Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEMEENTERAAD DRUNEN FEUILLETON HET H006STE RECHT „nOORI) B868AIID" Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. NUMMER 37. WOENSDAG 6 MEI 1936. 59e jXXftÓXNG. .W c. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ Telefoon No. 38. ANTOON TIELEN. Telegr.-adres: ECHO. Burgemeester v. d. Heijden wegens ongesteldheid ver hinderd. Opgewonden discussies omtrent het ver zoek van Adr. v. d. Wiel. Crediet voor reparatie- werk woning van hoofd school Elshout toegestaan. De raad der gemeente Drunen kwam Maandagavond om 7 uur in openbare vergadering bijeen onder presidium van den loco-burgemeester, weth. van Halder. Burgemeester v. d. Heijden was we gens ongesteldheid verhinderd aanwe zig te zijn. Secretaris de heer Veltman. Alle leden zijn present. De Voorzitter deelt mede, dat Bur gemeester v. d. Heijden wegens onge steldheid niet tegenwoordig kan zijn. Spr. hoopt dat de raadsleden de noo- dige clementie willen betrachten bij zijn beantwoording van de gestelde vragen. De Voorzitter en de heer van Dru nen hebben enkele aanmerkingen op de notulen, terwijl de heer v. d. Wiel gaarne zou zien, dat de notulen van te voren door B. en W. worden nage zien. alvorens ze aan de raadsleden worden gezonden. De Voorzitter zegt toe dit laatste voorstel in overweging te zullen ne men. Nadat de voorgestelde wijzigingen zijn aangebracht, worden de notulen vastgesteld. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. der noodlijdende een aanvraag om den van festivite Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. en W. voor op het Nadruk verboden. 31. Dat was heel aardig en vriendelijk, maar wel eens lastig, als anderen ston den te wachten. Jackson had echter gauw een tactvolle methode uitge vonden, om deze moeilijkheid op te lossen, door indien het eenigszins mo gelijk was, de volgende persoon in de file in het gesprek te betrekken. En de directeur, die dit, toen hij eens zijn loket passeerde, had opgemerkt, had goedkeurend in zich zelf gelachen. Maar hoe lastig het soms ook was, toch gaf hel Jackson het aangename gevoel, dat men hem graag mocht. En zoo kon hij af en toe zijn narigheid vergeten en zich met hart en ziel in zijn werk verdiepen. Maar toen de bank sloot en hij be ginnen kon met zijn kas op te maken, kwam het ongemotiveerde maar daar om niet minder onaangename gevoel van niet heelemaal goed gehandeld te hebben, terug. Maar wat had hij dan moeten doen? Hij kon toch maar niet kalmweg vijfhonderd dollar van 't geld van de Bank aan Bob leenen, om dat deze in moeilijkheden was en toe vallig zijn persoonlijke vriend was? 1. Ingekomen stukken. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Machtiging tot het doen van uit gaven op de posten der gemeente- begrooting 1936. De heer v. d. Wiel vraagt, waarom de begrooting nog steeds niet is goed gekeurd. De Voorzitter zegt het antwoord schuldig te moeten blijven. Aangenomen. 3. Aangehouden verzoek van Adr. v. d. Wiel om verbetering van een woning met Rijks- en Gemeente steun, met voorstel van Burge meester en Wethouders. De Voorzitter deelt mede, dat ter verbetering van de woning door het Rijk een bijdrage van 300 en een bouwcrediet is toegezegd, terwijl de gemeente eveneens 300 moet bekos tigen en voor het rijkscrediet garant moet blijven. B. en W. stellen voor op het verzoek in te gaan. De heer van Oers merkt op, dat in dertijd op een dergelijk verzoek van ,,oons Mina" (bedoeld is Wed. Brok- van Oers. Red.) niet werd ingegaan. Voldoen we aan het verzoek van v. d. Wiel, dan zullen in de toekomst nog meer personen om gemeentelijke bij dragen ter verbetering van hun woning komen vragen. De Voorzitter antwoordt, dat derge lijke verzoeken slechts worden inge willigd, wanneer gegronde redenen aanwezig zijn. We hebben hier echter te doen met ee.n groot huishouden en Dat ging toch niet! Een oogenblik stond hij stil, om na te gaan, of er ook een andere manier geweest was, om hem aan 't geld te helpen. Hij had bijvoorbeeld, wat hij aan waardevolle dingen had, kunnen verpanden, maar dan had hij ook niet meer dan hoog stens vijf en zeventig dollar bij elkaar kunnen brengen. Hij had misschien naar den procuratiehouder kunnen gaan om voorschot op zijn salaris te vragen, maar dat zou hij toch niet ge kregen hebben, met 't oog op het feit, dat hij zonder referenties was aange nomen. Het zou Bob geen goed gedaan hebben, alleen een heeleboel kwaad. Neen, hij had heusch niets kunnen doen en zoo ging hij zuchtend naar zijn boeken terug. Een tijd lang werkte hij hard door. Toen keek hij verward naar de sta pels banknoten naast zich en telde ze nog eens over. Neen, hij had goed geteld. Weer keek hij in zijn boek, telde na en lachte om zijn eigen slordigheid. Maar de glimlach verstierf. De cijfers wa ren goed opgeteld en toch bleef er een verschil van vijfhonderd dollar! Met angstig gelaat en een gevoel, ot er iets in hem verstijfde, telde Jack son voor de derde maal het geld naast zich over, rekende toen de getallen na. Een oogenblik keek hij strak naar het boek, gooide toen zijn pen neer en greep met zijn handen de kanten van zijn schrijftafel beet. Vijf honderd dollars Hij werd plotseling ijskoud en be gon te beven. Toen legde hij langzaam hel geld terug op de plaats, waar 't ge legen had, toen Bob er 's middags ge weest was. Hij ging staan, waar Bob gestaan had en greep met zijn hand daarom stellen B verzoek in te gaan. Den heer de Wijs bevreemdt het, dat een uitgave vpn 300 wordt voor gesteld, terwijl Drunen op den rand gemeenten staat. Op subsidie tot het hou- en werd indertijd af wijzend beschikt, omdat de financiën het niet toelieten. Nu is het geld opeens aanwezig. Spr. zal in de toekomst tegen iedere uitgave stemmen, indien hij er niet van overtuigd is, dat zij volkomen verantwoord is. De heer van Drunen verklaart zich eveneens tegen het voorstel, omdat in het verleden dergelijke verzoeken meer dere malen werden afgewezen. Vele jeugdige personen uit de gezin nen, die om een bijdrage ter verbete ring hunner woningen verzochten, stierven. Op hun verzoek werd in goe- VERZEKER U BIJ DE de tijden niet ingegaan en dan zou het nu wel kunnen? Spr. noemt als voor beeld de aanvrage door J. Timmer mans, welke werd afgewezen. Geven we nu de toestemming, dan zullen tien tallen anderen eenzelfde verzoek ko men doen. Spr. meent het voorstel in verband te moeten brengen met de wet houdersverkiezing. De Voorzitter antwoordt den heer de Wijs, dat B. en W. er anders dan hij over denken. Een bijdrage ter nood zakelijke verbetering van een woning is heel iets anders dan een subsidie tot het houden van festiviteiten. Het voor stel is van groot sociaal belang en een heel groot ook. Spr. antwoordt den heer van Drunen, dat hij niet wenscht in te gaan op diens opmerking over de wethouderskeuze. Dat zijn insinuaties, die in den raad niet thuis hooren. Het verzoek van den heer J. Timmermans werd slechts afgewezen, omdat deze niet accoord ging met het ontwerp van den inspecteur. De heer van Drunen houdt vol, dat het niet de schuld van Timmermans is geweest. Voorzitter. Ik geloof, dat U de plank mis slaat. De heer van Drunen: Ik blijf ont kennen. Voorzitter: Daar kan ik niets aan doen. De heer de Wijs vraagt, waar de ge meente het geld vandaan haalt. Van een kikvorsch kan men geen veeren plukken. De gemeente ^Waalwijk gaf wel subsidie voor festiviteiten, omdat feestelijkheden voordeel brengen aan den middenstand en het vreemde- lingenbezoek bevordert. Spr. heeft geen sympathie voor het werk van den Bur gemeester, die den middenstand tegen werkt. De Voorzitter hamert. De heer de Wijs: Ik zal doorgaan. Voorzitter. Uw optreden is niet fair. Men moet geen verwijten doen aan den Burgemeester, wanneer deze niet aan wezig is. De heer de Wijs. Ik houd ook niet van achter den rug praten, maar ik wil toch wel zeggen Voorzitter. Niet hier. Richt u maar tot den Burgemeester persoonlijk. De heer de Wijs. Dan zal ik het de volgende keer wel zeggen. De Voorzitter wijst er op, dat in de zen tijd voor sociale doeleinden steeds geld aanwezig moet zijn. In te gaan op het verzoek van v. d. Wiel is even eens een groot sociaal werk. De heeren de Wijs en van Drunen verklaren zich nogmaals tegen. De heer v. d. Wiel wijst den heer van Drunen er op, dat deze in de zaak onjuiste kwestie zoekt, omdat hij daarbij kijkt naar de indieners, maar daarom doet hij juist fout als hij tegen stemt. Timmermans mocht bouwen, doch wilde niet, omdat hij met de plannen van den inspecteur niet accoord ging. Als man uit den arbeidersstand is spr. voor elk voorstel dat in het belang van de sociale toestanden wordt gedaan. Het stemt spr. tot vreugde dat einde lijk een voorstel ter verbetering van sociale mistoestanden wordt gedaan. Spr. zal dan ook voor stemmen. De heeren van Drunen en v. d. Wiel geraken in een verwarde discussie, waaraan de Voorzitter een einde ha mert. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Klijn, van Halder, Muskens en v, d. Wiel. 4. Vaststelling instructies gemeente geneesheer en -vroedvrouw. De Voorzitter zegt, dat de instruc ties ter inzage hebben gelegen. 13. en achter zich. Hij raakte dadelijk de biljetten, zijn vingers sloten zich om een der pakjes. Hij trok de biljetten naar zich toe en liet ze in zijn zak glij den. Hoe eenvoudig! Vijfhonderd dol lars! Precies het hedrag, waarom Bol) gevraagd had! Niettemin rekende Jackson nog eens heel nauwkeurig alle transacties van dien middag na; alles was in orde! Ze klopten allemaal met zijn cijfers en zijn merkteekens. En er was dien dag geen transactie geweest van dat bedrag. Na een oogenblik legde hij de banknoten naast zijn lessenaar, zette zich op zijn hoogen stoel en liet het gebogen hoofd op de handen rusten. Toen de rondwarrelende gedachten wat geordend waren, leunde hij met een kalm, bleek gezicht en vastbera den oogen achterover. Hij had het be sluit, dat hij nemen moest, overdachl en wist dat het nu direct ten uitvoer moest worden gebracht. Er was geen schijn van twijfel, dat Bob het geld ge nomen had. Jackson kende zijn on verantwoordelijke luchtigheid, zijn ge mis aan begrip van de ernstige din- van het leven. Tot nu toe had hij een fladderend, zorgeloos bestaan gehad en nu hij voor 't eerst voor een werkelijke moeilijk heid had gestaan, had hij kalmweg de eerste, maar niet de beste gelegen heid gegrepen, om uit zijn moeilijken toestand te geraken. En Jackson begreep heel goed, hoe ernstig de gevolgen voor Bob zouden zijn, als de diefstal uitkwam. Zelfs zijn vader zou hem mischien niet kun nen redden, want zoo iets kon niet ge heim blijven en de bankdirectie zou er geen genoegen mee nemen, als een dergelijke misdaad ongestraft zou blijven. Maar er was misschien één uitweg. Bob zou het geld over twee dagen te rugbrengen en de controle van de bankboekhouding werd niet binnen vier dagen verwacht. Maar aan den anderen kant vroeg de procuratiehou der haast dagelijks om (1e hoeken, omdat hij de een of andere post moest nazien. Jackson zat een heelen tijd te peinzen, tot iedereen al naar huis was. Hij wist, dat Bob geen oogenblik er aan gedacht had, (lat zijn daad hem, Jackson, in moeilijkheden zou brengen. Hij had het geld daar zien liggen en het weggenomen, vertrou wend, dat niemand er achter zou ko men, en dat hij het zou kunnen terug geven voor het verlies ontdekt werd. Hoe dan ook, Bob had zich als een ware vriend gedragen en hem aan zijn betrekking geholpen en nu Boh in groote moeilijkheden was, veel erger dan voor hij 't geld wegnam, voelde Jackson dat hij alles moest doen, om den jongen tegen de onvermijdelijke gevolgen van zijn ondoordachte daad te beschermen. Hij keek naar de nette bladen van zijn grootboek; er was geen vlekje in, maar nu zou er een komen. Toch was 't voor een goed doel en als 't nooit ontdekt werd, (lan zou hij tenminste zijn schuld aan Bob hebben afgedaan. Toen nam Jackson zijn pen, schreef een valsche post van vijfhonderd dol lars in het grootboek, vloeide die af, legde toen de specie, de banknoten en zijn boeken in (le safe en verliet de bank. Hij had de schepen achter zich verbrand. Wat er ook mocht gebeu ren, 't was nu te laat om terug te kee- ren. Toen Bob dien middag uit de bank gekomen was, met 't geld in zijn zak, was hij direct naar huis, naar zijn ka mer gegaan. Hij was van plan de bankbiljetten in de enveloppe te doen en ze met een nenijnigen brief aan zijn schuld- eischers le zenden. Als de valsche spe lers, die hem dien avond bedrogen en beroofd hadden, ooit zijn briefje ge lezen zouden hebben, zouden ze in een hoonend gelach zijn uitgebarsten. Maar ze zouden 't nooit ontvangen, want toen Bob aan zijn tafel zat, met 't geld voor zich, bijtend op zijn vul pen, overviel hem plotseling de ge dachte: Als 't geld eens vermist werd aan de bank, wie zou dan de schuld er van krijgen? En hoe hij ook wikte en woog, er was maar één antwoord mogelijk. Hij zou geen - kans loopen, geen myste rieuze vreemde zou de schuld krijgen, maar Jack Toen de beteekenis tot zijn hersens doordrong, sprong Bob op en begon heen en weer te loopen. Daarna liet hij zich weer in zijn stoel vallen, stopte de handen in zijn zakken, ging met zijn becnen recht voor zich uit zitten en begon, misschien voor 't eerst in zijn leven, ernstig en diep na te den ken. Als 't gemerkt werd zou Jack de schuld krijgen, zijn baan verliezen en misschien nog gearresteerd worden, op den koop toe. Bob kreunde. Verdraaid, wat had hij gedaan? Hij was nog veel gemeener dan die kerels, die hem den vorigen avond te pakken hadden gehad. Hoe had hij het ooit kunnen doen? Wat moest hij in vredesnaam nu begin nen? Allereerst het geld teruggeven! Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwytsebe en Langslraatsehe Courant, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1