Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijk en de luchtbesctierniingsdienst. IET BOOGSTE RECHT „nOORD BRABAnD" Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON Italië-Abessynië. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. 'ir 59e JAARGANG. sUMMER 39 WOENSDAG 13 MEI 1936. agen- Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Op ZATERDAG 16 MEI a.s. zal in de Noord-Brabantsche gemeenten ten Westen van de spoorlijn 's-Hertogen- boschBoxtel en Eindhoven en in de provincie Zeeland een luchtbesclier- iningsoefenïng worden gehouden. De Luchtbeschermingsdienst is een zuiver burgerlijke aangelegenheid en heeft ten doel het aantal slachtoffers bij een aanval uit de lucht zooveel mogelijk te beperken. MIDDAGOEFENING. Deze duurt van 14.4016.40. Door den radiozender te Scheveningen (golf lengte 1205 M) worden de seinen en berichten van het overschrijden naai de grens en omtrent de route en actie van de vliegtuig-eskaders aan het hoofd van den luchtbeschermings dienst in de gemeente medegedeeld, die in verband daarmede, zoodra hem zulks noodig voorkomt, het signaal „Luchtalarm" doel geven door mid del van een sirene of fluit. Bij een werkelijken luchtaanval is dit hel teekcn voor de bevolking om zich in veiligheid te stellen. Als het gevaar voor de gemeente ge. weken is, wordt het sein „luchtalarm geëindigd" gegeven door middel van hel luiden van de kerkklokken. Dit geschiedt tevens bij de avondoefening. Bij deze oefening wordt aangeno men, dat een aantal bommen geval len zijn, (voorgesteld door seinpatro- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 33) Kun je dezen post verklaren? Jackson keek op de bladzijde, waar meneer Evans den valschen post die hij den avond te voren had ingeboekt, aanwees en hief toen het hoofd op. Neen meneer, zei hij» Waar is het geld? Heb je 't bij je, of is het thuis? Geen van beiden, meneer. Nu, waar is het dan? Het is niet aan het Evansville hotel uitbetaald, want het staal niet op hun rekening geboekt. Je hebt het toch niet aan hen uitbetaald, hé? Neen, meneer. Nu vooruit, waar is 't dan. Kom er mee voor den dag. Jackson stond zwijgend, zijn oogen naar den grond gericht. Nu was de lijd gekomen, dat hij moest verklaren, wat er gisterenavond gebeurd was. En toch, in zijn verbeelding zag hij den man voor zich, nu boos en strak, lang zaam in zijn stoel terugzakken, en vaalbleek worden als hij hem van Bob's diefstal vertellen zou. Hij zag )b voor zich, in de beklaagdenbank, lien uit de vliegtuigen) waarop de hulpdiensten in werking komen zoo als brandweer, opruimingsploeg en E.H.B.O. Wanneer de vliegtuigen worden ge acht de gemeente te hebben verlaten, wordt de klok van de gemeentetoren geluid, ten lecken dat het „lucht alarm" geëindigd is en dus het directe gevaar geweken is, (dit wil dus niet zeggen, dat de oefening geëindigd is, want de mogelijkheid bestaat dat de gemeente meermalen door vliegtuigen wordt aangevallen). AVONDOEFENING. Deze oefening heeft plaats van 21.4023.15 en treedt in alle gemeen ten de „VERDUISTERING" in. De straatverlichting wordt gedoofd. Sta tions, spoortreinen en autobussen n-^- men aan de verduistering deel. Bestuurders van auto's, motorrij wielen en rijwielen moeten de lampen met blauw papier of doek afschermen of van een dichte afdekking voorzien, waarbij alleen door een spleetvormige openi ïg nog eenig licht vlak voor het voertuig op den grond kan schijnen. De verduistering wordt van uit een vliegtuig gecontroleerd. Het spreekt vanzelf dat de ver duistering alleen kan slagen met MEDEWERKING VAN DE GEHEELE BEVOLKING. Vergeet niet, dat deze oefening gehouden wordt in eigen en aller belang. De internationale toe- lerwijl hij met angstige verbazing een paar jaar gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen. En beiden waren zoo goed voor hem geweest, juist, toen hij zoo'n behoefte aan vriendelijkheid had gehad. Zelfs nu was meneer Evans niet in woede uitgebarsten. Toen hij zich den ouden heer voorstelde, als ver pletterd door den vreeselijke schok, bracht hem dat het gezicht van zijn vader weer in herinnering, toen hij zelf geweigerd had de diefstal van het halssnoer te bekennen. Nu maakte zich plotseling een overweldigend ver driet over alles wat hij thuis had ver loren, van hem meester. Zijn tegen, woordig leven was een bedrieglijke schijn geweest. Wat deed het er toe, waar hij leefde en wat hij deed? Wat gaf 't of hij in de gevangenis zat of niet? Maar Bob. Die jongen had een heerlijk leven voor zich, met zooveel goede eigenschappen! Hij had zich alleen geen rekenschap gegeven, van wat hij gedaan had. Waarom moest hij dan in verhouding daarvan zoo zwaar gestraft worden? Hij zelf was er toch ellendig aan toe. Wat er nu komen zou, kon niet zoo veel verschil maken in vergelijk, met wat de waarheid voor Bob en zijn va der beteekenen zou. De bankdirecteur begon weer te spreken. Wil je het geld teruggeven, of zeggen, wat je er mee gedaan hebt? Jackson hief het hoofd op. Ik. ik. heb 't niet, zei hij heesch. Ik kan U niet zeggen waar 't is. Je bedoelt toch niet, dat je het sinds gisteren hebt opgemaakt? Neen, ik kan het met enkele da gen teruggeven, maar nu niet. stand is helaas niet van dien aard, dat we nog weten of een oorlog ons binnen korten tijd met rust zal laten. Tijdens de avondoefening mag dus geen enkele lichtje branden. Kijkt dus nu reeds Uw gordijnen eens na. Ziei gedekt. Zorgt donkerblauw papier of doek in huis te hebben voor omwik keling van lampen, afdekking van Uw vensters, zoodat geen lichtschijn boven Uw gordijnen naar huiten kan schij nen (ook niet aan de achterzijde van Uw woning). Vooral winkels, café's, bioscopen, ziekenhuis en fabrieken be- hooren tijdig na te gaan welke voor zieningen moeten worden getroffen. Vergeet niet, dat een enkel lichtje door een zolderraam of openstaande straatdeur of van een fietslantaarn een belangrijke aanwijzfing voor de piloten kan zijn. Bedenkt dat één zichtbaar licht in EEN POLIS LEVENSVERZEKERING Meneer Evans keek hem ng een oogenblik aan. Er was hoosheid in zijn gezicht, maar ook verbazing en onzekerheid. Hij wendde zich tot den procuratiehouder. Roep direct een politieagent be val hij. Jackson stak zijn hand uit en greep zich aan den rand van Meneer Evans schrijftafel vast. De directeur staarde hem een oogen blik aan. Ga zitten, zei hij, niet onvriende lijk. En toen, ik had 't niet kunnen gelooven. Ik zou huizen gebouwd heb ben op je eerlijke gezicht. Jackson zat zwijgend, als versuft en stil, met de oogen gesloten, en na een oogenblik bewoog de oude heer zich onrustig op zijn stoel heen en weer. Er moet toch een verklaring voor zijn, is 't niet? Had je het geld zoo hard noodig? Je hoeft niet te antwoor den, als je niet wilt. Maar Jackson keek niet op. De directeur wendde zich even latei- af. Nu, hernam hij, het blijkt alweer dat men geen menschen zonder refe rentie moet aannemen, en ook niet af gaan op eigen oordeel, maar 't spijt me, Morgan, 't Spijt me heel erg. Iets later werd aan de deur getikt, en Jackson keek en stond toen op. Ik zal rustig meegaan, sprak hij. En zelfs de twee politieagenten, die links en rechts van hem stonden, aar zelden een oogenblik, toen ze het kal me gezicht van den jongeman zagen. Een van hen haalde een paar hand boeien voor den dag. Neen, ik denk niet, dat jullie moeite met hem zullen hebben, riep meneer Evans. En toen zij de deur be- oorlogstijd het leven van honderden medemenschen in de waagschaal stelt. Zorgt thuis, in winkels, in café's en in alle andere gebouwen, dat naar hui ten, zoowel aan de VOOR- en ACHTERZIJDE of naar BOVEN geen licht uitstraalt (ook geen reclame- lichten) en waar dit mogelijk is, dan het licht uitdraaien of de lampjes wegnemen. Men boude zich voorts stipt aan de verkeers- en andere orde-maatregelen en zij niet hinderlijk door te groote nieuwsgierigheid enz. Ten slotte nogmaals zorgt dat ge tijdig afdoende maatregelen neemt om alle lichten te dooven. Men leze voorts de aankondiging van den burgemeester in dit nummer en de terzake verspreide biljetten en raadgevingen. Zooals de berichten uit Rome dat reeds eerder deden voorzien, is Zaterdagavond Abessinië officieel tot Italiaansch gebied verklaard. Het volk van Rome was Zater dagavond bijeengeroepen om te luisteren naar de beslissing van den grooten raad, welke Mussolini per soonlijk aan de burgers der stad zou mededeel en. Troepen van land. en zeemacht en van de militaire luchtvaart na men in oorlogs-tenue aan de plech tigheid deel. De troepen van het garnizoen van Rome stonden op het altaar des vaderlands opgesteld. Omstreeks 10 uur (Italiaansche tijd) verscheen Mussolini op het balcon van het Palazzo Venezia om zijn bekendmakingen te doen, waar van de voornaamste zijn: De koning van Italië wordt tot keizer van Abessynië geproclameerd Maarschalk Radoglio wordt tot on derkoning van Abessynië benoemd. Alle Abessynische gebieden wor den onder volledige souvereiniteit van Italië geplaatst. reikt hadden, boog hij zich onwille keurig voorover. Goedendag, Morgan! Jackson keerde zich om. Goedendag, meneer! Toen werd de deur achter hen ge sloten. De oude heer leunde met een diepe zucht in zijn stoel terug. En toch kan ik 't niet gelooven! zei hij, ik kan 't niet gelooven. HOOFDSTUK XII. Valsch Licht. Lieve Gene! Sylvia liep snel naar haar toe en nam haar handen, keerde zich toen om en voerde haar mee naar een tuin bank. Ik hen zoo blij, dat je gekomen bent, ging ze voort. Ik was hang, dat ik je nooit meer zien zou, en ik ben zóó in zorg over je geweest! Virginia ging zitten en probeerde tegen haar vriendin te lachen, maar het was geen vroolijk lachje en Sylvia hoog zich impulsief voorover en kuste haar. Woorden zeggen zoo weinig, voegde ze er aan toe, maar wij zijn toch vriendinnen gebleven, hé? Virginia drukte de hand, die stil in de hare lag. Natuurlijk, zei ze. Lloyd was nu weer in orde, en hoe wel hij niet zooveel scheen te drinken, als vóór zijn ziekte, bracht hij toch het grootste deel van den dag buitens huis door, zoodat Virginia hem zelden zag. Rechter Kent was al geruimen tijd weg. Hij schreef haar geregeld, maar behalve haar huishoudelijke plichten en de enkele maal, dat zij, Zeshonderdduizend manschappen in oorlogstenue wachtten met de burgerbevolking de verschijning van den Duce en zijn plechtige verkla ring af. Na afloop van de buitengewone zitting van den grooten fascistischen raad en den ministerraad, waarvan de laatste slechts drie minuten duurde, verscheen het hoofd der Italiaansche regeering op het balcon van het Palazzo Venezia, om hel Italiaansche volk de hesluiten, welke door de heide bestuurslichamen ge nomen waren voor de definitieve oplossing van de Italiaansch—Abes synische kwestie, bekend temaken. Reeds uren tevoren had zich op de Palazzo Venezia een ontzaglijke menschenmassa verzameld, die den Duce, zoodra hij zich op het bal. con vertoonde, hartstochtelijk toe juichte. Om ongeveer tien uur Italiaansche tijd weerklonk een tot driemaal toe herhaald bazuingeschal, om de menigte tot stilte te manen, voor het aanhooren van Mussolini's rede. ingevolge rechter Kent's verzoek, zijn huis inspecteerde, had zij weinig te doen; haar leven was zoo leeg gewor den. Hoe zij ook probeerde, en wat zij ook deed, haar tevreden kijk op het leven was verdwenen. Ze deed haar best afleiding in huis te vinden en in den tuin. Maar er was niet veel wat ze doen kon. Zelfs hij Rechter Kent hielden Jonathan en Dinah alles zoo goed in orde, dat haar bezoeken feitelijk overbodig waren, hoewel de oudjes altijd blij waren i ls ze kwam. Maar drie dagen nadat Jackson in Evansville gearresteerd was, hadden Dinah en Jonathan een gesprek ovei Virginia, niet het gevolg, dat Dinah dien avond haar shawl omsloeg, haar hesten hoed opzette en naar Virginia ging. Virginia deed alsof ze las, maai het hoek was in haar schoot gevallen en ze leunde achterover met gesloten oogen, toen Dinah de woonkamer bin nenkwam. Ik kom U eens opzoeken, lieve juffrouw Genia. Virginia schrok op. Dinah, is er iets? riep ze. Je bent zoo keurig ge kleed 't Is misschien wel erg brutaal van me, om hij U te komen, maar ik moest het heusch doen. Heelemaal niet, Dinah, kom hier hij me zitten en vertel me wat je op het hart hebt. Heb je moeilijkheden? Dinah ging op de sofa zitten en nam Virginia's hand in de hare. Neen lieve juffrouw, ik heb geen moeilijkheden, maar U wel, en wilt U nu eens even naar oude Dinah luiste ren? Wordt vervolgd. as faalwybsebe en Langstraatsclie Courant, GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1