevrouw Bianchi! Heil en voorspoed voor hun gezin!! Dankwoord van Burg. Bianchi. De jubilaris dankte Weth. Sassen voor zijn vriendelijke en sympathieke woorden, welke hij namens den raad had gesproken en voor het feit, dat hij een officieele raadsvergadering had willen beleggen en dat hij den dag van het jubileum niet onopgemerkt voorbij wilde laten gaan. Onwillekeurig, aldus spr., gaan mijn gedachten terug naar den dag, waar op ik mijn intrede in deze gemeente deed. Ik heb toen beloofd de belangen der gemeente zooveel in mijn vermogen lag te zullen behartigen. Gedurende mijn ambtsperiode heb ik er steeds naar gestreefd die belofte na te komen, of schoon ik mij bewust ben van vele te kortkomingen, terwijl ik vaak achteraf tot de overtuiging kwam, dat ik de een of andere zaak tot een beter resultaat had kunnen leiden. Woorden van waardeering en hulde wil ik brengen aan u, heeren wethou ders, gemeentesecretaris, leden van den raad en personeel, want zonder uwe welwillende medewerking zou ik niets hebben kunnen presteeren. Gaarne neem ik dan ook deze gelegenheid te baat om allen, met wie ik 12^ jaar heb gewerkt, hartelijk dank te zeggen, tl, als bestuurders weet, dat het be heer van een gemeente tegenwoordig heel wat meer moeilijkheden en zorgen brengt, dan jaren geleden. De gemeen tenaren worden door hooge belastingen bezwaard, hetgeen vaak ontstemming teweeg brengt. Maar daarom doet het mij zooveel genoegen desondanks zoo veel waardeering op dezen dag te mo gen ondervinden. Voorts richtte spr. een dankwoord tot de pers, die steeds trouw op de ver gaderingen tegenwoordig was, voor een goede verslaggeving zorg droeg en de aandacht op de gemeente vestigde, indien zij het noodig of gewenscht achtte. Spr. hoopte op haar steun te kunnen blijven rekenen. Dank bracht spr. ook voor de woor den, die tot zijn echtgenoote werden gericht. Zij was het, aldus spr., die mij opbeurde in moeilijke omstandigheden. Ik dank haar ook voor de gelatenheid, waarmee zij de consequenties van mijn soms overprikkeld humeur heeft wil len verdragen. In het geschenk, dat hem werd aan geboden, een voorzittershamer, ziet spr. het symbool, dat de schenkers zich gaarne stellen onder de leiding van den burgemeester en spr. wenscht den hamer zelden of nooit hardhandig te behoeven te hanteeren, doch alleen te gebruiken ter opening en sluiting van raadsvergaderingen en tot bekrachti ging der raadsbesluiten, welke zullen bevorderen de belangen van Geertrui- denberg en haar ingezetenen. soneel bood spr. den jubilaris een rook tafel aan. Burgemeester Bianchi zeide getrof fen te zijn door de woorden die door den secretaris tot hem werden gericht. Tot zijn genoegen kon spr. openlijk verklaren, dat het personeel aan zijn verwachtingen volkomen had beant woord. Spr. heeft respect voor de wij ze, waarop het vele werk van de ge meente door den secretaris en het ove rige personeel werd verricht. Het ver heugde spr. dat ook de raad dien ar beid waardeerde, hetgeen in enkele raadsbesluiten tot uiting is gekomen. Dank brengt spr. voor de aangena me samenwerking en hoopt in de toe komst op eenzelfde goede verstand houding te kunnen blijven rekenen. Op humoristische wijze dankte spr. voor het „gevaarlijk" geschenk, waar door spr., een hartstochtelijk rooker zijnde, nog meer zou gaan rooken. Rede namens den heer Timmermans. Weth. Sassen las dan de toespraak voor, welke de heer Timmermans zou gehouden hebben, indien hij aanwezig had kunnen zijn. Het raadslid wees erop, hoe vreemd Geertruidenberg na de installatie te genover den nieuwen burgemeester stond, doch weldra begon zijn werk en thans kan men daarop met voldoening een terugblik slaan. Wij vieren het 12j/2-jarig jubileum, aldus spr., omdat onze burgemeester in die periode tot stand bracht, wat anderen slechts in een tijdsduur van 25 jaren bereiken. Geertruidenberg is een vrije en zelf standige gemeente gebleven, welke nog niet onder censuur heeft gestaan. Over de leiding van de vergaderin gen door den burgemeester niets dan lof! In het vuur van den strijd is soms wel eens een hard woord gevallen, doch al spoedig was men weer binnen de parlementaire grenzen. De jubilaris heeft niet in het belang van een be paalde groep gewerkt, doch hij wensch- te allen, zonder aanzien des persoons, te dienen. Ook tot mevrouw Bianchi richtte spr. woorden van hulde en waardee ring. Moge U, aldus besloot de toespraak, kracht en wijsheid ontvangen om ook in moeilijke tijden de gemeente met krachtige hand te blijven besturen. Ho pen wij, dat het u gegeven moge zijn, uw 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Rede door den heer Jansen. Toespraak gemeente-secretaris. Namens den gemeente-ontvanger, de politie, de ambtenaren en het heele per soneel sprak de heer N. Meijers, ge meente-secretaris, den jubilaris harte lijk toe. Na de beste wenschen geuit te hebben, bracht spr. den burgemeester dank voor alles, wat hij gedurende zijn ambtsperiode voor het personeel heeft gedaan. Spr. leest de woorden van den burgemeester voor, die hij bij gelegen heid van zijn installatie tot het perso neel richtte en waarin hij van de amb tenaren verwachtte, dat zij hun best zouden doen. Spr. hoopt thans, dat de arbeid van het personeel de volle te vredenheid van den burgemeester kan wegdragen. Namens de ambtenaren en het per- Namens allen, die bij de scheep vaart betrokken zijn sprak het raads lid, de heer C. Jansen, die er op wees, dat burgemeester Bianchi niet alleen de sympathie van de Bergsche inwoners heeft, maar ver buiten de gemeente ge waardeerd wordt. Spr. verzekerde den jubilaris, dat bestuur en leden van den Schippersbond zeer sympathiek tegen over hem staan. Niet alleen de tele grammen met gelukwerfschen bewijzen dat, maar ook het feit, dat de schippers in de gemeente de driekleur in de scheepsmasten heschen. Voorts is spr. den jubilaiis dank baar, dat men in de raadsvergaderin gen steeds de volle gelegenheid kreeg om zijn meening naar voren te bren gen. Na ook mevrouw Bianchi en zijn dochter gefeliciteerd te hebben, besloot spr. met eenige hartelijke wenschen. Nog enkele sprekers. Namens de Regenten der Stedelijke Godshuizen sprak de heer Mr. Allard, bracht hulde aan den jubilaris voor het vele goede, dat hij voor de gemeente deed en hoopte dat hij nog vele jaren zijn krachten aan het welzijn van Geer truidenberg zou kunnen wijden. Als oudste in jaren sprak de heer de Kroon, lid van den gemeenteraad, woorden van hulde en dank. De inge zetenen van Geertruidenberg waardee- ren de wijze, waarop de burgemeester meeleeft met de inwoners in lief en leed. Voorts huldigde spr. mevrouw en mej. Bianchi en hoopte dat Gods zegen steeds op het werk van den burge meester mocht blijven rusten. De heer Vermeulen, oud-burgemees ter van Princenhage zeide indertijd den Bergschen raad gefeliciteerd te heb ben met de benoeminq van den heer Bianchi, dien spr. als volontair ter secretarie had leeren kennen en die uitmuntte door werklust en ijver, welke eigenschaonen de jubilaris, zooals uit de verschillende redevoerinqen is ge bleken, ook thans niet heeft verloren. Van ganscher harte feliciteert spr. burrremeester Bianchi, zijn echtgenoote en dochter. Dankwoord van den jubilaris. Burgemeester Bianchi drukte zijn leedwezen er over uit, dat de heer Tim mermans niet aanwezig kon zijn, wenschte hem een spoedig herstel toe (ZTUlzJi tZA-viHTtcdi#/ en dankte hem voor hetgeen hij bij monde van Weth. Sassen naar voren had gebracht. Spr. wilde echter geen dankbaarheidsbetuiging, omdat hij niet de groepsbelangen diende, doch zon der aanzien des persoons handelde. Dit laatste was zijn plicht. Voorts dankt spr. de heeren Jansen en de Kroon voor hun gelukwenschen. In zijn dankwoord tot Mr. Allard zeide spr. ten zeerste te waardeeren 't veie werk dat de Godshuizen voor de lijdende menschheid verrichten. Spr. hoopte, dat de goede verstandhouding tusschen het gemeentebestuur en de Regenten bestendigd mocht blijven en dat de Godshuizen nog veel goeds voor de armlastigen der gemeente zouden kunnen doen. De aanwezigheid van oud-burge meester Vermeulen zeide spr. zeer op prijs te stellen. Spr. was er van over tuigd, dat wat hij in Geertruidenberg presteerde veelal te danken had aan zijn opleiding te Princenhage. Ook de tegenwoordigheid van den Zeereerw. heer pastoor v. d. Wee en Ds. Zuurdeeg waardeerde spr. De ge meente vaart er wel bij, wanneer er een goede verstandhouding bestaat tusschen het gemeentebestuur en de dragers van het geestelijk gezag. Hoe wel het 't beste is, wanneer deze mo gendheden ieder op eigen terrein blij. ven, is het toch noodzaak, dat zij op sommige gebieden, waarvan de gren zen moeilijk te bepalen zijn, elkaar wel willend tegemoet treden. Spr. hoopt dat beide personen nog vele jaren mo gen werken tot heil van hun parochia nen en lidmaten, zijn gemeentenaren. Na alle aanwezigen voor de hulde blijken nogmaals dank gebracht te heb ben, zegt spr. daarin een aansporing te zullen zien om met nog meer ijver te blijven werken in het belang van Geer truidenberg. Weth. Sassen sloot hierna de verga dering. Kinderaubade. Voor de trappen van het raadhuis hadden de schoolkinderen zich opge steld en zongen, zoodra burgemeester Bianchi op het bordes verscheen, onder leiding van den heer de Wit, het Wil helmus, waarna zij een driewerf hoerah aanhieven en met vlaggetjes wuifden. Namens de schoolkinderen huldigden een jongen en een meisje den burge meester en boden zijn echtgenoote bloemeïi aan. Daarna zongen de kin deren een feestlied. De voorzitter van het huldigings comité, de heer Hendrikx, maakte met waardeering melding van de qroote verdiensten van burgemeester Bianchi voor de gemeente, welke hij bestuurde op een wijze, die aller sympathie af dwong. Spr. wenschte den jubilaris, diens echtgenoote en dochter van har te geluk en bood namens alle inwoners der gemeente de afbeelding van het te onthullen monument alsmede een fra-M bord van Delftsch aardewerk aan. Tot slot hief spr. een driewerf „Lang leve burgemeester Bianchi" aan, het geen door de talrijke menigte spontaan werd overgenomen. dige, maar prachtige monument, dat door den heer Hendrikx namens de heele gemeente den jubilaris werd aan geboden. De ontwerper, de heer Jan Hubertus en de bouwer de heer Calderon werden aan den jubilaris voorgesteld. De burgemeester dankte voor het mooie monument, dat zijn verwachtin gen verre overtrof. Tot zijn genoegen had spr. vernomen, dat het Bergsch fa brikaat is en door alle inwoners werd geschonken. Spr. zag in het monument een sieraad voor de stad, maar vooral ook een symbool van het saamhoorig- heidsgevoel der ingezetenen. Vervolgens droeg spr. het monu ment in eigendom aan de gemeente over en hoopte dat het zou aanvaard wor den als een blijk van waardeering voor het vertrouwen, dat in spr. gedurende \2]/2 Jaar werd gesteld. Weth. Sassen dankte namens den gemeenteraad voor de overdracht en hoopte dat men het monument steeds zou beschouwen als te zijn tot stand gebracht in tijden van vreugde en vre de. Drukbezochte receptie. Nadat om 4 uur de klokken hun klanken hadden uitgejubeld over Geer truidenberg, ving om half vijf de zeer druk bezochte receptie in de ruime voorhal van het raadhuis aan. De ZeerEerw. pastoor van der Wee feliciteerde den jubilaris namens alle katholieken van Geertruidenberg. Steeds had spr. de meest loyale me dewerking van den jubilaris ondervon den. Spr. hoopte tenslotte dat Gods zegen rijkelijk zou nederdalen over het werk van Burgemeester Bianchi, over zijn gezin en over de gemeente. Met enkele woorden feliciteerden burgemeester Bianchi en zijn echtge noote achtereenvolgens ook nog de commandant van het landstormverband Noord-Brabant, de opperwachtmeester der Kon. Marechaussée, Ds. en mevr. Zuurdeeg, de heer Allard, oud-burge meester en zijn echtgenoote en vele andere autoriteiten en notabelen van en buiten Geertruidenberg. De feestelijkheden werden besloten door enkele mooie concerten, welke door de harmonie Apollo en door de harmonie Cecilia uit Princenhage resp. om 6 en 8 uur op de Markt werden ge houden. Het gemeentebestuur en de ingeze tenen van Geertruidenberg hebben hun burgemeester wel op spontane en har telijke wijze gehuldigd. Het zal voor den geachten jubilaris en z'n familie, wien ook wij gaarne on ze hartelijke gelukwenschen aanbieden, een onvergetelijke dag blijven. BONDGENOOTSCHAP TUSSCHEN CHINA EN RUSLAND. Verschillende Japansche bladen pu- bliceeren nadere bijzonderheden van het zoogenaamde geheime bondgenoot schap, dat dezer dagen ontdekt zou zijn tusschen China en Sovjet-Rusland. In de eerste plaats zou de Chineesche regeering de Sovjet-Russische controle op Buiten-Mongolië en Sinkiang, het z.g. Chineesch Turkestan, erkennen. Ten tweede zullen zoowel Sovjet- Rusland als China den strijd aanbinden tegen het Japansche imperalisme. Ten derde zou Sovjet-Rusland de Chineesche regeering in vredestijd van wapens en munitie voorzien. FRANKRIJK ANTWOORDT AAN DUITSCHLAND. In antwoord op het Duitsche memo randum van 31 Maart is het Fransche antwoord in den ministerraad te Parijs besproken en goedgekeurd. Het houdt in: een afwijzing van de door Duitschland naar voren gebrachte juridische motieven ter rechtvaardi ging van de schending van het Locar- no-pact en een memorandum, bestemd voor degenen, die de situatie in de Rijnzóne hebben te onderzoeken en zich daarover moeten uitspreken. Voorts bevat het een uitgewerkt constructief plan, dat voorziet in de or ganisatie van den vrede op de basis van rechtsgelijkheid voor allen en op versterking van artikel 16 van het volkenbondspact om de collectieve vei ligheid sneller en doelmatiger te doen functionneeren. Het denkbeeld wordt geopperd dat den volkenbond een in ternationale strijdmacht ter beschik king zou worden gesteld. Voorgesteld wordt voorts wederkee- rige hulpverleening aan staten, die het slachtoffer van een aanval zouden kun nen worden, onverschillig of dit West- of Oost-Europa betreft. Men verwacht, dat de Locarno-sta- ten zonder Duitschland Donderdag of Vrijdag te Genève hun besprekingen zullen houden. DE WERKLOOSHEID IN BELGIë. De jubilaris dankte de jonaens en meisies voor de keurige zanghulde en richtte tot hen enkele vprmaninoen. Den inwoners van Geertruidenberg bracht spr. dank voor de spontane wij ze, waarop zij uiting gaven aan hun Ge voelens en medeleven op dezen dag. Spr. dankt hen voor de mooie geschen ken. voor het vertrouwen in hem ge steld en zegt steeds een burgervader te zullen blijven voor de inwoners en gaarne voor de gemeente te willen blij ven werken. De Harmonie ApoUo huldigde den iubilaris met een feestelijk „Lang zal hij leven". Onthulling monument. In optocht trokken de autoriteiten, de notabelen der stad, de schoolkinde ren en allen die aan de hulde deelna men naar het Stationsplein, waar de buroemeester per auto arriveerde. Mevr. Bianchi onthulde het eenvou- De Belgische minister van Openbare Werken, Hendrik de Man, heeft in een persconferentie inlichtingen verschaft over de beteekenis van de daling der werkloosheid in het laatste jaar. In de periode van Maart 1935 tot Maart '36 is het aantal werkloozen gedaald van 273.520 tot 163.357, althans voor zoo ver het betreft de bij een verzekerings kas aangesloten werkloozen. Nog gun stiger is de toestand, wanneer men ook in aanmerking neemt de overige werk loozen, waarover weliswaar geen nauwkeurige gegevens beschikbaar zijn, maar toch wel voldoende bekend is om er uit af te leiden, dat de afname der werkloosheid in deze groep nog veel sterker is. Onverzekerde arbei ders vinden namelijk veel gemakkelij ker werk, omdat zij lagere loonen aan vaarden dan hun verzekerde collega's. Minister de Man meende ook te kun nen verklaren, dat de werkloosheid met meer dan 50 pet. is afgenomen en hij stelde in uitzicht, dat de staatsbe stellingen voor 1936 aan nog 85.000 arbeiders werk zullen verschaffen. Het aantal werkloozen van 60.000, dat dan resteert, beschouwt de minis ter als structuur-werkloozen. Economi sche structuur - hervormingen zullen noodig zijn, om deze arbeiders weer aan het werk te kunnen zetten. De mi nister heeft voorts nog melding ge maakt van het feit, dat in de laatste twee maanden een belangrijke opleving valt waar te nemen in den bouw van particuliere woningen. DE POLITIEKE TOESTAND IN SPANJE. Tijdens de zitting van de Spaansche Cortes werd de oud-premier, Martinez Barrios, een van de leiders der linker zijde tot voorzitter gekozen. Vervolgens namen de Cortes met 182 tegen 88 stemmen een voorstel der socialisten aan, waarin wordt vastge steld, dat president Alcala Zamora nu reeds tweemaal de Cortes heeft ont bonden, zoodat de prerogatieven, hem bij de grondwet op dit punt toegekend, zijn uitgeput en hij dus de huidige Cor tes niet meer kan ontbinden. Men acht het mogelijk dat Zamora, misnoegd over dit besluit, zal aftreden. De rechterzijde, die aanvankelijk be sloot van de parlementaire werkzaam heden weg te blijven, is weer in de Cortes teruggekeerd. DE POSITIE VAN ABESSYNIë. De groole overwinningen, die de Iluliancn den luatsten lijd op de (roepen van den Negus hebben be haald, hebben de politie van Aues- synië ten zeerste ondermijnd en verzwakt. Steeds dieper dringen de lluliaansche troepen heiland in. Men verwacht dan ook dat een lotale overwinning op de troepen van Haile Selassie niet lang meer zal uitblijven. De Negus is zelf nog vol goeden moed. Over den militairen toestand zeide hij o.m.vAbessynië is niet overwonnen. Het Abessynisehe le ger is vastbesloten te strijden, totdat de laatste Italiaanse he aanvaller uit het land zal zijn verdreven. Van den strijd, tot dit doel gevoerd, zullen wij ons zelfs niet door de ovei macht die tegenover ons staal, laten af brengen». I Dj Commissie van dertien stelt inlusschen nog steeds verzoenings pogingen in het werk. Mussolini h eft zich bereid verklaard na Pa- schen een vertegenwoordiger naar Genève te zenden. Betreffende den strijd in Abessynië meldde Badoglioo.m. het volgende: l)e slag aan het Ashangi meer is geëindigd. Alle onder bevel van den Negus staande troepen vluchten wanhopig naar het Zuiden. De geheele luchtmacht is bezig, deze in wanorde verkeerende massa Ie bombardeeren en met mitrailleurs te bestoken. Het eerste legercorps en het Eri- treesche Jegercoips hebben, na het gebied rond het Asjangi-meer te hebben gezuiverd, de belangrijke stelling Kworam bezet, zij liebben Alamati bereikt, gelegen op 15 kilo meter ten Zuiden van Kworam,aan den weg naar Dessie. In den weste lijken sector heeft een onzer colon nes den Abessynischen douanepost Gadnbi tusschen de rivier Angareb en Gandoea b^zet. Badoglio rekent er op dat Abes, synië spoedig zal ineenslorten. begint rheumatiek! steekt het hier, dan steekt het daar. Wie deze eerste symp tomen merkt, neme deze raad ter harte: 'het product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 6 10 cis. „Och, waren alle menschen wij» (Dat I» heelemaal niet noodig, als xe achter het stuur maar n klein beeje be er wilden opletten, dan konden we al héél tevreden xljnl)

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2