Nieuws uit de Langstraat en Omgeving ECHO'S, INGEZONDEN STUKKEN. BOEKBESPREKING ONS WEEKPRAATJE. ABONNEERT U OP DIT BLAD. WASPIK. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. NIEUWKUIJK. RAAMSDONKSVEER. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. VLIJMEN. Werk De Hongaarsche premier duelleerde. In een vergadering van de Hon gaarsche kamercommissie voor buitenlandsche aangelegenheden, ontstond oneenigheid tusschen den minister-president Goemboes, en den leider der oppositie, Tibor von Eckhardt. Goemboes voelde zich beleedigd en daagde von Eckhardt uit tot een revolver duel, welke, zoo verhaalde het simpele, doch ontstellende berichteen onbloedig verloop heeft gehad. Geen der beide partijen werd getroffen. En van een verzoening, welke men op een der gelijke onchristelijke w ijze wilde tot stand brengen kwam ook niets, want v. Eckhardt weigerde pertinent z'n tegenstander de hand te drukken. Moet men nog ontzag hebben voor een regeeringspersoon, die op zulk een onbeschaamde wijze voor de oogen van het geheele volk de christelijke moraal te grabbel gooit en zich niet stoort aan de zedeleer die het zich vergrijpen aan ander mans leven of lijf verbiedt?! En dat heet dan geoorloofd te zijn, omdat men zich in zijn eer ge krenkt gevoelde, volgens den pre mier, wiens taak het notabene is het cultureele en zedelijke peil van het volk, waarover hij is aangesteld, op te heffen en te veredelen. Het openlijk demonstreeren door Goem boes van zijn schrikbarend tekort aan de christelijke idee, moet ook een fatalen invloed op den volksgeest hebben. Aan de onderdanen van 't rijk verbiedt men mes of pistool te hanteeren. Den mcnschen vanstan- ding, die een taak in't staatsbestuur hebben te vervullen, is zelfs het kalm overlegde en doelbewuste twee-gevecht geoorloofd, en moet als eervol worden beschouwd. Wanneer zal de tijd komen, dat de christelijke moraalprincipes ook tot de regeeringsoverheid van alle beschaafde landen der wereld zijn doorgedrongen. Het bestuur van 't Waterschap Den Brabantschen Biesbosch is als volgt samengesteld: W. de Vos. Dordrecht. L. van Len- nep. Dubbeldam, Mr. F. Heere, Raams- donksveer, C. Bogers, C. Hakkers en W. de Waard te Werkendam. Door den mist misleid reed de heer L. met zijn auto in de Diebrecht te water, waardoor de wagen zijdelings in de sloot terecht kwam. Al de inzit tenden rolden over elkaar, doch be kwamen geen noemenswaardig letsel. Twee ruiten van de auto werden inge drukt. De chauffeur bekwam een nat pak. Later zijn de passagiers in een andere wagen overgestapt, terwijl de auto door de firma Vos wederom op 't droge werd gebracht. Op 't gevaarlijke kruispunt aan de Kom had een autobotsing plaats tus schen een vrachtwagen van de water leiding Mij. en een luxe wagen van den heer Berm. Geen der inzittenden bekwam letsel. De wagen van den heer Berm bekwam materieele schade. Proces-verbaal werd opgemaakt. Bij 't spelen had 't zoontje van den heer A. v. d. Broek 't ongeluk op on zachte wijze op zijn arm te vallen, waardoor deze ernstig werd gekneusd. Dr. v. Vuure verleende geneeskundige hulp. HANK. Bij den gemeente-veldwachter Kei ler zijn houders met scherpe militaire geweer-patronen gedeponeerd, gevon den door kinderen in de modder van een uitgegraven sloot" aan den Buiten dijk alhier. Vermoedelijk zijn deze er tijdens de mobilisatietijd ingegooid. Door de rijkspolitie is tegen den caféhouder A. L. alhier, proces-verbaal opgemaakt, wegens het na sluitingsuur bezoekers in zijn café aanwezig te heb ben. Tegen de bezoekers werd even eens proces-verbaal opgemaakt. Bij een tweetal manufacturers alhier, heeft een zekere v. d. L. uit Waddinxveen, oplichting gepleegd, door onder listige voorwendsels goe deren op zicht mee te nemen. Door de marechaussée is proces-verbaal opge maakt en v. d. L. is in verzekerde be waring gesteld. Hij heeft zich op meer dere plaatsen aan dergelijke practijken schuldig gemaakt. Tot penningmeester van den R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph is gekozen dhr. A. Verschure. De candidaatstelling voor de ver kiezing van de commissie uit de inge zetenen in verband met de door Ged. Staten voorgestdWe toevoeging van Raamsdonksveer aan deze gemeente, zal plaats hebben op 27 April a.s. De eventueele verkiezing is nog niet vastgesteld. Het bouwen van een opslagplaats aan de Bastionstraat alhier, voor reke ning van de firma Spijer-Brothers, is opgedragen aan de machinefabriek Brabant uit Zevenbergen. Weggeld. Behalve aan het kan toor van den ontvanger der directe be lastingen enz. te Geertruidenberg, kunnen rijkaarten worden afgehaald op de hieronder vermelde zitdagen: Voor het Ontvangkantoor Geertrui denberg zal zitdag worden gehouden te: Waspik, Vrijdag 17 en Maandag 20 April 1936. v.m. 912 en n.m. 14,30 uur, in de oude school achter het ge meentehuis. Dussen, Dinsdag 21 April 1936 v.m. 912 en n.m. 14.30 uur; Woensdag 22 April 1936 v.m. 9—12 uur in het Gemeentehuis. Hank, Woensdag 22 Aoril 1936 n.m. 1.30—4.30 uur. in de R.K. School. Raamsdonk(Dorp) Donderdag 23 April 1936 v.m. 912 uur en n.m. 1 4 uur, in het oude gemeentehuis. Made. Vrijdag 24 en Dinsdag 28 April 1936 v.m. 912 en n.m. 14.30 uur, in een lokaal onder het gemeente huis. Aangifte op den zitdao in April voorkomt lang wachten bij latere aan gifte ten kantore. De biljetten moeten ingevuld aangeboden worden. - Maandag a.s. des n.m. 8 uur zal in het R.K. Parochiehuis een vergade ring worden gehouden van de R.K. Staatspartij, afdeeling Geertruidenberg. Op de agenda komt o.m. voor ver kiezing bestuurslid en bespreking can didaatstelling voor de commissie uit de ingezetenen in verband met het voor stel van Ged. Staten tot samenvoeoing van Raamsdonksveer en Geertruiden berg. Predikbeurten Zondag 19 April 1936: Ned. Herv. Kerk des v.m. 10 uur Ds. Zuurdeeg. Evangelisatie Eben Haëzer te Raams donksveer des v.m. 9.30 en des n.m. 2 uur de heer v. d. Ent uit Aalst. Op de algem. jaarvergadering der Damclub werden de notulen gelezen en vastgesteld, terwijl de secr.-penningm. 't jaarverslag uitbracht. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna een verloting plaats had voor de leden onderling. Zondag a.s. speelt Juliana alhier haar laatsten comp.-wedstrijd tegen W. S. C., Waalwijk, en met een beetje ge luk kan zij kampioen worden, wat we haar van harte toewenschen. Tooneel. In de zaal van liet Kon. Muziekge zelschap Euphonia werd op 2en Paaschdag een uitvoering gegeven door „Linnen en Veritas" R.K. Studie- en Debattingsclub, Tilburg. Opgevoerd werd het tooneelspel in 3 bedrijven „Hel Hoogste Goed". Het voor onze plaats nog onbeken de gezelschap heeft op waardige wijze zijn entree gemaakt met een spel dal waardeering verdiende. De strekking van het stuk werd door de spelers uitgeheeld op een wijze dat hel na tuurgetrouwe in hel dagelijksche le ven weinig afbreuk doet. Het zou ons te ver voeren de spe lers individueel onder de loupe te ne men, doch een kleine uitzondering voor den heer des huizes is zeer zeker wel verdiend. Jammer dat de uitvoering zich slechts in een zeer matige belangstel ling mocht verheugen. LOON OP ZAND. De kaartclub „Ons Genoegen", ge vestigd bij de Wed. Coomans, hield een onderling concours, waarvan de uitslag was als volgt: 1. P. Jansen 14 p., 2 Jac. van Loos- drecht 12 p.; 3 H. de Kort 11 p., 4 Erie Brands 11 p., 5 M. Beerends 10 p., 6 C. van Loon 10 p., 7 P. Harks 10 p., «8 Jan Schoenmakers 10 p., 9 W. Bee- rens 10 p., 10 M. Wouters 9 p., 11 P. Brands 8 p. Zondagnamiddag had in onze pa rochie de inzegening plaats van het nieuwe K.J.M.-huis. Gedurende het Lof werden een tien tal nieuwe K.J.M.-meisjes aangenomen. Na deze plechtige gebeurtenis werd in optocht vanuit de kerk naar het nieuwe huis gemarcheerd door de K. J. M.- en K. J. V.-meisjes onder leiding van haar leidsters. Om ongeveer 5 uur kwamen de genoodigden bijeen. We zagen o.m. de geestelijken onzer paro chie, het Kerkbestuur, de geestelijken uit de parochies Vlijmen en Haarsteeg, den Ed.achtb. heer v. d. Ven, burge meester van Vlijmen, bestuur en leiders plaatselijke Jonge Wacht enz. De inzegening werd verricht door den ZeerEerw. heer Pastoor der paro chie. Hierna geschiedde de plechtige intronisatie van het H. Hart-beeld. Als pastoor der parochie richtte Z.E. hierna het openingswoord tot de aan wezigen. Verder werd nog het woord gevoerd door burgemeester van der Ven. Het gebouw werd na afloop voor het publiek ter bezichtiging gesteld. In de Woensdagavond daarvoor gehouden bestuursvergadering der Boerenleenbank alhier, werd tot kassier daarvan benoemd de heer J. Wilgers alhier. Op Donderdag 30 April a.s. hoopt de Eerw. Frater ML Theodorus (in de wereld genaamd Th. Laureijssen, uit Raamsdonksveer) thans verblijvende te Cuijk aan de Maas. den dag te her denken. dat hij voor 25tfaren zijn in trede deed bij de Eerw. Fraters van de Congregatie van O. L. Vrouw Moe der van Barmhartigheid te Tilburg. Gevonden zijn, een zak tarwe, een paar handschoenen en een huissleutel. Inlichtingen te bekomen bij den Rijks veldwachter en de gemeente-politie. Het aantal kiezers volgens de vastgestelde kiezerslijst der gemeente Raamsdonk voor het dienstjaar 1936 1937 bedraagt voor de Tweede Kamer 3451. voor de Provinciale Staten 3428 en voor den Gemeenteraad 3359. Donderdagnamiddag ontstond een begin van brand bij D. v. D. in een bedstede. Spoedig toegeschoten hulp wist erger te voorkomen. Eenig bedde- goed verbrandde. De brandweer die direct w.as ge waarschuwd, kon onverrichter zake weer terug keeren. SPRANG. Predikbeurten Zondag 19 April '36: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 3 uur Ds. D. de Wit, 's-Bosch. J.l. Woensdagmiddag had op de algemeene begraafplaats alhier onder groote belangstelling de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen mej. Bax, die j.l. Zaterdag in den leeftijd van 25 jaar overleed. De lijkbaar werd grafwaarts gedra gen en gevolgd door de leden van de Ned. Herv. Meisjesvereeniging „Per- sis". Aan de groeve werd het woord gevoerd door den Weleerw. heer Ds. W. Bousema, Ned. Herv. predikant alhier. Diep onder den indruk verlieten de vele belangstellenden den doodenak- ker. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke afdeeling van den Chr. Fa- brieks- en Transportarbeidersbond be draagt deze week 98, waarvan 30 ge deeltelijk werkloos waren; hieronder zijn 79 fabrieksarbeiders en 19 trans portarbeiders. Mej. v. W. in de Heistraat werd zoodanig door een wielrijder aan gereden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. Koenekoop van 's-Gravemoer. CAPELLE. Benoemd tot voorzitter van het onderlinge veefonds alhier de heer J. J. Sterrenburg, zulks ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. van Pelt. A.s. Zondag des voorm. half tien zal in de Ned. Herv. Kerk alhier op treden Ds. Cuperus. In verband met het feit dat bin nenkort de Herv. gem. te Waspik van een predikant zal zijn voorzien, zullen vanaf dien datum de middagpredik beurten te Loonschendijk, welke tot nog toe door de ringpredikanten wer den waargenomen, vervangen worden door morgendiensten. Dinsdag 21 April des avonds 7 uur, hoopt in het lokaal der Geref. Ge meente op de Hoogevaart op te tre den Ds. Lamein van Rotterdam. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Maandag 20 April 1936 des nam. ten 6.30 uur, ten raadhuize der gemeente. Te behandelen onderwerpen: 1. Beëediging raadslid N. v. Mierlo. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming Wethouder ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. W. van Buul. 4. Benoeming Wethouder ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Th. van den Besselaar. 5. Bezwaarschrift C. Blankers tegen zijn aanslag voor het vergunnings recht. 6. Wijziging politieverordening. p. 7. Wijziging begrooting 1935 en '36 D® Predikbeurten Zondag 19 April 1936: Ned. Herv. Kerk n.m. uur Ds. Cuperus van Capelle. Voorbereiding van het H. Avondmaal. Uit goede bron vernemen we dat volgende week Donderdag de eer ste steen gelegd zal worden der Ned. Herv. Pastorie alhier. .Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederiandsche tandpasta (Buiten verantwoording van de Red.) Sprang-Capelle, 16 April 1936. Mijnheer de Redacteur, Mag ik in onze „Echo" een plaatsje voor het volgende, waarvoor ik U bij voorbaat mijn welgemeenden dank be tuig. Naar aanleiding van het lezen van de rondvraag in het raadsverslag van Sprang-Capelle zou ik de volgende op merking willen maken en in overwe ging geven. Als het daarheen geleid wordt, om vast te stellen dat de boeren geen vee los mogen drijven, omdat het niet past bij het moderne verkeer, dat er dan door de overheid gewaakt wordt voor de veiligheid van het ouderwetsch ver keer, door het modern verkeer eens flink te temperen in zijn soms roekeloo- ze vaart. Dat de boeren erg zijn gesteld op zindelijkheid van hun vee, vooral als het niets kost, en er dus veel voor voe len om hun koeien een luier te laten aandoen, vooral als door de Voorzitter daarvoor wordt aangesteld den uit vinder van de nieuwe methode, want die is er natuurlijk het beste mee op de hoogte. „De boeren zullen hun vee wel lei den, als er eerst maar doodgereden zijn", zooiets las ik ook in 't verslag. Evengoed kan het ouderwetsch verkeer en publiek zeggen: „De auto's zullen wel minder hard en voorzichtiger rij den, als wij er eerst maar enkele laten verongelukken." Ik voor mij keur beide recepten af en hoop dat de meerderheid van den raad met eenieder zijn belang zooveel mogelijk rekening houdt, ook op den weg. Ik zou de ongeveer 150 leden der Veeverzekering alhier aanraden, om bij auto-ongelukken met hun vee, goed nota te nemen van de omstandigheden waaronder zulks gebeurd en eventu eele ooggetuigen goed te noteeren. U. mijnheer de Redacteur nogmaals dankend, blijf ik één van de velen die een beetje spijt van hun STEM heb ben en dus EEN DOMME BOER. Toen ik Russisch groot vorst was. Uitg. Albert de Lange, Amsterdam. «Toen ik Russisch grootvorst was« levensherinneringen van Grootvorst Alexander van Rusland. Deze was een zwager van Nicolaas den Hen, Czaar aller Russen. Dit boek dat uitstekend uit 't Engelsch vertaald is door Mr. N. R. H. van Essen en een kloek en prettig gedrukt boek van bijna 450 pagina's vormt, geeft een grootsche schilde ring van een belangrijk stuk wereld historie. Hetgeen hier gegeven wordt uit de gebeurtenissen der laatste jaren van het Russische keizerrijk is van authentieke waarde. We vinden hier beschreven, de troonsbestijging van den laatsten czaar, de Russisch- Japansche oorlog, Raspoetin, de wereldoorlog, de triomf van 't bol sjewisme, op een wijze, duidelijk demonstreerende de intense beleving door den auteur en weergegeven met rijkdom van geest. Over de geheele wereld heeft dit boek groote opgang gemaakt en ook in ons land zal voor dit waarlijk goed geschreven en interessant stuk historie zeer zeker groote belang stelling bestaan. De speciaal voor Nederland be werkte vertaling van den bekenden roman over Vincent van Gogh, (Irving Stone Het leven van Vincent van Gogh) zal nog deze maand verschijnen bij Hollandia-drukkerij N.V. te Baarn. Op 2 A te Geertr rjodieke 1 van het Stedelijk6 Weken ting hooi riches re vele lan< hebbende luidden gebeurtei zaal waa hebben, Het is oi I gelijke maken. I H.A. hoi den han verdeeld alle vei l jaren. H den stop teniber October Men Eindelijk! Een levenspad op afbetaling. Nu ook de begrafenis. In «De Maasbode» vond ik een advertentie van den volgenden in. houd »Bij verminderden welstand »kunnen de begrafenis- »kosten geregeld worden bij «bespreking J. J. V. «Begrafenis Ondernemer,Rot- «terdam. Tel. enz." Naar dezen edelen menschenvriend, nicn me die den polsslag des tijds weet aan te voelen, hebben we nu al jaren in gespannen verwachting zitten uil te kijken. Nietwaar, we leven ten slotte allemaal in «verminder den welstand.» We hebben in de na-oorlogsche jaren van hoogconjunctuur grof ver diend en ons een levenswijze aan gepast welke overeen kwam met onzen nieuwen «tand.» Toen de welvaart verminderde, de winsten slonken, de salarissen omlaag gingen toen hebben we onzen nieuwen «stand» niet zonder meer willen los. laten. Datgene, waarvoor we geen geld hadden, kochten we op afbeta ling. De baby legde we in een wiegje met veel kant en lint, twee kwartjes per week, onderwijl onze schuld aan den dokter of de «juf frouw» betalende in termijnen. Als drie kwart van de wieg was afbe taald, konden we een modernen kinderwagen met ballonbanden «koopen» zonder handgeld, maar ad 30 cent per week. Tegen discrete voorwaarden staken weonzenjongen in zijn eerste pak, bezorgde hem later een fiets «op de bekende, cou. lante voorwaarden» en toen onze spruit de twintig jaren naderde en dus wist wat er in onze moderne wereld te huurkoop is, verschafte Lpit k\ hij zich «voor eigen rekening» een tieveli; motor met aflossingen. Nu troont en in hij in auto's «op condities» en is hij bouwl aan het sparen voor den eersten Peerel termijn van zijn huwelijksuitzet, Het F 'n vrouw krijgt-ie heelemaal gratis. Het leven is gemakkelijk, het loopt op afbetalingen en condities. We houden onzen «stand» op, hullen ons in bont en leer,maar doen zuinigjes-aan met brood en huizer vleesch en groenten, omdat bakkers, i slagers en groentenhandelaren zich nog te weinig aan den geesel des tijils hebben aangepast. We kenden nog slechts één vrees: de vrees voor den dood. Dat 'n mensch op den weg naar het graf halverwege in de termijnen en af lossingen blijft steken, is tot dé&r-aan toe. De exploitanten van afbetalings zaken moeten ten slotte het risico van hun bedrijf maar dragen. Een gruwelijke gedachte echter was het voor ons allen, dat we eerste klasse, op afbetaling geleefd hebbende »van de armen» zouden moeten worden begraven. Om je nóg eens dood te schamen voorde buren Hulde aan den Begrafenis-Onder nemer te Rotterdam, die ons nu den weg naar het graf, «volgens het be kende systeem» heeft gepleisterd en ons in staat stelt om ook met ons stoffelijk overschot den stand op te houden, dien we niet hebben bezeten. Ik heb direct een keurige begra fenis bij hem besteld, te mijner tijd te leveren. Te zijnen faveure heb ik een heele hoop wisseltjes op de eeuwigheid uitgeschreven en mijn executeur-testamentair heb ikbelast om den man er na mijn plechtige uitvaart wekelijks een van over te reiken. Niet alleen het leven is gemakke lijk, als men het op discrete voor waarden weet te leiden, maar ook het doodgaan levert thans geen zorgen meer op.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6