Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HET HOOGSTE HECHT DE, nm sum nek V HALFSLACHTIGHEID, FEUILLETON DOSRD BRABAIIB" V EEN NIEUW GEVAAR. li 8 UUR GEHEliH KLOOSTERBALSEM Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. DOOR KLOOSTERBALSEM JAMMER 32. ZATERDAG 18 APRIL 1936. 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het oorspronkelijke doel, dat de Ne derlandsche sociaal-democratische ar beiderspartij zich stelde is het Neder- landsche proletariaat te organiseeren in een zelfstandige politieke partij ter deelneming aan den internationalen strijd der arbeidersklasse. Op het programma der partij staat voorts de nationale ontwapeningseisch, welke voornamelijk ten tijde der ver kiezingen met schoonschijnende argu menten werd verdedigd en voorgestaan om propagandistische redenen. Bijgevolg werd ook kort geleden door de S.D.A.P. tegen het defensie fonds gestemd, omdat de kamerfractie niet eigenmachtig het eens ingenomen standpunt wilde laten varen. Nu echter in alle landen der wereld een geweldige bewapeningswedloop plaats heeft en men hier in den lande de dictatuur van nationaal-socialisten of aanverwante partijen vreest, is er in de partij een groote verdeeldheid inzake de ontwapeningskwestie °"t^a^n- De voorzitter van de S.D.A.P., ir. Albarda, heeft dan ook tijdens het Paaschcongres der partij te Rotterdam qewezen op de „gevaarlijke toeneming van de spanning in de internationale politiek, waardoor de mogelijkheid van een nieuwen wereldoorlog beangsti gend en beschamend naderbij is geko- men". En het gevolg van dit betoog was, dat men het partijbestuur machtigde een commissie te benoemen tot onder zoek van het defensievraagstuk. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 26. 1 Mei ken en ekend. MANS alwijk En het ergste van alles was, dat hij haar niet zeggen kon, niet eens durfde laten merken, dat er iets met hem niet in orde was. Wat had hij er eigenlijk mee gewon nen? Hij had leelijk gefaald. Herinne ringen aan Gloria Fenwick aan haar vreemde schitterende oogen en haar slanke gestalte deden een heftig verlangen in hem opkomen, maar al zijn gevoelens werden uitgewischt hij de gedachte aan haar laatste woorden en de uitdrukking van haar gezicht, toen hij haar van de mislukking ver telde. Hij werd tusschen hoop en twijtel heen en weer geslingerd. Dat hij ab soluut blind was voor den werkelij- ken aard dezer vrouw, maakte geen verschil. Hij geloofde, dat zij van hem hield en echt vrouwelijk om een be wijs van zijn liefde gevraagd had. Zij had een veel krachtiger natuur dan hij en naar mate hij haar sinds hun eerste ontmoeting steeds méér was gaan liefhebben, was ook zijn angst voor haar gegroeid. Nu werd hij als verscheurd door de brandende begeer te om haar te zien, de vrees dat zij zich van hem zou afwenden. Dat was de eerste weinig beslissen de houding van het congres. Totdat de commissie haar rapport heeft uitgebracht, zal de partij het oude standpunt moeten handhaven, hoewel men er nu reeds zeker van kan zijn, dat de S.D.A.P. niet langer de nationale ontwapening zal verdedigen. Internationale strijd der arbeiders klasse was het oorspronkelijke parool en men schrok er niet voor terug ons koningshuis in het openbaar smadelijk te bejegenen, al heeft men dit niet op het congres willen erkennen. Integen deel! Nu werd betoogd, dat het uitslui ten van de nationale emblemen van ons volk (driekleur en volkslied) in de sociaal-democratische kringen een er- gelijke toestand is, waarmede gebroken moet worden en dat de emblemen van de nationale gedachte ook „voor de S.D.A.P. van groote waarde zijn, wijl zij wortelen in de historie van het volk, waartoe ook behooren de sociaal-de mocraten, wier taak het mede is de groote geestelijke goederen die voort komen uit de historie onzer natie voor het volk te bewaren." Zoo sprak men thans! Ook de S.D.A.P. keurt de politiek der huidige regeering af en ziet slechts één mogelijkheid om daarin verande ring te brengen, namelijk een samen werking tusschen „de twee groote ar beidersmassa's, die zich in Nederland op politiek terrein bewegen, de soc.-de- mocratische en de katholieke", daar geen enkele andere vereeniging de mo gelijkheid tot een meerderheid in de Staten-Generaal biedt. Dus bleef hij een dag of drie in huis tot zijn verlangen hem te machtig werd; hij besloot haar op te biechten dat het hem niet gelukt was het be geerde halssnoer te bemachtigen. In stinctief voelde Lloyd, dat hij haar niet in zijn vertrouwen moest nemen. Hij ging naar haar toe en werd met een soort heimelijke vreugde begroet, alsof ze niet anders verwachtte dan dat hij haar datgene kwam brengen, waarom zij gevraagd had. En toen hij, na haar begroet te heb ben, niet over de kwestie begon, wend de ze zich teleurgesteld van hem af. „Heb je het halssnoer meegebracht?" Lloyd bleef zwijgend zitten, niet in staat, nu het zoover was, om zich te verdedigen. Hij voelde zich ellendig en wanhopig. Gloria Fenwick liep met een hoog rood gezicht de kamer op en neer. Maar haar brein werkte koel en hoe wel ze Lloyd niet bepaald vijandig ge zind was, moest ze na deze groote te leurstelling toch niets meer van hem hebben. Hij moest weg, hij begon haar gruwelijk te vervelen. En veel voor deel verwachtte ze voorloopig ook niet van hem. Wat volgde, ontstelde Lloyd in he vige mate. Toen ze begon te spreken, scheen het alsof er geen wolkje aan de lucht was, maar het werd lang zamerhand een donderwolk, die snel en onheilspellend naderbij kwam, tot die over hem losbarstte, hem neersloeg en naar de deur dreef, de straat op. Lloyd stond hijgend op het trottoir, met den hoed dien ze hem in de hand geduwd had. Eenige minuten bleef hij staan, tot het eindelijk tot hem doordrong, waar hij zich bevond en hij bemerkte, dat men hem nieuwsgierig aankeek. Zijn mond was droog als kurk, zijn keel als geschroeid en alles was uit De R. K. Staatspartij zou dus teza men met de socialisten de regeerings- verantwoordelijkheid moeten dragen. Om principieele redenen en wegens de halfslachtige houding, die de S.D.A.P. in de door het Paaschcongres bespro ken punten demonstreert, zullen de ka tholieken een dergelijke samenwerking moeilijk kunnen aanvaarden, al maken de rooden met deze kwestie grooten spoed, doordat het congres de beslis sing, of de partij al dan niet aan de vorming van een nieuwe regeering zal medewerken door den partijraad zal laten nemen. Dit laatste was een voorzichtigheids maatregel, daar het congres duidelijk aantoonde, dat de gelederen der partij vele tegenstanders tegen meergenoem de samenwerking tellen. We mogen intusschen wel waardee ring hebben voor het feit, dat de S. D. A. P. thans duidelijk positie gaat kie zen in de door haar te voeren politiek. Een voorbeeld voor menige andere partij! In de Brabantsche plaats Oisterwijk is een man opgestaan, genaamd Ar nold Meyer, die de stichter werd van het Nederlandsche volks-fascisme „Zwart Front". Wat deze beweging beoogt, beschrijft deze leider in een brochure, waaruit men kan concludee- ren, dat er een nieuw gevaar dreigt, niet omdat men van het Nederlandsche volk kan verwachten, dat het zich ach ter den dictatorandus Meyer zal scha ren, maar omdat Zwart Front met haar theorieën vele eenvoudigen van geest zal misleiden. Revolutionair is het nieuwe fascis me uitermate, zooals blijkt uit het or gaan en de brochure der partij, waar in men o.m. het volgende kan lezen: „Wij plegen een moord op het groot kapitaal, Een donderend Bravo! voor de dader. Steun ons werk, met je hart en je tand en betaal Want de dag van den aanslag snelt nader." (De taalfouten hebben we laten staan). En verder nog: „Wanneer op den dag van het Zwarte Front zou blijken, dat het Vorstenhuis niet dienstbaar zou zijn aan de gemeenschap, dan wij zeggen het in volle oprechtheid dan zou ook voor ons dat Vorstenhuis afgedaan hebben".Opstand is Het was laat in den middag. Heel vroeg den volgenden morgen hielp een taxi-chauffeur, die hem kende, hem de stoep op, waar de bedienden hem des morgens vonden en hem, zonder iets te zeggen, naar bed brachten. Na dit voorval zag Virginia hem nau welijks. 't Grootste deel van den dag lag hij in bed en 's avonds stond hij op, kleedde zich en at wat, om dan weer de straat op te gaan. Geschokt en verslagen, als ze door haar eigen verdriet was, merkte ze toch na eenige dagen, dat er iets gaande was en ze deed wat ze kon, om uit te vinden, wat haar broer er toe gedreven had, zoo'n leven te leiden. Maar Lloyd luis terde onverschillig naar haar smeek- beden.Laat in den morgen vond ze hem nog in bed en bezwoer hem toch op te staan en van de zon te genieten, of haar zijn moeilijkheden te vertellen. Hij redetwistte niet met haar, luister de zwijgend en ging toch zijn gang. Virginia wist, dat hij zwaar dronk en dat zij het hem niet kon verhinde ren. Hij had blijkbaar geld genoeg, of zag kans genoeg te leenen, om te kun nen drinken. En eindelijk liep ze in haar wan hoop naar rechter Kent, hoewel ze tot nu toe de gedachte niet had kunnen verdragen den man te zien, die Jack son had weggejaagd, want Lloyd had haar verteld, dat rechter Kent dien avond was gekomen. Ze wist, dat de Monroe's nooit zooiels zouden hebben gedaan, zonder ernstige redenen. Maar haar plicht tegenover Lloyd dreef haar hem nu op te zoeken. Ze vond hem in zijn studeerkamer, met de kin in de handen en bij 't zien van zijn gezicht verdween haar wrok en ze liep met een medelijdende kreet op hem toe. Ze kon nauwelijks geloo- ven, dat deze bedroefde in elkaar ge doken, gebroken man, dezelfde was Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben mIk had den geheelen dag door regen achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerkendat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nachtof in 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfiniddel bij Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/a ct. en f 1.04 gewettigd, waar het gezag nalatig is." Wij prijzen de oprechtheid van deze beweging; nu weten we tenminste, wat voor vleesch we in de kuip hebben. Duidelijk geeft Zwart Front voorts te verstaan, dat zij de dictatuur en den totalen staat wil. Deze staat en onbe perkte heerschappij willen ook bepalen, wat recht en rechtvaardigheid is, wat hun terrein is, aan welke wetten het onderwijs zich heeft te onderwerpen, wat al dan niet aan den enkeling en aan de vereenigingen geoorloofd is. als die zij het laatst gezien had, met zijn doordringende en toch vriende lijke oogen, zijn vasten stap en fiere indrukwekkende houding. Jackson had méér verdriet achter zich gelaten, dan hij dien morgen, toen hij Harrisville verliet, met zich had meegenomen. Toen ze de diepte van rechter Kent's smart realiseerde, besefte ze, dat de afschuwelijke teleurstelling en 't plot selinge verloren vertrouwen in zijn zoon hem verpletterd, gebroken had, zoodat hij nergens meer voor leefde, vergat ze even haar eigen verdriet en poogde hem te troosten. Hij had haar kalm begroet, zelfs met iets van zijn oude genegenheid en hartelijkheid, maar ze was zich toch bewust van een somberen scheids muur tusschen hen die niet weg zou kunnen vallen, tot ze eens datgene, hetwelk hen zoo zwaar drukte, be sproken en verbannen zouden hebben. Verbannen dat wil zeggen, uit hun gesprekken, want het had in hun hal ten wortel geschoten. Nadat ze hem bedrukt goedendag gezegd had, vatte zij al haar moed tezamen en begon dapper te spreken. De rechter had haar noodig en zij hem, maar als ze ooit dichter tot elkaar zouden komen door hun gemeenschappelijk verdriet, moest ze eerst nog zichzelf en hem pijn doen. Meneer Kent, wilt U mij vertel len, wat er dien avond gebeurd is? Waarom ik wij hem nu verlo ren hebben? Ik geloof, dat ik wel het recht heb dit te vragen. Na een poos vertelde hij het haar, met doffe stem, die zelfs niet trilde, maar geheel toonloos en zonder uit drukking was. Hij deelde haar mede, hoe hij geroepen was en wat voor ge schiedenis kolonel Monroe hem ver teld had; hoe Jackson geweigerd had, uit te leggen, hoe het halssnoer in zijn zak was gekomen en ook niet zeggen wilde of hij wist, dat het snoer in zijn zak was. Verder hoe de rechter hem had weggestuurd, opdat hij er vanzelf toe komen zou naar zijn vader terug te keeren en alles te bekennen. Toen hij uitgesproken had, bleven ze zwijgend zitten, 't meisje steeds niet hegrijpend en niet overtuigd en de man in gedachten weer bij zijn zoon, zoekend en speurend naar een oplos sing van het mysterie. Op het laatst wendde hij zich tot Virginia en legde zijn hand op de hare. Kindjelief, we moeten dit samen doormaken. Er is geen uitweg, maar, wil je me af en toe eens komen op zoeken? En mag ik eens bij jou ko men? Wees ervan overtuigd, dat je mij niet verloren hebt en laat mij voe len, datik jou niet kwijt hen. Mijn zoon mijn zoon ben ik kwijt, maar jij wilt toch nog wel mijn doch ter zijn, is het niet? Met oogen, door tranen verblind, had Virginia haar belofte gegeven. Toen ze wegging keerde ze zich bij de deur om en zag hem in elkaar ge doken zitten, in de zelfde houding, als waarin ze hem gevonden had, zijn kin in de hand. Hierna ging ze vaak naar den rech ter, als hij aan het gerechtshof geen plichten te vervullen had, zoodat zij elkaar in de volgende weken veel na der kwamen. Dan wandelden ze op en neer in den tuin van den rechter, vaak hand in hand, of hij met zijn hand op haar schouder en praatten dan over onbelangrijke dingen. Ze noemden Jackson niet meer, want geen van bei den kon over hem spreken, tenzij het ergens goed voor mocht zijn, maar hun onuitgesproken verdriet bond hen tezamen. ArenJ 1 DEI idelij] alwiil 5565i De Echo van het Zuiden, Waahyksche en Laiigstraatsebe Courant I- ii 'I I; Zich verzekeren bij een goede maatschappij Is een wl|ze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE II VERZEKERD ZIJN De ,NOOR D-8R A BAN D" betaalde in 1934 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden A If Bf ED'C ORIGINEEL TEN IN7AQE

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1