DE VEREENIGING VAN GEMEENTEN IN DE LANGSTRAAT. Plaatselijk Nieuws. Fa. F W. VAN LI MP VMNMflJK Tweede blad WANDEL IN U/U N EN LIKEUREN GEDISTILLEERD Frits Schoelitz, Waalwijk Harry Brok, Drunen. Woensdag 8 April 1936. No. 29 Demi-finale Biljartkampioenschep van de Langstraat. CAFÉ „CITY" Pe Langstraat en omgéving schijnen wel een uitverkoren gedeelte onzer provincie te zijn voor de vereeniging van gemeenten en zij leenen er zich jan ook wel voor. Na Waalwijk, Baardwijk, Besoijen volgden: Sprang, Capelle en Vrijhoeve-Capelle; Dronge- ]ell, Meeuwen, Eethen en Genderen; Drunen en Elshout; Nieuwkuik, Vlij men en Haarsteeg; Heusden, Herpt en Hedikhuizen en de verschillende voor stellen betreffende het Westelijk deel der Langstraat. Eerst het wel wat dwaze planWas pik, Raamsdonk, Geertruidenberg en Made en het vorig jaar het plan Waspik, Raamsdonk en Geertruiden berg- Men weet- welk een krachtige actie daartegen is gevoerd, vooral van de zijde van Waspik en Geertruiden berg; ook ons blad was daarvan ge tuige. Met kracht en energie zijn deze pogingen doorgezet en toen ze in het openbaar verstomden, is nog achter de schermen gedaan wat mogelijk was om deze vereeniging te voorkomen en Waspik en Geertruidenberg hun zelf standigheid te doen behouden! En blijkbaar met succes. Zooals wij Maandagochtend reeds publiceerden, stellen Gedeputeerde Staten thans voor aan de gemeente Waspik toe te voegen Raamsdonk met 2400 inwoners, zoodat het ongeveer 5800 inwoners gaat tellen; aan de ge meente Geertruidenberg Raamsdonks- veer met 5000 inwoners toe te voe gen, zoodat het 7400 inwoners zal tellen en de gemeente Raamsdonk Raamsdonksveer gaat verdwijnen. Dit plan is dus juist het tegenover gestelde van het vorige, toen Raams donksveer de eenige gemeente zou blijven. Gedeputeerde Staten maken er haast mee, want voor 1 Juli wenschen ze de meening van de gemeenteraden en de commissies uit de bevolking te ver nemen. De voorgestelde grens is, gerekend van Noord naar Zuid, vanaf de plaats waar vroeger de pont over de Berg- sche Maas voer en waar nu nog het veermanshuis staat door de Werfkam- pen naar den bewaakten overweg tus- schen Raamsdonk en Raamsdonksveer, volgt dan een eindweegs de spoorlijn tot even voorbij den onbewaakten overweg schiet, dan weer naar het Zuid-Westen, loopt ten Westen van de meest Westelijke huizen van Raams- donk-dorp, zoodat deze alle bij Was pik komen, doch loopt ten Oosten van de bierbrouwerij „De Wereld", zoodat deze nog bij Geertruidenberg behoo- ren zou. Tegelijkertijd hebben Ged. Staten aan de betrokken gemeenten de rede nen kenbaar gemaakt, die hen er toe hebben gebracht met dit nieuwe plan te komen. Zij zeggen als volgt: „De gemeente Raamsdonk bestaat uit twee in menig opzicht van elkan der verschillende gedeelten, n.l. het landelijk Raamsdonk-dorp en 't han dels- en industrie-centrum Raams donksveer. Raamsdonks-dorp en Waspik, wel ke beide in hoofdzaak op den land bouw zijn aangewezen, vormen een aaneengebouwd geheel. Aard en karakter der bevolking van Waspik en Raamsdonksdorp stemmen zeer goed overeen, hetgeen o.a. blijkt uit den onderlingen omgang, als gods dienstige overtuiging en de staatkun dige richting van de bewoners. Hetzelfde geldt ten aanzien van Geer truidenberg en Raamsdonksveer, wel ke beide handels- en industrieplaatsen zijn. Raamsdonksveer is geheel met Geer truidenberg samengegroeid. Beide plaatsen hebben verschillende belan gen gemeen. Deze omstandigheden, alsmede de behoefte aan een betere gemeentelijke indeeling, maken het gewenscht de vereeniging van Raamsdonk-dorp en Waspik ter eener zijde en de vereeni ging van Geertruidenberg en Raams donksveer ter andere zijde in over weging te nemen. Door deze samenvoeging zouden twee krachtige gemeenschappen wor den gevormd; de totale bestuurskos- ten van de nieuwe gemeenten zouden vergelijkenderwijze aanmerkelijk la ger zijn dan die van de tegenwoordige. Dat alzoo twee krachtige gemeen schappen worden gevormd, zal een ieder gereedelijk toegeven en wij we ten dat men in Waspik met dit voor stel ingenomen is en vermoeden dit evenzeer van Geertruidenberg. Waar toch samenvoeging op een of andere wijze te verwachten was, is dit voor deze beide plaatsen de meest preferabele oplossing, al had men misschien den ouden toestand t liefst behouden. In Raamsdonk-dorp meenen we over het geheel een gunstige stemming ten opzichte van dit plan te kunnen ver wachten. Dat Raamsdonksveer speciaal dit project met heel wat minder enthou siasme zal ontvangen, is aan geen twij fel onderhevig. Het grootste en meest beteekenende deel toch is alzoo voorbestemd om zelf standig te verdwijnen en daarmede waarschijnlijk z'n burgemeester, pas benoemde secretaris, ambtenaren, enz., al zullen van deze laatsten misschien in Waspik of Geertruidenberg emplooi vinden; wat de eersten betreft, heeft men in den volksmond reeds andere schikkingen getroffen, maar die laten we vooralsnog voor hetgeen ze zijn. Katholieke tooneelwerken, daar van- daan ook, dat de keuze dezer tooneel- afdeeling op een stuk van den beken den Franschen schrijver viel. Hard en ijverig is er gestudeerd om dit vrij zware tooneelwerk onder de knie te krijgen en na de generale re petitie te hebben bijgewoond durven we zeggen dat de vertolking in alle deelen goed is, zoowel als de tooneel- aankleeding, waarvan veel werk is gemaakt. Wij steunen volgaarne het lofwaar dig streven dezer Vereeniging om in Waalwijk te brengen goed Katholiek tooneel en wij durven dan ook ver trouwen, dat èn alle Kath. Jeugdorga nisaties èn vele inwoners van Waal wijk door een bezoek aan deze uitvoe ring hun instemming met dit mooie doel zullen toonen. Wilt gij op 2en Paaschdag op ge paste wijze verpoozing zoeken, dan is dit niet heter te bereiken, dan door deze mooie tooneeluitvoering te be zoeken. Zie de advertentie in dit blad. tegen een kleine vergoeding kon ge bruiken, wat zeer in den smaak scheen te vallen. In den middag hebben de Welpen de tentoonstelling met aardige liedjes opgeluisterd. R.K. WERKLIEDEN VEREENIGING. Buitengewone Algemeene Vergadering. In de groote zaal van het Bondsge- bouw vergaderden Maandagavond om 8 uur de R.K. Werklieden. Van den Voorzitter, den heer F. Passier, was bericht van verhindering binnengeko men, zoodat de vice-voorzitter, de heer N. van Gorkum, de vergadering open de, de aanwezigen welkom heette en zijn teleurstelling uitsprak over de slechte opkomst. Spr. zal zich niet verdiepen in de vraag waarom er steeds zoo'n geringe belangstelling be staat voor de vergaderingen die door de stands- of vakorganisaties worden uitgeschreven, maar spr. weet zeker, dat de zaal tot de nok toe gevuld zou zijn, wanneer een zesdagenrenner zou gehuldigd worden. (Instemming). Wanneer men wordt opgeroepen om SCHOOL VOOR ZWAKZINNIGEN. Naar wij met belangstelling ver nemen, heeft het kerkbestuur van de parochie St. Jan in onderzoek geno men de mogelijkheid der oprichting van een School voor Zwakzinnigen voor Waalwijk en Omstreken te Waal wijk. STAND DER WERKELOOZEN. De stand der werkeloozen is op he- den: 319 geheel en 80 gedeeltelijk wer keloos, tegen 331 en 50 op 10 Februari 1936. De verdeeling is als volgt per per heden: lOFebr. W. G. W. G. Bouwvakarbeiders 53 7 61 7 Houtbewerkers 6 6 Kleermakers 7 17 11 18 Lederbewerkers 189 55 195 24 Leerlooiers 13 13 Metaalbewerkers 11 Typografen 3 3 Div. werkkrachten 37 1 38 Totaal 319 80 331 50 R.K. WERKMEESTERS. Door den Ned. R.K. Werkmeesters- bond is voor een te vormen bedrijf s- raad voor de schoenindustrie is als lid aangewezen de heer M. Snoeren te Loon op Zand, voorzitter van de groep schoen- en leerindustrie. Tot plaatsvervangend lid werd aan gewezen de heer A. Klerks te Waal wijk. DE TOESTAND IN DE SCHOENEN BRANCHE. In een dezer dagen te Brussel gehou den vergadering van het internatio naal comité ter verbetering van den ANNO 1682 TEL-173 bedrijfstoestand in de schoenenbran che, waarbij Nederland vertegenwoor digd was door den heer J. A. Melhado te Amsterdam, werd besloten het eerst volgend intern, congres te doen hou den op 15, 16 en 17 Augustus a.s. te Luxemburg. Een voorstel door den Nederland- schen afgevaardigde gedaan, om voor dit congres met het oog op den slech ten toestand in de schoenindustrie in alle landen, ook de schoenfabrikanten organisatie uit te noodigen, werd aan genomen. Ter voorbereiding van dit intern, congres werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren F. Dohmen te Brussel, Fischli te Zurich en J. A. Melhado te Amsterdam. Aan dit congres zullen, zooals thans reeds bekend is, deelnemen de landen Nederland, België, Frankrijk, Zwitser land, Luxemburg, Oostenrijk, Joego slavië en Hongarije. K. J. M. V. Niet dikwijls wordt in de pers de aandacht gevraagd voor de Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging „De Kruisridders". Thans echter hebben de heeren der K.J.M.V. weer iets bijzonders op touw gezet; enkele maanden terug werd n.l. als onderafdeeling dezer organisatie een afdeeling tooneel opgericht, onder de leuze: „Vaertwel ende levet scone". Onder regie van den volijverigen Mo derator, de Weleerw. Heer Kapelaan A. van Lierop, werd een blijspel van Henri Gheon ingestudeerd, getiteld: „De Klucht van den Gehangene met den Koorde", in de vertaling van Wies Moens. Iedereen kent de naam Gheon als schrijver van vele bekende specifiek TENTOONSTELLING VAN PARAMENTEN. Het borduurwerk, de fijnzinnige ar beid der vrouw en de vervolmaking van het naaien is in alle tijden heen beoefend en heeft vooral in de Mid deleeuwen kunstwerken voortgebracht, welke voornamelijk voor kerkelijke doeleinden werden vervaardigd. Thans kennen we het werk van de Missienaaikringen, wier dames-leden zich in haar vrijen tijd met het kunst zinnige borduren en het gewone naaien bezig houden, uitsluitend pro Deo. De tentoonstellingen welke zij in alle bescheidenheid houden, toonen vaak kundigheid en goeden smaak in de minutieus afgewerkte paramenten, welke werden vervaardigd. Zoo heeft de Waal wij ksche Missie- naaikring van St. Jan j.l. Zondag in het Jeugdhuis aan de Grootestraat een expositie gehouden van paramenten, die zij voor de St. Jan-parochiekerk vervaardigde. Een keur van alben, su perplies voor misdienaars en altaar dwalen vielen daar te bewonderen. Voornamelijk de uniformiteit van de symbolische afbeeldingen en de smaakvolle versierselen op de para menten zal een kunstvollen en stem- migen indruk maken, wanneer de ge waden aan het Altaar, (voor het eerst met Paschen) worden gedragen. Ook de dwalen voor altaar en communie bank munten zeer uit door voorstel ling en afwerking. Wij zagen op de expositie nog en kele kunstzinnig afgewerkte palla's. Het geheel maakte een prachtigen indruk, dat vooral door degenen die het edele handwerk hier waar kunstwerk nog naar waarde weten te schatten, zeer gewaardeerd werd. En dat zijn er gelukkig nog velen, wat wel bleek uit de zeer groote belang stelling den geheelen dag. De dames hebben alle eer van hun werk en zullen nu voortgaan met ver vaardiging der superplies voor de koorknapen, leden van het jongens koor dat gevormd is en dat zich 1.1. Zondag op zoo uitnemende wijze bij de indrukwekkende plechtigheid van Palmpaschen in onze Parochiekerk op reeds zoo verdienstelijke wijze liet hooren. De heer Christiaan Klerkx Jr. had de stijlvolle decoratie en schikking der tentoon te stellen artikelen welwillend op zich genomen. Een tombola zonder nieten steunde den Missienaaikring, terwijl men aan tafeltjes een kop bouillon of koffie de belangen van zijn stand te komen behartigen, dan schijnt men Oost-In disch doof. Onbekendheid kan niet de oorzaak zijn: er werden convocaties rondgestuurd, terwijl het orgaan en de plaatselijke pers de aandacht op de vergadering hebben gevestigd. Spre ker spoort de aanwezigen aan, wan neer een bijeenkomst is aangekondigd, de agendapunten aan de fabriek, stem pellokalen, hier in het café, enz., on derling te bespreken om zoodoende belangstelling voor de vergadering te wekken. Welkom heet spreker voorts den Weleerw. heer van Rooy, adviseur, voornamelijk daar het de eerste alge meene vergadering is, welke hij mede- maakt. Spreker installeert tevens den nieuwen adviseur en hoopt dat hij nog zeer veel, vooral op zedelijk ge bied, mag doen in het belang van de R.K. Werkliedenvereeniging. Spreker dankt den oud-adviseur, den Z.Eerw. Heer Pastoor Verhagen, voor alles wat hij voor de -vereeniging gedurende z'n adviseurschap heeft gedaan. (Applaus). De notulen der vorige vergadering werden onder dank aan den secreta ris, den heer C. P. Didden, ongewij zigd vastgesteld. De begrooting 1936, uitgebracht dooi den heer F. Smolders, penningmees ter, sluit, wat de bondskas betreft, aan inkomsten en uitgaven met 5750, ter wijl de begrooting voor exploitatie van gebouw en café 4500 beloopt. De vergadering ging hiermede ac- coord. Zooals bekend, viert de Harmonie der Vereeniging haar 25-jarig bestaan. Ondanks de moeilijke tijdsomstandig heden meende het bestuur toch, deze gebeurtenis niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan. In beginsel werd besloten feest te vieren en een federatief concours te geven. Natuurlijk zijn daar onkosten aan verbonden, aldus de Voorzitter. Men heeft berekend dat men wel een bedrag van 1500 zal benaderen, waartegenover ook de vele inkomsten staan. Het bestuur wilde de zaak in algemeene vergadering bespreken en stelt voor 100 te voteeren voor een eventueel nadeelig saldo. De Harmo nie zal zelf met 50.— de onkosten bestrijden. Wanneer men niet zeker er van is, of de totale kosten gedekt zullen worden, dan gaat het feest niet door. De heer Schalken vroeg of de an dere onder-afdeelingen niet kunnen bijdragen. De Voorzitter antwoordde, dat deze momenteel niets kunnen missen. Op een vraag van den heer van Dru nen antwoordde de Voorzitter, dat 't feest op Zaterdag 15 en Zondag 16 Augustus zal plaats hebben. De leden zullen geen gratis toegang hebben, dat is onmogelijk, maar wel zal een flinke reductie worden gegeven. De Voorzitter deelde mede, dat op verzoek van den Dioc. Bond het St. Jozefsfeest meer uniform zal gevierd worden, n.l. op 26 April, waarop een H. Mis in de St. Jan zal gelezen wor den, waaronder de leden allen ter H. Tafel zullen naderen, naar het bestuur hoopt. Op Zondag 27 April zal een feestvergadering plaats hebben, waar aan de vereeniging, de Jonge Werk man en de K.A.J.V. zullen medewer ken. Voor de bedevaart naar Elshout op den 2en Zondag in Mei zal het bestuur een programma vaststellen om meer orde in de processie le krijgen. Voor de werkeloozenretraito, uitge schreven door den Diocesanen Bond, hebben zich reeds 5(1 leden opgegeven, hetgeen tot groote tevredenheid stemt. De Liedertafel functioneert goed, de repetities worden trouw bezocht, haar bestaansmogelijkheid is bewezen. Het koor is een aanwinst voor de vereeni ging- De heer Smolders vroeg de aandacht voor de Centrale Volksbank en de Brandassurantie. De slechte tijden moeten een reden temeer zijn tot sparen. In het afgeloo- pen jaar is het aantal spaarders he- teekenend vooruit gegaan. Ook het schoolsporen in de St. Antoniusparo- chie neemt toe. Gedurende de eerste 3 maanden van 1936 werd ingelegd 6600.en terugbetaald 2600. Spr. is ervan overtuigd dat de spaar- drang geboren wordt uit den druk der tijdsomstandigheden. Het is dan ook van groot belang een spaarboekje te nemen. Aan de nieuwe afdeeling, de brand assurantie, zijn eveneens groote voor deden verbonden. Leden betalen voor een woonhuis van 2500 slechts L per 1000.en voor de inboedels een zelfde bedrag. Voor een woonhuis met een waarde van ƒ4000: 60 cent per 1000.en 80 cent voor de inboedels per 1000. Men moet er rekening mee houden, dat daarbij een klein bedrag voor administratieve kosten komt. De Voorzitter dankte den heer Smol ders en gaf het woord aan den Wel Eerw. Heer van Rooy, die zeide, zijn beste krachten aan de vereenigingsbe- langen te zullen wijden. Spreker hoop te aan de verwachtingen te zullen be antwoorden, doch zal het werk van zijn voorganger niet kunnen verbete ren. Men zal het streven van de stands organisatie dienen te waardeeren, want zij heeft ertoe bij te dragen, dat HEDEN WOENSDAGAVC ND half negen tegen Partij van 300 punten. H. DE RUIJTER, Waalwijk. de arbeiders godsdienstig en zedelijk worden opgevoed tot flinke mannen, waaraan de huidige tijd zulk een be hoefte heeft. Dit moest ook doordrin gen tot degenen, die steeds afwezig blijven, wanneer er een vergadering ste de aanwezigen zich met hart en plaats heeft. Spr. hoopte dat tenmin- ziel aan de vereenigingsbelangen zul len wijden en door woord en voorbeeld hun taak goed ten uitvoer zullen brengen. Sprekend over de viering van het St. Jozeffeest zeide de adviseur, dat het 't streven van het Hoofdbestuur is, om aan het doel van de stands organisatie, welke toch een godsdien- stig-maatschappelijk karakter draagt, een meer godsdienstige inhoud en be- teekenis te geven. Daarom zal het St. Jozeffeest in de belangstelling van alle leden komen te staan. Spr. wees nog op St. Jozef, het voor beeld van geloof, godsvrucht en ar beidzaamheid en beval de retraite, het middel om alles te herstellen in Chris-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5