Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad Raamsdonk. BET HOOGSTE RECBT i „nOORD-BRnBA no" FEUILLETON Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. WOENSDAG 22 APRIL 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Alle voorstellen aangenomen. Burgemeester Moons her benoemd. De annexatie der gemeenten. Zaterdagavond om 7 uur kwam de raad der gemeente Raamsdonk in openbare vergadering bijeen onder presidium van Burgemeester Moons. Secretaris: de heer Kieboom Alle leden waren aanwezig. 1. Ingekomen Stukken Van den heer F. W. Zijlmans uit Raamsdonksveer was een verzoek binnengekomen om 30V0 verminde ring van den pachtprijs. B. en W. adviseeren den raad niet op dit verzoek in te gaan aangezien het contract dateert van enkele jaren geleden en de pachter bekend kon zijn met de opbrengst. 2. Schrijven van Ged. Staten hou dende bedenkingen tegen de ver ordening tot wijziging van de ver- keersverordening. De Voorzitter zegt dathet wensche- üjk is de geheele verordening te herzien, daar deze dateert van 1912 Nu reeds worden enkele wijzigingen voorgesteld. De raad gaat hiermede accoord. 3. Voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen der verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid lager onderwijs aan de bijzondere scholen. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 27. lat d de Itafo hebbe Bonds en on* i moe Harm estigd wil al1 kroon ïschei Virginia vertelde den rechter van Lloyd en vroeg hem haar te raden, maar het was niet eenvoudig er iets aan te doen. Ze verzocht den rechter Lloyd op te zoeken en zijn invloed op hem te doen gelden, maar toen rech ter Kent er heen ging en Virginia zich naar Lloyd's kamer begaf om hem te zeggen, dat de rechter hem wilde spre ken, werd Lloyd opeens zoo razend en zoo doodsbang, dat ze die twee niet bij elkaar had durven brengen. Rechter Kent stemde er eindelijk in toe zijn macht als Lloyd's voogd te doen gelden en zijn toelage in te hou den, maar zelfs dit maakte geen ver schil. Na de eerste paar dagen, had Lloyd wel niet zoo zwaar gedronken, maar toch was hij zelden nuchter en 't inhouden van zijn toelage had hem zóó nijdig op Virginia gemaakt, dat hij heelemaal geen woord meer tegen haar zei en ook zijn gewoonten niet veranderde. Waar hij het geld van daan kreeg, kon ze niet begrijpen. Zij miste verscheidene van haar eigen, dommen, zelfs een paar byouterieën uit zijn kamer en uit die van haar, De voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten enkele bemerkingen op de verordening zijn gemaakt. Zoo moeten de premiën, die krachtens de ziektewet worden uitgekeerd ver haald worden op de betrokkenen. De heer van Woerkom vraagt, of daarmede het schoolgeld hooger zal worden. De Voorzitter antwoordt, dat het schoolgeld voor de kinderen der lagere klassen iets verlaagd en voor diederhoog:re klassen iets verhoogd wordt. Op een vraag van den heer van Woerkom of het gemiddelde bedrag iets hoog"r is dan vroeger antwoordt de Voorzitter bevestigend De iaad gaat met hel voorstel accoord. 4. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling over 1936 van gelden voor extra hulp aan werke- loozen (steunverleening B). De Voorzitter zegt, dat dit op ver. zoek van den Minister wordt ge daan. Per werklooze de gemeente telt 323 werkeloozen mag ten hoogste f4.20 worden uitgekeerd. Het departement betaalt hiervan f 2.20 en de gemeente zal f2 be. schikbaar moeten stellen. Het voorstel wordt aangenomen. 5. Vaststelling kohier der straat belasting, der rioolbelasting A en der rioolbelasting B. Aangenomen. maar dat durfde zij den rechter niet vertellen, 't zou hem toch niet gelukt zijn Lloyd tegen te houden. In de weken, die volgden had er een eigenaardige verandering in den rechter plaats gegrepen. Tot dien dag had hij bekend gestaan als één van de kundigste en billijkste rechters in Vir ginia en hij stond ook bekend om '1 feit, dat hij, waar 't vereenigbaar was met recht en billijkheid, mededoogen had, maar nu liet hij de overtreders, die voor hem gebracht werden, hun noodlot koelbloedig ondergaan, de rechter was nu zoo stug, als (1e wet het maar toestond. Maar Virginia wist heter. Toen hij vonnis geveld had over een neger en deze schuimend van woede in zijn cel terug was gevoerd, had de rechter een poos zwijgend thuis gezeten, was op gestaan, had zijn hoed genomen en was weer naar de stad gegaan, 's Nachts vonden de wanhopige fami lieleden van den schuldige een mand vol eetwaar, of een envelop met geld op de stoep of over den drempel ge schoven en wie de gever was, kwamen ze nooit te weten. Maar Virginia wist het en ze hielp den rechter met dit werk blij dat zijn hart niet dood was, blij iets te hebben, wat haar gedachten afleidde. Eens, toen ze den rechter kwam be zoeken, trof ze hem heen en weer loo pend in zijn studeerkamer, met een open brief in de hand. Ze begreep aan de uitdrukking van zijn gezicht, dat hij een belangrijke beslissing moest ne men en ze ging voor het raam zitten wachten, tot het oogenblik gekomen was, dat hij den brief neerleggen en tegen haar zou spreken. Terwijl ze daar zat, vroeg ze zich 6. Ontwerp raadsbesluit tot vast stelling van het bedrag der vergoe. ding voor de bijzondere scholen in gevolge artikel 101 der Lager onder wijswet 1920. Naar de Voorzitter mededeelt is het voorstel van B. en NV. f5,80 uit te keeren voor de leerlingen van de school te Raamsdonksveer, f 5,97, voor de school te Raamsdonk(Dorp) en f 10,93 voor de Ulo-school. Aangenomen. 7. Ontwerp-raadsbesluit tot het verleenen van een voorschot op voormelde vergoeding. Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot regeling der bezoldiging van den ge meentebode. 9. Voorstel van B. en W. tot re geling der bezoldiging van den ha venmeester. EEN POLIS LEVENSVERZEKERING Betreffende deze beide voorstellen zegt de Voorzitter, dat de gebruike lijke kindertoeslag bij deze betrek kingen nog niet is geregeld. Boven dien moet de rijwielvergoeding van 130 op f25 worden teruggebracht, op verzoek van Ged. Staten. Aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot het achterwege laten der reservee ring bij het G. E. B. Üp voorschrift van Ged. Staten moet zulks geschieden. De raad gaat hiermede accoord. 11 Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar-verklaring van een tweetal woningen in de Lange Broekstraat op het Dorp. De Voorzitter deelt mede dat dit voorstel komt te vervallen, daar de woningen inmiddels zijn afgebroken. 12 Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting der gemeente en hare bedrijven voor 't dienstjaar 1935 en 1936. Aangenomen. De burgemeester herbenoemd. Weth. Schoenmakers deelt mede, dat bij deingeko .nen stukken 'n schrij ven is, waarbij de heer Moons herbe noemd wordt als burgemeester van de gemeente Raamsdonk. Van deze benoeming, aldus spr., hebben allen met genoegen kennis genomen. Het is mij dan ook een groote vreugde u namensden heelen raad hiermede geluk te wenschen. Spr. hoopt, dat burgemeester Moons onder Gods zegen nog vele jaren in goede ge zondheid burgemeester van de gemeente Raamsdonk mag blijven. De Voorzitter antwoordt gevoelig te zijn voor deze woorden, welke spr. vanzelfsprekend op hoogen prijs stelt, zeer zeker in deze dagen in verband met het voorstel, dat in dubbelen raad zal worden gedaan tot vereeniging van enkele gemeen, ten. Spr. deelt mede, dat het de be doeling is, dat de gemeente Raams donk wordt opgeheven. Ged. Staten stellen namelijk voor Raamsdonks veer bij Geerlruidenberg en Raams donk- Dorp bij Waspik te voegen. B en W. hebben deze kwestie ernstig in studie genomen en zullen, afgezien van persoonlijke beweeg, redenen, het algemeen belang be hartigen. Spr. kwam ter oore, dat op 't oogenblik in Raamsdonk-Dorp ernstig tegen de annexatie gepro testeerd wordt en dat men daar bezig is de ingezetenen een petion- nement te doen teekenen, wat dan ook zooveel mogelijk moge gebeu ren. Deze actie heeft het gemeente bestuur veel goed gedaan. Spr. hoopt, dat dit een aansporing moge zijn om eensgezind samen te werken en daarmedeeen voorbeeld voor andere gemeenten te zijn. Laat de inwoners van Raamsdonksveer er prijs opstel len een gemeente met Raamsdonk- Dorp te blijven vormen. De raad ontving deze woorden met applaus. De heer Lankhuizen vraagt of het niet wenschelijk zou zijn, dat de sloot aan den grooten weg gedempt werd. De weg wordt door afbrok keling steeds smaller, hoewel hij nog onlangs in orde is gebracht. De weg levert gevaar op voor het verkeer vooral voor wielrijders. De Voorzitter vraagt, of de sloot in verhand met de watervoorziening voor den polder wel kan gemist worden. De heer Lankhuizen bevestigt dit. Men zou in overleg met het water schap kunnen treden om den polder bezorgd af hoe lang de gezondheid van den rechter 't bij zijn tegenwoordige levenswijze zou uithouden, want Jo- n a than had haar, met tranen in de oogen verteld, dat de oude man haast niets at en ze wist dat de rechter al tijd door het huis dwaalde, terwijl de eenzaamheid hem steeds meer begon te drukken. Toen hij zich eindelijk tot haar wendde en haar den brief gaf, las ze hem en keek hem toen belangstellend aan. De brief was van een anderen rechter en deze behelsde t verzoek of rechter Kent voor eenige maanden zijn werkzaamheden aan de rechtbank in 'l naastbije Evansville wilde over nemen.* Natuurlijk moet u gaan. Ik, ik zal u missen Vader, maar een veran dering zal U, dunkt mij, goed doen, U gaat toch? De rechter wilde liever niet gaan. Hij wilde haar liever niet alleen laten, maar hij moest toegeven, dat hij niet erg goed in orde was. 't Huis was som ber, wat eenzaam ook misschien en op 't laatst kreeg Virginia haar zin en de rechter schreef, dat hij het werk zou overnemen en graag zijn vriend wilde helpen, een overweging die van veel invloed was geweest, hoewel hij dit niet toegaf. 't Meisje ging weg, zich wel wat een zaam voelend, maar gerust door de overtuiging, dat de verandering goed voor zijn gezondheid, mogelijk zei is zijn behoud zou zijn, want de rechter was niet jong meer en (leze slag was een zware geweest. En vreemd genoeg ontving Lloyd juist dien avond Jackson's brief. Virginia nam den brief in ontvangst en met verdubbelde smart herkende zij het handschrift. Een brief van Jackson, niet aan haar! Maar ze bracht den brief in zijn ka mer en liet hem daar liggen. Den vol genden dag, nadat rechter Kent naar Evansville vertrokken was en haar al leen had achtergelaten, ging ze naar Lloyd's kamer, nam den brief en over handigde hem dien, tcwijl hij in bed lag. Lloyd, deze is gisterenavond voor je gekomen. Hij is van Jackson. Maak hem alsjeblief open en vertel me, wat er in staat. Bij het hooren van deze woorden za't Lloyd plotseling met een doods bleek gezicht rechtop in bed en griste haar den brief uit de hand. Blijf er af, schreeuwde hij, ik be doel ga weg Gine en laat me alleen, wil je? Virginia ging en liet hem tien mi nuten alleen, wat lang genoeg voor hem was, om den brief te lezen, maar langer kon zij 't niet uithouden. Toen ze weer naar binnen ging, vond ze Lloyd nog in bed, trillend en met een vertrokken gezicht, maar van den brief geen spoor! Lloyd, wat heeft hij geschreven? Waar is de brief? Toe, mag ik hem alsjeblief lezen? Lloyd staarde haar een oogenblik als versuft aan. 't Viel hem tegenwoor dig soms moeilijk zijn gedachten te concentreeren. Toen snauwde hij haar plotseling toe. Hij zei niet, hijhij wou wat geld leenen. O, Lloyd, toe waar is de brief? Laat hem mij toch lezen. Waar is hij? Maakt hij het goed Je kunt dien brief niet lezen. O. waarom niet Lloyd? Omdat ik hem verbrand heb! Met een hartbrekende jammer klacht liep Virginia snel naar den haard toe, waar zij een klein hoopje asch zag, dat plat getrapt was, nadat de brief verbrand was. Niets was er \an over! Maar, waar is hij Lloyd? Waar is hij? Dat weet ik niet, loog haar broer, ik heb niet op het adres gelet. Maar dien nacht kwam Lloyd hee lemaal niet thuis, en 's morgens werd hij door twee mannen uit een taxi het huis binnen gedragen. En toen de dokter kwam, uren later zooals het Virginia toeleek, zei hij dat Lloyd in een toestand van volslagen uitputting verkeerde en dat 't er om zou houden of hij in leven zou kunnen blijven. HOOFDSTUK X. De tweede storm. De volgende dagen zweefde Lloyd tusschen leven en dood. Lloyd had z'u sterk gestel al jaren ondermijnd en de laatste weken van zich te buiten gaan aan alcohol, onvoldoende slaap en wei nig eten hadden een algeheele inzin king te weeg gebracht. Dagen aaneen zat Virginia aan zijn bed. Soms lag hij rustig, in zich zelf mompelend, dan moest Virginia plotseling toesnellen, om hem met alle kracht in bed te hou den, waarbij een der negerbedienden te hulp moest schieten, 's Nachts was er een gediplomeerde verpleegster en Virginia kon dan wat slapen. Wordt vervolgd. .t untf. Kok. I id. canto-, Ham riu. late - M De Echo van het Zuiden, WaalwUbsche en Langstraatsche Cooraot, GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1