Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Sukkelde met de spijsvertering md HET COMMUNISME IN SPANJE. Talrijke afgevaardigden uit leiden de Sovjetkringen hebben Warschau gepasseerd op weg naar Spanje, waar zij de triomlen der rooden willen hel pen bespoedigen. Vol geestdrift gaven zij uiting aan de stellige verwachting dat zeer binnenkort de uitroeping der Spaansche sovjet-republiek te wach ten is. Velen dezer Moscovieten zijn jonge vrouwen. Zij blijken goed Spaansch te spreken, een kennis, welke zij zich nlijkbaar bij de voorbereiding tot hun revoJuticnnaire zending lieoben iig**n gemaakt. Intusschen beginnen de onlusten in Spanje wederom op te laaien. In vele plaatsen des lands vielen talrijke doo- den en gewonden, terwijl kerken in brand werden gestoken en priesters in de gevangenis werden geworpen. In den ministerraad verklaarde Azana, dat de incidenten een gevolg waren van een overeenkomst tusschen de anarchistische federatie en de fas cistische Spaansche phalanx. Azana heeft het kabinet aan 't par lement voorgesteld en een uitvoeri ge regeeringsverklaring voorgelezen, waarin hij verscheidene wetsontwer pen aankondigde. Na allereerst verklaard te hebben, dat het parlementaire werk moet wor den bespoedigd door vermindering van het aantal plenaire zittingen, zei- de Azana, dat de regeering in de op lossing van het werkloozenprobleem en in een verbetering van den toestand op het land haar voornaamste taak ziet. Nieuwe hevige onlusten. Te Madrid is Donderdagmiddag een verwoed revolvergevecht ontstaan, waarbij een persoon gedood en vier zwaar gewond werden. Tijdens de begrafenis van een lui tenant der civiele garde, die bij de ge vechten van Dinsdag j.l. werd gedood, losten onbekenden dertig 5 veertig re volverschoten op den lijkstoet. De civiele garde beantwoordde ter stond het vuur, waardoor verscheide ne personen werden gewond. In totaal werden tot nog toe drie personen gedood en ongeveer vijftig gewond van wie verschillende zoo ern stig, dat het aantal dooden waarschijn lijk nog stijgen zal. Alleen bij den overval op den lijk stoet moeten volgens verklaringen van ooggetuigen ongeveer 800 schoten zijn gewisseld. De president van de rechtbank te Sevilla, Eizaguirra, is door anarchis ten overvallen en door drie revolver schoten levensgevaarlijk gewond. DESSIE IS BEZET. Ondanks de hardnekkige ontkenning van Abessijnsche zijde mag men met zekerheid aannemen, dat de Italiaan- sche troepen de stad Dessie hebben bezet en in een snel tempo verder Zuid waarts oprukken, hetgeen blijkt uit de berichten dat reeds verschillende plaatsjes ten Zuiden van de ingenomen stad zijn gebombardeerd. De Italianen bevinden zich nog 250 K.M. van Addis Abeba verwijderd. Men verwacht dan ook algemeen, dat het binnentrekken in de Abessijnsche hoofdstad over enkele dagen gemeld zal kunnen worden, temeer waar Ad dis Abeba door een goeden straatweg met Dessie is verbonden. Een nieuwe veldslag. Aan het front van Ogaden wordt een hevige slag geleverd. De Abessijn sche troepen worden aangevoerd door den Turkschen generaal Wahib Pasja en Dedjasmatsj Nasiboe. Generaal Graziani is slaags geraakt met het leger van Ras Nasiboe. Dit of fensief werd reeds lang verwacht. In verband met de inname van Des sie heeft Mussolini in het geheele land laten vlaggen. Liever nederlaag, dan accoord Volgens geruchten, die thans de ron de doen, zou de keizer zich verborgen houden in een berghol nabij de hoofd stad. Klaarblijkelijk trouw aan de trotsche tradities van zijn voorouders, zou de negus weigeren, vrede te vra gen en zou hij liever zien, dat de Ita lianen met geweld nemen, wat zij wil len, dan hun dit bij een accoord te geven, in de hoop, dat eventueel het werk der pacificatie een kostbaarder en bezwaarlijker taak voor Italië zal blijken dan de overwinning. PAN AMERIKAANSCHE VREDES CONFERENTIE. Onder voorzitterschap van staatsse cretaris Cordell Huil hebben de ver tegenwoordigers van 21 Amerikaan- sche staten een bijeenkomst gehouden, om plannen voor de groote Pan-Ame- rikaansche vredesconferentie, die a.s. zomer in Buenos Aires zal gehouden worden, uit te werken. Een commissie van drie heeft reeds opdracht ontvangen, om een gedetail leerde agenda op te stellen. DE VREDESONDERHANDELINGEN INZAKE ITALIëABESSINIë. De door den Italiaanschen afgevaar digde Aloisi aan de Madariaga over handigde Italiaansche voorwaarden voor het voeren van vredesonderhan delingen, zijn als volgt: 1. De vredesonderhandelingen zul len rechtstreeks tusschen Italië en Abessinië worden gevoerd. 2. De vredesonderhandelingen zul len niet te Genève plaats vinden, des noods zou het dicht bij Genève gele gen plaatsje Ouchy, bij Lausanne, als plaats der vredesonderhandelingen worden aangewezen. 3. De Italiaansche vredesvoorwaar den zullen uitsluitend aan Abessinië en niet aan den Volkenbond worden medegedeeld. 4. De vredesonderhandelingen zul len niet worden voorafgegaan door 'n staking der vijandelijkheden. Toen Eden werd ingelicht omtrent deze voorstellen, adviseerde hij, onver wijld de commissie van dertien te doen bijeenkomen, om het echec van haar vredespogingen vast te stellen. Men kwam echter overeen, nog een demar che bij Aloisi te ondernemen en deze heeft intusschen plaats gehad. Aloisi kon echter slechts naar Mussolini ver wijzen. Hij bracht den Duce rapport uit en men wacht thans te Genève op het antwoord uit Rome. Abessinië heeft de Italiaansche voor waarden van de hand gewezen, waar na Italië, op aandringen der Fran- schefi, zijn eischen eenigszins heeft gemitigeerd. De gewijzigde voorstellen zijn thans wederom aan Wolde Ma- riam voorgelegd. ERNSTIGE INCIDENTEN IN POLEN. In Lemberg is het opnieuw tot bloe dige botsingen gekomen tusschen dui zenden werkloozen en politie-troepen. Méér dan twintig dooden zouden zijn te betreuren. Onder de slachtoffers bevinden zich vele politie-agenten. Na een strijd van 6 uren slaagde de overheid erin de orde in de binnen stad van Lemberg te herstellen. »Op zekeren dag zag ik, dal er zes zoulen in waren. Daarom probeerde ik Kruschen. Het was mei mij een voudig het geval van den zakenman wiens werk meebrengt, dal hij aan slechte spijsvei lering lijdt en aan rheumaliek en die eigenlijk iels noodig heeft, dat niet alleen het bloed zou zuiveren, maar de geheele werking van zijn organisme zou verheleren. ik had van alles gebruikt maar ge^n Kruschen, omdat ik dacht, dat hel hetzelfde zou zijn als zooveel andere middelen. Tom pro beerde ik toch nog Kruschen. En hier eindigt mijn relaas. Ik kjn alleen zeggen, dat ik er niet meer buiten zou willen. Het houdt mij perfect in orde en ik ben nu 64 jaar Kruschen is heel wat meer dan een eenvoudig laxeerzout.« J. S. H. te T. Overwerking, zorg, te veel zittend leven, dit alles zijn oorzaken voor de verslapte wei king der verschil lende inwendige organen. Indigestie is een van de eerste gevolgen. On voldoende afvoer, die leidt tot een verstopping van hel organisme door giftige afvalproducten, is een ander schadelijk gevolg. Het bloed wordt overladen met onzuiverheden, die dealgeheelegezondht id ondermijnen en de gewrichten kunnen aantasten met rheumatiek. De zes zouten Kruschen sporen de inwendige or ganen, maag, lever en nieren aan. Uw bloed wordt gezuiverd. U ver geet indigestie en rheumatiek en U krijgt dat gevoel van geestelijke en lichamelijke opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijghaar bij alle apothekers en er kende drogisten 5 fö,90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Mralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de llesch, zoowel als op de hui ten verpak king, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. DE VOORRAAD RUNDVLEESCH IN BLIK UITGEPUT. De voorraad rundvleesch in blik, welke de Nederlanasche veehouderij centrale voor distributie ter beschik king heeft gesteld, is thans uitgeput. Wel is nog een beperkte hoeveelheid bussen gehakt in blik aanwezig. Dit gehakt zal in plaats van het rund vleesch worden gedistribueerd, zoodra de bij de gemeenten aanwezige voor raad rundvleesch is uitgeput. DE WERKLOOSHEID VAN 23 TOT 29 MAART. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 23 tot en met 28 Maart 1936 het aantal leden van ingevolge 't werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidi eerde vereenigingen bedroeg 537.3000 (waarvan 74.900 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verze kerden bedroeg voor het geheel: In de week van 23 t.m. 28 Maart '36 30.8 in de vorige verslagweek, 9 t.m. 14 Maart '36: 32.0 in de over eenkomstige verslagweek van 1935: 28.4 in de overeenkomstige verslag week van 1934: 24.8 Laat men de landarbeiders buiten beschouwing, dan bedroeg de werk loosheid onder de overige verzeker den: In de week van 23 t.m. 28 Maart '36 33.4 in de vorige verslagweek, 9 t.m. 14 Maart 1936: 34.1 in de overeenkomstige verslagweek van 1935 31.0 in de overeenkomstige verslag week van 1934: 26.4 Bij 1063 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 28 Maart 1936 in totaal 447.888 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 422.968 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 428.647 werkloos, onder wie 409.335 mannen. NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL DER WERKVERSCHAFFING. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van den heer D. G. Draayer, burgemeester van Wormerveer tot di recteur-generaal van de werkverschaf fing en steunverleening aan het depar tement van sociale zaken. NIEUWE ZOMERZEGELS. Ingevolge beslissing der regeering geeft het staatsbedrijf der P.T.T. dit jaar weer een serie van vier zomer- postzegels met bijslag uit (de post zegels van \y2, 5, 6 en \iy2 ct. wor den resp. 3, 8, 10 en 16 ct.), waarvan de extra opbrengst, na aftrek van de onkosten, onder de leuze Hulp in Nood hoofdzakelijk zal strekken voor hulp aan noodlijdende beeldende en sier- en nijverheidskunstenaars, voor verpleging van t.b.c.-patiënten en voor een klein deel tot de arbeidszorg voor onvolwaardigen. De vier postzegels zullen prijken met de beeltenissen van vier welbekende Nederlanders, twee op cultureel en twee op sociaal gebied, n.I. D. Erasmus (14661536), prof. dr. H. Kamerlingh Onnes (1853—1926), dr. H. J. A. M. Schaepman (18441903) en ds. A. S. Talma (1864—1916). DE CRISISHEFFING OP KOFFIE. Bij de crisis-koffiebeschikking 1936 I zijn de volgende bedragen verschul digd bij den invoer van koffie, vast gesteld voor het tijdvak van 16 April 31 December 1936: Voor ongebrande koffie in de hoorn- schil: 10.per 100 kg.; voor ande re ongebrande koffie 12 per 100 kg.; voor gebrande koffie 16 per 100 kg.; voor extracten en essences: voor elk percent extractgehalte 0.70 per 100 kilogram. DIENSTPLICHTIGEN NAAR HUIS. De Minister van Defensie heeft be paald, dat de dienstplichtigen, die na het einde van de eerste oefening in werkelijken dienst zijn gebleven, op Zaterdag 18 April a.s. in het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld, voor zooveel zij het zelf wenschen en niet om een bijzondere reden bij den troep aanwezig dienen te blijven. DE AMBULANCE VAN ABESSINIë KEERT TERUG. Naar het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis mededeelt, is het zoo goed als zeker, dat de Nederlandsche ambu lance in Abessinië in Mei naar Neder land zal terugkeeren, waar zij dan be gin Juni zal aankomen. DE R.K. UNIVERSITEIT. Gisteren was het 12j^ jaar geleden, dat de R.K. Universiteit officieel ge opend werd door den toeninaligen pre sident van het curatorium, wijlen den heer F. M. C. van Schaeck Mathon, toentertijd burgemeester van Nij megen. DOODELIJKE VERKEERSONGELUKKEN. Op den Haagweg te 's Gravenhage is de zes-jarige A. van Leeuwen door een vraculauto, geladen met veihugkisten, en besluuid door H. A S. uil Woerden, bij het overste ken van den weg overreden. Met ernstige verwondingen werd het kind opgenomen en naar het R.K, Ziekentiuis overgebracht, waar hel is overleden. In de Nude, ohder Wagenin ge.i, is de zestigjarige landbouwer N li., die op zijn rijwiel den straat weg overstak, vlak achter een vracht auio neen, door een luxe-auto, welke uit de richting Wageningen kwam en werd bestuurd door baron V L. uit Soest, aangereden en zeer ernstig aan het hoofd gewond. Hij werd binnengedragen in de woning van zijn zcon, die hij juist had verlaten. Daar is de ongelukkige eenigen tijd later overleden. SPOORWEGDERAILLEMENT. Op de lijn Utrecht Gouda heeft een treinontsporing plaats gehad nabij het station Woerden. Acht personenwagens liepen uit de rails en werden zwaar beschadigd, terwijl de spoorbaan over een lengte van ongeveer 4UU meter geheel werd vernield Onder de reizigers ontstond een paniek Twee passagiers kregen lichte verwondingen, namelijk een post conducteur, die aan een zijner bee- nen weid gewond en een reiziger, die een kolKr op zijn hoofd kreeg. Omtrent de oorzaak van de ont sporing konden nog geen mededee- lingen worden gedaan. Van ver. keerden wisselstand is vermoedelijk geen sprake geweest DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Vrachtauto door trein verpletterd. Op den onbewaakten overweg tusschen Beverwijk en Uitgeest is de electrische trein, die van Haar lem naar Uitgeest onderweg was, op een vrachtauto gereden, welke bestuurd werd door D Durge uit Wijk aan Zee en Duin. De slag van de botsing was tot in verren omtrek hoorbaar, de auto werd geheel verpletterd op zij van de baan ge drukt. D. werd even later stervend aangetroffen. Op weg naar het ziekenhuis te Alkmaar is hij over leden. Van den trein ontspoorde van het eerste rijtuig een onderstel, waar door eenige vertraging in den dienst ontstond. Fietser door trein gegrepen. De 60 jarige melkboer 1. H. Kerklaar, gewoond hebbende op de Grofbaan te Scniedam, is, toen hij per flets den onbewaakten Ketel schen overweg wilde oversteken, door den dieseltrein, die om 10.04 uur uit Schiedam naar Vlaardingen rtrekt, gegrepen en op slag ge dood. Het slachtoffer was eenigszins hardhoorend en merkte de waar schuwingen niet die hem werden gegeven. MIJNRAMP IN JAPAN EISCHT 49 DOODEN. In de Tarakoemamijn, te Foe- koeoka, is een liftkooi, waarin 82 mijnwerkers hadden plaatsgenomen, tengevolge van het breken van een kabel in de ruim 650 meter diepe schacht gestort. Tot nu toe heeft men 49 lijken geborgen, terwijl 20 mijnwerkers zwaar gewond zijn. VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Een legervliegtuig, dat op weg was van Salatri naar Andir, is in de buurt van Tjililin in Ned. Oost- Indië neergestort Een onder-luitenant en twee Ja vaansche monteurs zijn daarbij gedood. Een Europeesch monteur brigadier geweermaker werd zwaar gewond. Een driemotorig Italiaansch Fokker-vliegtuig, dat regel natigden dienst tusschen Turijn en Milaan onderhoudt, is tegen den berg Basso gevlogen en verpletterd. Vier passagiers en drie leden der bemanning zijn hierbij om het leven gekomen. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de loco burgemeester van Tu. rijn, markies Pensa die San Damians. Twee andere passagiers waren eveneens Italianen, terwijl de vierde vermoedelijk een Zwitser was. VRACHTAUTO TEGEN EEN TREIN GEREDEN. Wonderlijk goed afgeloopen. Op den bewaakleu overweg tus schen ZeveuOei gsciitiibotk en Zwaluwe, Uichl nij Hel sialion lats Zwaluwe is W oeiisUagmuigcii auto legen een trein gcicuu. hesluuiuer van Uen wagen, eeii vrachtauto uil 's Her togen Uoacu, uau veimoeüelijk tengevolge van ouop. iellenüheiu, niet opgeineikl uai ue hoornen van Uen overweg wareujEME gesloten. De uiau reeü alinaus kalm ne le vei der, tegen Uen hoorn, uie voor «te den druk hezweek en kwam ver. !eCen t volgens lol stilstand legen uen Irem,ie die om 7.08 uur uil Rooseuuaal ï'^Apri naar Rotterdam was veruokkeu ^nl en iuisl üeu overweg passeerde.^,. ac Uoorual een ütr laaisie wagens van ten: <le.il trein whiiI uuihimi-mh.... k.. l' den treui werd aangereUeu, heelt ff In het treinpersoneel hei ongeluk niet dslec bemerkt en reed de trein uoor. Ter- lL stond scholen van verschillende 0,° kanten, o.a. uit eenig andere auto's die bij den overweg stonden te wachten, meuschen toe om hulp te verleenen. Zulks bleek echter lol ieders verbazing niet noodig. Jje beide inzittenden waien er niet uen schrik vanal gekomen, terwijl de auto aan de voorzijde en ook de kap ernstig beschadigd was. Een der reizigers van den betrok ken trein vertelde over het gebeurde nog het volgende aan de Alsb.: Onze trein was dezen morgen extra bezet met reizigers, die de Paaschdagen in Zeeland, West- Brabant en Beigë hadden doorge bracht. Zij vulden de traditioneeie markt-trein reizigers aan, die gaarne van deze snelle verbinding georuik maken. We hadden nog even gestopt in de bocht vóór het station Lage Zwaluwe voor onveilig signaal om een trein te laten passeeren, die naar Breda ging. Nauwelijks hadden we eenigen gang of wc naderden den overweg, welke den Rijksweg afsluit, die van Moerdijk door de spoorlijn kruist, ler hoogte van het plaatsje Zeven- bergschenhoek en dan verder naar 3 Va; Breda gaat. Door een lichten nevelLrgoed heen zagen we enkele persoiienaulo's^ger 0 voor de gesloten spoorboomen^ jjeb wachten, toen we tot onze verwon-;ch0ol. dering nog een groote roode vracht- 4 y0, auto zagen naderen, die met mati- rooljn gen, doch gestadigen gang deze reeds wachtende auto's voorhij ging en zonder zich ergens aantesioien dwars door den gesloten boom heen reed en onzen trein in de„ flank greep, juist ter hoogte vanj onzen coupé! Een hevig gekraak volgde. Stuk-^ ken hout zagen we in de hoogle vliegen. Rinkelen van glas weer klonk en hier tusschen door het geschreeuw van eenige hevig ge. schrokken passagiers, die het geval niet hadden zien aankomen. Toen DOCH ik buiten het raampje keek was In] Va "l G tot 193 2 l raa< vas wij/ 3 G 27 de ra a 193 f25 ver Ne< Am 4 G 27 gro woi der 5 G 27 in e aan Gei b V; boi ver er van de auto niets meer te be kennen. Alleen de treeplanken van onzen trein waren totaal vernield, handvaten en andere uitrustings tukken waren, in één slag afgerukt, lei wijl van een tweetal portier raampjes het glas gebroken was. Door een der reizigers werd, toen de trein op het station Lage Zwaluwe stilhield, de stationschef met het voorgevallene in kennis gesteld, t\a waarna door hem en het personeel lescher een onderzoek werd ingesteld. Ler Et GROOTE BRAND TE lh4a AMMERZODEN. In a lericht ve hie jrograi [elegen Ier vt lochtei Har 1U l lank ba Belendende perceelen met moeite behouden. Donderdagmiddag om 4 uur is te Ammerzoden een felle brand uitgebroken in de woning van J. Pasnagel. Het aangebouwde woon huis van W. van den Oord vatte weldra vlam en spoedig hierop ston den ook de mandenfabriek van G. van den Oord en het daarbij be- hoorende pakhuis met den zeer brandbaren inhoud, in vlammen. De inmiddels gearriveerde motor spuit kon tegen deze geweldige in ventaris der woningen, benevens groote voorraden manden en teen hout door het vuur werden ver teerd. Een groote vrachtauto, welke niet verzekerd was, viel eveneens den vlammen ten proo. De nabijgelegen beschuitfabriek van Verlouw en verdere belendende perceelen kon. den met groote moeite behouden blijven. Van de twee gezinnen, die door den brand dakloos zijn geworden, r— is er slechts één laag verzekerd De nans voorraden manden en teenhout zijn Mitvin op beurspolis verzekerd. t'erder oca Ie' olgen Eerw. Ie bew lira at Bij d loor c Gele K kei ges testa a 1 ten koi Ie kap en ge; ia 11 ge b Di rei lubadc E> Een eogral an P leeft tfaasgt ioscu iet M )en B 'an b )ezoch lirecte lelssct )onde iing, I

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8