KANTONGERECHT. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Land- en Tuinbouw* RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. DE OPENBARE VERHURING VAN HET BOUW- EN WEILAND VAN DE STEDELIJKE GODSHUIZEN TE GEERTRUIDENBERG. II. Onder Made en Dnmmelen. Het eerste perceel dat hier werd aangeboden was 5.21.90 H A.Zeedijn, bjginneade tegenover het Kizeubosch van dea heer Altard tot zoover die dijk der Godshuizen zich naar den kant vaa Ürimmeien uitstrekt. Uit was verhuurd aan Piet de Bruijn Ditmaal werd er voor geboden 1 455,- Per H A was dit 187,50. Nummer twee was een perceel weiland groot 4,21,00 H.A. aan de Zeedijk in den G.ojten Peuzelaar en atkomsiig van de familie Ver- •chure Het gedeelte groote 2,16 19 H.A. was verhuurd aan W v d. Kaa Dit gedeelte bracht op 1245,— ol per H A. f 113, Het derde perceel was bouwland, gelegen in den Grooten Peuzelaar en 2,90,70 H.A. groot. Het is af komsng van de familie Allard en werd verpacht in twee gedeelten Het eerste gedeelte groot 1,42.83 H A. was in huur bij Chr. Maas. Het bracht op f155.— oftewel pl.m f108,— per H.A. Het tweede gedeelte was 1,47 87 H.A groot. De oude huu«der was Hendr. Maas. Voor f -160.werd het afgemijnd Dit kwam cus even eens aan f108,— per h«A Het vierde perceel was wederom weiland. Het ligt in de Kleinen Peuzelaar in den Emiliapolder. Huurder wa9 Joh J. v. Dongen Q'.n Dit werd toegewezen voor f220,— Wanneer we den prijs hiervan per H A. uitdrukken krijgen we een bedrag van f 125, Het vijfde perceel wa9 bouwland, niet groot, slechts 0,96 60 H A Du ligt in de Distelsteeg in den Emilia- polder en wa9 in huur bij Izaak S evens Dit vond voor 1 120. - een gegadigde, alzoo per H A. l 125 Nummero zes was weer aanmer kelijk grooter Dit had een opper, vlakte van 2,37 60 H A. en was eveneens bouwland. Ook dit ligt in den Emiliapolder en wel in den Peuzelaar. Laatste huurder was Phtt Segeren. Voor f255.— wa9 er een liefhebber en hij kreeg 't ook toege wezen. Per H.A kwam dit aan een bedrag van f Jl)7,— Het zevende 'perceel was weer weiland gelegen in den Grooten Peuzelaar in den Emiliapolder. Van dit perceel, dat 1.82 50 H A. groot is, was A. Mekes de laatste huurder Bij f200,— werd J .mijn" geroepen en weer was een volgend perceel aan de beurt Onderiutsrhen kwam du perceel toch nog aan f109,— per Nummer acht wa9 een heel k'ein perceeltje. Het bestond uit 22 60 aren bouwland gelegen in de Grooten Peuzelaar, in de Emiliapolder. Ook dit had Mekes in de laatste periode gehruikt en nu ging het weg voor f 14. of nog geen f70, - per H A Het negende perceel was 99.70 aren weiland in de Oistelsteeg Math Seegers was hier laatste huurder. En, zeker omdat het mocht worden ge scheurd werd er „mijn* geroepen Dij l 145,zoodat du perceel per H.A. ougeveer aan iietzcUde bedrag komt Het volgende perceel was in huur bij Adr. van Duugen en Ant. de Jongh Hzn. Dit was 84 30 aren Oouwland in het Vinkenlaud. Voor l 1U0, was er een liethcbher en zoo ging du tegen f 117,— per H.A. van de hand. Het ettde perceel was ook bij bovengenoemde heeren in gchruik geweest. Ook dit lag in hei Vinken tand en bestond uit 1,19,70 H.A Douwland. Voor f135,— ging du van de baan en alzoo werd hier per H.A. gegeven 1 114,— riet volgende perceel mocht weer worden gescneurd. Het was een stuk weiland gelegen in het Oosteindc van de Ptukmade, met ecu oppei- vlakte van 1.94,40 H.A Piet Fupseu Jaczn. was de taaiste huurder. Voor goed geld ging het van de hand t 2^0, - had men er voor over wat niet minder bedroeg dan f 149.50 per H.A. Het dertiende perceel was eveneens in huur oij Piet Fnpsen. Du lag ook in hel Oosteinde van de Plukmade en bestond uit 1 18 90 HA. bouw land. Du perceel bracht op f 145,- dus per H A. f 121, Een klein perceeltje volgde nu 71,80 aren bouwland gelegen in hel West-Noord Eind. Corn. Ligiharthad du de laatste jaren gebruikt Nu ging het af voor 1 38De prijs per H.A was hier dus niet zoo hoog en dobbelt om de f 55, Nummer vijftteu was een perceel bouwtand in bet Oost Noord-Eind D. Stoop Jaczn. was hiervan de laatste huurder. Het perceel was 1.05,10 H.A. groot en blijkbaar ook nogal gewild, want voor f J35, vond het een grage pachter. Vermelding van den prijs per H.A. kan^ier wel achterwege blijven. Het volgende perceel was eveneens bouwland ter grootte van 1.10 90 H.A. gelegen in Heeiemoer. A J. van Beek te Made stond te boek als laatste huurder. Voor f120,— vond het opnieuw een gebruiker. Per H.A. bracht dit perceel op I 108,— Het zeventiende perceel was een stuk weiland ter grootte van 3.30,20 H.A Dit mocht worden gescheurd Het perceel bestond uit drie ge deelten, welke in twee partijen zou den worden verhuurd, daarna in massa. De eerste partij met ingang aan het Vinkenland groot ongeveer I.05.00 HA. en de tweede pariij, de beide overige gedeelten met ingang aan den Sluisweg, groot ongeveer 2 25 00 H.A. Met nog enkele andere perceelen behoorde dit trt het slot der ver pachting onder Made en Drimmelen. Een volgende maal zullen we aan de feiten welke we hierboven hebben vermeld enkele beschouwingen vast. knoopen. POLITIERECHTER. DIERENMISHANDELING. S. K. voermansknecht en VV. A. Sch., vrachtrijder, beiden te Waal wijk, stonden terecht wegens dieren mishandeling. Te Waalwijk op hun erf hadden zij een paard voor een vierwielige kar van 2'/, ton inhoud, welke met steenkolen volgeladen was, gespan nen en toen het dier weigerde te trekken, daar de wielen in het zand, dat vochtig was van den regen, weggezonken waren, sloegen zij het met stokken. Verdachten wezen er op dat het paard steeds zeer onwillig en steeg was, zooals men dat noemt, dat genoeg bekend is en weigert te trekken en dat hier geen sprake is van mishandeling, waarop de offi cier opmerkte dat de vracht zóó veel te zwaar was. Getuige Jan Klerks had de mis. handeling gezien en zich zoozeer aan 'n dergelijk schouwspel geërgerd dat hij het geval bij de politie had aangegeven De wielen zaten volgens hem heel diep in den grond. Sch. sloeg het paard met een stuk hout, terwijl de ander de leidsels vast hield. Het paard, dat de wagen onmogelijk kon trekken, sprong om hoog van de pijn. Het was niet om aan te zien, aldus getuige. Een tweede getuige, die daar toe vallig langs kwem, had gezien dat men het paard op den rug sloeg met een stok, die de dikte had van een boonenstaak. Toen hij passeerde reageerde het paard niet meer op de slagen. Hij had den indruk, dal het suf geslagen was. Een derde getuigen, J. van Herpen uit Waalwijk had gezien, dat de twee verdachten beiden tegelijk het paard op z'n achterste sloegen met zeer harde slagen. Een der verdachte Sch. merkte op: »Met getuige Klerks, hebben we kwestie en nu wil hij ons eens hebben I Daarom is hij naar de politie geloopen De officier van Justitie merkte op dat deze mededeeling builen de kwestie staat en dat men zich moest schamen, om, als met rede begaafde menschen, een redeloos en weerloos dier zóó te behandelen. De eisch luidde 14 dagsn gevan genisstraf en de officier voegde er aan toe: liet afbeulen van dieren komt meer voor, en ik krijg daar geregeld klachten over. Maar ge lukkig zijn er nog menschen die de waarheid durven zeggen, omdat zij verontwaardigd zijn over dergelijke daden f» Conform den eisch werden beide verdachten veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Naar wij vernemen zijn beide veroordeelden in hooger beroep gegaan ten aanzien der behandeling dezer zaak, de uitspraak en de ver klaringen van getuige Jan Klerks. HIJ WILDE MEER STEUN. W. de L arbeider te Haarsteeg, moest terecht staan wegens oplich ting. Door valsche opgaven had hij getracht een grooter bedrag aan steungeld te ontvangen, dan hem toekwam. De Officier van Justitie noemde dit een lastig gepal, wat betreft de vraag, welke straf verdachte toe kwam. Van den eenen kant gaat bet in dit soort gevallen veelal om menschen die nog nooit met de Justilie in aanraking zijn geweest en die deze oplichting plegeu omdat zij aangelokt worden, doordat het zoo gemakkelijk is en zij zich in dien toestand bevinden" van armoede. Maar daar staat tegenover dat het geld dat. door anderen en voor anderen bijeengebracht is, aldus genoten wordt door iemand, die er t recht niet op hééft. >AVees tevreden met de steun die je wordt toegekend» aldus de Officier van Justilie «en bedenk dat je er niets voor behoeft te doen als je stempeltje halen I» Conform den eisch werd verdachte veroordeeld tot een maand gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaren. Op 't randje van meineed. Voor de rechtbank verscheen K. S. de J., 32 jaar, schilder te Eethen, die in appèl kwam van een vonnis van den kantonrechter, waarhij hij tot een boete van flü veroordeeld was wegens overtreding der Vogel- wet. Verdachte ontkende, maar de ver klaringen van den verbalisant lieten geen twijfel aan zijn schuld. Als getuige décharge had hij zijn broer meegebracht, die natuur lijk precies het tegenovergestelde moest bewsren. Voor het verhoor begon, vroeg de president aan verdachte: »Nu laat ik 't aan jou over Wat doe je liever, die tien gulden maar be talen, of je broer een half of heel jaar wegens meineed in den bak helpen Verdachte vond het na eenige aarzeling toch maar geraden, van zijn getuige décharge af te zien, en de officier eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraken van den Kinderrrechter. De Kinderrechter veroordeelde de volgende minderjarigen W. B te Sprang Capelle, zeden misdrijf, 3 maanden tuchtschool; F. W. K., te Sprang-Capelle, zeden misdrijf, 3 maanden tuchtschool voorwaardelijk en onder toezicht, stelling. Aa. K.,te Vlijmen, diefstal, 3 maan den tuchtschool voorwaaruelijk. KRIJGSRAAD. Achterblijvers. Op 18 Maart iUJti werden er te Drunen militaire manouvresgehou- den. Tijdens deze manouvres werden de soldaten J.C. P. en J.V., heiden 20 jaar, uit Den Haag afkomstig en gewoon dienstplichtig soldaat hij het regiment wielrijders te Den Bosch, blijkbaar erg moe, want zij gehoorzaamden niet aan het bevel van adjudant Comerijk om aan te sluiten en bleven achter. Daarvoor moesten zij voor den Krijgsraad verschijnen, die hen con form den eisch veroordeelde tot 10 dagen gevangenisstraf metaftrek van vooranest. Zoo gezellig naast elkander!... Een drietal Oisterwijkers, P. A. de G en J. A. M. en tenslotte G. van C. moesten voor den Kanton rechter verschijnen tesamen met een boerlje uit Kaatsheuvel, S. R dat thuisgebleven was, misschien omdat hij vond, dat daar bij de rechterlijke macht niets te halen, alleen wat te brengen is. Aan deze vier was ten laste ge legd, dat zij op 20 Januari j.l. te Waalwijk 's avonds met z'n vieren naast eikaar gefietst hadden. Twee der verdachten beweerden, dat ze met dat boertje uit Kaats heuvel niets te maken hadden. Ze waren gewoon gepasseerd. En hun kameraad van C. was met 't wiel van z'n fiets in de tramrails ge raakt, zoodat hij stoppen moest. Ook hem waren zij gewoon gepas seerd; hij had eerst vóór hen ge reden. Er was dus geen sprake van dat zij met z'n vieren naast elkaar gereden hadden. Maar daar werd de verbalisant, Marinus Nijssen, gemeente—veld wachter te Waaldijk, gehoord. Deze zei: 't is wel mogelijk, dat ze dat boertje hebben willen passeeren, maar dan waren ze in ieder geval nog met z'n drieën. En ze hebben met het mannetje gesproken. En wat dat verhaal van die tram rails tetrelt: ter plaatse lagen de tramrails aan den anderen kant van den weg, dus 't viel niet mee voor van C. om daar met z'n wiel in verzeild te raken I De drie Oisterwijksche jongens kregen elk een boete van eventjes drie guldens. Een der verdachten wilde een groote protestrede uit spreken, doch werd daarin gestuit door den Kantonrechter. »Dus daar kunnen we nu niets meer tegen inbrengenvroeg hij. »Neen!« zei de Kantonrechter Luid mopperend trok hij af. Hij wou een hond schieten. I. K. uit Drunen moest voor het hekje komen omdat hij op 6 Fe bruari j.l. een dubbelloops jachtge weer in huis had gehad zonder vergunning. Hij beweerde, dat het heelemaal niet z'n bedoeling was geweest, daarmee te gaan jagen. Hij wou een hond neerschieten en had het geweer daarom van zijn buurman geleend. Conform den eisch werd hij, door den voor dat verhaal ongevoeligen kantonrechter veroordeeld tot f lü boete of 10 dagen brommen. Zondagsrust en vijgedalen. H. A. K., koopman te Waalwijk moest terechtstaan, omdat hij in zijn winkel aan de Grootestraat op Zondag 12 Jan j 1., s'avonds op een uur, dat de winkel gesloten moest zÜn» vijgedalen had verkocht aan een jochie, c'at daar verlekkerd op was. De Ambtenaar van hetO.M. vroeg daarvoor f 4.— boete of vierdagen Rijkslogement. Verdachte gaf toe zich aan gemeld vergrijp te hebben schuldig gemaakt, maar beweerde, dat er een fout in de dagvaarding was. Maar derech Ier merkte op dat die fout wel op het briefje van zijn dagvaarding slond, maar niet in de formule van de dagvaarding zelf, zoodat dat niets uitmaakte. De man kreeg f 3.— boete of 3 dagen. UITSPRAKEN KANTONGERECHT DEN BOSCH. S. R., Kaatsheuvel, met drieën naast elkaar rijden, 3.— boete of 3 d,. h. J. M. K., Drunen, wapenwet, ƒ10 boete of 10 d. h. H. A. K., Waalwijk, winkelsluitings wet, 3.boete of o d. h. C. A. J. R., Kaatsheuvel, veiligheid verkeer, 5.— boete of 5 d. h. Ma. I)., Kaatsheuvel, reflector, 3 boete of 3 d. h. .1. C. V., Waalwijk, rijden op voet pad, 3.boete of 3 d. h. H. A. L., Dussen, leunen tegen gevel, 3.— boete of 3 d. h. J. K., Sprang, reflector, 1 boete of 1 dag hechtenis. J. J. v. d. S., Sprang, rijwiel zonder licht, 3 boete of 3 d. h. B. A. M., Capelle, geen richting aan geven, 3.— boete. J. R. v. d. V., Waalwijk, rijwiel zonder licht, 3.— boete of 3 d. h. P. G. M. S., Kaatsheuvel, geen re flector op spatbord, 3 boete of 3 d. J. J. v. d. B., Waalwijk, rumoerma- ken, 5.boete of 5 d. h. Th. M. v. H., Heusden, rijden over voetpad, 3.boete of 3 dagen. J. W. v. G., Waalwijk, venten, 4 boete. H. G., Eethen, rijwiel zonder licht, 3.boete. UITSPRAKEN RECHTBANK. M. A. K., metselaar, Waalwijk, Ar beidswet, vonnis Kantongerecht be vestigd, 2 maal 3.— boete. J. B., landbouvvre, Drunen, Jacht wet, veroordeelend vonnis bevestigd. SENSATIE IN ATHENE'S GEVANGENIS. Een tot dwangarbeid veroordeelde gevangene, Marinos genaamd, had onder voorwendsel, een belangrijke aangelegenheid roet hem te moeten bespreken, den afgevaardigde Eutaxia9, den zoon vaD den overleden minister, president, naar de gevangenis laten komen. Toen Eutaxius de cel van den veroordeelde binnentrad, richtte deze een revolver op hem en dreigde hem te zullen neerschieten en vervolgens zelfmoord te zullen plegen, wanneer hij er nog niet denzelfden avond in slaagde, gratie voor hem van den koning te verkrijgen. Nog laat in den avond was Eutaxias de gevangene van Marinos. Dit incident heeft te Athene veel sensatie gewekt De ministers kwamen in een buitengewone zitting bijeen en overwogen maatregelen ter bevrijding van Eutaxias. De minister van jusiiie begaf met een aantal autoriteiten uaat gevangenis en gelastte bel vuur Marinos te openen, met het gCy dal bij werd gedood. Alvorens den geest te geven, sch. hij nog op Eutaxias en woic' dezen licht aan bet hoofd. MELKEN BIJ DE RADIO. Een boer ie Walsgrave-on Si0 melkt zijn koeien bij de radio, man is een zeer moderne boer gebruikt machines voor het nieik- die nogal wat geraas maken, zoowel de koeien ais de méiL hinderde. Hij heeft toen een pl(, genomen met hel plaatsen va0 den tri raJiogramoloonioestet in Het bleek, dat geschikte muziek koeten veel rustiger maakte. M moet echter bij de keuze van - muziek zorgvuldig te werk gaan, j, tel rhy;hnae, diverse zangstem^ dierengeluiden hebben een ouiUsuj, invloed op de koeien. Zij bijj^. echter verzot op walsen Andc dansmuziek daarentegen maakt y- weer onrustig. De boer heelt nu J contract met een gramofooi fil(. om hem elke week eenige num platen, in hooidzaak walsen le ;t| den Niet, dal de oude platen daoi zijn afgedraaid, maar men moet o denken om de melkers, die tweern, per dag de muziek moeten hoois en die men dus niet altijd hetzciL kan voorzetten. DOODELIJK ONGELUK TE TILBURG. De dertigjarige onderwijzeres m, C. van OJijk is door den auto vy den heer Z tegenover haar woonj in de Tuinstraat te Tilbuig aac; reden en gedood. De auio van fl( heer Z. werd aan de achterzijde do: een auto aangereden, die uit o Langestraat kwam. Tengevolge f; de aanrijding reed de auto van heer Z het trottoir op en kwam een slag tegen den muur terec Mej. Van OJijk geraakte btkle msschen den wagen en den muur moest in ernstigen toestand 't kam van de firma Hovers worden binn gedragen. Nog voor geneeskund hulp had kunnen ingrijpeo, was slachtoffer overleden. LIJK GEVONDEN. In de rivier de N. Merwede het veer Kop van 't Land is 't 1 van een jongeman drijvende gevond Vermoedelijk i9 dit het lijk van d 18 jarigen M V. uit De Werken p Slecuwijk, die op 25 Januari op i Nieuwe Merwede ouder Werkends: overboord sloeg en verdronk. F lichaam i9 naar de algemeene t graafplaats te Dubbeldam overge bracht VIJF ARBEIDERS KRIJGEN DOODELIJKE BRANDWONDEN ln de zinklabriek Maihicu Marchin werden een vijfial arbeide verrast door een stroom van he; zink, dat zij over het lichaam krege Alle vijf werden met doodelij brandwonden opgenomen en na **en ziekenhuis vervoerd. EEN PALEIS MET 170 DEUREN! Sinds korten tijd is de Volkenbo. hans gehuisvest in de nieuwe ge bouwen, welke ten Oos<en vs Gerève in het z.g. Ariana Pal! gelegen zijn. De gebouwen, die i: hun opzet aan 't kasteel van Versaillt berinneren, tellen niet minder da 170 deuren, 1650 vensters en 19t, verwarmingsapparaten, terwijl voi de vloerbedekking 23,000 vierkan meter linoleum werd gebruikt. MEISJE DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Het 9 jarige dochiertje van dei heer J. Stoutjes, wonende aan df Laagstraat te Rijsbergen, ging mell halen aan een op straat staande: melkwagen en stapte hiervoor de: rijweg over. Toen zij terug naar huil liep, bemerkte zij niet, dat de vracht auto van De R. uit Sf. Willibrorc aan kwam rijden. Het meibje werd overreden en raakte onder 't voertuij De verwondingen waren van dien aard, dat de kleine kort daarop overleed. BELGISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Het driemotorig Belgische post' vliegtuig, dat den geregelden nachte- lijken dienst Parijs—Brussel—Keuleo onderhield, is dezer dagen 's avonds russchen Busey en Baron, in bet departement Oise, door een buiten gewoon hefdge windvlaag tegen den grond geslagen. De Belgische piloot Fecheroles en de radiotelegrafist Bloots zijn om hel leven gekomen. Zij zijn levend ver. brand. Ook de post is verbrand, tezamen met het toestel.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8