Buitenlandsch Nieuws. KERKNIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. KANTONGERECHT. BOEKBESPREKING. I s KOERSEN. RADIO-PROGRAMMA. ASPIRIN „Schaduwen van morgen" licht van hoop, van eeuwigheid. W. stellen voor deze goed te keuren. De secretaris doet voorlezing van de instructies. De heer de Wijs kan zijn stem er zoo maar niet aan geven en vraagt of het niet beter was geweest wanneer de raadsleden de instructies ter inzage thuis hadden ontvangen. Spr. heeft na melijk niet vernomen dat er bij 'n even tueel ontslag van den geneesheer be roep voor hem openstaat. Spr. stelt voor de instructies aan te houden en ze den raadsleden ter nadere inzage toe te zenden. De Voorzitter zegt, dat dit gemakke lijker gezegd dan gedaan is. De secre tarie is momenteel overladen met werk en bovendien hadden de raadsleden de instructies op het gemeentehuis kun nen inzien. De heer de Wijs: Daartoe ben ik niet in de gelegenheid, omdat ik reis. Voorzitter. Dan had u geen raadslid moeten worden. De heeren v. Drunen en v. d. Wiel gaan er niet mede accojrd dat de raad niets in te brengen heeft bij even- tueele schorsing van den geneesheer. De Voorzitter kan niet beloven, dat den leden de instructies worden toege- zet den. De heer v. d. Wiel vraagt of de in structies niet onder de 'eden kunnen cir» uiteren. De Voorzitter zal dit overwegen. Het voorstel wordt aangehouden. 5. Vaststelling raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening. De Voorzitter deelt mede dat wordt voorgesteld een geldleening, groot 12000.aan te gaan, rentende hoog stens 4j/2 af te lossen in 20 jaar. Deze leening is noodig voor verbou wing aan de school te Elshout en voor de brandweer, terwijl 5000 te wei- „nig was ingeschreven op de vorige geldleening. Dit alles is in één geldlee ning opgenomen, omdat het geldschie tende genootschap verlangt, dat zijn naam in de acte wordt genoemd. De heer de Wijs vraagt, waar de 3000.gebleven zijn, die van de vo rige leening overschoten. De Voorzitter antwoordt dat deze moesten gebruikt worden. Men zal vastraken met contanten als de leening niet zooals voorgesteld wordt goed gekeurd. De heer de Wijs zegt dat de raads leden nooit eenig prae-advies ontvan gen en als een kat in een vreemd pak huis zitten. Spr. zou gaarne zien, dat bij ieder voorstel in het vervolg een prae-advies wordt gegeven. De Voorzitter zegt dat dit niet mo gelijk is, omdat de gemeente-secretarie het veel te druk heeft. De heer van Herpt stelt voor met de leening te wachten, tot dat de begroo ting is goedgekeurd. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet mogelijk is. De heer van Herpt is van meening dat de gemeente royaal met het geld omspringt. Geen wonder dat zij geld- leeningen moet sluiten. Het voorstel wordt aangenomen. De heer v. Drunen blijft buiten stem ming. Tegen stemmen de heeren de Wijs, van Oers, van Herpt en Klerks. 6. Wijziging verordening op den keu ringsdienst van vee en vleesch. Wordt aangehouden daar de stuk ken niet aanwezig zijn. De heer de Wijs vraagt weer om prae-advies. 7. Wijziging verordening op de hon denbelasting. De heer de Wijs vraagt, of de hou der van een hond waarvoor reeds be lasting betaald is, opnieuw heffing moet betalen, wanneer hij naar een an dere gemeente verhuist. De Voorzitter antwoordt, dat dit van de soepelheid van de nieuwe gemeente zal afhangen. De heer van Oers pleit voor prae- adviezen. Het voorstel, evenals de wijziging op de invordering van hondenbelasting, wordt z.h.st. aangenomen. 8. Verzoeken om verminderinq van pacht. De heer J. de Gouw heeft in een schrijven medegedeeld, dat hij den pachtprijs te hoog vindt, omdat hij van waterschade te lijden heeft gehad. De Voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen afwijzend te beschikken, omdat de pachtprijzen door de com missie zijn vastgesteld, waaraan niet moet getornd worden voor den goeden ganq van zaken. De heer van Drunen meent, als lid van de pachtcommissie, zegt, dat de perceel van v. d. Gouw niet werd ge sproken. De Voorzitter, die eveneens lid is van de pachtcommissie, zegt, dat de commissie wel degelijk over genoemd perceel sprak. De heer van Drunen wil geen wijzi gingen brengen in de eerste vaststel ling der pachtprijzen, doch stelt voor in het najaar een nieuwe bijeenkomst van de pachtcommissie te beleggen. Met algemeene stemmen wordt het verzoek afgewezen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor reparatie- werk enz. aan de woning van het Hoofd der School te Elshout een crediet toe te staan van 400. De Voorzitter deelt mede, dat dit bedrag voor het reparatiewerk door den architect werd geschat. De heer de Wijs merkt op, dat in dertijd een bedrag werd uitgetrokken voor de school en veldwachterswoning. Spr. meende dat daarin ook het repa ratiewerk was begrepen. Vooraleer het werk werd gegund, zou het goed ge weest zijn bestek en teekening aan den raad voor te leggen. De Voorzitter merkt op, dat de raadsleden zich vergist hebben. Het reparatiewerk was niet in de vorige aanbesteding begrepen. Na eenige discussie neemt de raad het voorstel met algemeene stemmen aan. De Voorzitter verzoekt den raad dit maal niet van de rondvraag gebruik te maken, waarmede de leden accoord gingen. Na enkele opmerkingen van ondergeschikt belang, wordt de verga dering gesloten. DE POLITIEK VAN BELGIë. De Belgische minister-president van Zeeland schijnt van plan te zijn om na de a.s. stemmingen voor het par lement een politieke staatshervor ming na te streven. Op een vergadering van de natio nale federatie van R.K. Werkgevers zeide hij o.m.: Het doel en de noodzakelijkheid van een staatshervorming liggen niet in de uitsluitend politieke problemen, maar ook in de noodzakelijkheid, de politieke instellingen heter aan te pas sen aan de eischen van het econo misch leven. Wij willen geen avonturen en ook geen geweld. Wij willen evenmin een totalitairen staat. Wat wij willen is: een eigen Belgische oplossing, die blijft in de lijn van den historischen groei van ons land. De wijzigingen van de economische, politieke en administratieve struc tuur van België zullen noodzakelijk een grondwetshervorming met zich brengen. Wij moeten terugkeeren naar een eenvoudiger en meer nabije conceptie van wat de mannen van 1830 hebben gewild. DE ROODE TERREUR IN SPANJE. In verschillende plaatsen is het we derom tot daden van bolsjewistische terreur gekomen. In de voorsteden van Madrid zijn vier kerken, een kapel en twee katholieke scholen in brand ge stoken. Verschillende kloosterzusters wer den gewond en gemolesteerd. Te Madrid hebben hotsingen met de politie plaats gehad, waarbij een 40- tal personen, meerendeels lichte, ver wondingen heeft opgeloopen. De op gewonden stemming schijnt zich thans ook uit te breiden tot de wijken, die meer hij het centrum der stad zijn ge legen. DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Zooals dat was te voorzien, hebben de herstemmingen voor de Fransche Kamer, het linksche Volksfront de overwinning gebracht. De communisten kwamen van 10 zetels op 71, de dissidente communis ten hieven van 10 op 10, de socialis ten kwamen van 101 op 145, de soc. unie viel van 65 op 34, de radicalen tuimelden van 159 op 115. Deze par tijen tesamen, welke het linksche Volksfront vormen, verwierven dus 375 van de 618 zetels. De Centrumpartijen kregen 137 ze tels toegewezen en de uiterste recht- sche partijen 101, dus tesamen be schikt de komende oppositie over 238 zetels. Men verwacht een nieuw rood be wind. DE NEGUS VERLAAT ADDIS ABEBA. Italië heeft den oorlog gewonnen. De laatste dagen hebben zich in Abessynië belangrijke gebeurtenissen voorgedaan welke beslissend zijn voor den Italiaansch-Abessynischen oorlog. Op het oogenblik dat men van den Negus een feilen tegenstand kon ver wachten bij de Italiaansche pogingen om Addis Abeba in te nemen, heeft de Ethiopische keizer de stad verlaten en is naar Djiboeti, de hoofdstad van Fransch Somaliland, gevlucht. Voor rooversbenden en bandieten is dit het teeken geweest tot een ver woestenden overval op. en een plun dering van Addis Abeba, waar een groote revolutie losbarstte. De bandieten schoten in het rond en maakten talrijke dooden en gewonden. Het keizerlijk paleis en de handels wijken werden in brand gestoken. Het centrum der stad werd volkomen leeg geplunderd en vernield. Onder de dóoden zijn ook Zweden, Grieken en Franschen. De leider van de Engelsche ambulance werd zwaar gewond. In totaal zouden 20 Euro peanen gedood zijn. De Zweedsche ambulance werd teruggeroepen. Eenige dagen geleden ontsnapte de Negus nog aan den dood. Te Magdala namelijk openden Ethiopische rebel len hel vuur op den keizer en zijn ge volg. Zijn lijfknecht werd doodgeschoten, toen hij naast hem stond, terwijl zijn kamerheer eveneens werd gedood. De keizer echter bleef ongedeerd. De Fransche legatie, waar 2000 per sonen een toevlucht zochten is door de bandieten omsingeld. Nadere berichten melden dat de Ne gus op weg is naar Haifa, vanwaar hij zich naar Jeruzalem zal begeven. Te Rome verwacht men ieder oogen blik de bezetting van Addis Abeba. Eden heeft gisteren in het Lager huis een verklaring afgelegd over de vlucht van den Negus en de maatre* gelen ter beveiliging van de Euro- peesche bevolking. In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat, nu Abessynië ineen is gestort, spoedig middelen zul- worden gevonden om een einde te ma ken aan de sancties, en het „Front van Stresa" tusschen Engeland, Frankrijk en Italië te herstellen. De Italiaansche bladen manen de mogendheden eveneens aan de sanc ties zelfs niet op het huidige niveau te handhaven, daar anders de oorlog van Afrika mogelijk op Europa zou kunnen overslaan. Bij gelegenheid van de occupatie van Ethiopië's hoofdstad zal Musso lini tevens een radio-rede houden, welke in vier talen zal worden uitge zonden. PATER DAMIAAN GEHULDIGD. Het stoffelijk overschot van den grooten apostel der melaatschen van het eiland Molakai in den Stillen Oceaan is Zondag met indrukwek kende plechtigheid door katholiek België ontvangen. Men weet dat pater Damiaan in de tweede helft der vorige eeuw opofferend onder de melaatschen heeft gewerkt en op het eiland ten gevolge van de vreeselijke ziekte, waardoor hij zelf werd aangetast, na een ontzettend lijden is over leden. Het Belgische schoolschip Merca tor bracht het stoffelijk overschot van pater Damiaan van Molakai, waar het vele jaren rustte, naar België over en passeerde 9 uur v.m. Walsoorden, waar de bevolking van Zeeuwsch Vlaanderen den held een hulde bracht. 's Middags arriveerde de boot aan de Van Dijckkaai te Antwerpen. Van de ontvangst door de Belgische be volking en door Nederlandsche af gevaardigden heeft de K.R O. via den Vlaamschen omroep een relaas gegeven. Z.M. Koning Leopold met gevolg Z.Em. kardinaal van Roey, alle bisschoppen van België, minister president van Zeeland en vele andere ministers en autoriteiten waren ter begroeting aanwezig De min.-pres.hield een indrukwek kende rede in de Nederlandsche taal. Daarna werd het stoffelijk over schot naar de kathedraal gebracht, waar kardinaal van Roey de absoute verrichtte, waarna de stoet per auto naar Leuven trok. Onder groote plechtigheden heeft te Tremeloo, het geboortedorp van pater Damiaan de bijzetting plaats gehad. (Buiten verantwoording van de Red.) Waspik, 3 Mei 1936. M. de Redacteur. Men spreekt hier in Waspik wel eens van »Hij heeft de klok hooren luiden maar.weet niet waar de klepel hangt«. Dat is ook zeker het geval met Adept als hij schrijft in' zijn brief van j.l. Zaterdag over het geval R.K. - gaat het 'niet langer! ■ftvf Verkouden, hoesten, tranende ogen. Hier neemt men: het product van vertrouwen Werkliedenvereeniging en zijn Voor zitter. Het is alles leugen en fantasie. Er is op die vergadering nergens over gesproken, maar ik zou wel tegen de arbeiders willen zeggen Arbeiders kijkt uit je doppen want er schuilt hier weer een addertje onder het gras. Thans ben ik ook door Adept middenstander gedoopt, wat men trouwens in Waspik al gauw kan zijn al verkoopt men maar zuurbal len. Kan me Adept soms weer helpen aan m'n werk in de fabriek, dan zie ik direkt weer van m'n midden standsbaantje af, want noodgedwon gen zijn er de laatste jaren veel van dat soort middenstanders gekomen. Verder zal ik er niets meer van zeggen want ik heb al meermalen ondervonden dat Adept toch het laatste woord moet hebhen net als de vrouwen, maar dit laatste kan ik niet bewijzen. U, M. de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte. J. SMITS, Voorzitter R.K. Werkliedenvereen., Waspik. Uitspraken. A. B. V., Drunen, reflector, 3 boete of 3 d.h. A. P. S., Waalwijk, rijwiel zonder licht, 3 boete of 3 d.h. J. V., Eethen, politieverordening, 1.50 boete of 1 d.h. L. v. I)., Sprang, crisiszuivelwet, ƒ20 boete of 20 d.h. D. v. D., Sprang, idem, ƒ20 boete of 20 d.h. P. H., Sprang, doorgang niet vrijlaten, 25 boete of 25 d.h. J. v. G., Waalwijk, idein, 15 boete of 15 d.h. Th. H. K., Drunen, ver blindend licht, 5 boete of 5 d.h. T v. d. L., Raamsdonk, rijwiel zonder licht, 3 boete of 3 d.h. L. M. D., Waalwijk, rijden op voetpad, 3 boete of 3 d.h. NIEUWE BOEKEN VOOR DE JEUGD. De bekende firma Gebr. Kluitman te Alkmaar verrast de jeugd weer met een serie nieuwe boeken voor den leef tijd van 8—12 en 10—14 jaar. Hoe ze eruit zien, behoeven we niet te zeg gen. Alles wat van pers en binderij dezer firma komt is even keurig ver zorgd. Van de eerste serie noemen we: On der het linnen dak, van Jac. van der Klei; Klaasje en de Kluizenaar, van Wouter Walden; Janneke dat kleine boerinnetje, door Elisabeth Stelli. 't Zijn aardige, vlotte kinderboeken, waarvan de geteekende karakters echt gezond en weldadig aandoen; de jon gens treden flink op, redden hier 't le ven van een ouden man, doen elders weer ander mooi werk. Ook het „Kleine Boerinnetje'' heeft z'n bijzondere wederwaardigheden, wat alles smakelijk verteld wordt. De prijs is slechts 0.75 en 1.25 gebonden. In de tweede serie komen: Woestijn- vossen, door Rolf Italiaander, 1.— 1.75 gebonden. Hij maakt met z'n jonge lezers een reis over de Middellandsche Zee, naar de kusten van Afrika, het is vol avon turen. Een week van verrassingen, door Johan Wilgo. De titel is juist gekozen, men valt van de eene verrassing in de andere. Een fietstocht, een afknuppe- ling door een boer, die de jongens later een week te logeeren vraagt, een nood landing van een vliegtuig, een auto-on geval e.m.a., waarop Arie en Henk kunnen toonen wat ze waard zijn. Aardige kinderboeken die men bij eiken boekhandelaar kan bestellen. Een paar mooie boeken voor oudere meisjes bespreken we nader wel eens. Het beste en het mooiste van »de Reclasseering« is, dat er zoo weinig over gepraat en geschreven wordt en er zooveel wordt gedaan. Want het laat zich niet beschrijven in korte regels, hoe moedeloosheid in levensmoed, lichtzinnigheid jö levensernst, misdadigheid in ge. meenschapszin veranderd wordt. Bovendien spreken we niet over dé intiemste dingen van onzen naaste In de inleiding van dat niet ge- noeg bekende boek van Harold Begbie «Gebroken Aardewerk«, vraagt de schrijver zich af, wat dé maatschappij, belast en geketend door de horden uitgeworpen en zondaren zou moeten doen om in vrijheid en doeltreffend haar weg te vervolgen. Met die horden zijn zoowel de criminologische als de medische wetenschap verlegen maatregelen van overheidswegé brengen weinig of geen baat. Alleen de Reslasseering wanhoopt niet; maar werkt met liefde en toewijding voort aan de redding van één hier, en één daar en één elders. En de enkelen werden dozijnen,en de dozijnen honderden en de hon derden duizenden. En ze bezweert den opstand der horden, niet met kracht en geweld maar met het éénige: naastenliefde. En doet de schaduwen van morgen en van een duister verleden wijken voor het licht van de hoop het licht van de Eeuwigheid 1 S. L. VEENSTRA. Administrateur Departement van Justitie. Denkt aan de collecte op 9 Mei I ?S 55 v. p. 11 V. A. 1 N. C. V. A. V. P. J V. A. Opgaaf van de Rotlerdamsche Bankvereeniging N.V. Kantoor Waalwijk. Datum DONDERDAG 7 MEI 1936. HILVERSUM 301.5 M. A. V. R. O. HILVERSUM 1875 M. K. R. O. N. C. R. V. K. R. O. N. C. R. V. VRIJDAG 8 MEI 1936. HILVERSUM 301.5 M. V. A. R. A. V. P. R. O. V. A. R. A. A. V. R. O. V. A. R. A. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. 5.00 »c ?30 Var 6.30 J"cl 8.00 N'ei 8.05 Car 8.30 Con 9.00 Cur 9.30 Cra 10.00 Ccz 10.4--. Ni*' 11.00 Am 8.00 Sch 8.15 M" lti.30 Moi 11.00 Grfl 11.15 PJn 12.15 V 1.00 Hel 2.30 Le. 3.00 Vic 1.00 Gri 5.00 Du 6.15 On 0.30 A. go 7.00 Pei 7.15 fel 7.30 Li 8.00 W' 8.15 Or 9.00 I-e: 9.30 De 10.10 NIC 10.15 De 8.00 Gr 10.00 Mc 10.15 U1 4/5 5/5 Londen 7,33 7.33 Berlijn 59.30 59.40 Parijs 9.70 9.71'/a Brussel 24,96 25.03 N. York 1.473/4 1.473/4 Reismarken 41.— 41.— Marken Bankp. 38,- 38,- Marken Zilver 43,- 43.- Montreal 1.47'/2 1,473A 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Het ensemble Jonyn Kroon. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het ensemble Jonny Kroon. 11.00 Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Het Lyra-trio. 12.15 Het Cantabilé-orkest. 2.15 Zweedsche literatuur. 2.35 Cello-recital. 3.00 Vervolg knipcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.0(1 Voor zieken en fhuiszittenden. 4.30 Gramof oon 111 uziek. 4.45 Radio-tooneelKen bezoek aan Orkestralië. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.30 De Octophonikers. 0.30 Sportpraatje. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Causerie: De Nationale Reclassceringsdag. 7.30 Engelsche les voor beginners. 8.00 Nieuwsberichten en mededeelingen. 8.10 Het Omroeporkest. 9.25 Radio-feuilleton „De gouden gondel". 10.00 Populair concert. 11.00 Nieuwsberichten. 11.10 Dansmuziek. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Morgenconcert. 10.00 Johan de Heer zingt. 10.15 Morgendienst. 10.45 Leger des Heils-kwartiertje. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Het KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.10 Het KRO-orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.40 Het KRO-orkest. 2.00 Cursus fraaie handwerken. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Vrouwcnhalfuutje. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid voor onze Jeugd. 5.30 Orgelbsspeling. fi.30 Gramofoonmuziek. 6.45 C.NV-kwartierlje. 7.15 Een kwartiertje radio-reportage. 7.30 Wat er op de wereld gebeurt. 8.00 Weer- en Nieuwsberichten. 8.15 C.lir. Zangver „Excelsior" te Katwijk n. Zee. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.40 Nieuwsberichten. 10.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Hetty Beek draagt Voor. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Hetty Beck draagt voor. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Het Omroeporkest. 2.30 Een causerie over dahlia's. •2.50 Lezing: Ritueele muziek v. d. Oostersche natuur- en cultuurvolken. 3.20 Kovacs Lajos en zijn orkest. 4.00 Gramofoonmuziek.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2