LANDBOUW. H.de Bont-v. Huiten Nieuws uit de Langstraat en Omgeving ABONNEERT U OP DIT BLAD. Plaatselijk Nieuws. cVjxh£ unite tandjan, Heerenkleeding naar maat DRUNEN. zal moeilijk op de schippers te verha len zijn. De heer Kerst acht het van beteeke- nis, dat zooveel mogelijk menschen te werk gesteld worden. Laten we nu met den aannemer contracteeren, waar door hij zich verbindt zooveel loon uit te betalen als de gemeente moest der ven. De heer J. Vos voelt eveneens iets voor dit voorstel. De heer Verheijden acht het niet ge- wenscht te onderhandelen. De man moet er uit. Besloten wordt dan het loopende contract met den aannemer op te zeg- .gen. Het ophalen van vuil. De vuilophaaldienst is met ingang van 1 April stopgezet. B. en W. stellen nu voor een der drie gemeentewerklieden beschikbaar te houden om hem eens per week het vuil te laten ophalen. Alleen moet 35.gespendeerd worden voor den aankoop van een handkar, waarmee de vuilnisbussen opgehaald worden. De heer Michaël meent dat de drie werklieden hard noodig zijn, vooral in den zomer, voor het onderhoud der wegen. We kunnen hen geen dag en geen uur missen. De Voorzitter maant den raad aan het voorstel goed te keuren. Eventueel zal een man uit Sprang kunnen inval len. In totaal zal de nieuwe maatregel de gemeente een bate van ruim 75. geven. De heer Michaël voelt er niets voor om de werklieden tot „trekdieren"' te maken. (Gelach). Dat is de Voorzitter met hem eens. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heeren Michaël en Weth. Middelkoop stemmen tegen. Rondvraag. De heer J. Vos geeft B. en W. in overweging in de toekomst ook een arbeider op de voordracht van candi- daten als lid van het Burgerlijk Arm bestuur te plaatsen. De Voorzitter zegt, dat het advies ten deze van het Armbestuur komt. Wat de benoeming van den heer J. Vos betreft, heeft men overwogen, dat het Armbestuur overdag zitting houdt en -het dus bezwaarlijk zou zijn hem als lid te benoemen, omdat hij alleen 's avonds vrij is. De heer Michaël voelt ook veel voor een arbeidersbenoeming in het Armbe stuur. Een zoodanige persoon weet waar de armoede in de arbeiderskrin gen heerscht. De Voorzitter zal hiermede in de toekomst rekening houden. De heer Michaël wijst op het vol gende: Aan de haven in Capelle is men door de bijdragen van particulieren aan den aanleg van een plantsoen begon nen. De langs den weg passeerende koeien zouden dit plantsoen totaal kunnen vernielen. Spr. stelt den raad voor 100 beschikbaar te stellen op dat men een stevige omrastering om den aanleg kan maken. De heer Verheijden vraagt of B. en W. er op zullen letten welke boomen daar geplant worden. De Voorzitter merkt op dat alleen het polderbestuur recht daarop heeft. De heer Kerst voelt veel voor ver fraaiing van de gemeente. Maar spr. vraagt zich af, of men in dezen mo dernen tijd nog wel mag toestaan dat het vee los loopt. Een oplossing in de ze richting lijkt spr. ook voor het ver keer van belang. De heer v. d. Hoeven zegt dat de boeren het lastig zouden vinden, wan neer men iedere koe of drie tegelijk zou moeten leiden. De Voorzitter heer Kerst. De heer Verheijden stelt voor de koeien luiers aan te doen. (Hilariteit). De Voorzitter zegt, dat men dan ook iemand moet aanstellen, die deze taak op zich neemt. De heer Verheijden meent dat men het losloopen van vee in een platte landsgemeente niet kan tegengaan. Als een koe doodgereden wordt, zullen de veehouders hun dieren wel vanzelf vasthouden. De heer J. Vos wil het idee van den heer Michaël om prae-advies naar B. en W. verwijzen. De heer Michaël doet nogmaals zijn voorstel. De Voorzitter neemt het brengt het in hoofdelijke stemming. Alle raadsleden gaan er mede ac- coord. Daarna gaat de raad in gesloten zit ting. is het eens met den over en Dij een Zilveren Jubileum In allerlei toonaarden, en terecht, heeft men vori e week den lot kunnen hooren verkondigen van den heer Q. van Loon als directeur der Coöp. Stoomzuivelfabriek en Melk inrichting te Raamsoonk-dorp. Op l April was het namelijk 25 jaar geleden dat de heer van Loon de leiding van bovengenoemde fabriek op zich nam en bet spreekt vanzelf dat een dergelijk feit niet onopge merkt mag voorbijgaan. Zoowel ondergeschikten als superieuren hebben van hun hulde en waar deering voor hetgeen door den heer van Loon als directeur van de Stoomzuivelfabriek werd tot stand gebracht in die 25 jaren, doen blij ken. Deze lof en waardeering is dan ook alleszins verdiend en wij sluiten ons gaarne aan bij hetgeen tot lof en waardeering van den jubilaris is gesproken en bij de wenschen welke bij gelegenheid van dit ambtsjubi leum zijn geuit. Het jaarverslag over 1935 is tijdens de laatste weken aan de leden der Coöp. Stoomzuivelfabriek toegezon den. Gelijk andere jaren is het wederom keurig verzorgd. W ij zul. len zoo vrij zijn er enkele cijfers uit op te diepen welke eenigszins een kijk kunnen geven op hetgeen door bovengenoemde fabriek over het afgeloopen jaar zooal werdont vangen, verwerkt en gedistribueerd Waar vergelijking met voorgaande jaren mogelijk is, zullen we deze vergelijking uiaken met zoo noodig een enkele opmerking er bij. On getwijfeld zullen ook deze cijfers spreken van de werkkracht, de energie welke van den heer v Loon als directeur der fabriek is uitgegaan en getuigenis alleggen van zijn in zicht en wijs beleid. Over het jaar 1935 telde de Coop. Stoomzuivelfabriek «Nooit Gedacht« te Raamsdonk niet minder dan 220 leden, verspreid wonende over de gemeenten Raamsdonk, Waspik en Capelle. Een vijftal nieuwe leden trad toe, nl. 3 uit Waspik en 2 uit Raamsdonk. Het aantal liters melk dat in het afgeloopen jaar door de vereeniging werd verwerkt, beliep niet minder dan 4,273,888. Het ge middelde vetgehalte kwam aan 3,15 pCt. De boterproductie bedroeg 113,791 KG. Voor 100 liters melk werd gemiddeld uitbetaald f 4,41, dat is nog geen 4'/a cent per liter. Een dergelijk bedrag is nog altijd wel voldoende om te demonstreren in welke benarde positie zich onze melkveehouderij bevindt, ondanks de lofwaardige pogingen door de overheid in het werk gesteld om haar uit de impasse te helpen en de melkproductie weer eenigszins rendabel te maken. De totale ver koop bedroeg over 1935 114,8173/4 K.G. Wegens het verkoopboek heelt de melk opgebracht: Volle melk f 31,770,93 Room f 30,733,48 Ondermelk f 14,130,45 Karnemelk f 10,193,12 Uitdrupapparaal f 289,57 Als onkoste.i moest dit jaar worden geboekt een bedrag van f33,578,92, dat is per 1ÜU liter 78,49 cent. In het jaarverslag is wederom een overzicht opgenomen van het aantal liters melk dat de fabriek na 191U telken jare tot op heden heeft ver. werkt. Tevens is daarin aangegeven het gemiddelde pCt vet en aantal K G. boter dat werd bereid en het bedrag dat gemiddeld per pCt. vet werd uitbetaald Hieruit blijkt dat in het jaar 1911 werden verwerkt 2,078.314 liter melk met een gemid deld pCt. vet van 3,22. De boterpro ductie bedroeg in dat jaar 7ö,327'/a KG. Per pCt. vet werd in dat jaar uitbetaald 1,47. Vergelijken we daar mede de cijfers van het afgeloopen jaar, dan zien we dat't aantal liters melk meer dan verdubbeld is, nl. 4,273,888. Dit aantal wordt nog in meerdere of mindere mate over troffen door de getallen over de jaren 1927,1928, 1929, 1930, 1931 en 1932, toen respectievelijk 4,300,849, 4,597,191, 4,549,673, 4,505,964, 4.573,982 en 4,485,091. Het topjaar was dus 1928 met 4,597,191 liter. Het gemiddelde pCt vet was het hoogste in 1911 en wel 3,22 pCt. Daarna daalde het tot 3,05 in 1915, steeg toen weer tot 3,15 in 1919. In de daarop volgende jaren bleef het beneden dit getal, met uitzon dering van het jaar 1924, toen het weer aan 3,15 kwam, evenals in het jaar 1931. De jaren 1929 en 193) geven wat dit betreft een eenigszins gunstiger indruk respectievelijk met 3,173 en 3,174. Dit jaar staat het zoo. als we zagen weer aan 3,15. Het 1927 met 151,699 KG. Dit jaar zagen we dat 113,791 KG. was geprodu ceerd. In vergelijking met de zes voorgaande jaren heeft deze pro. ductie een stijging ondergaan van pl.m. 56 pCt. Het overzicht over de uitbetaling per pCt. vet leert ons dat tot 1930 het minst werd uitbetaald in het jaar 1913. Het beliep toen 1,42. In 1930 was dit 2.013. Toen kwam de debacle. In 1931 viel dit terug op 1,65, waarna het telken jare nog minder werd en in 1934 nog slechts 1,28 kon worden geno teerd. Dit is ook het allerminste geweest. Dit jaar was het, zooals we zagen, 1,30. Uit bovenstaand cijfermateriaal, voornamelijk wat betreft de cijfers over het aantal liters melk dat werd verwerkt en welk cijfermateriaal geheel betrekking heeft op de periode dat de heer van Loon aan het hoofd der melkfabriek staat, moge wel blijken dat de spontane hidde welke de heer van Loon bij gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum werd gebracht, alleszins verklaar baar was. R. K. VROUWENBOND. Op Zaterdag 11 April en Zondag le Paaschdag zullen speldjes verkocht worden ten bate der Missie. Wij hopen, dat eenieder een offertje voor dat schoone doel over heeft en allen een speldje zullen koopen. MISSIE-FILM. Op Zondag 19 April 's avonds om half 7 zal in de zaal van het Meisjes- Paironaat v.m. Besoijende Borneo film worden gegeven door de Z Eerw. Paters van de H. Familie van Kaatsheuvel ten bate der Missie. Wij nopen, dat zeer velen deze schoone en interessante film komen bijwonen. Door de leden van de Missienaaikring zal de Z.Eerw Heer Pastoor W. Kemps harlehik welkom worden geheeten in hun midden. Onder de pauze zal een verloting worden gehouden ten bate der Missie. NIEUWE WONINGINRICHTING. Aan de Grootestraat 351 (rioekeinue) opent de heer Jon. de Vocnt neaen- middag een nieuwe woninginrichting onder den naam »Johvo«. In twee ruime toonkamers kan men een keur van meubilair (Old finish en moderne ameublementen) bewonderen. Voorts worden nieuwsoorlige tapijten en tafelkleeden geëxposeerd met smaak volle moderne patron n. Ook in linoleum en gordijnstof is er ruime keuze Wij wenschen den heer de Vocht veel succes met zijn nieuwe zaak. weLe alleen al belangstelling veidient door het feit dat alle meubels de vrucht zijn van bekwamen handarbeid. Voor een en ander verwijzen wij naar de advertentie ia dit nummer. M. C. W. O. Groote plannen. 10 Mei Waalwijksche Motordag. NED. HERV. KERK IN VOORM. BESOIJEN. Zondag le Paaschdag: 's Morgens om 10 uur en's middags om half 3 Ds. Hofman. 's Morgens bevestiging van nieuwe lidmaten. 2e Paaschdag 's morgens om 10 uur Ds. Bousema van Sprang. WERKKAMPEN JONG HOLLAND Woensdagavond had in de zaal voor Christelijke Belangen in de Btsoijen schestraat een bijeenkomst plaats, waar de collectanten voor de Werkkampen Jong Holland gelegenheid hadden het resultaat van hun werk af te dragen en wel een opbrengst van f 201.66. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 topjaar voor de boterproductie was De motorclub M. C. W. O. besloot in haar laatste vergadering om evenals de twee voorgaande jaren een motordag te organiseeren. Als datum werd 10 Mei vastgesteld waarvoor reeds toestemming werU ver kregen van K.N.M.V. en K.N.A.C. De sterrit in den voormiddag zal als titel hebben «Gouden h .rloge rit» door dat als eerste prijs een gouden horloge wordt beschikbaar gesteld, en verder een zilveren horloge en diverse andere prijzen. De middagrit zal zeer interessant zijn zoowel voor motors als auto's, en voor de winnaars zijn fraaie zilveren horloges en vele andere prijzen be schikbaar. Alle zeilen worden bijgezet om door flinke propaganda het succes van deze rit te verzekeren, en jl. Zondag bracht de reclame commissie voorzien van zeer origineele reclame-middelen een bezoek aan de Réunie der K.N-M.V. in den Dierentuin te Den Haag, waar aan de honderden motors en auto's der K.N M V.-leden een imitatie gouden horloge bevestigd werd met de mede- deeling erop, wat zij te doen hebben om dit Zondag 10 Mei tegen een echt gouden horloge in te kunnen wisselen. Een reclame dus die ongetwijfeld zal inslaan. De deelname is zeer vergemakkelijkt en iedereen uit Waalwijk en omgeving die over auto of motor beschikken kan, behoeft slechts aan het secretariaat of aan een der leden van M C.W.O., een imitatie gouden horloge te vragen, om op 10 Mei aan de rit te kunnen deel nemen, en een goede kans op een der vele prijzen te hebben. De steun van Waalwijks Belang die zal worden ingeroepen, zal evenals vorige jaren zeer worden geapprecieerd en door het besch kbaar stellen van prijzen als medailles etc. door firma's en particulieren, hoopt M. C. W. O. Waalwijk weer een motorsportdag met als slot een groot motorbal te kunnen bezorgen, die de vorigen nc.g zal over- treffnn. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politie-bureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: Portemonnaie met inhoud, rol gummi handbeschermer, en koopmansbeurs. tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. WEGGELD. Behalve aan het kantoor'van den ontvanger knnnen de rijkaarten wor den afgehaald op de hieronder ver melde zitdagen: Voor het Ontvangkantoor Waalwijk zal zitdag worden gehouden te: Heusden Dinsdag 14 en Woensdag 22 April 1936, vm. 1012 uur en n.m. 14 uur, Gemeentehuis; Meeuwen Woensdag 15 April 1936. v.m. 101 uur, Openb. Lagere School; Drongelen Woensdag 15 April 1936, n.m. 24 uur, Openb. Lagere School; Babiloniënbroek Woensdag 15 April 1936, v.m. 1012 uur, Openb. Lagere School; Eethen Woensdag 15 April 1936, n.m. 13 uur, Openb. Lagere School; Capelle Donderdag 16 April 1936, v.m. 9--12 uur en n.m. 14 uur, en Vrijdag 17 April 1936, v.m. 9—1 uur, Openb. Lagere School (kom); Drunen Donderdag 16 April 1936, n.m. 14 uur en Vrijdag 17 April 1936, v.m. 912 uur en n.m. 1 uur, Gemeentehuis; Loonopzand Maandag 20 April 1936, v.m. 912 uur en n.m. 14 uur, Gemeentelokaal, Gasthuisstraat; Sprang Maandag 20 April 1936, v.m'. 9—12 uur en n.m. 1—4 uur, Gebouw Christ. Volksbond; Vrijhoeve-Capelle Dinsdag 21 April 1936, v.m. 9—12 uur en n.m. 1—3 uur, Gemeentehuis; Gcnderen Dinsdag 21 April 1936. v.m. 101 uur n.m., Gemeentehuis; Kaatsheuvel Dinsdag 14 en Woens dag 22 April 1936, v.m. 9—12 uur en 11.111. 14 uur, in het Gemeentehuis: Elshout Donderdag 23 April 1936, v.m. 10—1 uur n.m., in het R.K. Meis jespatronaat. Aangitte op den zitdag in April voorkomt lang wachten bij latere aan gifte ten kantore. De biljetten moeten ingevuld aangeboden worden. „BAT'A" CONTRA „DE SCHOEN De firma Bata heeft laten dagvaar den: le. De Nederl. Bond van Schoen makerspatroons en Schoenwinkeliers- vereenigingen. Als uitgeefster van het Vakblad „De Schoen". 2e. Den heer Frans Hessels, Hoofdredacteur van het Vakblad „De Schoen". 3e. Den heer J. A. Melhado, re dacteur van genoemd blad. De firma Bata eischt 20.000 schadevergoeding tengevolge van door haar geleden schade wegens in „De Schoen" geplaatste artikelen waarin het Bata-systeem alsmede de toe stand der werknemers, filiaalhouders worden beschreven en bloot gelegd. Jaarvergadering „De Langstraat". Woensdagmiddag om 3 uur hield de Veilingvereeniging „De Langstraat" haar jaarvergadering in het veilinglo kaal. Wegens ontstentenis van den heer Gijsman, in verband met het over lijden van diens moeder, werd de ver gadering gepresideerd door den vice- voorzitter M. v. Halder. In zijn openingswoord herdacht hij het overleden bestuurslid J. van Loon uit Elshout, die nooit iets te veel was om te doen voor het welzijn der veiling. Op voorstel van spreker werd den heer Gijsman een condolatie-telegram gezonden. De presentielijst wees uit dat het aantal aanwezigen 134 bedroeg. De notulen der vorige algemeene jaarvergadering werden onveranderd goedgekeurd. Door den secretaris, den heer H. v. Wijk uit Genderen, werd het jaarver slag uitgebracht, waaraan wij 't vol gen ontleènen: Hij vond het gelukkig te mogen con- stateeren, dat, hoewel de toestand niet rooskleurig is, deze streek toch nog een gunstige indruk maakt tegenover an dere streken in ons land. Qp de vraag: wat hiervan wel de oorzaak mocht zijn?, kon hij twee oor zaken aanwijzen. Als eerste: In vele streken zijn de producten te veel gespecialiseerd, d.w.z. men legt zich daar alleen toe op een bepaald product. Dit mag zeer zeker zijn voor- en nadeelen hebben. Maar in onze streek specialiseert men niet, maar be oefent men gelijktijdig de vele takken van land- en tuinbouw. Als tweede oorzaak noemde spreker de groote en volhardende arbeidzaam heid van de Brabantsche bevolking. Daar helpt steeds het heele gezin mee aan de werkzaamheden in de land en tuinbouw, terwijl dit gepaard gaat met eenvoud, spaarzaamheid en groot aanpassingsvermogen. Daarbij komt dan ook, dat men in den winter met geringe kosten ook producten kan kweeken. De Brabant sche boeren bereiden met hun gezin, 's avonds van te voren de werkzaam heden voor, voor den volgenden dag. Hierdoor hebben zij hun inkomen op hetzelfde pijl kunnen houden. In deze streek zijn de landbouwpro ducten op normale wijze gegroeid, met uitzondering der erwten, die weinig be schot gaven, terwijl de teelt van de kool sterk beinvloed werd door de moeilijke plantgelegenheid vanwege de droogte. De kwaliteiten der gewassen waren goed. De teelt van 't groote fruit be loofde veel, maar de zware stormen richtten groote schade aan. De prijzen van 't fruit waren grootendeels bevre digend te noemen. Dan kwam hij tot een meer speciale bespreking van de vereeniging. Hij kon concludeeren, dat de veiling gezond en sterk stond op haar finan- cieele beenen, terwijl aan vele koopers en leveranciers eenige restitutie kon worden gegeven. In t afgeloopen jaar werd het oude gedeelte van t veilinggebouw ver nieuwd, de kantoren werden verbouwd en de materiaalloods werd vergroot en verplaatst, terwijl gedurende de win termaanden de terreinen rondom de gebouwen voordeelig konden worden verhard. Met deze verbeteringen is men in het bezit gekomen van een kolossale vei ling, zonder luxe, doch met een reuze ruimte en groote doelmatigheid, waar bij werd opgemerkt dat de vereeniging een uitgebreide collectie heeft van pak- materiaal. De verstandhouding met bestuur, di recteur en personeel was uitmuntend. Het bestuur is daarom overtuigd van de energieke werkkracht van directeur Boelen. Zij spreken dan ook hun groo te tevredenheid uit over de door hem bereikte resultaten. De verkoopprijzen der veiling staken gunstig af tegen die der andere veilingen. De stabiele prij zen van sommige producten vinden hun oorzaak in de aanvoer van groote kwantums. Vanzelfsprekend voelt men ook hier de depressie, maar toch niet in die mate zooals men dat bij de zui vere exportveilingen heeft, zooals die b.v. in Westland. Dit mooie jaarverslag besloot de secretaris met den wensch dat Gods zegen zal mogen blijven rusten op de werkzaamheden der vereeniging. Onder dank en een applaus werd dit verslag goedgekeurd. Daarna bracht directeur Boelen ver slag uit over het afgeloopen jaar, waar- met Doos 20 ct Tube 40 en 60 ct.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 10